k >Spfl rt 'Jorien, heb jij je j lolex nog?' m Bal na Spartanen: 'Trainer, mogen we al naar huis?' o P 2m- In Turkije Thijs Libregts dupe van bezuinigingen in Nigeria Sunfield Rotterdams Dagblad Maandag 25 januari 1999 Feyenoord verbleef van zaterdag 16 tot en met 23 januari op trainings kamp in Antalya. Onze verslaggever SJOERD BOOTSMA berichtte dagelijks vanuit Turkije over de gebeurtenissen rond dc koploper van de eredivisie. Daarnaast hield hij ook een dagboek bij. Uiteraard begint de reis later. Met een uur vertraging vertrekt het vliegtuig van Air Anatolia naar Antalya. Een enkele speler is al lesbehalve blij met het verplaat sen door de lucht. Verdediger ïte- nf Bot ziet op tegen het starten en het landen. Hij heeft last van. een oorontsteking. Bijna de gehele vlucht schijnt de zón. Behalve als de eindbestem ming in zicht komt. De regen valt in Turkije met bakken uit de he mel. Gelukkig houdt trainer Leo Beenhakker geen woord. „Als we in Turkije aankomen, dan blijven de motoren draaien. Ik ga eerst even kijken wat voor het weer het is. En als het me niet zint, kunnen we direct weer terug," had hij op Schiphol geroepen. De reis wordt toch voortgezet Andere woorden van de trainer doen wel opgeld. „Stel je eens voor dat ik die gasten van Istan- bulspor tegenkom?" Inderdaad Iöanbulspor traint ook op de vel den van Hotel Sirene in Belek dertig kilometer buiten Antalya De materiaalman van de voorma lige werkgever van 'Don Leo' be groet hem met open armen. Na af loop van de eerste sessie maakt de trainer zijn contractverlenging bekend. De zon breekt door. De wind is gaan liggen, waardoor het zelfs heel aangenaam aanvoelt. Tij dens heteerste oefenpartytje laat Patridó Graff zich van zijn beste kant zien. De Argentijn is scher per dan snel in de duels. „Zeg Feyenoord traint op de velden van Hotel Sirene In Belek, dertig kilometer bulten Antalya. Foto Rotterdams Dagblad in Nederland tkngeres Vanessa, die het 'drama via Radio Rijn mond hoort, duizend guide, na mens haar man en de ïïee Record Shop beschikbaar stelt. Het eerste wat het slachtoffer doet is de bar van Hotel Sirene opzoeken. Hij bestelt een dubbele bacardi-cola en zegt tegen de ober: „Laat het wisselgeld maar zitten." dok," roept Leo Beenhakker rich ting John Badhloe, „dit gaat niet goed. Heeft die Graff soms doping gebruikt?" De linksback, die te- rugknokt na gescheurde knieban den, wordt uitgeroepen tot man of the match. 's Middags speelt Istanbuïspor (Beenhakker: 'Laat ik maar aar dig doen tegen die jongens. Ik heb nog geld van ze tegoed') tegen een Russische club. De hectische en keiharde wedstrijd ontaardt bijna ineen knokpartij. Feyenoord krijgt te horen dat het alsnog woensdag in Istanbul te gen Galatasaray moet spelen. In eerste instantie blijken de twee vliegtuigen van Antalya naar Is tanbul volgeboekt, Een kwartier later zijn er plotseling 45 stoelen vrij. Jammer voor hen die dachten een ticket te heben. 's Ochtends speelt het eerste te gen de rest. Tijdens het partijtje slaat de schrik om het hart als Ju lio Cruz na een actie blijft liggen. Met zijn arm wenkt de Argentijn se spits de medische staf. Na be handeling door fysiotherapeut Marcel de Geus en een deskundig oog van dokter Badhloe kan Cruz toch verder trainen. „Theater, theater," roept verzorger Gerard Meijer na de sessie tegen de aan valler. De zon verdwijnt in de middag en de snijdende windjaagt de tempe ratuur naar beneden. De dikke jassen worden uit de koffers ge haald voor een bezoek aan het openingsduel van de Gazi Cup tussen Galatasaray en Borussia Dortmund. Wie verstandig is be kijkt de wedstrijd in het hotel via Eurosport. Alhoewel, de Duitse commentator blijft tot twee dagen na de wedstrijd beweren dat Borussia het duel met 2-1 heeft gewonnen. Het schot van Heiko Herrlich verdween echter in het zijnet. Feyenoord-fan Norbert Brugge- man loopt weer fluitend door An talya, Hij was beroofd en berooid uit Istanbul gekomen, om daar te horen dat 2ijn club in Istanbul speelt. Een spontane inzame lingsactie in de Feyenoord-gele- deren levert 585 gulden op, terwijl Feyenoord vliegt van Antalya (zon, 23 graden) naar Istanbul (re gen, 5 graden). Onder politie-es- corte - twee auto's voor, twee ach ter - worden de Rotterdammers naar een hotel in de wijk Florya gebracht. Daar moet worden ge rust, terwijl de tribun.eklanten en de reserves een lichte training af werken. De reis door de avondspits naar het Ali Sami Yen-stadion is veel hectischer. Uit hun gedrag blijkt dat lang niet alle Turkse wegge bruikers zich iets aantrekken van een sirene en een zwaailicht. Tijdens de rust van de wedstrijd blijkt dat in de Feyenoord-kleed- kamer is ingebroken. Hoe gemak kelijk dat is merken we snel. Van af de perstribune lopen Neder landse journalisten over de sintel* baan naar de catacomben. Het po- litiecordon wijkt alleen al bij het woord 'Feyenoord'. Na afloop is de politie heel wat strenger. Had men toch iets eerder moeten zijn. Pas om twee uur 's nachts is de be rooide selectie terug in Antalya. Een uur later (drie uur 's nachts dus) wordt voorzitter Jonen van den Henk thuis in Antwerpen ge beld. Een journalist van de wak kerste krant van Nederland vraagt: „Jonen, heb jij je Rolex nog?" Met een wandeling wordt gepro beerd de vervelende ervaring van Istanbul te vergeten. Het verzoek van de staf aan de journalisten is om de groep even, met rust te la ten, waaraan gehoor wordt gege ven. Ferry de Haan is geblesseerd aan zijn rechterknie. De verdedi ger heeft tijdens de wedstrijd pijn aan een mediale band opgelopen. „Ik wilde even revanche nemen, maar dat grng mis." 's Middags staan in de hal van het Feyenoord-hotel diverse markt- Aankomst bij bet hotel In Is tanbul, waar wordt uitgerust voor de wedstrijd tegen Gala tasaray. Leo Beenhakker (links) passeert één van de wagens vzn de politie-escor te. Michael van der Kruis, Pa trick Paauwe, Kees van Won deren, René Bot, Jean-Paul van Gastel, Brian Pinasen Jon- DahJTomasson weten dan nog niet wat hen te wachten staat- Foto Rotterdams Dagblad kraampje: Onder ander te koop (heus w horloges van het merkRc Het regent Pim Doesburg is vroeg vertrokken. De keeperstrai ner is zaterdag getuige by een bruiloft. Alleen vergeet de licht chaotische Feyenoorder zyn toi lettes. Op de heenreis had z'n vrouw z'n koffer ingepakt. De Turkse bevolking is onder de indruk van de diefstal uit Feye- noords kleedkamer. Ah Kaya van reisbureau Agne Tours rijdt ons door Antalya en laat andere, mooie zaken zien. „De mensen moeten niet denken dat Turkije geen gastvrij land is." Ook venelt hij meer over de organisatie. Zo zou het spelen van de wedstrijd tegen Galatasaray in Istanbul al weken hebben vastgestaan. „De organisator wilde Antalyaspor geen kosten betalen voor het ge bruik van het stadion." Als het aan Kaya had gelegen was alles voor Feyenoord nog veel beter ge regeld. Terugreis naar Nederland, Om 11(5 uur zou worden gevlogen vanaf Antalya. Bijna een uur later stijgt het vliegtuig op. Niet voor dat materiaalman Michel Zwik de veertig ballen op verzoek van Turks vhegveldpersoneei heeft laten leeglopen. Daarmee is alle vertraging nog niet voorbij. In Ne derland is het mistig, waardoor het vliegtuig gedwongen wordt een half uur boven Schiphol cir kelt. Ook de bagage-afhandeling en de douanecontrole ztfn uiterst traag. „Typisch een Amsterdamse streek," klinkt het brommend. Om twee uur is Feyenoord terug bij de Kuip. Volgend jaar weer naar Turkije? .JVfeg ik eerst het programma van dit seizoen afma ken," vraagt Leo Beenhakker op zijn beurt. "„Vaii deze groep is eigenlijk, al- .leen Cruz een grote schoft, haha. 'pij is een fantastische voetbal- ■4er metfantastiscke kwaliteiten - Snaar voor zijn tegenstanders i kan hij een etterbak zijnAch, engoedesgitsnwetnueermaal i trrogantzijn, en soms zelfs sme- ftg." '-Feyenoorder Ulrieh van dob bel In VI {.Praten over tennis is praten i<bverliefde,Ikheb leren erijenop Ae tennisbaan. Want als je een «'bal - een dood voorwerp das - timet liefde kunt benaderen, dan - kun je dat zeker met een levend, Afrooi en aanlokkelijk toezen als -tfjttjnngfiTOUiu.'' maker en ex-tennisser rtin Simek in Sportweek ■„Als je tegenslag hebt, moet je We doen eigenlijk hetzelfde als Iftet publiek. Feyenoord is een club die het gevoel moet hebben dat we tegen de rest van de we- -reld strijden. De supporters te- ijen de KNVBWij tegen Heeren- veenmetdatvolkslied. Natuur lijk is het voor ons een kleine ipoeite om eoen stil te staan. $och maken we er eenprincipe- zaak van, omdat toe vijftien- En dan zijn we op ons best." Feyen oord-aanvoerder Jean Paul van Gastel in Sportweek .^Primajoh, hebben toestraks ge- kan'metbel voorstellen C0ai-ièhogeenjaardoorvnl Het w een ploeg die hij eigenhandig \teeft opgebouwd. Bovendien J^indt-ie ons een stel gdtenbrei- eri zoals hij zelf ook is geweest" Feyenoorder Bert Konterman over de contractverlenging van Leo Beenhakker fS fikben zosnelmogelijkvuerge- ,*topt naar de senioren, bij de Haagse Voetbalbond Je had 1 toentertijd keel nette clubs. )%>uicfc, HW, maar er liep ook heel mat penose rand op die vel den. Teams uit de woonwagen kampen, altijd vechten, en azurri, l talusnen, die konden er look wat van. Een stevige leer school die Haagse Voetbol- !3ond" Peter Oskam, officier van jus titie in Rotterdam ec scheids rechter betaald voetbal, in Op- ^ortnun, tijdschrift voor het jppenbaar Ministerie. Het mankeert Sparta, behalve hier en daar aan kwaliteit, ook en vooral aan beleving. Trainer Jan Everse maakte er afgelopen week in het trainingskamp in Hoender- loo een 'aardig' staaltje van mee. Om de speiers zo uitgerust moge lijk aan de start van de oefenwed strijd tegen Dordrecht '90 (zater dag) te krijgen, besloot Everse vrijdag slechts één keer te trai nen. „fic hoopte op die maniereen mooie uitslag neer te kunnen zet ten," sprak de trainer die eeTder dit seizoen met FC Zwolle dik (1- 6) won aan de Krommedijk. De groep mocht de middag naar ei gen believen invullen, mits ieder een om half zeven - op tijd voor het avondeten - terug zou zijn in het hotel. Kort nadat hij dat programma aan de groep bekend had gemaakt, kreeg Everse bezoek van aanvoer- In alle soorten en maten kwamen de Nigerfaoen op het eerste kwalificatie-duel van Thijs Libregts' 'Super Eagles' (voor de Africa Cup) af. In Abeokuta maakte Rotterdamse Thijs zelfs kennis met de 'verschrikkelijke medicijnman', die hij maar beter niet tegen zich in het harnas kan jagen. Foto George EsfiVReuters De Nigeriaanse bondscoach Thijs Libregts heeft bij het selec teren van zijn beste spelers geen vrye keuze meer. Sani Tutu, se cretaris van de Nigeriaanse voet balbond, liet weten dat zijn orga nisatie de kosten van een inter land wil verminderen. Dat bete kent dat Libregts voortaan niet meer dan achttien spelers uit het buitenland mag oproepen voor zijn selectie. Toro maakte de nieu we beleidsmaatregel gisteren be kend, een dag na de zege van 2-0 op Burundi in een kwalificatie wedstrijd voor de Afrika Cup. Ro- da JC'cr Garba Lawai en oud-Aia- cied Finidi Geoge, die nu voor Be- tis Sevilia speelt, maakten de goals. Libregts debuteerde in dat duel als bondscoach van Nigeria. De Rotterdammer riep voor zijn ouverture 26 spelers uit het bui tenland op. Zijn totale selectie tel de 29 man. „We hebben een be dragvan 180.000 gulden aan vlieg tickets betaald," rekende Toro voor. „Daarbij kwam een bedrag van. 150.000 gulden aan premies voor de spelers. Om deze kosten terug te dringen hebben we afge sproken het maximale aantal van achttien spelers uit het buiten land op te roepen," Zuid-Afrika, met doelman Hans Vonk en Aja- cied Benni McCarthy, stelde te leur. De ploeg kwam in de uitwed strijd tegen Mauritius niet verder dan een gelijkspel: 1-1. der Arjan van der Laan. Een paar spelers hadden gevraagd of ze niet nu al naar huis mochten - Sparta was met eigen vervoer in Hoenderloo - om dan zaterdag middag aan de Krommedijk te verzamelen voor het oefenduel met Dordrecht'90. Everse stond perplex. „Ik heb te gen Van der Laan gezegd dat alles al was betaald, het eten, het hotel en dat ik niet van plan was met dit verzoek naar Leo Steegman te gaan." Waarna Van der Laan af droop en de spelers 'gewoon' de nacht in Hoenderloo doorbrach ten. Mike Obiku is weer de gelukkig ste man van de wereld. Dit week einde zette hij zyn handtekening onder een contract bij AZ. De vreugde blijkt wederzijds. Ook AZ-trainer Willem van Hanegem is ingenomen met de komst van de spits, die in Alkmaar net zulke bijzondere goals mag maken als in zijn Feyenoordtijd. „Een stuk of acht in de tweede helft ran het seizoen, dan ben ik wel tevreden," grinnikt De Kromme. Obiku maakte de afgelopen week tijdens het trainingskamp in Callantsoog indruk op Van Ha negem. „Niet alleen door zijn spel, maar ook door zijn mentali teit Door zijn positieve instelling heeft hij een goede invloed op dt groep. Mike lacht altijd. Mis schien omdat 'ie zulke witte tan den heeft..." Als voetballer is Obiku, zo con stateerde Van Hanegem, vooruit gegaan. „Toen hij bij Feyenoord kwam, was hij gewend puur voor zichzelf te voetballen. Hij eiste al le ballen op en ging alleen op avontuur. Hij is nu veel meer een teamspeler geworden. Wel een die altijd oog heeft voor het doel, maar dat is een goede eigenschap. Hij zal altijd proberen te scoren Zo'n speler kan AZ heel goed ge bruiken." De koppositie in de eredivisie heeft Feyenoord volop in de schijnwerpers geplaatst. De tv zond afgelopen week twee duels in Turkije uit en het publiek loopt warm voor de tweede helft van de competitie. Op een speciaal geïn troduceerde halve seizoenkaart, waarmee supporters de resteren de negen thuiswedstrijden kun nen bezoeken, is een ware run ontstaan. De hal ve seizoenkaart is er al vanaf 160 piek (70 gulden voor de jeugd). Een andere optie is de vaste klantenkaart, vijf ha len, vier betalen. Supporters kun nen vijf thuiswedstrijden vooraf uitzoeken en zijn ook voor top pers als tegen PSV, Vitesse of Heerenveen vafi een plaats gega randeerd. Inlichtingen op 010- 292,38.88 Feyenoorder Patrick Paauwe is één van de tien spelers in Neder land die nieuwe schoenen van Ni ke heeft uitgeprobeerd. De mid denvelder deed dat onlangs tegen GVW. „Ze zitten heerlijk, maar de voorkant is te dik om goede passes op korte afstand te geven. Ik geef toch de voorkeur aan mijn oude." De Kuip vormde afgelopen woensdag, toen Feyenoord in Tur kije was, het toned voor de acties in het onderwijs. Stakingsleider Jacques Tichelaar van de Algeme ne Onderwijsbond (AOb) bekende de circa 8.500 aanwezige leraren supporter te zijn van Heerenveen en nam speciaal voor Heeren veen-trainer Foppe de Haan wat gras mee uit het Feyenoord Stadi on. In navolging van de uittocht van Nederlandse voetballers en trai ners naar Barcelona had een van de stakende onderwijzers in Rot terdam het idee opgevat naar een baan te hengelen in de Catalaanse havenstad. 'Is er nog werk in Bar celona?', stond erop het spandoek te lezen. De kindertjes van De Boer (2x), Kluivert, Reiziger, Bogarde, Cocu, Zenden, Hesp, Van der Lem, Koeman en Hoek moeten immers ook onderwijs ge nieten. Bij Hertha BSC wil het maar niet lukken met Thorsten Males- sa. De vierde keeper van de dub van Bryan Roy, Dick van Burik en Rob Maas mag slechts af en toe bij de amateurtak van de Berlijnse vereniging onder de lat staan. In een uiterste poging uit de anoni miteit te treden, besloot Maléssa de Duitse media te benaderen. De doelverdediger vertelde de lotto te hebben gewonnen. De hoofd prijs zou ruim acht miljoen gul den bedragen. Malessa besloot zijn boodschap nog verder aan te dikken. Zijn vriendin had een maand geleden nog een Porsche gewonnen, wilde hij doen gelo ven. Male*** kreeg enorme publi citeit, maar werd nog dezelfde dag ontmaskerd. Zowel de doelman zelf als zijn vriendin bleek niet te hebben gewonnen. HET WAS NOG ongewis of Sparta al dan met het Kasteel zou verlaten. Wel of geen Rmum, wel of geen Alexanderpolder. Maar mocht worden besloten Spangen de rug toe te keren, zo kreeg Hans Sonneveld, voormalig bestuurslid en chief-scout van Sparta, enkele jaren geleden van een uitgever te horen, dan zou een boek over de historie van het Kas teel zéér op pnjs worden gesteld. De inmiddels 75-jange Sunfield. zyn toenmalige schuilnaam als kroniekschrijver in het clubblad 'De Spartaan', componeerde eer der al drie boeken, waarvan twee over Sparta en een getiteld 'Sohn- gen', herinneringen aan zyn bele venissen m de oorlog. Verder is hij bedenker van de naam 'Ridderzaal' voor het spe lershome *n heeft by ook al sug gesties voor namen van de nieu we tribunes op Spangen. De hoofdtribune, zo stelt hy voor, kan worden vernoemd naar Vree- lust. De naam van de Rynmond- tribune kan worden gehandhaafd, terwijl de reeds in gebruik geno men West-tribune de naam van het Schuttersveld zou moeten knjgen. Sparta's geschiedenis wordt daar mee niet vergeten, vindt hy. Onlangs voltooide hij het manu script 'Ons Kasteel', gelardeerd met veie anecdotes, want Hans Sonneveld heeft een ijzeren ge heugen en is een onderhoudend causeur. Hij stuitte echter op een niet on belangrijk aspect: Sparta verhuist niet en de uitgever voelt weinig voor een boek, dat de geschiede nis van Sparta louter op het Kas teel beschrijft. De vorm, waarin Hans Sonneveld 'Ons Kasteel' heeft gegoten, wordt door de uitgever bovendien met commercieel genoeg geacht. Wel was er behoefte aan een boek met een iets modernere aanpak, dat voor hoofdsponsor De Goudse bij de opening van het nieuwe sta dion in augustus als relatiege schenk zou kunnen dienen. Een modus met een gedeelte van zyn inbreng, aangevuld met meer ei gentijdse invalshoeken wees hij terstond van de hand. Wel kon hy zich vinden in een compromis. Het boek van Hans Sonneveld wordt uitgegeven als pocket, tenvyl hij zijn medewer king toezegde voor het maken van een groot boek over Sparta's 111-jarige historie met een andere aanpak. En dat gaat straks verschijnen, mogelijk ondtr de titel: 'Sparta naarvóóóóóren!' Henk Zon, oud-voorzitter van Ex celsior, had er ongetwijfeld aan willen toevoegen: „En het bestuur ook." Zeg Nel, Geen royement dus voor Anton Geesink, maar een waarschuwing. Mijn vraag aan jou: wat voor één? Een shido, een chui of een keikoku? Het was al met al toch wel spannend, gisteravond. Ik was reuze benieuwd of hetzelfremigend vermogen van het IOC even verzou gaan als dat van Urk. Of 2s, met andere woorden, bereid waren hun eigen glazen in te gooien. Eerlijk ts eerlijk, dat viel met tegen. Het zwaard van Samaranch hing boven, uiteindelijk, tien hoofden. Dne worden de komende tijd nog eens extra door gezaagd, zes knjgen de kans de dubieuze eer aan zichzelf te houden. Anders is hun royement onvermijdelijk. Ja, en dan Anton de Grote. De vnenden van Geesink zitten overal, dat blijkt toch maar weer. Zelfs in het IQC-bestuur. Dertien verdachten - en slechts één komt eraf meteen standje. O pardon, 'verdachte' magje Anton met noe men. Het IOC heeft hem nóóit verdacht, houdt de olympisch kampioen stug vol. Waarom zijn naam dan in één adem wordt genoemd metdie van Jean- Claude Canga, Lamine Keita en de anderen moet hij mij nog maar 'ns uitleg gen. Hij blijft wel "njudoka, Geesink, een echte vechter. Vooral het overnemen gaat hem nogaltijd pnma af. Voelt hij zich bedreigd, dan gait hij onmiddellijk in de tegenaanval en doet hy zijn uiterste best de opponent op het verkeerde been te zetten. Die opponent is meestal denkbeeldig, maar luistert bij Anton steevast naar de naam N0C*NSF, Annette van Tngt raadde hij gisteravond aan o*> maar eens de afrekeningen van de Speten van Albertvnlte. Ueham- mer, Nagano en Atlanta na te pluizen, dan zouden we wel andere bedragen tegenkomen. Waar een grootman klem in Iran zijn. Zie je, Theo Poort

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 10