12 Rotterdam Record aantal bonnen door Roteb Drie gewonden bij botsingen Cadeaus voor raadsleden: twee flessen wijn mag Zestig proeent overtredingen is vuilniszak 's avonds buiten zetten Karin Adelmund bekijkt achterstandsbestrijding Iedere parkeercontroleur schrijft jaarlijks voor 160.000 aan boetes uit Gebouw Albeda College aan Sportlaan asbestvrij Woningen staan langer te koop Politie onderzoek Rijnmond Folderactie levert 47 banen op Dik half miljoen voor Sophia ziekenhuis RW RRV RZ Rotter ("4ms Dagblad Donderdag 14 januari 1999 Door Paul Smits Rotterdam De reinigingspoiitie heeft vorig jaar meer bon nen dan ooit uitgeschreven voor het fout buiten zetten van huisvuil en ander afval in Rotterdam. De Roteb-medewerkers met opsporingsbevoegdheid kwamen tot 2884 boetes, tegen met het feit dat Rotterdammers zich minder houden aan de re gels. Woordvoerster C. van Dyk namens de Roteb; „Dat we twee jaar geleden ongeveer de helft hadden van het aantal boetes in 1998 komt mede doordat toen een aantal mensen van de reiniging- politie nog geen opsporingsbe- 1579 in 1997. De mee i meest voorkomende overtre ding is het 's avonds al op straat deponeren van de vuilniszak, ter wijl dit officieel pas vanaf zes uur 's ochtends op de ophaaldag zelf mag. Het is goed voor honderd gulden boete. Het stijgende aantal overtredin gen heeft niet louter te maken voegdheïd had. Die hadden dat toen pas vanaf april." Andere cijfers Yijn: 638 bekeurin gen in 1996 —Van Dijk; „We had den een capaciteitsprobleem, dus te weinig mensen"— en 1065 in 1995. In zestig procent van de ge vallen gast het om de vuilniszak die niet op het goede tijdstip, meestal al de avond tevoren, bui ten wordt gezet. Twintig procent van de overtre ders zet grof afval neer zonder daarvoor een afspraak te hebben geregeld met de Roteb. Burgers die hun afval niet op de juiste wij ze aanbieden vormen tien procent van degenen tegen wie proces verbaal is opgemaakt. Verder wordt er afval in dnzen ge stopt in plaats van in de vertrouw de zak. De resterende tien procent overtredingen bestaat uit zaken als 'wildplakken* en hondenpoep op niet daarvoor bestemde plaat sen. De reinigingspoiitie is onderdeel van de Roteb en heeft van de poli tie een opsporingsbevoegdheid gekregen. De 27 medewerkers mogen dus in een vuilniszak glu ren om aan de hand van bijvoor beeld een briefte kunnen achter halen wie de dader is van te vroeg aangeboden afval. „De overtredingen constateren we bij de gewone rondes die we el ke dag maken, maar ook naar san- leiding van tips," licht chef reini gingspoiitie W. Slotboom toe. De tips kunnen van de gewone poli tie zijn, maar komen ook binnen b>; de klachtenlijn voor burgers. De reinigingspoiitie controleert ook 's avonds omdat vooral dan veel mensen zich bezondigen aan het overtreden van de afvalregels. Tot hoe laat deze controles plaats vinden wil Slotboom niet zeggen, om mensen niet op goede ideeën te brengen. Het werk wordt ge daan door duo's. Ze worden vaak ondersteund door een veegwagen voor afval dat mee wordt geno men. Normaliter wordt meteen tot be keuring overgegaan als iemand wordt betrapt. Wordt er geweigerd te betalen of ontkennen mensen het feit dan komen ze voor de poli tierechter. Gisteren was een zitting met alle maal 'Rotebzaken' bij de politie rechter. De meeste verdachten kwamen niet opdagen en werden bij verstek veroordeeld tot de standaardboete van honderd gul den. Door John Verweij Rotterdam In de soppende, bij na weggesmolten sneeuw loopt Karin Adelmund naar een oud ge bouw in de Nassauhaven, de de pendance van de Agnesschool voor basisonderwijs. Ze zit ver keerd. De staatssecretaris en haar gevolg moeten oversteken om by het hoofdgebouw aan te komen. Daar zijn de directie en het be stuur wel aanwezig om haar wel kom te heten. Staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (OCW) Karin Adelmund was giste ren de hele dag in Rotterdam op werkbezoek. Ze deed onder meer de Agnesschool aan. Daar begon ze haar dag met een dicussie met het bestuur, directie en leerkrach ten over het tien jaar terug inge voerde kleinschalig experiment achterstandsbestrijding, het KEA. Het KEA is ingevoerd om de leer- achterstand van allochtone leer lingen op de autochtone leeftijd genoten kleiner te maken. De ba lans kon na tien jaar worden opge maakt. De eerste KEA-kianten die als proefkonijnen in de kleuter klassen met de nieuwe leermetho de zijn geconfronteerd zijn inmid dels doorgestroomd naar groep 8. Het is niet verwonderlijk dat zo'n project juist op deze basisschool nodig is. In termen van wit en zwart is de Agnes een zwarte schooL „Witte en zwarte scholen. Wat een verschrikkelijke termi nologie," gruwt directrice Gloria Erwich, Cito-toets Ze constateert dat de schoolpopu- latie snel verandert- „De laatste jaren vertrekken steeds meer An tilliaanse en Surinaamse gezin nen uit de wijk, Hiervoor komen Turkse en Marokkaanse families in de plaats." Tijdens de gesprekken voert Er wich constant het woord. Ze maakt duidelijk dat de ieeraehter- stand door het project is ver kleind. „Ik kan zeggen dat veel kinderen blanco binnenkwamen en nu in groep acht goed preste ren. Dankzij de Cito-toets is geble ken dat we met technisch lezen en spelling boven het gemiddelde liggen. Maar met de andere vak ken zijn we er nog lang niet" Het KEA moet vooral de grote taalachterstand die allochtone kinderen bij binnenkomst had den, drastisch verkleinen. Bege leiders houden in het kader van het experiment leerkrachten in de gaten. Schoolartsen, psychia ters, maatschappelijk werkers houden een oogje in het zeil om problemen in een vroeg stadium te ontdekken en te verhelpen. Weerstand Rotterdam heeft voorlopig patent op de methode. In Amsterdam willen ze hem misschien ook in voeren. Adelmund hoort het re laas en succesverhaal van de di rectrice aan en stelt aan het eind een enkele vraag. Ze verzucht; „In Amsterdam, vooral in Noord, i? de toestand nog steeds erg zorg wekkend." Erwich reageert feL' „Diverse Am sterdamse scholen zijn bij ons op bezoek geweest, maar al snel blijkt dat er weerstand van hun kant is. Dan moeten ze er ook niet aan beginnen." Na de discussie met haar onder- wijsapparaat zoekt Adelmund de pupillen op. Ze bezoekt de peuter speelzaal in de basisschool. Ook een idee van de directrice om de kinderen zo vroeg mogelijk al een vorm van onderwijs aan te bieden en zo de hiaten met de autochtone peuters weg te werken. Adel mund knuffelt de peuters en doet met haar gevolg bijna elk lokaal aan. Steekwagentje Dan staat een bijeenkomst in het Groothandelseptouw op M pro gramma, Daar moet de staatsse cretaris in de vroege middag op draven om een ander 'onderge schoven kindje1 te steunen. Het gaat hier om de overhandiging van een nieuw pakket aan lesma teriaal voor het voortgezet speci aal onderwijs. Het lesmateriaal is bedoeld om de communicatieve vaardigheden van de leerlingen te verteteren. Het duurde een tydje voordat goed video- en geluidsmateriaal voorhanden was. Weinig uitgeve rijen wilden zich de vingers bran den aan een kleine doelgroep als deze, zo blijkt tijdens de bijeen komst Twee jochies rijden vermomd als koerier met een steekwagentje met daarop het lesmateriaal rich ting Adelmund en vragen beleefd of zij het even wil tekenen. Een onderdeel van de cursus. De twee blijken niet briljant geïn strueerd. Ongelukkig vraagt het ene jongetje: „Wie is de minister? De andere scholier verbergt zich achter hem. Waarop iemand roept; „De staatssecretaris bijt niet, hoor!" „Dat is nog lang niet zeker," grapt Adelmund terwijl het het gezicht van het verlegen joch 'rood aan loopt. Nog de hele namiddag trekt de karavaan-Adelmund door Rotter dam om aan andere scholen een bezoek te brengen. Van daag komt ze terug om een reeks diploma's aan allochtone leraren te overhan digen. Dan is het weer even voor bij met de 'Haagse' aandacht voor het onderwijs in de Maasstad. „We zouden eigenlijk deze leer lingen boven aan de 1 moeten zetten, als het gaat om het vinden van werk en stageplaatsen. Maar dat kan niet," zegt onderwijswet houder Eis Kuijper. Veel goede bedoelingen op een bijeenkomst als deze. Geen concrete beloftes. Ook niet van Adelmund, Rotterdam Woningen in de re gio Rotterdam hebben vorig jaar langer te koop gestaan dan het jaar daarvoor. Gemiddeld stonden de verschillende typen woningen 51 dagen te koop, het jaar daar voor bleef dat beperkttot 47. Voor al appartementen wisselden min der snel van eigenaar. Wel steeg de prijs van deze woningen van gemiddeld 156.000 gulden in 1997 naar 178.000 vorig jaar. Dat valt op te maken uit de ver koopcijfers dit de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) over het afgelopen jaar heeft ver strekt. Daaruit blijkt ook dat de prijsstijging in de regio Rotter dam (9,6 procent) hoger is dan het landelijk gemiddelde (8 procent). Het afgelopen jaar zijn er vooral veel appartementen verkocht. Rotterdam Circa 5600 Rijnmon- derj lopen tot en met 30 januari de kans telefonisch te worden bena derd .voor een onderzoek naar cri minaliteit en veiligheid. Het on derzoek, de Regionale Politiemo nitor genoemd, loopt al enige tyd en wordt bij tijd en wijle uitge voerd. Mensen ouder dan 15 jaar worden geïnterviewd over him gevoel van veiligheid in de stad. Ook wordt hun gevraagd c" oordeel te vel len over de p^üe. De onder zoeksresultaten worden onder meer gebruikt om in kaart te brengen welk deel van de bevol king slachtoffer is geworden van criminaliteit. Ook wordt duidelijk waar welke behoefte bestaat aan veiligheid. Bij aanrijdingen In botterdam zijn gisteravond drie mensen gewond geraakt. Een 38-Jari- ge Rotterdammer liep ernsti ge verwondingen op bij een botsing op de Erasmusbrug. De man Is vermoedelijk In een slip geraakt toen hij in zuidelijke richting de brug op reed, en knalde tegen het verhoogde middenstuk van de brug. Het slachtoffer Is uit het wrak gehaald en naar het Dijkzlgt-zlekenhuis gebracht. (Foto boven). Ook twee ande rs verkeersslachtoffers be landden In Dijkzlgt. Zij waren gistermiddag betrokken bij een ongeval op de kruising van de Mathenesserlaan en de Nieuwe Binnenweg. (Foto rechts). Daar botsten een 40- jarige Rotterdamse en een 38-jarige Rotterdammer met hun auto's tegen elkaar. De laatste hield er een gebroken jukbeen aan over. Eén van de automobilisten reed door rood. Foto's Victor van Breukelen (foto boven) en Eppo Notenboom {toto rechts} Door Peter de Lange Rotterdam Met de verhoging vun de parkeerboete tot 82 gulden loopt Rotterdam in de pas met Den Haag, wi ar een parkeerbon sinds 1 januari hetzelfde bedrag kost. Van de vier grote steden is alleen Utrecht met een boete van 65 gulden goedkoper. Par- keerovertredars in Amsterdam betalen al gauw 130 gulden, om dat die stad vlot gebruik maakt van de wielklem. Kostendekkend, maar niet winst gevend, dat is de officiële beleids lijn voor parkeren in Rotterdam. Desondanks houdt de gemeente dit jaar volgens de begroting van het Park eer bedrijf 6 miljoen gul den over aan het innen van par- keergelden, op een begroting van 42 mihoen. Dat is inclusief de op brengsten uit de gebieden waar dit jaar voor het eerst voor parke ren moet worden betaald, zoals de Kop van Zuid, de Wilhelminapier en het Hofdijkterrein (by het Hof plein), Regime Om er op toe te zien dat het regi me hier ook wordt nageleefd, wil het Parkecrbedrijf Rotterdam 25 extra controleurs in dienst ne men. Het totaal aantal controleurs bij het PBR komt daarmee op on geveer 95. Bij elkaar zullen zij het komend^ jaar 140.000 'gewone' parkeerbon nen schrijven k f 82 (en 30,000 bonnen tegen foutparkeerders f 00). Vorig jaar werden door het Parkeertednjf ongeveer 100.000 prenten onder ruitenwissers'ge sehoven. De groei van veertig pro cent zal vo'gens PBR-directeur G. Schopman geheel komen uit de nieuwe gebieden waar betaald parkeren wordt ingesteld. Van iedere parkeercontroleur af zonderlijk wordt verwacht dat hij dit jaar zo'n 1600 bonnen uit schrijft tegen automobilisten die te weinig of geen geld in de meter hebben gestopt en zo'n driehon derd bonnen tegen foutparkeer ders. Dat komt neer op een jaar omzet van een kleine 160.000 gul den per parkeercontroleur. Volgens de cyfers van Schopman maakt het PBR komend jaaj 11,4 miljoen gulden kosten aan toe zicht op het parkeren. Datzyiion- der meer personeelskosten, af schrijvingskosten van materieel en overhead. De inkomsten uit boetes bedragen 10,8 miljoen gul den. Dat betekent een tekort van 6 ton op dit bedrijfsonderdeel, maar het Parkeerbedrijf heeftjiia- tuurlijk nog andere inkomsten. Het leeuwendeel van de omzet komt uit de meters op straat en,de betaalautomaten in parkeergara ges. Die zullen in 1999 samen bor gen voor een geschatte inkom- stenpost van 17 miljoen guldqp. Rotterdam De fotderadie in de cember van Nieuwe Banen Rot terdam Werkt (NBRW) heeft tot nu toe 47 werklozen aan een 'ge- wenningsbaan' geholpen. Die be staat uit een bezigheid waarvan het voornaamste doel is een ar beidsritme aan te leren. RMtsrdan—Het Ook' lep neemt het psod aan de Sportlaan in Rotterdam-Zuid op maandag 18 januari «eer* in gebruik. Het scfctwlgcbouw sinten nadat waaoSekt. dat. er asbeSdseMjea ïifde lucht-' waren aangetroffen. Onderzoek door het bureau Emto. dat gemachtigd is om cerühcaten uitte geven, heeft Buuitgeweaendathetgeiwuw 'asbestveUig'is.Desanerings- ■werkzaamheden - zijn afge.' rond onder leiding van Ge, meentewerken Rotterdam. TOO constateerde in Oktober, dat er op verschiiteode pisat, sen in het schoolgebouw hoge concentraties asbest in de lucht zaten. Op één plaats was de asixsteooeentrafe. veer- 'tienkeer de toegestane waar de, op alle* andere plekken kwamen de cancenttsfies uit -bovendegrenswaarite. Uitvewrzurg werd het gebouw toen ontruimd. De TO perso neelsleden en studenten wer den ondergebracht bü andere locaties vsn het Albeda Cdle- ge en hij andere scholen. Door Joke Waltmans Rotterdam Is het functioneel, krijg fk het alleen of iedereen, van wie is het afkomstig en is het niet te overdreven? Allemaal zaken die een gemeenteraadslid moet overwegen voor een cadeau of reis in ontvangst wordt genomen. Maar zwyg er niet over, want openheid is heel belangrijk. „Je bewust worden of iets wel of niet kan, is een eerste stap en er dan over nadenken is nog eens drie stappen verder," vindt L, M. van Lottum van bureau Integer Handelen van de gemeente Rot terdam. Per brief worden uitgenodigd om met het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest mee te vliegen naar een concert in Barcelona vindt SP-gemeenteraadslid M. Spaas 'helemaal van de zotte' en zelfs bezwaarlijk. Vandaar dat hij het college van b en w officieel heeft gevraagd of deze reizen of ca deaus aanvaardbaar zijn. Orkest-directeur P. Zeegers vindt dat Spaas met zyn reactie een on juiste indruk wekt. Vóór de reis heeft het orkest een vliegtuig af gehuurd en daarin zijn nog stoe len vrij. Het kost het orkest dus geen cent extra als er wei of geen raadsleden van de commissie kunstzaken meereizen. WD-raadslid Sandra Korthals zal zondag 31 januari zonder scrupu les in het vliegtuig stappen. „Ik heb al eerder gevraagd of ik eens mee zou kunnen met een concert reis. Ik wil weten hoe zo'n orkest werkt, wat er achter de schermen gebeurt. En als het moet betaal ik alle kosten zelf," verzekert zij. Korthals heeft zelfs het idee dat RPhO directeur Zeegers aan haar verzoek heeft gedacht toen er plaatsen overbleven. „Ik vind het geen kwestie van je vingers bran den. Dan kun je alles wel in geld omzetten." Tot zijn grote verbazing weet M. Kneepkens, raadslid van de com missie kunstzaken voor de Stads partij, niets van de uitnodiging mee te reizen. „Ik vind het ver gaan, maar zal het bij twijfel altijd aan de fractie voorleggen," 2egt Kneepkens die geen enkele moei te heeft met reizen in commissie- verband. „AI vind ik een reis met de com missie verkeer en vervoer naar het Japanse Osaka om daar de lightraü te bekijken volstrekte on zin. Maar een trip naar Lyon en Parijs om TGV-stations te bekij ken niet." Integer Eigenlijk is het allemaal een kwestie van integer handelen, meent M. van Ravesteijn van D66. Zij zegt zelf heel terughoudend te zijn en giften of cadeaus altijd te melden bij de fractie. Commissie- reizen vindt zij nuttig en functio neel, maar reizen van het bedrijfs leven zijn uit den boze. Dat is ook de mening van de andere fracties. „Maar wat doe je met een dure fles wijn? Eén fles weiger je niet, maar twee?' geeft zij het probleem weer. Die mag je ook aannemen, vindt Van Lottum van het bureau Inte ger Handelen op het Rotterdamse gemeentehuis. Dit bureau houdt zich bezig met de integriteit van de ambtelijke en bestuurlijke diensten en is het vertrouwelijke aanspreekpunt voor mensen die fraude binnen de gemeente ver moeden. Van Lottum is ook de samenstel ler van een geschenkenregeling die over een maand door de ge meenteraad moet worden vastge steld. Al begrijpt ze wel dat het niet eenvoudig is regels vast te stellenen een goede balans te lin den. „Maar er wordt over nagedacht en dat is al heel positief. Je moet die zaken niet in de taboesfeer hou den maar er met de fractie over spreken," vindt zij. In de geschenkenregeling wordt voorgesteld dat cadeaus tot een waarde van vijftig gulden wel kunnen worden aangenomen. Een cd-bon of bos bloemen kun nen dus probleemloos worden meegenomen, „Maar je moet wel oppassen," waarschuwt PvdA'er Peter Au- bert. „Ik heb de indruk dat ik on afhankelijk ben. Cadeaus van het bedrijfsleven zal ik altijd weige ren," verzekert hij. Aubert geeft het voorbeeld van het bedrijf BASF dat tijdens een reisje van de commissie milieu een diner aanbood. „Dat hebben we zelf be taald" Een bos bloemen is het laatste dat Lucas Bolsius als CDA-raadslid in ontvangst heeft genomen. Kerst pakketten heeft hij helemaal niet gekregen. „Je voelt gauw genoeg of het mis is. Over een uitnodi ging voor een conferentie met daarna een theatervoorstelling heb ik wel overlegd met de ge meentesecretaris. Hij vond dat dat wel kon, maar uiteindelijk kon ik zelf met." Na de gewenningsperiode volgt overheveling naar een volwaardi ge baan tegen iets meer dan het minimumloon. Naast degenen die direct aan de slag konden, zijn nog eens tachtig werklozen gese lecteerd voor een sollicitatiege sprek. Een door NBRW ingehuurd pro motieteam deelde eind vorig jam- duizenden strooibiljetten uit in winkelcentra en op weekmarkten om 'potenöëie-weridozentednte- resseren voor een van dëkondér- den vacatures. Voor die diréete benaderingswijze op straat W&s gekozen omdat brieven en per post gestuurde folders doorgaans nauwelijks reacties willen opleve ren. Op de folderactie reageerden in totaal 290 mensen. Een groot aan tal viel meteen af omdat zij niet voldeden aan de eisen. Kansheb bende kandidaten moesten mini maal 23 jaar oud zyn, woonachtig in Rotterdam en afhankelijk van een bijstandsuitkering. Een zegsman van NBRW; „We zijn ook op Ontbijt-tv geweest'ln dat leidde tot telefoontjes uit het hele land. We moesten veel men sen teleurstellen, want iemanaiut Zwolle mogen we nu eenmaal jjiét bemiddelen." De folder-actie, volgens NBRW een redelijk groot succes en zal zeker een veiyo^g krijgen. Ondertussen pleit de ondèi^- mingsraad ervoor van NBRW^u een afdeling van de sociale dienst, een zelfstandig bedrijf te maWb- Or-voorziter W. Hoogerbrugge wijst erop dat de voormalige ba nenpool en jcugdwerkgarsiiuC- wet zijn vervangen door de Wet Inschakeling Werkzoekenden. Dat vraagt, zegt hij, ook aanpas singen in de organisatie. Meer dan in de vroegere situatie, is de nieuwe wet gericht op door stroming van werkzoekenden naar de arbeidsr nrkt. „Daarvoor is een zelfstandige organisatUfnö- dig die zonder al te veel last en ruggen spraak de markt kennén weet te bedienen," aldus Hoqgpp brugge, die de samenwerking met de sociale dienst, het Arbeidsbu reau en MultiBedrijven overigens graag wil voortzetten. „Maar dan wel op eigen kracht." Rotterdam De voorzitter van de Stichting Roparun overhandigt morgen een cheque van ƒ540.000,- aan kinderarts professor Hans Büller van het Sophia Kinderzie kenhuis, De arts vertegenwoor digt de stichting Vrienden van het Sophia, die al jaren geld kry gt van de Roparun. Het geld is byeen ge lopen tijdens de estafetteloop van 1998. Het geld wordt gebruikt voor het opzetten vsn het Roparun Fonds. Daaruit wordt de afdeling kinder geneeskunde ver. het ziekenhuis structureel ondersteund. Vooral ondersteuning van de patiënt en zijn omgeving is belangrijk. De Roparun, een jaarlijks estafet teloop tussen Rotterdam en Pa rijs, heeft vorig jaar het recordbe drag van 2,4 miljoen opgebracht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4