7 Israël praat met Libanon Koning Hussein benoemt zijn oudste zoon tot kroonprins Frankrijk bemiddelde Schorpioenengif kan soms hersenkankercellen doden VS geven toe: raket mogelijk verkeerd terechtgekomen in Irak Proces Clinton achter gesloten deuren Libanon: soldaten Israël gewond Veel doden in kastenstrijd India Twaalf doden door hotdogs Ontvoeringen in Sierra Leone 'Nul' vertrouwen In Boris Jeltsin 'Öcalan weer weg uit Rusland' Netanyahu nu Likud-kandidaat Taslima Nasrin vlucht uit Bangladesh Rotterdams Dagblad Dinsdag 26 januari 1999 - -a ar W «V Marjayoun Twee Israëlische sol daten zijn vanmorgen gewond ge raakt bij een treffen met strijders van de sjiitische guerrillabewe ging Hezbollah in de door Israel ingestelde veiligheidszone in Zuid-Ubanon. De confrontatie voltrok zich by Dabshe, acht kilo meter ten noorden van Marjay oun, de grootste stad in de zone. De door Iran gesteunde Hezbol lah heeft zich tot taak gesteld de 1.500 man sterke Israëlische troe penmacht en de met haar samen werkende 2.500 manschappen tel lende SLA-militie uit de zone te verdrijven. New Delhi Negentien dorpelin gen uit de laagste kaste zijn in het noorden van India vermoord door leden van een militie die strijdt namens een hoge kaste. Elf inwo ners van Shankarbigha raakten gewond. De massamoord vond gisteravond plaats in de arme deelstaat Bibar. waar de afgelo pen jaren meer dodelijke botsin gen waren tussen huurlingen die door de landeigenaren worden be taald en de door de communisten gesteunde strijdtroepen van boe ren zonder land. Volgens de tele visie wilde een strydgroep van de hoge kaste met de aanslag wraak nemen op de moord in november op zeven van haar aanhangers. Washington Een gevaarlijke bactene in hotdogs heeft in de Verenigde Staten waarschijnlijk al aan twaalf mensen het leven ge kost. De oorzaak zou liggen in de hotdogs afkomstig van Bil Mar Food in Zeeland in de staat Michi gan, een dochteronderneming van Sara Lee. Het gaat om de bac terie listeria monocytogenes die de infectieziekte hsteriose veroor zaakt. Deze kan uitmonden in nekkramp. Freetown Vluchtende rebellen hebben op hun terugtocht uit de Sierraleoonse hoofdstad Free town buitenlanders in gijzeling genomen. Zondag al werden in de oostelijke wyk Wellington elf In diase zakenlieden opgepakt en meegenomen, Onder hen was de ereconsul voor Japan. Gisteren meldden militairen die loyaal zijn aan de regering, dat de rebellen twee Westerse journalisten heb ben gekidnapt. Het gaat om een Franse journalist die werkt voor de Franse krant Le Figaro en een Spanjaard van de Spaanse krant El Mundo. De Fransman werd kort daarna vrijgelaten, maar de Spaanse journalist Javier Espino- sa zit nog vast. Twee weken gele den doodden rebellen in Sierra Leone een Amerikaanse journa list, Eeii ander Taakte gewond in gevechten tussen rebellen en de West-Afrikaanse vredesmacht. Moskou Ongeveer 90 procent van de Russen heeft geen vertrou wen in president Boris Jeltsin. Dit blijkt uit een opiniepeiling van het onderzoeksinstituut Publieke Opinie in Moskou. Premier Pri makov geniet volgens dezelfde enquête het vertrouwen van 40 procent van de ondervraagden. De stemming in Rusland is na de financiële crisis in augustus om geslagen van „hoop" naar het ge voel dat „Rusland een derderangs land is dat aan de zylyn van de ontwikkelde landen blijft staan." aldus de onderzoekers. Moskou De omstreden leider van de Koerdische Arbeiderspar tij PKK, Abdullah 'Apo' Öcalan, is 16 januari via Rusland naar zijn onbekende plaats van bestem ming gegaan. Dat heeft het Natio naal Bevrijdingsfrcnt van Koer- distan uit Moskou, dat banden heeft met de PKK, bekendge maakt. Turkije liet donderdag al weten dat Öcalan, die het verant woordelijk houdt voor de ruim 30.000 slachtoffers die tot op he den vielen in de strijd tussen An kara en de Koerden, zo goed als zeker in Rusland was Moskou heeft steeds ontkend dat de PKK- leider via Russisch grondgebied naar zijn uiteindelijke reisdoel is gegaan. Walat, de leider van het Bevrydingsfront, bevestigde gis teren dat de Russische autoritei ten niet op de hoogte waren van Ócalan's aanwezigheid. Door Ad Bloemendaal Tel Aviv Israël voert in het geheim besprekingen met Liba non over een terugtrekking van zijn leger uit het zuiden van dat land. Yitzhak Mordeehai, de juist ontslagen Israëlische minister van Defensie, heeft dat gisteren verklapt, tot grote woede van premier Benjamin Netanyahu. De ondeihandelin gen worden gevoerd met de hulp van Frankrijk, dat goede re laties onderhoudt met de regering in Beirut. Syrië, dat een do minerende rol speelt als het gaat om de politiek van Libanon, zou zich afzijdig houden. De Libanese premier, Salim al Hoss ontkende gisteravond dat er contacten gaande zijn tussen zijn land en Israël. Mordeehai zei dat er „een soort onderhandelingen" worden ge voerd met Libanon. „Ik kan er niet over uitweiden, maar ik hoop dat het resultaat oplevert. Iedere toekomstige regering zal de be sprekingen met Synë nieuw le ven moeten inblazen en moeten pralen overeen terugtrekking uit Libanon. Maar dan heb ik het wel overeen terugtrekking die garan deert dat de inwoners van het noorden van Israël een normaal leven kunnen leiden." ^Veiligheidszone' Mordeehai, sinds gisteravond offi cieel leider van Israels nieuwe centrumpartij, heeft vorig jaar als minister van Defensie gezegd dat Israël de Resolutie 425 van de Vei ligheidsraad aanvaardt. Die reso lutie roept op tof terugtrekking van het Israëlische leger uit de be zette Veiligheidszone* in het ui terste zuiden van Libanon. Maar de regering heeft aan de terug trekking de voorwaarde verbon den dat er overeenstemming wordt bereikt met Beirut over een overname van het gebied door het officiële Libanese leger, over de veiligheid van leden van de met Israël samenwerkende plaatselij ke militie en over de ontwapening van de shiitische verzetsbewe ging Hezbollah. Libanon heeft herhaaldelijk later, weten dat het niet bereid is met Israël le praten omdat Resolutie 425 in zijn uitleg voorziet in een onvoorwaardelijke terugtrekking. Op de achtergrond speelt de hou ding van Syrië, dat de Hezbollah gebruikt als drukmiddel om Isra el te bewegen tot hervatting van het afgebroken overleg over de toekomst van de bezette Golan- hoogte. Israel is alleen bereid ver der te praten met Syrië als Da mascus een streep haalt door wat destijds informeel is bereikt in het overleg met de regering van Yitzhak Rabin. Premier Netanyahu bevestigde gisteravond dat Israël met Liba non praat. „We voeren al geruime tijd onderhandelingen, onder mijn leiding," zei hij, daarmee eventueel krediet voor zijn rivaal Mordeehai uitsluitend. Ontruiming Volgens diplomatieke bronnen is het overleg een jaar geleden be gonnen, onder FVans toezicht. In eerste instantie zouden de stad Jezzine en omgeving worden overgedragen aan het Libanese gezag. Jezzine wordt beheerst door het Zuid-Libanese Leger, de door Israël gemanipuleerde plaat selijke militie. In de afgelopen maanden hebben de militieleden er al een paar steunpunten prijs gegeven. De gesprekken zouden gaan over de ontruiming van een beperkt aantal gebieden. Nu de zaak door de loslippigheid van de ontslagen en wraakzuchti ge Mordeehai in de openbaarheid is gekomen, is de kans groot dat de Libanezen niet langer willen praten. Zij eisen immers een offi cieel en onvoorwaardelijke terug trekking. Door Steve Connor Rotterdam Een stof uit het gif van een schorpioen kan naar het blijkt menselijke kankercellen aanvallen en gezond weefsel on aangetast laten. Dit hebben we tenschappers ontdekt die van plan zijn later dit jaar klinisch on derzoek met het middel te gaan doen. Laboratoriumonderzoeken van de tumoreellen van een zeldzame vorm van hersenkanker hebben onthuld dat de gifstof - een pro- teïnefragment dat peptide wordt genoemd - onderscheid kan ma ken tussen gezonde cellen en kankercellen en dus kan optre den als 'magische kogel1 voor het doden van aangetast weefsel, zonder dat de rest van het li chaam er invloed van ondervindt. Wetenschappers denken dat het onderzoek kan leiden tot behan deling van een vorm van hersen kanker die glioma heet en waar jaarlijks duizenden mensen aan sterven, en mogelijk kan het ook verder worden ontwikkeld voor andere types tumoren. Professor Harald Sontheimer, een neurobioloog aun de univer siteit van Alabama in Birming ham heeft bij de bijeenkomst van de American Association for the Advancement of Science in Los Angeles gezegd dat het verras send was te ontdekken dat het gif van de grote Israëlische schorpi oen, de Leiurus quinquestratum, de aanval opende op zieke glia- cellen die als verpakkingsmateri aal dienen voor de hersenen om de zenuwcellen te steunen. „Het is interessant dat veel die ren in de loop van de evolutie peptiden in hun gif hebben ont wikkeld die het zenuwstelsel van hun prooi lamleggen, een uitste kende manier om hun voedsel te vangen. "We weten bijvoorbeeld dat die peptiden kakkerlakken verlammen," zei Sontheimer. Het schorpioengif valt ook de 'moleculaire batterijen' van men selijke gliacellen aan, waardoor de cellen van een zich ontwikke lend embryo kunnen krimpen en zich zodoende door de hersenen kunnen verplaatsen. Deze batte rijen houden normaal gesproken op te functioneren als de herse nen zich eenmaal hebben ont wikkeld, maar worden in een glioma opnieuw geactiveerd, waardoor de kanker zich ver spreidt. „Een van de problemen by deze ziekte is dat chirurgen -de tumo ren wel kunnen verwijderen, maar als de tumoren worden ont dekt hebben de cellen zich al ver plaatst en hebben praktisch de hersenen volledig aangetast. De kans dat de tumor terugkeert is eigenlijk honderd procent," zei de professor. De wetenschappers zijn van plan tiet gif nog dodelijker te maken voor tumorcellen door het te bin den aan toegevoegde gifstoffen of radioactieve stoffen. Proeven by patiënten zullen beginnen zo dra de Feed and Drug Admini stration ii, leVSlaterdH jaareen vergunning geeft voor het mid del, aldus Sontheimer. „Glioma is de meest dodelijke vorm van de bekende kan-" kersoorten, zonder bebande-^ lingsmetfcoden op dit moment'" Dit geeft ons de kans om gebruik* te maken van deze peptide en het"" feit dat dit zich aan deze cellen'" bindt, om dodelijke gifstoffen"* naar deze cellen te brengen. We kunnen deze moleculen bijvoor- beeld radioactief maken, zodat-J we de mogelijkheid krygen om gerichte stralingsbehandelingen toe te passen," zo zei hij. Jl' „De verbinding van de peptide1" met de tumor stopt ook het ver-"- mogen van de cellen om zich in", de hersenen te verplaatsen, en op -- die manier blijft de tumor waar die is," voegde hij eraan toe. (c> The Independent/ Bagdad/WashingtonDe VS heb" ben toegegeven dat gisteren een- Amerikaanse raket die was gé- richt op doelen in het zuiden van; Irak, mogelijk verkeerd is té-* rechtgekomen en in een woon*' wijk is beland. Bagdad zegt dat by Amerikaanse bombardementen in de zuidelijke havenstad Basra elf burgers zijn gedood en zeker 59 personen gewond zijn geraakt. De commandant van de Ameriri kaanse troepen in het Golf gebied,- generaal Anthony Zinni, erkende gisteravond tijdens een perscon ferentie in het Pentagon dat er mogelijk iets mis is gegaan. Maar hy zei dat hij pas met details kaïi komen als de zaak is onderzocht: „Wij hebben eerst meer informa tie nodig." Mocht een Amerikaanse raket burgers hebben getroffen, daft nog is de Iraakse president Sad dam Hussein verantwoordelijk voor hun dood, vindt Zinni. Hij wees erop dat Saddam het aantal luchtafweerbatterijen in de zuide lijke no-flyzone, heeft verdrievou digd om Amerikaanse toestellen neer te schieten die daar patrouil leren. De geallieerden stelden de noor delijke no-flyzone in 1991 in om de Koerdische minderheid te be schermen tegen de troepen van Een (raaks gezin In Basra In hun door ©en Amerikaanse raket verwoeste woning. Foto joei saget/EpA de Iraakse president Saddam Tel Avlv Premier Benjamin Ne tanyahu heeft gisteren met grote meerderheid de voorverkiezingen in de Likud gewonnen. Daarmee is hij nu officieel de partij kandi daat voor het premierschap by de verkiezingen van 17 mek Bij de schaduwverkiezingen kreeg de premier gisteravond 72 procent van het aantal uitgebrachte stem men; de enige tegenkandidaat, Moshe Arens, haalde 11 procent. Minder dan een derde van de 170.000 kiesgerechtigde Likud-le- den had overigens maar de moei te genomen zijn stem uit te bren gen. Netanyahu zal de 73-jarige Arens later vandaag vragen het minis terschap van Defensie waar te ne men tot na de verkiezingen, De post is opengevallen door het ont slag van Yitzhak Mordeehai, die de nieuwe centrumpartij gaat lei den. Dhaka De Bengalese schrijfster Taslima Nasrin, die dreigemen ten met de dood trot seerde om haar ster vende moeder te kun nen bijstaan, is voor de tweede keer in vijf jaar haar land ontvlucht. Dat heeft haar familie gisteren meegedeeld. Nasrin vertrok zondag avond met British Air ways naar Londen en reisde vandaaruit naar haar eerdere ballings oord Zweden. Het Zweedse ministe rie van Buitenlandse Zaken zei dat Nasrin gistermorgen in Stock holm was aangekomen en op een niet nader aangeduide plaats verblijft. Nasnn is een permanente verblijfsvergunning verleend. Nasrin ontvluchtte Bangladesh voor de eer ste maal in 1994 nadat ze met de dood was bedreigd. Zij was vorig jaar naar Bangla desh teruggekeerd om voor haar zieke moe der te zorgen, die eerder deze maand stierf. Vanaf haar terugkeer naar Bangladesh tot Taslima Nasrin. FotoGPO het moment van vertrek, zat zij uit vrees voor een aanslag ondergedoken. Twee dagen voor haar vertrek zei Nasrin dat ze opnieuw anonieme tele foontjes had gekregen waarin ze met de dood werd bedreigd. Islamiti sche extremisten beves tigden dat de beloning van 200.000 takas (9500 gulden) die op het hoofd van de 36-jarige schrijf ster was gesteld, nog al tijd kon worden geïnd door degene die haar zou ombrengen. In 1994 maakten islamiti sche extremisten Nasrin tot doelwit omdat ze vol gens een krant had gezegd dat de Koran herschreven zou moeten worden. Nasrin ontkende dat gezegd te hebben, maar zei wel voorstander te zijn van wijzigingen in de islamistische wetgeving, de Sharia, om vrouwen meer rechten te geven. Islamiti sche extremisten verklaarden haar on danks haar ontkenning vogelvrij, omdat ze de islam had belasterd. Door John Wanders Washington De rechtszaak in de Se naat tegen president Clinton begint meer en meer een partijpolitiek karak ter te krygen. Terwijl de Democraten er naar streven het proces eind deze week af te ronden, zei de Republikeinse frac tieleider in de Senaat gisteravond meer tijd nodig te hebben om fatsoenlijk de balans op te kunnen maken. De Repu blikeinse fractie diende intussen tien aanvullende vragen in bij het Witte Huis, in de hoop dat president Clinton deze 'persoonlijk' zal beantwoorden. De Senaat verworp een voorstel om in het openbaar te debatteren over. de stop zetting van de afzettingsprocedure. Vol gens de regels van het 'impeachment' moet het debat over het voorstel van de Democratische senator Robert Byrd achter gesloten deuren warden gevoerd. De senaat debatteerde tot diep in de nacht over het voorstel tot stopzetting van het proces tegen het staatshoofd. Volgens de Democratische senator Tom Harkin kunnen dusdanig belangryke onderwerpen beter in het openbaar wor den besproken. Maar andere senatoren vonden dat zy achter gesloten deuren vryelyker konden spreken. Het voorstel tot een openbaar debat ketste af met 43 stemmen voor en 57 tegen. Voor aan vaarding was een tweederde meerder heid noodzakelijk geweest. Verworpen De Senaat boog zich gisteravond eerst over een motie om het proces simpelweg te staken. Deze motie van de Democrati sche senator Robert Byrd, die vrijwel ze ker zal worden verworpen, is vooral een tactische. Ze dient aan te tonen dat er in de Senaat bij lange na niet voldoende stemmen zijn voor een gedwongen ver wijdering van president Clinton uit het Witte Huis. Clintons aanklagers hebben zondag een informeel onderhoud gehad met Monica Lewinsky. Het team van aanklagers, dat wedt gevormd donr dertien Republi keinse leden van het Huis van Afgevaar digden, heeft Lewinsky bovenaan staan op de lijst van potentiële getuigen. Vol gens Lewinsky's advocaat voegde Clin tons voormalige minnares niets toe aan haar eerdere verklaringen. De aankla gers zeiden evenwel dat zij interessante dingen te vertellen had. De Senaat hoopt vandaag of morgen te beslissen over de vraag of er aanvullen de getuigenverklaringen nodig zyn in. het proces tegen Clinton. Mocht de Se naat besluiten getuigen op te roepen, dan zal de rechtszaak zeker nog enkele weken duren. Wordt het verzoek van de aanklagers om getuigen te mogen horen verworpen, dan kan de Senaat zich on" middellijk richten op de slotvraag: schuldig of niet schuldig? Simpele meerderheid Enkele gematigde senatoren in het Rei publikeinse kamp overwegen zich uit te spreken tegen de motie om getuigen op, te roepen. Een simpele meerderheid van- de Senaat beslist over het verdere ver loop van de procedure. De 45 Democrati sche senatoren zuilen zich naar ver-, wachting allen uitspreken tegen het op roepen van getuigen. Krygen zy zes ge matigde Republikeinen mee in hun kielzog, dan is de rechtszaak tegen de, president zo goed als voorbij. De kans dat een tweederde meerderheid van de Senaat het 'schuldig' zal uitspreken te gen Clinton, grenst aan nul. Door/ui Bloemendaal Tel Avtv—Koning Hussein van Jordanië heeft zyn oudste zoon, prins Abdallah ibn Hussein, officieel aangewezen als zijn opvolger. Dat is gisteren bekendge maakt in de hoofdstad Amman, Al een paar weken deden in Jordanië geruch ten de ronde dat de koning zyn broer Hassan, die al byna 34 jaar kroonprins is, niet langer ais zijn opvolger ziet. De achtergrond is niet precies duide lijk, maar de haast waarmee de 63-jarige Hussein te werk is gegaan, heeft zonder twijfel te maken met zijn gezondheids toestand. Vorige week kreeg de vorst een warm onthaal in Amman, toen hy terugkeerde van een langdurig verblijf in de Verenigde Staten. Hij heeft er een chemotherapeutische behandeling on dergaan wegens lymfeklierkanker. De koning zou vrij zijn van kankercellen, maar hij moet in maart terug naar de Mavo-kliniek in Minnesota voor contro le. Abdallah is sinds gisteren in feite op nieuw kroonprins. Als oudste zoon van de koning werd hij bij zyn geboorte, op 30 januari 1962, volgens de Grondwet automatisch diens opvolger. Maar Jor danië maakte roerige tijden door - met aanslagen op leden van het koninklijk huis- en in 1965 besloot Hussein via een wetswijziging zyn jongere broer Hassan als kroonprins aan te wijzen. Nu Abdallah vrijdag 37 jaar wordt, is er vol gens de koning geen reden meer die uitzonderingstoestand te handhaven. Hy is bang dat Hassan, als deze een maal op de troon zit, diens zoon Rashid zal aanwijzen als kroonprins. Tussen de twee broers heeft jarenlang een diepe vertrouwensrelatie bestaan, maar in een recent interview met CNN liet de koning doorschemeren dat hy vindt dat Hassan zich tijdens zijn Ame rikaanse verblijf te weinig op de achter grond heeft gehouden. „Hij heeft teveel werk genaakt van zijn regentschap en dat gaf Hussein een ongemakkelijk ge voel," meent een goed geïnformeerde bron in Amman. Al een paar weken voor zyn terugkeer duidde de koning zyn broer niet langer aan als Tcroonprins' maar als 'mijn plaatsvervanger" en ual was geen compliment Met de benoeming van Abdallah hoopt Hussein een eind te hebben gemaakt aan de onderlinge ruzies in de konink lijke familie. Hij is in zjjn vierde huwe- Koning Hussein (1), prins Hassan (m) en prins Abdullah (r) gisteren in het ko ninklijk paleis in Amman. Foto Route™ lijk en heeft vijf zonen bij drie vrouwen. Zijn huidige echtgenote, de half-Ameti- kaanse koningin Noor (Lisa Halaby), zou graag hebben gezien dat hun zoon Hamzeh kroonprins wordt Hij bezoekt de Britse militaire academie Sandhurst en is onlangs door zijn vader nog pu bliekelijk omschreven als 'mijn oogap pel'. Toen hij in maart vorig jaar acht tien jaar weid, schreef de koning hem in een openbaar gemaakte brief dat hij zelf op die leeftijd al regeerde, een op merking die algemeen werd opgevat als een aanwijzing dat Hamzeh de regering zou overnemen. Dat nu niet Hamzeh maar Abdallah tot kroonprins is benoemd, wijst erop dat de koning er ernstig rekening mee houdt dat hij niet lang meer heeft te le ven. Hamzeh heeft te weinig ervaring om op korte termijn het roer over te ne men, maar de verwachting is dat hij kroonprins wordt ais Abdallah aan de regering komt De opvolging zoals die nu is geregeld, is volkomen in lijn met de Grondwet Merkwaardig genoeg meenden tot voor kort veel Jordaniërs, ook doorgaans goed geïnformeerde, dat Abdallah geen koning zou kunnen worden omdat zyn moeder geen Arabische is. Koningin Mona, Husseins tweede vrouw, is gebo ren als Tina Gardiner, dochter van een Britse officier. Na de schading, in 1972, is ze in Amman blijven wonen. Als generaal-majóor in het leger voert Abdallah het bevel over een aantal elite eenheden. Hij is zeer gezien onder zijn mede-officieren en in tijden van insta biliteit kan dat een groot pluspunt zyn. Wat het land ook goed van pas zal ko- men, is zijn uitstekende relatie met'de vorstenhuizen van een aantal Golfsta-.,, ten. Hij bezoekt er regelmatig leeftijd genoten onder de vele prinsen. Koning Hussein zelf is na de Golfoorlog van 1991, waarin hij weigerde de kant van de geallieerden te kiezen, jarenlang ge negeerd door de leiders in het gebied. Abdallah is zeer gezien onder Jordani- ers van Palestijnse afkomst door zijn huwelyk met Rania al-Yassin, afkom-" stig uit Tulkarm op de Westelijke Jor-".'.. daanoever. Het betekent dat Jordanië straks een Palestijnse koningin zal beo- ben. In Tulkarm heeft dat al voor op-; winding gezorgd onder familieleden.*' „Ze is heel intelligent, zeer voornaam ook. Wat mij betreft, kan ze koningin - van de wereld worden, niet alleen van Jordanië," zei gisteren Fadwa al-Yassin, haar tante. Abdallah heeft, in de Jordaanse traditie, Sandhurst doorlopen. Daarna heeft hij?j in Oxford een paar jaar internationale;; betrekkingen gestuaeerd. Overrijd po~'" litieke opvattingen is weinig bekend,"1 maar het ligt in de verwachting dat hy/" wat datbetreftin de voetsporen van zijn' t vader zal treden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1