15, Schiedam wacht verkeerschaos iotterdans iagblad glgg Sc .1 Stadsgehoorzaal hoeft straks geen extra geld Door brand getroffen scholen weer open Middenstand 'geploeter in Vlaardingen meer dan zat' Bezuinigingen van de baan Overval op broodjeszaak Strafregels winkeldiefje Fietser (64) aangereden Jongens zetten trailer in brand Abonneeservice Geen geld voor anonieme gokkers Schiedam: afstand van A 4-lobby ttlRJÉiS NAAR bij .een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad. Of bel gratis 1 0800-0642 1 Cateringservice Hentiij Heezen Henny Heezen Cateringservice Rotterdams >d VlaardingenDe politie is op zoek naar getuigen van een overval op een broodjeszaak aan het Vlaar- dingse Veerplein. De beroving had afgelopen vrijdagavond om streeks acht uurplaats. Een ongeveer 25-jarige man met een zwarte muts, een sjaal voor de mond en een zwartleren jack met grote vogel achterop bedreigde een verkoopster in een buitenlo ket met een onbekend voorwerp. De overvaller keek in de richting van de kassa en riep: „Jij gaat zien, je moet me geven!" De ver koopster voelde 2ich daardoor zo bedreigd dat ze een papieren zak vulde met de kassa-inhoud van 1200 gulden. Schiedam Een 10-jarig Rotter- danimertje is gistermiddag op heel aparte wijze bestraft door de Schiedamse politie voor een win keldiefstal. Het jongetje was in een sigarenzaak in de Nieuwe Passage betrapt op het stelen van snoep. Hij werd vervolgens over gedragen aan de politie, die hem meenam naar het bureau. Daar werd het jongetje aan het schrij ven van strafregels gezet. Hij moest honderdmaal 'Ik mag niet stelen uit een winkel' op papier zetten. Nadat hij klaar was met zijn strafwerk, mocht het Rotter- dammertje met zijn vader mee naar huis. In winkelcentrum Hof van Spa- land werd gistermiddag eveneens een jeugdige winkeldief gesnapt. Een I3-jarig Schvedammerije had in een warenhuis geprobeerd een doos Lego te stelen, maar werd daarbij op heterdaad betrapt door winkelpersoneel. Het leverde de jongen een rit op naar het Schie damse politiebureau. Vlaardingen Nadat hij al fiet send door een automobilist was aangereden, is een 64-jarige Vlaardinger gistermiddag met verschillende verwondingen naar het Holy Ziekenhuis gebracht. Het slachtoffer was door een 64-ja- rige automobilist uit Schipluiden niet opgemerkt door de laag staande zon, waardoor op de Holy- weg een botsing ontstond. De fiet ser liep daarbij een hoofdwond, een gekneusde schouder en een hersenschudding op. Schiedam Een trailer die stond geparkeerd aan de Schiedamse Gustoweg raakte gistermiddag rond vier uur in brand. De brand weer doofde het vuur, maar er was al een schade van zo'n 30.000 gul den aan de trailer ontstaan. De po litie hield even later een 14-jarigè iongen aan. Hij bekende 'samen met twee vrienden de brand te hebben aangestoken. De twee an dere brandstichters worden nog gezocht. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18,00 lot 19.00 uur- zaterdag van 15,00 tot 16.30 uur Waterweg Dinsdag 19 januari 1999 Door Edwin Comeüsse Schiedam Het centrum van Schiedam zal zaterdag 30 janua ri kampen met grote verkeersproblemen. In de foyer van het Theater a.d. Schie, in het Woon Informatie Centrum en in de Aleidazaal wordt het evenement de Dag van het Zweedse Wo nen gehouden. De organisatie verwacht zo'n vijfduizend be zoekers en dat aantal ligt vele malen hoger dan de parkeer plaatsen die beschikbaar zijn in de binnenstad van de Bran- dersstad. Schiedam zal 30 januari in het te ken staan van het Zweedse wo nen. In het Stadserfcomplex wordt op verschillende plaatsen aandacht besteed aan Sveapar- ken, de uitbreidingswijk aan de rand van Schiedam Noord die wordt gemodelleerd naar Zweeds recept. De interesse voor de woon wijk die sterk gaat verschillen van de doorsnee uitbreidingswijk, is enorm. Bij het Woon Informatie Centrum (WIC) hebben zich in middels al duizenden mensen op' de verzendlijst laten zetten. Die interesse is nog eens extra aange wakkerd door de aandacht die de landelijke media hebben besteed aan het project. Hierdoor is de verwachting dat duizenden woningzoekenden op de laatste zaterdag van deze maand naar Schiedam komen, ge rechtvaardigd. Vooral ook omdat tijdens de dag de inschrijfformu lieren voor de aankoop van een Woning te verkrijgen zijn. De gemeente hoopt dat bezoekers van het evenement met het open baar vervoer komen. Met trein en tram is er praktisch tot voor de deur van het Stadserfcomplex te geraken. Maar soortgelijke evene menten elders in het land leren dat veel mensen, uit gemak of ge woonte, toch kiezen voor de auto. En dat zal grote problemen ople veren in de Schiedamse binnen stad, waar het op een reguliere za terdag al zeer druk is. Zelfs als maar de helft van het verwachte aantal bezoekers komt opdagen, zal Schiedam zich schrap moeten zetten. De par- keercapaciteit in het centrum is bij lange niet berekend op de toe stroom van de honderden auto's. In de parkeergarages in het cen trum zijn ruim zevenhonderd plaatsen beschikbaar. De Nieuwe Passage heeft er 290, het ABC- eomplex 320 en in de garage on der het Stadserfcomplex is plek voor 92 auto's. Daarnaast zijn er nog 61 plekken op het nog onbe bouwde Hemaplein en 31 plaat sen bij de keerlus van de tram. Al- i. üjèhnt 'i les bij elkaar dus een kleine acht honderd plaatsen. Tussen gemeente en politie wordt op het moment druk overlegd over de verwachte drukte. Daarbij wordt gekeken hoe de toestroom van auto's in goede banen geleid kan worden zodat het Schiedamse stadscentrum niet verandert in één grote verkeersopstopping. Daarbij wordt gedacht aan het in richten van een grote parkeer voorziening ergens buiten de bin nenstad waarna de bezoekers naar het centrum worden ver voerd met pendelbusjes. Iets dat jaarlijks ook al tijdens de Bran dersfeesten gebeurt. Het is overi gens opvallend dat, alhoewel de gemeente wil dat mensen met het openbaar vervoer komen, er in de uitnodiging die begin deze maand is verzonden naar de mensen die staan ingeschreven bij het WIC, niet wordt gesproken over de mo gelijkheden van tram, trein en bus. Sterker nog: er wordt eigen lijk al een beetje vanuit gegaan dat de auto voorkeur geniet boven het openbaar vervoer. „Als u niet met het openbaar vervoer kunt komen, kunt u uw auto parkeren in de garage onder het Stadserf complex (bereikbaar via de" Broersvest, langs het Proveniers- huys) of in de ABC-garage aan de Kreupelstraat (bij het voormalig HEMA-pIein}," is te lezen in de uitnodiging. Over trein, tram- en buslijnen wordt niet gerept in de brief van het WIC. De gemeente laat echter weten dat dit wordt op- gevangen en dat nog ruimschoots aandacht wordt besteed aan de mogelijkheden om het Schiedams centrum met het openbaar ver voer te bereiken. In de nieuwbrief over Sveaparken, die deze week de deur uitgaat, wordt een route beschrijving gegeven. Telefoon: 010-4004 444 Gisteren werd druk gewerkt om de schoollokalen na de brand van het afgelopen weekeinde weer bruikbaar te maken. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen Geen kinderen, die gisteren het scholencomplex in Holy-Noord bevolkten, maar geurpotten. Na de flinke brand in de nacht van zaterdag op zondag waren tot vandaag zowel de basis scholen De Dolfijn en Het Kom pas als het kinderdagverblijf Villa Kakelbont nagenoeg onbruikbaar geworden. Het kinderdagverblijf brandde volledig af en de twee ba sisscholen liepen rook-, roet- en waterschade op. Als eerste van de drie is het Kom pas vandaag weer opengegaan. „We waren er ook het beste vanaf gekomen," verklaart locatiedirec teur van de christelijke basis school Thea Penning. „We had den voornamelijk last van een vervelende rooklucht in het schoolgebouw, maar echte schade was er niet." Geurpotten hebben sinds zondag de rookgeur uit de gangen en lo kalen moeten verdrijven, zodat vandaag weer gewoon les kan worden gegeven. „Want de dag na de brand sloeg de rook echt nog op je ogen," zegt Penning. „En we hebben een verwarmings- en ven- tilatiesysteem dat de lucht door het hele gebouw laat circuleren. Dus vonden we het tot vandaag niet verantwoord de kinderen naar school te laten gaan." Openbare basisschool De Dolfijn heeft volgens directeur Pieter Wilschut 'aanzienlijke "schade' op gelopen door de brand. Een lokaal heeft zowel roet- als waterschade en nog eens vijf lokalen hebben roetschade. „Behalve het meubi lair -dus kasten, tafels en stoe len- is alle inventaris door de brand verloren gegaan," licht Wil schut toe. „Alles is zwart. Ik schat de schade wel op zo'n zeven ton." Toch kunnen de leerlingen van De Dolfijn als het goed is morgen al weer naar school. „Dan moeten we bedrijfsklaar zijn," zegt de di recteur. „Het bedrijf dat nu druk in de weer is met de schoonmaak, heeft ons dat gegarandeerd." De grootste schade bij de brand heeft kinderdagverblijf Villa Ka kelbont opgelopen. De drie loka len voor de dagopvang van kinde ren van 0 tot 4 jaar zijn totaal on bruikbaar geworden. Een is volle dig in de as gelegd, van een twee de mist het dak en een derde is verwoest door rook- en waterscha de. „We hebben echt niks meer," ver telt Jolanda Koevermans, die de leiding heeft in het kinderdagver blijf. „Alles zal opnieuw moeten worden aangeschaft: tafeltjes, stoeltjes, ledïkantjes en speel goed." Desondanks wil ook Villa Kakel bont woensdag al weer de deuren openen voor de peuters. Die kun nen dan onderdak vinden in het onderkomen van de buitenschool se opvang. De kinderen die daar normaal gesproken na schooltijd naartoe gaan, verhuizen nu naar twee leegstaande schoollokalen in de buurt. Koevermans verwacht dat nog en kele maanden van deze noodop lossing gebruik zal moeten wor den gemaakt. Inmiddels zijn an dere kinderdagverblijven in Vlaardingen te hulp geschoten en hebben wat ze kwijt konden aan tafeltjes, bedjes, en speelgoed aan Villa Kakelbont ter beschikking gesteld. „Hopelijk is dat genoeg," zegt Koevermans.Anders moeten we een andere oplossing zoeken, zo als een inzameling," Vlaardingen Jacqueline en Wim Bel, eigenaren van Passe-partout in de Korte Hoogstraat in Vlaar dingen, zfjn het zat. Sterker: „Als oudste onderneming aan de Korte Hoogstraat zijn wij het onderne men en ploeteren in Vlaardingen meer dan zat." Dat schrijven ze in een brief aan burgemeester en wethouders én de gemeenteraad van Vlaardin gen. De eigenaren van de 'speciaal zaak voor de gedekte tafel' voelen zich in de steek gelaten door de gemeente. De winkel grenst aan dc plek waar tot tv/cc j aar geleden de noodwinkel van C&A stond en sindsdien wacht men op het doorgaan van de plannen voor bouw van winkels en apparte menten op de hoek met de Hoog straat. „Dit stukje Vlaardingen stond twintig jaar geleden al genomi neerd om te worden aangepakt," aldus de ondernemers. „De ge meenteraad vindt het fijn om met architect en projectontwikkelaar te bakkeleien met een schade claim van 1,7 miljoen gulden als gevolg. Wanneer denkt u dit pro ject nu eindelijk te realiseren," vragen zé in hun brief. Het gaat om de sloop van de al meer dan een jaar leegstaande limnon Var»nomTT,rilml ïrpn mr». vrouw Post. De gemeente heeft daarvoor een plan laten tekenen, maar de verkozen projectontwik kelaar kwam daarmee niet uit. Er wordt nu al weer enkele maanden gezocht naar een ontwikkelaar die daar wel brood in ziet. Na het verdwijnen van de nood- winkel van C&A heeft de ge meente aan de Komelis Speel- manstraat voor een half miljoen gulden een parkje laten aanleg gen, maar ook dat begint volgens de ondernemers steeds meer op weggegooid geld te lijken. „Het parkje wordt onder onze ogen af gebroken door de jeugd en veroor zaakt daardoor meer leed dan ple zier. Ons alarm gaat vele malen af en de jeugd vindt het fijn om het puin, dat de gemeente naast onze winkel heeft gestort, tegen de rui ten aan te gooien." Jaqueline en Wim Bel zeggen hierdoor 'zeer gedupeerd' te wor den 'met omzetdaling als gevolg'. Door dit falende gemeentebeleid dreigen luxe zaken als Passe-par tout uit Vlaardingen te verdwij nen en volgens de eigenaren zou het gemeentebestuur zich moeten realiseren wat de gevolgen daar van zijn. „Het 'hart' is nog steeds ziek. Als vrij er mee ophouden komt er geen ander voor in de plaats, dan zal het publiek naar concurrerende steden gaan die toch al in het voordeel zijn met de koopzondagen. Een stad met al leen ketenzaken lijkt op dezelfde stad een aantal kilometers ver der." Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen zijn niet van plan in te gaan op een subsidieverzoek van de stichting De Lage Drempel en Gokhulp. Deze in Dordrecht gevestigde stichting heeft onder de 85 cliën ten twee inwoners van Vlaardin gen zitten. Daarom leek het de stichting wel reëel om het stad huis in Vlaardingen aan te schrij ven voor een bijdrage in de kos ten, die zijn geraamd op 20.000 gulden. Burgemeester en wethou ders voelen er echter niets voor om gehoor te geven aan dit ver zoek van de stichting die de rechtsopvolger is van de stichting Anonieme Gokkers Omgeving Gokkers. „Het betreft versla vingszorg, waarvoor de gemeente Rotterdam voor onze regio plan- nings- en financieringsverant- woordelijkheid heeft," antwoor den burgemeester en wethouders. „Vlaardingen doet al meer dan strikt formeel genomen nodig is, namelijk het medefinancieren van het Boumanhuis. Vlaardin gen verkeert bovendien niet in de financiële omstandigheid dat alle vragen van welzïjnsinstellingen, die zich maar enigszins op Vlaar- dingse burgers richten, met subsi die kunnen worden gehono reerd." Het gemeentebestuur is bang dat dit een precedentwer king heeft naar andere instellin gen waar een verdwaalde Vlaar dinger in het cliëntenbestand zit. Vlaardingen De straks verzelf standigde Stadsgehoorzaal zal niet bij de gemeente Vlaardingen aankloppen voor extra geld wan neer er onverhoopt financiële pro blemen ontstaan. Die garantie gaf de voorzitter van de stichting Stadsgehoorzaal in oprichting, Charles Hendriks, gisteravond tij dens een presentatie in de raads commissie onderwijs en cultuur. Mochten we geld tekort komen dan zullen we zelf onze begroting moeten bijsteEen, Dan zal er een kostenreductie moeten plaatsvin den. En gaat het financieel goed en maken we winst dan zal dat geld worden gebruikt om de kwa liteit te verbeteren en het theater verder uit te bouwen. Het enige dat we van de gemeente willen is een duurzame relatie." 'Duurzaam' staat in dit geval voor een periode van minimaal vijf jaar. Want de gemeente Vlaardin gen wil het huidige subsidiebe drag van 1,3 miljoen gulden per jaar voor de periode tot 2004 ga randeren. Daarna zal opnieuw worden gekeken hoe de samen werking wórdt voortgezet. Een normale situatie, zoals die met zo veel subsidie-ontvangers bestaat, aldus wethouder Kees van der Windt. Tijdens de speciale bijeenkomst gisteravond in de Stadsgehoor zaal trachtte de wethouder eerde re twijfels bij de politiek weg' te nemen. Eind vorig jaar uitten de WD en CDA de nodige kritiek. Zij onderkenden de noodzaak van verzelfstandiging voor het Vlaar- dingse theater, maar waren be vreesd voor mogelijke financiële consequenties voor de gemeente. Eerdere verzelfstandigingen van andere gemeentelijke takken le verden namelijk veel extra kosten op. Hendriks nam gisteravond veel van die angst weg. De stichting zal de risico's dragen. Hij zegt er echter van overtuigd te zijn, dat de verzelfstandiging een succes wordt. Voorzichtig wordt er vanuit gegaan dat de bezoekersaantallen aanzienlijk zullen stijgen. Nu nog 30.000 per jaar, maar straks moe ten dat er 75.000 zijn. Theaterdirecteur Sdndor Góra te kende daarbij aan, dat een volle zaal niet per se tot een rooskleuri ge financiële huishouding leidt. „Een uitverkocht huis voor Ruth Jacott levert ons nauwelijks iets op. Maar een heel klein voorstel- linkje waar ook wat repetitiehuur bij zit kan veel rendabeler zyn." Nu het politiek gevoeligste punt van de verzelfstandiging lijkt op gelost hoopt Van der Windt snel knopen te kunnen doorhakken. Vandaag heeft weer een gesprek plaats met de raad van toezicht en het stichtingsbestuur in oprich ting. In maart denkt de wethou der het definitieve voorstel aan de raad te kunnen presenteren. De Stadsgehoorzaal zou dan in het nieuwe theaterseizoen verzelf standigd kunnen zijn. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen wl- len een aantal instellingen tege moet komen bij de vorig jaar op gelegde bezuinigingen. Het gaat om een slordige 125.000 gulden die wordt verdeeld over de Stich ting Ouderenwerk, Het Bureau Welzijnsprojecten en de Algeme ne Stichting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden (ASH- VB). Het Bureau Welzijnsprojecten en de ASHVB krijgen elk 43,000 gul den om de huur van ruimten in het multifunctioneel centrum aan de Rotterdamseweg over het afge lopen jaar te kunnen betalen. Voor de huur van de grote zaal in dienstencentrum West krijgt de Stichting Ouderenwerk 11.700 en de ASHVB 23.300 gulden als com pensatie. Volgens burgemeester en wethouders is de tegemoetko ming verantwoord omdat de be treffende instellingen vast zaten aan doorlopende huurcontracten op het moment dat de bezuinigin gen een feit werden. Ook dit jaar is er nog sprake van zogenoemde 'frictiekosten'. Want door het afstoten van de grote zaal in dienstencentrum West door het ouderenwerk, loopt de ASHVB weer huurpenningen mis. Burge meester en wethouders onder handelen momenteel nog over de hoogte van het bedrag. Schiedam De gemeentebestu ren van Schiedam en Delft heb ben in een gezamenlijke brief aan minister Netelenbos afstand ge nomen van de recent onderno men acties vanuit de stadsregio's Rotterdam en Haaglanden om de A4-noord toch aangelegd te krij gen. Netelenbos liet onlangs nog we ten daar niet onwelwillend tegen over te staan, maar ze verlangt van het bedrijfsleven dat er finan cieel wordt bijgesprongen om de aanleg mogelijk te maken. Schie dam en Delft verzetten zich daar fel tegen. Delft heeft daarbij een extra belang omdat de in decem ber door de Tweede Kamer aange nomen motie van PvdA'er Van Heemst erin voorziet dat de mil joenen die dan overblijven in een treintunnel in deze gemeente worden geïnvesteerd. Opvallend is dat de gemeente Vlaardingen niet tot de onderte kenaars behoort. Na meer dan dertig jaar gezamenlijk te zijn op getrokken tegen de A 4 heeft de nieuwe verkeerswethouder van Vlaardingen, A Kool (CDA), zich nu geschaard achter de economie lobby vóór de weg. Dit overigens ook tot verbazing van de linkse hoek in de gemeenteraad. Groen links gaat Kpol vanavond in een commissievergadering om ophel dering vragen. Deze partij gaat er nog steeds van uit dat het stand punt van de gemeenteraad - "Vlaardingen is tegen de A 4'- overeind staat. Zijn ommezwaai komt Kool op een flinke oorwas sing te staan. Neem nu een kwartaalabonnement met auto matische betaling op het Rotterdams Dagblad en ontvang twee kaartjes voor Mn van de Rotterdamse p i £3 Ja, noteer mij voor zo'nk weken zijn gratis daarna betaal Ik automatisch 31,98 per maand J Naam:Voort: ..nr»/v Adres: J Postcode:Plaats: Telefoon: I 1 1 .{i.v.m. controle bezorging) ..Nr:.. Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naar: j Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service |i j Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam Q Bfïfüf;'®S5J3SBI i Wij verzorgen al uw persoonlijke wensen voor ieder feest of party! Tijsjesdijk 63-65 3161 CWRhoon Telefoon 010-5019391 /0653-504580 Wij verzorgen al uw persoonlijke wensen voor ieder feest of party!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3