10 7 Stam wordt nieuwe OBR-directeur Gezellig middagje in de Kuip voor 8.500 stakende leraren 'Geen enkele verdachte in Spijkenisser moordzaak spreekt de waarheid' Twee jaar celstraf voor Rotterdamse politieman Sint Franciscus en de moslimstichting werken samen bij besnijdenissen Prijswinnaars op de krant bijeen Lid College van Bestuur EUR wordt opvolger van vertrokken topman Beijer John Manheim wordt nieuwe voorzitter CIDI Mobiel bellen uren gestoord Darten met Barney in Baja Rw rrv rz I Rotterdams Dagblad j j Donderdag 21 januan 19Ö9 Rotterdam Hoofdverdachten in de Spijkenisser moordzaak Pa trick B. en Andy S. hebben hun medeverdachte Danny P. er pro beren bij te Jappen. Beide 'maten' kwamen vorig jaar na hun arres tatie, volledig tegen de regels in, in Den Haag samen in één cel te recht waar ze een complottheorie bespraken. Danny P. zou Joegoslaven hebben ingeschakeld om op 10 december 1997 Ronald van Hunnik en Viola Schilte in Spijkenisse om het le ven te brengen, zo luidde het ver haal. Ook beweerde Andy lange tijd dat hij de sleutel van de wa gen van de vermoorde Ronald van Hunnik, die na zijn arrestatie bij hem is aangetroffen, uit het huis van Andy was gehaald. Papegaaien „Geen van de hoofdverdachten spreekt de waarheid," constateer de de Rotterdamse rechtbankpre sident mr. S. J, van Klaveren gis teren tijdens de tweede zittings dag. En dan zijn er tot nu toe nog maar twee van de vier hoofdver dachten gehoord. „De helft van het dossier is een papegaaiendos sier waarin iedereen elkaar na praat," reageerde Van Klaveren toen Andy S. voor de zoveelste keer zijn verhaal had aangepast aan verklaringen uit het dossier. Ook officier van justitie mr. H. Harmeijer zette vraagtekens bij de verklaringen van de twee ge hoorde hoofdverdachten. Vooral het feit dat alle pijlen zich richtten op Andy S. en dat Patrick V. vrij wel volledig buiten schot bleef, kwam hem erg ongeloofwaardig voor. „tl hebt een opmerkelijk slecht geheugen als het om V. gaat. U verklaart over iedereen behalve over hem- Bent u soms bang voor V.?" vroeg Harmeijer aan een hevig ontkennende An dy. Noodweer Patrick B. verklaarde gisteren dat hij degene is die tot drie keer toe met een schaar op Ronald van Hunnik heeft ingestoken, waar door die het leven heeft gelaten. Hij zou uit noodweer hebben ge handeld omdat Van Hunnik hem een pistool op het hoofd zou heb ben gezet. Danny P. zou als een dolle met een strijkijzer op Viola Schilte hebben ingeslagen en zou haar vervolgens een paar keer mer haar eigen mes hebben gesto ken. Vervolgens zou hu zich uit de voe ten hebben gemaakt, evenals Pa trick V. die de moord op zolder niet zou hebben zien gebeuren omdat hij beneden in het huis ver bleef. Ook Andy S. zou niets met de moord te maken hebben ge had, zo werd gisteren door zowel hemzelf als door Patrick B. be weerd. Hij zou alleen meegehol pen hebben om de levenloze li chamen in tonnen te stoppen en ze vervolgens in Vlaardmgen te begraven. Dat gebeurde drie dagen na de moord. De lijken hebben drie da gen in de auto van Van Hunnik gestaan, op een parkeerplaats in Vlaardingen. Rotterdam De 41-jarige' Rotter damse politieman C. van A is gis teren door de rechtbank in zijn woonplaats veroordeeld tot twee jaar cel voor een poging om een cocaïnelijn op te zetten en het fi nancieren van de aankoop van een kilo van dit verslavende goed je. Bijna al het door het Openbaar Ministerie aangedragen belasten de materiaal werd door de recht bank bewezen geacht Daarmee werden de verweren van advocaat mr. G. R. Stolk van tafel geveegd. Die had aangestuurd op het niet ontvankelijk verklaren van de of ficier van justitie. Twee belangrijke pijlers voor de advocaat waren de betrokkenheid van een oud-collega van Van A by het politieonderzoek en de rol van een informant. Rechter mr. W. van Veen las de opmerkingen in het vonnis hierover voor. „De rechtbank ziel geen aanleiding te twijfelen aan de onpartijdigheid van het Bureau Interne Zaken dat het onderzoek heeft verricht Waarom heeft de verdediging niet de betrokken ambtenaar opgeroe pen als getuige om hem te horen over zijn rol?" Van de vermeend duistere rol van informant C. S. (47) uit Zaandam was de rechtbank ook niet onder de indruk. Dat deze figuur een buiten het dossier gehouden rol heeft gespeeld om het onderzoek naar Van A te starten werd niet bewezen geacht. De contacten van S. met de Criminele Inlichtin gendienst Amersfoort zouden geen rol hebben gespeeld. Officier van justitie mr. R. A. F. Gerding had twee weken geleden vier jaar gevangenisstraf geëist. De rechtbank kwam uit op dertig maanden cel, waarvan zes voor waardelijk. Alleen het leveren van een flesje met grondstof voor het maken van xtcwerd niet bewezen geacht. A wilde 'een 'cocaïnelijn tussen Curasao en Nederland opzetten. Het overleg hiervoor met Colom- bianen op het zonnige eiland, de papieren met een smokkelmetho de in de kamerjas van de verdach te en de foto's van gasflessen waarin de drug zou moeten wor den vervoerd waren voor de recht bank overtuigend bewijs. Daar naast werd aan de hand van ver klaringen door anderen aanneme lijk geacht dat Van A achtdui zend gulden aan een vrouw heeft gegeven voor het transport van één kilo cocaïne. Andere bewezen feiten zijn de af levering van tien xtc-piüen, het voorhanden hebben van acht ko gelpatronen en het schenden van het ambtsgeheim door de gege vens van een politiesignalering door te spelen. „Terwijl u briga dier bij de politie was," hield Van Veen hem voor. „U heeft het ver trouwen in de politie beschaamd." De uitspraak betekent een grote knak in de reputatie van Van A Hjj stond bekend als een idealisti sche politieman die misstanden binnen het korps aan de kaak stel de. Hem wacht waarschijnlijk ont slag. beide partijen zou voldoen. Met gemeentesubsidie (Grotesteden- beleid) is de entree van het pand bovendien dusdanig aangepast dat het voor alle bezoekers mak kelijk toegankelijk is. De stichting Moslimbesnijdenis sen Rijnmond A Gitaan is in 1994 opgericht om mogelijkheden te vinden om moslim,tongetjes vanaf 2 jaar buiten het ziekenhuis te be snijden, Dit initiatief van de Stichting Platform Islamitische Organisaties (SPIOR), het Sophia Kinderziekenhuis en het Zilveren Kruis Rijnmond, is bedoeld om de moslim-besnijdenissen in de re gio goed te regelen met alle medi sche maatschappelijke aspecten die daarbij horen. De besnijdenis sen bij A Gitaan worden op zater dag onder plaatselijke verdoving en steriele omstandigheden uit gevoerd. Een chirurg van het Sop hia Kinderziekenhuis begeleidt de medische handelingen. Wanneer de besnijderus binnen een ziekenhuis plaatsvindt, zoals in Nederland vereist is, gebeurt dat zonder de familie erbij. De be snijdenis is voor moslims een be langrijk ritueel, waarbij juist de hele familie present dient te zijn. Rotterdam De islamitische stichting A Gitaan gaat een be handelkamer delen mei het prik- lab van het Sint Franciscus Gast huis aan het Eudokiaplein. A -Gi taan, opgericht cm moslim-jonge tjes vanaf 2 jaar buiten het zieken huis te belijden, en het prikiab van Franciscus zijn gevestigd op de begane grond van het pand. Het delen van een behandelka merdoor een moslim- en een niet- moslimstichting is bijzonder; po gingen daartoe liepen enige tijd geleden in Utrecht op niets uit. De nieuwe huurder deelt het pand aan het Eudokiaplein behalve met het pnklab ook met Thuis zorg Rotterdam, Agemeen Maat schappelijk Werk, Ouderenwerk Noord, het Bureau Raadslieden en de GGD. De stichting A Gitaan zocht kantoorruimte en nam daar voor contact op met Thuiszorg Rotterdam aan het Eudokiaplein. Het prikiab van het Sint Francis cus zat al geruime tijd op de bega ne grond van het pand. Zo ont stond bij beide partijen het idee een ruimte te gaan delen. Daarvoor moest eerst een nieuwe behandelkamer worden gebouwd die aan de eisen en wensen van Rotterdam—In de hoofdvestiging van het Rotterdams Dagblad aan de Westblaak werden dinsdag avond de prijzen uitgereikt van de Nieuwsquizz waarmee de krant het vorige jaar afsloot. De quizz le verde by elkaar ruim duizend in zendingen op, een verrassend goede score gezien het soms pitti ge gehalte van de vragen. En ook de slagzin die op een originele manier moest worden afgemaakt was niet voor iedereen een een voudige opgave gebleken. De elf belangrijkste prijzen gingen naar lezers die beide onderdelen van de quizz tot een goed einde had den gebracht. Zy werden namens het Rotter dams Dagblad ontvangen door Ar no de Jong en Jeanette Verdonk en kregen behalve hun prys en een bloemetje, een rondleiding over de redactie, waar de voorpro ductie voor de krant van gisteren in volle gang was. En natuurlijk gingen de winnaars samen op de foto. De uitslag was als volgt. De hoofd prijs, een tweepersoons softside waterbed - aangeboden door de Waterbeddenconcurrent en unge- reikt door de heer Draaier van dit bedrijf - ging naar mevrouw R. Driessen uit Hoogvliet. Er waren vijf tweede prijzen. P. Euser uit Zwijndrecht en F. Weideman uit Rotterdam toegen beiden een De prijswinnaars van de Nieuwsquizz bijeen, samen met hoofd Oplage Arno de Jong van het Rotterdams Dagblad staandgeheel links) en Jeanette Verdonk van de afdeling Public Relations van de krant (staand, derde van links). Door een misverstand Is dit artikel in een deel van de oplage van gisteren niet geplaatst. Foto John van Hoeivcor vos meubelcheque ter waarde van 999 gulden uit handen van G. Blok van de Zuiderster. Mevrouw A C. van Erkel-Eekhof en het echtpaar G. J. van der Does uil Rotterdam wonnen een meubelcheque van De Vier Linden, ook met een waarde van 999 gulden. A van der Linden reikte deze pnjzen uit. De vijfde tweedepnjswmnaar was P. Goossens uit Spijkenisse, die een ski-arrangement voor twee perso nen m het Skidóme te Ruephen won. Hij kreeg de waardecneque uit handen van Daniel Bakkei van het Skidóme. Vier van de vijf derde pnjzen ten slotte werden namens Foka uitge reikt door Arno de Jong van het Rotterdams Dagblad. E. Vogel uit Rotterdam, L. Dienaar uit Ridder kerk en mevrouw J. Voss-Willems uit Spijkenisse wonnen een Sony portable cd-speier. Een digitale te lefoon van Siemens was er voor mevrouw J. J.vanderWuIp-Fritse uit 's-Gravendeel en J.M. van Lier uit Capelle tenslotte werd verrast met een privéles skiën of snowboarden in het Skidóme. De winnende slagzin (van me vrouw Driessen) luidde: Ook vol gend jaar lees ik het Rotterdams Dagblad omdat deze krant voor my weet wat er leeft in een echte wereldstad en dit nieuws ver woordt zoals het hoort als een vol waardig avondblad. Rotterdam Hans Stam, nu nog lid en vice-voorzitter van het College van Bestuur van de Erasmus Universiteit Rotterdam, is de nieuwste kandidaat die het college van burgemeester en wethouders naar voren schuift voor het directeurschap van het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam (OBR). Het college stelt de gemeenteraad voor hem in die functie te benoemen. Tij dens de vergadering van 28 januari krijgt de raad de gelegen heid de benoeming van Stam bekrachtigen. Hans Stam, geboren in 1948, stu deerde aan de Universiteit van Amsterdam en promoveerde in 1978 aan de Erasmus Universiteit tot doctor in de geneeskunde. Sinds 1975 is hij verbonden aan de Erasinus Universiteit. Als lid van het College van Bestuur is hij verantwoordelijk voor planning en begroting, financiën, studen tenvoorzieningen, relaties met het Academisch Ziekenhuis Rot terdam en milieu en veiligheid. Ook houdt hij zich bezig met het beleid voor onderwijs en onder zoek. Stam vervult in Rotterdam tal van bestuursfuncties, onder meer bij de Stichting Rotterdam Topsport, de Stichting Asklepion, Stichting Pierre Bayle-lezing en het Inte graal kankercentrum Rotterdam. Het heeft enige tijd geduurd voor dat het college met een geschikte opvolger kwam voor directeur Go- bert Beijer, die op 1 mei 1998 toe trad tot de directie van De Boer Croon procesmanagement, maar de directeursfunctie zolang bleef waarnemen totdat zijn opvolging was geregeld. In de langdurige speurtocht naar geschikte kandi daten circuleerde op een gegeven moment ook de naam van oud- PvdA-voorzitter Max van den Eind vorig jaar dacht het college in Wubbo Petersen een geschikte kandidaat te hebben gevonden, maar de beoogde kandidaat haak te op het laatste moment om per soonlijke redenen af. Hij was toen al benoemd door de gemeente raad. De benoeming van Stam vindt in een periode waarin het OBR verwikkeld is in het orde op zaken stellen van een volledig uit de hand gelopen automatiserings project. Bij dat project bleek de af gelopen vijf jaar ongeveer 9 mil joen gulden besteed aan een nieuw computersysteem dat maar niet naar behoren wilde functio neren. Zonder dat wethouder Kombrink (grondzaken) van het falende systeem weet had, werd er geld gepompt in het alsnog op gang brengen van het nieuwe sys teem. Volgens een woordvoerster van Kombrink heeft deze affaire geen rol gespeeld bij de voor drachtvan Stam. Petjes, span- .doeken en ru-, moer in de Kuip, niet van voetbalfans dit keer maar van actievoe rende onder wijzers. Foto's Cees Kuiper/Rot terdams Dagblad LOC* WHO De bood schap aan mi nister Her manswasdui delljk: wat voor de politie kan, kan voor het onderwijs ook. W r Door Gert Omiink Rotterdam Het heeft iets weg van een niet al te best bezochte thuiswedstrijd van Feyenoord. De Kuip is deze middag bij lange na niet vol, al is het enthousiasme op de tribunes - alleen de vakken N, O, P en X zijn gevuld - er niet minder om. Het 'legioen' bestaat dit keer uit ruim achtduizend on derwijzers, aikomsUg uit heel Zuid-Holland. Ze voeren actie te gen het in hun ogen veel te mage re CAO-voorstel van minister Her mans (Onderwijs). Stadionspeaker Jacques Nagte- gaal zet even na een uur direct de toon. „Dit pikken we niet. Zuid- Holland ligt plat, Hermans!" Dat gaat er bij de boze leraren, veelal getooid in witte actie-T-shirts en met oranje petjes op het hoofd, in als koek. Een blik op de meegenomen spandoeken geeft een aardig beeld van de woede en actiebe reidheid. 'De druk is groot, help ons uit het rood', 'Jufiigt plat' of *1979-1999, Ja, ik ben gek'. Andere uitingen gaan wat meer in op de actualiteit. 'Is er nog werk in Bar celona?' inspelend op de over vloed van Nederlandse voetbal lers aldaar, 'We willen geen zin loos geweld, alleen maar meer geld' en We willen Peper.' Het is een verwijzing naar de politie- CAO, waar de oud-burgemeester van Rotterdam als minister van Binnenlandse Zaken wel extra geld voor politiemensen beschik baar heeft gesteld. Dat willen de onderwijzers uit Zuid-Holland en de rest van het land ook. A gauw rolt tijdens de toespraak van CNV-bestuurder Frans van Rooij de kreet 'actie, actie' mas saal van de tribunes. „We blijven in actie tot er geluisterd is. Het ka binet zal over de brug moeten ko men," stelt Van Rooij. Aanslui tend roept hy de bestuursorgani saties :r. het onder,vijs op geer. sa larissen van stakers in te houden Uit De actiebijeenkomst is voor de le raren vooral een gezellig middag je uit. De duizenden zingen mas saal mee met de liedjes van actie band Bertus de Posters of ze staan te swingen op de banken bij de coi«rs van de Rotterdamse imi tator Arno Bremer. Er wordt niet gekeken op een polonaise of wave meer of mmder. Tussendoor is het juichen en ook fluiten na de vaak wat demagogisch getinte toespraken van vakbondsmen sen. Toch wordt ook duidelijk dat de actiebereidheid groot is. Het zit de mensen in het onderwijs enorm dwars dat ze vergeleken met an dere beroepen worden achterge steld. Niet alleen in loon, ook in waardering. De toekomst ziet er dan ook somber uit, schetst AOb- voorzitter Jacques Tichelaar. „In 2004 hebben we een tekort van 45.000 mensen, als de omstandig heden voor het onderwijs niet ver beteren. Daar moet een einde aan komen. We hebben hier te maken met gigantisch sociaal conflict." Tichelaar is verbaasd dat leden van de Tweede Kamer zich nog nauwelijks met de kwestie heb ben bemoeid. „Ze drukken zich," zegt hy. „Maar ook zij moeten on der de indruk zijn geraakt van de grote deelname aan deze stakin gen," De AOb-voorman geeft mi nister Hermans nog twee weken. „As er begin februari nog geen uitzicht is op een CAO, aan staken we weer. Maar dan niet regionaal, maar in het hele land. Tegelijk. Dan gaat alles plat." Het stadion lijkt te ontploffen, als of Feyenoord heeft gescoord. .Ac tie, actie," klinkt het weer van de tnbunes. Ook Hany Evers van de Ondeiwijsbonden CMHF port de onderwijzers nog verder op. „Wordt het bod niet bijgesteld, dan zien we elkaar snel weer te rug." Voor ruim achtduizend leerkrach ten uit Zuid-Holland ligt dat nog even wat ver weg. Rond half drie zijn 7e na een gezellig middagje in de Kuip al weer op weg naar huis; met de fiets, de bus of de trein. Twee collega's 2eggen elkaar bij de uitgang gedag. „Werk-ze mor gen." Dan staan ze immers weer gewoon voor de klas... Den Haag De Rotterdammer John Manheim volgt mr. R. A Le- visson op als voorzitter van het Centrum Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI). Manheim neemt vandaaghet voorzitter schap over tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van de orga nisatie. Manheim (59), voormalig direc teur van de Rotterdamse handels onderneming Bergmann, heeft diverse bestuursfuncties bij jood se organisaties bekleed. Hij was bestuurslid van de Joodse Ge meente in Rotterdam, mede-orga nisator van het Sjaranski-tribu- naal (1980), dat zich op emigratie van joden uit de voormalige Sov jetunie richtte, en zit sinds 1988 in hej pip I-bestuur., WNF Hij is verder vice-voorzitter van de Europese afdeling van de jood se humanitaire organisatie B'nai B'rith en lid van de adviescom missie voor buitenlandse zaken van de WD. Manheim zit ook m het bestuur van de Nederlandse afdeling van het Wereld Natuur Fonds. Levisson (85) was zestien jaar voorzitter van het CIDI. Hy was van 1974 tot 1981 de eerste direc teur van het centrum. Het CIDI werd kort na de Jom Kippoeroor log in 1973 opgericht om een te genwicht te bieden tegen de Ara bische 'propaganda' over het con flict in het Midden-Oosten. Rotterdam Het mobiele tele foonverkeer van KPN Telecom in de regio Rijnmond is gistermid dag enkele uren gestoord ge weest. Mensen uit de regio kon den niet bellen en ook niet gebeld worden. Volgens KPN Telecom heeft door een kabelbreuk van het mobiele telefoonnet in Rijnmond het GSM-verkeer daar vanaf 14.45 uur tot ongeveer 18.00 uur plat ge- legen. Het ging om het gebied tus sen ruwweg Hoek van Holland, Dordrecht en Utrecht. Telesur Het telefoonverkeer naar en van uit Suriname is sinds gistermid dag hersteld. Dit heeft KPN Tele com bekendgemaakt. Door een grote stroomstoring in de centrale van het telecombedrijf Telesur was sinds maandagmiddag geen telefoonverkeer naar en vanuit Suriname meer mogelijk. - Wereldkampioen darten Raymond van Bame- veld gaat vanavond in Beach- club Baja aan de Karei Doom- manstraat darten met alle gas ten. Voordat Let darten begint, wor den eerst voorrondes gehou den die om 22.30 uur beginnen. Het spektakel met Bamey start om 23,00 uur en eindigt om 03.00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2