In debat met de minister-president Marja (17): 'Hij was echt heel geïnteresseerd' Kinderen voelen zich thuis bij opvang in woonhuis fl gands. salt Op de televisie (1) Open dag Thalita Lezing over vrouw binnen het asielbeleid Een leuk filmpje maken Werk aan de Prins Hendrikstraat Lionsclub veilt voor goed doel Rotterdams Dagblad tr r Woensdag 13 januari 1999 Meneer Van der Wel (als de krant 'een meneer' is, geldt dat ook voor de audiovisuele media), hoofdredacteur van TV Rijnmond, heeft de gemeente Maassluis om 66.000 gulden gevraagd. Dat komt: Rotter dam stopt 1,2 mihoen gulden in de zender, Barendrecht fourneert ook een bedragje, dus de andere Rijnmondgemeenten, die de uitzen dingen via de kabel doorgeven, mogen ook wel eens meebetalen, re deneert bij. Maar Maassluis (en ook Vlaardingen; daar zal ik het volgende week over hebben) houdt de hand op de knip. Waterweg FM krijgt geen cent, dus TV Rijnmond ook niet, redeneren de Maassluise vroede va deren, die het eredivisiewerk van Rijnmond blijkbaar even hoog aan slaan als het zaterdaggepingel van Waterweg - maar dit terzijde. Voor een plaats die zich gaarne afficheert als 'Eerste stad aan de Wa terweg' is 66.000 gulden natuurlijk peanuts. De burgemeester heeft dat bedrag vast als handgeld op zak. Als ze een verveloze lantaarn paal tegenkomt, loopt ze de plaatselijke schilderswinkel binnen, legt het geld op de toonbank en geeft de eigenaar ter plekke opdracht om die paal eens goed onder handen te nemen - maar dit tereijde. Van der Wel wil het geld gebruiken om lokale 'markante types, arties ten en mooie plekjes' in beeld te brengen. Dat is een fraai voorne men, maar niet erg realistisch. Televisie is eenduur medium. Tegen de tijd dat de reportageploeg bij Maassluis arriveert, kan ze mis schien nog net een plaatje schieten van het plaatsnaambordje, maar daarna is het geld toch echt wel op - maar ook dit terzijde. Het argument van Maassluis: we betalen niet voor FM Waterweg, dus ■jok niet voor TV Rijnmond, lijkt mij er een beetje bij de haren bijge sleept. Want Vlaardingen gebruikt de omgekeerde redenering: we betalen al voor Waterweg FM, dus waarom zoudemwe ook voor TV Rijnmond betalen? Nee, de enige plausibele reden moet wel zijn: het Maassluise gemeentebestuur is bang dat hetgeen 'markante types, artiesten en mooie plekjes' binnen de stadsgrenzen heeft. Of dat terecht is, laat ik in het midden, maar ik kan wel dit zeggen: met een camera kun je ongebreideld liegen. Zet er een leuk lensje op, kies een leuk camerastandpunt, maak een leuke beelduitsnede, zet er een leuk muziekje onder, laat het presenteren door een leuke juf frouw en zelfs een vuilnisbelt oogt als de Cote d'Azur, DICK VAN DER LUGT Vlaardingen Showbrassband Thalita houdt zaterdag 16 januari in het clubgebouw in de Indische Buurt een open dag. Tussen 12.00 en 15,00 uur hoopt de vereniging vol doende informatie te geven om muziekliefhebbers over de brug te halen om lid te worden. Die nieuwe leden vallen dan meteen r*„:t de neus in de boter, want Thalita bestaat dit jaar 35 jaar en wordt bijvoorbeeld dit jaar in nieuwe uniformen ge goten. Daarmee kan de showbrassband op de 25 op tredens die elk jaar worden gegeven hét beste been tje voorzetten. Zowel jong als oud zijn zaterdagmiddag welkom in het clubgebouw aan de SurinamesingeL Het CDA Vrouwenberaad in Schiedam heeft als jaar thema gekozen 'samenleven is samen leven', ïn dat kader komt woensdag 20 januari drs. P.H.W.C. Niessen een lezing geven over de positie van de vrouw binnen het asielbeleid en de problematiek rondom terugkeer. Niessen weet daar als hoofd unit uitvoeringsbeleid de immigratie- en naturalisatie dienstvan het ministerie van Justitie wel wat van. De bijeenkomst vindt plaats in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Westvest 92. De lezing begint om 9.30 uur. De Video- Smalfilmclub Maassluis houdt dinsdag 19 januari een bijeenkomst voor aspirant filmers. De avond in het Luxor Theater is bedoeld voor mensen die ooit eens wat beelden met hun camera hebben ge schoten, maar niet weten wat de mogelijkheden zijn om er 'een leuk filmpje' van te maken. Te denken valt aan de trouwerij van een familielid of de eerste dagen van (klein)kind. Aan de hand van voorbeelden wordt iets verteld over de elementaire beginselen van het videofilmen. De hoofdzaak van deze avonds is dat camerabezitters kunnen gaan ontdekken dat eT meer uit een bandje met filmopnames is te halen. Deelname is vrijblijvend en kosteloos. Geïnteres seerden kunnen zich daarna aanmelden voor verde re begeleiding (in clubverband). De avond in het Luxor Theater begint dinsdag om 2QJ)0 uur. Hoek van Holland Een manager van gemeentewerken geeft dinsdag 19 januari een presentatie over de werkzaamheden aan de Prins Hendrikstraat in Hoek van Holland. De re constructie van de winkelstraat, die moet gaan aan sluiten op het Brinkplein, begint op 25 januari. De in formatiebijeenkomst begint om 18.00 uur in zaal 5 van de Hoekstee en is vooral gericht op omwonenden en winkeliers. In de raadszaal van het deelgemeente huis wordt donderdag 21 januari informatie gegeven over het bouwplan van de Prins Mauritsweg. De dienst Stedenbouw en Volkshuisvesting geeft om 20.00 uur een presentatie van de plannen. Maasland Redactie Waterweg: John Bunte Edwin Comeiisse, Mare Hoor, Ben van Haren, Danielle Hermans, Judith van Klaveren, Mariètte Olsthoom, Jan De opbrengst van de zaterdag door de lionsclub Maasland te houden nieuwjaarsveiling wordt tradi tioneel bestemd voor een goed doel. Dit keer gaat de opbrengst naar de stichting De Compaan. Dit is een voorziening voor zo'n zestig mensen met een ernsti ge verstandelijke handicap en meervoudig gehandi capten. Het geld wordt besteed voor de aanschaf van spelletjes. De nieuwjaarsveiling wordt voor de elfde keer georganiseerd, in navolging van het grote boel- huis op Hemelvaartsdag. De veiling biedt veel men sen het plezier van de 'babbel' van veilingmeester Jan Kroes. In hoog tempo weet hij altijd op een geani meerde wijze de kavels aan de man of vrouw te bren gen. Dit keer zijn het 180 kavels, waaronder schilde rijen, zilveren en gouden munten, zakhorloges en bijzondere interieur artikelen van hoogwaardige kwaliteit tegen gezellige prijzen. De veiling vindt plaats in zalencentrum Het Trefpunt. Vanaf 12.30 uur kunnen de kavels worden bekeken, waarna vei lingmeester Kroes de eerste afslag verricht. Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportreaac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 J „De kans is vrij groot dat ik later in de politiek beland," zegt Mar ja de Regt, „Maar zeker weten doe je het nooit. Er kan van alles gebeuren," De 17-jarige Marja uit Schiedam is al volop actief in de politiek. Zo heeft ze vorig jaar voormalig minister De Boer van Milieu aan de tand gevoeld over het stimuleren van reizen met het openbaar vervoer. Dit jaar zit ze in het promotieteam voor de vierde editie van het Natio naal Jeugddebat. En gisteren 'had ze een ontmoeting met mi nister-president Wim Kok tij dens de overhandiging van het Jeugdreferendum, Door Sentina van der Meer Schiedam/Den Haag Zelf vindt Marja het ook onverstandig om een alcoholverbod op te leggen voor jongeren onder de 18 jaar. „We weten toch inmiddels dat dat niet werkt," zegt de Schiedamse die in 5 vwo zit van 't Groen van Prinsterer in Vlaardingen een beetje geïrriteerd. Volgens Maija moeten 'ze in Den Haag' dat wel hebben geleerd van het 'rookver bod' dat vorig jaar is ingevoerd. „Als een jongere nu wü roken zorgt hij er gewoon voor dat een ouder iemand een pakje sigaret ten voor hem koopt. Zo zal het ook met alcohol gaan. Dat hou je niet tegen. Maar dit verhaal zullen ze nog wel te horen krijgen tijdens het Natio naal Jeugddebat op 22 maart," weet Marja. Dan gaan honderd jongeren, als echte Tweede Ka merleden, in conclaaf met de mi nisters en staatssecretarissen van het tweede kabinet Kok. De jeugd gaat in debat over zes thema's: ge weld en veiligheid, milieu en ver voer, werk, voorzieningen, onder wijs en jeugdparticipatie. Per thema zijn er twee stellingen, waarover ruim duizend jongeren in de leeftijd van 11 tot en met 18 j aar zich ai via het gisteren gepre senteerde jeugdreferendum heb ben uitgesproken. Zo is bijvoor beeld 78,2 procent van hen tegen de gewelds- en veiligheidstelling: 'Er moet een alcoholverbod ko men in uitgaansgelegenheden voor iedereen tot 18 jaar'. Volgens Maija wordt de jeugd tij dens het nationale debat 'zeker serieus genomen'. Ministers gaan in op kritiek die jongeren Maria schudt de hand van premier Kok. Ze had zich debatten met minis ters en staatssecre tarissen op de ontmoe tingver heugd. Foto CeesZom/GPD hebben. Net zoals Kok overhel re ferendum vragen heeft gesteld en geïnteresseerd is onze mening," zegt ze. Om zich daarna hardop af te vra gen: „Maar of er ook inderdaad wat met de meningen van de jon geren wordt gedaan?" Dat is vol gens haar weer een ander verhaal. Want vorig jaar hadden de jonge ren in het referendum en in het debat al duidelijk hun mening ge geven over een verbod op roken en alcohol. Met de stelling 'Een verkoopverbod van alcohol en si garetten voor jongeren maakt drinken en roken alleen maar aantrekkelijker' was in 68,5 pro cent het eens. „Maar er is dus toch een verbod gelegd op het kopen van sigaretten door jongeren," stelt Maija vast. De Schiedamse heeft vorig jaar zelf meegedaan met het jeugdde bat. Dit jaar zit ze alleen in het promotieteam. „Anderen moeten ook een kans krijgen en boven dien moet ik wat rustiger aan doen voor school,", legt ze uit. Wel wil ze duidelijk nog betrokken blijven. „Want ik vind politiek nou eenmaal erg leuk." Opgelaten Onderweg naar Den Haag is ze dan ook een beetje in een opgela ten stemming. „We krijgen nu eindelijk Kok te spreken. Bij de opening van het jeugddebat vorig jaar, hield hij alleen een praatje en was direct weer vertrokken. We debatteerden alleen met de ministers en staatssecretarissen. Kok is toch anders." In de trein tussen station Sehie- dam-Centrum en Den Haag-Cen traal vertelt ze enthousiast over hoe ze politiek geïnteresseerd is geraakt. Het komt allemaal door de lerares maatschappijleer, me vrouw De Bree. „Die heeft mij ge vraagd samen met een paar klas genoten mee te doen aan een de bat in Spijkenisse." Dat debat was een voorronde voor het debat in Den Haag. Marja's team viel in Spijkenisse op door dat ze voormalig minister De Boer aan de tand voelde over het stimu leren van het reizen met het open baar vervoer. „Volgens ons moet er niet alleen voor studenten, maar voor alle jongeren vanaf 12 jaar een gratis ov-jaarkaart ko men. Als je de mentaliteit van mensen wil veranderen, moet je namelijk jong beginnen. Ze be loofde onderzoek te laten doen naar de haalbaarheid van ons voorsteL" Die toezegging van De Boer ziet Marja nog steeds als een soort van overwinning in het debat. On danks dat ze nog steeds niks heeft gehoord over de uitkomst van het onderzoek, heeft ze er een goed gevoel over. „Ik weet wel dat de ov-jaarkaart voor studenten nu al te duur wordt gevonden. Maar volgens mij is er veel meer moge lijk via sponsoring. Ik denk dat bedrijven die jongeren als doel groep hebben, bijvoorbeeld Coca Cola of een fastfood keten, dat best wel willen doen." Echt Na de presentatie van het jeugd referendum is Maija zeer te spre ken over de reactie van de minis ter-president „Hij was echt heel geïnteresseerd." De Schiedamse moest met hem praten over het thema werk. „Dat is eigenlijk niet mijn onderwerp. Maar ik vond het wel spannend. Ik werd helemaal rood volgens mij." Maija zou het liever hebben gehad over onder wijs of jeugdparticipatie. Zo vindt ze het heel belangrijk dat jongeren meer betrokken worden bij de organisatie van hun schooi „Ek irriteer mij eraan dat een do cent, over wie al jaren wordt ge klaagd door leerlingen en ouders, gewoon kan blijven lesgeven. Dat daar zelfs niet eens mee wordt ge praat door de schoolleiding, om de lessen in elk geval te verbeteren." Marja vertelt in de trein terug, naar Schiedam-Centrum, dat het voor iedere jongere nuttig is om mee te doen aan het Nationaal Jeugddebat, „Ik heb er veel van geleerd. Hoe je moet praten in het openbaar. Hoe je jezelf kan pre senteren én vooral hoe je een de bat voert. In het begin vond ik het zelf best eng. Eigenlijk vind ik het nog steeds heel spannend." Vooral debatteren in de Tweeal Kamer is volgens Marja een bij zondere ervaring. „Tijdens de voorrondes in Spijkenisse had ie der nog zijn eigen microfoontje. Maar in de Tweede Kamer moetje helemaal naar voren lopen wil je iets zeggen. Ik heb vorig jaar ook wel gehad, toen ik eindelijk voor aan stond, dat ik was vergeten wat ik wilde gaan zeggen. Toen kon ik gelukkig nog teruglopen. Want je moet goed weten wat je zegt. Je kunt het voor je hele team in keer verpesten." Ondanks dat Marja moet oppas sen met haar school, kan ze het toch niet laten verder te gaan in de politiek. In elk geval met de batteren. Samen met vier andere vwo-leerlingen en vijf mavo-scho lieren van 't Groen is ze in de race om een plekje te bemachtigen in het debat-programma Lagerhuis. Eind januari moet ze dan wel met haar team het debat winnen van andere scholen uit regio Rotter dam-Rijnmond. Woensdag 13 Januari VLAARDINGEN DC West Dansavond,19.30-22.0Ou.Stads- gehoorzaal. Mahalia, the mother of gospel, 2Q.00u. Donderdag 14]anuart SCHIEDAM Podium café. Kees van Krugten sessie, 2i.OOu. Filmhuis. TwerttyFourSeven, 21-OOu. VLAARDINGEN Grote Kerk. Lunchconcert Aad Zoutendijk, 12.45-13.15u. Stadsgehoorzaal. Conny Janssen danst, 20,00u. Van do.7jant/mwo.l3Jan. ROTTERDAM Cinerama h "Enemy of the state' (16) dag.l7.45-21,do.vr.ma.di.ookl3.50.cm.2: Thepnnceof Egypt' (al) dag. 18.45-2130, do- .vr.ma.dt.ookl3.15-16.Cin.3; Thehorsewis- perer'{12)dag20.l5.do.vr.m3.di.ookl2.15- 16.15. Cfn.4: 'A perfect murder (16) dag.l2.45-15.45-18.45-2L30.Cln.5:'Sna ke Eyes' (16) dag. 18.30-21.15. do.vr.ma- .di.ook 12.30-15.15. Irnax Theater; "Whales' (al) dag. 14-16- 19.15. 'Everest' (al) dag.15. Tbnll Ride' (at) da&13. 'Amazone' (al) za_zo.wo.12. 'Abettje' (al) dag.17 za.zo.ook 11. Titanic' (12) dag. 20.15. Lan.l: 'Rust never sleeps' (16) do.vr.za. 20. Yearof the horse'(16)do.vr.za.22.15.Ven.l: 'La vita e beila' (al) dag 19.30-22, ma jiiet 22. zo.12.3Q vr_zo.wo.ook 15. Sneak Preview ma.22. Ven.2; 'Soy Cuba' (16) do.vnza.zo. 19.30. 'Una gjomata paitcoiare' (16) zo.15, ma.di.wo.19.30. "Water en vuur* (16) dag.22.15. 'Love serenade' (16) vr.15.30. 'Gregofy" 'Eastern Avenue' (16) zo.13. Veru3: 'Comedian Harmonists' (16) dag. 19.30 vr.15. 'Made in Hongkong" (16) dag.22. Ven.4: Witman Ruk' (16) dag. 20. Wintersleepers'(16)dag.22, Winter'89'(16) vr.wo.15, zo.13. 'U Deuda' (16) zo.15. Lum.l: There's something about Maty' (al) dag.12.15-15.15 (za.zo.12.45-15.30)- 18,15-21.15. turn. 2; 'Antz"(al} dag.13.15- 16-18.45-21.30. Lum.3: 'Mulan' (ai) dag.18.4 5-21.15, do.vr.ma.di. ook 13.30. Pathé: The mask ofZorro' (12) dag. 15.20- 18.20-21-10, da.vr.ma.di.ook 11.40. "The Truman Show' (12) dag.ll-l3.35-16-ia.45- 21.10, di.niet 21,10. The Mig^-y (al) dag.ll.3a-14.10-16.40-l9.l5-2: -3 The pnnce of Egypt" (al) dag.16.40-19.10-21.50, do.vr.ma.di.ook 11.30-14. "Enemyof thesta- te' (16) dag.11.50-15-18,20-21.20. 'A per- fectmurde!" (16)dag.l9.05-21.40,do.vr,ma- .di.ook 11.20-14-16.30. "What dreams may come' (16) dag. 11.20-14-16.30-19.05- 21.30. Sneak preview. Weg Is weg'! (16) di.21,30. Nachtvoorstein ngen: Lu m.1:'Ron i n'(16) vr- _za.Q0.30.Lum.2: The maskol2orro' (12) vr- J3.OC.15. Lum.3: The negotiator" (16) vr- •za.00.30. Lum.4; 'Blade' (16)vr^a. 00.15. Kindermatinees: Cln.1: 'Abettje' za- .zo.wo.l3.30.Cln.2;'De prms van Egipte'2a- ^).wo.l3.15-16.Chv3:'Mulan'za.zo.wo.l3- 15.30. Ctn.5: 'Df.Dolittle' zazn.wo.12.30- 15.15. Inwc 'AbeHje' dag.17 za.zo.ook 10. Lum.3: 'Mulan' dagl6.15, za.zD.wo.ook 13.30. Lum.4: 'Abeltje' do.vr.ma.15.15, za- .zo. wo, ook 13.30. Pathé: 'De pnnsvan Egyp te' za.zo.wo.il.30-14. 'Mulan' za.z0.wo.ll- 13.10. 'Abettje' za.ZD.wo.ll.20-14-16.30. Ven.: 'De blauwe trein' zo.13. 'Sjakie en de choco ladefabnek'zo.wo. 15. SCHIEDAM Filmhuis: 'Kundun' do.vr.21. 'AynetVDeSpe- geI'za,2L VLAARDINGEN Het Zeepaard: 'AhneyTDe Spiegel' vr.21. 'Kundun'za.21. Door Judith van Klaveren Maassluis Het is vier uur in de middag, een koude winterdag. Uit de brievenbus in de voordeur bungelt een touwtje. Binnen, in de hal, staan zo'n tien paar schoe nen. De kapstok hangt vol met dikke jassen. Op de plank erbo ven staan wollige sloffen, in aller lei soorten en maten. In de sober ingerichte, maar knusse keuken zitten negen kinderen rondom de enorme grenen tafel. Een grote schaal met in stukken gesneden fruit gaat rond. De kinderen zijn zichtbaar op hun gemak. Als de schaal enkele keren langs hun neus is gegaan, popelen ze om weer te kunnen gaan spelen. De woning aan de Steenen Dijck 40 in Maassluis vertoont in het eerste opzicht alle kenmerken van een 'normaar huis. Misschien één met wat weinig (kostbare) meubelen en met veel kinderen, maar de sfeer is huiselijk en com pleet. In werkelijkheid gaat het hier echter niet om een woonhuis, maar om het nieuwste onderko men voor buitenschoolse opvang van de Stichting Kinderopvang Maassluis, De stichting betrok de woning in september vorig jaar, maar 'ver gat' een vergunning aan te vra gen. De bestemming die op het pand rust, moest hiervoor name lijk worden aangepast. Maar om dat de gemeente Maassluis zelf ook enthousiast is over het pro ject, heeft de raadscommissie ruimtelijke ordening gisteravond - na de discussie eerder te heb ben terugverwezen naar de colle ga's van sociale zaken- zonder morren ingestemd met het star ten van de benodigde artikel 19- procedure. Speelzalen Het Dijckhuis, zoals de woning liefkozend wordt genoemd, is het eerste woonhuis dat de Stichting Kinderopvang Maassluis (SKM) in gebruik heeft. De overige op vang vindt al jaren plaats m klas lokalen en peuterspeelzalen, in diverse wijken over de gemeen verspreid. Aan het niet aanvrage van een vergunning is dan ook geenszins bewust voortij gegaan. Kinderen vermaken zich opperbest In het Dijckhuis en ook de ouders zijn zeer te spreken over het nieuwste onderkomen van de Stichting Kinderopvang Maassluis. Foto Roel Dijkstra verzekert directeur Jeanne van Bakel. „In een folder van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport hadden we gelezen dat het is toegestaan een woonhuis te ont trekken aan het woningbestand. We hadden er gewoon nooit aan gedacht dat daarvoor het bestem mingsplan moest worden gewij zigd." Van Bakel benadrukt dat er wel controles waren uitgevoerd door brandweer en GGD. „Die hadden hun goedkeuring gege ven." De verwarring die bij de start in september ontstond bij zowel de gemeente als de organisatie zelf, heeft niet tot problemen geleid. Beide partijen zijn overtuigd van de voordelen die buitenschoolse opvang in deze vorm biedt. Niet voor mets schrijft WVS in de be treffende folder 'een woonhuis is erzichtelijk voor de kinderen'. Er zijn immers kleine ruimtes als mede voorzieningen, zoals keu ken en sanitair, op maat. Naar aanleiding van deze infor matie werd contact gezocht met de Woning Stichting Maassluis, vervolgt Van Bakel. „We vroegen of er een woning beschikbaar was. Dat speelde kort voor de zomerva kantie. Ir juli kregen we bericht dat dit huis vry was." De SKM kon de woning niet direct betrek ken. „Er waren enige complica ties," memoreert Van Bakel. „Het ging om een uithuiszetting, 't Zag er met uit." Binnen de kortste keren werd het Dijcki.uis omgetoverd tot een weliswaar wat sober ingericht, maar degelijk en schoon onderko men voor de circa tien kinderen die hier gebruik maken van de buitenschoolse opvang. Vanaf de buitenkant onderscheidt de wo ning zich niet van de andere hui zen op de dijk. Ook binnen is het knus. Natuurlijk is uit praktische overwegingen gekozen voor in richting met meubiliair dat wel te gen een stootje kan linoleum op de vloeren, in de woonkamer twee tweezitsbanken van nepleer en eenvoudige verlichting. Toch is het zeker niet ongezellig in de wo ning. Ook het feit dat de groeps leidsters Els en Esther gewoon op sloffen rondlopen, bevordert de huiselijkheid. Uit jasje De meeste kinderen m het Dijck huis komen van de locatie Belha mel, die even verderop is geves tigd aan de Steenen Dijck 4. Om dat die uit zijn jasje groeide, is be sloten de groep te splitsen. De buitenschoolse opvang in het Dijckhuis is bestemd voor de kin deren van 8 tot en met 12 jaar. Ook voor hen zelf is dit prettiger, want zo worden zij niet lastigge vallen' door de kleintjes en kun nen spelletjes en andere activitei ten specifieker op hen worden af gestemd Het initiatief blijkt goed te wer ken. Nu de opvang in het woon huis enkele maanden draait, kan voorzichtig een eerste balans wor den opgemaakt. Uit de eerste er varingen is duidelijk geworden dat niet alleen de SKM dit toe juicht; ook de kinderen en hun ouders dragen het Dijckhuis een warm hart toe. Dat blijkt onder meer uit de reacties die de SKM begin vorige maand heeft verza meld, 'Sinds mijn dochter in het Dijck huis is, is ze 's avonds veel rusti ger', schrijft een moeder. 'Ze krijgt genoeg aandacht en voelt zich helemaal thuis.' Een andere moeder, van wie de oudste zoon de buitenschoolse opvang be zoekt, schrijft dat zij enige tijd ge leden 'met toenemende zorg merkte dat hu met steeds minder plezier naar de bso ging'. Sinds hij het Dijckhuis bezoekt, consta teert zij 'met vreugde dat onze oudste weer met veel plezier naar de bso gaat'. Een andere moeder is blij dat haar dochter in het Dijckhuis de gele genheid heeft te oefenen met blokfluiten. Weer een andere moeder, tenslotte, is gerust omdat haar dochter, die in groep 6 zit en af en toe huiswerk heeft, zich in een aparte kamer kan terugtrek ken om zich hierop te concentre ren. Verder meent zij dat de ver andering voor haar dochter 'zeker een goede is geweest'. „Voor haar is de drempel om kinderen uit haar klas te gaan ophalen om bui ten te spelen veel kleiner gewor den." Huiselijk Groepsleidster Esther ziet de kin deren onder haar ogen verande ren sinds ze in het woonhuis zit ten. „Dit is meer huiselijk, ze ko men meer los," constateert ze. Ook voor zichzelf vindt ze de werkomgeving prettig. „Je hebt het idee datje thuis bent." Haar collega Els onderschrijft dit „De kinderen voelen zich lekker der. De vertrouwensband is hech ter, dat merken de ouders ook. Je kunt meer aandacht aan ze beste den, dat is vooral goed voor de in troverte kinderen. Ook scheelt het dat ze de kleintjes niet om zich heen hebben. Zc worden niet meer gestoord in hun speL" De inrichting van het Dijckhuis is daarom toegespitst op de oudere kinderen. In de speelkamer kun nen de wat meer rumoerige spel letjes worden gedaan, terwijl wie zich rustig terug wil trekken te recht kan in de 'huiswerkkamer', wsar binnenkort ook een compu ter wordt geïnstalleerd. Verder zijn er een 'creatieve kamer', com pleet met een rek met kostuums, voor toneel en drama en, tenslot te, de knutselruimte, waar een workmate staat en waar een nabij- wonend echtpaar zich wil gaan ontfermen over het begeleiden van de jongens en meisjes in han denarbeid. En dan is er natuurlijk nog de achtertuin, die nog moet worden ingericht, maar waar de kinderen zich vanaf het vooijaar kunnen uitleven. De kinderen bevestigen wat hun ouders en de begeleidsters zeg gen. De meesten komen meerde re dagen per week, afhankelijk van hoeveel dagen hun moeder werkt. Een deel van de kinderen komt tussen de middag, van half twaalf tot half twee. Zij kunnen spelen en ze eten gezamenlijk; voor de boterhammen, het drin ken en het fruit zorgt de SKM. De leerlingen van de Kardinaal Al- frinkschool komen 'pas *smid dags, omdat zij een korte lunch pauze hebben en die op school doorbrengen. Zij zijn er dan wel eerder dan de kinderen van de Ichthus en De Westhoek. Het is de kinderen overigens te alle tijden toegestaan een vriendje of vrien dinnetje mee te nemen. Maar daar hebben ze lang niet al tijd behoefte aan. Alessandro, bij voorbeeld, vertelt dat hij 'met ie dereen' van de kinderen van het Dijckhuis speelt. De 9-jarige jon gen vindt het er zo leuk, dat hij zelfs op vrijdag op de stoep stond, terwijl op die dag zijn moeder ge woon thuis is, laat Esther lachend weten. Ook de 10-jarige Anique heeft het naar haar zin. „Het is hier leuker dan op de Belhamel," stelt zij. Fa voriet bij haar is het toneelspelen. Maar vandaag heeft zij, net als Alessandro en enkele andere kin deren, een blaaspijpje van kurk gemaakt, dat zij verlegen voor haar mond houdt. In de speelkamer zijn Maaike, Si- mone en liza verdiept in. het spel Mollemania'. Ook zij vinden het hier leuker dan bij BelhameL De reden? Liza (8) is er kort en duide lijk over: „Omdat m'n zussie hier niet achter mijn kont aanloopt"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5