5 a Wij voorspellen een warme winter. Vijf jaar cel voor fataal schot in Tiels muziekcafé Hennie en Hennie krijgen tien jaar cel Onderwijs nadert akkoord voor CAO 4,99 19,99 26,98 Kabinet onderzoekt IOC-Iidmaatschap SNS stopt met spotje Geesink Alternatieve straffen voor gooien molotovcocktail naar marinefregat Dordtenaren moeten drie keer OZB ineens betalen 'Straf als afschrikking voor ieder met wapen op zak' Opzettelijke botsingen Vijfjaar geëist na maken porno 'Afwijking in 't koppie' Gratis heroïne in Den Haag Acht jaar voor fatale steken Drie jaar voor doodschoppen 'SE] GE®® Cas Spijkers verliest laatste ster Rotterdams Dagblad Woensdag 27 januari 1999 Emmen Een 33-jarige man uit Emmen blijkt sinds 1990 min stens twintig ongelukken met op zet te hebben veroorzaakt op een en dezelfde kruising in zijn woon plaats. Doel van die opzettelijke aanrijdingen met telkens argelo ze derden, die schuld hadden aan het ongeval, was verzekerings geld te innen. Dat lukte. In totaal streek de Emmenaar een halve ton op voordat hij werd betrapt. Zes verzekeringsmaatschappijen hebben aangifte gedaan wegens oplichting. RoermondVoor de rechtbank in Roermond is gisteravond een ge vangenisstraf van vijf jaar geëist tegen de 51-jarige J. C. uit Venlo. Hij wordt ervan verdacht samen met zijn 21-jarige vriendin A. A. ontucht te hebben gepleegd met tenminste twaalf minderjarige jongens in de leeftijd van 12 tot 16 jaar. Ook stond C. terecht wegens het maken en op voorraad hebben van kinderpomobanden. Hoewel het A. is die volgens officier van justitie J. Wassenberg in de mees te gevallen de ontucht feitelijk heeft gepleegd, beschouwt hij C., die drie jaar geleden nog werd veroordeeld wegens ontucht, als hoofdschuldige. Het initiatief zou van hem afkomstig zyn. Uit spraak over dertien dagen. Montfoort In Montfoort zijn de afgelopen dagen honderden voge laars uit binnen- en buitenland neergestreken. Dat gebeurde na dat een lid van de Dutch Birding Association uit Nieuwegein bij een reguliere telling een dwer gaalscholver had gesignaleerd. Voor Nederland is dat een zeld zaamheid. Het vogeltje, dat iets kleiner is dan een wilde eend, is nog nooit in de Benelux gezien. Het gaat waarschijnlijk om een zogeheten dwaalgast: „Eentje met een afwijking in het 'koppie' of die is meegevlogen met aalschol vers," aldus een deskundige. Den Haag De gemeente Den Haag gaat alsnog onder medische begeleiding gratis heroïne ver strekken aan langdurig verslaaf den. Het gemeentebestuur zette vorig jaar nog een streep door het experiment, omdat de gevraagde eigen bijdrage van zeven ton te hoog was. De financiering zou ten koste gaan van de ambulante ver slavingszorg in de stad. Het heroi ne-experiment, dat naar schatting 2,8 miljoen gulden kost, wordt nu voor het overgrote deel betaald door het ministerie. Het project verloopt al succesvol in Rotter dam en Amsterdam. Den HaagfiAkJen Een 36-jange Leidenaar moet acht jaar de cel in voor het doodsteken van zijn echt genote. De 27-jarige vrouw werd in de nacht van 12 op 13 juli vorig jaar in haar Haagse woning met vele messteken om het leven ge bracht. De verdachte, met wie het slachtoffer twee maanden eerder in Egypte in het huwelijk was ge treden, werd in de woning aange houden. Bij zijn aanhouding za ten bloedspetters van de vrouw op zijn kleding en bloed van hemzelf op het lemmet van het mes. De man bleef evenwel ontkennen zijn vrouw te hebben omgebracht, Mede op grond van het DNA-on- derzoek achtte de rechtbank het gisteren uitgesloten dat een derde bij de zaak betrokken was. Leeuwarden De Leeuwarder rechtbank heeft een 34-jarige man uit De Meem veroordeeld tot driejaar cel voor zware mishande ling met de dood als gevolg. Bij een vechtpartij in juli vorig jaar in Grou bracht hij de 28-jarige man uit Jimsum om het leven. De man en het slachtoffer kregen in de nacht van 18 op 19 juli vorig jaar ruzie in snackbar in Grou. De vechtpartij begon binnen, maar werd al gauw buiten voortgezet Volgens de rechtbank gebruikte de verdachte geweld tegen De Ruiter en bleef hij schoppen toen deze al in een onmogelijke positie lag. De dader verklaarde uit zelf verdediging te hebben gehan deld. Dit achtte de rechtbank niet aannemelijk. De man uit De Meem had weg kunnen lopen. Arnhem/Hel De 26-jarige Rotterdammer R. F., die op 19 april 1998 in een Tiels mu ziekcafé Erik Jan den Haan doodschoot, heeft van de Arnhemse rechtbank vijfjaar gevangenisstraf gekregen. De officier van justitie eiste twee weken geleden acht jaar. De Rotterdammer kende het slachtoffer niet. Toen F. zich in het café bedreigd voelde door een groep bezoekers, schoot hij twee maal. Hel laatste schot - toen hij de zaak uitvluchtte - werd de 27- jarige Den Haan. die met het con flict niets uitstaande had, noodlot tig. Rechtbankpresidente J. Bordes repte tijdens de uitspraak giste ren met geen woord over het toe nemende straat- en cafégeweld in Nederland. Aanklager N. Leeman had dat wel gedaan. „De straf," zei hij veertien dagen geleden tijdens Den Haag Het kabinet bekijkt nog of het verstandig is dat kroon prins Wiüem-Alexander lid blijft van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). Premier Kok wil af wachten wat de lopende onder zoeken van het IOC en de FBI naar de omkooppraktijken bij de Olympische bewegingopleveren. De premier kon gisteren nog niet zeggen wat hij de prins zal aanra den, maar hij sloot niet uit datWil- lem-Alexander zijn bijbaan op geeft. Voor de oppositiepartijen en D66 is het moment nu al aange broken dat de kroonprins moet Gorinctiem Een belediging op het toilet var» muziekcafé Bac chus in Gormehem resulteerde vorig jaar mei via een vechtpartij in het in brand steken van my- itenjager Hr. Ms. Makkum. Voor hun betrokkenheid bij de vecht partij en de brandstichting zyn gisteren door de politierechter in Gorinchem vier Gorcumers ver oordeeld tot taakstraffen. De vier vrienden waren in de nacht van 10 mei de verjaardag van J. H. (26) aan het vieren, toen P. de J. (29) op het toilet werd bele digd door een marinier en kornui ten, die daar aanwezig waren van wege de Gorcumse Open Haven de rechtszitting, „die deze ver dachte krijgt, zal ter afschrikking moeten zijn van al die anderen die het nog m hun hersens durven ha len met een wapen op zak urt te gaan." Leeman refereerde daarbij ook aan de twee Gorinchemse meisjes die drie dagen eerder in een muziekcafé in hun woon plaats dodelijk gewond raakten door pi stoolschot en. De straf voor de Rotterdammer is aanzienlijk hoger dan die van zyn twee maten, Arnhemmers van 21 en 25 jaar. Zij kregen eerder na ei- breken met het in opspraak ge raakte IOC. „De premier moet een eind ma ken aan alles dat de positie van de geliefde en gerespecteerde kroon prins in het geding brengt," be toogde CDA-fractieieider De Hoop Scheffer. ,yIedere dag dat deze discussie langer voortduurt, is de positie van de kroonprins in het geding." De CDA'er wilde bij het vragen uurtje in de Tweede Kamer weten hoe lang het nog duurt voordat het kabinet een beslissing neemt. Kok beloofde 'binnen afzienbare dag. Toen De J. de betreffende marinier aansprak, ontaardde dat in een vechtpartij, waar broer A. de J, (27) en feestvarken H. zich in mengden. Het slachtoffer werd over heel zijn lichaam getrapt en geslagen en liep letsel aan zijn rug en littekens van glas in zijn gezicht op. Volgens de marinier had P. de J. zijn gezicht met een glas bewerkt, maar die ontkent dat. Toen de vrienden later op straat de 30-jarige R. S. tegenkwa men, kwam die met het plan de in de haven afgemeerde mijnenja- ger in brand te steken. De beide broers distantieerden zich onmid dellijk van dat plan, omdat zij het sen van twee en driejaar uiteinde lijk een jaar cel opgelegd. Ze zijn inmiddels al weer op vrije voeten. Ook zij hadden in en buiten het Tielse café geschoten, met dit ver schil dat zij het in de lucht deden en de Rotterdammer om zich heen. Twee keer schoot hij bin nen. Buiten deed hij dat ook nog enkele malen toen hij achtervolgd werd door de - ook schietende- portier. De portier was daarvoor eerder al veroordeeld tot ander half) aar gevangenis. De rechtbank verwierp alle argu- tijd' de knoop door te hakken. Ook hij wil geen onnodig tijdver lies veroorzaken. De kroonprins wordt, als hy lid blyft, in juni be ëdigd, SP-voorman Marijnissen noemde de hele discussie gênant, vooral omdat de kroonprins er zelf niets over mag zeggen. „Er is toch ook ander werk te vinden, zoals bij de Verenigde Naties. En als het IOC dan toch zo graag iemand van het koningshuis wilde hebben, dan was er nog wel iemand met meer ervaring geweest, bijvoorbeeld prins Bemhard," te ver vonden gaan, maar de jari ge job en vriend B. de W. (27) be zorgden S, benzine voor een molo tovcocktail, waarmee het schip, waar dertig man sliep en driedui zend kilo munitie lag opgeslagen, in brand werd gestoken. S. werd eerder na een eis van 2,5 jaar, waarvan zes maanden voorwaar delijk, veroordeeld tot een 1,5 jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk met verplicht reclasse- ringscontact. De twee verdachten die S. behulpzaam waren geweest, verklaarden dat zij die nacht erg dronken waren geweest en boven - dien nooit hadden verwacht dat de man zijn plannen ten uitvoer menten die de raadsman ter ver dediging van F. naar voren had gebracht. Geen overmacht, geen noodweer (zelfverdediging), geen noodweerexces. „U was," zei Bordes, „in hoge mate zelf verant woordelijk." Slechts in uiterst ge ringe mate hield de rechtbank re kening met het feit dat hij en zijn maten, alle drie Antillianen, be laagd waren door een groep Tur ken uit Tiel, Een van de laatstge noemden had de Rotterdammer een glas in het gezicht kapot ge drukt. zou brengen. „Het is iemand met een grote mond, maar weinig ac tie," vertelde De W. Dat zij en thousiast aan de bereiding van de molotovcocktail hadden meege daan, zoals S. tijdens de behande ling van zijn zaak verklaarde, ont kenden de twee ten stelligste. Omdat P. de J. ontkende dat hij met een glas had geslagen en nie mand dat had gezien, achtte offi cier van justitie mr. W. de Boer geen poging tot zwaar lichamelijk letsel bewezen. P. de J. werd daar om wegens mishandeling na een eis van zes maanden, waarvar. drie voorwaardelijk, veroordeeld tot zestig uur onbetaalde arbeid Den Haag De onderhandelaars van het ministerie van Onderwijs en de onderwijsbonden proberen vandaag opnieuw tot een akkoord voor een nieuwe CAO te komen. Het overleg werd gisteren hervat. Na acht uur onderhandelen rolde er geen overeenstemming uit de bus, maar werd er wel zoveel wa ter bij de wijn gedaan dat het ver schil overzichtelijk is geworden. Uit het bod van minister Hermans (Onderwijs) maken de bonden echter ook op dat hy van het kabi net nauwelijks meer geld be schikbaar heeft gekregen. „Hij schuift wat heen en weer, maar er is niet veel meer geld beschik baar," zei de eerste onderhande laar van de bonden, T. Roivink gsteravond. Maar de rechtbank oordeelde dat toch hij de meeste ellende aange haald had door het wapen bij zich te steken. „Ze waren geen van drieén ooit in Nikita's geweest. Ze hadden moeten weten dat in der gelijke gelegenheden allerlei inci denten kunnen plaatsvinden. Het risico dat er dan een wapen ge trokken wordt, is erg groot." Dat de Rotterdammer ook buiten op de achtervolgende portier schoot, werd tekenend gevonden. „In het duister had hij zich uit de voeten kunnen maken, schieten was toen niet meer nodig." De rechtbank vond het verder 'niet aannemelijk' dat de dodelij ke kogel door een ander dan F. of zijn malen afgevuurd was. F.'s ad vocaat had dat gesuggereerd: er zouden meer bezoekers met een wapen geweest zijn. De rechtbank veroordeelde F. ook tot het betalen van een schadever goeding van zesduizend gulden aan de familie Den Haan voor de crematiekosten van hun zoon. De premier kon gisteren nog niet zeg gen wat hij de prins zal aan raden, maar hij sloot niet uit dat Wil lem-Alexan der zijn bij baan op geeft. Foto ToussalntWuiteiW ANP oftewel drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Zijn broer werd conform de eis veroordeeld tot zestig uur onbetaalde arbeid, oftewel twee maanden, waarvan een maand voorwaardelijk. H. werd voor zijn aandeel aan de vechtpartij en de brandbom, con form de eis veroordeeld tot vijf maanden, waarvan twee voor waardelijk, die hij mocht omzet ten in 140 uur onbetaalde arbeid. Vriend De W. die had geholpen met het leveren van benzine kreeg conform de eis, twee maan den, waarvan een maand voor waardelijk, om te zetten in zestig uur werken, opgelegd. Minister Hermans heeft een twee jarige CAO voorgesteld, met sala risverhogingen van respectieve lijk 2,25 procent en 2 procen tel kens op 1 februari. Ook stemt Hermans in met een eindejaars uitkering van 0,5 procent. Vol gens Roivink komt het bod voor dit jaar neer op een salarisverho ging van 2,06 procent, gerekend over het hele jaar. De bonden zelf hebben hun eis ook afgezwakt. Zij vroegen vanochtend nog om een loonsverhoging van -3 orocenf voor het hele jaar, en hebben een alternatief pakket aangeboden voor het door hen verfoeide eom- petentieloon. Zij blijven wel vast houden aan een verhoging van 1,75 procent om de opgelopen ach terstand in te halen. Istanbul Met een verstarde glimlach hoorden Hennie van Doeselaar, zijn vriendin Hennie Idzes en buurvrouw Popeline Blink gisteren de Turkse rechter in Istanbul tien jaar gevangenis straf opleggen. Het trio uit En schede werd in maart 1998 op het vliegveld van Istanbul gepakt met ieder vijf kilo heroïne in hun tas. „Mijn cliënten hebben een kin derlijke intelligentie," pleitte de advocaat van de twee Hennies, Ergun Ozer. „Ze zyn makkelijk beïnvloedbaar." De twee Hennies werden door hun buurvrouw uit genodigd op vakantie naar Tur kije, nadat ze voor haar gezorgd hadden tijdens haar ziekte. Buur vrouw Blink was daar gids ge weest, dus leidde ze haar verzor gers een weekrond. Aan het einde bood ze hen bovendien nieuwe tassen aan. „Die arriveerden met al hun kleren gewassen en gestre ken erin. Ze hebben die tassen niet aangeraakt," vervolgde de advocaat om de onschuld van zijn cliënten aan te tonen. Onderin za ten de drugs professioneel ingeta- ped. Mevrouw Blink heeft schuld be kend. Haar advocaat, Ibrahim Eriz, vroeg om de laagst mogelij ke straf, omdat ze slechts als koe rier had gefungeerd en de heroïne in Nederland aan iemand zou overhandigen, wiens (mogelijk valse) naam en toenaam bij de rechtbank bekend zijn. Dit zou overigens niet de eerste keer zijn dat ze heroïne naar Nederland vervoert. De verklaringen die de twee Hennies bij de politie afge legd hebben, zijn echter tegen strijdig. „Hoe kunt u die voor waar aannemen, als deze simpele mensen, die niet eens hun Neder landse taal goed spreken, ver hoord werden door tolken die al leen Engels of Duits spraken?," protesteerde advocaat Ozer, Stuk ken uit Nederland waren aan de rechter overgelegd om aan te to nen dat het koppel zwakbegaafd RotterdamGeen sterren dit jaar voor Rotterdam, maar ook nauwe lijks in de rest van het land. De grootste verrassing in de nieuwe editie van de GuideMickelin (van af vrijdag te koop in de boekhan del) is dat Cas Spijkers van zijn troon is gevallen. Het gezicht van hotel-restaurant De Swaen ver loor zijn laatste ster, nadat hem een paar jaar geleden al een ster was afgenomen door de Franse bandenfabrikant. Zijn vrijages met de commercie, waaronder het uitbrengen van een eigen merk is. Daarna werd mevrouw Idzes in een psychiatrische kliniek in Is tanbul onderzocht. „Zonder met haar te spreken! Als een, excuseer me voor de uitdrukking, als een veearts heeft een dokter naar haar gekeken en geconcludeerd dat ze normaal is," fulmineerde de advo caat. Hij vroeg om vrijspraak. Sigaar Nadat de rechter aan alle drie tien jaar cel oplegde - waarvan ze een derde moeten uitzitten - en eén geldboete van 1-222.250.000 Turk se pond (ongeveer 6.209 gulden), vroeg de advocaat zijn Nederland se collega en tolk Henk Sepers om een sigaar. „Ik rook nooit, maitr nu ben ik kwaad," zei hij. Hij gaat onmiddellijk in beroep, maar dat komt ten vroegste pas over zes maanden voor. Toch was de straf eigenlijk wat hij vanaf het begin verwacht had. Hij had echter ge hoopt dat zijn cliënten er met een lichtere straf af zouden komen ha de bekentenis van mevrouw Blink. De boete viel lager uit, maar dat is omdat die berekend wordt aan de hand van het gehalte pure heroïne. Dat was in dit geval heel laag: zo'n zeventig procent van wat de drie in hun tassen had den, was neutraal wit poeder. Zowel de twee Turkse als de Ne derlandse advocaten probeerden tijdens de zitting het onderste uit de kan te halen voor hun cliënten. Maar na het vonnis spraken 'zaj openlijk hun twijfels uit over de onschuldige naïveteit die de Hën- nie's voorwenden. „Het is erg stigmatiserend," vindt Sepers. „Wat als ze daar straks in Neder land op aangesproken worden"?" Hennie van Doeselaar werkt op een sociale werkplaats, maar om medische redenen, niet omdat hij zwak begaafd is. De Turkse advo caten sluiten niet uit dat het twee tal gezwicht is - wellicht zonder zich ten volle de risico's te realise ren - voor het vooruitzicht ieder tienduizend gulden te verdienen, kroketten, hebben daarbij niet de doorslag gegeven, noch zijn optre den als tv-kok. Zwaarder weegt zijn afwezigheid in De Swaen; Cas zelf is nauwelijks meer achter de kachel te vinden van zijn restau rant in het Brabantse Oisterwijk. Nieuwe Michelinsterren zijn er gevallen in Borcuio (De Stenen ta fel), Burgum (Koriander), Maas- bracht (Da Vinei), Overloon (On der de Boompjes) en IJmuidén (Imko's), terwijl De Librije in Zwolle en Oud Sluis in Sluis hun tweede ster in de wacht sleepten. Hertog Jan Grana Prestige 75cU^f Muier Sehipperbitter Kruidenbitter 100 Geniet, maar drink met mate. Aanbiedingen zijn geldig tot en met [dinsdag 16 februari 1999, zolang de voorraad strekt, Voor uw dichtstbijzijnde Gall Gal! bel: 023 - 56 60 555. 2 flessen Berenteen Apfelkom 7Qcl3WS GALL GALL Altijd iets bijzonders. Een dag uit r mmm De bomen houden slechts hun kruinen droog, zo heet het op 27 januari 1995. In Limburg, maar ook al snel langs de dijken van Maas, Waal, Rijn, hJssel en Lek neemt de paniek rap toe. Het idyllische beeld van dichter Marsman wordt gretig aangehaald - en opnieuw verstoord. 'Denkend aan Holland zie ik brede rivieren traag door oneindig laagland gaan'. Maar in het Land van Maas en Waal hebben de mensen daar van af vandaag vier jaar geleden geen boodschap aan. Bulldozers worden ineens een geliefd vervoermiddel, als het wassende water veel sneller dan gedacht het land onder water zet, En alleen op tractoren en in bootjes kun je nog de straten door. In Nederland ontstaat weer een nationaal gevoel als blijkt dat bijna een kwart miljoen mensen moet worden geëvacueerd. In Gelderland ontpopt Jan Terlouw zich tot een nuchtere, kalme en doortastende commissaris van de koningin. En uit heel het land komt hulp. Zoals ook van de Haagse red dingsbrigade. Peter Buth (nu 35) is er als een van de eersten bij. Wat hem is bijgebleven? „Dat de saam horigheid tussen mensen in nood enorm groot is". Of hij morgen weer zou gaan? „Jazeker, al zullen wij er dan nog beter op toezien dat er niet alleen een ploeg afreist, maar ocfk een team aflossers klaarstaat. Het is immers loodzwaar". HENK RUIJL Enschede De SNS-bank stapt met het reclamespotje waarin Anton Geesink een rol speelt De bank zond geruime tijd een commercial uit waarin de oud- judokampioen werd gevloerd door een klein jongetje. Met als thema: groot geworden door kleinte blyven. Volgens perswoordvoerder Rij ken van SNS-Bank zijn de re cente ontwikkelingen rond Geesink daar mede debet aan. „Wy zyn een commerciële in stelling. En we willen ons imago zo goed mogelijk in de Neder landse gezinnen terecht laten komen." Het feit dat Anton Geesink als IOC-lid in opspraak is gekomen is, kan verkeerde assiociaties oproepen. Rijken benadrukt dat het stop pen van die spotjes niet bete kent dat Anton Geesink door de bank al dan niet schuldig wordt geacht Een uitspraak daarover laat de bank graag over aan het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité. Dordrecht—Konden Dordtenaren vorig jaar als gevolg van compu terproblemen eindeloos wachten op hun aanslag voor de onroeren- dezaakbelasting (OZB), dit jaar vallen bij duizenden twee of drie aanslagen tegelijk op de mat. De gemeente betreurt de over daad, die in maart losbreekt. „Dit is te wjjten aan problemen met de software, die ons maar blijven achtervolgen, meldt zy in een persbericht. „We kunnen niet voorkomen dat in maart meerdere aanslagen te gelijk worden opgelegd of in de aanloop daarnaar toe meerdere aanslagen na elkaar. Er wordt wel zorgvuldig gewerkt, maar er is nog onvoldoende beheersing over de software." Dit gebrek aan 'beheersing' leidt ertoe dat de gemeente niet pre cies weet welke huishoudens nog moeten worden aangeslagen en om welke aantallen het gaat. De vertraging is in elk geval aanzien lijk. „Nog steeds zijn niet alle aan slagen voor 1997 verstuurd. aanslagen voor 1998 zouden m april vorig jaar worden gepoft, maar konden in juli slechts voor een deel worden verzonden," Ti- dus de gemeente. Als doekje voor het bloeden vvofdt gedupeerden een betalingsrege ling aangeboden voor de 'oude' aanslagen OZB en rioolrecht 1987 en 1998. De aanslag voor 1999 moet wel gewoon worden betaald. Een gemeentewoordvoerder wil niet ingaan op de vraag of de ge meente niet langzamerhand op een ander systeem moet overstap pen. Leverancier CIOB Kramers Woer den bv uit Woerden vermoedt dat de gemeente moeite heeft om ijet softwarepakket in te bedden in de organisatie. „Als het invoerings traject uitloopt, ligt het meestal daaraan. Maar ik begrijp datze rju de achterstand aan het inhalen zijn," aldus business unitmana- ger belastingpakketten P. Geert- sema.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1