10 Stadscongres: na de woorden nu de daden ««lil «till ««*«1 ««»ii Ook vogels spreken Stankcode Rjynmond opgeheven Vuurwapens in wagen Pizzabezorger overvallen Straatroof in Oude Haven Autorovers opgepakt Beroofd van walkman Schoudertas gestolen Rotterdams Dagblad Maandag 25 januari 1999 Rotterdam - Ze maken geen af spraken met muggen, zoals prin ses Irene, noch praten ze met hon den, iets wat de Belgische prins Laurent goed lijkt af te gaan. Wel kunnen de biologen die gespecia liseerd zijn in de taal der dieren urenlang gefascineerd luisteren naar de tsjiipende tjiftjaf, een bronstige sprinkhaan, een warm bloedige zeemeeuw of een happi ge dolfijn. En 2e maken zich zor gen: de moderne samenleving ontregelt vogelfamilies. In Engeland is ai gebleken dat er vogels zijn die hun lied vergeten door het gerinkel van mobiele te lefoons, het getoeter van claxons en het geloei van een autoalarm. Daardoor kunnen ze geen partner meer vinden en worden ze met uitsterven bedreigd. Dierentaal Zo'n tweehonderd 'taaibiologen' en geïnteresseerden debatteer den afgelopen zaterdag in dier gaarde Blijdorp in Rotterdam over het fenomeen dierentaal. Tij dens de jaarlijks georganiseerde 'taaidag' van de K.L. Poll-stich ting voor Onderwijs Kunst en We tenschappen (OKW) trok een 'fa beltjeskrant' van pratende dieren over de diaschermen. Uit geluids boxen klonk het aanzwellende ge luid van een bronstige sprink haan die slechts zes maanden heeft te leven en dus moet op schieten als hij nog voor nage- slacht wil zorgen. „En als het vrouwtje niet gelijk toehapt, stapt •de sprinkhaan over op de balts- 'iang. Zo probeert hij haar alsnog over te halen", verklaart bioloog Boudewijn Ode, die binnenkort zyn tweede cd vol sprinkhanenge- krakeei op de markt brengt Betoog Zijn betoog ontlokte een 8-jarige toehoorder de vraag of de sprink haan altijd eerst met het rechter pootte aan zijn gekrakeel begint of dat er afwisseling met de lin kerpoot plaats vindt Afwisseling dus. Wetenschapper J. van Rijn hield zich ook als klein jongetje al bezig met vogelgezang. Groot geworden met fabels uit de 16e eeuw, de fa meuze Dr. Doolittle met zijn En gelssprekende papegaai Polyne sia en het kennersboek 'Ik.sprak met viervoeters, vogels en vissen' is Van Rijn nu een serieus weten schapper. Hij weet dat de nachte gaal fluit in een soort grammatica en combinaties van tonen. De zee meeuw evenzo. Op die manier wordt een boodschap uitgedragen die door soortgenoten wordt be grepen. Uiterlyk Verschillenzen er ook. Hoewel de tjiftjaf, de fitis en de Noorse bos- zanger uiterlijk sprekend op el kaar lijken, 'verstaan' ze elkaar toch niet Ze spreken hun eigen dialecten, zodat alleen de eigen soort de boodschappen begrijpt. En neem de vink. Papa leert bet .kleintje het liedje, maar denk !- maar niet dat een vink uit "Ver- i.weggistan' het dialect van een Eu- ropese vink verstaat. De waarde van taal in woord en *1 klank moet volgens de Utrechtse vergelijkend fysioloog W. van de .Grind vooral niet worden over- schat. „De mens heeft weliswaar taal tot z'n beschikking, een h prachtig gereedschap, maar dat j maakt ons niet uniek". Wat be- "Li treft de algemene communicatie verschilt de mens volgens Van de - - Grind slechts weinig van de ande re diersoorten. Ook de mens zendt, net als dieren, bedoelde en onbedoelde informatie uit door het gebruik van lichaamstaal. Symbool „Daarnaast heeft de mens esn complex symbolensysteem dat o.' met recht taal genoemd kan wor den." Een unieke specialisatie weliswaar, maar het dierenrijk kent ook vele specialisaties. „Wij kunnen niet klimmen als een aap, vliegen als een vogel of zwemmen als een dolfijn. De navigatiepres- taties van dieren zonder gebruik making van kompas of vuurto rens zijn pas slim. Dat kunnen wij allemaal niet, dus is het niet zo'n 'big deal' dat wij taai hebben." Volgens Van de Grind schatten mensen dan ook de slimheid, de emoties en het oplossingsvermo gen van dieren veel te laag in. „Wij onderschatten de waarne ming, maar het is ongelooflijk in gewikkeld om bijvoorbeeld te we- ten welke plant eetbaar is en wel- keniet" Dieren bezitten bovendien wel dé- f gelijk een bepaalde vorm van 'taal', aldus Van de Grind: „Tsjilp tsjilp is niets meer en minder dan een signaal dat een manneljesvo- gel iets wil van een vrouwtje. Het vrouwtje hoort dat en bedenkt of zij ook wil en of het mannetje wel stoer genoeg is. Zij maakt een af weging en besluit dan: 'ja ik wil'. En de mens die passeert en het hoort weet van niks. Die denkt dat er een vrolijk vogeltje fluit." Door Ben Maandag Rotterdam De grote vraag was natuurlijk: komt hij of komt hij niet? Want had presentator Peter Schuiten in zijn ope- ningspraatje de spanning niet ai meteen behoorlijk opgevoerd met de mededeling: „Ivo Opstelten, de nieuwe burgemeester van Rotterdam, is vandaag in de stad en de kans is groot dat u hem hier vandaag nog tegen het lijf loopt." Hij kwam uitein delijk niet, maar ruim 4000 Rotterdammers togen zaterdag wel degelijk naar De Doelen om tijdens het Stadscongres mee te praten over-de toekomst van de stad. Hun stad. Dat aantal overtrof de verwachtin gen van wethouder Hans Kom brink (ruimtelijke ordening) en de andere organisatoren van dit tweede grote stadsdebat. Er was in de aanloop gerekend op zo'n 3000 mensen. Het werden er veel meer. De inrichting van hun stad spreekt de Rotterdammers aan. Maar wat graag willen zij een woordje meepraten over hoe de stad er straks, over een jaar of tien, zou moeten uitzien, luidde de conclusie. Het was te merken, in de volge pakte Doelen, al moest je er goed de weg weten om ten volle deelge noot te worden van wat er overal gebeurde. Foyer, Grote Zaal, de wandelgangen, dat was allemaal goed te vindei Maar waar zat in vredesnaam ce Eduard Flipse- zaal, waar werd gesproken over de toekomst van Rotterdam-Zuid? En welke catacomben moesten worden doorkruist om de Van Cappellenzaal te vinden, waar de gehele dag over interessante the ma's werd gediscussieerd? Tips uit de stad: „Als je dicht bij de fruittermi- nal in de Merwehaven woont, dan moet je er 's ochtends si naasappelsap kunnen krij gen. Dan kunnen de omwo nenden veel meer meegenie ten van de haven. Vroeger rook je de haven, tegenwoor dig zit alle bedrijvigheid ach ter muren vanwege de milieu- overlast, Maar laat het wel voor de omwonenden interes sant blijven, Betrek mensen bij de havenactiviteiten!" Dynamiek „Dit wordt een dag van grote dy namiek," voorspelde Kombrink 's morgens vroeg bij de opening, waarna hij onmiddellijk door een van de zangeressen van Mrs. Ein stein bij de hand werd gegrepen voor een dansje door de zaal. 'Rot terdam is liefde', schalde het vier tal de Grote Zaal in, waar een en keling zich nog de slaap uit de ogen moest wrijven om zich be wust te worden van wat er precies gaande was. „In 't jaar 2010 maak je dingen mee die je nog nooit hebt gezienrapten de jongelui van Rotterdams Lef en toen was iedereen in derdaad wel zo'n beetje wakker. Intussen had in de foyer ruimten de Rotterdam 2010-markt steeds meer gestalte gekre gen. De plan nen voor het gebied Sehie- haven-Müller- pier waren te bewonderen, er was er informatie te kresen over de bouw van het oude VOC-schip De Delft, Stadswonen toonde de nieuwe kozijnen van het geheel gerenoveerde oud-belasting- knatoor Puntegale, de maquettes van nieuwe hoogbouw als de Ho ge Heren (bij de Zalmhaven) en de PIT Telecom-toren (Kop van Zuid) tn de nieuwbouw van het havenbedrijf (idem) priemden hoog de lucht in. Een modeltreintje van de Hoge snelheidslijn zoefde razendsnel in het rond, de uitgestrekte vormen van de DeltametropooL waren te bestuderen op een oplichtende maquette, bureau Kuiper Com pagnons was aanwezig, evenals een speciale stand met informatie over de voornemens de Van Nelie- fabriek tot ontwerpfabriek om te toveren. De Werkgroep CS uit de Prove nierswijk vestigde de aandacht op zich door een wandelende, me tershoge wolkenkrabber door de gangen van De Doelen te sturen, met in zijn kielzog een nietig bouwwerkje, genaamd Huize De Treurende Provenier. De beeld spraak liet aan duidelijkheid wei nig te wensen over: de hoogbouw- plannen rond het CS zullen hun schaduw ver over de Proveniers wijk werpen. In een overvolle Eduard Elipse- zaal sprak stedenbouwkundige Riek Bakker, druk in de weer met panelen en plattegronden, over de toekomstvisie voor Rotterdam- Zuid, grofweg het gebied tussen Oude en Nieuwe Maas, zoals die is samengesteld door Atelier Zuid. „Maar," luidde een vraag uit de zaal, „hoe werkelijk zjjn al die plannen?" Riek Bakken „Het is een visie. Een visie is nog ge^n Tips uit dè stad: -Laat meer bedrijvigheid toe in LWoohhuizën^ adviseert een deelnemer aan het Stadscon gres. De ene beroepsgroep mag wel in een huis praktise ren, de andere beroepsgroep mag dat Eysiotherapeu-, ten en schoonheidsspecialis tes hebben niet dezelfde rech ten. Advies: „Laat de regels los, dan ontstaat er vanzelf meer bedrijvigheid in die slaapwijken." Tips uit de stad: Bén' {«fee Meen „Hinder deirote^tadiBinder vgfeèft gezelligheid. Toeristen.-, - JaMen% hind^-af. Ga maar-; ilJ^^rnSchiémbnd en Kats-h hoek.",; Betrekkelijk -jonge woonwijken, aan het water en „ta het centrum. Maar er komt geen mens kijken. Het is er letterlijk plan. Dat betekent dus niet dat we zeggen: hier ligt 't, even stenen tikken en morgen is het klaar." Chinatown Een natuurbestemming voor het Eiland van Brienenoord, een een voudige verbinding tussen het ei land en De Esch, een plek voor een soort Chinatown, een onder grondse metro: er leeft nogal wat op Zuid, dat opmerkelijke stads deel waar zo'n 240.000 mensen wonen. In opdracht van Atelier Zuid is er ook een film over ge maakt, die zaterdag zijn première beleefde. „Er is hier helemaal niets," zeggen twee meisjes uit de Beverwaard in een enigszins van zijn koers afwijkende lijn 2. „Maar misschien hebben wij ook wel de verkeerde leeftijd." Meningen werden verkondigd in een discussiecafé, in een spea kerscorner konden Rotterdam mers hun visie geven op de stad, stadsgesprekken vonden plaats en wie het allemaal teveel werd, die kon zich te rugtrekken om alleen maar naar films over Rotterdam te kijken. Vier Rotterdamse scholen presen teerden hun plannen en ideeën over Rotterdamse wijken en dis- cussieerden daarover. Het viel presentator Harry Jan Bus op dat kinderen bij een in- richtingsspel vaak voor groen ko zen: bomen, struiken. Waarom doen jullie dat, had hjj ze ge vraagd. „De hou van groen, dat vind ik een mooie kleur," hadden meer kinderen geantwoord. Samba Het was veel. Heel veel. Terwijl in de Centrale Hal de danseressen van Aquareh do Brasil op het rit me van oorverdovende samba- muziek lieten zien wat Brazilië tot zo'n interessant vakantieland maakt, werd in de beslotenheid van de kleine van Capellenzaal in alle rust het meest diepgravend over de toekomst van de stad ge sproken. Onder leiding van EUR- hoogleraar Arjo Klamer vlogen de vonken er soms af bij het bespre ken van verschillende thema's die nauw met de ruimtelijke inrich- bv"'" Aan de hand van platte gronden werd de toekomst- viste van Rot terdam be studeerd. Foto CeesKutpar/Rottsr ting van de stad samenhingen. Zoals het groen en het water, zo als de haven en de infrastructuur. Kiezen we voor groen of voor meer woningen, kiezen we voor leefbaarheid in de binnenstad of voor meer kantoren? Willen we Manhattan aan de Maas, een stad die nooit meer slaapt, of will en we meer aandacht voor ons eigen buurtje en benadrukken we het dorpse karakter van al die delen die samen Rotterdam vormen? Het waren bijna dezelfde dilem ma's, waarmee presentator Hany Jan Bus in de wandelgangen de gehele dag voorbijgangers be stookte en hen dwong om in een Een model- treintje van de Hogesnel heidslijn zoef de razendsnel In het rond tij dens het Stadscon gres. FotoCea# Kuiper/Rotterdams Dagblad soort 'Ren je Rotterdam)' meteen hun keuzes duidelijk te maken. Aan Aijo Klamer de zware taak het gefilosofeer over alle vraag stukken in de slotbijeenkomst in de Grote Zaal even samen te vat ten. In Rotterdam, stelde hij vast, huizen twee harten in één borst: een stedelijk harten een wijkhart. Veel hoogbouw-maquettes waren tentoongesteld in De Doelen. Foto cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Tips uit de stad: Bewonersorganisatie Cool be twijfelt of nieuwe bewoners van Rotterdam-Centrum wel voor decul tuur komen. Klach ten over de horeca in de Witte de Withstraat komen voorna melijk,van nieuwe bewoners. Maar hwreca hoort bij de mu seumdriehoek. „Moet je dan voor die nieuwe bewoners de zittende, die niet van musea houden, wegjagen?" Er is het imago van de bruisende binnenstad, een prachtige rivier en een imponerende skyline. Maar daarnaast klopt de identifi catie met de eigen onmiddellijke omgeving. Rotterdammers hou den van de stedelijkheid en daar- binnenin van het dorpse. Ze zijn trots op ontwikkelingen in Rotter dam-Centrum, maar ze willen ook trots zijn op hun eigen wijk, op het winkelgebied om de hoek. „Die twee harten kloppen tege lijk, dat geeft spanning." Zelfmoord Klamer: „Er is hier vee! decor, maar daarachter is armoede troef." Hoe dat mu elkaar te rij men? Rotterdammers zijn trou wens zelf de eersten om die gekke tegenstelling vast te stellen. Zoals de 91-jarige C, SpÜjaard, wellicht de oudste deelnemer aan het stadscongres. Zijn commentaar op een dia, waarop een in duikers- pak gehulde fietser, die bij de ri vier niet verder kan, in vertwijfe ling staat afgebeeld: „Volgens mij is die man zo teleurgesteld in de stad, dat hij nu op het punt staat zelfmoord te plegen," ,JDat gaat niet om pessimisme," analyseerde Arjo Klamer, „maar om intense betrokkenheid." clusie van de praatsessies: „Het kan intelligenter, compacter en met veel meer kwaliteit. Er zijn veel plannen, veel ambities. Het komt nu aan. op daadkracht," Na zoveel woorden ïs het wachten dus nu op de daden. Hans Kom brink gaf al aan dat het nog wel even zal duren, voordat het Ruim telijk Plan Rotterdam er zal lig gen. Kombrink: „De mensen zijn verduveld compleet in hun sug gesties voor het ruimtegebrek in de stad. Maar het dwingt tot harde keuzes. Het kan niet alles tege lijk. Bijvoorbeeld: het Zuideipark ïs onaantrekkelijk omdat het zwaar belegd wordt door allerlei functies. Als je daar wat in wilt verbeteren, en er een mooier park van wilt maken, waar laat je dan de volkstuinen, de sportvelden? Dat zijn vraagstukken waar we niet snel uit zijn." Columniste Carrie spoorde hem in een slotwoord aan om met het Ruimtelijk Plan Hans Kombrink: „De mensen zijn verduveld com pleet in hun suggesties voor het ruimtegebrek in de stad. Maar het dwingt tot harde keuzes. Het kan niet alles tegelijk. Het Zuiderpark is onaantrekkelijk omdat het zwaar belegd wordt door allerlei functies. Als je daar wat in wilt verbeteren, en er meer een park van wilt maken, waar laat je dan de volkstuinen, de sportvelden? Dat zijn vraagstukken waar we niet snel uitzijn." niet al te lang te wachten: „Waag het niet, meneer Kombrink ons nu weer te laten zitten. Wanneer bRjkt dat dit congres een dooie mus is, dan zal Hans Kombrink een snel uitstervende diersoort blijken te zijn. Doe je stinkende best er iets mee te doen. Zodat ik straks niet hoef te zeggen: veni, vidi,/ttckjjotf." Rotterdam - Stankcode 2 die sinds donderdagavond m het Rijnmondgebied van kracht was. is zaterdagmiddag ingetrokken. Dat betekent dat bedrijven weer normaal kunnen werken. Bij code 2 moeten zij stankverwekkende activiteiten met de helft vermin- deren. De Milieudienst Rijnmond DL- MR kreeg donderdag uit het ge bied zo'n twintig telefoontjes over stankoverlast. Vrijdagochtend kwamen er ook nog enkele klach ten binnen. Weinig wind en daar door een stabiele luehtopbouw waren er de oorzaak van dat de stank bleef hangen. Rotterdam In de Tarwewijk zijn zaterdagmiddag twee Rotterdam mers van 26 en 27 jaar aangehou den omdat ze in het bezit waren van twee vuurwapens en bijbeho rende munitie. Surveillerende agenten dirigeer den op de Brielselaan een auto naar de kant voor een controle. Op het moment dat de wagen stil hield. vluchtten de drie inzitten den meteen weg. De 27-jarige Rot terdammer kon direct worden aangehouden. Zijn 26-jarige maat was snel achterhaald omdat die een trappenhuis in vluchtte. De derde man kon wel ontkomen. Rotterdam Op gewelddadige wijze is gisteravond in de Prove nierswijk een 18-jarige pizzabe zorger beroofd. De jongen had in de Van der Sluysstraat een warme pizza afgeleverd, waarna drie jon gens hem buiten opwachtten. Eén belager pakte hem bij de nek, een tweede hield een hand in zijn zak alsof hij een wapen bij zich had. De bezorger moest zijn geld afge ven, terwijl nummer drie op de uitkyk stond. Met een buit van honderdvijftig gulden gingen de overvallers er vandoor. Rotterdam Op het Slepersvest in de Oude Haven is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 22-ja- rige Rotterdammer door drie mannen beroofd van rijn pinpas met bijbehorende code en zijn mobiele telefoon. Het slachtoffer kreeg een mes tegen zijn keel ge zet, terwijl zyn jaszakken werden doorzocht. De drie mannen maak ten zich uit de voeten in de rich ting van het Oostplein. Rotterdam Na een achtervol ging heeft de politie vrijdagnacht twee jeugdige autodieven welen aan te houden. De Rotterdam mers van 13 en 16 jaar hadden even daarvoor een 56-jarige be woonster van de Kralingse Kerk- laan in Prinsenland bedreigd met een wapen en beroofd van haar wagen, die ze net in de garage had gezet. Doordat de vrouw luid gil lend de straat oprende, werden buurtbewoners gealarmeerd die op hun beurt de politie belden. Een surveillancewagen zag de ge stolen auto vervolgens op het Eendrachtsp! .i rijden. De ach tervolging die werd ingezet, ein digde uiteindelijk in het Hollan- diahof in Schiedam. Het tweetal is opgepakt Rotterdam—Een 15-jarige Rotter dammer is vrijdagavond bij me trostation Zalmplaat mishandeld en beroofd door ongeveer tien jon geren. De belagers omringden hun slachtoffer en diens metge zel. Het slachtoffer wend bedreigd met vermoedelijk een vuurwapen en een laserpan en kreeg enkele klappen. De jongen moest zijn walkman en een pakje sigaretten afgeven. Rotterdam Een 33-jarige vrouw is gisteravond van haar schouder tas beroofd op de Dordtsestraat- weg in Rotterdam-zuid. Bij de splitsing van de Ploegstraat ver scheen een fietser die haar schou dertas wegrukte en daarna ver dween. In de tas zat 120 gulden en enkele pinpassen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2