Als je mensen respecteert doe je dergelijke dingen niet w Toename geweld blijft een raadsel Foutparkeren w POSTBANK, jje Postbank. Van 15 miljoen mensen.. sSiiel rws RotterdamsDagblad Qojnjpentaak; L veLem *^1 j :Èr is één ding^f waar je niet aan kunt komen, en dat is. de bovenkamer van iemand. Wat gaat er om in. iemands hoofd?" Rotterdams Dagblad Donderdag 14 januari 1999 Camera's In uitgaansgebieden, preven tief fouilleren op eventueel wapenbezit en vellfgheirïskeurmerken voor cafés en discotheken. Het zijn aanbevelingen die door politici werden gedaan na het tragi sche Incident in Gorinchem waar afgelo pen weekeinde twee jonge meiden bij een schietpartij om het leven kwamen. Maar hebben dergelijke maatregelen nut?Zullen jongeren zich door de aanwezigheid van ca mera's en metaaldetectoren veiliger voelen aan een bar of op een dansvloer? Of hebben zijzelf betere voorstellen voor een gezellig avondje stappen zonder geweld? ÓÖÖfjpfevin Atici en Juliëtte Sehneijderberg TS^rt Vredenbrecht, 18 jaar, -L>Schiedam: „Wat in Goiin- cfi'ébi'is gebeurd, is triest. Zeker ook omdat het niet de eerste keer is dat'er onschuldige slachtoffers vallen'. Maar ik denk niet dat het specifiek met uitgaan heeft te ma ken. Ik zal er niet minder door uit gaan en de gedachte eraan zal mijn avond ook niet verpesten. Mij kan iets dergelijks ook op het schoolplein overkomen of voor de McDonald's waar ik dagelijks langsloop. Daar is nog niet zo lang geleden iemand letterlijk dooügt- trapt. Je kimt overal gekken te genkomen., Tegenhouden lukt niet. Als je gek bent, doe je toch gekke dingen. Een camera ophan gen of preventief fouillereh helpt daar niets tegen. Ik denk dat het te maken heeft'met opvoeding'. Ouders moeten hun kinderen al van jongs af aan normen en waar den bijbrengen. Dan leer je men sen te respecteren en doe je der gelijke dingen niet. Mijn ouders hebben mij normen en waarden bijgebracht, maar ik zie om me heen dat heel veel ouders dat niet hebben gedaan. Dat is volgens mij de reden dat het fout gaat." N'oa Nebelstein, 20 jaar, Nieu- vferkerk aan den Ussel: „Ik heb me nog nooit echt veilig ge- vcTe^Ik ga alleen uit als ik weet hoe ftjthuiskom of als iemand me thuisbrengt. Het is achterlijk, fiïakV'anders durf ik niet uit te gaan. Camera's kunnen een veili ger gevoel geven, maar als puntje bij pa'altje komt helpt het niet. Se curity. op en om de dansvloer Jongeren zien came ra's niet als dé oplossing, maar vinden het wel de moeite waard om te probe ren! ArchieffotoRot- terdams Dagblad/ln- grid van Beek biedt ook geen uitkomst, al is het samen met de camera's wel de moeite waard om uit te proberen. Toch blijven de camera's twijfel achtig. Kijk maar naar winkel diefstal. In de winkels hangen ook camera's, maar er blijft gestolen worden." Annelïes Kitz, 17 jaar, Slie drecht: „Ik heb een vriend die me altijd thuis brengt, maar ik ben eigenlijk niet zo'n uit- gaanstype. Ik hou niet van de drukte en de agressieve sfeer in uitgaansgelegenhe den. Dat heeft niet speciaal met Gorin chem te maken. In Sliedrecht is weinig te doen voor jonge ren. Geweld komt vol gens mij vaak voort uit verveling. Men verveelt zich en gaat zich ballong gedragen'. Camera's ophangen kan, maar daarmee voorkom je het misdrijf niet, je pakt er daders misschien sneller door op. Volgens mij komt het meeste ge weld ook door gebruik van alcohol en drugs. Hoe je dat zou moeten aanpakken, weet ik niet. Het is moeilijk te controleren. Maar je moet het zeker niet gaan verbie den. Dan komt het namelijk in de onderwereld. En dat is gevaarlijk, want dap heb je er helemaal geen zichten dus controle meer op." T\/j"ayella Plomp, 20 jaar, Rot- IVJLterdam: „Wat de meiden in Gorinchem is overkomen, had ook mij kunnen gebeuren. Maar ik wil daar niet heel de tijd bij stil staan. Ik krijg ook geen rillingen als ik op straat ioop. Je moet door gaan. Als je een auto-ongeluk krijgt, moet je ook de volgende dag weer instappen om van dit angst af te komen. Het is natuurlijk wel belachelijk dat sommige mensen een wapen meenemen als ze gaan stappen. Of dat sommige mensen geen 'nee' kuni sn accepteren. Een maand of twee geleden werd'een meisje in een discotheek in Am sterdam neergeschoten, omdat ze weigerde met die jongen te dan sen. Mijn gedachte was meteen 'ik zeg voortaan altijd ja'. Daarna hoor ik wel wat ze widen. Om het geweld in te dammen, moet je voorkomen dat mensen wapens hebben. Maar wist ik maar hoe je dat doet. Het heeft te maken met mentaliteit en het is heel ihc-i'ük om iemands ge dachten k „veranderen." Fatima Moreira de Melo, 20 jaar, Rotterdam: „Ik durf 's avonds niet alleen over straat. Waarom precies weet ik ook niet. Ik kan niet concreet aangeven waar ik bang voor ben, maar je bent toch een meisje en dus vaak zwakker dan iemand die het op je heeft gemunt. Ik neem liever niet het risico dat iemand mij iets aan doet dat ik niet wil. Natuurlijk blijf ik gewoon uit gaan. Maar wel in groepjes. Ik ga vaak naar Nighttown. Als ik weg ga, wil ik dat er buiten een taxi klaarstaat, anders ga ik niet naar buiten. Je neemt je maatregelen. Ik ga niet alleen over straat, zoek geen enge steegjes op en heb al tijd een portable bij me voor het geval ik met de auto ergens vast kom te staan. Het is super irritant en beperkend om elke keer ach terom te kfjken of er een engerd achter je aanloopt, maar het is nog erger als je iets overkomt. Een cameranetwerk in de hele stad zou het een stuk veiliger ma ken, omdat er sneller op ongere geldheden kan worden gerea geerd, maar het heeft ook nade len. Iedereen wordt dan in de ga ten gehouden en dat zou ik ook met willen. Ik denk dat er meer agenten zichtbaar op straat moe ten lopen, dan Iaat men het wel uit zijn hoofd om iets uitte spoken. En je moet natuurlijk zwaarder straffen. De straffen zijn nu te laag. er gaat geen preventieve werking van uit. Als je bij voor baat weet dat je flink lang moet zitten, zui 3e het minder snel doen dan wanneer je er met een boete van bijvoorbeeld tweeduizend gulden vanaf komt." Emie Ammerlaan, 17 jaar, Berkel en Rodenrijs: „Je hoort de laatste tijd zoveel rare dingen, ik kijk niet meer op van een incident meer of minder. Ik blijf ook gewoon elk weekeinde uitgaan. Leuk is het natuurlijk niet dat het gebeurt. Een oplos sing heb ik niet voorhanden, maar ik denk datje met meer personeel in horecagelegenheden het ge weld al een stuk terugbrengt. Stamgasten misdragen zich niet, het personeel kent hen. Nieuwe lingen zouden beter in de gaten moeten worden gehouden en vooral worden gecontroleerd op drags, want daardoor ontstaan de meeste problemen." Ivo Juric, 18 jaar, Krimpen aan de Ussel: Ik voel me niet al tijd écht veilig. Ik kom meestal in cafés, dus met discotheken heb ik niet zoveel te maken. Wel denk ik dat detectoren kunnen helpen te gen het opsporen van vuurwa pens. In de kroegen moeten ze minder mensen binnenlaten. Vaak sta je heel erg opeengepropt. Mensen ergeren zich snel en kun nen agressief worden. Op zo'n moment voel ik me ook niet pret tig meer." Sabina de Veld, 18 jaar, Berkel en Rodenrijs: „Fouilleren heeft geen. enkele zin. Als je iets wilt meenemen, kun je het ook in je bh stoppen. Ook camera's heb ben geen effect. Daarmee ver plaats je het probleem, dan doet men het gewoon een stuk verder op. Ik denk dat je de oplossing moet zoeken in het tegengaan van dealen. Zonder drugs en drank heb je veel minder problemen." Mark Verkerk, 18 jaar, Rot terdam: „Zorgvuldiger fouilleren en het gebruiken van detectoren kan helpen tegen 'al het kwaad'. Het is ook belangrijk dat ruzies op een normale manier worden uitgepraat en niet op straat worden uitgevochten. Secu- ritymedewerkers zouden dit beter in de gaten moeten houden." Jessica Pols, 18 jaar, Rotter dam: „Meer blauw op straat zou kunnen helpen. Als je nu op gaat stappen, zie je geen blauw. Hooguit de ME, maar dan is het al te Iaat. De politie zou het gevoel van veiligheid kunnen verhogen, maar of je het kan voorkomen? Nee, ik denk het niet. Bovendien, als het voor je neus gebeurt, loop je toch hard door?" Grachtengordel-bewoners lopen regelmatig te hoop tegen het, in hun ogen, consument-onvriendelijke parkeerbe leid van de gemeente Amsterdam. Ook in Den Haag en Utrecht wordt er wat afgemokt als het over parkeren gaat. Rotter dammers vormen hierop geen uitzondering: over weinig zaken wordt zo hartgrondig ge(wee)klaagd als over het parkeerregime van de plaatselijke overheid. De arme parkeercontroleur, die dat beleid op straat moet uitvoeren, zal nooit de populariteitsprijs winnen. Ook niet in de gemeente Rot terdam, waar in een klap het tarief van de boetes met 25 procent wordt verhoogd. Wie niet genoeg betaalt aan de meter of automaat, krijgt voortaan een acceptgiro van 82 gulden toegestuurd in plaats van 65 gulden. Een exorbitante prijsverhoging in een jaar waarin volgens het kabinet de inflatie op nauwelijks 1 procent behoort uit te komen. Het Parkeerbedrijf Rotterdam zou de tariefsverhoging kunnen ver dedigen met een simpele verwijzing naar Den Haag (ook 82 gulden) en Amsterdam, waar men vaak 130 gulden moet neertellen vanwe ge de wielklem waarop de zondige automobilist is getrakteerd. Bo vendien, zegt het PBR, is het nieuwe tarief nog steeds niet voldoen de om kostendekkend te draaien. Het kan allemaal waar zijn, maar daarmee is nog steeds niet voldoende beargumenteerd waarom in deze sector prijsverhogingen niet in fasen, stap voor stap, doorge voerd kunnen worden. Dit alles neemt niet weg dat een strikt parkeerregime, zeker in de binnensteden, gerechtvaardigd en noodzakelijk is. De stadsharten krijgen onherroepelijk een infarct als er in het wilde weg zou wor den geparkeerd en geen automobilist zich meer aan de regeltjes houdt, Parkeerovertredingen zijn weliswaar geen halsmisdrijven, maar als er niet financieel fors tegen wordt opgetreden, wordt het van kwaad tot erger. Niemand droomt van een loopbaan als par keercontroleur, maar deze geüniformeerde medeburgers zijn wel nodig om de discipline te bewaken en waar nodig te corrigeren. Het autobezit blijft almaar groeien; de beschikbaar stalruimte voor al dat blik doet dat niet. Ook niet zulke populaire maatregelen zijn no dig om dat probleem zo goed mogelijk het hoofd tg bieden. m j RAY/AonD vA« 8ARmEVEÜ> iNSj>iREERT NiE«Wt fcHiïOEftTEUWi'Ek; "ARTEoI* Door Marcel Potters Rotterdam Zondagmorgen 20 december, half vijf. Vier mannen wordt" de toegang geweigerd tot een''discotheek in het centrum van de stad, waarbij het groepje in het'halletje bij de deur ruzie maakt met de portiers. Eén van de mannen trekt een vuurwapen en schiet in de lucht. Iemand van de beveiliging krijgt een klap. De ongewenste bezoekers worden naar buiten gewerkt. Wederom y/ordf geschoten, maar de kogels treffen geen doel omdat het perso neel de deur net op tijd weet te sluiten. Een paar dagen later ^ordtfop de Schans een 29-jarige Rotterdammer aangehouden. Hij jvofftV.ervan verdacht de schoten te hebben gelost. Zo blaar een recent incident, in hartje, Rotterdam. En in dit geval liep het goed af, zegt inspecteur Winrtfe Roojj, werkzaam in het centrum van de stad. Het was Slechts een kwestie van geluk, dat ér geen slachtoffers vielen. Dat er ije volgende dag géén bloemen la gen, foto's werden neergezet, kaarsjes brandden. Zoals in Go rinchem, Daar lieten dit weekeinde twee meisjes het leven, toen met een vuurwapen door de deur van een discotheek werd geschoten. Voor de zoveelste keer was er afschuw, klonk de roep om een einde aan het geweld te maken. Weg met al die vuurwapens, plaats camera's in uitgaansgebieden, ga meer mensen fouilleren. De Rooij, ervaren als hij is, twij- feit. „Er is één ding waar je niet aan kunt komen," verzucht hij, „en dat is de bovenkamer van ie mand. Wat gaat er om in iemands hoofd? In hoeverre zorgen alcohol en drugs ervoor dat iemand geen gevoel voor realiteit meer heeft?" De verloedering van de maat schappij is voor hem niets nieuws. Als politieman ziet hij als geen an der hoe kwetsbaar beschaving kan zijn.„De agressiviteit ven te genwoordig, ook op dat punt ver loedert de zaak. Stap je bijvoor beeld in de metro en zie je iemand zitten met een tas naast zich. Moet je eens vragen of hh die wil weghalen. Dan krijg je toch een grote smoel. Dét is Je mentaliteit van tegenwoordig." De voorbeelden stapelen zich op. Schietpartijen in het uitgaansle ven zijn helaas geen uitzondering meer. Een tijd geleden, in het Scheepvaartkwartier, trok óók een uit een zaak gezette man een vuurwapen. Gelukkig was de poli tie er bijtijds bij. „Maar dat dit soort dingen gebeuren. Wat heb je voor elkaar over? Gun je de ander nog het licht in de ogen?" Recent nog moest ook zijn baas, korpschef B. Lutken, het ant- v oord schuldig blijven. De oor- zaak van al dat zinloos geweld, de toename van het geweld in Rot terdam-Rijnmond; het zijn voor alsnog raadsels. „Er is niet alleen een toename van geweld op straat, maar ook in hui selijke kring en in de uitgaanswe- reld, Het is een soort maatschap pelijk trend. Kennelijk scoor je hiermee." Normbesef De Rooij onderschrijft dat. Hij noemt het voetbalvandalisme, de vechtpartijen, de overdraagzaam- heid. „Er zou een mentaliteit moe ten ontstaan, dat dit soort figuren door de maatschappij worden uit gekotst. Je merkt nu wel, dat de maat vol is. Alleen, wat kun je nog meer doen? Hoe breng je mensen normbesef bij? Kijk, ik ga over de opvoeding van m'n eigen kinde ren. Ik ga niet over anderen. Dat moeten die ouders doen." Vuurwapens Hij gelooft niet dat ad hoc-plan- nen dé oplossing zijn. Wel hecht hij veel waarde aan meer moge- lij kheden voor de politie om vuur wapens te onderscheppen, In Den Haag wordt daaraan gesleuteld. Toch: vorig jaar onderschepte de politie in deze regio honderden vuurwapens. Het vermoeden is dat er vele duizenden in omloop zijn. „Nee, ik ga niet met angst en be ven het weekeinde in. Ik weet dat ik kan rekenen op politiemensen die hun vak verstaan. En als er zo iets als in Gorinchem gebeurt, dan doe je je werk en zorg je datje zo'n zaak rond krijgt. Maar een definitieve oplossing van het pro bleem, die zie ik niet," Een medewerker van Slachtoffer hulp vroeg zich recent af waarom er geen beweging tegen zinloos geweld ontstaat. Demonstratu- van honderdduizenden mensen, net als destijds tegen de kruisra ketten. De Rooij: „De nationale onvrede wordt steeds groter. Maar er is al tijd nog een zwijgende meerder heid. Dat zag je ook na Meindert Tjoelker. Iedereen was veront waardigd. Maar sindsdien heeft er weer een aantal incidenten plaats gehad en zijn we p.og even ver. Je kunt pas wat doen, als je die zwij gende meerderheid weet te mobi liseren. Advertentie Met de doorlopende reisverzekering van de Postbank bent u vanaf f 50,- een heel jaar prima verzekerd, waar u ook heen gaat. De Blue Travel Polis kunt u met één telefoontje het postkantoor. afsluiten. Bel (058) 244 93 33, kijk op www.postbank.nl, of loop binnen bij W

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1