15. B Concept Sveaparken juridisch dichtgetimmerd PvdA: ook sociale huur op Het Balkon Auto op zijn kop in de sloot Rotterdams Dagblad Schiedam laat niets aan toeval over bij uitbreidingswijk naar Zweeds model 'Ton is niet van De Haven' •OE Fietser geslagen v' Dief met nood Vuurwerk op zak Roekeloos rijden Vervuiling van Waterwegpark Geld voor stadswandeling MIJ 'Mi Maassluis ziet af van samenwerking met AVR 'Archivaris weg uit Schiedam weken voor lip»# sa Rotterdams Dagblad LU Waterweg Woensdag 13 januari 1999 Vlaardingen Een 12-jarige jon gen heeft gisteren samen met zijn vader aangifte gedaan van mis handeling en bedreiging. De jon gen fietste met een klasgenootje over de Willem de Zwijgerlaan in Vlaardingen naar huis. Eeri nog onbekende automobilist vond dat de jongen te veel op het midden van de weg reed, stapte uit, be dreigde de jongen en gaf hem een klap op het hoofd. De man stapte vervolgens in zijn auto en reed met grote snelheid weg in de rich ting van de Holysingel. Schiedam—Een medewerker van een aannemersbedrijf deed giste ren aangifte van diefstal van een chemisch toilet. De sanitaire voor ziening met een afmeting van 2.20 bij 1.20 meter stond aan de Lange Haven in Schiedam en was ge huurd door het aannemingsbe drijf. In het weekeinde is het, waarschijnlijk 's nachts, gestolen. Schiedam In winkelcentrum het Hof van Spaland zijn gister avond twee jongens uit Schiedam aangehouden omdat ze vuurwerk afstaken. De jongens, 17 en 13 jaar oud, bleken nogal wat vuurwerk bij zich te hebben. Het tweetal kreeg een bekeuring en het vuur werk is in beslag genomen. Rotterdam Een 25-jarige Schie dammer is gisteren veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken, een boe te van 875 gulden en een rijont zegging van negen maanden. De man bukte een jaar geleden om zijn mobiele telefoon te pakken. Hierdoor zag de Schiedammer niet dat het verkeerslicht op de Van Rijckevorselweg in Capelle aan den IJssel op rood stond. Zijn poging om de rij auto's voor het rode licht te ontwijken, mislukte en bij de kop-staartbotsing raak ten verschillende mensen ge wond. De man werd gisteren voor de Rotterdamse rechtbank aange klaagd voor roekeloos rijgedrag. Maar hij had meer op zijn kerf stok. Zo reed hij zonder verzeke ring en al zes jaar zonder rijbe wijs. Hiervoor heeft hij eerder al een boete van 410 gulden gekre gen. Hoek van Holland De aanleg van het Waterwegpark langs de Ko ningin Emmaboulevard in Hoek van Holland is vertraagd. Bij bo demonderzoek is op enkele plaat sen bodemverontreiniging aange troffen, in de vorm van zware me talen. De verontreiniging is een overblijfsel van de Tweede We reldoorlog toen dit gebied door de bezetter werd gebruikt Er was toen onder meer een ondergronds gangenstelsel. Volgens het be stuur van de deelgemeente is er geen sprake van bedreiging van de volksgezcr.dheid. De omvang van de verontreiniging zal begin februari bekend zijn. Voordat met de aanleg van het park wordt ge start zal een bodemsanering plaatshebben. MaassluisB en w van Maassluis hebben achtduizend gulden be schikbaar gesteld om de plannen voor een historische wandeling door de stad handen en voeten te geven. De Historische Vereniging Maassluis en de Stichting Promo tie Maassluis hebben in samen- werking met de ANWB een plan gemaakt om voor een stadswan deling in de binnenstad van Maasluis verwijzingsborden te plaatsen. Het totale plan bestaat uit ANWB-verwijzingsborden, tekstborden op de monumenten en twee informatiepanelen. Hier voor is een bedrag nodig van 29.000 gulden. B en w vinden het idee 'een nutti ge bijdrage aan het aantrekkelij ker maken van de binnenstad en aan de promotie van de stad Maassluis'. Maar 29 mille gaat het college wat te ver. Besloten is achtduizend gulden over te ma ken. Inmiddels hebben ook de ANWB en de Stichting Promotie Maassluis een financiële bijdrage geleverd. Door Edwin Co melisse Schiedam De gemeente Schiedam zal een breed arsenaal aan middelen in stelling brengen om te zorgen dat geen af breuk wordt gedaan aan het concept van de Schiedamse uit breidingswijk Sveaparken. De afdeling juridische zaken heeft de laatste weken gewerkt aan het juridisch waterdicht maken van afspraken, regelingen en handhavingsmaairegelen. Daar mee is het voor'de toekomstige bewoners klip en klaar wat is toegestaan in de woonwijk én wat voor sancties zullen volgen als de regels worden overtreden. Van de drie mogelijkheden om marktpartijen bijvoorbeeld zaken het concept van Sveaparken te be schermen, heeft de gemeente Schiedam er twee gebruikt en uit gewerkt. De mogelijkheid om za ken als schuttinghoogte en soor ten beplanting op de erfafschei- ding gedetaoleerd op te nemen in het bestemmingsplan is niet ge bruikt Het bestemmingsplan voor Sveaparken kent slechts een globaal karakter omdat de ge meente de Zweedse architect Ralph Erskine alle ruimte wilde geven bij de ontwikkeling van het stedebouwkundig plan voor de wijk aan de rand van Schiedam Noord. In hetMasterplan, een onderdeel van het bestemmingsplan, is ove rigens wél een nadere uitwerking van het Sveaparken concept op genomen. In de blauwdruk voor de wijk zijn met de betrokken geregeld als de bouwprijzen en de afmetingen van de woningen. On derdeel van dit Masterplan is het Beeldkwaliteitsplan waarin weer meer gedetaileerd staat beschre ven hoe de wijk ingericht moet worden. Een juridisch middel waar voor namelijk de toekomstige bewo ners mee te maken krijgen, is de koopovereenkomst. Hierin zijn voornamelijk zaken geregeld die betrekking hebben op de achter tuinen en de (semi-)openbare ruimte die aan de tuinen grenst. Zo worden de schuttingen om de tuin bijvoorbeeld meegeleverd bij de oplevering van de woning. Het plaatsen van andere schuttingen of conifeerhagen is niet toege staan. Ook de "kleur en de hoogte van de omheining staat beschre ven in het koopcontract. Naast deze bepalingen is ook aan- Dit is de te genpool van het concept van Sveapar ken: dichtge timmerde tui nen waar de groene bïn nenrulmte woonblokken wordt Inge perkt door schuttingen en conifeer hagen. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen De honderddui zend gulden waarop buurthuis De Haven aanspraak meent te mogen maken 'is niet van De Haven'. Dat stelt beleidsambte naar Herman Berkhout, coördi nator cultuur en welzijn van de gemeente Vlaardingen. Hij reageert daarmee namens wethouder Kool op de uitlatin gen van het bestuur van de De Haven gisteren in het Rotter dams Dagblad. Daarin werd: de gemeente Vlaardingen verwe ten ruim een ton in te pikken van het buurthuis. Het is het restant van een totaalbedrag van 368.000 gulden dat in 1994 door burgemeester en wethou- ders beschikbaar is gesteld. „Wij worden gestraft voor onze zui nigheid," aldus interim-voorzit ter Leo Vleut van De Haven, die met een jurist van de SP inmid dels officieel bezwaar heeft aan- getekend tegen het besluit van het stadhuis. Volgens Berkhoutligthetechter wat genuanceerder. „Dat geld is destijds in beheer gegeven bij Het Bureau Welzijnsprojecten voor het in stand houden van een steunpunt voor het sociaal- cultureel werk in het centrum. Die voorziening is De Haven ge weest, maar dat is eigenüjk niet meer dan toeval. Als het een an- der buurtcentrum wss geweest, dan was het geld daar naar. toe gegaan." Op het moment dat de CJV, waarvan De Haven de ruimte in öe Fransenstraat huurde, be sloot het pand af te stoten en het buurthuis er vorig jaar uit moest, had Het Bureau Welzijn sprojecten het restant van de subsidie niet meer nodig in de ogen van de gemeente. Immers:, er was 'geen voorziening meer in het centrum. „Op die basis is het geld teruggevraagd." Omdat in het kader van de grote bezuinigingsoperatie ook de zo genoemde activiteitensubsidie is weggehaald bij het Bureau Welzijnsprojecten moet De Ha ven het nu in het nieuwe onder komen in de Groen van Prin- stererstraat zonder één cent van de gemeente zien te rooien. „Ze -, doen hartstikke goeie dingen," erkent beleidsambtenaar Berk hout, „maar de gemeente heeft daar inderdaad geen geld meer voor. Wy subsidiëren nog. vier buurthuizen: in de VOP, Holy, Babberspolder en de Westwijk. Het is misschien wat minder, maar als je het vergelijkt met Zevenkamp of Alexanderpolder, waar net zo veel mensen wonen als in Vlaardingen, scoren we heel aardig. Vlaardingen heeft qua buurthuizen een redelijk voorzieningenniveau". De taken van De Haven zijn overgedragen aan buurthuis de Pijpelaar in de Vettenoordsepol- der. De. beschuldiging van het bestuur van De Haven dat de CJV 50.000 gulden van de ge meente heeft geïncasseerd om - de randgroepjongeren van' het Veerplein op te vangen, maar dat er in de praktijk niets ge beurt, vindt Berkhout ook een beetje kort door de bocht. „De CJV heeft die 50.000 gulden niet gekregen, maar ze hoefden 50.000 gulden minder te bezuini gen. Het klopt dat ze tot nu toe niet erg met die jongeren in het centrum bezig zijn geweest. Dat hebben wij ook gesignaleerd. Daarom wordt er nu door CJV, het Bureau Welzijnsprojecten en de politie gewerkt aan een project. Dat gaat verder dan het opvangen van die groep. Het gaat ook om gedragsverande ring," aldus Berkhout, die bin nen enkele weken concrete plannen verwacht voor de 25 30 jongeren van 14 tot 18 jaar. dacht besteed aan mogelijkheden om de regels te handhaven. ïn de erfpachtovereenkomst geeft de gemeente aan wat in de grond ge zet mag worden als erfafschei- ding. De overeenkomst is een in strument om op te kunnen treden als mensen zich niet houden aan de afspraken voor de Zweedse woonwijk. Schuttingen en be planting kunnen dan zelfs wor den weggehaald op kosten van de betreffende bewoner. Hoewel de gemeente alles juri disch goed heeft dichtgetimmerd, blij ft het toch de vraag of de maat regelen overeind blijven als bewo ners zich gaan verzetten tegen de opgelegde openheid en openbaar heid. Ze hebben dan weliswaar een handtekening gezet onder de erfpachtovereenkomst en het koopcontract maar pas tijdens een zitting bij een rechtbank of de Raad van State zal blijken of de regels stand houden. Een voor beeld in Heemskerk heeft aange toond dat het gelijk soms wel eens aan de andere kant van de tafel kan liggen. Bewoners waren het hier niet eens met de kleur die de projectontwikkelaar had uitgeko zen voor het nieuwbouwproject waar de woning onderdeel van was. Ze vochten de keuze van de projectontwikkelaar met succes aan bij de rechtbank. Bijzondere groep De gemeente verwacht echter dat het niet zo ver zal komen. „We richten ons op een bijzondere groep mensen die de filosofie van Sveaparken onderschrijft," zegt college-adviseur op het gebied van wonen J. Peppelaar. „Die mensen kiezen speciaal voor Zweedse concept, die wéten van te voren waar ze aan beginnen. En als het in Zweden wem. dan moet het in ons land toch ok kunnen? Zijn er in ons land geen duizend mensen te vinden die in Sveaparken willen wonen? Be denk het wel. De overweldigende belangstelling die er nu al is voor een woning in de wijk, is daar het bewijs van. Het Woon Informatie Centrum heeft nu al vijfduizend inschrijvingen." Een 40-jarige man uit Maasland is gisteren met zijn auto op de kop in een sloot onder aan de Vlaardingsedijk terecht gekomen, De man reed over de dijk richting Maassluis toen zijn auto, vermoedelijk door de gladheid, plot seling naar links schoot. De Maaslander wilde dit corrigeren omdat er een tegenligger aankwam. Hij kreeg zijn auto ech ter niet meer op de goede weghelft en schoot de dijk af. De auto kwam ondersteboven in een sloot tot stilstand. De bestuurder en zJjn zoon kwamen met de schrik vrij. De brandweer heeft de auto Uit de SlOOt getakeld. Foto Roel Dijkstra De gemeente Maas sluis ziet af van vergaande samen werking met de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) op het gebied van afvalinzameling. Het college van b en w heeft dit besloten om dat ze de financiële voordelen van de eventuele samenwerking te marginaal vindt. De aan de sa menwerking gekoppelde verzelf standiging wordt nu in ieder ge val ruim driejaar uitgesteld, ter wijl ook een combinatie met de gefuseerde diensten van Vlaar dingen en Schiedam weer in beeld komt. De AVR biedt de gemeente op een budget van ruim drie miljoen gul den een besparing van 185.000 gulden. Niet zo veel, vindt de ge meente omdat ze zelf nog extra personeel moet inschakelen om te voldoen aan normen betreffende de arbeidsbelasting. Daarnaast kan de gemeente bij samengaan met de AVR een even redig deel van haar vaste kosten niet meer aan de reiniging toere kenen. Iets dat een tekort ople vert van 225.000 gulden, ofwel een moeilijk te realiseren ontslag voor zo'n vier ambtenaren. Maassluis verwijt de AVE ook nog dat geen rekening is gehouden met het gegeven dat de kosten per vuilniszak lager worden. Een overname zorgt immers voor schaalvergroting en dus kosten besparing, is de motivatie. 'Deze voordelen zien wij niet vertaald in de tarieven die de gemeente krijgt doo^' :kend', blijkt uit een schrijvti* jan de gemeente Maassluis. Hoewel een vorm van samenwer king van belang wordt geacht, wordt dus afgezien van een soort overname door de AVR. De ge meente schermt daarbij ook met uitkomsten van een onderzoek waaruit blijkt dat de Maassluise reinigingsdienst een hoog servi ceniveau heeft en 'redelijk effici ent' is. Vanavond staan de ont wikkelingen rond de reinigings dienst op de agenda van de raads commissie voor milieu en volks gezondheid. Schiedam Gemeentearchivaris Jeurgens verlaat Schiedam. Hy gaat per 1 mei in diezelfde functie aan de slag in de gemeente Dor drecht Jeurgens, wiens nieuwe benoeming nog wel door de Dordtse gemeenteraad moet wor den bekrachtigd, heeft vijf jaar in Schiedam gewerkt. Onder zijn leiding verhuisde het Schiedamse archief van de Korte Haven naar het nieuwe onderko men in het Stadskantoor. Daar naast was hij enkele jaren gele den ook interim-directeur van het Stedelijk Museum. Toen die nevenwerkzaamheden achter de rug waren werd hij gevraagd ook tijdelijk de leiding te nemen over de Gemeentelijke Openbare Bi bliotheek, waar nog een opvolger wordt gezocht voor de vertrokken directeur Hjhof. Jeurgens heeft de gemeente Schiedam inmiddels beloofd de bieb 'erbij te blijven doen' totdat een nieuwe directeur is gevon den. MaassluisDe Maassluise fractie van de PvdA wil dat er in de te bouwen wijk Het Balkon ook huurwoningen tot 750 gulden per maand komen. „Het is voor ons onaanvaardbaar als dat niet ge beurt," verklaarde gemeente raadslid Hans de Bruin gister-, avond. In de commissievergade ring ruimtelijke ordening rea geerden de sociaaldemocraten op een passage uit een tussentijds rapport over de woonwijk. In het rapport wordt gesteld dat sociale huurwoningen vanwege 'de marktpotenties van Het Bal kon' beter elders in Maassluis kunnen worden gerealiseerd. Hoewel wethouder Frank Koen benadrukte dat het de bedoeling van de gemeente is uit te gaan van zo'n zestig van dergelijke wo ningen, wilde hij de passage er niet uithalen. „Over een jaar ko men we met onze conclusies," verklaarde hij. De wethouder ver wees daarmee naar de onder zoeksfase die de gemeente en de samenwerkende projectontwik kelaars vanaf eind deze m aand in gaan. Alle politieke fracties stem den gisteren in met het opstarten van deze fase. Ondanks de instemming is het project, constateerde de politiek, nog omgeven met vraagtekens. Vragen waarop over een jaar ant woord moet zijn gegeven. Bijvoor beeld over een tweede ontslui- tingsweg. Dat die er, over het spoor bij station Maassluis-West, komt, lijkt zeker. Hoe deze brug moet worden ingepast zonderal te veel de bewoners van met name de eerste Merellaanflat te hinde ren, is ook voor Koen nog een vraag. Subsidiestromen De financiële haalbaarheid is een ander heikel punt. Ontwikkeling van Het Balkon en De Haven, dat daaraan is gekoppeld, kost een slordige 26 miljoen gulden. Geld dat moet worden binnengehaald uit allerlei subsidiestromen. Een onzekere factor is daarbij de revi talisatie van het havengebied. Met opbrengsten uit Het Balkon kunnen bedrijven uit dat gebied worden weggekocht zodat er plek komt voor woningen. Maar of, en zo ja wanneer bedrijven vertrek ken is nog maar de vraag. Dit pro ces kost meer dan tien jaar, is de verwachting. De koppeling van de twee wo- ningbouwplekken vindt de ge meente en vooral ook de politiek toch belangrijk. VVD'er Scheerstra daarover: „De project ontwikkelaars moeten bij Het Balkon niet de krenten uit de pap kunnen halen. Ze moeten ook de minder leuke krenten van De Ha ven er uit willen nemen." Buiten de vraagtekens rond de fi nanciën zal de gemeente ook nog rekening moeten houden met de Actiegroep Behoud Groene Oe ver. Deze groep Maassluizers on der aanvoering van een aantal Lisztstraatbewoners die hun uit zicht gaan verliezen, zai alies in het werk stellen om de bouw te gen te houden. „De geluidshinder en de gevaarlijke stoften die voor bij varen maken het onverant woordelijk. Het is te gevaarlijk," sprak woordvoerder Bert van Ves* sem onder meer. De leden van de actiegroep heb ben volgens eigen zeggen al 1600 handtekeningen opgehaald tegen bebouwing van het braakliggend terrein aan de Waterweg. Met de handreiking dat de gemeente claims voor planschade -voor met name de bewoners van de Lisztstraat- niet uit de weg gaat, kunnen de actievoerders nu niet veel. .Met geld hebben we nog geen groene oever," aldus één van hen na afloop van de commissie vergadering. Q JH? sn&tzss- smtS vew Antwoordnummer 3.579,O- - L

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3