Helft scholen Rijnmond dicht ^ëOBD^ Duizenden boze leerkrachten protesteren in de Kuip Regio-PvdA'ers lobbyen voor schrappen A4 RDM ook in heli's Krajicek naar derde ronde Herdruk T-shirts stilïe tocht Gorinchem Gewone asielopvang voorf Turkse Dublinclaimanten Ui Vier doden bij religieuze botsing op Ambon uw? F3 A y Izwstt Mensen Centraal Cultuur Een grafmonument net zo uniek als de overledene Igor Kornejev blij om weer moe te worden 'Abeltje' ondanks roem gewoon een heel leuk Rotterdams joch Abonnee Service Clinton ontwijkt in 'troonrede' impeachment Vier procent van cellen staat ieeg Europese fusie van vakbonden (ti'plmet? I Jaargang S Nummer 2400 Woensdag 20 januari 1999 3Q12KN Rotterdam 010-4004400 ierdams Da nog J-4 dagen tot Zie ook weerbericht op pagina 20 Uiterst geconcentreerd naakte Richard KrajicekzJjn partij te gen de Argentijn Zabaleta af. Foto Mark Baker/Reuters Melbourne Richard Krajicek heeft zich op de Australian Open geplaatst voor de derde ronde. De als negende geplaatste Mui- derberger versloeg vannacht de Argentijn Mariano Zabaleta in drie sets, 6-3 6-27-5. Het was de eerste ontmoeting tussen de twee. Zabaleta, 20 jaar en 54e van de wereld, was in 1996 we reldkampioen bij de junioren. In '98 kwam hij alleen uit op gravel In de derde ronde speelt Kraji cek tegen de Zuid-Afrikaan Wayne Ferreira. Het wordt de vijfde ontmoeting, de eerste op hardcourt. Krajicek leidt onder ling met 3-1. Zijn laatste zege op Ferreira dateert van Wimbledon 1998. Paul Haarhuis werd uitgescha keld door de Amerikaan Jeff Ta- rango. Zie ook pagina 9 Gorinchem In Gonnchem zijn duizend extra T-shirts bedrukt met de tekst 'Is er wel zinvol ge weld???'. Ook is gisteren de stich ting 'Gorinchem tegen geweld' opgericht. Er is veel vraag naar de witte kle dingstukken, die afgelopen zater dag massaal werden gedragen tij dens de stille tocht ter nagedach tenis van de slachtoffers van de schietpartij, Marianne Roza (18) en Froukje Schuitmaker (17). Aanvankelijk waren vijfduizend shirts beschikbaar. Burgemeester IJssels ontving voorafgaand aan de tocht van initiatiefnemer Ma- rijn Krol (21) de eerste exempla ren. Kroi was aanwezig in muziek café Bacchus tijdens de dodelijke schietpartij en zamelde met ande re jongeren het geld in voor de kledingstukken. Het overschot van dat geld is ondergebracht bij de stichting, die is opgericht door Krols' moeder Miriam Mens (54). 'Gorinchem tegen geweld' wil on der meer met lezingen in het land de brede maatschappelijke dis cussie tegen geweld gaande hou den. De stichting doet dit eventu eel in overleg met de vereniging tegen zinloos geweld in Noord- wijk, Maar die contacten moeten nog worden gelegd. De shirts zijn verkrijgbaar bij boekhandel Blz in Gonnchem voor een gift van minimaal tien gulden. Door Remko Tanis Schiedam— Dublinclaimanten met de Turkse nationaliteit moe ten toch worden opgevangen in de normale asielzoekerscentra Dat is het gevolg van een uit spraak van de Haagse rechtbank in een zaak die was aangespan nen dooreen Koerdisch gezin met de Turkse nationaliteit tegen het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA). Dublinclaimanten zijn asielzoekers die eerder in een ander land asiel hebben aange vraagd. Het Koerdische gezin ver blijft momenteel nog in het 'parti culiere opvangcentrum' in het voormalig Sporti'ondsenbad in Schiedam. Het gezin beriep zich op het Euro pees Verdrag betreffende Sociale en Medische Bijstand (EVSMB), dat door zowel Nederland als Tur kije is ondertekend. Het EVSMB geeft mensen die legaal in een an der verdragsland verblijven het recht om gebruik te maken van de voorzieningen in dat land. De rechtbankpresident zei in zijn vonnis dat dit betekent dat het Koerdische gezin recht heeft op een plaats in een regulier asiel- Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur zoekerscentrum, omdat de ouders en de vier kinderen de Turkse na tionaliteit hebben. De uitspraak kan betekenen dat ruim eenderde van de groep die momenteel in het voormalige zwembad in Schiedam verblijft, naar een regulier opvangcentrum verhuist. Het gaat dan om de vijf tien Dublinclaimanten met de Turkse nationaliteit. Volgens di recteur John van Tilborgh van In- lia is het vonnis niet anders te in terpreteren. Inlia coördineert de opvang in onder andere het zwembad, waar op dit moment 43 asielzoekers verblijven. Gisteren werd ook bekend dat de Immigratie- en Naturalisatie dienst de meldplicht voor asiel zoekers zwaarder maakt. Tot voor kort moesten asielaanvragers zich een keer per maand melden bij de vreemdelingenpolitie in Rijsbergen of Zevenaar. Dit wordt eens in de twee weken. Hierdoor stijgen de kosten van de opvang in Schiedam, terwijl het bedrag aan giften daalt Rotterdam Nagenoeg de helft van de scholen in het Rijnmondgebied is vandaag dicht gebleven. Enkele dui zenden leerkrachten in het basis- en voortgezet onder wijs in de regio legden het werk neer in het kader van de landelijke estafette-sta king, die vandaag Zuid-Hoi- land en Zeeland aandeed. In de Kuip protesteerden van middag rond de zevendui zend leerkrachten uit heel Zuid-Holland tegen de CAO- voorstellen van minister Her mans (Onderwijs). Volgens de Algemene Onderwijs bond (AOb) is de actiebereidheid groot, „Ook m Rotterdam is spra ke van een hoge opkomst," sprak een woordvoerder van de bond vanmorgen, „Bedenk dat er ook veel met-leden zyn, die wel zullen staken." AOb-voorzitter J. Tichelaar zei vanmiddag in de Kuip tot de ac tievoerders op de juiste plaats te zijn. „Dit is toch de plek van geen woorden maar daden? Het is tijd voor daden. Aan onze salarisach terstand moet een einde komen. Ze zijn nog niet van ons af, we vechten dit tot het einde uit. Tót het onderwijs loon naar werken krijgt." Enkele scholen in de regio staak ten niet, maar voerden wel actie. De kinderen van de Prinses Mar- grietschool in de Rotterdamse wijk Spangen kregen les op het schoolplein. Dat gebeurde uit soli dariteit met de stakers en ook om dat de leraren de ouders met met hun problemen wilden opzadelen. Leerlingen van de Regenboog- school voor Zeer Moeilijk Leren de Kinderen in Ommoord deel den vanmorgen zelfgebakken koek uit aan automobilisten op de President Rooseveltweg Ook Jen de klassen een protest- Leerlingen van de Regenboogschool voor Zeer Moeilijk Lerende Kinderen in Rotterdam-O mm oord kwamen vanmorgen In actie voor de onderwijzers. Ze liepen met zelfgemaakte spandoeken mee in een eigen protestmars en deelden zelfgebakken koek uit aan automobilisten op de President Rooseveltweg. FotoiaapRozema/Rotterdams DagWad Uit verschillende hoeken kwa men gisteren dringende oproepen aan de bonden en aan minister Hermans om weer verder te gaan met de CAO-onderhandelingen. Het overleg tussen beide partijen De acties in Rotterdam en omge ving vonden plaats op de derde stakingsdag in het onderwijs. Na de bijna 15.000 stakers in het zui den kwamen gisteren in het noor den circa 10,000 leraren op de been. De AOb heeft de indruk dat de publieke opinie op de hand van de onderwijzers begint te komen. De bonden mikken deze week op in totaal 60.000 stakers, een record in de onderwijswereld. werd vorige week gestaakt, omdat de bonden het nieuwe loonbod van de WD-bewindsman onvol doende vinden. Hermans biedt de leraren 2,8 procent loonsverho ging over anderhalf jaar, ook wil hij de doorstroom naar hogere sa larisschalen makkelijker maken. De banden willen in totaal 6,25 procent vooreen nieuwe CAO van een jaar. Zie ook pagina 3 WashingtonDe Amerikanen wa ren gisteravond getuige van een primeur. President Clinton hield als eerste staatshoofd in de ruim tweehonderd jaar oude geschie denis van de Verenigde Staten zijn State of the Union, terwijl een afzettingsprocedure tegen hem loopt. De president, die zijn 'troonrede' niet had willen uitstellen tot na het optreden van zijn advocaten, verwees slechts zeer terloops naar het lopende proces De State of the Unionleek vooral een herhaling van zetten. Clinton kondigde aan miljarden te willen stoppen in uitbreiding en besten diging van de sociale zekerheid, pensioenen, gezondheidszorg en onderwijs. De belasting op siga retten gaat omhoog en de sigaret tenindustrie moet rekening hou den met nieuwe processen om haar te laten opdraaien voor de behandeling van ziekten als ge volg van roken. Zie ook pagina 7 Door Theo Haerkens Jakarta Vier mensen zijn giste ren omgekamen by een vechtpar tij tussen christenen en moslims op Ambon in het oosten van Indo nesië. Twee moskeeën gingen in vlammen op .Achtentwintig men sen zouden bij de massale vecht partij gewond zyn geraakt. De rellen waarbij de politie in de lucht schoot om de vechtende groepen uit elkaar te drijven, ont stonden toen moslims int het dorpje Batumerah, vlak bij Am- bon-stad, een dronken christen uit het buurdorp Mardika aanvie len omdat hy hun geloof beledig de. Vervolgens stichtte een groep christenen brand in de moskeeen, zo meldt het staatspersbureau An- tara. Gisteren en vandaag is het Idul Fitri, het feest waarmee de Ramadan, de islamitische vasten tijd wordt afgesloten. Het incident was het tot dusver laatste in een reeks waarbij chris tenen en moslims slaags raakten in Indonesië. Tientallen kerken en moskeeën over de hele archi pel zyn inmiddels vernield. Eer der werden bij gewelddadigheden in Kupang op Timor moskeeën in brand gestoken. Christelijke ker ken gingen in brand in Ujung Pandang op Sulawesi, het voor malige Celebes en in de Indonesi sche hoofdstad Jakarta, waar in november by grootscheepse rel len tussen moslimjongeren en christenen veertien mensen om kwamen en een twintigtal kerken werd beschadigd. Enkele werden volledig verwoest. President Habibie, zelf moslim, heeft het etnisch-religieuze ge weld dat de laatste maanden links en rechts m de archipel de kop op steekt, herhaaldelijk veroordeeld en de bevolking opgeroepen tot verdraagzaamheid. In december riep hij zijn geloofsgenoten op christelijke kerken te bescher men. Vorige week nog vroeg de Telefoon: 010-4004 444 Door Ben van Haren Vlaardingen - Fractieleiders van de PvdA in de gemeenten van het Midden-Delflandgebied gaan morgen gezamenlijk naar Den Haag om het schrappen van rijksweg A4 te bepleiten. Zij zullen in een gesprek met Ad Melkert, de fractievoorzitter van de sociaal-democraten in de Tweede Kamer, vragen bij het kabinet aan tc dringen cp uitvoering van de door de Tweede Kamer aangenomen motie-Van Heemst. Hun meest betrokken partijgenoten in het kabinet (Kok, Pronk en Netelenbos) zijn door de fractievoorzitters uit Delft, Schiedam, Vlaardingen en Schipluiden met hetzelfde verzoek benaderd. Ze hebben hierbij tevens gewezen op een congresuitspraak over de be- verdering van het openbaar vervoer. Van Heemst heeft voorgesteld om het voor de bovengrondse aanleg van het stukje A4 tus sen Delft en Schiedam/Vlaardingen gereser veerde bedrag van 430 miljoen gulden te be steden aan een spoortunnel in Delft en verbe tering van het railvervoer in de omgeving van Delft en Rotterdam. Naar verwachting bepaalt het kabinet vrijdag zyn standpunt over het voorstel van Van Heemst. Minister Netelenbos heeft onlangs in Rotterdam, waar het gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel voor spoedige aan leg van deze zeven kilometer rijksweg plei ten, gezegd financiële steun van het bedrijfs leven nodig te hebben voor de door de Stads regio aanbevolen milieuvriendelijke inpas sing. Het hotel met 'ét All-in formule 0540 - 54 21' 21 Den Haag Voor het eerst sinds lange tijd is geen sprake van een tekort aan cellen. Van de honderd cellen vorig jaar waren er gemid deld 96 bezet. Maar een leegstand van vier procent duidt volgens mi nister Korthals van Justitie niet op een overschot. Een zekere 'buffercapaciteit' is nodig om schommelingen in het aanbod op te vangen. Zo moesten in augustus vorig jaar 1406 pre ventief gedetineerden m een huis van bewaring worden geplaatst, tegenover 1143 in januari. Het aantal cellen is de afgelopen jaren sterk uitgebreid. Dit leidde ertoe dat het aantal heenzendin gen, het terugsturen van mensen omdat er geen plaats is, fors ge daald is. Bovendien zijn de moge lijkheden vergroot voor het weg werken van wat genoemd wordt 'de voorraad lopende vonnissen'. De tijd die verstrijkt tussen een vonnis en het uitzitten van de straf wordt korter. Ons land telt nu een kleine twaaf- duizend cellen en dat aantal zal nog toenemen. Seattle De RDM gaat ook heli kopters bouwen. De eigenaar van de Rotterdamse groep, Joep van den Nieuwenhuyzen, is het met Boemg eens geworden over de aankoop van de fabriek voor lich te civiele helikopters. Boeing blijft wel de militaire helikopters maken. Een nieuwe dochter van de RDM- groep, MD Helicopters Holding, gaat in de VS de helikopters MD- 500, MD-600N en MD Explorer bouwen. De transactie, die nog moet worden goedgekeurd door d e Amerikaanse federale handels commissie (FTC), zal midden vol gende maand zijn afgerond. Op de Nederlandse Antillen denkt de RDM een fabriek op te zetten voor onderhoud van de wentelwieken. Dat zou naar schatting 2500banen opleveren. De op de Maagdeneilanden gere gistreerde RDM-groep is de afge- Rotterdam FNV Bondgenoten werkt in het geheim aan een fusie met de grootste vakbond ter we reld, het Duitse IG Metall. By de voorgenomen samensmelting zijn ook de Belgische bonden ACV-Metaal en ABW-Metaal be trokken. Samen vertegenwoordi gen de vier bonden ruim één mil- j oen werknemers in de metaalsec- tor.IG Metall heeft het initiatief tot een fusie genomen met de me- taaltak van de vroegere Industrie bond FNV, die inmiddels is opge gaan in dc geldverslindende FNV lopen tijd flink op het overname- pad. De onderneming nam on langs de werven van Wilton-Fijen- oord over en DAF Special Pro ducts. Ook heeft RDM plannen voor de bouw van luchtschepen. Bondgenoten. Zie ook pagina 17 Naam: Adres: Plaats: Telefoon: Bank/glronr.:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1