15 F 'Bob Janse is mijn voetbalvader geworden' Wim van Hanegem: 'Sorry, bad luck, on*, has to win,' sprak de Queen tot Betty Stöve Rotterdams Dagblad Zaterdag 23 januari 1999^ Bob Janse (78) was vanaf öe eind jaren veertig tot mid den zeven tig een even populaire als succes volle trainer bij een handvol clubs. Zijn gloriejaren bende hij bij Xerxes en Excelsior. Ook was hij werkzaam bij Hennes DVS, waar hij begon, 't Gooi, Emma, NAC en FC Dordrecht Vandaag aflevering 3. Door Piet Ocks „Ik kom op een dag thuis zegt myn vrouw Co tegen me: We moeten morgen om tien uur op de Oostzeedijk zijn, ik heb een win kel gekocht Wij daarheen. Co had twaalfduizend gulden in d'r tas. Moesten we eerst die hele zaak vol potjes en pannetjes nog leegver- kopen, want we hadden geen poen om in te kopen." „Ik naai Hoogenboom, kon ik 25,000 piek van hem lenen. Het liep voor geen meter in de begin periode. Op de eerste koopavond hadden we voor 85 gulden ver kocht. Maar later heb ik meege maakt dat we op een avond zo'n zeventig paar voetbalschoenen sleten." De sportzaak was een zoete inval. Wim van Hanegem zat er bijna da gelijks. Maar ook Bep van Klave ren en Koos Postema, wiens broer Jan nog als assistent-trainer on der Bob Janse bij" Excelsior had gewerkt, kwamen regelmatig even langs. Koos Postema presen teerde destijds het veel bekeken tv-programma 'Groot Uur U'. Bob zat zoals gewoonlijk in zijn vertrouwde hoekje van de zaak, toen hij een niets vermoedende klant vroeg, terwijl Koos binnen stapte: „Kent u hem? Dat pro gramma van hem moet met een half uur worden ingekort. Te wei nigkijkers." Koos Posterrfa kon er smakelijk om lachen. En tegen Bep van Klaveren als hij binnenkwam: „Daar is de oud kampioen van Zuid-Holland." Bob Janse: „En dan werd die Bep me link. 'Wat Zuid-Hollands kam pioen! Krijg jij nou gauw de...' En dan volgde er een riedeltje kno pen." „Het toilet zat achter de paska mer. Bep was net even gaan zit ten, toen een vrouwtje een tum- pakje wilde passen. Ik roep: Bep, blijf daar even, de paskamer is be zet. Hij om de vijf minuten roe pen: 'Kan :k er al af?' En ik: 'Nog even Bep. En weer even later: nog vijf minuten, Bep.' Hebben we hem daar een half uur laten zit ten. En hij maar vloeken en schel den." Scheidsrechterspak Op een dag komt er een jongeman binnen met zijn moeder, die vraagt om een scheidsrechters pak. Bob kleedt hem aan en zegt: 'Ready, go! Lopen! Even kijken hoe het zit en of je je erin kan be wegen. Die man lopen rond het rek met trainingspakken midden in de 2aak. En Bob: 'Harder, har- uer!' 'Zit het goed?' vraagt zijn moeder, terwijl zoonlief staat uit te hijgen. Die knikt, want praten lukte even niet. Vraagt Bob met rijn meest serieuze gericht „Wil je het roe teen aanhouden?" „Als Wim van Hanegem in de zaak was, stonden er talloze jon getjes voor de etalage om alleen maar naar hem te kunnen kijken. Die Willem was me populair! En nog trouwens." „Ik heb hem destijds voor een habbekrats gekocht. We speelden Velox uit. Zegt bestuurslid Kees van de Peppel na afloop: 'Heb jij die gozer met die kromme poten gezien? Zo'n mannetje zouden wij goed kunnen gebruiken.' Ik bel len naar Willem, vraagt-ie: wat moet ik daar dan komen doen? Ik zeg ja, de lijnen trekken en het gras maaien. Op het laatst voelde hij er toch wel wat voor. Alleen heeft hü nooit onder mij getraind, want toen hij naar Xerxes/DHC kwam. de fusiecub, ben ik naar NAC gegaan. In '67." Stukadoor „Nou was Willem van beroep stu kadoor, maar Piet Hoogenboom, de sponsor, wilde hem in zijn au tobedrijf te werk stellen. Hij werd geplaatst in het onderhoud. Nou Bob Janse: „Als je zei: Willem, kom eens hier, die stekker is niet goed meer, maak dat even, dan deed-ie 't wel, maar binnen de kortste keren zat het hele bedrijf zonder licht." Foto Jaap Roze ma/Rotterdams Dagblad is Willem een type, dat je nooit moet commanderen. Als je zei: Willem, kom eens hier, die stek ker is niet goed meer, maak dat even, dan deed-ie 't wel, maar bin nen de kortste keren zat het hele bedrijf zonder licht. Zijn chef had binnen twee maanden een bart- verzakking. Vroeg Hoogenboom, die een kunstoog had, nadat hij steeds meer klachten over Willem had gekregen: 'Wil jij hem bij mij laten komen, dan ga ik wel eens met hem praten. !k Willem daar heen rijden, want een rijbewijs had-ie nog niet, zegt-ie tegen Hoo genboom: 'Ik heb begrepen dat u mij onder drie ogen wilt spreken." Later liet Hoogenboom mij weten, dat het beter was dat Willem al leen maar zou trainen en voetbal len, 'omdat er met die vent toch niets viel te beginnen.' Later ging hij naar Feyenoord, ook voor een appel en een ei. In die tijd zat-ie bijna elke dag bij me Deopening van de twee de sportzaak van Bob Jan se,gespecia liseerd In tennis, werd verricht door Wim van Ha negem (links) en Tom Okker (rechts). Ver der op defoto BobJanse (tweede van rechts) met naast hem Bob Janse jr. Archieffoto Rotter dams Dagblad in de zaak. Op het laatst dacht ie dereen dat ik zijn manager was. Werd ik gebeld door mensen, die vroegen of hij hun zaak wilde ope nen. 'Maak dat maar met Traus in OTde,' zei Willem dan. Belde ik Truus. Wat moet Willem daar voor hebben? Zij: 2500 gulden. Maar op de bewuste dag, géén Willem. Was net Theo de Jong in de zaak. Heb ik hem maar gestuurd. De volgen de dag komt Van Hanegem bij me. Was-ie het helemaal vergeten. Van een agenda had-ie nog nooit gehoord." Afgestampt „Op een avond werden we ge vraagd bij een club in 's Graven- zande. De kantme zat afgestampt. Na afloop zitten we nog even in de bestuurskamer na te praten - Wil lem had nog amper zijn bek open gedaan - vraagt-ie opeens: wie is er van de jeugdcommissie? Die vent zat al een kwartier naast 'm. Zegt WillemWe zouden hier van avond wat geld krijgen, maar dat schenk ik aan jullie jeugdafde ling.' Willem is geen materialist. Gerard de Lange ging een zaak van wit goed openen in Schiedam. Had hij mtj gevraagd of Willem dat wil de doen. Honderden mensen op de Broersvest. Onderweg naar huis scheurt hij de enveloppe met drieduizend piek open en geeft my de helft. Want zo is-ie ook." „Hij Liep in die tijd altijd te tobben met zijn enkel. Wij naar Adidas in Etien-Leur en die stuurde ons door naar Duitsland, naar de oude Herr Dassier. Die heeft toen in an derhalf uur tijd die hoge schoen gemaakt. Willem kon er perfect op lopen. Heb ik er speciaal vijftig voor mij in. de zaak besteld. Zegt die Dassier: Die wil ik wel maken, maar die verkoop je toch nooit' Binnen tien dagen was ik ze kwy t. Willem was zo populair in die tijd, iedereen wilde die schoen." Boekje „Hij heeft in 1975 met Kees Jans- ma een boekje geschreven en ik ben er best trots op wat hij daarin over mij vertelt." 'Het meeste persoonlijke contact héb afc gehad met een trainer onder wie ik nooit heb gespeeld. Dat is Bob Janse. Hij is eigenlijk mijn voe t bal rnaer geworden. Als ik iets heb, dan kan ik altijd bij hem te recht Die man kent me door en door en er zijn er niet veel die dat kunnen zeggen. Hij laat me pra ten, hij heeft respect wr* het ver trouwen dat ik in hem stel. Hij geeft me ook adviezen en ik heb ze vaak opgevolgd. En danJanse heeft iets wat maarweinigen in de voetballerij hébben. Hij heeft hu mor. Je kan eindeloos lachen met die man en lachen helpt je over de problemen heen. Geen enkele trai ner heeft zoveel invlced op mij ge had. Zal ook mei met mijn karak ter te maken hebben.' Volgende week aflevering 4: 'En dan gaf Henk Zon me een kontje'. Sport is van alle eeuwen. Maar wie waren de Nederlandse top sporters van déze eeuw? Rang lijsten zijn definitief, lijstjes echter veelal arbitrair. De top-50 van deze eeuw is een rangschik king, opgesteld door de sportre dactie van deze krant, met hier en daar een stevig Rotterdams accent Iedere zaterdag in bet Rotterdams Dagblad een portret van een van die vijftig helden. Vandaag nummer 48 in 'Eeuwige roem', tennister Betty Stöve; vol gende week nummer47, voetbal ler Bok deKorver. De lijst tot nu toe: 50. Just Göbel, voetbal 49. Bep van Klaveren, boksen 48. Betty Stöve, tennis Door Loet van Schellebeek IN DE TIJD dat vrouwenten nis nog door dames werd ge speeld sloeg Betty FUppina Stöve zich stoïcijns door het leven met de laconieke lijfspreuk: 'Als mijn haar maar goed zit.' Het v/as haar snelwerkende medi cijn tegen zo goed als alle teleur stellingen en pijntjes, die een pro fessioneel in c5'-1 sport actief per soon met meei of minder regel maat, maar onvermijdelijk ont moet. Stöve kreeg haar deel - en meer dan dat - van de ellende, maar sloeg rich er met onvoorstel baar elan en bewonderenswaardi ge blijmoedigheid doorheen. Nimmer zou haar roem als 'eeu wig' zjjn geboekstaafd, indien de artsen het dertig jaar geleden bij het rechte eind zouden hebben gehad. Een schildklieraandoe- ning leek in 1967 - ze was toen 22 jaar en volop met tennis bezig - haar veelbelovende carrière te be derven. 'Zet de sport maar uit je hoofd,' zei de dokter, 'je mag niks meer doen.' De jobstijding trof haar sis oen ace v a a Krsj'Cek (toen overigens nog niet eens ge boren), maar ze was te moe om zich er tegen te verzetten. 'Het enige waar ik naar verlangde wu» m'n bed.' In 1969 werd de geboren Rotterdamse geopereerd en vrij kort daarna is zij ('met mijn eigen wijze kop') toch weer in het wed strijdcircuit gedoken, Alsof er niets was gebeurd. Driejaar later stond Betty Stöve - wél nog steeds onder dokterscontrole - in de fina le van Wimbledon. Met Billie Jean King veroverde ze de titel in het damesdubbelspel, haar grootste succes totdan. De ziekte heeft me in wezen goed gedaan,' zei ze ja ren later tegen Het Vrije Volk. 'Als iemand zegt datje nooit meer iets zult kunnen, is alles wat je toch bereikt meegenomen. En juist door die ontspannen instelling be reik je steeds meer.' 'Big Betty* De struise Stöve was toen stuk ken zwaarder dan in haar hoogtij dagen, maar dat had dus duidelijk een oorzaak. Niettemin ergerde zjj zich enorm aan haar figuur. 'Ik 'Sorry, bad luck, one has to win,' lispelde de Queen toen Betty, om de voorgeschreven re ference te kunnen uitvoeren, even de zwachtel van haar rechterknie had gedaan. Archieffoto's ap Betty Fhppirn Stöue, geboren op 24 januari 1945 in Rotterdam, overwon een ernstige ziekte en groeide vervolgens uit tot de meest succesvolle Nederlandse tennisspeelster ooit en vermoedelijk de beste dames- dubbel-helft terwereldT waalf keer bgre;fcte 'Big Bet ty' een finale op Wimbledon, meestal vi een van de dubbelspelenéén keer (in 1977, haar topjaar, ze was toen ai 32) m het enkelspel. Bij die gelegenkeid moest ze haar meerdere erkennen in Virginia Wade en de Britse saamhorigkeid. Zoals ze m de 'Groene Kathe draal' meestal verloer, op dne dubbeltitels na. Vijf keer won zij de Amerikaanse titel op Forest Hill, ook ui de dubbels Wereldkampioene damcsdubbel (in 1979 met Fmngo'te Durr) en gemengd dubbel (in 75 met Dick Stockton). Lid van verdienste KNLTB, Rid der in de Orde van Oranje Nassau. was forser en logger dan de ande ren, veel minder mobiel. Maar als je minder mobiel bent, moet je slimmer spelen en een betere techniek ontwikl. en om te be reiken wat je wilt bereiken. Dat heb ik gedaan en in zekere zin is die ziekte, maar dat zie je pas la ter, me dus in meerdere opzichten goed van pas gekomen.' 'Big Betty' groeide uit van een niet overdreven getalenteerd, ta melijk wisselvallig service-volley- speelster tot een gerenommeerd en veelgevraagd dubbelspelpart- ner. Frangotse Durr, Billie Jean King en Martina Navratilova,toch niet de eersten de besten, dongen naar haar (fore)hand en met alle drie 'leading ladies' behaalde de bepaald niet eenkennige vrijgezel opmerkelijke successen. Wimbledon, Forest Hill, Los An geles, Philadelphia, Melbourne, Tokio, overal bereikte en won Bet ty Stöve finales, onverschillig-wie haar daarbij terzijde stond. Ook ménnen maakten graag gebruik van haar diensten, met name de Zuid-Afrikaan Frew McMillan. In totaal stond Stove m twaalf Wim- bledonfmales en daarvan won zij er drie. 'Ik ben een lekker onbe scheiden Rotterdamse,' 2d zij eens. 'daarom aurf ik te zeggen: laat iemand me dat maar eens na doen.' Betty Flippina Stöve werd op 24 juni 1945 in het Rotterdamse Eu- dokia-ziekenhuis geboren, woon de jarenlang op de Stationssingel, bezocht het Montessori-lyceum aan de Bentincklaan en sloeg haar eerste tennisballen op een ei landje in de Bergse Plas, op de ba nen van IWOO (Inspanning West Ontspanning Oost), de club van haar ouders. Die dreven een da meshoeden- en later een dames confectiezaak op de Nieuwe Bin nenweg en hadden twee dochters. Betty gmg tennissen, haar zusje de advocatuur in. 'Mijn vader zei aitiju ix heb een dochter in het wit en één in het zwart.' De basis voor haar latere succes sen met het, toen nog houten, rac ket legde Betty Stove in Rotter dam. Ze kreeg erdistrietstraining en veroverde er haar eerste titel.' het kampioenschap van Rotter dam, in 1963. Ze maakte toen al deel uit van 'de vier musketiers', een kwartet talentvolle speel sters, van wie werd gehoopt dat zij Nederland zouden opstoten in de vaart der volkeren. Trudy Groen man, Elly Krocké en Anja Lepou- tre zijn eigenlijk' altijd blijven ste ken in de grauwe middelmaat, Betty Stove daarentegen is veel verder gekomen dan iedereen verwachtte. Professionalisme In het begin van de j aren zeventig kwam het professionalisme bij de dames langzaam op gang m Stö ve, hersteld van haar ziekte, be sloot er full-time werk van te ma ken. Ze begon - in haar eentje en op eigen initiatief - de wereld rond te reizen, van toernooi naar toer nooi ('Ik woon in een koffer die ik overal met me meeneem') en werd daarin gesteund door haar ouders, ook financieel. Zij waren dochlerliefs grootste supporters, maar tegelijk ook haar beste spon sors. De eerste grote successen voor 'Neerlands enige vrouwelijke ten- nistroubadour' kwamen in 1972. Met Billie Jean King won Betty Stöve de dubbelfinales van Parijs en Wimbledon Later dat jaar won zij drie titels op het Melkhuisje en was ze met Fran(;oise Durr de sterkste op Forest Hill. Dit alles deed zij in de daaropvolgende ja ren nog eens dunnetjes over. Ze voegde er in 1975 de wereldtitel gemengd dubbel (met 'Steaming' Dick Stockton) aan toe, speelde dat seizoen twee Wimbledon-fina les en werd mede voor die presta ties benoemd tot lid van verdien ste van de KNLTB. Een nog beter jaar was '76, maar voor altijd in het geheugen gegrift staat 1977, Stóves absolute topjaar. Ze stond in vijf finales, waarvan drie op Wimbledon. Twee daarvan waren intussen vaste prik geworden: het damesdubbel en de mixed. Nieuw en daarom een aparte sensatie was de plaatsing voor de eind strijd in het enkelspel. 'Baby doll' Op weg daarheen versloeg de in middels naar Alblasserdam ver huisde Rotterdamse onder ande ren Martina Navratilova en Sue Barker, de "baby doll' van het Brit se publiek. Het verlies van Bar ker die met haar charmante ver schijning nogjaarlijks de BBC-re- portages van Wimbledon opluis tert, betekende een streep door de rekening voor de chauvinistische Engelsen die The Centenary Championships (Wimbledon was aan de honderdste aflevering toe) maar wat graag met een all Eng land-finale hadden gevierd. Het Vrije Volk van 30 juni 1977 deed geen moeite het leedver maak te verhullen: De uitnodi gingen waren bij wijze van spre ken de deur al uit, toen Betty Stö ve het geplande onderonsje tus sen Virginia Wade, Sue Barker en The Queen wreed verstoorde. De van een nieuwe haarstijl en nieuw karakter voorziene Virginia Wade had de geheel Britse finale in het damesenkelspel al voor negentig procent veilig gesteld door titel- houdster Chris Evert een van haar zeldzame nederlagen toe te die nen. Sue Barker moest alleen nog het karwei afronden door een ein de te maken aan de opzienbaren de opmars van Betty Stöve. Maar Betty had nog een verrassing in petto. Het hele centreeourt stond paf toen zij bij haar debuut op de ze 'heilige' tennisgrond oen leef tijdsverschil van elf jaar, haar ei gen beperkte loopvermogen en de opgekropte zenuwen overwon.' 'Fris als een gepoetste appel' stond een stralende Stöve nader hand de pers te woord en retour neerde ze de kritische spelden prikken (te veel dubbele fouten bij het serveren) met hetzelfde ge mak als waarmee ze eerder de aanvallen van Miss Barker had af geslagen. 'Alleen het eindresul taat telt. En heeft iemand daar soms aanmerkingen op?1 Onberekenbaar In de tennisopvattingen van Bet ty Stöve lagen uitersten dicht bij elkaar. Twintig jaar lang reeg zij winners en missers als kralen aan een ketting. Wisselvalligheid heet dat, 'Je kunt nooit voorspellen hoe het tegen Betty gaat. Ze is zo onberekenbaar,' sipte Sue Barker na haar struikelpartij op de drem pel van de finale. In aanwezigheid van Elisabeth de Tweede, die zich in vijftien jaar niet op een tennisbaan had laten zien, werd de vTOUwenfinale (toon nog op vrijdag) een festiv -j Britse saamhorigheid. chess', de Hertogin, zoai ujve door haar afkomst en statige ge stalte werd genoemd, kreeg geen moment de kans boven de haar toebedeelde bijrol uit te groeien. 'Sony, bad luck, one has te win,' lispelde de Queen toen Betty, om de voorgeschreven réverence te kunnen uitvoeren, even de zwachtel van haar rechterknie had gedaan. Een paar passen ver der op de groene loper stond Vir ginia Wade met een lach van oor tot oor en de goudglanzende schaal hoog boven, haar hoofd. De uitslag (4-6,6-3, 6-1) deed de_ verliezende finaliste geen reehtT Stöve was onmiskenbaar de bete re speelster geweest, haar negen dubbele fouten ten spijt. Maar de hunker van 14.000 Britten om de nationale eer wat op te poetsen sloeg over op de dames en heren die de lijnen In de gaten dienden te houden. Tk heb geen enkelebal mee gelid,' zou een balende Bet ty later zeggen, 's Anderendaags was haar ook in beide dubbelspel finales waarvoor zij zich had ge plaatst geen zege gegund. Met Frew McMillan verloor ze van Bob Hewitt en Greer Stevens (6-3,5-7, 4-8) en met Martina Navratilova van Helen Gourlay-Cawiey en Jo Anne Russell: 3-6, 3-6. De drie troostprijzen waren samen goed voor 40.000 gulden, Lang is Betty Stöve nadien nog doorgegaan. 'Soms heb ik het ge voel dat ik het pas tegen m'n veer tigste onder de knie zal hebben/ zei ze op haar 35ste. Een jaar latei- won ze haar derde Wimbledon-ti- tel (in de mixed), maar toen al be steedde ze minstens zo veel aan dacht aan haar eigen spel als aan dat van de wispelturige Tsjechi sche Hana Mandlikova - die rij tien jaar zou begeleiden - en het voorzitterschap van de W(omen's) Kennis) Association). Tennis heeft Betty Stöve veel ge bracht. In 1973 antwoordde ze nog op de vraag wat rij zou doen met een miljoen, dat die gedachte nooit bij haar was opgekomen 'omdat ik meen dat een miljoen voor mij onbereikbaar zal zijn.' Daar vergiste ze zich dus in. In vijftien jaar mepte 'Hollands glo rie' grofweg een miljoen dollar by elkaar (1.000.047 om precies te zjjn), een huis in Delray Beach (Florida) en één in Schoten, bij Antwerpen. Haar conclusie: Tk ben er gelukkig mee geworden, met dat tennissen, en het heeft m'n leven gemakkelijker ge maakt.'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3