6 w T Kamer schiet in de kramp om kroonprins Digitale revolutie brengt filmfestival terug bij af Bakens voor een werkelijk veelkleurige stad Autoloze woonwijk Liberale burgemeester Onderwijsstaking Durf te kiezen voor een wereldstad met dorpsallure Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Woensdag 27 januari 1999 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 In het Rotterdams Dagblad van 19 januari stond een artikel over een autoloze woonwijk. Een aantal PvöA- "ers wil dat er ook in Rotterdam zo'n wijk komt. In Am sterdam schijnen ze zoiets al tehebben.Zo'nwjjkfijkt me wel wat. Er wordt rekening gehouden met winkels verhuiswagens en zo en het komt er heel leuk uit te zien. Verder krijgt 2*n wijk hartstikke veel groen en water. Ik zie het voor me, echt iets voor mij, want ik heb toch geen rijbewijs en een auto kan ik niet betalen. Waar zou ik mij kunnen inschrijven vooreen goedko pe huurwoning? Die goedkope huurwoning is meteen het grote pro bleem. Het artikel rept all een over koopwoningen. De ze PvdA-leden denken blijkbaar niet aan een autoloze woonwijk voor huurders die geen auto kunnen beta len, ze denken alleen aan een autoloze woonwijk voor Kopers die er wel twee kunnen betalen Beste PvdA'ers, ontwerp eens een mooie wijk voor mensen die geen auto kunnen betalen en geef die mensen dan nog een korting op de huur of een gratis OV-jaarkaart. Of zorg voor goed openbaar vervoer voor elke deur, dan heb je veel sneller op veel meer plaatsen auto-arme woonwijken. W. H oogendoorn, Rotterdam Met grote belangstelling en toenemende verwonde ring heb ik de afgelopen maanden de verwikkelingen rond de benoeming van de burgemeester van Rotter dam gevolgd, De benoeming van vrijdag betekent niet alleen een verstoring op de wegnaar de direct gekozen burge meester, maar ook van de tussenweg de door de ge meenteraad gekozen burgemeester. De vertrouwens commissie uit de gemeenteraad heeft een duidelijke voorkeur uitgesproken voor een andere kandidaat dan debenoemdeen Rotterdam isnogsteeds een link se stad met de Partij van de Arbeid als veruit grootste partij- Waar eerdere kabinetten van een andere poli tieke samenstelling bij de benoeming van de burge meester van Rotterdam niet wilden voorbijgaan aan de politieke kleur van onze stad, is het voor mij totaal onbegrijpelijk dat op voordracht van een ministervan Binnenlandse Zaken, als zodanigtoch genoemd door zijn partij, eneenkabinetmet een socialistals premier tot deze benoeming heeft kunnen en willen komen. Er wordt gesteld dat Rotterdam eerder een liberale burgemeester had in de persoon van Oud. Fijntjes mo ge er aan herinnerd worden dat hij destijds wel lid was van de Partij van de Arbeid, bij zijn herbenoeming. Ook het argument dat de voorkeurskandidaat zou hebben gezegd „men heeft mij gevraagd te sollicite ren" snijdt geen hout Ook de thans benoemde heeft letterlijk gezegd „de heer Dijkstal heeft mij gevraagd te solliciteren". Mij trof reeds het verwijt een slecht verliezer te zijn, maar beterdatdanjeopgekropteergemisniette uiten over dit affront jegens de meerderheid van de ge meenteraad en de Rotterdamse bevolking stilzwij gend te laten voorbijgaan. De offers aan paars worden te groot! Rotterdam zal het de komende jaren met Ivo Opstel ten moeten doen met Hans Simons als stevige loco burgemeester. Henk van der Pols, oud-wethouder voor de PvdA in Rotterdam Met verbazing lazen wij in het artikel over de onder wijsstaking in de krant van 19 januari dat viervan on ze collega's, op woensdag 20 januari zouden meedoen met de onderwijsstaking. Niemand bij ons op school heeft gestaakt! Met een staking moetje proberen, de juiste instanties te treffen en dat zijn niet de ouders en de kinderen! Er is op de Gravin AJeidaschool een groep betrokken ouders belangeloos en zeer actief bezig voor de schooi en dan zoutjen wij gaan staken? Sony, maar dat kun nen we nu nog niet maken. We vinden wel degelijk dat er veel moet verbeteren in het onderwijs, maar het is ons nietin de eerste plaats begonnen om salarisverho- ging Wij vinden dat er aiïereeret een aanzienlijke veriich- tingmoetkomenvandewerkdrukinhet(basis)onder- wijs. In de afgelopen jaren kwamen er voor directies en leerkrachten steeds meer taken bij: het onderwijs moet adaptiever, meer op maat voor elk kind. Een pri ma plan, maar het moet wel uitvoerbaar zijn, dus: meer leerkrachten voor minder kinderen. Dan pas kunnen de leerlingen meer een begeleiding op maat krijgen en gaan leerkrachten en directies aan het eind van de werkdag misschien een beetje minder ge- stresstnaar huis. En kan er misschien wat worden ge daan aan de (veelal) overbodige papierwinkel? Moge- lijk komt danhetplezierin het werk weer terug. En als je lekkerder in je vel zit, presteer je beter. J. Boerlage (directeur), namens het schoolteam van de Gravin Aleldaschool in Schiedam Door Margit Kranenburg en Jaco van Lambalgen Eigenlijk willen we er niet over praten, zei iedereen braaf. Het ko ningshuis ligt uiterst gevoelig op het Binnenhof. Maar toch konden ze de verleiding niet weerstaan. Kamerleden buitelden de afgelo pen dagen over elkaar heen om hun zegje te doen over de bijbaan van de kroonprins bij het Interna tionaal Olympisch Comité, Ineens dook het onderwerp weer op: de ministeriële verantwoorde lijkheid voor het koningshuis. De regering is politiek aanspreek baar voor het doen en laten van de leden van het Koninklijk Huis. En moet premier Kok zich nu buigen over de vraag of Willem-Alexan- der lid mag blijven van het IOC. Wat op het eerste gezicht een prestigieuze organisatie leek waar de sportminnende kroon prins prima op 2*n plaats zou zijn. bezorgt het kabinet nu serieuze hoofdbrekens. Het IOC heeft cor rupte bestuursleden die smeer geld hebben aangenomen van ste den die graag de Olympische Spe len wilden binnenhalen. En ook al is de organisatie bezig schoon schip te maken, er lopen nog onderzoeken waaronder ook één van de Amerikaanse FBI. Welk risico loopt de kroonprins als er nog meer narigheid boven water komt? Moet de premier hem niet in bescherming nemen door nu al te beslissen dat Willem- Alexander zijn lidmaalschap moet opgeven? De oppositiepartijen zouden het wel weten. Kok moet ervoor zor gen dat de kroonprins en corrup tie niet in één adem genoemd worden. „De premier moet by de geringste twijfel voorkomen dat er discussie oplaait." zei CDA-Iei- der De Hoop Scheffer gisteren in de Tweede Kamer. „Dat verdraagt zich niet met het respect dat wy hebben voor het koninklijk huis." GroenLinks-voorman Rosenmöl- Ier maakte fijntjes duidelijk dat hij al binnen een jaar gelijk heeft gekregen. Al in het debat over de kandidatuur van de prins in april vorig jaar had Rosenmóller gewe zen op verhalen over het dubieuze karakter van het IOC, En de rege ringsfracties? Die hadden tijdens het debat helemaal geen zin 2ich te branden aan het gevoelige on derwerp. Uitspraken over het ko ningshuis echoën vaak nog lang na in de politiek. Uitgedaagd door het CDA, dat wil de scoren met een populair onder werp tijdens het rechtstreeks uit gezonden vragenuurtje, moesten de paarse partijen wel. Bovendien hadden ze buiten de Kamer al een grote mond gehad. De Kamerle den wierpen zich massaal op als beschermheren van de kroon prins. PvdA-Kamerlid Rehwinke! stelde direct na het bekend wor den van het IOC-rapport het lid maatschap van de kroonprins ter discussie. PvdA-collega Middel noemde het IOC zelfs een „onde mocratische organisatie" en voor zitter Samaranch een „fascist". D66-fractieieider De Graaf was er zonder meer voor dat Willem- i under Alexander zijn lidnu. opgeven. Ondanks alle ophef ervoor, waren de paar de Kamer aanmerkt. L flink. Zelfs D66 ging met weinig omhaal van woorden akkoord met de denkpauze die premier Kok nog nodig heeft om een oordeel te vellen. Hij wil op zyn minst nog met de kroonprins zelf praten en die is deze week in het buiten land. Kok staat er nu alleen voor. Als de kroonprins daadwerkelijk uit het IOC stapt, leidt de regering toch gezichtsverlies. Want een echte verrassing zijn de onthullingen van de laatste dagen niet. Ook vo rig jaar deden a! allerlei verhalen de ronde dat het IOC niet hele maal zuiver op de graat zou zyn. Door Hans Maas Het vanavond beginnende Inter national Film Festival Rotterdam doet voor de vierde keer een po ging om plaats te geven aan de nieuwe media. Kees Kasander, destijds samensteller van het pro gramma-onderdeel Exploding Ci nema, zei in 1996: „Ik ben ervan overtuigd dat over drie jaar het Rotterdamse filmfestival is veran derd in een tentoonstelling met beelden via alie mogelijke beeld dragers." Kasander is inmiddels weg bij het festival, hij is filmproducent ge worden en houdt zich tegenwoor dig bijvoorbeeld bezig met rege len van computertrucs voor een ouderwetse beelddrager als de bioscoopfilm op celluloid (meest recent Abeltje). Zijn voorspelling is niet bewaarheid. Rotterdam is nog steeds een 'ouderwets' film festival met de nadruk op film en het programma-onderdeel Explo ding Cinema zal ook dit jaar weer een vergeefse poging doen om er echt bij te horen. Toch had Kasander wel een beetje gelijk. Er is wel degelijk sprake van een digitale revolutie, alleen voltrekt die zich op een welhaast sluipende manier. Dat komt door dat de digitale techniek niet meer maar ook niet minder is dan een dienende techniek. Het is een soort haarlemmerolie. Films kun nen er beter door worden, de tele visie, de telefonie, de informatie- uitwisseling, het zakenverkeer, van alles en nog wat vaart er wel bij, maar in zichzelf is de over gang van analoge naar digitale techniek geen belangwekkend cultureel verschijnsel. Dat is ook precies de reden waar om het maar niet wil lukken het programma-onderdeel Exploding Cinema echt te integreren met de rest van het festival. De gefixeerd- heid van de samenstellers (Gert- jan Zuilhof en Femke Wolfing) op het hoe is te groot. Festivalgan gers zijn geïnteresseerd in het wie, het waarom, het waardoor, het waarheen, het wat, maar min der in het hoe. NewWave Om de kloof van de Exploding Ci nema naar het hoofdprogramma kleiner te maken is er deze keer (een uiteraard weerom onvertaal bare) kreet aan toegevoegd: Digi tal New Wave. Onder dit kopje worden films en video's ook in het hoofdprogramma gestopt die ge heel digitaal zijn opgenomen. Toeschouwers die zich een weg door het dichte bos van bijna dui zend vertoningen willen hakken mogen de toevoeging 'Digital NewWave' in de catalogus ook op vatten als een waarschuwing. Ze zullen of te maken krijgen met een overdaad aan effectbejag (de Filmen noeit geen geld meer te kós ten bewijst Donigan'Ciim mingmet "Er ratic Angel'. toch gepokte en gemazelde festi valregisseur Hal Hartley is in 'Book of Life' opeens weer een be ginner, je ziet hem vooral de mo gelijkheden van de techniek ver kennen, met als resultaat een ver makelijk verhaaltje dat wordt ver prutst door een eindeloze reeks van niet te pruimen veegbeelden) of met producten die ternauwer nood de leukste-thuis-videoshow van Linda de Mol overstijgen. Dat klinkt gechargeerd en is ook zo bedoeld, maar in feite zijn dit pre cies de twee uitersten waartussen de digitale beeldrevolutie zich voltrekt. Aan de ene kant heb je de freaks die er een levensdoel van maken om hun homepage zo bewegend mogelijk te maken (en dientenge volge meestal ook zo langzaam mogelijk) en aan de andere kant heb je de amateurs die plotseling mogen denken: kost niks, video- tje schieten, kan ik ook. De eerste categorie is eigenlijk niet bijster interessant. We zien het wel, we laten het wel over ons heen komen. Net zoiets als met auto's; aircootje en airbagje erbij, maar we schieten er niks harder door op en knallen er niet minder door tegen paaltjes. Of zoals met film dus. The Prince of Egypt is tien keer beter gemaakt dan Sneeuwwitje. Dankzij computers. Maar dat wil nog niet zeggen dat ROTTE! E' £t AIM The Prince of Egypt ook beter is. Het tegendeel is het geval. De film js zo rot als een mispel Geen Palestijn te zien in het beloofde land, Hebreeuwse kindermoord is poëtisch en Egyptische kinder moord is puur slecht De tweede categorie zou ons wel kunnen interesseren. Tussen de homeviöeo-achtige brugge! kan een orchidee bloeien. In het pro gramma-onderdeel Digital New Wave zit een goedkoop geschoten product van Donigan Cumming ('Erratic Angel'), een even schok kerig als schokkend portret van een ooit veelbelovende oude man die zich een weg naar de onder kant van de Amerikaanse samen leving heeft gezopen en gesno ven. Tussen het talrijke overbodige ge- experimenteer met bewegende plaatjes laat deze 'film' het belang zien dat de digitale revolutie voor het Rotterdamse filmfestival kan hebben. Zoals Den Uyl iedereen zijn autootje gaf, zo geeft de digi tale revolutie iedereen zijn came raatje. Geld wordt minder belang rijk. Iedereen kan filmen. Voor de professionals is dat mis schien een bedreigende ontwik keling. In ieder geval lijkt het er op dat ze zich van de weeromstuit verlustigen in visueel vuurwerk. Vorm wint het in de Digital New Wave meestal van inhoud. Kloof De digitale revolutie is bezig een kloof aan te brengen tussen de weters en de niet-weters. Ook al wordt er ontzettend veel onzin ge- E-mailed en oeverloos plat gebab beld in ontelbare chatboxen, ook al cücken eindeloos veel mensen niet meer dan oppervlakkig of al leen maar sexbelust over Inter net, ook al wordt onze bekabelde beeldhonger voor 95 procent ge stild met commerciële zooi, toch is het zonneklaar dat de digitalen een voorsprong aan het nemen zijn op de digibeten. Bij het hijgend hollen van trend naar trend, tijdens het razendsnel verouderen van elektronische speeltjes, praten we vooral nog over megabytes. De kloof tussen arm en rijk is een gedateerd on derwerp voor de surfyup. Niet toe vallig is de laatste kloof dezelfde als de eerste. Het Rotterdamse filmfestival kan zich de rol aanmeten van de sur fyup die vooral wil laten zien wat er allemaal wel niet mogelijk is metdigi talebefcldtechnieken. Het programma-onderdeel Exploding Cinema zal dan een wormvormig aanhangsel blijven, hoe flitsend het er allemaal ook uit mag zien. Het is in feite de freakbenadering die zijn neus ophaalt voor de meu te die nog niet on-line is. Direc teur Simon Field mag dan elk jaar weer vergeefs roepen dat de Nieu we Media steeds meer geïnte greerd raken in zijn festival. Beter ware het als hij tegen zijn digitale curatoren zei dat ze op mogen houden met het selecteren van vormexperimenten. Juist voor een festival als Rotterdam is er een taak weggelegd om in het zeg maar gedemocratiseerde digi tale filmveld puur te zoeken naar inhoud. Het is zelfs een uitgele zen kans om het succesvolle maar ook gesettlede festival iets avon tuurlijks terug te geven. Terug naar af, terug naar oprichter Huub Bals: zoeken naar kwets baar, onbekend (digitaal) talent dat inhoudelijk iets te melden heeft. Daarvoor moet je niet kij ken met vierkante computeroog jes, maar met je buik. Bij de presentatie van de nota 'Veel kleurige stad' heeft de Stichting Buitenlandse Werknemers Rijn mond zich lovend uitgesproken. Het collegevoorstel, waarover de ge meenteraad van Rotterdam morgen praat, beoogt een omslag te bewerk stelligen, gemarkeerd door heldere bakens. Maar wat gebeurt er wan neer schippers bakens negeren? Door Wim Reijnierse Het programma Veelkleurige stad' komt niet uit de lucht vallen. Het tij is gunstig. De Nederlandse economie draait goed en de markt stimuleert bedrijven actief te zoeken naar al lochtone werknemers, als ze dat nog niet deden. De werkloosheid is ook onder allochtonen gedaald. Voorts heeft hel alloclitoneiibeleid mot de komst van Paars een prominente plaats op de politieke agenda gekre gen. Een minister voor Integratiebe leid? Het was enkele jaren terug on denkbaar, laat staan dat zo'n minis ter van regeringswege bevestigt dat Nederland een immigratieland is. Het gunstige tij wordt ook sterk beïn vloed door de inspanningen van de gemeente Rotterdam zelf. Vier ster- ke initiatieven uit de afgelopen pe riode zijn de 'minderhedenmonitor', de stedelijke adviescommissie Multi culturele Stad, het Stedelijk Kennis centrum voor Sociaal Investeren en de nota 'De effectiviteit van het al lochtonenbeleid - een herijking'. Deze laatste nota mag dan een gort droge titel hebben meegekregen, de inhoud is tamelijk spannend. Er wordt een norm in bevestigd die luidt dat algemene instellingen er moeten zijn voor alle Rotterdammers. De norm mag dan diversiteit zijn, het wordt -zo constateert de gemeen te- absoluut onvoldoende weerspie geld in bijvoorbeeld het gebruik van algemene voorzieningen, het cultu reel aanbod, de samenstelling van besturen en het personeelsbestand van instellingen. Kern van het programma Veelkleu rige stad' is dat de gemeente een eind wil maken aan de traagheid en vrij blijvendheid, die tot nu toe kenmer kend zijn geweest in het allochtonen beleid. De omstandigheden zijn nu gunstig, het draagvlak is breed, dit is de kans by uitstek om resultaten te boeken. De vraag is: wélke resultaten? We merken dat de gedachten gemakke lijk uitgaan naar objecten die de stad zichtbaar kunnen verrijken, zoals bijvoorbeeld fonteinen of een nieuwe culturele accommodatie. Het zijn pri ma ideeën, maar naar onze mening mikt het college op een veel funda menteler doel. Traagheid en vrijblijvendheid heb ben te maken met weerstanden. Het college wil de eigen organisatie ter discussie stellen. Ze beoogt reflectie op de oude manieren van werken. Op de routines die zijl) ingesteld op de gemiddelde witte Nederlander. De uitdaging van 'Veelkleurige stad' zit 'm niet in mooie stadsobjeeten, maar in het veranderen van het werkproces van stedelijke instanties. Het college wil een omslag realiseren - te beginnen binnen de eigen orga nisatie - vooral door motiveren, acti veren, stimuleren en eventueel sanc tioneren. Hiertoe rijn vier prioritei ten uitgewerkt. Het interculturele personeelsbeleid en het subsidiebe leid behoren tot de eigen bevoegdhe den van het gemeentebestuur. Deze terreinen rijn daarom als eersten ge schikt om te streven naar een menta liteitsverandering. De twee andere prioriteiten, cultuurbeleid en onder nemerschap, behoren beide tot exter ne, meer marktgevoelige sectoren en daarmee tot het werkterrein van an dere collegeprogramma's zoals bij voorbeeld 'Attractieve Stad en "Werk en Economie'. Kortom, Veelkleurige stad' is in de allereerste plaats een intern verande ringsproject gericht op de gemeente lijke organisatie, op alle takken van dienst. En dit keer wil het college het echt beter doen dan vroeger. Dit is voor de gemeenteraad natuurlijk ex tra reuen om benieuwd te zyn naar resultaten. Wat kunnen we dan con creet verwachten, de komende maanden, twee, driejaar? In de nota worden bakens voorgesteld, waar mee we de gemeentelijke inzet jaar kunnen toetsen. Zonder in te gaan op de technische details: daar zijn die bakens te ab stract voor. De voorkeur van de Stichting Buitenlandse Werknemers Rijnmond gaat uit naar bakens die haalbaar zijn en rechtstreeks ver band houden met de activiteiten in het kader van Veelkleurige stad'. Zo kan er bijvoorbeeld bij de training in omgaan met verschillen fmanaging diversity') voor ambtenaren op een sleutelpositie gekeken worden naar deelnamecijfers. Bij zo'n belangrijke training mogen werknemers toch niet verzuimen? Een tweede voor beeld Zo'n 90 procent van alle Rot terdamse subsidies wordt via de deelgemeenten verleend aan alge mene instellingen, waarbij niet is uit gesloten dat deelgemeenten een af wijkende koers willen varen. Eén ba ken zou daarom kunnen zijn dat de deelgemeenten dat streven naar di versiteit door diensten, bedrijven en organisaties onderschrijven. Een derde baken kan zyn: hoeveel van de algemene gesubsidieerde instellin gen rapporteert over het streven naar diversiteit? Dit lijkt ook een geschik te meetlat En, wat is de inhoud van die rapportages? In Veelkleurige stad' wordt ook het jaarverslag in het kader van de wet Samen als baken voorgesteld. Prima, de wet Stimulering Arbeidsdeelna me Minderheden (Samen, voorheen WBEAA) regelt dat werkgevers jaar lijks gegevens deponeren bij de Ar beidsvoorziening over het aantal al lochtone werknemers. De Wet wa- men stimuleert werkgevers boven dien te streven naar evenredige ar beidsdeelname op hogere en lagere functies. Omdat in principe elke tak van dienst in het kader van de wet Samen een jaarverslag moet indie nen, is het heel geschikt als baken. En daarmee komen we op een heikel punt. Wat gebeurt er wanneer een ba ken niet wordt gehaald? Het jaarver slag 1997 in het kader van de Samen Jaarverslag 1997 is bijvoorbeeld nog niet ingediend. Dat moest vóór 1 sep tember 1998 gebeuren. Natuurlijk is zo'n jaarverslag geen doel op zich, maar het ontbreken ervan is wel illu stratief voor de praktijk, waarover de Rotterdamse nota Veelkleurige stad' handelt (Wim Reijnierse, beleidsmedeioerker van de Stichting Buitenlandse Werk nemers Rijnmond, schreef dit artikel met medewerking van zijn collega Moestapha Bouchrit) Hoor L.B. Martijn en AJ. Rodenburg De gemeente Rotterdam heeft afgelopen zaterdag weer eens een grote stadscongres georganiseerd. Met de pakkende vraag Wordt de Doelen afgebro ken?' wilde 'het stadhuis' in een omgeving van allure de dynamiek van de grote stad tonen. Ook was het de bedoeling om bewoners te laten discussieren over de toekomst van onze stad. Opvallend was het geringe aantal Rotterdammers van allochtone komaf in de Doelen, terwijl in 2010 toch meer deelgemeenten voor meer dan de helft uit deze Rotterdammers zul len bestaan, Het debat over de ruimtelijke inrichting van Rotter dam, dat de komende maanden vooral op politiek ni veau verder za! worden gevoerd, moet leiden naar een Ruimtelijk Plan Rotterdam 2010. Het was goed om alle bestaande plannen daarvoor met elkaar te be kijken en erover te praten. Het college van b en w van Rotterdam verdient daarom een pluim. Wel vragen wij ons af of met dit soort debatten niet wordt voorbij gegaan aan de specifieke rol van de deelgemeenten, namelijk die van 'dichtbij besturen', maar dit terzij de. Dedeelgemeenten zullen de komende periode hoe dan ook hut) steentje bijdragen aan de verdere ontwikkeling van de plannen, want in deze stedsde- len zullen veel van de voorgenomen bouwactiviteiten gaan plaatsvinden. De Rotterdammer is trots op de stad, maar die trots gaat wel verder dan de dynamiek van de glazen do zende fantastische bruggen en mega- of nog grotere ontwikkelingen. Ook het bijzonder karakter van de oude stadswyken en de grazende koeien in het groe ne gebied rondom de stad zijn het blijkbaar de moei te waard. Waar trots is, zyn mensen tevreden met de omge ving, daar hebben ze de ruimte. Welnu, juist in die ruimte bouwt Rotterdam aan zyn toekomst, maar la ten we die nou niet volledig dichtmetselen. Door Rot terdam vol te bouwen benutten we misschien wel alle fysieke ruimte, maar het is twijfelachtig of we daad werkelijk bouwen aan een gezonde toekomst voor de Rotterdammer. Of aan een toekomst voor bedrijven die toch al moeilijk bereikbaar zyn? Is het wel zo'n goede keuze om nog meer bedrijfsterreinen aan te leggen met de daarhij behorende verkeersproblema tiek? Is het niet verstandiger om dergelijke gebieden kwalitatief te verbeteren in plaats van te kiezen voor meer van hetzelfde? Bouwen we echt aan een toekomst voor wijken met woningen die byna bezwijken onder de druk van de uitdijende snelwegen? De 150.000 auto's die per et maal over de A13 door Oversehie rijden, geven duide lijk aan dat de aan- en afvoerwegen van de stad vol zijn. Daarom is het onbegrijpelijk dat er als het er echt op aankomt, geen vuist wordt gemaakt om Rot- terdam-Overschie structureel te ontlasten van de verkeersdruk. Ook het idee om een park over de rijksweg 13 aan te leggen is een van de voorbeelden van cosmetisch geklungel. Of iets positiever bena derd; het zou kunnen helpen om het belang van de aanleg van rijksweg A6-A13 aan te tonen. Het zou kunnen helpen de onnavolgbare koprollen in de Tweede Kamer ten aanzien van de aanleg van de A4- noord te keren. Met Rotterdams lef moet een vuist gemaakt worden voor de toekomst. Rotterdam is een stad van men sen, die ruimte nodig hebben om te leven. Niet voor niets zeiden een paar kinderen tijdens het congres in de Doelen dat de kleur van de stad groen moet zyn, omdat dat mooie is. De groene ruimte mag ook niet worden opgeofferd, want hoe trots hij ook mag zijn, dan vertrekt de Rotterdammer uit de stad. De vlucht van de bevolking als gevolg van verdich ting moei worden voorkomen, want het Rotterdamse 'koopkracht-lek' is al fors. De middenstand in de stadswijken en aan de rand van Rotterdam heeft het al buitengewoon zwaar als gevolg van de verhuizen de koopkracht Ook het draagvlak van onze Rotter damse voorzieningen staat onder druk, evenalsde deelname aan het vrijwilligerwerk. De maatschappelijke taak in het kader van Rotter dam 2010 is er een die past bij een wereldstad met al lure. Het gaat er om te kiezen voor een leefmilieu met ruimte. Laten we niet alleen kiezen voor meer kubieke meter beton, maar laten we bouwen aan stad met een menselijke maat. Noem het gerust een 'we reldstad met dorpsallure'. Natuurlijk is er op het Weena geen plaats meer vooreen hertenkamp, maar in Oversehie kunnen gerust koeien rond bet KJein- polderplein grazen. Daar mogen we ook voor kiezen. De stortvloed aan plannen kan een gezonde balans opleveren tussen bouwen en leven. De ruimte die we nog hebben, dient zo verantwoord mogelijk te wor den benut. Laten we mede daarom de metro op Zuid eindelijk onder de grond stoppen, want daar hoort ie. En laten we de gemeenteraad uitdagen om voortva rende keuzen te maken. Het is nu tijd om kansen te grijpen. In de hoop dat de uitkomsten van het stadscongres zullen bijdragen aan een verantwoord ruimtelijk plan met menselijke maat, geven wij graag de ge meenteraad en het college van b en w de 'ruimte' om dit soort ambitie te tonen. Op naar een stad met meer dan glazen dozen alleen. Op naar een stad waar de za kelijkheid van hoogbouw wordt gecombineerd met de warmte van Oud-Charlois en hetOud-Overschïe. Een stad met zelfs tot na 2010 voldoende ruimte voor Rotterdammers. (L.B. Martijn en AJ. Rodenburgzijn beide lid van het CDA en respectievelijk dagelijks bestuurder in de deelgemeente Chariots en dagelijks bestuurder in de deelgemeente Oversehie inRotterdam) Opgericht 2 april 1991 Utt de statuten: Het Rotterdams Dagblad is een onafhankelijke regionale krant, zonder binding mef enigs levensbeschouwelijke organisatie, politieke partij of belang engroeperirtg. De krant stelt zich ten doei door middel van berichtgeving In woord en beeld, analyse en achtergrondartikelen haar lezers zo actueel, objectief en veelzijdig mogelijke informatie te verschaffen. Hoofdredactie:J. Prinsen LP. Pronk. Chef Central Desk: FJ. Eckhardt. Rubriekschefs: Eindredactie Vormgeving: R.LJ. van Zoetst Stadsredactie Rotterdam; j.S. Booisler. Editie Voome-Putten: C.G. Buitendijk. Editie Waterweg: J.A. Rozendaal. Editie Ussel en Lek; M.E. Verwaaijen Editie Regio Zuid: C.H. Soeters. Nïeuwsdienst/Bin oen/buitenland: B.V. Verfcade. Cultuur Leven: MJ.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Sport P. Ouwerkeric. Illustratie: F. van Someren. Informatiebeheer G J. van den HU.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2