12 Rotterdam Minder milieuklachten Rijnmond Brugklasser Buddy alleen met 'bodyguards' naar school Tegenspraak beheerst Spijkenisser moordzaak Geluidarme vliegtuigen en vochtig weer mogelijke oorzaken afname Opstellen -begint half februari in .Rotterdam 'Jeugd van misbruikte Suzanne is verpest' Gestolen auto werd per ongeluk geparkeerd voor villa van prinses Margriet in Apeldoorn Da's niet mis, da's miss Mes Rotterdams Dagblad Dinsdag 26 januari 1999 8.221 12.454 578 945 9.398 14.115 10.431 10.373 totaal klachten aantal incidenten met klachten K g>r* RotterdamDe meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijn- mond heeft voor het eerst in jaren minder klachten gekregen. Onder meer het weren van lawaaiige toestellen door Rotter dam Airport en het natte weer Rjken er de oorzaak van dat minder mensen de telefoon hebben gegrepen om hun onge rief over met name lawaai en stank te uiten. De ontwikkeling staat in het over zicht over 1998 van de meldka mer. In totaal kreeg de milieu dienst vorig jaar 22.198 klachten, "bijna drieduizend minder dan in 1997. Het is een trendbreuk: de laatste jaren gingen steeds vaker inwoners van Rijnmond zich be klagen over diverse vormen van hinder. Van 12.526 in 1993 tot 25:157 in 1991 De meeste klachten hadden in 1998 betrekking op lawaai. Daar van ging het merendeel over ver keersvliegtuigen: 7783. Dit aantal klachten is 1400 lager dan het voorgaande jaar. Het lijkt een suc ces te zijn van het beleid van Rot terdam Airport om zoveel moge lijk lawaaiige toestellen te weren en de voorkeur te geven aan ge luidarme vliegtuigen. Een uitzondering vormde de maand juni. In verband met sup- portersvluchten naar en van het wereldkampioenschap voetbal in Frankrijk kwamen meer dan 2300 vliegtuigklachten bij de meldka mer binnen. De DCMR beseft dat klachten over vliegtuiglawaai geen objec tieve maatstaf zijn voor overlast. In opdracht van de provincie, de gemeente en de luchthaven wordt een meetsysteem opgezet om de geluidsoverlast goed te meten. Het systeem wordt gekoppeld aan de klachtenregistratie door de mi lieudienst, de vluchtgegevens van Rotterdam Airport en geluid- meetstations in de woonwijken. De verwachting is dat de objectie ve meetmethode dit jaar gereed zal zijn. Minder florissant, maar ook be duidend minder in omvang, is het aantal klachten over de herrie van treinen. Dit steeg van 42 naar 364. Daarbij moet worden aangete kend dat één persoon verantwoor delijk was voor 153 belletjes. De ongewoon grote hoeveelheid regen die vorig jaar viel, is ver moedelijk de oorzaak van de afna me in stankklachten van tien pro cent. By nat weer wordt stank niet zo snel verspreid. En mensen blij ven vaak meer thuis, zodat ze kwalijke geuren minder snel op merken. Daarnaast heeft de indu strie maatregelen genomen om de uitstoot van stank veroorzakende gassen te beperken. De daling van het aantal stank klachten is geheel toe te schrijven aan de grote industrie. Met name de inwoners van Pernis hebben zich rustig gehouden. Het sluiten van Nerefco Pernis zal daarop van invloed zijn geweest. Grote boosdoeners onder de be drijven waren vorig jaar Stena Li ne met de snelle veerboot, het aardappelpülpverwerkingsbedrijf Rodenburg uit Bergschenhoek, chemiebedrijf Elf Atochem bij Pernis en de raffinaderij van Shell Pernis, hoewel de laatste door genomen maatregelen min der last heeft veroorzaakt. Het blijkt dat de meeste klagers slechts één of twee keer per jaar belten. Slechts een klein percen tage behoort tot de notoire kla gers. Over hinder van de indu strie wordt gemiddeld 1,6 keer ge klaagd. Voor vliegtuiglawaai is dat twee keer zo hoog. Het verschil kan worden ver klaard doordat vliegverkeer altijd op dezelfde plek optreedt. Tevens komt overlast van vliegtuigen va ker voor dan van industrie. Men sen in de buurt van het vliegveld zullen daardoor relatief vaak bel len. Vier procent van de klagers over vliegverkeer zorgt voor een kwart van de klachten. i Ivo Op stelten, nü nog burgemeester "jvan Utrecht, gaat al op 16 fe- '.^jbfuari als burgemeester in •^Rotterdam aan de slag, Zyn" 'Snelle .vertrek;uit.' Domstad' vindt plaats ba overlég tussen t ,£de colleges van burgemeester en wethouders'van Utrecht en .-Rotterdam.. •Dé havenstad.zit albynajèèn.;: 'half jaarzonder burgemeester -:' en stelt daarom snëttè. 'komst van' Opstelten.zeer' op;, .PriJS-JWanneer de ;gëméènte-;j •jiaad van ftofctèreÉro, jsyn' nieu-j! JÉ&tefc""; >.-,leerysnog niet J 'f inde tweede frelffVanXêbruari^, ïjn'een "ejdra'raadsyCTgadering "(van .Rot •'wacht 'af rwarineèfv „Reatrixjjha^llhbpt^è^ng--. mphèeft gezet^ondef'dèCbenbe-/. faring. Op dat moménf ztrileh; tde' citnpdigingm yoorjjde.'ifl-.; stallatie de deur'uitgaanlHetis •i'niet aannemelijk dat de instal- .latie'-m jde krokusvakantie /Gpstelten.'die vrijdag liet we- ftji.zyn nevenfunctie s neer tèj Heggen om ,in de nuMpd" in 7 ■'Rotterdam .teVbegionen.'be^. doelde daarmee ook.helabirg-. ké bijbanen" als VoorzittéèAvah 1de Vereniging Nederlandse ^Gemeenten (VNG)ende-Natio-~ nale Havenraad. Het-burgè-' meesterschap, van -Rotterdam Vërgtveel extra werken byba^ "r nen passen daar niet meer fo, Bovendien kan -een nevèh- Tfunctie als biyfde Havenraad* strijdig zijn met de belangen '"•v&i Rotterdam. Ba, bijbanen- r van Opstelten' riepen m .hetT; verleden nogal discussie op in iUtrecht Door Carel van der Velden RotterdamOp het eerste gezicht betreft het een weinig opvallend incident Een 13*jaiige jongen wordt bij school ingesloten, waar op zijn vier belagers hem dwingen zijn gouden ketting af te geven. De schade bedraagt 850 gulden. Achter zo'n klein berichtje kan echter een hoop leed en maat schappelijk onrecht schuilgaan. „In Rotterdam kunnen kinderen niet meer veilig naar school," zegt Dries Mosch, de vader van de be dreigde jongen. „Daar mogen we ons niet bij neerleggen." De afpersing vond op 3 december plaats. Meteen paar vrienden zat Buddy Mosch tussen de middag in de kantine van het ROC Zadki- ne aan de Teilingerstraat te klet sen met een paar vrienden. Vier jongens kwamen naar hem toe. Het kwartet zit niet op het Zadki- ne, maar hangt regelmatig in de omgeving van de scholengemeen schap in de Agniesebuurtrond. Er zitten drop-outs bij en leerlingen van een naburige school De mees ten zijn van Marokkaanse komaf. „De grootste jongen vroeg of hi) mijn ketting mocht lenen," zegt Buddy, leerling van de horeca- vakschool, „Hy zei dat hij zyn va der wilde laten zien dat hij ook zo'n ketting wilde kopen. Later waren we buiten. Bij de Basis- markt werd ik plotseling tegen de muur geduwd, „Hij greep naar mijn ketting en zei dat hij hem nog een keer wilde zien. Voordat ik het wist, had hy de ketting in handen. Twee andere jongens slo ten mij in. Ze dreigden met klap pen als ik naar de politie zou gaan. Daarna zijn ze weggelopen." In een rustige omgeving kijken Buddy en zijn vader bijna zeven weken na dato op het incident te rug. Brugklassers hebben het van oudsher moeilijk op de middelba re school, maar Buddy is beslist niet het prototype van een pis paal. Aan tafel zit een gezonde, stevige knaap. Met blond haar en een blos op de wangen. Achter de stoere fagade gaat ech- ,4* Buddy ging altijd met veel plezier naar school. Sinds hij Is beroofd, gaat hij echter met de grootst mogelijke tegenzin Foto Victor van Bretikelen ter een hoop onzekerheid schuil. Ruddy ging altijd met veel ple zier naar school," zegt Dries, ter wijl zijn zoon instemmend knikt. „Tegenwoordig gaat hy echter met de grootst mogelijke tegen zin. Hij is bang dat hij opnieuw wordt lastig gevallen door zijn be lagers. In de lessen reageert hij zich ook af. Op school wordt ge zegd dat het misschien beter is dat hy naar een andere school gaat Maar daarmee wordt de zaak op zyn kop gezet." Buddy's vrees voor nieuwe pro blemen is niet ongegrond, want de daders en hun vrienden hou den zich nog steeds regelmatig in de omgeving van de school op. In Door Marcel Potters Rotterdam Aanklaagster mr. N. Klip noemde het één van de groot ste nachtmerries, waarmee je als moeder kan worden geconfron teerd. „Er achter komen dat je kind seksueel is misbruikt," sprak ze gisteren aan het begin van haar requisitoir in de Rotter damse rechtbank, „want dat daar van sprake is geweest, staat voor mij vast" Maagdenvlies In het kort schetste ze de gruwe lijkheden die de nu 4 jaar oude Suzanne volgens haar waren overkomen. Baseerde zich op het feit dat het maagdenvlies van het slachtoffertje was verdwenen, de irritaties die het had aan de vagi na en de anus plus de uitlatingen van het kindje tijdens het zogehe ten studioverhoor, een methode om minderjarigen over dit soort zaken te horen. Haar conclusie: de peuter was herhaaldelijk verkracht en er was ontucht met het kind gepleegd. „En op grond van deze gegevens," zei ze in de richting van de tot dan toe vrij zwijgzame Rotterdammer R. B. (40). „denk ik dat het de ver dachte is die dit alles op zijn gewe ten heeft." Wat haar betreft goed voor vijfjaar celstraf. Suzanne was op 14 september 1994 geboren. B„ de biologische vader, had het kind niet erkend. Wel kwam hij vaak bij de moeder in Ommoord over de vloer. Daar woonde tevens een dochter uit een eerder huwelijk van de vrouw. En die constateerde, toen de moeder een paar weken weg was, dat er iefcs mis was met de huisarts stelde vast dat het peuter. Een hi maagdenvlies ontbrak. En advi- s eerde aangifte te doen bij de poli tie. Die hoorde het slachtoffer in een speciale ruimte, waarbij het kind op haar manier sprak over de dingen die ze had meegemaakt. Onder andere dat het 'papa' was geweest die haar pijn had gedaan. Ze wees dan naar haar vagina. De moeder had al vaker gezien dat haar dochter uitslag had op die plek en rond de anus. Verpest Mr, Klip achtte penetratie van de vagina en ontucht bewezen. „Su zanne vertoont nu een vreemd ge drag, Het is afschuwelijk dat haar jeugd zo is verpest. Ze zal altijd de gevolgen met zich meedragen. Het is een bekend gegeven, dat slachtoffers later problemen krij gen met het aangaan van relaties en het opvoeden van de eigen kin deren." B. ontkende alles, óók gisteren in de rechtszaal. Dat hy Suzanne vaak 'op een rare manier' in de billen kneep, zoals haar moeder had gezegd. „Ik snap niet hoe mijn eigen kleine meisje een be lastende verklaring tegen me af legt," zo was in het dossier te le zen. „Misschien," voegde hij er gisteren aan toe, „is haar alles aangepraat door haar moeder." Zijn raadsman mr. P. Vermeulen had geen hoge pet op van het be wijs dat het Openbaar Ministerie had gepresenteerd. Dat Suzanne geen maagdenvlies meer had bij voorbeeld. „Br is geen enkele me dicus te vinden, die zal zeggen dat het maagdenvlies er moet zyn," sprak de raadsman. Ingetogen toon En: „Een kind van driejaar, stel dat je dat penetreert. Dat is een ramp, een verschrikking. De ge volgen blijf je zien. Maar heeft hier penetratie plaatsgehad? Dat blijkt nergens uit." Het betoog van de advocaat stuitte rechter mr. Van Dooren zo nu en dan te gen de borst. En vroeg hem een wat meer ingetogen toon aan te slaan. De raadsman bleef er ech ter bij dat zijn cliënt geen enkele blaam trof. „Is er een nog grotere nachtmerrie dan van iets te wor den beschuldigd, terwijl je het niet hebt gedaan," reageerde hy op het betoog van de officier van justitie. Hij hield het erop dat de hele zaak 'een wapen was in het conflict' tussen de vader aan de ene kant en de moeder e™ haar dochter aan de andere.,J' moe der zal vaak tegen Suzanne heb ben gezegd dat papa stout was. Maar dan in een heel andere con text," stelde hij. Zijn conclusie: vrijspraak. De rechtbank doet op 8 februari uitspraak in deze zaak. wisselende samenstelling zitten er 's middags gemiddeld zo'n ze ven jongens op de bankjes voor de school. Het zijn tienercriminelen. Ze dealen wat en showen hun ver se buit Buzzers en-draagbare te lefoons zijn htm favoriete speel tjes. Vrienden Buddy: „Ik durf niet meer op de fiets naar school. Ik heb gelukkig twee vrienden van zestien. Die haal ik thuis op. Daarna gaan we met ae tram naar school." Zijn va der haakt in. „Die jongen durft zonder zijn bodyguards niet meer naar school. Hij boft met die jon gens. Als zij om half één uit zijn en Buddy om drie uur, komen ze speciaal terug naar school om hem op te halen." Ook divisie-directeur J. van de Bom van de horecavakschool van Zadkine maakt zich zorgen om de veiligheid van zyn leerlingen. „Binnen de muren van het school gebouw hebben we alles prima onder controle. Op het school plein komen echter excessen voor. Het betreft geen nieuw ver schijnsel In het verleden moest een leerling wel eens zijn dure Ni- ke-schoenen afgeven. Maar het gebeurde niet in de mate van nu. Die jongens hebben het voorzien op telefoons, buzzers en geld. Re centelijk hebben drie leerlingen aangifte gedaan van berovingen." Volgens Buddy vormen de aangif tes slechts het topje van de ijs berg, Hij kent een jongen die ook te grazen is genomen door het clubje criminelen, „Hij durft geen aangifte te doen, hij is bang voor hun bedreigingen." Dries Mosch: „Die jongen z'n vader weet waar schijnlijk van niets. Gelukkig heeft Buddy zijn verhaal wel ver teld. Ook hij is bedreigd. Ze zou den hem persoonlijk komen op zoeken als hij de politie er bij zou halen. Maar voor dergelijke be dreigingen kun je toch niet wij ken? Gelukkig zyn wij niet bang uitgevallen," Bedreigingen, vechtpartijen, af persingen in en om scholen vor men geen nieuw verschijnsel in Rotterdam. Vyf jaar geleden had het Olympus Coilege in Rotter dam-Zuid op dit punt een slechte reputatie. Ook op het Christelijk College Henegouwen, Citycollege St. Franciscus en Scholenge meenschap Wolfert van Borselen voelden leerlingen zich destijds niet veilig. Volgens politiewoordvoerder A, Geelof is het zaak de problemen in het juiste perspectief te zien. „In een stad als Rotterdam ko men ook scholieren wel eens in de problemen De slachtoffers zijn meestal eenzame vogeltjes, kin deren die een dankbare prooi zijn voor ouderen. En we kennen de diefstal van dure bromscooters van leerlingen. Maar we moeten natuurlijk niet doen alsof het moord- en doodslag is in Rotter dam." Dries Mosch vindt dat de situatie rond de scholen niet moet worden onderschat Kritiek op de wijze van opereren van de politie heeft hij overigens niet. Twee daders hebber vanwege de afpersing vijf dagen in verzekerde bewaring ge zeten. In afwachting van hun pro ces zijn ze inmiddels op vrije voe ten, maar de hoofddader zit nog steeds vast Ook de woordvoerder van Zadki ne is vol lof. „De politie heeft het concrete probleem van de bedrei gingen goed opgepakt Het pro bleem is dat de rondhangende jongeren in wisselende groepjes opereren. In de strijd tegen de kleine criminaliteit rond de school trekken we samen met de wijkagenten van de Heer Bokel- wr;g op." 0». vraag isechter, wat een jongen als Buddy aan de inspanningen heeft als hy zyn belagers en hun vrienden nog steeds tegen het Ujf kan lopen- „Wij hebben veel aan dacht voör hem," zegt Van de Bom. ,Jk denk dat hij weer zelf standig naar school kan komen, hij is mans genoeg. Maar het is natuurlijk een proces waar hij zelf doorheen moet." Dries Mosch heeft een andere zorg. „Ik heb die jongens aange sproken. Het probleem is dat ze geen enkel respect hebben voor hun medemens. Hun ouders heb ben geen grip op hen. Aan hun school en het wettig gezag hebben 2e ook maling. Die jongens zyn nu dertien, maar dat wordt straks 16, 20,25 jaar. Wie houdt die losgesla gen zielen in de hand, maakt hen duidelijk dat dit gedrag niet wordt getolereerd? Ik vrees niemand," Door Yvonne Keunen Rotterdam De vier hoofdver dachten uit de Spijkenisser moordzaak blijven verklaringen afleggen die in strijd zijn met wat getuigen hebben gezien of ge hoord. Maar niet alleen over de moord op Ronald van Hunnik en Viola Schilte lopen de lezingen uiteen, ook de verklaringen over andere delicten waarvdn het vier tal wordt verdacht, sporen be paald niet met wat getuigen bewe ren. De behandeling gisteren voor de Rotterdamse rechtbank van de schietpartij die twee weken voor de dubbele moord plaatsvond, was wederom illustratief voor de voortdurende tegenspraak die het megaproces tot nu toe beheerst. Mitrailleur In de nacht van 24 op 25 novem ber 1997 reed de 28-jarige Andy S. uit Spijkenisse samen met twee personen in een gestolen wagen vanuit Enschede naar Rotterdam. O nderweg werd een paar keer van auto gewisseld. Toen de benzine van een van de gestolen voertui gen dreigde op te raken, werd b!' een Texaeo-station langs de rijks weg A1 ter hoogte van Holten ge tankt zonder betalen. Daarop zet te de politie de achtervolging in waarop de agenten met een mi trailleur werden beschoten. De dienders bleven ongedeerd, maar de wagen werd wel geraakt. Tot zover is alles duidelijk. De vraag is echter welke rol Andy S, heeft vervuld en wie bij hem in de auto zaten. Andy beweert dat hy telkens alle gebruikte wagens be stuurde en openbrak. Dat wordt echter tegen- door een ge tuige die van uit zijn slaap kamerraam in Rijssen heeft gezien dat een ander de op die plek gestolen auto openbrak en dat het ook niet Andy was die achter het stuur zat. Andy beweert verder dat de 41-ja- rige Willem H. uit Spijkenisse (die overigens niets met de latere moordzaak te maken heeft) by hem m de auto zat. Willem zou tij dens de achtervolging een machi negeweer uit zijn boodschappen tas hebben gehaald en het vuur op de agenten hebben geopend. Wil lem H. verklaarde gisteren echter dat hij nog nooit in Enschede is geweest en dat hij met iemand an ders moet zijn verwisseld. Dat zou in dat geval de 30-jarige Spijke nisser Patrick V. kunnen zijn. een andere hoofdverdachte uit de moordzaak, omdat beiden lang haar hebben. Bovendien heeft Andy aan de xechter-commissaris verteld dat Patrick V, bij hem in de auto zat. Een verklaring die hij gisteren voor de rechtbank echter niet wil de herhalen, maar ook niet wilde ontken nen. Patrick zelf wilde er he lemaal niets over zeggen. Hij beroept zich voortdurend op zyn zwijgrecht Geuronderzoek met behulp van een politiehond heeft echter uitgewezen dat het Patrick V, was die op de achter bank zat. Ook is er op die plek een lange haar van hem gevonden. Met de uitslag van dit onderzoek is Patrick ook tijdens zyn politie verhoren geconfronteerd. Het enige wat hij toen heeft gezegd is dat hij nooit van de voorsteel op de achterbank heeft kunnen springen omdat hij gewond was aan een arm en een been. Dat was het resultaat van een eerdere schietpartij waarvan hij slachtof fer was geworden. Saillant detail is dat nadat de poli tiewagen door de kogelregen was afgeschud, het gezelschap Apel doorn in reed om daar de wagen te ontdoen van sporen. In het don ker hadden de drie echter niet in de gaten dat de auto was stilgezet pal voor de villa van prinses Mar griet, vlakbij Paleis Het Loo. De twee marechaussees die de villa bewaken vonden het verdacht dat er midden in de nacht een auto stilhield in de doodlopende straat en gingen poolshoogte nemen- Daarop sloeg het drietal op de vlucht om de wagen later op een parkeerplaats in het centrum van Apeldoorn achter te laten en daar een andere auto te stelen. Wat politie-ünderzoek verder heeft uitgewezen is dat de mitrail leur waarmee op de A1 is gescho ten, ook een dag voor de moord is gebruikt in Spijkenisse, toen in de Crccusstraat het vuur werd ge opend op wederom een politie man. Deze zaak, waarin voor het eerst alle vier de hoofdverdachten, van de dubbele moord moeten voorkomen, dient vandaag voor de rechtbank. Morgen komen de andere delicten zoals auto- en winkeldiefstallen en bedreigin gen aan de orde. Donderdag en vrijdag zyn gereserveerd voor de eisen van het Openbaar Ministe rie en de pleidooien van de vier advocaten. De rechtbank zal twee weken later uitspraak doen. De dochter van de hoteleigenaar serveert het ontbijt. „En da's niet mis," belooft de Botterdam Infor matiegids. Niet mis: slaat dat op het ontbijt of op het serveren? Of op allebei? Eenmaal raden: de gids noteert dat de dochter voor malig Miss World en Miss Univer se is. Ja, nu wil iedereen wei een ontbijtje reserveren. Waar? In het Astoria aan de Pleinweg, hotel met één ster: Erika Mes, voorma lig wereldkampioene body-buil ding. Elf, twaalf jaar geleden stond ze met haar spierballen in alle kranten. Ü3t was ook niet mis. Erika zal nu zo'n 36 jaar zyn en nog altijd een miss om mee te adverteren. Dat heeft Astoria voor op alle andere stukken in de Rot terdam Informatiegids 1999, uit gegeven door de VVV. Het goede van die gids is dat het Groot-Rotterdam laat zien. Behal ve de attracties in Rotterdam zelf staan er ook de toeristische bij zonderheden in van Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland (uiteraard, want dat hoort bij Rotterdam) en Voome (Putten wordt niet genoemd). Alles bij elkaar geeft dat een fraai overzicht van wat er in de vryetijd te doen is tussen de Noordzee en het KralingseBos. Het doet rijker aan dan wanneer de gids zich tot Rotterdam-Centrum had beperkt. Daarom het advies om er in het volgende nummer, voor 2000, ook Ijsselmonde, de B-driehoek, de ïjssel- en Lekstreek en de Hoek- sche Waard by te betrekken, want ook daar kun je redelijk recreë ren, op fietsafstand van Rotter dam. Op naar 2001 is het verstan dig als de Culturele Hoofdstad van Eumpa zich zo breed moge lijk presenteert. Dan hebben ook de andere Rijnmondgemeenten er wat aan en dan blijven de tien duizenden toeristen langer, zodat er heel wat ontbijtjes geserveerd worden, wat niet mis is. Zo'n gids hoort thuis in de lees- bak van Ivo Opstelten. Het is een vlotte manier om de pJezierige kanten van zyn nieuwe werkge bied te leren kennen. De Spido, de Euromast, diergaarde Blijdorp, arboretum Trompenbu rg, het wal halla opent zich al bladerend door de gids, zelfs Nana van Niki de Saint Phalle staat er al in: de der tig meter hoge sculptuur waarin een medisch pretpark wordt ge bouwd. De opening is rond 2000, slaat er optimistisch bij. Nana is - c robotversie van Erika Mes. De Schiedamse jenever en de mo lens, de vestingen van Brielle en Hellevoetsluis, met het histori sche droogdok Jan Blanken dat de langste onderaardse gangen van Nederland heeft, het strand en de ecologisch waardevolle dui nen van Voome, de oude stads kernen van Vlaardingen en Maas sluis, de stormvloedkering by De Hoek, er is niets vergeten. De gids kost 4,00, pardon, NLG 4,00, zo als dat sinds de euro wordt aange duid, een lelijkheid die vanzelf oplost wanneer de gulden op houdt betaalmiddel te zijn. Over lelijkheden gesproken: ten on rechte wordt als adres van het knusse restaurant Thais voor Thuis de Pannenkoekstraat ver meld. Dat moet natuurlijk de Pan- nekoekstraatzyn. De taaiver krachting, die middenin romanti sche woorden ineens een idiote n stopte (zielenpijn, rozengeur, ma- nenschijn) en uit andere woorden heel onlogisch de n weghaalde (gedachtebeeld), geldt niet voor eigennamen en straatnamen. By de -straat mag par.nekoek nog, hoera! Daar moet de WV van af blijven. Fijn, toch nog een puntje van kri tiek. Het was even zoeken, maar ik heb wat. Gek genoeg staat in het register 'Pannekoeken' (zon der n) en daaronder boshut De Big in Kralingen en de Pannen koekenboot (met n) Weer een be wijs dat de taalvernieuwing alleen maar tot wanorde en chaos leidt. Wanorde - er is nog een facet, waarmee in een volgende uitgave van de gids rekening moet wor den gehouden. In het toeristisch ABC van Voome staan de zwem baden de ene keer vermeld onder 'Attracties', de andere keer onder 'Sportief/actief' en dan weer on der 'Zwembaden' (wat de kwestie het dichtst benadert). Markten, fietsenverhuur en parkeergele genheid worden voor Voome wel vermeld, voor de andere plaatsen niet. Daar zit geen systeem in, het doet jachtig, overhaast aan. Da's wel mis. Want de gids is bedoeld voor recreatie en ontspanning.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4