7 Ultimatum dreigt in Kosovo Senaat stemt over getuigen in rechtszaak tegen Clinton Ruim kwart miljoen Colombianen raakten in 50 seconden dakloos Bouterse lijkt machtsstrijd binnen eigen partij te verliezen Zoon Hillary bereikt 40 jaar na vader Zuidpool Duitse energiebedrijven winnen eerste slag over sluiting kerncentrales VS rekken 'spelregels' voor acties tegen Irak op k is fi 84^ p S !l m te b mss- %saS iè d u ws S ws Stropers doden tijgers met mijnen Compromis in Indonesië Vladivostok kiest ongeldig Vijf ton voor Sint-Petersburg 'Staatshoofd mag martelen' Botten gevonden in Neandertal Contactgroep zet strijdende partijen Kosovo voor het blok Jordanië bidt voorde koning Rotterdam* Dagblad Woensdag 27 januari 1999 Pïuwffl Panh Cambodjaanse stropers maken gebruik van landmijnen in hun jacht op ti gers. Gewapende mannen zou den in het natuurreservaat Virakchey in het noorden van Cambodja mijnen plaatsen om de roofdieren te doden. De mannen, vermoedelijk solda ten, verkopen de beenderen van de katachtigen aan fabri kanten van traditionele Aziati sche geneesmiddelen. Ook de huid van de tijger brengt veel geld op in de illegale handel. De Cambodjaanse minister van Milieu Mok Mareth wees erop dat zijn ministerie niet genoeg geld heeft om de natio nale pariten te beveiligen en sprak de hoop uit dat buiten landse geldschieters te hulp zullen komen voor bet te laat is voor de 5.000 tijgers die nog in leven zijn. Jakarta De Indonesische oppo sitiepartij PPP heeft vanmorgen ingestemd met een nieuwe zetel verdeling voor het parlement, waarbij de militairen 38 zetels krijgen toegewezen. Daarmee lijkt de weg voor de op 7 juni ge plande verkiezingen vrij. Tot dus ver hadden de militairen 75 zetels in het 500 zetels tellende parle ment. De PPP had steeds gezegd slechts 25 zetels voor de militai ren te willen toestaan. Maar van daag zei het hoofd van de parle mentaire commissie die de her vormingen moet uitwerken, dat alle partijen het eens waren ge worden en dat vanavond een over eenkomst ondertekend zal wor den. President Habibie maakte vandaag ook bekend dat de 4,1 miljoen ambtenaren in Indonesië niet langer politiek actief mogen zijn. Ambtenaren zijn met ingang van vandaag automatisch als par tijlid geschrapt. Als zij toch bin nen een partij actief willen zijn, moeten zy hun baan opzeggen. Moskou Ook de laatste verkie zingen voor de gemeenteraad van Vladivostok blijken ongeldig te zijn. Het zou al de vijftiende keer op rij zijn dat de verkiezingen on geldig worden verklaard. De vori ge week zondag gehouden verkie zingen lijken in slechts tiert van de 22 stadsdistricten geldig te zijn. Hierdoor zou de gemeente raad niet het vereiste quorum van tweederde van de raadsleden heb ben. De andere 14 keer werden de verkiezingen ook ongeldig ver klaard, wegens een te lage op komst. MoskouDe Wereldbank stelt le ningen ter waarde van in totaal zo'n 300 miljoen dollar (ruim 570 miljoen gulden) beschikbaar voor de restauratie van het historische centrum van Sint-Petersburg. Dit heeft de vice-gouvemeur van de Russische stad gisteren bekend gemaakt na gesprekken met een delegatie van de Wereldbank. De eerste deelbedragen worden in 200Ü of2001 overgemaakt. Londen - Een advocaat van de Chileense oud-dictator Pinochet zegt dat marteling en gijzeling, waarvoor Spanje Pinochet wil be rechten, geen internationale mis daden zijn. Voor de zeven Britse Law Lords, die opnieuw bekijken of Pinochets arrestatie in Londen rechtmatig was, betoogde advoca te Montgomery dat marteling tot de 'openbare functies van een staatshoofd' kan behoren. Alleen genocide en oorlogsmisdaden val len volgens de advocate binnen de juridische definitie van inter nationale misdaden. Düsseldorf—Archeologen zeggen nieuwe resten, twintig botten, van Neandertalers te hebben gevon den in de Duitse vallei waar in 1856 het eerste skelet van een der gelijke oermens werd gevonden. De nieuwe resten zijn naar schat ting 40.000 jaar oud. Ze werden gevonden in een grot bij Mett- mann in het Neandertal. De bot ten zullen in maart worden ten toongesteld in het Neandertalmu- seum in Düsseldorf. Door John Wanders Washington De Amerikaanse Senaat stemt vanavond over de cruciale vraag of er in de rechts zaak tegen president Clinton ge tuigen moeten worden opgeroe pen. De aanklagers in het proces hebben de Senaat verzocht dne getuigen te dagvaarden: Monica Lewinsky, Clintons vertrouwe ling Vemon Jordan en Clintons adviseur Sidney Blumenthal. Het zag er vannacht naar uit dat de Republikeinse meerderheid van de Senaat zal besluiten tot het ho ren van deze drie getuigen. Zowel de Republikeinse fractie leider Trent Lotl als zijn Demo cratische collega Tom Daschle zeiden ervan uit te gaan dat de motie van de aanklagers iangs partijpolitieke scheidslijnen zal worden aanvaard. De Republikei nen hebben een meerderheid van vijf zetels in de honderd leden tel lende Senaat. Dit betekent dat Clintons partygenoten de steun van zes gematigde Republikeinen nodig hebben om de balans in hun voordeel te doen omslaan. De standpunten van een achttal ge matigde Republikeinen leken zich gisteren evenwel te verhar den. Gesloten deuren Als de Senaat besluit tot het dag vaarden van Lewinsky, Jordan en Blumenthal. dan zullen de verho ren van de getuigen in eerste aan leg achter gesloten deuren plaats vinden. De aanklagers willen by voorkeur ook president Clinton aan de tand voelen. En wel omdat hij in deze zaak niet alleen verdachte, maar ook hoofdgetuige is. Het ging hen echter te ver de Senaat daartoe om een dagvaarding te vragen. Clintons woordvoerder liet in een reactie weten dat de president geenszins van plan is in te gaan op de uitnodiging van de aankla gers. De Senaat zal vandaag ook stem men over de motie van de Demo cratische senator Robert Byrd. Deze heeft gevraagd om onmid dellijke stopzetting van de rechts zaak. Byrds tactische motie - die moet aantonen dat er onvoldoen de stemmen zijn om de president af te zetten - zal zo goed als zeker worden verworpen. Leden van het Kosovo Bevrijdingsleger bewaken hun posities langs een weg bij het dorpje Uapashtica in de regio Podujevo. Foto Jool Roblne/AFP/TPA Londen De Contactgroep voor het vroegere Joegoslavië gaat vrijdag dreigen met militaire acties van de NAVO in Kosovo. Als de leiders van Joegoslavië en van de Albanese meerder heid in de Servische provincie niet binnen tien weken tot on derhandelingen overgaan, zal hetatlantisch bondgenootschap volgens westerse diplomaten optreden. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Contactgroep (Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Rusland, Italië, Duitsland en Frankrijk) komen vrijdag in Pa rijs bijeen om het ultimatum te bekrachtigen. Zij zullen dan een feitelijk bevel doen uitgaan om onderhandelingen over autono mie voor Kosovo te beginnen. Maar eerst moet de NAVO het morgen nog eens worden over een waarschuwing aan de Joegoslavi sche president Milosevic. De voorzitter van het militair co mité van de NAVO, generaal Nau- mann, gebruikte gisteren duide lijke taal. „Beide partijen moet te verstaan worden gegeven dat de uiterste grens is bereikt. Anders zal de militaire optie worden ge bruikt," liet hij weten. Hij voegde eraan toe dat het bondgenoot schap de voorbereidingen voor in grijpen in Kosovo heeft afgerond. De NAVO is klaar om in Kosovo tussenbeide te komen, zei hij. Naumann beklemtoonde dat de NAVO alleen militaire doelen zal aanvallen. Doel is „de militaire machine die de campagne in Kos ovo uitvoert, uit te schakelen." Ook secretaris-generaal Kofi An nan van de Verenigde Naties zin speelde op gebruik van militaire middelen in Kosovo. Hij zei dat militair ingrijpen misschien on vermijdelijk is. Maar hij blijft er op hopen dat druk van de interna tionale gemeenschap tot een poli tieke oplossing kan leiden. Finse gerechtelijke deskundigen zijn door mogelijk geknoei met bewijzen misschien niet in staat vast te stellen of 45 etnische Alba nezen in het Kosovaarse dorpje Racak zijn geëxecuteerd of omge komen in de strijd. De Finse pa tholoog-anatoom Helena Ranta zei dat het moeilijk is vast te stel len wie achtereenvolgens over de lichamen van de 45 etniseh-Aiba- nezen heeft beschikt. „Een ver troebeling (van het bewijsmateri aal) is mogelijk en het is mogelijk dat er bewijzen zijn vervalst." Door Ad Bloemendaal Tel Aviv Ai een dag na zijn be noeming beleeft de nieuwe Jor daanse kroonprins Abdallah zijn vuurdoop als regent. Zijn vader koning Hussein is gisteren onver wacht teruggekeerd naar de Ver enigde Staten voor verdere medi sche behandeling. Bij zijn vertrek op het vliegveld van Amman be ëdigde hij de 36-jarige Abdallah als zijn waarnemer. Een dag eer der had de koning hem officieel aangesteld als kroonprins, waar mee hij een eind maakte aan 34 jaar plaatsvervangerschap door zijn jongere broer Hassan. Hassan (51) en vele andere leden van de familie waren op het vlieg veld aanwezig om het koninklijk paar uitgeleide te doen. De be drukte sfeer by het afscheid stond in schrille tegenstelling tot de feestvreugde waarmee de koning een week geleden in Jordanië was ingehaald, na een half jaar medi sche behandeling in Amerika. Uit alles bleek dat de toestand van de 63-jarige vorst kritiek is. Hij maakte een zeer broze indruk, leunde op een wandelstok en moest na de afseheidseeremonie in een rolstoel het vliegtuig wor den ingereden, Het Jordaanse volk is gevraagd voor de koning te bidden en het paleis is twee dagen geopend voor het aanbieden van steunbetuigingen. In de Verenigde Staten circuleer de al vorige week een bericht dat Hussein bij het verlaten van de Mayo-kliniek, eind december, te horen had gekregen dat hij niet lang meer televen had. Datzou de haast verklaren waarmee hij in Jordanië zijn opvolging heeft ge regeld. In Israël, waar koning Hussein zeer populair is, worden de ver wikkelingen in Jordanië op de voet gevolgd. De meest gestelde vragen zijn of Jordanië stabiel en pro-Israëï zal blijven. „De situatie geeft aanleiding tot enige zorg," zei Shimon Shamir, voormalig ambassadeur in Amman. Armenia De chaos en vernielin gen in het gebied in Colombia dat maandag door een aardbeving werd getroffen zyn overweldi gend. Inwoners lopen verdwaasd, biddend en soms schreeuwend door de onherkenbaar geworden straten, op zoek naar naasten. Brandweermannen en reddings teams zyn zo ontredderd, of druk met het zoeken naar tekens van leven dat lijken langs de straten blijven liggen. Overal woeden branden, ontstaan door kortslui ting. De elektriciteit is afgesloten en soldaten patrouilleren de stra ten om plundering te voorkomen. Armenia lijkt nog het meest op een gebombardeerde stad. Of er ger, zoals een Colombiaanse krant schreef: .Armenia bestaat niet meer." Meer dan de helft van de gebouwen is ingestort, tweederde is door de beving en aardverschui vingen die de schokken veroor zaakten, onbewoonbaar gewor den. Alleen het oostelijke deel van de stad, waar de rijken wonen, lijkt intact Hier hebben de autori teiten en reddingsteams hun hoofdkwartieren ingericht. Meer dan 250.000 Colombianen raakten dakloos in de vijftig se conden dat de beving duurde. Een deel van hen wordt opgevangen in sportcentra en scholen. Er be staat gebrek aan drinkwater, ver plaatsbare generatoren, telefoon verbindingen en doodskisten, De voedselvoorraad baart de hulp diensten zorgen, maar de grootste vrees blijft de reële kans op het uitbreken van epidemieën. Er zijn onvoldoende koelwagens en mor tuaria om dc lijken in te bewaren. Ook in de ziekenhuizen is de situ atie rampzalig, onder meer door het grote gebrek aan bloed en in strumenten. Deze worden voor zo ver mogelijk via de luchtbrug met de hoofdstad overgevlogen. De zwaarst gewonden worden met militaire vliegtuigen naar Bogota gebracht. Ook in het op een na grootste ste delijke gebied van de getroffen re gio, de stad Pereira en omstreken, blijven hulpverleners en burgers zoeken naar slachtoffers onder de puinhopen, vaak met hun blote handen. Reddingswerkers zou den het weinige zware bergings- materieel liever niet gebruiken, uit vrees eventuele overlevenden met zijn hond het puin in de hoofdstraat van Armenia, Foto Jose Miguel Gomez/Reuters te verpletteren. Net als in Arme nia hebben de autoriteiten in Per eira direct na de aardbeving een uitgaansverbod ingesteld om plunderingen te voorkomen. Des ondanks wordt in beide steden melding gemaakt van bendes die de gelegenheid aangrijpen om op rooftocht te gaan, De getraumatiseerde inwoners van West-Colombia werden giste ren opnieuw opgeschrikt door een aardschok, waarmee het aantal naschokken op vijftien kwam. Naar schatting drie miljoen men sen hebben direct te maken met de gevolgen van de ramp. De tien Nederlanders die zich in het ge troffen gebied bevonden, zijn vol gens het ministerie van Buiten landse Zaken allen ongedeerd. DoorArmand Snijders ParamariboDe positie van de Surinaam se ex-dictator Desi Bouterse als voorzitter van de regerende Nationale Democrati sche Partij (NDP) staat ter discussie. Dat stelt Chas Mijnals, een van de mannen van het eerste uur en topfunctionaris binnen de NDP. Hij legde eerder deze maand al zyn functies binnen de party neer, volgens zij n zeggen onder meer wegens het autori taire gedrag van Bouterse. Het gonst al maanden van de geruchten dat er binnen de NDP een machtsstrijd woedt die ten koste gaat van het gezag van Bouterse. Hy ondervindt aan denlyve dat zijn populariteit slinkt Tijdens een open bare partijbijeenkomst vorige maand kreeg hij het thuishonk slechts voor de helft vol met aanhangers. In het verleden was bij soortgelijke bijeenkomsten het partycentrum OCER in Paramaribo te klein voor de vele duizenden sympathisan ten. De NDP werd halverwege de jaren tachtig opgericht als politiek verlengstuk van de militaire dictatuur. De afgelopen jaren is zij uitgegroeid tot de grootste politieke partij in Suriname. Ruim twee jaar gele den zag de NDP voor het eerstin haar be staan kans de regeermacht te grijpen en werd ondervoorzitter Jules Wydenbosch als president naar voren geschoven. Eenheid sindsdien lijkt ue tcriliêid uuütëft uê partij af te brokkelen. Vooral tussen Wïjden bosch en Bouterse zouden er forse me ningsverschillen bestaan over het te voe ren beleid. Bouterse heeft bovendien meermalen aangedrongen op de vervan ging van een aantal ministers. Enkele we ken geleden gaf Bouterse toe dat er ver schillende kampen binnen zijn partij be staan. Maar volgens de ex-dictator getuigt dat van een democratische structuur van de NDP. Wel pleitte hij voor een betere communicatie tussen de partijleden. De kritiek van Bouterse is vooral gericht tegen Errol Alibux, partijgenoot en minis ter van Natuurlijke Hulpbronnen, die In de ogen van Bouterse op veel fronten heeft gefaald. Bouterse heeft herhaaldelijk ge probeerd de schijn op te houden dat ervan ernstige spanningen binnen de NDP geen sprake is. Maar na de openlijke kritiek van Mijnals wordt daar in Suriname anders te genaan gekeken. Mynals behoorde im mers met Bouterse in 1980 tot de zestien militairen die een geslaagde staatsgreep pleegden. Enkele maanden later belandde hij voor acht maanden in de gevangenis omdat Bouterse hem ervan beschuldigde een tegencoup te hebben beraamd. Uitein delijk kwam hy weer op vrije voeten en leek rich te verzoenen met de toenmalige dictator. Bij de oprichting van de NDP werd hij zelfs lid van de partij en bekleed de hij diverse bestuursfuncties. Maar Mijnals kenschetst Bouterse nu als een manipulator die personen tegen el kaar uitspeelt en hen buitenspel probeert te zetten. Mijnals, die tevens adviseur is van president Wïjdenbosch, zegt dat men zich op korte termijn binnen de partij zal beraden over de positie van Bouterse. Par tijfunctionarissen noemen de crisis bin nen de NDP 'ernstig, maar niet onoplos baar5. Of de kritiek van Mijnals inderdaad zal leiden tot een discussie over het voor zitterschap van Bouters e, wil men nl et zeg gen. „We zijn een democratische party, dus alles moet bespreekbaar rijn." Peter Hillary (I), Eric Philips en Jon Mulr (r) na aankomst bij de ba sis Scott. Vandaag vlogen zo naar de VS. FotoAmtySoiomarVReuters r Auckland Ruim veertig jaar na zijn vader heeft Peter Hillary gis teren te voet en op ski's de Zuid pool bereikt. De Nieuw-Zeelander Hillary was op 4 november met twee Australiërs van de Nieuw- Zeelandse basis Scott aan de grenzen van Antarctica vertrok ken. Edmund Hillary, de man die, in 1953, samen met de Sherpagids Tenzing Norgay als eerste de top van de Mount Everest bereikte, kwam met een groep landgenoten in de arctische zomer van 1957- 1958 op de Zuidpool aan. Hij be diende zich niet van ski's maar, van gemotoriseerde voertuigen. Honderd mensen juichten Peter Hillary en de Australiërs toe toen zy om 9.15 uur (Nederlandse tijd} bij de Zuidpool aankwamen. Zij keren vandaag per vliegtuig naar, de basis Scott terug. De drie wil den de tocht nadoen die de Britse ontdekkingsreiziger Robert Fal con Scott in 1912 maakte. Scott bereikte de Zuidpool, maar ont dekte daar dat de Noor Roald Amundsen hem ruim een maand voor was geweest. Gedesillusio1 neerd stierf hij op de terugweg. Door Peter van Nuijsenburg Berlijn De energiebedrijven hebben gisteren de eerste slag om de sluiting van de kerncentrales in Duitsland gewonnen. De rood groene regering zwichtte voor hun eis dat er per 1 januari 2000 geen verbod komt op de opwer king van nucleair afval in opwer kingsfabrieken in Frankrijk en Engeland. Dat verbod had vol gens de exploitanten een 'sluiting via de achterdeur'van hun centra les betekend. De meeste kerncen trales hebben geen opslagruimte voor het nucleaire afval en de energiebedrijven zouden daar door gedwongen worden hun cen trales voortydig uit te schakelen. Het tot nader order opschorten van het opwerkingsverbod was het belangrijkste resultaat van de eerste onderhandelingen over de sluiting van de 19 centrales, die ruim een derde van de elektrici teit in Duitsland leveren. De rege ring van bondskanselier Schröder wil de sluiting in overleg met de exploitanten en zonder schade claims tot stand brengen, maar de laatste hadden gedreigd de onder handelingen te boycotten zolang het opwerkingsverbod niet van ta fel was. Schröder accepteerde de wens van de exploitanten. Hij passeer de daarmee zijn Groene minister van Milieu, Trittin, die het verbod per 1 januari 2000 had willen laten ingaan. Het was de tweede keer dat Trittin door de kanselier bui ten spel werd gezet. In december vorig jaar werd hij door Schröder publiekelijk de mantel uitge veegd, omdat hij met zijn eigen zinnige optreden de onderhande lingen in gevaar bracht. Schröder en de energiebedrijven besloten gisteren geen nieuwe da tum voor een algemeen opwer kingsverbod vastte leggen. Werk groepen zullen de situatie per centrale bekijken. Ook zullen er vergunningen worden verleend voor de bouw van afvaldepots bij de centrales. Daarnaast mogen de> centrales hun afval voorlopig naar de opwerkingsfabrieken In het Franse La Hague en het Engelse' Sellafield sturen. Deze hadden- gedreigd met enorme schade-' claims wegens contractbreuk als- het opwerkingsverbod per 1 janu ari 2000 daadwerkelijk van kracht was geworden. De concessie aan de exploitanten geldt als een bittere nederlaag voor de Groenen. De kleine coali tiepartner verweet Schröder eer-, dere afspraken te hebben ge^* schonden, maar legde zich mok kend neer bij de voldongen feiten: Uit reacties van Groenen-kop-. stukken bleek dat het vertrouwen, in de SPD, de grootse regerings partij, ernstig was aangetast. In maart vindt de tweede ronde- van de onderhandelingen plaats. Dan komt het grootste probleem aan de orde: de sluiting van de centrales. De exploitanten gaan in- beginsel akkoord met sluiting,, maar willen deze zo lang mogelijk- uitstellen. De centrales zijn hufr belangrijkste inkomstenbronnen- Schröder stuurt aan op een sluit, ung binnen 20 jaar, maar dat is veel te lang voor de Groenen en de milieubeweging, Washington De Verenigde Sta ten hebben hun 'spelregels' voor acties tegen ïraakse schendingen varx de vliegverboden in het noor den en zuiden van Irak opgerekt. Amerikaanse piloten die boven de no-flyzones patrouilleren, mogen nu bij een. aanval behalve de bron van de beschieting ook andere ïraakse luchtafweerinstallaties bombarderen. Nationaal Veiligheidsadviseur Sandy Berger, die dit gisteren be kendmaakte, zei dat de verrui ming van de regels nodig is om een adequaat weerwoord te bie den op de toegenomen ïraakse provocaties van de geallieerde vliegtuigen in de no-flyzones. Sinds de Amerikaans-Britse luchtacties van Desert Fox is Irak zich volgens hem steeds uitda gender gaan opstellen. Volgens de Turkse tv-zender ATV hebben de VS hun verkennings vluchten boven het noorden van Irak sterk opgevoerd. De zender meldde dinsdag dat er op Ingirlik sprake is van „uitzonderlijke acti viteit." Al in de ochtenduren zou een groot aantal vliegtuigen, waaronder Awacs- en tankvlieg tuigen, naar Irak zijn vertrokken. Amerikaanse gevechtsvliegtui gen kwamen gisteren voor de vierde achtereenvolgende dag in actie tegen doelen bij Mosul in de noordelijke no-flyzone. De toe stellen van de basis Intfrlik in. Turkije bestookten in totaal vij£ doelen - waaronder twee radarin stallaties en een artilleriesys^ teem- nadat ze bedreigd waren door de ïraakse luchtafweer. De ïraakse leider Saddam Hus:, sein zwoer gisteren de aanval van maandag op Basra te zullen wre-j ken. „Wees geduldig, geliefd volk," want alleen door geduld kan de. zege op de Verenigde Staten wor den bereikt. Jullie bloed zal niet vergeefs vloeien." Hij haalde niet alleen uit naar de VS, maar ook naar niet met name genoemde Arabische landen die hij om schreef als „medeplichtigen van de duivel" In een vandaag gepubliceerd vraaggesprek met de Britse krant The Guardian zegt een voormali ge VN-medewerker, Dennis Haiti- day, dat er door de internationale sancties tegen Irak in het Arabi sche land per maand zeker vijf-, duizend doden vallen. „Na acht' jaar moeten we de sancties be schouwen als een soort oorlog, want ze eisen 5000 a 6000 mensen-, levens per maand," aldus de Ier Haiiiday. Halliday beschuldigt dé Verenigde Naties van „volkeren-.' moord aan het ïraakse volk."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3