18 'Blijf af van metaal-opleidingen' Telfort brengt kwartjes-telefooncel terug 'Pakje sigaretten moet in supermarkt blijven' Sector begint in april met elektronische vacaturebank Werkbankier Gemeenten: 10 mid aan belastingen Unilever: nog een ijsbedrijf in China erbij NS'ers in Flevoland voeren in vroege uren 'werkoverleg' Buitenlandse investeringen naar record Nederland moet aankoop van vangrails verklaren ICI in Rozenburg is nu ook acryl-hoofdkvvartier Minister niet bang voor te veel macht Hutchison Overleg bouw- CAO opgeschort Meer auto's door Kanaaltunnel Lego schrapt arbeidsplaatsen Franse boeren 'kapen' vleestruck EasyJet boekt enorme winst Winst Scania flink omhoog Renault lonkt naar Nissan Dilbert Rotterdams Dagblad Dinsdag 19 januari 1999 Q iK Utrecht De werkgevers hebben gisteren het overleg over de nieu- we CAO voor de bouw opgeschort. De kritiek van de bonden op de samenstelling van de onderhan delingsdelegatie, is bij het Alge meen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) iti het verkeerde gescho ten. „Wij zijn zeer verbaasd dat de bonden zich bemoeien met onze delegatie," zegt onderhandelaar F. van Hove. De bouw- en hout bonden van CNV en FNV vinden dat de Conga, de club van de on deraannemers, ook mee hoort te praten over de nieuwe CAO. Parijs Vorig jaar zijn twintig miljoen mensen door de Kanaal tunnel gereden en is er elf mihoen ton vracht door vervoerd. Dat be tekent een sterke groei ten op zichte van 1997, toen er vijftien miljoen passagiers en zes mihoen ton vracht werden geregistreerd. In totaal nam de omzet toe met 36 procent tot 6,06 miljard franc ƒ2,03 miljard). Het aantal perso nenwagens steeg met 45 procent tot ruim 3,3 miljoen, het aantal bussen met 49 procent tot 96.300 en het aantal vrachtwagens met 175 procent tot bjjna 705.000. Kopenhagen De Deense speel goedfabrikant Lego gaat snijden in zijn personeelssterkte. Aanlei ding is het verlies dat over vorig jaar is geleden. Het is de eerste maal sinds de jaren dertig dat er personeel uit moet, zo laat Lego weten. Een woordvoerder wil niet zeggen om hoevel werknemers het gaat. Volgens Deense finan ciële bronnen wil Lego eentiende van zijn personeel kwijt. De on derneming heeft nu ongeveer tienduizend mensen in dienst. Saint-Evarzec Franse varkens- boeren houden sinds gisteren een Nederlandse vrachtwagen met varkensvlees vast bij een vleeswa- renfabriek in Saint-Evarzec in West-Frapkrijk. Ze willen zo pro testeren tegen de dalende prijzen van varkensvlees De varkensboe- ren zeggen dat de markt bedorven wordt door varkensvlees uit Ne derland, Spanje en Denemarken. De actievoerders hebben de Ne derlandse vrachtwagen 'gekaapt' bij een vleeswarenfabriek jn Êr- gué-Gabéric. Daarna hebben ze de trekker met oplegger geëscor teerd naar een soortgelijk bedrijf in Saint-Evarzec, waar het voer tuig door boeren bewaakt wordt. Londen EasyJet, de prijsbreker onder de luchtvaartmaatschappij en, heeft in het boekjaar 1997- 1998 een enorme stijging van het aantal passagiers geboekt Het aantal vervoerde reizigers steeg met 65 procent tot 1,7 miljoen. De omzet steeg met 67 procent tot ruim ƒ165 miljoen. De winst voor belastingen die de luchtvaart maatschappij boekte bedroeg ƒ7,3 miljoen. EasyJet gaat ervan uit dat de expansie de komende jaren zal aanhouden. Met het oog daar op vindt er een sterke uitbreiding van de vloot plaats. Stockholm De door Volvo be laagde vrachtwagenfabrikant Scania heeft de winst voor belas ting vorig jaar zien stijgen met ruim 16 procent, van 2,75 miljard kroon tot 3,2 miljard kroon (ƒ775 miljoen). De omzet groeide met bijna 14 procent van 39,7 miljard kroon tot 45,2 miljard kroon (ƒ11 miljard). Scania wilde bij de pre sentatie van de cijfers weinig zeg gen over de avances van Volvo. Parijs Renault overweegt een belang te nemen in de Japanse Nissan Motor Co., als onderdeel van zijn uitbreidingsstrategie in Azië. De Japanse autobouwer liet zaterdag weten open te staan voor samenwerking, near aanleiding van berichten dat Renault, Daim ler-Chrysler en Ford een belang in Nissan zouden willen nemen. An ders dan Ford, dat samen met Nis san een bestelauto produceert voor de Amerikaanse markt, heeft Renault op dit moment geen ban den met het Japanse bedrijf. Ridderkerk De opleidingscapaciteit voor leerlingen in de metaalsector en de elektrotechniek mag niet verdwijnen. Het voortbestaan van de verschillende scholingsinstituten is van groot belang voor de toekomst van de bedrijfstak die nog al tijd te kampen heeft met een negatief imago. „We moeten van de bedrijfsscholen afblijven," meent voorzitter F. Szablewski van de stichting SMO-Rijndelta. „Het zou toch van de gekke zijn als we daaraan gaan rommelen, terwijl we juist met een tekort aan vakmensen zitten." Volgens Szablewski, behalve voorzitter van de stichting die zich bezig houdt met opleidingen in de metaal ook bestuurder bij FNV Bondgenoten voor metale- lectro, moet de sector zich vooral inzetten om jongeren en hoger op geleiden vast aan zich te binden. Szablewski; „We hebben vierdui zend vacatures, bestemd voor mbo- en hbo-leerlingen, die moei lijk te vervullen zijn. De metaal wordt nog te vaak als vies en vuil gezien. Als iemand moet kiezen tussen een baan m de metaal of bij een bank, dan wordt het veelal de laatste. Daar moet snel wat aan veranderen." Szablewski is blij dat het voortbe staan van de bedrijfsschool bij Holec in Ridderkerk voorlopig is gegarandeei d „De leerlingen die er nu op zitten, hebben de zeker heid dat z« hun twee jaar durende opleiding kunnen afmaken," zegt hij. „Over enkele maanden hopen we duidelijkheid te hebben over de toekomst." Volgens de FNV- bestuurder is een privatisering van de bedrijfsschool, in navol ging van die bij RDM, niet aan de orde. Als voorzitter van de stichting SMO-Rijndelta zegt Szablewski tevreden te kunnen terugblikken op het afgelopen jaar, „Het is nog nooit zo rustig geweest. Kijk maar eens wat we de afgelopen jaren in deze regio voor de kiezen hebben gehad: flinke saneringen bij RDM, Fokker en Holec. Ook bij Nedstaal, al kon dat gelukkig zon der gedwongen ontslagen. Voorlo pig gaat het goed en is er genoeg werk in de metaal," Geïnvesteerd Szablewski vindt desondanks dat meer moet worden geïnvesteerd in het scholen van jonge metaal werkers. De tweeduizend bedrij ven in het Rijnmondgebied leiden jaarlijks zo'n driehonderd leerlin gen op. „Dat is veel te weinig. Daarom vinden wij dat er ook in het eigen personeel moet worden geïnvesteerd." De vakbondsman verwees naar een subsidiepotje van de overheid met daarin 235 miljoen gulden, waarop bedrijven die jongeren opleiden sinds 1 ja nuari 1999 aanspraak kunnen ma ken. Ook de nieuwe, zogeheten studie-baancontracten moeten voor een nieuwe aanwas zorgen. Vanaf april zal de metaalindustrie ook beschikken over een elektro nische vacaturebank. De data bank, die als Werkbankier door het leven zal gaan, koppelt vaca tures en werkzoekenden via inter net. Werkzoekenden kunnen zo op eenvoudige wijze hun open sollicitatie op het wereldwijde netwerk plaatsen. Deelnemende bedrijven kunnen met dit pro gramma snel en voordelig met po tentiële kandidaten in contact ko men. Volgens FNV-bestuurder W. Dijkhuizen, nauw betrokken bij de opzet van de bank, is de voor ziening een ideaal medium om werkzoekenden en werkgevers bij elkaar te brengen. „Hiermee ten we zien dat de metaal een lodeme bedrijfstak is," meent zijn collega Szablewski. RotterdamDe gemeentelijke heffingen stijgen dit jaar met zeven procent, zo heeft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS)berekend. De Ne derlandse gemeenten zien hun opbrengsten hierdoor toene men met 0,7 miljard gulden tot bijna 11 miljard gulden. Omdat de huishoudens dit jaar ook weer honderd gulden korting krijgen op de gemeentelijke heffingen komen de werke lijke opbrengsten uit oj> ruim tien miljard gulden. Volgens 1 het CBS moeten huiseigena- ren, en grondbezitters in. 1999 gemiddeld 6,6 procent 'meer onroerend-goedbelasting gaan betalen. Deze belasting levert de gemeenten ruim 2,8 miljard 1 gulden op. Gebruikers van on roerend goed betalen oog eens 2,2 miljard gulden, een stijging van bijna zes procent JDe afvalstoffenheffing, die 2,6 miljard gulden in het laatje ;brengt»-stijgt met gemiddeld J zés procent De rioolrechten, in riotaal goéd.yora-Tuim 1,3 róil- rjaid gulden, stijgen'met dik acht procent. Aan.parkeergel- den,, totaal 565 miljoen gulden, innen; de gemeenten dit jaar ook bijna acht procent meer. Rotterdam Voedingsconcern Unilever neemt het Chinese ijsbe drijf Mountain Cream over. De transactie, die fabrieken in Shanghai, Hongkong en Guang zhou omvat zal de marktpositie in China van Unilever verder ver sterken. Ook het merk Dreyers wordt eigendom van Unilever, De overnameprijs is niet bekendge maakt Mountain Cream is markt leider en heeft een omzet van 85 miljoen. „Het is kleiner dan onze huidige ijsactiviteiten in China," zegt een woordvoerder. Unilever heeft in 1994 Wall's opgericht, het bedrijf bestaat nu uit zeshonderd werknemers in de fabrieken van Peking en Shanghai. De ijsjes worden verkocht in zeventig Chi nese steden. IJs en de Aziatische marktvormen speerpunten in het beleid van het voedingsconcern. Unilever brengt de activiteiten op het Chinese vasteland onder bij Wall's. De ijsfabriek in Hongkong wordt onderdeel van Unilever Hong Kong, waar Unilever nog geen ijsbedrijf had. „China en Hongkong zijn nog heel verschil lende markten," verklaart de Uni- lever-woordvoerder. Leiden Het telefoonbedrijf Tel fort heeft gisteren op NS-station Leiden-Centraal de eerste open bare telefooncel in gebruik geno men die niet van KPN Telecom is. De komende maanden vervangt Telfort alle 770 groene PTT-tele- fooncellen op en bij NS-stations door zijn eigen oranjeblauwe. In de Telfortcellen kan behalve met telefoonkaarten en creditcards ook met kwartjes en guldens wor den betaald. Hoewel de PTT die mogelijkheid wegens diefstal en vernieling jaren geleden heeft af geschaft, is een verantwoorde ex ploitatie van muntcellen volgens Telfort heel goed mogelijk. De directie van NS Stations heeft de afloop van een huurcontract met KPN Telecom per 1 januari aangegrepen om de oude band met KPN door te snijden en zaken te doen met Telfort. Telfort is voor vijftig procent eigendom van NS en voor de andere helft van Bri tish Telecom, de geprivatiseerde Britse PTT. De Engelsen zijn de kracht achter de herintroductie van de munt-telefoon. Volgens di- recteurM. Newing van British Te lecom Pa>phones baseert het be drijf zich daarbij op de ervaring met Britse gebruikers van de hon derdveertigduizend cellen van British Telecom. „De telefoon kaarten zijn ingevoerd als simjpel antwoord op inbraken en vernie ling van telefooncellen," zegt Ne wing. „Maar we hebben in Enge land de munttelefoon weer inge voerd nadat uit onderzoek bleek dat tachtig procent er de voorkeur aan geeft" In Telfort-cellen betaalt de beller minimaal twee kwartjes. Het eer ste kwartje is 'starttarief, voor het tweede kan hij op werkdagen van 8 tot 20 uur ongeveer twee minu ten lokaal bellen (13 cent per mi nuut), iets langer dan een minuut interlokaal (22 cent per minuut) en tien seconden naar een zakte lefoon (1,50 gulden per minuut). In daluren duren de 'tikken' twee keer zo lang. Volgens Telfort-di recteur K. van der Meulen is dat 'gemiddeld' iets goedkoper dan bij KPN. Maar Van der Meulen re kent erop dat reizigers vooral blij zullen zijn voor 'een urgent tele foongesprek' geen telefoonkaart nodig te hebben. Telfort verkoopt die telefoonkaarten overigens wel, en maakt zijn cellen geschikt voor creditcards en chipknip- en chipper-betaalpasjes, Reizigers vereniging ROVER is niet blij met de nieuwe telefooncellen. „Met de komst van Telfort zijn de KPN- kaarten niet meer te gebruiken," zegt een woordvoerder. „Dit is, een kwalijk gevolg van concur rentie in de telefonie, waar de con sument het slachtoffer van wordt,." Rover bestrijdt dat Tel fort goedkoper is. „Er wordt een hoger begintarief berekent, ter wijl de klant niet meer dan een praatpaal op een rumoerig station heeft" LelystadHet NS-personeel in de regio Flevoland heeft vanmorgen vroeg van half vijf tot zeven uur 'werkoverleg' gevoerd, waardoor in de vroege uren geen treinen re den tussen Lelystad, Almere en Amsterdam. De conducteurs en machinisten zijn ontevreden over de verlofdagenregeling van de NS. Zij vinden dat er te weinig mogelijkheden zijn om de vrije dagen op te nemen, waardoor er een stuwmeer aan vakantiedagen ontstaat. Toen rond zeven uur de conduc teurs en machinisten weer aan het werk gingen, stonden naar schatting vierhonderd gestrande reizigers op NS-station Lelystad. De stremming verergerde door een seinstoring op station Schip hol, waardoor minder treinen re den op de trajecten tussen Am sterdam en leiden en Amers- foort-Schiphol. Even voor half acht was deze stremming voorbij. Ultimatum De boze NS'ers in Flevoland kon digden tijdens hun werkoverleg aan een brief naar hun hoofddi rectie te sturen, waarin ze eisen dat eerdere toezeggingen worden nagekomen. In de brandbrief stel len de NS'ers een ultimatum, dat vanavond om zes uur afloopt Daarna overleggen de actievoer der wat ze gaan doen. Om zeven uur vanavond staat al een nieuwe bijeenkomst gepland. Die is voor alsnog aangekondigd als 'overleg in de vrije tijd' en niet als werk overleg. Pa v ts 'teweer: eentelefooncel dte (ook) muntgeld accepteert. Telfort voorziet de komende maan den alle Nederlandse stations van nieuwe telefoonzuilen. Station Leiden-Centraal had gisteren de primeur. FotoCeesZom/GPD Rotterdam Nederlandse bedrij ven hebben vorig jaar voor een re cordbedrag in het buitenland ge ïnvesteerd. In totaal zijn 358 bui tenlandse bedrijven gekocht met een gezamenlijke waarde van 73,14 miljard gulden. Dit is bijna twee keer zoveel als in 1997, toen 318 transacties werden gepleegd voor een totale waarde van 39,12 miljard gulden. Dit blijkt uit een rapport van KPMG. Naast de Verenigde Staten, waren Duitsland ^vooral vanwege een wijziging van het belastingstel sel- en ook België favoriete lan den. Het aantal overnames door Nederlandse bedrijven in België is verdubbeld tot 44. De totale waarde is toegenomen van 9,45 miljard gulden in 1997 tot 26,46 miljard vorig jaar. KPMG-directeur J.J, de Rooy concludeert dat de Nederlandse bedrijven zïcb weinig aantrekken van de crises in Azië en Zuid- Amerlka. Het duidelijk vermin derde aantal investeringen in die gebieden wordt ruimschoots ge compenseerd in de 'ontwikkelde markten' van Europa en de Ver enigde Staten. Als belangrijke verklaring voor de algemene groei van buitenlandse investeringen geeft De Rooy de groeiende macro-economische en commerciële integratie in Euro pa. „Europese ondernemingen fu seren of smeden schakels om het nieuwe potentieel voor industrië le consolidatie en rationalisatie te benutten," meent hij. Ook landen van buiten de Europe se regio, onder aanvoering van de Verenigde Staten, zijn actief aan het ovemamefront. Volgens De Rooy zijn bedrijven vastberaden een steunpunt te verwerven in wat de grootste interne markt van de wereld beloofd te worden. „De ze trend zet in 1999 door, omdat de gevolgen van de monetaire inte gratie steeds duidelijker worden," voorspelt De Rooy. "Wereldwijd is de waarde van over names en fusies over de grens met zestig procent gestegen tot een waarde van 1023 miljard gul den. Het aantal fusies en overna mes is ten opzichte van 1997 enigszins teruggelopen: van 5.775 tot 5.153 in 1998. Opvallend is dat Groot-Brittannië de Verenigde Staten is gepasseerd als grootste investeerder in het buitenland. De Britten hebben voor een be drag van 242 miljard gulden ge kocht, waarmee ze verantwoorde lijk zijn voor bijna een kwart van de wereldwijde transacties. Ook als investeringsland heeft Groot-Brittannië het zeer goed ge daan. Ondanks dat de Britten niet mee doen aan de eerste ronde van de EMU, bleek het land de meeste aantrekkingskracht te hebben op internationale bedrijven. Er is voor bijna 162,5 miljard gulden overgenomen, een toename van 58,5 miljard ten opzichte van 1997, der van het ministerie van Ver keer cn Waterstaat is de com missie een jaar geleden al inge licht dat Rijkswaterstaat Euro- Brussel De Europese Commis sie plaatst vraagtekens bij de wijze van aankoop van vangrails door de Nederlandse overheid. In plaats van de vereiste open bare aanbesteding via de Euro pese staatscourant werkt de overheid met één vaste leveran der. De commissie wil ophelde ring en geeft de regering daar voor twee maanden de tijd- Als het antwoord niet bevredigend is, kan ze naar het Europees Hof van Justitie in Luxemburg stap pen om de regeling ongedaan te maken. De commissie vermoedt dat de regeling ook in strijd is met de Europese afspraken over het vrije verkeer van goederen in de unie. 'Brussel' is in actie geko men na klachten van een of meerdere bedrijven die zich ge dupeerd voelen. Volgens de verraste woord voer- pese aanbesteding voor vang rails voorbereidt In februari verschijnt de eerste mededeling in die zin in het Publikatieblad van de Europese Gemeenschap pen, de Europese staatscourant Volgens de woordvoerder werkt Rijkswaterstaat, ook namens la gere overheden, via de inkoop organisatie Coopra met twee le veranciers. Laura Metaal uit Eygelshoven en Prins uit Dok- kïun verwerken daarvoor oude vangrails,„Dat spaart het milieu en is goedkoper." Volgens Rijks waterstaat is dat procédé in het buitenland niet echt bekend. „Maar als andere bedrijven aan onze specificaties kunnen vol doen, doen ze maar mee," stelde de woordvoerder. Door Onno Buiter Rotterdam Het Britse chemie concern ICI verplaatst zijn Euro pese hoofdkwartier voor de ver koop van haar acrylkorrels (Dia kon) en de bijbehorende afdeling klantenservice van Belgie naar de vestiging in Rozenburg. In Ro zenburg staat ook de enige fa briek van ICI in Europa die dit product maakt. Een tweede fa briek in het Engelse Billingham werd in 1997 gesloten. Met de komst van het Europese hoofd kwartier komen in aanvang zeven tot tien medewerkers van ICI uit België naar Nederland over. Acrylkorrels -hetzelfde product als perspex, maar dan in korrels - vormen de basisstof voor met na me doorzichtige producten, zoals achterlichten, maar worden ook gebruikt in verf en lym. ICI levert nu ook acryl voor nieuwe toepas singen, zoals voor de fabricage van cd's, onderdelen van koelkas ten en kozijnen. Zo geeft ICI acr yl, dat volledig chemisch te recy clen is, een tweede bestaan. Het product bestaat al decennia lang, maar de aciylfabriek in in Rozenburg kende lange tijd een marginaal bestaan. Sinds de ope ning in 1963 was het steeds onze ker of deze open zou blijven, Pas nu, 36 jaar later, heeft de fabriek bestaanszekerheid, Na de sluiting van Billingham is de productie verdubbeld tot 25,000 ton per jaar. Er werken zestig mensen. De komst van het Europese hoofdkwartier is opnieuw een ver sterking van de positie van de Ro zenburg-vestiging van ICI, dat sinds vorig jaar met de opening van de nieuwe MDI-fabriek óók het strategisch centrum van het concern is geworden op het ge bied van de kunststof polyure- thaan, dat als schuim, lym en ver- harder van plaatmaterialen voor vele toepassingen (sportschoe nen, auto-onderdelen) wordt ge bruikt. Id is op het gebied van hard polyurethaan bovendien met Shell een samenwerking aange gaan, waarbij beide concerns opti maal van eikaars kennis en fabri- cagecapaciteit profiteren. Algemeen-directeur E. Barents van ICI in Rozenburg en tevens manager van de hele polyure- thaanbusiness van ICI in Europa omschrijft de huidige positie van ICI in Rozenburg op dit vlak als 'het kloppend hart' van ICI. Begin jaren negentig vreesden buiten staanders nog voor het voorbe staan van de vestiging. Den Haag - Minister Netelenbos heeft er weinig problemen mee dat het Chinese Hutchison Whampoa het Rotterdams contai- nerbedrijf EOT gedeeltelijk over neemt. De minister is niet bang dat Hutchison te machtig wordt in de Rotterdamse haven. De WD- Kamerleden Voute en Blaauwzijn dat wel. Zfi hadden de minister gevraagd hoe zij kan voorkomen dat Hutchison een monopoliepo sitie in de haven krijgt. Netelenbos antwoordt dat in ieder geval vijftig procent van de ECT- aandelen buiten bezit van de Chi nezen blijft. Een consortium waarin de gemeente Rotterdam deelneemt, zal immers de andere helft van het aandelenpakket van ECT in handen krijgen. Boven dien, stelt de minister, zijn er nog altijd andere overslagbedrijven in de haven actief, zodat de Chine zen niet meteen een monopolie positie kunnen verkrijgen in de haven. Zou Hutchison Whampoa toch te machtig worden, dan is er nog altijd de Nederlandse Mede dingingsautoriteit (NMA) die con troleert of bedrijven wel eerlijk concun-eren, Hutchison heeft in acht wereldha vens ai een meerderheidsbelang verworven, waarvan twee in Euro pa (Felixstowe en Thamesport). Zwijndrecbt—Het aan banden leg gen van het aantal verkooppun ten voot sigaretten, dupeert de kleine supermarkten. Dtatzei mi nister A. Jorritsma van Economi sche Zaken gisteravond in Zwijn- drecht. Minister Borst van Volks gezondheid opperde vorige week sigaretten uitsluitend in tabaks winkels te gaan verkopen, om zo onder meer de jeugd te ontmoedi gen te roken. Jorritsma zei dat die maatregel het beoogde doel niet bereikt. „Verbied je het in de supermarkt, dan weten we precies wie er de dupe van wordt: de kleine super markt De grote niet. want die bouwen er een heel klein sigaren winkeltje bij. Dat hebben we ge zien toen de sterke drank uit de supermarkten verdween. Ik ben er voorlopig niet voor." Volgens haar is er in de supermarkt, bij de kassa's, bovendien voldoende zicht op aan wie de rookwaar wordt verkocht. Zij zei voor haar gehoor van VVD'ers uit de Zwijndrechtse Waard te betwijfelen of het ver minderen van verkooppunten de jeugd daadwerkelijk ontmoedigt, „Bij jongeren is het zo: naar mate iets slechter verkrijgbaar wordt, wordt het aantrekkelijker." door Scott Adams VOLGENS? MU NOU JE MEER VAN DIE COM PUTER DAN VAN MU, DAT NIET NAAR, UZ. IE NOU NIET MEER VAN DIE COMPUTER DAN VAN JOU. O VRAAG ME ALtlEBUETT NIET NAAR MIJN LAPTOP. DIE'COMPUTER?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6