Asti#®l 3 'Het is een probleem van ons allemaal' 3 Dader moord in Schiedam voor rechter in Duitsland 'Didie' Chandra mag nu voor de klas Gemiste kans JlLj dit, sscsöi; l2§§p|. -s ■b¥/ Geweld maakt geen onderscheid in religie, ras of cultuur jE Rotterdams Dagblad Extraatje schatkist door euro Djanko mmmssst Rotterdams Dagblad I Vrijdag 15 januan 1999 w I ÊÏfT] Het zomaar aanvallen of doden van on schuldige mensen Is een complex sociaal probleem dat niet zomaar valt te verklaren of oplossen. De daders van zinloos geweld hebben geen specifiek ras, religie of cul tuur. Net zomin als het slachtofferschap Is gebonden aan kleur of afkomst. De dood van de twee meisjes InGorlnchem schokte Iedereen in het stadje. Inclusief de twee duizend Inwoners van Turkse origine, „le dereen in Gorlnchem had slachtoffer kun nen zijn, of een dochter, zusje of vriendin kunnen verliezen. Het Is een probleem van ons allen. Dat de verdachten Turken zijn, doet niets af aan het probleem, ledereen In Gorlnchem voelt de pijn van het verlies," aldus Osman Elmacl, woordvoerder van hetTurks platform In Gorlnchem waarbij al le Turkse verenigingen In de stad zijn aan gesloten. Door Nevin Atici Gorlnchem Wat in de vroege uren van zondagochtend in mu ziekcafé Bacchus in Gonnchem gebeurde, had nooit mógen ge beuren. De daders mogen ook ze ker hun straf niet ontlopen, maar Osman Elmaci vindt het jammer dat het schietincident waarbij twee jonge vrouwen om het leven kwamen een extra lading heeft meegekregen door de afkomst van de vermeende daders. „Je mag een individueel pro bleem niet op een heel gemeen schap afschuiven," meent de woordvoerder van de Turkse or ganisaties in Gonnchem die te vens raadslid is voor het CDA. Al helemaal met in Gonnchem, want 'als ergens de integratie van Tur ken goed is verlopen, is het hier „De mensen maken al dertig jaar actief deel uit van de Gorinchem- se maatschappijDe jongeren zijn hoog opgeleid en de werkloosheid onder de Turken is laag. Ze willen zelfs actief deelnemen aan de po litiek m hun woonplaats. Dat be wezen ze door vorig jaar bij de ver kiezingen twee plaatsge- noten met voorkeurs stemmen m de raad te kiezen. Deze goede voorbeelden mogen niet te met worden gedaan door de daden van een individu of een groepje dat toevallig dezelfde afkomst heeft." Sommige dingen houd je met te gen, weet ook Elmaci, maar de CDA'er vertrouwt erop dat de meerderheid van de maatschappij de dingen goed kan scheiden en met in elke Turk een potentiele crimineel ziet. „Ook de Turken in Gonnchem zijn, net als ieder an der mens, kapot van het incident. Iedereen in Gonnchem had slachtoffer kunnen zijn, of een dochter, zusje of vnendin kunnen verliezen. Het is een probleem van ons allen. Dat de verdachten nu Turken zijn doet niets af aan het probleem. Iedereen in Gonn chem voelt de pijn van het verlies. Ik had gisteravond nog een Turk se vrouw aan de telefoon die be gon te janken. Zij heeft ook een dochter in de leeftijd van de slachtoffers en kan zich niet voor stellen dat iemand van huis ver trekt en nooit meer terugkomt." Volgens Elma- TTTT ci distantiëren de Turken in het stadje zich van hun crimi nele landgeno ten Sterker nog. ze nemen de verdachten hun verwerpe lijke daden ex tra kwalijk. „Zoiets mag nooit gebeuren vinden de meeste Turken, maar zeker nu niet. Hetis de tijd van de ramadan. De maand van bezin ning, onthouding, tolerantie en vrede. Dan kan en mag zoiets ge woon met gebeuren en zeker met door iemand die zich voor moslim uitgeeft," De ouders van Marianne Roza - het 18-jarige slachtoffer dat zon dagochtend ter plekke stierf - stelden gisteren bij de begrafenis van hun dochter geen prijs op de aanwezigheid van ongenodigden. Voor een vier man/vrouw sterke Turkse delegatie werd een uitzon dering gemaakt. Het viertal greep de kans aan een krans te leggen bij het graf van het meisje. Ook de ouders van het tweede slachtof fer, de 17-jarige Froukje Schuit maker die morgen wordt begra ven, hebben volgens Elmaci in middels aangegeven dat de schietpartij geen specifiek Turks probleem is. „Gelukkig zien ook zij dat daders niet gebonden zijn aan kleur of religie, net zomin als de slachtoffers," Zaterdagavond tijdens de stille tocht ter nagedachtenis van de meisjes zullen de Turken in Go nnchem nog iets speciaals doen. Wat precies, wil Elmaci nog niet kwijt. „Denk maar aan vrede en zinloos geweld." Vast staat dat de Turken zich met zullen manifes teren met vlaggen of dergelijke. De opkomst onder de Turken voor de stille tocht zal groot zijn, ver wacht het raadslid. De Turkse or ganisaties hebben geen oproep gedaan om massaal aanwezig te zijn. Dat is niet nodig, meent El maci. „Elk mens dat een hart heeft en meevoelt met de ouders van de slachtoffers, zal er bij zijn zaterdagavond. Zulke mensen hebben geen uitnodiging nodig." Aanpakken Hoe gebeurtenissen als die van zondagochtend vroeg voorkomen moeten worden, weet ook Elmaci met. „Als mens kan ik alleen zeg gen dat ik dit niet goedkeur en ho pen dat het nooit meer gebeurt Osman Elmaci: 'Daderszijn niet gebonden apn kleur of religie, zomin ais slachtoffers'. Foto Cftos Kuiper/Rotterdams DagWad De samenleving moet voor ieder een leefbaar zijn Maar ik heb niet de illusie dat je als raadslid het probleem van zinloos geweld kunt oplossen Het is geen probleem dat toevallig in Gorinchem speelt, het gebeurt helaas overal in het land. Kok kan nog zo vaak zijn afschuw uitspreken, dat betekent niet dat mensen er mee ophouden. Het staat boven ons. Het is een com plex sociaal probleem dat te ma ken heeft met opvoeding, karak ter en waarschijnlijk ook genen, Anders snap ik niet hoe je iemand zomaar kunt doden. Met politiek alleen lossen we dit probleem dus niet op." Schiedam werd vorig jaar mei opgeschrikt door een gruwelijke moord. In de Boerhaavelaan werd de 37-jarige Duitse Sonja Jacobs door twee landgenoten op buitengewoon sadistische wijze om het leven gebracht. Dat ge beurde volgens Justitie omdat zij haar drie kinderen wilde be schermen voor een rol in een kin- derporaofilm. De daders moeten zich nu verantwoorden voor de rechtbank in Duisburg. Door Carel van der Velden Duisburg De schouders hangen, de neus is diep weggedoken in de kraag Vanuit het beklaagden bankje in het Landesgericht van Duisburg klinkt de stem breek baar als porcelein. Zijn enige hou vast is de rozenkrans, die Meik- Steffen T. (25) urenlang werktui gelijk beroert. De gedachte komt onwillekeurig op. Deze man vindt zichzelf geen dader, maar een slachtoffer. Een slachtoffer van het beest in zichzelf. Meik-Steffen T. uit Duisburg sloeg 30 mei van het vorig jaar toe. Op die datum hielp hij Jürgen F. (33) bij het vermoorden van diens vriendin Sonja Jacobs. Dat ge beurde in een leegstaande woning aan de Boerhaavelaan in Schie dam. Eerst probeerde het duo de nek van de vrouw te breken. Toen dat met lukte, poogden ze haar te wurgen met een elektriciteits draad. Ook daarna was de dood strijd niet ten einde. Uiteindelijk verdronken ze de vrouw in een emmer water. Het lijk werd in een niet aangesloten vrieskist gelegd. Door het misdrijf was Schiedam Oost geschokt. Het medelijden ging uit het trieste lot van de vrouw en haar drie kinderen (twee meisjes van elf en twaalf en een jongen van vier), bekenden van veel buurtbewoners, De oorzaak leek aanvankelijk een uit de hand gelopen familieruzie te zijn. Binnen een week bekende Jürgen F. bij de Schiedamse poli tie. De uit Mönchengladbach af komstige man verklaarde zijn vriendin te hebben vermoord om dat hij haar 'zo lastig vond'. Genius De Duitse justitie wierp een maand later nieuw licht op de zaak, op basis van de vanuit Schiedam ontvangen personalia. Jürgen F. bleek in zijn geboorte land bekend te staan als lid van een kinderpomonetwerk. Net als Mike L., vorig jaar in Schiedam een huisgenoot van Jürgen, Sonja en haar drie kinderen, die vorige week in Duisbur* werd veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens seksueel misbruik van de 12-jarige dochter van de ver moorde vrouw. Ook was er een straf voor de 73-jarige G., die wordt gezien als kwade geniufi op de achtergrond. De man bracht Jürgen F. in contact met hoofd verdachte Meik-Steffen T. toen hij hoorde dat Sonja van plan was het kinderpomonetwerk te ver linken. Rechtbankpresident Henziehau- seri poogde gisteren een vinger achter de rol van F. in het kinder pomonetwerk te krijgen. F, die op de derde zittingsdag van zijn pro ces voor het eerst het stilzwijgen doorbrak, ontkende. „De moord had niets te maken met kinder porno. Eerlijk gezegd had ik geen motief, zelfs in de isoleercel ben ik er niet achtergekomen. Vol gens de psychiater zou de oorzaak in mijn jeugd kunnen bggen. Als kind werd ik geminacht, Sonja be- Fiïm/ioirio haar kinds**0" net zo Ge welddadig, de laatste tijd herken de ik mijn moeder in haar. Ik heb de kinderen willen redden Toch erkende F. dat er ook andere spanningen waren. „Met Meik- Steffen was ik van plan auto's te stelen en te verkopen in het Oost blok. Verder was er sprake van drugssmokkel. Sonja moet dat op enig moment gehoord hebben. Ze dreigde bij me weg te gaan en de politie in te schakelen." Recher cheur A. Hendriks van de Schie damse politie vuldp als getuige het relaas aan. „De dader heeft ons verteld dat Sonja commen taar had dat de 29-jarige huisge noot haar dochters uitkleedde." Sociale stoornis Bij een bijeenkomst in een zee manshuis in Rotterdam vertelde Jurgen F. 'soms te wensen dat zij dood was'. Hendriks: „T. liet toen weten dat die wens in vervulling kon gaan. Later die dag ontston den hevige ruzies tussen Sonja cn Jürgen F. Ze heeft het niet over leefd." Een psychiater vulde het beeld van F. verder in. „Hjj is ie mand met moordfantasieën, een man met een sociale stoornis in zijn persoonlijkheid. Het is een i nareist met een lage frustratieto lerantie." De rechtbankpresident begreep weinig van de beweegredenen van Meik-Steffen T. „U heeft de vrouw slechts een paar keer ont moet. Dan is het toch moeilijk om antipathie te ontwikkelen?" Jk heb geen idee," reageerde de be duusde man die door de Duitse justitie wordt gezien als een gewe tenloze huurmoordenaar. Pas na het drinken van een glaasje water kreeg hij zijn stembanden weer een beetje aan de praat. „Ik ben een gemakkelijk beïnvloedbaar persoon. Ik doe wat andere men sen zeggen. Ik was niet van plan te doden." Onbedoeld gaf rechercheur Hen driks een mogelijke verklaring voor de huidige gemoedstoestand van de mededader. „Na afloop van de moord vertelde T. dat hij 'niets voelde', blijkt uit de getui genverklaringen. Hij stortte ech ter volledig in toen hij de kinde ren wat later terugzag." Chandra Is van plan na haar studie een baan te zoeken als leer kracht in een achterstandsbuurt. 'Het is moeilijk werk, maar ik vi nd het leuk om die kinderen wat bij te brengen en zo een steen tje aan hun toekomst bij te dragen.' Foto John van Hoek/CorVos Door John Verweij Rotterdam De Maasstad is mul ticultureel, maar het onderwij zend personeel niet. Dat wringt. Autochtone leerkrachten zijn te weinig bekend met de achter gronden van hun leerlingen en weten bij problemen vaak niet hoe te communiceren met het kind en zijn ouders. Het Sprong-project van de Ichthus Hogeschool Rotterdam, dat hoog opgeleide allochtonen omschoolt en klaarstocmt om op een basisschool voor de klas te staan, moet uitkomst bieden. Gis teren kregen de eerste elf studen ten hun diploma van staatssecre taris K. Adelmund (Onderwijs). De 32-jarige Chandra Soek- dewsing is nog niet helemaal klaar met Sprong. Naar verwach ting krijgt zij in april haar diplo ma. Soekdewsing is van Suri- naams-Hindoestaanse komaf en kwam in 1992 naar Nederland toe. Ze had een vergelijkbare oplei ding afgerond in Suriname. Toen ze hier kwam, verkeerde ze in de veronderstelling direct als leerkracht aan de slag te kunnen. Niet dus. Suriname üep aan het eind van de jaren tachtig leeg. Toenmalig minister van Onder wijs J. Ritzen kwam met Surina me overeen dat onderwijzers hier de opleiding helemaal over moes ten doen om weglopen van ge kwalificeerd personeel uit Surina me te voorkomen. Tegenslag Het was een tegenslag voor Chandra die dolgraag voor de klas wilde staan. Twee jaar geleden hoorde ze van het project Sprong, dat het diploma in twee jaar aan bood. Ze greep haar kans. Chandra loopt nu voor de tweede maal stage en is bijna klaar voor het echte werk. Haar eerste stage was op de Koningin Wilhelmina- school in Crooswijk, waar alle na tionaliteiten aanwezig zyn. De Surinaamse kwam daar voor "net eerst in aanraKing met net fe nomeen 'zwarte school'. Ze kon haar culturele achtergrond goed gebuiken. „Een Hmdoestaans kind voelde zich meteen op z'n ge mak en noemde me 'didie' wat 'moeder' betekent. Een Marok kaans jochie was blij dat ie einde lijk een juf met zwart haar had. Surinaamse en Turkse ouders stapten eerder naar mij toe dan naar andere leraren." Het voordeel van haar afkomst is volgens Chandra duidelijk. Het allochtoon-zijn deelt ze met de ou ders en de kinderen in de klas. Volgens haar heeft zij met hen ge meen dat ze van de Nederlander- se cultuur verschillen: „Wij leven in een 'wij-cultuur' en de Neder landers m een 'ik-cultuur'. Daar om begrijp ik die Marokkaanse ouders ook beter." Praktisch Het andere voordeel voor de Suri naamse is vooral praktisch van aard: „Wij kunnen de leerlingen helpen de vertaalslag van hun ei gen taal naar het Nederlands te maken. Dat geldt zowel voor reke nen als voor Nederlands." Chandra schroomt niet de leerstof m het Surinaams uit te leggen als de kinderen het in het Neder lands niet begrijpen. Bij het project Sprong sneed het mes aan meer kanten. Liefst der tien nationaliteiten deden mee aan de verkorte lerarenopleiding. Chandra: „Leraren zaten te sprin gen om Sprong. Iedereen gaf een presentatie over een onderwerp dat tekenend was voor de eigen cultuur. We leerden van elkaar. De leerkrachten van de leerlingen en andersom." Ook de studenten staken onder ling wat van elkaar op: „Een Ma rokkaans en een Turks meisje in de klas losten heel anders som men op. Dat kun je weer meene men naar de praktijk. Als een leerling zoiets doet, begrijp je dat en kun je het vanuit zijn oogpunt anders uitleggen." Chandra is van plan na haar stu die een baan te zoeken als leer kracht in een achterstandsbuurt. „Het is moeilijk werk, maar ik vind het leuk die kinderen wat bij te brengen en zo een steentje aan hun toekomst bij te dragen." Haar advies aan autochtone leer krachten is simpel: „Verdiep je in de cultuur van de kinderen, dan snap je ze ook beter." Het Europees Parlement heeft een historische kans om volwassen te worden gemist. Na maanden van scherpe kritiek op het mismanagement van de Europese Com missie, en weken waarin nieuwe affaires van fraude en vriendjespo litiek over elkaar heen duikelden, kwam het parlement gisteren niet verder dan een kort, nijdig gekef. Koortsachtig overleg achter gesloten deuren ten spijt, bleef toen het er op aan kwam een daad krachtig optreden uit. De verlekkerd aangekondigde belofte van een nieuw, zelfbewust parlement bleek een slechte pakjespudding: het oogt aardig, maar wat blijft hangen is de kleffe nasmaak. Terwijl toch de kansen voor het Europarlement nooit eerder zo gun stig waren, Eindelijk verlost van de eigen 'declaratie-perikelen', dienden zich harde bewijzen aan van. misbruik en slecht beheer van belastinggeld door de Europese Commissie. Onderzoek door de par lementariërs zelf. maar ook door de Europese Rekenkamer, maakte zonneklaar dat er heel wat mis gaat bij de besteding van de miljar- densuusidies. Samen met de zeer onhandige reactie van de com missie - schorsing ambtenaar, stugge ontkenning misstanden - ontstond het ideale klimaat voor een straf optreden. Met nog vijf maanden te gaan voor de Europese verkiezingen, waande menig europoliticus zich bijna in de hemel. Heel even tenminste, want na enkele dagen van zware politiek druk waren in het parlement gisteren alleen nog maar verliezers aan te wijzen. De christen-democraten en liberalen, die vroegen om het vertrek van de Eurocommissarissen Cresson en Marin, kregen het deksel op hun neus. De Groenen, die het vertrek van heel de Commissie eisten, zagen hun wens eveneens in rook opgaan. En het absolute vertrouwen in commissievoorzitter Santer waarop de socialisten aandrongen, werd evenmin gehonoreerd: 42 procent van de Europarlementariërs stemde tegen. Ook de Commissie kan niet tot overwinnaar worden uitgeroepen. Een forse minderheid van de Europarlementariërs ziet haar liever gaan dan komen. De hautaine Franse commissaris Cresson - steeds meer de verlate erfgenaam'- van een absoluut vorstendom - kan al helemaal niet meer op enig vertrouwen rekenen. En wie neemt haar Spaanse collega Marin fftfg serieus, de man die onomwonden toegeeft 'heel veel fouten' te heb ben gemaakt? Aan zo'n commissaris sta je niet meer één-twee-drie het nationale belastinggeld af. Santer heeft voortdurend gewaarschuwd dat heenzenden van de Commissie de EU in een diepe crisis zou storten. Aan de start van moeizame onderhandelingen met de lidstaten over ingrijpende wij zigingen van het landbouwbeleid, de steunfondsen en de financie ring van de Unie, was een sterke positie van de Commissie meer dan noodzakelijk. Nu gaat zijn club echter beschadigd en verzwakt de gesprekken in. Het enige wapen van het Europees Parlement was het heenzenden van de complete Commissie. Juist om wat ver fijnder machtsmiddelen af te kunnen dwingen voor de toekomst hadden de parlementariërs nu dat enige allesvernietigende wapen moeten inzetten. Natuurlijk zou het wegzenden van de totale Euro pese Commissie tijdelijk tot wat chaos hebben geleid, maar er zou ook in een keer schoon schip kunnen worden gemaakt. Een parle ment dat serieus genomen wil worden moet ook doorbijten als dat nodig is. De positie van een parlement wordt niet alleen bepaald door rechtstreekse verkiezingen, maar vooral door de mate waarin het lastig durft te zyn als dat nodig is. Den Haag Minister Zalm van Fi nanciën gaat ervan uit dat de schatkist m 2003 extra gespekt kan worden doordat veel oude munten en bankbiljetten niet worden ingeleverd bij de vervan ging van de gulden door de euro. Dat blijkt uit antwoorden van de bewindsman op vragen van het CDA. De gulden verdwijnt in 2002 om plaats te maken voor de Euro pese munt. Iedereen kan zijn ou de munten en bankbiljetten daar na nog geruime tijd inleveren te gen euro's. Met bankbiljetten kan dat zelfs nog tot 2032. Zalm verwacht dat veel oude munten en biljetten niet meer te rugkeren, omdat ze zijn zoek ge raakt of doordat burgers zijn ver geten dat ze ergens nog een ge vulde oude sok hebben liggen. Dommeisch bokbier Een fonkeling in uw glas. 6-Pack, G flesjes i 30 cl Met Klantenkaart 50% korting 6^9 30 c) ji-etc cLcij^ O- "HAA&Se PRosTiT«Ti£ STraTw DficR Poi\Ti£ AtTiES op STeRvE" nA Ï>ocD /TSlA. DAT li AUESY^/EEN WAT u r\ o}>BiAASHo£R B.EDEfJ:-,p_.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1