9 Uitgezwaaid met witte zakdoekjes Schilderij op veiling blijkt ingelijste poster Schiedam werkt aan stadsvisie Kinderen van redders leggen krans Schade van half miljoen na brand in school Scholieren achter droeve trommelslagen aan de wijk uit Vooral buurtbewoners bij Vlaardingse wake Showtime op kattenbeurs Bouwkeet afgebrand Brand gesticht bij garage Ruiten kapot van stadhuis Inbraak in sportzaak Boetes voor 'alcomobilisten' Sterkenburg herbenoemd Kruising afgesloten Rotterdams Dagblad Maandag 18 januari 1999 Vlaardingen Een bouwkeet bij een benzinestation aan de Vlaardingse Marathonweg raakte afgelopen zaterdag avond rond tien uur in brand. De vlammen sloegen over naar een naast de keet geparkeerde vrachtauto. De brandweer wist het vuur te doven en kon voor komen dat het oversloeg naar het benzinestation. De keet brandde echter geheel uit en ook de vrachtauto liep flinke schade op. De oorzaak van de brand is onbekend en wordt onderzocht Schiedam Bij een garagebedrijf aan de Schiedamse Lange Nieuw- straat hebben onbekende vanda len zondagochtend twee perso nenauto's in brand gestoken en nog eens twintig beschadigd. Daarbij kon de brandweer niet voorkomen dat de vlammen over sloegen naar het dak van de gara ge. waarvan een deel afbrandde. Vlaardingen Bij het stadhuis in Vlaardingen hebben onbekenden zondagmiddag vijf ruilen inge gooid. Twee daarvan betroffen glas in lood-ramen. Op dezelfde middag waren al eerder vijf ruiten ingegooid bij een scholengemeen schap aan de Claudius Civilislaan. Ook de daders daarvan zijn onbe kend. SchiedamBij een sportzaak aan de Schiedamse Koemarkt werd zondagochtend om kwart voor ne gen een inbraak ontdekt. Onbe kenden hadden de etalageruit met een steen ingegooid en ver volgens verschillende goederen uit de winkel meegenomen. Vlaardingen De Vlaardingse po litie kreeg zaterdagmiddag rond vijf uur een melding over een au tomobilist die met zijn auto over het grasveld van de Lepelaarsin- gel reed. Eenmaal ter plaatste constateerden agenten inderdaad een zwaar beschadigd grasveld. De dader, een 29-jarige Vlaardin- ger, bleek met een slok op achter het stuur te zitten. Hij blies 1,5 promille en kon meteen zijn rijbe wijs inleveren. Daarnaast zal hij voor de rechter moeten verschij. nen. In de nacht van zaterdag op zon dag werd in de Vlaardingse Spechtlaan een automobilist be trapt die met alcohol op reed. De 32-jarige Vlaardin ger had een pro millage van 0,95 en kreeg daar voor een boete van 900 gulden en een tijdelijk rijverbod. MaassluisDe burgemeester van Maassluis kan haar termijn met zes jaar verlengen. Afgelopen za terdag werd mevrouw Sterken- burg-Versluis bij Koninklijk Be sluit voor zes jaar herbenoemd. Sterkenburg is sinds januari 1993 burgemeester van Maassluis. Zij werd toen de eerste vrouwelijke burgemeester van de stad. Schiedam De kruising Nieuwe Damlaan/Burgemeester Honner» lage Gretelaan is vandaag afgeslo ten voor alle verkeer. Ook fietsers en voetgangers kunnen tot en met zondag 14 februari geen ge bruik maken van het kruispunt. De afsluiting is nodig in verband met werkzaamheden voor de aan leg van de metro. De werkzaam heden bestaan onder meer uit be straten, grond- en rioleringswerk, het aanbrengen van damplanken en het plaatsen van hulpbruggen. Het verkeer wordt omgeleid. Ook bus 52 maakt gebruik van een om leidingsroute. In plaats van de bushaltes ter hoogte van de Bur gemeester Honnerlage Gretelaan wordt op de Mgr. Nolenslaan een tijdelijke halte neergezet en geldt de halte van lijn 54 op. de Troel- stralaan ook voor bus 52. De kruising is vanaf maandag 15 januari weer open voor alle ver keer. Voorafgegaan door een leer ling met een trom vertrokken dè leerlingen van groep 6 en 7 van 't Ambacht vanmorgen voor minimaal enkele maan den naar het centrum var» Vlaardingen .'F oio Roet Dijkstra Door Jan Rozendaal Vlaardingen Voetbaltrai ners krijgen tegenwoordig de koude rilingen als ze witte zakdoekjes zien. Doorgaans betekent dit de volgende dag een gesprek met de voorzit ter van de club, waarin hem dan verstaan wordt gegeven dat hij kan vertrekken. In Vlaardinger-Ambacht werden vanochtend zo'n zeventig leerlin gen van de groepen 6 en 7 van de christelijke basisschool 't Am bacht met witte zakdoekjes uitge zwaaid. Hond de 150 kinderen uit de lagere klassen stonden daar voor garant. De kinderen die hun zakdoek waren vergeten of er hun verkouden neus al vier keer in leeg hadden gesnoten, werden door moeders met een keukenrol voorzien van een stukje wit pa pier. Ook in de propvolle Chrysant straat vanmorgen waren de witte zakdoekjes symbolisch. Want de leerlingen van groep 6 cn 7 van 't Ambacht krijgen voorlopig les vanuit lokalen van de centrum- vestiging van *t Palet aan de Afrol. Omdat ze met goed fatsoen niet meer in het schoolgebouw in Am bacht passen. Oud laken Voorafgegaan door droeve trom melslagen trokken de leerlingen in een protestmars naar het cen trum. Op spandoeken riepen ze het gemeentebestuur en de buren op om er voor te zorgen dat hun verblijf aan de Afrol van korte duur is. 'Geef ons een GO', schreeuwde de geschreven tekst op een oud laken tussen twee stokken. Morgen nemen burge meester en wethouders een be sluit of zy de zogenoemde artikel 17-procedure doorzetten die mo gelijkheden biedt om noodloka- len te bouwen op het schoolplein van zowel 't Ambacht als Jan Lig- thart, de openbare basisschool in de kinderrijke wijk die ook uit z'n voegen barst. Bij een 'Go' gaat de gemeente de strijd 'aan met de buurtbewoners die bezwaar heb ben aangetekend tegen de nood- lokalen. Tegen de twee noodlokalen, die naast 't Ambacht zouden moeten komen, zijn vier bezwaren inge diend; de plannen voor zes nood- lokalen aan het Plein Ernaus bij de Jan Ligthartschool stuitten op negentien bezwaren. Burgemees ter en wethouders buigen zich morgen over het juridisch advies en hakken dan de knoop door. Op de achtergrond speelt mee dat een eerdere artikel 17-procedure om de noodlokalen in één gebouw op de hoek Hartmansstraat/An- thony Knottenbeltsingel neer te zetten op een fiasco is uitgelopen. De rechter veegde de plannen van tafel nadat de omwonenden be zwaar hadden aangetekend. Dit wil de gemeente geen tweede keer meemaken. De vraag is of burgemeester en wethouders dat risico aandurven. Moeder Ellen de Kruijf Vreest het ergste'. Daarom ook werd op een ander spandoek de bezwaarma kers aangeroepen; 'Buren help ons a.u.b/. Op hun tocht naar de Afrol werden de verbannen kin deren van groep 6 en 7 van 't Am bacht niet alleen uitgezwaaid door hun eigen school, maar langs de Kethelweg had ook een aantal groepen van Jan Ligthart zich op gesteld met witte zakdoekjes. Uit solidariteit. Want volgend school jaar is ook daar de laatste kast- mirnte ingericht als leslokaal en moet er iets zijn gebeurd. Vlaardingen Een uitslaande brand heeft in de nacht van zater dag op zondag een gedeelte van het Vlaardingse kinderdagverblijf Villa Kakelbont aan de Baamhoe- ve in de as gelegd. De directe schade aan twee lokalen wordt ge schat op zo'n 100,000 gulden, maar de totale schade door rook, vuur en water aan het hele com plex wordt geraamd op minstens een half miljoen gulden. De melding van de brand kwam even na half een bij de Vlaarding se brandweer binnen. In een deel van het scholen-en kinderdagver blijfcomplex was een feest gaan de. De bezoekers daarvan roken een brandlucht. Vanwege de om vang van de brand werden vier Schiedam Hoe moet Schiedam zich de komende jaren ontwikke len, welke problemen zal de stad voor haar kiezen krijgen en hoe moeten die bij de kop worden ge pakt? Om antwoord te geven op al deze vragen gaat de gemeente een stadsvisie opstellen. Het op stellen van het toekomstplan, dat een doorkijk geeft tot om en nabij het jaar 2012, is een voorwaarde waaraan Schiedam moet voldoen wil de stad in aanmerking komen voor een bijdrage uit de rijkspot van het grote stedenbeleid fgsb). In het stadsplan, dat al halverwe ge dit jaar op tafel moet liggen, worden terreinen als bijvoorbeeld sociale ontwikkeling, economie, veiligheid, het beheer en ontwik keling van de stedelijke woning voorraad en bedrijfsvestiging met elkaar in verband gebracht. Ver volgens wordt aangegeven welke acüe de gemeente moet onderae- brandweerwagens ingezet. Het vuur in de lokalen werd snel ge doofd, maar het duurde tot na twee uur voor het sein 'brand meester' kon worden gegeven; het vuur woedde namelijk verder tussen dak en plafond. De feest gangers konden op tijd uit het ge bouw worden geëvacueerd, zodat niemand gewond raakte. De kinderen van dagverblijf Villa Kakelbont zullen voorlopig elders onderdak moeten zoeken. Ook de kinderen van basisschool De Dol fijn kunnen naar verwachting en kele dagen geen les meer krijgen in hun eigen school. De oorzaak van de brand Is onbekend. De technische recherche zal daar naar een onderzoek instellen. men om de leefbaarheid in de Brandersstad te verbeteren. Om een goed inzicht te krijgen in de problemen van de stad en de wensen van de bevolking worden weer zogenoemde stadsgesprek-' ken gehouden. Vanwege de tijds druk wordt niet voor exact dezelf de brede aanpak gekozen als eer der met de binnenstadsgesprek- ken die hebben geresulteerd in de nota 'Een toekomst voor de oor sprong'. De gemeente zal bestaan de structuren als overleggroepen, bewonersverenigingen en pro jectgroepen gebruiken om de wensen en opmerkingen uit de verschillende wijken te inventari seren en op te tekenen.-Voor het hoofdstuk over het centrum van de stad worden waarschijnlijk de mensen en organisaties benaderd die eerder hebben deelgenomen aan de gesprekken over de toe komstvan de oude binnenstad. De Vlaardingse wake, waarbij ook burgemeester Stam aanwezig was, trok minder mensen dan aanvankelijk gehoopt. Foto Roei Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen De opkomst bij de wa ke, zaterdagavond bij buürthuis de Pijpelaar in de Vettenoordspol- der, was lager dan de organisatie had gehoopt. Een paar honderd mensen, voornamelijk buurtbe woners, vormden het gehoor toen de Vlaardingse burgemeester Stam de Gorinchemse slachtof fers van zinloos geweld herdacht. De burgemeester wees op de zin loosheid van het geweld zoals in Gorinchem, dat een gezellige 'avond uitgaan bedreigt. „Daders en slachtoffers hebben niet eens gezien wie er achter de deur stond." Hij was blij met het initia tief in de Vettenoordsepolder om in solidariteit te protesterenen de nabestaanden steun te betuigen. Hij riep op tot samenwerking tus sen overheid en burgers en vroeg iedereen in eigen omgeving into lerant gedrag geen ruimte te ge ven. „Laat deze avond het begin zijn van een beweging tegen de verloedering," overwoog Stam al vorens een minuut stilte te vra gen. De korte bijeenkomst was inge-, luid door .de klokken van verschil lende Vlaardingse kerken. Onder de aanwezigen waren gemeente raadsleden van diverse partijen en de chef van de buurteenheid Oost van het politiedistrict Water weg. Verder mensen uit de buurt, onder meer ouders met, soms heel jonge, kinderen. De organisatie had de wake goed georganiseerd. Er was EHBO en een ordeploeg aanwezig en er wa ren dranghekken geplaatst rond een provisorisch podium. Na de stilteminuut werden alle aanwezi gen verzoght persoonlijk daarop een brandend waxinelichtje te plaatsen. Hiertoe waren dozen vol lichtjes klaar gezet. Ook werd op geroepen om op een vel papier een gedachte ten aanzien van zin loos geweld op te schrijven. Die verzameling uitingen zal het bestuur van de buurtvereniging gebundeld aan het gemeentebe stuur van Gorinchem sturen met het verzoek ze aan de ouders van de geweldsslachtoffers te over handigen. De organisatie had ge rekend op ongeveer 2000 deelne mers aan de wake. „Op dat getal waren we gekomen nadat docen ten uit het middelbaar onderwijs enthousiast op ons initiatief rea geerden en zeiden hun leerlingen te zullen aansporen," aldus de voorzitter van de wijkvereniging. Rond zeven uur, het tijdstip van de wake, lagen de straten in het nabijgelegen Vlaardingse cen trum er verlaten bij. Hetzelfde beeld als op andere zaterdagen. Het caféleven ging gewoon door. Bars en tafeltjes in populaire za ken waren redelijk bezet met eters en drinkers, terwij! elders gedart en gebiljart werd. Achter de ramen van veel huizen zaten mensen naar de televisieuitzen ding van de stille tocht in Gorin chem te kijken. Hoek van HollandTientallen mensen hebben zaterdag rond het middaguur de herdenking bijgewoond by het reddersmonument aan de Berghaven in Hoek van Holland. Het was za terdag precies zeventig jaar geleden dat de reddingsboot 'Prins der Nederlanden' op de Maasvlakte verging. Daarbij kwamen acht red ders om het leven. Na al die jaren blijkt de tragische dood van de zeehelden nog steeds herinneringen op te roe pen. Nel Timmers (80) en Jan Sterrenburg (76), kinderen van twee van de omgekomen red ders, legden een krans bij het monument. Dat deden ook deelraadsvoorzitter Toos Braban der. schipper Jan van der Sar en de opstappers Gerrit Roos en Henk Post van de reddingsboot 'Kapiteins Hazewinkei'. Tranen Voorafgaand aan de plechtigheid, die was ge organiseerd door het Reddingsmuseum Jan Leis, was er een bijeenkomst in restaurant De Torpedoloods. Daar werd onder anderen ge sp-'* door Jan Sterrenburg. Hij verhaalde ov - -•jgen voor en na de ramp op 16 januari 19LJ zo tragisch afgeiopen reddingsactie zorgde opnieuw voor tranen onder de aanwezi gen. Zelfs enkele bemanningsleden van de huidige reddingsboot zaten zo onopvallend mogelijk in de ogen te wrijven. Maasland Dit keer proberen ze verstandig te zijn. De vriendin nen Nel en Jetske (berden 47 jaar) zitten samen met nog zo'n hon derd mensen achter in de zaal van het Trefpunt waar zaterdag voor de elfde keereen veiling wordt ge houden door de Lions Club Maas land. Slechts een paar artikelen hebben ze aangekruist. „Mis schien bied ik voor die Art-Deco kapstok," zegt Nel. Bij de gedachte aan de enorme berg rotzooi die ze de afgelopen vijf keer kocht, schiet ze in de lach. Ook Jetske proest het ineens uit. „Weetje nog dat schilderij dat je kocht," zegt Nel hard lachend tegen haai' vriendin. „Dat lijstje vond je meteen al niet zo mooi." Het schilderij bleek later een in gelijste poster te zijn, dat achterin de zaal niet goed zichtbaar was. De juwelendoos die Nel kocht voor een gulden of veertig was ei genlijk een simpele naaidoos. De dames zyn niet rouwig om hun miskopen. Integendeel, dan had den ze by de voorbezichtiging maar beter moeten opletten. Bo vendien gaat de opbrengst naar een goed doel en hebben zy een leuke middag. „Een speksteen sculptuur!," gaat veilingmeester Jan Kroes in rap tempo door. Al dertig jaar hamert de Maassluizer er in zyn vrije tijd en beroepsmatig op los, Zyn vlot te en komische optreden wordt door het publiek met gelach ont vangen. „Een mooi ding," zegt hij terwijl het beeldje aan het publiek wordt getoond en notaris A. Gel- dens een oogje in het zeil houdt. „Neteffe minder dan jade maar ik begin ook met een graniet-prijs. Vijftien gulden!" Als Kroes even later voor de zo veelste keer roept dat een artikel gesigneerd is, proesten de. vrien dinnen het wederom uit. „Maar door wie dan?," roepen ze vrolijk. Het maakt de veilingmeester niet uit. Ook hy weet dat de meeste van de 151 voorwerpen weliswaar aardig, maar niet bijzonder zijn. Leuk is vooral dat het cm veel ver schillende spullen gaat. Zoals ge bakschepjes waar een pizzasnij der tussen blykt te zitten, een zil veren gulden met Willem II van 1848, Verkade albums, een 14 ka raats gouden ketting, oud speel goed, Delftse blauwe tegeltjes of een scheepstoeter. Veel wordt buiten het dorp inge zameld- „Maaslanders brengen nooit wat. Alles moet minstens een halve boerenwoning opbren gen. Nee, als ze uiteindelijk wat geven is het de geest," grapt dè veilingmeester. Van ieder verkocht artikel gaat twintig procent naar een goed doel. Tedere verkoper heeft daar naast een rijksdaalder inge bracht. Aan het einde van de mid dag teit notaris A. Geldens een op brengst van ruim 1500 'gulden. Dat bedrag zal de Lionsclub schenken aan Stichting de Com- paan die verstandelijk gehandi capten in de regio Haaglanden steunt. Het geld is bedoeld voor de aanschaf van een rolstoel schommel. Ruim 1300 gehandi capten maken nu gebruik van de diensten van de Compaan. Rond de 900 begeleiders staan dagelijks voor hen klaar. De katten zelf interesseerde het weinig. Ze zijn mooi, nou en. Het waren vooral 'de bazen', die pronkten en anderen de ogen trachtten uit te steken: 'De mijne is toch mooier'. Katten van aller lei pluimage, kort- en langharig, feestelijk opgedirkt of gewoon lekker puur; ze waren gisteren allemaal te zien op de kattententoontstelling in de Schiedamse Margriethal. Het was een dag lang showtime en liefhebbers van heinde en verre waren op de beurs afgekomen. Foto Roei Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1