13 Voorzittersexperiment afgeblazen Ondernemers zoeken vergeefs steun voor A4 Rotterdams Dagblad Gorzen is gewaarschuwd: de hondenwacht komt eraan Vlaardingse CDA spreekt al voor start veto uit Mm Maassluise WD geeft drinkwaterlobby niet op rëJa" noteer mO voor zo'n kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis daarna betaai ik automatisch 31,98 per maand j Aangehouden in gestolen auto Inbraken in woningen Bekneld by aanrijding Fietsers op de bon Koen betreurt vertrek van topambtenaar Maatregelen tegen dreigende verkeerschaos op Zweedse dag GRATIS NAAR .J bij een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad. Of bel gratis 0800-0642 /eegga Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 27 januari 1999 Maassluis Öp de zuidbaan van de A 20 heeft de politie de afgelo pen nacht een 32-jange Rotter dammer aangehouden, die in een m zijn woonplaats gestolen auto reed De man was al vanaf de Mes daglaan in Maassluis gevolgd door de politie. In de auto werden enkele inbrekerswerktuigen aan getroffen. Schiedam Uit een woning aan het Akkerpad m Schiedam zyn gisteravond onder meer een tele visie en een videorecorder ont vreemd Terwijl de bewoners en kele uren afwezig waren verschaf ten onbekenden zich toegang tot het huis, waarschijnlijk door aan de achterzijde een raam te force ren. Bij de Schiedamse politie werd gisteren ook aangifte gedaan van een inbraak in een woning aan de Van Leeuwenhoeckstraat De be woner werd midden in de nacht wakker en zag toen licht branden. Hij betrapte een inbreker m de woonkamer, die daarop meteen de benen nam. De bewoner mist onder meer een fototoestel, een bankpas en zyn paspoort. Schiedam De brandweer heeft gistermiddag een 43-jange Schie damse automobilist moeten be vrijden die na een verkeersonge luk op de Lorenzlaan in zijn woon plaats bekneld was geraakt De man wilde vanaf een parkeer plaats de rijbaan opdraaien en kwam daarbij in botsing met een andere auto, bestuurd door een 25-jsnge plaatsgenoot. De wagen van de 43-jarige Schiedammer draaide om zyn as en kwam op de andere helft van de weg tegen een daar geparkeerd staande auto tot stilstand. Het slachtoffer werd daarbij op de bijrijdersstoel ge slingerd en raakte bekneld. Hij is overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. Door Ben van Haren Vlaardingen Burgemeester en wethouders blijven gewoon raadscommissies in Vlaardingen leiden. Het voorstel om te gaan experimenteren met voorzitters uit oppositiepartijen heeft het college van de agenda voor de raadsvergadering van vanavond geschrapt. Dat is gebeurd na verzet van het CDA. Fractievoorzitter Cees Oosterom GroenLmksfractie, Ben van der van de christendemocraten heeft Velde, in de raadscommissie ver zijn veto uitgesproken over de op- keer. Hij deed dat toen de eom- volging van zijn wethouder Aart missie zich enthousiast had ge- Kool door de voorzitter van de toond over die voorzitterswisse ling en het ernaar uitzag, dat de andere wethouders (van PvdA en WD) niet de leiding in een van hun commissies uit handen hoef den geven Vorige maand wees het college de commissies voor verkeer en voor cultuur en onderwijs aan voor een experiment met voorzitters uit de oppositie. Behalve Van der Velde, stelden ook Rien Lensvelt (SRG) en de oud-wethouders Ton van der Steen (D66)en John Ranshuij- sen{W20öö) zich beschikbaar De voorzitter van de grootste opposi tiepartij, SP'er Martin Kappers, deed dat niet. „Ik heb het veel te druk om ook nogeens zo'n baan op me te nemen," is zyn verkla ring. Lensvelt bleef als enige kandi daat voor de andere commissie over nadat oud-wethouders wer den uitgesloten van het experi ment De SRG'er wees echter het voorzitterschap van de commissie voor onderwijs en cultuur af, wat PvdA-wethouder Kees van der Windt ter beschikking had ge steld Hij opteerde wel voor stede lijke ontwikkeling, maar die com missie wal Van der Windt met af staan. Financiën (van WD-wethouder Henk Royers) en algemene zaken (van burgemeester Stam) bood het college alsnog aan, waarvan Lensvelt alleen algemene zaken maar zag zitten. De meerderheid van de raad wijst die keuze echter af omdat dit geen politieke porte feuille betreft. Het ontbreken aan voldoende politiek draagvlak deed het college gisteren beslui ten van het experiment af te zien Van der Velde reageert teleurge steld: „Jammer, ik had het graag geprobeerd, ik ben het ovengens wel met de andere fractievoorzit ters eens dat een experiment zich niet tot één commissie mag beper ken Er moet een vergelyk moge lijk zijn Duidelijk is dat de coali tie eigenlijk niks voor dit experi ment voelt." Lensvelt „Het CDA heeft de zaak geblokkeerd en zal daar spijt van krijgen. De coalitie doet wel flmk, maar ais het erop aan komt, haakt ze af. Er staat een cursus integri teit op stapel voor de raad, maar dat lijkt my nutteloos. Integer moetje zyn." VTaardingen Op de Lepelaarsin gel in Vlaardingen is gisteravond een verlichtingscontrole voor (brom)fietsers gehouden. Er werd 23 maal een bekeuring uitge schreven. Eerder die dag was de Vlaarding se politie ook actief op de Delta weg. Daar kregen zeven automo bilisten een proces verbaal omdat zij geen autogordel droegen. Vijf maal werd een bekeuring gege ven omdat er geen geldig rijbe wijs kon worden getoond. Scfiledam/VlaanJIngen Het was misschien een beetje tegen beter weten in, maar toch ondernam het regionale bedryfsleven vandaag weer een poging de gemeentebe sturen van Schiedam en Vlaardin gen alsnog voorstander van aan leg van de A4-noord te laten wor den. Het bedrijfsleven in de regio's Rijnmond en Haaglanden toert heel de dag (en ook de rest van de week) in een Engelse dubbeldek ker rond om overal petities aan te bieden. Gepoogd zo aan minister Netelenbos duidelijk te maken, dat er in de Rotterdamse en Haag se regio wel degelijk brede steun is voor de A4-noord. In elke gemeente gebeurt de over handiging door plaatselijke verte genwoordigers. In Schiedam wa ren dat leden van de Vereniging Schiedamse Ondernemers en van de belangengroep Wiihelminaha- ven; in Vlaardingen stapten drie leden van de Industriële Kring Vlaardingen in de bus. Op het Schiedamse stadskantoor nam wethouder Halkamp de petitie in ontvangsten in Vlaardingen werd het ontvangstcomité gevormd door de wethouders Kool en Roij- ers. De ondernemers, vertegenwoor digd in het actiecomité A4-Mid- den Delfland, zeggen 'verbijsterd' te zijn over de motie Van Heemst, die in december door de Tweede Kamer is aangenomen. Deze mo tie vraagt het kabinet de A 4 niet te verlengen en het daarmee uit gespaarde geld te gebruiken voor een spoortunnel in het centrum van Delft. Volgens het bedrijfsle ven kan de spoortunnel echter niet de functie van de A 4 Midden- Delfland overnemen. Zeker als straks de Tweede Beneluxtunnel er is vormt de A4-noord een on misbare schakel op de lijn tussen Amsterdam en antwerpen, Hafkamp antwoordde dat Schie- Hat bedrijfsleven kwam met do dubbeldekker in Schiedam en Vlaardingen langs. De meegenomen petitie werd vanmorgen In Schie dam In ontvangst genomen door wethouder Hafkamp- Foto rmi oijKstra dam bij haar standpunt blijft. De gemeente ziet voldoende alterna tieven in het openbaar vervoer en vindt dan ook dat alle inspannin gen daarop gericht moeten zyn. „Als het kabinet toch besluit dat de weg er komt, dan zal Schiedam daaraan meewerken door te zeg gen dat dat tussen Vlaardingen en Schiedam ondergronds moetal dus Hafkamp. En Kool gaf aan dat zijn gemeente in ruime meerder heid tegen blijft. Wanneer toch tot aanleg wordt besloten is dat al leen acceptabel wanneer de weg heel goed wordt ingepast. DoorKemkoTanis SchiedamDe Gorzen is gewaar schuwd. De hondenwacht komt eraan. En hij is onverbiddelijk. Gisteren is het startsein gegeven voor het project 'Schiedam-Zuid trapt er niet meer in', een experi ment om de overlast van honden poep tegen te gaan. Extra honden toiletten, losloopgebieden en de inzet van drie hondenwachten moeten er voor zorgen dat de nummer één ergernis van de wijkbewoners verdwijnt. De proef loopt twee jaar en kost twee ton. De gemeente heeft, in samenwerking met de Bewoners- vereniging Sehiedam-Zuid, een plan ontwikkeld waarin niet al leen strengere regels gelden, maar ook betere voorzieningen voor het uitlaten van honden pas sen. „We willen geen anti-hon- denbezittersbeleid voeren," aldus wethouder Adri Reijnhout tijdens de bijeenkomst in het Wijkservi- cepunt Zuid aan de Groenelaan. „Het gaat erom dat zowel mensen met als mensen zonder hond el- kaars standpunt begrijpen en van daaruit het spel meespelen vol gens de regels." Voor de enkele hondenbezitter die zich niet aan die regels wil houden, stelde Reijnhout de hondenwacht in het vooruitzicht. Deze hondenwacht bestaat uit drie werknemers van een beveili- gingsbedryf. Zy hebben opspo ringsbevoegdheid, wat betekent dat ze overtreders een boete mo gen opleggen. Wanneer een baas- In Schledam-Zuld werd gisteren het startsein gegeven voor de actie, die de wijk straks 'honden- poepvrlj' moet maken. Foto rooi Dijkstra je de ontlasting van zijn of haar hond niet opruimt, kost dat zestig tot tachtig gulden. De honden wacht zal vanaf 8 februari zestien uur per week door de wijk lopen. Alleen de controle op elke maan dagavond tussen vyf en negen uur is aangekondigd. De overige controles vinden op steeds andere tijdstippen plaats, ook in het weekeinde. De hondenwachten worden ingewerkt door collega's uit Breda, waar een dergelijk sys teem al werkt. Verder staan er in Schiedam- Zuid vier nieuwe hondentoiletten en vijf hondenpoep-afvalbak ken. Deze bakken kosten duizend gulden per stuk. Maija Soesber gen, opbouwmedewerker in de wijk, denkt met dat deze extra voorzieningen genoeg zyn. „We zullen dat moeten bijsturen wan neer het project loopt," verwacht Soesbergen. „Juist in deze wijk is er eigenlijk in elke straat een af valbak nodig." Het probleem met de hondenpoep is zo groot in Schiedam-Zuid, omdat het een gebied is met veel smalle straten, dicht op elkaar ge bouwde huizen en weinig groen. Hierdoor komt veel van de bruine troep dus op het trottoir terecht. Om dit op te lossen, zijn er, naast toiletten en afvalbakken, ook nieuwe 'losloopgebieden' aange wezen. Dit zijn groenstroken waar de houder, niet aan de iyn hoeven en waar baasjes de poep mogen la ten liggen. Of er ook zo'n gebied m het park aan de Maasboulevard komt, is nog niet bekend. Ge vreesd wordt dat de overlast voor recreanten te groot is Recreanten Hondenbezitster en lid van pro jectgroep 'Schiedam-Zuid trapt er niet meer in' Carta van Doom is het hier niet mee eens. „Wy zijn ook recreanten," zegt ze veront waardigd. „De een reereeert door te barbecuen in het park, ik doe dat door er mijn hond uit te la ten." Op dit moment discussieren de projectgroep en oe gemeente Schiedam nog over de vraag of een deel van het park aan de Maasboulevard toch 'losloopge bied' kan worden. Probleem daar bij is, hoe kan worden voorkomen dat de honden toch met het 'ver boden' deel in rennen en daar hun behoefte doen. Je moet er gewoon voor zorgen dat je je hond m de hand kunt houden," vindt Van Doom. „Kun je dat niet, dan moet je het dier met eens zonder nem laten lo pen." Ze is wel voorstander van het idee van Donald van den Ak ker, coordinator van het honden- beleid van de gemeente Schie dam, om 's winters het hele park vrij te geven voor honden en 's zo mers geen enkel deel. Wanneer de maatregelen tegen de hondenpoep werken, wil Schie dam ze ook in andere delen van de stad gaan invoeren Van hui ten dp gemeente komen ook reacties: Rozenburg heeft al interesse ge toond in het project. Maassluis Jan Eshuis, hoofd van de sector stads- en milieu beheer, ruilt over zo'n drie maanden zijn baan in Maas sluis in voor één in de gemeen te Haarlemmermeer. Eshuis is ondermeer nauw betrokken bij de ontwikkeling van woonwijk Het Balkon. Verantwoordelijk wethouder Frank Koen betreurt het ver trek. „Ik was onaangenaam verrast. Voor Het Balkon en de ontwikkelingen in de haven had hij een deskundige in breng. Op korte termijn zullen we een vervanger moeten vin den." De fractievoorzitters John Scheerstra (WD) en Pieter Kromdijk (PvdA) vinden het vertrek van de 'capabele vent' vooral erg jammer. „We heb ben hem met een lampje moe ten zoeken. Dat doen andere gemeenten blijkbaar ook," al dus de PvdA'er. Eshuis, die zo'n twee jaar in Maassluis werkt, was daarvoor ambtenaar in Schiedam. Door Edwin Comeüsse Schiedam Een grote parkeer plaats bij de afrit van de Schie damse afslag van rijksweg A 20, gratis openbaar vervoer naar de binnenstad en borden bij de be langrijkste invalswegen. Deze maatregelen gaat de gemeente Schiedam treffen om de par keeroverlast tijdens de Dag van het Zweedse Wonen zoveel mo gelijk te beperken. Het evene ment dat zaterdag wordt gehou den, is waarschijnlijk goed voor een paar duizend bezoekers. En dat aantal overstijgt ruim schoots de parkeercapaciteit in de Schiedamse binnenstad. Op 30 januari zal het Stadserf- complex geheel in het teken staan van het Zweedse wonen. De afgelopen dagen zyn her en der in de stad al Zweedse vlag gen opgehangen. Op verschil lende locaties wordt aandacht besteed aan Sveaparken, de uit breidingswijk aan de rand van Schiedam Noord waar duizend woningen moeten verrijzen. De interesse voor deze woonwijk is enorm. Bij het Woon Informatie Centrum hebbenzich inmiddels al zo'n vijfduizend mensen inge schreven. Tydens de Zweedse dag zijn tevens de inschrijffor mulieren voor een woning in Sveafors, de eerste bouwfase van Sveaparken, te verkrijgen. De verwachting dat duizenden mensen zaterdag Schiedam zul len bezoeken, is dus uiterst re- eeL In eerste instantie leek de orga nisatie van het evenement dat wordt gehouden in de foyer van het Theater a.d Schie en in de Aleidazaal zich niet goed te rea liseren dat de enorme belang stelling voor de Zweedse dag een grote verkeerschaos zal ver oorzaken in de binnenstad. In de parkeergarages en -plaatsen in !het stadshart is slechts ruimte voor achthonderd auto's. En veel van deze plekken zijn op een reguliere zaterdag al bezet. Een gemeentelijk aanvalsplan om de verkeersstroom in goede banen te leiden, ontbrak tot voor kort. Maar de gemeente heeft nu ex tra geld uitgetrokken en contact gezocht met de politie om alsnog te zorgen dat de binnenstad za- terdagniet dichtslibt met auto's. Aan het begin van de hoofdwe gen (Rotterdamsedyk, 's Grave- Iandseweg) die leiden naar het Stadserfcomplex, worden bor den geplaatst die automobilis ten verwijzen naar een groot parkeerterrein bij de afrit van rijksweg A 20. Hier mag de ge hele dag gratis worden gepar keerd. Het vervoer naar het cen trum wordt vervolgens geregeld met een grote pendelbus die de gehele dag gratis heel en weer rijdt tussen de parkeerplaats en het Stadserf. De gemeente heeft inmiddels ook extra aandacht besteed aan de mogelijkheden om het Stad serf te bereiken met het open baar vervoer. In oproepen voor de Zweedse Dag wordt mensen die zaterdag een kykje willen nemen in Schiedam geadvi seerd om met tram, bus of trein te komen. De eerste twee stop pen letterlijk voor de deur en van het NS-station Schiedam Centrum naar het stadserf is het slechts vijf minuten lopen. Ty dens de Zweedse dag moet de wijk Sveaparken het stralend middelpunt zijn. Projectontwik kelaars, makelaars en bouwers laten zien hoe het Zweedse prin cipe vorm krijgt in de Schiedam se woonwijk. Met dia's, tekenin gen, een expositie en lezingen geeft de gemeente uitleg over de keuze voor het Zweedse con cept. Pagina 15: Schiedammers zien wonen in Sveaparken wel rit ten MaassluisDe Maassluise fractie van de WD heeft zich gisteren per brief gewend tot de Tweede Kamer-leden entot de Nederland se leden van het Europese Parle ment. De liberalen dringen er op aan dat het onlangs genomen be sluit over de verhoging van het BTW-tarief op drinkwater wordt teruggedraaid. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling drinkwater te gaan belasten met 17,5 procent in plaats van de zes procent nu. De Tweede Kamer heeft deze maatregel afgezwakt door per huishouden slechts zes tig gulden per jaar te blijven be lasten met zes procent; voor de rest wordt de watergebruiker be iast met 17,5 procent. Volgens de WD een 'krenterig' compromis dat maar 6,90 per huishouden oplevert, Begin november was het de ge meente Maassluis die, na een aan genomen motie van de WD, an dere gemeenten mobiliseerde te protesteren tegen de 'ordinaire belastingmaatregel'. Vrijwel alle gemeenten stuurden vervolgens een protest naar de vaste Kamer commissie voor Financiën tegen de voorgenomen 17,5 procent. Hierna volgde het compromis, waarna Maassluis ook de Eerste Kamer inschakelde. Net ais in die laatste brief van de gemeente, keert de WD zich nu tegen het dubbele tarief dat gehe ven gaat worden. Dat is immers in strijd metriehtiynen van de Euro pese Unie. De Maassluise libera len vinden dat staatssecretaris Vermeend deze regels aan zijn laars lapt. „Dit bevordert de ge loofwaardigheid van de politiek en een betere opkomst bij de Eu ropese verkiezingen op 10 juni 1999 zeker niet/1 aldus de bnef aan de leden van de Tweede Ka mer en het Europese Parlement. Neem nu een kwartaalabonnement met auto matische betaling op het Rotterdams Dagblad^ en ontvang twee kaartjes voor één van de Rotterdamse Pathé bioscopen cadeau. m/vj 1 S (Cv.™, controle bezorging) I I I Adres: j Postcode: Telefoon: J Bank/gJronr.: Voorl: .Nr, Handtekening: j Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1578, 300O VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5