4 Tussen de koeien in plaats van de cel in m MEENEEMPRIJS SUPER DE BOERI Heli levert vogelhui af Actievoerder hekelen KLM bij vakantiebeurs jgfe Antillen wachten op herstelgeld na orkaan Mitch Jongen bij spel gedood door mestmixer Boeren positief over natuur Verzekeraar wil naar Duitsland Moeder doodt 4-jarig zoontje Relikwieën Thérèse 'Ik wilde veranderen, ik was echt stom bezig' mm Pater naar verpleeghuis na seksueel misbruik kleuter(s) Stegeman snijworst 150g 299 ALTIJD OP ZOEK KAAR HET BESTE Groningse kerkhoven toeristische trekpleister Tegenstanders Twentestad willen voiksraadepleging Nederlander in Roemenië gepakt voor babysmokkel Rotterdams Dagblad Donderdag 14 januari 1999 Philipsburg—Vier maanden nadat de orkaan George de Bovenwind se eilanden van de Nederlandse Antillen aandeed, kunnen die nog steeds niet beschikken over de beloofde 5 miljoen gulden nood hulp vanuit Nederland, Kamerleden die het gebied bezoe ken, willen dat de toegezegde middelen zo snel mogelijk be schikbaar komen. Temeer omdat de werkzaamheden klaar moeten zijn als het nieuwe orkaanseizoen aanvangt. „We hebben hier grote zorgen over en zullen de regering zo snel mogelijk om opheldering vra gen," aldus Groenlinkser P. Ro- senmöUer, voorzitter van de ka mercommissie voor Antilliaanse zaken. „Ons was niet bekend dat het geld nog niet was overge maakt," Gifze Een 7-jarigjongetje is op de boerderij van zijn ouders aan de Besterd in het Brabantse Gilze door een ongeval om het leven ge komen, Dat heeft de politie giste ren bekendgemaakt Hij speelde dinsdag in een stal waar mest vloeibaar werd gemaakt met be hulp van een grote mixer. Zijn 38- jarige vader was in de buurt, maar in een moment van onoplettend heid is het slachtoffertje gegrepen door de mixer. Hij overleed ter plaatse aan hoofdletsel en inwen dige verwondingen. Den HaagAls boeren en bos- en landgoedeigenaren er genoeg geld voor krijgen, zijn ze bereid hun landbouwgrond om te zetten in natuur. Dat blijkt uit onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. Van de driehonderd agrariërs die deelna men aan het onderzoek is vijftig procent zeker of misschien bereid te kiezen voor natuurbeheer. Tweederde van de 115 bos- en landgoedeigenaren, die vaak ook landbouwgrond in bezit hebben, liet zich er in positieve zin over uit. Groningen Ziektekostenverze keraar RZG uit Groningen wil met het ziekenhuis in het Duitse Papenburg contracten afsluiten voor orthopedische ingrepen- De gesprekken daarover beginnen binnenkort Het ziekenhuis in Pa penburg ligt zo'n twintig kilome ter van Winschoten en zou een goede uitwijkmogelijkheid zijn voor patiënten uit Oost-Gronin- gen. Volgens woordvoerder B. JDreijer van het RZG kunnen de ziekenhuizen in Groningen en i Drenthe het werk niet meer al leen aan. Roermond De politie verdenkt een 38-jarige vrouw uit Roermond ervan dat zij haar 4-jarig zoontje heeft omgebracht De moeder is gearresteerd. Zij is volgens de po litie geestelijk in de war. De vrouw meldde zich gisteren bij de eerste hulpafdeling van het zie kenhuis in Roermond met haar kind op de arm. Het jongetje bleek te zijn overleden. De arts constateerde geen natuurlijke dood, maar ontdekte wurgsporen waarna de politie werd ingescha keld. Utrecht De stoffelijke resten van de heilige Thérèse van Li- sieux maken vanaf volgende week vrijdag een rondreis door Nederland. Gelovigen kunnen bij de relieken bidden of mediteren. Elders in de wereld konden de re likwieën van de Franse religieuze al op een grote belangstelling re ken ea De als heilig beschouwde overblijfselen van Thérèse doen in een maand tijd veertien steden en dorpen aan, te beginnen in Den Haag. De rondreis vindt plaats op verzoek van de Neder landse bisschoppen en op initia tief van een aantal rooms-katho- lieken. Belangstellenden kunnen behalve bidden ook deelnemen aan vieringen rondom de reli kwieën. Het OOEL-project (Door Ondernemen Ervarend Leren) is bedacht door roclasserlngswerker J. van Osch en ortho pedagoog P. van der Sman. De proef loopt In de ressorten Den Bosch en Den Haag (daaronder vallen de provincies Zuid-Holland, Brabant, UmburgenZeeland). Eenentwintig boerenfamilies doen mee. In totaal heeft de reclassering 43 aanmeldingen vanuit justitie en de reclassering. Ne gen gestraften hebben het programma met succes afge rond. Als eerste Haagse gevangene heeft Hassan zijn celstraf Ingeruild voor zes maanden keihardwerken op een boer derij. De proef van de reclassering (Ijkt succesvol. „Ik had nog nooit een koe gezien. Moest ik meteen helpen met de geboorte van een kalfje." Door Annelies Smit Den Bosch Alsof hij is opge groeid op de boerderij loopt Has san uit de Haagse Schilderswijk rond tussen de kalfjes van boer Hans en boerin Marlies m Bra bant. Hij klopt de beesten op de rug, legt uit hoe oud ze zijn, welke ziek zijn en wanneer ze moeten worden overgeplaatst naar grote re hokken. „Nu zijn ze nog rustig, maar als je hier rond voedertijd rondloopt, beginnen ze alle vier honderd te loeien," zegt hij met een brede glimlach op zijn ge zicht. Hassan is de eerste Haagse ge vangene die zyn celstraf heeft mogen inruilen voor een halfjaar keihard werken op een boerderij. Reclassering Nederland is onge veer een jaar geleden begonnen met de revolutionaire proef DOEL. Streng geselecteerde cri minelen die zware delicten zoals gewapende overvallen en inbra ken hebben gepleegd, mogen in plaats van celstraf zes maanden onder strikte begeleiding op het platteland met hard werken hun straf wegwerken. Plegers van moorden of zedende licten komen niet in aanmerking. Ook moeten de veroordeelden zeer gemotiveerd zijn, excuus brieven schrijven aan hun slacht offers en een dagboek bijhouden. Bezoek mogen ze niet ontvangen. Als de eerste periode goed ver loopt, mag een keer per week naar huis worden gebeld. Filosofie daarachter: in een begrensde om geving worden de jongens ge dwongen hun problemen uit te werken. Is er ruzie dan moet dat worden uitgepraat Verveling op het geïsoleerde boerenerf kan niet met een bezoek aan het café of de koffieshop worden opgelost. De veroordeelden leren zo con structief met hun tijd om te gaan. Coffeeshops De eerste gevangenen die hun halfjaar hebben afgerond, zijn nu klaar. Ook voor Hassan zit het er bijna op. Nog een paar dagen en hij mag terug naar Den Haag. Naar zijn ouders in de Schilders wijk, want hij woont nog thuis. Hassan was, zoals hij zelf zegt, verkeerd bezig. Hij hing met vrienden in coffeeshops, spijbel de van school en gleed af naar het 1 criminele circuit. „Ik praatte niet met mijn ouders. Ik ging blowen en drinken om mijn problemen te vergeten. Achteraf bezien was ik echt stom bezig." \&£r- Hassan staat samen met boer Hanstussen 'zijn' koeien. Vóór hij aan de werkstraf van de reclasserlngbegon, had hij nognooit een koe gezien. Foto John Claessens Eenmaal in de cel stapte Hassan zelf naar de reclassering, „Ik wil de veranderen. Ik zag het niet zit ten om in de criminaliteit te blij ven rondhangen. Toen v stelden ze mij over dit project. Hard wer ken en nadenken over de toe komst, dat sprak mij wei aan." Hassan had nog nooit een koe van dichtbij gezien. Opgegroeid in de Haagse binnenstad ging op de boerderij een wereld voor hem open. „De eerste avond dat ik er was, moest ik meteen helpen bij de geboorte van een kalfje. Ik wist niet wat me overkwam. Boer zijn is heel verantwoordelijk werk." Die verantwoordelijkheid voor het melkvee en vierhonderd vleeskalveren, beviel de Turkse jongere. De boer en boerin ver trouwden hem immers een mil- joenenbezit toe. Dat vertrouwen wilde Hassan niet beschamen. „Als je ziet wat een onderneming zo'n boerderij is, dat heb ik nooit geweten. Het voer moet goed zijn, de koeien moeten op tijd gemol ken. Doe je dat niet, dan worden de beesten ziek. Ik ben best trots dat ze mij dat werk toevertrouw den en dat ik het er goed van af heb gebracht." Boer Helemaal zonder problemen ver liepen zijn zes maanden niet. Has san begon bij een andere boer en dat klikte absolum niet Hassan: „Hij behandelde me als een crimi neel, liet me de meest idiote klus jes doen zoals het schoon borste len van dakpannen. Hij had iets van: 'je moet me gehoorzamen an ders ga je terug naar de gevange nis'. Daar had ik echt tabak van." Willem van Aarle, de persoonlijk begeleider van Hassan, vindt dat Hassan veel van het incident heeft geleerd. „Hassan zei niets over zyn problemen met de eerste boer. Hij kropte het op. Dan ver andert er natuurlijk niets. Na en kele gesprekken heeft hij onder' woorden gebracht wat hem dwars zat. Toen kwam hij tot de ontdek king dat hij zelf iets aan de situa tie kon veranderen. Een belang rijkevooruitgang." Bij Hans en Marlies, de hoer en boerin waar Hassan daarna te rechtkwam, gaat het beter. „Ze behandelen me als een volwaardi ge arbeider op de boerderij en ne men me serieus. Ik doe nuttig werk, en als er geen werk is, zoe ken ze geen geforceerde karwei tjes. Het zijn echt leuke mensen." Ook Hans en Marlies zijn tevre den. Voor hen is Hassan een wel kome extra hulp op het drukke boerenbedrijf. Maar voorop staat voor hen de gedachte achter DOEL:- criminele jongens een nieuwe 1 Voorzichtig De boer en boerin twijfelden niet lang toen de reclassering hen vroeg mee te werken aan het DOEL-project. Een belangrijke geruststelling was dat plegers van zedendelicten met in aanmerking kwamen. „Ze maken een beetje deel uit van het gezin, dan ben je toch voorzichtig," vertelt Hans aan een rijk gedekte boerentafel waar stapels boterhammen wor-' den weggewerkt. Na de eerste gesprekken met de reclassering waren Hans en Mar lies al snel overtuigd van het nut van Doel. „We zyn zelf jong ge-- weest. Dan haal je wel eens wat uit. Deze jongens moeten een nieuwe kans krijgen. Ik zou zelf ook bly zijn als iemand mijn kin deren zou helpen. Vandaar dat we meedoen." „Bovendien," vult Marlies aan, „hard werken is voor niemand, verkeerd. Deze jongens hebben geen school afgemaakt en kennen geen regelmaat. Op de boerderij is regelmaat heel belangrijk. Elke ochtend koeien melken en kalve ren voeren. Alles valt of staat met regelmaat." Met de voorganger van Hassan1 was het wel even wennen, vertelt Hans. „Hij zei geen boe of ba. Kwam binnen en ging weer weg zonder een woord te zeggen. Ter wijl je hier op de boerderij altijd Iaat weten waar je bent. In de melkstal of op het erf. Bovendien is het niet meer dan normaal om goedemorgen te zeggen." Marlies: „Er schortte het een en' ander aan omgangsvormen. -We- hebben dat echt moeten uitleg,-, gen. Aan het einde was hij een stuk socialer, hij praatte met ons." Hassan is blij dat zijn tijd opTde boerderij erop zit, maar is tegelh-j kertijd licht zenuwachtig^'over? zijn nieuwe leven, terug in de Schilderswijk. „Ik heb zin om,' naar huis te gaan. Ik wil myn ou ders laten zien dat ik veranderd ben. Met mijn vader heb ik voor' het eerst echt gepraat. Hij heeft twee winkels waar ik kan gaan werken. Maar eigeiüijk begint het nu pas. Nu moet ik zorgen dat ik op het rechte pad blijf. Ik heb het sterke gevoel dat het me gaat luk ken." Op v&zoek is de naam Hassan verzonnen. Natuurreservaat het Zwanen- water bij Callantsoog, eigen dom van Natuurmonumenten, is gisteren verrijkt met een ronde, drijvende vogelobser vatiehut. De eerste in Neder land. Het geprefabriceerde stalen gevaarte, met een ge wicht van negenduizend kilo, werd met een machtige sta len vogel, een Chinook trans porthelikopter van de Konink lijke Luchtmacht, naar het noordelijke duinmeer ge bracht Een spectaculaire klus. Transport over land was niet mogelijk. Het zou onherstel bare schade aan de kwetsba re natuur hebben veroor zaakt De hut heeft een tren dy roest-uiteriijk. Een gevolg van het gebruikte materiaal: - onbehandeld corten-staal. n - - De matbruine roesthuid is t X' volgens Natuurmonumenten - een ideale camouflagekleur. Vanuit de observatiepost, voor het publiek toegankelijk vanaf 20 februari, zullen de vogelliefhebbers de natuur op W$ËIÊi§ het water en in de rietkragen 11111111 rond het meer van heel dicht bij kunnen bespieden. Het bij zondere bouwwerk, afge meerd aan een ankerpaal en bereikbaar via eeü 30 meter lange steiger, krijgt een ge luiddempende rubberen vloer, omdat de hut drijft, kan hij meebewegen met de wis selende waterstanden. Foto Hans Steinmeler/ANP Gaanderen - Een 79-jarige pater van de Sint Willi brordsabdij In de buurt van Gaanderen heeft tegen over zijn abt erkend dat hij zo'n veertig jaar geleden een meisje seksueel heeft misbruikt. De kloosterling heeft zich mogelijk aan meer kinderen in het dorp vergrepen. Dat heeft een woordvoerder van het aartsbisdom Utrecht gisteren bevestigd. De kloosterling is na kerst op last van zijn abt in een psychogeriatrische instelling op genomen. De pater zal niet meer in Gaanderen terugkeren, verze kert dr. F. Rentinck, vicaris-gene- ral van het aartsbisdom, in een brief aan het bestuur van de Sint Martinüsparochie in Gaanderen. De zaak kwam vorig jaar aan het licht nadat één van de slachtoffers een klacht had ingediend bij de rooms-katholiekehulporganisatie Hulp Recht. De vrouw, die nu in de veertig is, is op zeer jongeTeef- tijd door de pater seksueel mis bruikt. Hulp Recht heeft haar klacht na overleg met alle betrok kenen gegrond verklaard. De poli tie is ingeschakeld. De vrouw heeft geen aangifte gedaan, om dat de zaak veijaard is. Het aartsbisdom, de abdij en de parochie hebben de afgelopen we ken van verschillende kanten in formatie ontvangen over de pater. Het gaat daarbij om de 'mogelijk onoorbare wijze waarop deze priester in een aantal vroegere en meer recente gevallen contact zou hebben gehad met kinderen'. Het parochiebestuur heeft mogelijke andere slachtoffers opgeroepen zich bij de parochie, een hulporga nisatie of de politie te melden. Huisbezoeken De pater heeft de pastoors van de parochie in Gaanderen twintig jaar geassisteerd. Hij legde huis bezoeken af en ging voor tijdens vieringen. Ook heeft hij bij gezin nen in het dorp opgepast. Volgens pastoor A. Morsink, die 4,5 jaar' met hem samenwerkte, was de, pater een 'man die licht uit-' straalt'. Hij was vriendelijk, vro-/ lijk en gezellig en kon mensen op-' beuren en bemoedigen, zei Mor sink in een reactie. De ongeveer 2500 parochianen in' Gaanderen krijgen nog deze week, een brief van het kerkbestuur over de kwestie in de bus. De pa-, rochianen zijn volgens Morsink geschokt en zeer teleurgesteld,' omdat ze de pater hun vettrou- wen hadden gegeven. „Onze'eer.-' ste zorg gaat naar de slachtoffers uit," benadrukt hij. Utrecht De KLM moet stoppen met het verlenen van medewer king bij de gedwongen uitzetting van vluchtelingen en illegalen. Met die boodschap protesteerden gistermiddag dertig actievoerders van het Autonoom Centrum uit Amsterdam bij de ingang van de Vakantiebeurs in Utrecht. De Jaarbeurs Utrecht en politie liet de actievoerders ongemoeid. De actievoerders droegen posters met de tekst 'Zwaanzinnige vluchten' (de zwaan is het sym bool van de KLM in reclamebood schappen). Ook hingen ze aan de toegangspoort naar de Jaarbeurs spandoeken op metde tekst: Groningen Hentallen ernstig verwaarloosde kerkhoven in de provincie Groningen verande ren de komende tijd in toeristi sche attracties. Landschapsbe heer Groningen en de Stichting Oude Groninger Kerken begin nen in maart met de inventari satie van in aanmerking ko mende begraafplaatsen. De twee organisaties willen ook een kerkterreinenwacht oprich ten, die eens in het jaar verwaar loosde kerkhoven controleert en achterstallig onderhoud aan pakt. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij steunt het project met een miljoen gul den. De rest van het bedrag dat nodig is om te kunnen begin nen, zo'n zeven ton, komt van de provincie Groningen, ge meenten, diverse fondsen en van eigenaren van begraafplaat- Volgens J. de Milliano van Landschapsbeheer Groningen ligt een groot aantal begraaf plaatsen uit de achttiende eeuw of ouder op markante plekken en zijn zij van bijzonder cultuur historisch belang. „Maar soms is er tientallen jaren geen on derhoud gepleegd. Dat is ont zettend jammer. Ze geven een goed beeld van de geschiedenis van het landschap. Ze verdie nen het te worden opgeknapt" KLM Uitvlucht Maatschappij. De twee uur durende actie bleef be perkt tot het op straat uitdelen van folders door onder meer en kele als piloten en stewardessen verklede actievoerders. Het Autonoom Centrum heeft eerder actie gevoerd tegen de be trokkenheid van vliegmaatschap pijen bij de uitzetting van vluch telingen en illegalen uit Neder land. In 1996 werd het hoofdkan toor van Martinair bezet. Volgens E. Holland van het Auto noom Centrum is de KLM nog de enige Nederlandse maatschappij die passagiersstoelen beschik baar stelt voor het uitzetten van vluchtelingen. Bij de actie werden daarom vakantiegangers opge roepen bij de KLM te protesteren door bijvoorbeeld om een garantie te vragen dat er by een vliegreis geen vluchtelingen worden ver voerd. KLM-woordvoerder D. Ishta vindt de actie 'geheel onterecht'. „We kunnen niemand weigeren. We hebben een vervoersplicht" Het is volgens Ishta ook niet te zien aan een passagier of het om een uitgeprocedeerde asielzoeker gaat „Dan zouden we het aan ie dereen moeten vragen. Dat kun nen we niet maken." De kritiek dat volgens het Auto noom Centrum de KLM ook actief is bij maatregelen die moeten ver- hinderen dat vluchtelingen naar Nederland komen, wyst Ishta re soluut van de hand. „We zijn een paar weken geleden nog veroor deeld tot een boete van vier mil joen gulden omdat we volgens de overheid juist te weinig zouden doen om te voorkomen dat asiel zoekers naar Nederland komen. We worden nu echt door de kat en de hond gebeten." js.vaxi de vormingvan Twentebad wil len datrer.\g^ijtó3jdig|met-'de provinciale', op. 3.,maarti'éèp'4wffflTMidtim wordt gehöudenfH Enschede, voldoende: gaan inleen.. Twen%té<kfj Het voorste^wë 'Enschede.,; i Enkele''tièn^èrifyérÖ3ttruste burgers wax'èh":na|rLfiet^V^st- zaküièatergekotó&jl^oiindi- ting van het comité is eenimtia- s tief van de plaatselijke afdeling 1 gen van de SP, Groenlinks en de lokale politieke partdj'^lrf-^ schede Nu. - - De Tweede Kamer spreekt-zïqjw naar verwachting dit voorjaar- uit over het kabinetsvoorstelpip'^ - Enschede, Hengelo en Barna,' samen te voegen. De nieuwege-.^ meente zou met 245.000 e ners in grootte de vierde/stad^ van Nederland worden. jEeii., overgrote meerderheid van de Enscliedese politiek is, evenals-^ de provincie Overijssel, voor de fusie. In Hengelo stuit samen voeging op grote weerstand. Boekarest De Roemeense grenspolitie heeft een 50-jarige Nederlander aangehouden toen deze met een baby van een maand op het vliegtuig wilde stappen. Hoewel de docunienten van de man in orde leken, wrekte hij arg waan bij de paspoortcontrole, zei een woordvoerster van het minis terie van Binnenlandse Zaken. Voorlopig onderzoek heeft uitge wezen dat de man aan sociaal wer kers in de oostelijke havenstad Galati duizend D-mark betaalde om als de vader van de baby te worden aangemerkt De moeder van het kind zat m het complot Zij had de Nederlander op het ge boortebewijs als de vader laten re gistreren, waarop de de baby in zijn paspoort werd bijgeschreven. Ook had hij schriftelijke toestem ming van de moeder om de baby mee het land uit te nemen. Vast gesteld werd dat de man twee maal eerder - in 1996 en eind 1998 - in Roemenië was geweest. De baby is onder de hoede van de staat gesteld. Na de val van de communisten werden tien jaar geleden in wees huizen zo'n 100.000 kinderen aan-„ getroffen. De afgelopen tien jaar" hebben veel buitenlanders pogin gen ondernomen baby's uit Roe-' menië te smokkelen. 1 i 1 ---

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2