I Bal na Mourad gebruikt steunzolen als scheenbeschermers 4 Leo Mike Obiku terug in Rotterdam. 'Japan was leuk, ik heb er een vermogen verdiend, ha, ha' Van Gaal: 'Je hebt toch wel gehoord wat ik zei? Nou dan!' Vialli kan het nog steeds Rotterdams Dagbj Door Marcel van der Kraan Rotterdam „Kijk nou eens, the king is back," zegt Kees van Won deren lachend als hij Mike Obiku in de brasserie van het Feyenoord- stadion ontwaart. In het spoor van Van Wonderen volgen andere spe lers, Henk Fraser, Uli van Gobbel en Jean-Paul van Gastel, die Feyenoords voormalige, Afrikaanse verrassing weer met liefde in de armen sluiten. 'High fives' vliegen door het Maasge bouw, Obiku glimt van trots en krijgt bij na heimwee naar 'good old days'. De meesten waren het spoor van Michael Edirin Obiku even kwijt geraakt. Na Feyenoord stapte de Nigeriaan in het vliegtuig naar het vakantie-eiland Mallorca, waar hij als topscorer een flink steentje bijdroeg aan de promotie van Real naar de Primera Divi sion. Maar wat volgde na Mallor ca? Cyprus, Afrika, het verre Oos ten? Avispa Fukuoka, zo moet de man, die hartje winter in een zomers maatkostuum is gestoken, aan al zijn vrienden uitleggen. Bij die Japanse club stond hij tot 1 janua ri onder contract. Sinds veertien dagen is hij met vrouw en zoon (Mïke junior, 2,5 jaar oud) weer neergestreken in Rotterdam en wacht hij als transfervrije spits op een nieuwe werkgever. Eigenlijk zou hij al onder de pan nen zijn geweest, maar het ont slag van Aad de Mos bij het Spaanse Gijon gooide zijn plan nen om terug te keren in de war me Zuid-Europese competitie flink in de war. Obiku maakt zich geen zorgen, maar vindt het zon de van de tijd om midden in het seizoen niets te doen. „In Japan wordt op dit moment niet meer gevoetbald. Daarom heb ik daar mijn contract beëin digd. Zin om een paar maanden te wachten tot er weer gevoetbald gaat worden, had ik niet,Ik kon nog blijven, maar ik wilde met mijn gezin terug naar Europa. Het zou me toch verbazen als ik hier niet heel gauw weer onder de pan nen ben. Ik ben dertig jaar, trans fervrij en ben zo fit als ik maar Mike Obiku: shirt uitnaeen vanzijn Feyenoordgoals Archieffoto Cees Kuiper/Rotter dams Dagblad Maandag 18 januari 1999 Hartje winter in Holland, maar Mike Okibu in een zo mers kostuum in de Brasserie van de Kuip. Jean-Paul van Gastei en Paul Bosvelt (links) gingen vorige week graag met hem op de foto. Foto John de pater is back" kan zijn. Bij Mallorca heb ik prima ge presteerd en bij een middelmati ge club als Fukuoka was ik ook weer top scorer. Ik heb ervoor gezorgd dat de dub van de onderste plaats is weggebleven." Sparta Met zijn staat van dienst, zijn er varing en zijn kracht lijkt hij bijna geknipt voor de klus die er aan de andere kant van Rotterdam, op het Kasteel, moet worden ge klaard. Geen transfersom, een spits die oorlog kan maken en die niet te beroerd is om te werken. Sparta wat wil je nog meer? Obiku zegt zich niet te groot te voelen voor één van de mindere goden in de Nederlandse competitie, al laat hij in het midden waar zijn sala riseisen liggen. „In Japan ben ik verwend ge raakt, dat weet ik zelf ook wel. Echt, na Feyenoord heb ik het fi nancieel alleen maar beter gekre gen. De mensen hebben me wel eens gevraagd waarom ik naar de Spaanse tweede divisie ging, maar daar verdiende ik véél meer dan bij Feyenoord. En in Japan ging ik nog eens véél meer verdie nen dan bij Real Mallorca, ha, ha." Waar hij vroeger het geld over de balk smeet, is hij nu een verstan dig zakenman geworden. Obiku moet zijn vroegere trainingsmaat je Ulrich van Gobbel tijdens de lunch drie keer vertellen dat hij echt slimmer is geworden, Uli kijkt naar de gouden Rolex die om Obiku's rechterpols zit en grijnst: „Koopje die dingen nog steeds op elk vliegveld?" Obiku: „Deze is echt, hoor! Die heb ik niet op een vliegveld kocht. Maar ik heb er inderdaad heel wat gekocht. Tijdens elke Europa Cupreis kocht ik een nieuw horloge. Als we uit een vliegtuig stapten, zei Jonen van den Herik al tegen me: 'Mike, daar heb je een horlogewinkel!' En dan kocht ik er weer één. Ik moet thuis wel veertig horloges hebben." Van Gobbel: „Mike, jij hebt altijd al gekke dingen gedaan." Obiku: „Luister Uli, ik heb net ge zegd: I've stopped doing crazy things... Ik ben serieus geworden. Ik heb een schat van een vrouw, Elizabeth, en ik heb een prachtig kereltje, Mike junior, met wie ik de hele dag optrek. Junior is 2,5 jaar, maar het is nu al een beer van een g02er." Kees van Wonderen, net een paar maanden vader van een schattig meisje, verschrikt: „Ach, jee, moet ik mijn dochter nu al binnen gaan houden." Obiku lacht en zegt: „Hij wordt net zo sterk als zijn vader. Die kan ook de hele wereld aan. Ik was de enige speler die niet bang was voor Uli op de training, En we hebben meer dan eens gevochten, hoor." Schop Van Gobbel beaamt het. „Ik zat hem altijd achterna op de trai ning. Tijdens de open dag in de Kuip, met volle tribunes, had-ie me een keer gepasseerd en gaf ik 'm enorme schop van achteren. Werd-ie helemaal woest, maar hij kon me natuurlek niet in elkaar slaan waar 40.000 mensen bij wa ren." Obiku: „Toen heb je geluk gehad. Want ik wilde je over het hele veld heen schoppen. Eigenlijk was dat elke training zo Ach, het was niet altijd gemeen, hoor. Maar toch lag ik 's avonds in bed al te denken wat ik de volgende dag bij jou zou doen om je terug te pakken." Van Gobbel: „Wat me nog steeds bystaat is dat-ie zo hoog kon springen. Ik kon hem gewoon niet raken." Obiku: ..Dat kan ik nog steeds, Uli." Als het aan Obiku ligt. Iaat hij dat zo gauw mogelijk weer zien op de Nederlandse velden. In Japan was hij een bezienswaardigheid, als enige donkere speler bij zijn club. Maar sportief gezien bood de com petitie, zoals vele profs al eerder ontdekten, niet hetzelfde plezier. „Ik ben er na al die jaren en om zwervingen - Nigeria, Cyprus, Nederland. Spanje, Japan - ach tergekomen dat het voetbal ner gens zo goed in elkaar steekt als hier. Het is bijna wetenschappe lijk voetbal, wat hier wordt ge speeld." Maar los daarvan trekt ook het Nederlandse leven hem. Hij heefteen huis met dne verdie pingen gekocht in Rhoon ('Junior heeft natuurlijk wel de ruimte no dig') en alle familie van zijn in Ka meroen gebo ren. maar in Nederland op gegroeide en genaturali seerde vrouw woont ook in Rotterdam. Belasting Dat hij m ons kikkerlandje net als iedere burger belasting moet betalen, neemt hij op de koop toe. Obiku wil het ver haal eigenlijk niet horen, maar Van Gobbel giert het al uit van de pret... En zegt: „De eerste keer dat Mike in de kleedkamer zijn loonstrook kreeg, was-ie in alle staten. Feye noord had, zo dacht hij, maar de helft van het salaris betaald dat hem bij de contractbesprekingen was toegezegd. Ging-ie op hoge poten naar Van den Herik. Enfin, die kon hem keurig uitleggen dat dit het nettobedrag was, dat hij overhield. De rest was voor de be lasting. 'Belasting??? Wat nou be lasting? Mifce Obiku don't pay no tax, man/1 riep hij toen tegen de voorzitter. Wat een kerel is het toch, hè?" The king is back. AU he needs is a kingdom. „Het gokken heeft vijftig pro cent van mijn ellende veroor zaakt. De andere, vijftig pro cent? Geen 'nee'kunnenzeggen. Er zijn zeker twintig vrienden - met geldproblemen bij me ge- weest. Sommigen heb ik wel der- iigduizend gulden gegeven." NAC'er Glenn Helder in Vrij Nederland. „Toen ik geen vrede met mezelf hadwilde ikeruit stappen. Die 'zwarte periode is voorbij. Ik denk nog wel eens aan zelf moord, maar de neiging om het ook te doen komt gelukkig niet meer op." x Opnieuw Helder over zijn zelf moordpoging. Jkzaghetmetemmisgtum. Hij had zijn contract Uj Arsenal nog niet getekend of hij kocht een BMW achtkonderdzoveel Op dat moment kad zijn zaak- waammer moeten ingrijpen, maar Rob Jansen heeft alleen oogvoorhetgelddathïj ais ma- kelaarinzijneigenzakkan ste ken." Trainer Wïm Rosbergen over Helder in Vrij Nederland. Jfc heb nergens spijt van, maar ik had veel verder kunnen zijn. Mijn instelling was anders wen ik achttien was. Ik teas rebels, tegen de draad in, stronteigen wijs, Gewoon een puber." FC Utrechi-spitsMichaelMols in Panorama: ,Jk vind het stem om, te zeggen dat ik voetbal. Ik schaam me niet, want ik verdien mijn geld eerlijk Maarikstadaardoorin het middelpunt en dat kaat ik. Opnieuw Michael Mols. ,Jiij was niet bepaald het zaad van Einstein." Economieleraar Eric de Boer over' oud-leerling Michael Mols in Panorama. ,Jkzie aanzijnpolsgeenRolex. Het modemisme van dunne gouden armbanden of Uun leer metiets vangouderinhebtknog nooit aanzijnarm zien hangen. Afeiitoé- laat-ie eenpek tnaken in Hongkong voor de helft van de prijs. Nou,jeziet meteen dat het daar is gemaakt." NOC *NSF-voorzitter Van der Heijden over Anton Geesink in Elsevier. Mourad Mghizrat, Sparta's wispelturige rechter spits, hoopte vorige week donderdag dat hij tegen KFC Uerdingen niet voor rust hoefde in te vallen, omdat hij zijn scheenbeschermers was vergeten. Toen hij al snel Erik Tammer moest vervangen, stak hij daarom maar zijn steunzolen voor zijn schenen. Jan Everse nam vorige week maandag, voordat hij zich naar de nieuwjaarsreceptie van Sparta spoedde, afscheid van de spelersgroep van FC Zwolle, Huilen de spelers trof hij niet aan. Everse gekscherend: „Welnee, bij mijn vertrek liepen ze in polonaise door de kantine." Casper van Eijck arriveerde enigszins verlaat op de nieuwjaarsreceptie in de Kasteel-loge. Sparta's clubarts: „Ik dacht dat de receptie op het Kasteel van Rhoon was," Jan Everse maakt tijdens zijn besprekingen kleine danspasjes, waarbij de spelers 'vaiié' roepen als hij van links naar rechts is gegaan. Sparta's trainer bespreekt alles met Jochem van der Hoeven. De verdediger wordt dan ook al Jochem Everse genoemd. Assistent-trainer Dolf Roks is de enige die om de grappen van Jan Everse lacht. Kennelijk is hij de eni ge die ze begrijpt. Leo Steegman sprak vorige week met gevouwen handen Sparta's spelersgroep toe, waardoor de tech nisch directeur prompt 'de dominee' wordt genoemd. Voorzitter Jan Bossink stapte na Sparta's 1-5 ne derlaag tegen Uerdingen de kleedkamer binnen en sprak de woorden: „Het leek weer nergens naar," Tinus Bosselaar tegen Hans Sonneveld, een ande re oud-Spartaan:Als je tegenwoordig een training ziet - daar worden ze echt niet moe van. Ja, als je er naar Iqjkt." En even later: „Vroeger moesten we alle trappen van de Schietribune op... En als je het waagde om ze schuin te nemen, kreeg je van Denis Neville op je so demieter." De bouw legde het werk erbij neer, toen Sparta vo rige week aftrapte tegen KFC Uerdingen. Tinus Bos selaar: „Zo komt dat stadion nooit af," De Spaanse pers was zaterdag massaal uitgerukt naar de tradi tionele persconferentie van Louis van Gaal. De trainer van Barcelo na brieste en tierde dat hij niets over De Boertjes wilde zeggen. In de krant Marca had hij vrijdag nog aangekondigd dat hij zijn stroeve relatie met de media zou gaan verbeteren. Van Gaal had, zo oreerde hij, meer begrip gekregen voor de journalisten. Een dag la ter bleek niettemin niets van zijn belofte. De persconferentie was nog geen minuut oud, of het stie- renbloed in Van Gaals aderen ging koken als vanouds. De aanleiding was een onschuldi ge vraag van een verslaggever van het sportblad AS, die vroeg of Van Gaal blij is met de broers De Boer. Van Gaal, geagiteerd: „Ik praat alleen over de komende wedstrijd. Dat is veel belangrijker en interessanter dan de De Boer tjes. Volgende vraag." Een verslaggever pikte dat niet en vroeg door, maar werd afgeblaft door de trainen „Je hebt toch wel gehoord wat ik zei? Nou dan! An dere vraag!" De journalist van AS vervolgens: „Wij willen allemaal weten wat u van deze transfer vindt Als u er niets over wil zeggen, dan kunnen we maar beter weggaan," Van Gaal, die ondertussen bijna ontplofte van woede, schreeuwde daarop: „Ja, doe dat. Je kunt maar beter vertrekken! Je bent toeh niet geïnteresseerd in voetbaL" De verslaggever bedacht zich geen moment en verliet demon stratief de perszaal. In Spanje gebeurt zoiets zelden. Voor trainers is het een grove be lediging als verslaggevers de persconferentie verlaten. Van Gaal kon zich dan ook amper be heersen en beet de reporter nog enkele verwensingen toe. In het Spaans. Nadat Van Gaal weer tot zichzelf was gekomen, ondernam de Ne derlandse pers ecu poging hem een vraag te stellen over de komst van de De Boertjes. „Je bent toch niet doof, of wel soms?! Ik zeg rtiets over hen. Dat doe ik pas maandag bij de presentatie." En wegwas hij. Barcelona's persvoor lichter Torres aanschouwde het taferee! hoofdschuddend. „Louis," stamelde hij verbaasd, „is niet te peilen. De ene keer heeft hij voor iedereen een woord je over, maar een andere keer is het weer helemaal mis. Zoals van daag. Daar valt weinig aan te ver anderen, helaas." Frank en Ronald de Boer willen op gepaste af scheid nemen van Ajax en de aanhang van de Am sterdamse club. Hun transfer naar Barcelona ging zo snel en kwam voor hen zo onverwacht dat een vaar wel1 er bij inschoot De tweeling hoopt dat Ajax een gebaar maakt, bijvoorbeeld door ze voor een wed strijd in Amsterdam te ontvangen. „Ze vinden het jammer dat het zo gelopen is. Een passend afscheid zou mooi zijn. Ze hebben het verdiend," aldus zaak waarnemer Rob Cohen. De Boertjes zijn de eerste voetballers die een op Euro's gebaseerd contract krijgen. Dat heeft hun ad vocaat mr. Knijff met hun nieuwe club afgesproken, De overeenkomst is gezien de koersen gunstiger voor de voetballende tweeling dan een salaris in dol lars, wat de Spaanse club normaliter overmaakt. Glanluca Vialli kan het nog steeds. 'Luca', zo als Ed de Goey bij Chelsea zijn collega noemt, moet zichzelf tegenwoordig elke wedstrijd opstellen omdat zijn miljoenen- spitsen Tore Andre Flo en Pierluigi Casiraghi zwaar geblesseerd zijn. Ruud Gullit, 2ijn voorganger, vond dat je twee banen niet goed kon uitvoeren. Het valt niet mee om het werk van manager én van speler uit te voeren, maar voorlopig gaat het goed," zegt de man, die met de londense club een se rieuze gooi naar de ti tel doet en dus ook De Goey aan een tweede landstitel zou kunnen helpen. Zaterdag won Chelsea met moeite van Coventry City, waar een andere oud- Feyenoorder, George Boateng, speelt. Foto Tom HevezVEPA WORD IK zaterdagoch tend wakker, zet ik ge woontegetrouw teletekst pagina 601 op, en wat zie ik? Leo Beenhakker heeft bijgete kend. En wat lees ik verder op pa gina 648? Voorlopig tot juni 2000 en als hij wil, mag hij nog langer blijven ook. Want een definitieve einddatum staat nog niet vast. En ik zeg hem: Leo, het is je gera den. Anders had je met mij te doen gekregen. En je weet: bergje dan maar. Hij had geen sigaar meer van me gekregen, ik had hem verder in zijn loopbaan links laten liggen en geen woord meer aan hem be steed. Nou weet ik niet of hij daar onge lukkig mee zou zijn geweest, maar iemand doodzwijgen, weet Leo als geen ander, is nog erger dan ruzie. Iedereen vond toch dat die 'rooie' nog minstens een jaar in de Kuip moest blijven. Naar Varkenoord kan hij altijd nog en trouwens, daar lopen toch al genoeg gediplo meerde trainers voor de jeugdop leiding rond. En dan: wie had hem moeten op volgen? Ik zou geen adequate ver vanger weten en zo moeten Feye noords bestuurslid technische za ken Rob Baan en voorzitter Jorien van den Herik ook hebben ge dacht. Ik vind het aanblijven van Leo bij Feyenoord trouwens belangrijker nieuws dan het lang verwachte vertrek van die twee broertjes De Boer naar Barcelona. Eerlek ge zegd werd ik daar een beetje mis selijk van. Het leek wel alsof ze in de uitver koop waren, alsof Ajax liep te leu ren met die twee Boertjes, Zo van: wie maakt me los. Eerst allebei naar Barcelona, dan weer alleen Frank, omdat Louis van Gaal geen behoefte had aan Ronald en wel aan Frank- Maar uiteindelijk nam hij Ronald maar op de koop toe met als vooropgezet plan hem straks tegen een fikse winst door te verkopen. Slim gedaan van Barcelona, want de belangstelling voor Ronald is zo groot, dat over enige tijd zal blijken dat Frank gratis naar de Catalaanse hoofdstad is gekomen, waar inmiddels acht Nederlan ders zijn ondergebracht: Hesp, Reiziger, Bogarde, Cocu, Zenden, Kluivert en die twee broers, Die kunnen daar straks mooi in twee ploegen gaan klaveijassen. Maar toch: dat Leo Beenhakker zou aanblijven - ik had niet an ders verwacht. Omdat Michael Mols - wil hij naar Feyenoord ko men - als voorwaarde had gesteld dat er zekerheid moest bestaan over de invulling van de techni sche staf in de Kuip. Nu daar duidelijkheid over is ge komen, let de spits niets meer om zijn transfer af te ronden. Eind van deze maand zou hij zijn beslissing nemen. Haast was dus geboden voor Feyenoord om Leo Beenhakker ervan te overtuigen minstens nog een seizoen bij te te kenen. De argumenten van Rob Baan overtuigden hem tenslotte, waarmee hij de weg heeft vrij ge maakt voor Michael Mols die, zo werd vorige week nogmaals dui delijk, nooit met Ajax heeft ge sproken over een mogelijke trans fer. Dat Michael Mols al zo snel tot een besluit wil komen, verbaast me enigszins, omdat hij de tijd aan zichzelf heeft en om het mogelij ke gemor in Utrecht te voorko men zodra hij zijn overgang naar Feyenoord bekend maakt, zou hij beter kunnen wachten tot 11 april, tot na de wedstrijd Feyenoord - FC Utrecht. Hij wil kennelijk zekerheid en die krijgt hij aan het eind van deze maand. Omdat Leo Beenhakker eerder overstag ging dan mocht worden aangenomen. En dat was hem geraden! Waarvoor hulde, Leo.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 8