Nieuwe acties onderwijs en politie onvermijdelijk tot vrede dwingen Christophorus heeft geen idee wie naam op rampbus wegkalkte Sport Cultuur In Spijkenisser moordzaak 14 tot 20 jaar geëist un verwacht op 'Zweedse' wijk in Schiedam Kouderecords in het noorden: 53 graden onder nul Kabinet kan boze agenten en leraren alleen stoppen met meer geld Abonneeservice Westen VÓS KOSOVO Oplriiè 9 Sport 10,11 Digitaal 12 Regiö l3*èV Opblaasbare veiligheidsgordel GRATIS! Vrijdag 29 januan 1999 Jaargang 8 Nummer 2408 Elkhattabi wil spelen; Actueel maakt niet uit waér Rotterdam Het openbaar mi nisterie heeft gisteren voor de Rotterdamse rechtbank cel straffen van veertien tot twin tig jaar geëist tegen de vier hoofdverdachten in de Spijke- nissermoordzaak, De vier worden er onder meer van verdacht op 10 december 1997 de 26-jarige fysiothera peute Viola Schille en haar 32- jarige kennis Ronald van Hun- nik op gruwelijke wijze om het leve^te hebben gebracht. Dat gebeurde aan de Wagenmaker in Spijkenisse na een uit de hand gelopen ruzie over een wietplantage. De dubbele moord werd gepleegd op de zolder van' de woning van de moeder van Patrick B„ een van de hoofdverdachten. Omdat Van Hunnik de moeder en oom van Patrick B. met de dood bedreigde, schakelde de vrouw haar zoon in om met zijn vrienden Van Hunnik het zwij gen op te leggen. Vermoedelijk had niemand erop gerekend dat Schil te ook mee zou komen naar de woning: Van Hunnik werd neergesto ken en Schilte werd de schedel ingeslagen met een strijkijzer. De lijken werden in de Broek polder in Vlaardirgen begra- y ven. Daar werden de stoffelijke overschotten pas afgelopen a september ontdekt, Zie ook pagina Rotterdam Schiedam De gemeente Schie dam verwacht morgen duizenden mensen, die interesse hebben in een woning in de nieuwe wijk Sveaparken. Op de georganiseer de Zweedse dag in het Stadserf- complex wordt het eerste van vier deelplannen gepresenteerd en kunnen geïnteresseerden in schrijfformulieren meekrijgen. Omdat de Schiedamse binnen stad onvoldoende parkeergele genheid heeft wordt bezoekers geadviseerd met het openbaar vervoer te komen. Vanaf een gro te parkeerplek bij de afslag van de A 20 worden bussen ingezet. In Sveaparken worden de komen de vier jaar zo'n duizend wonin gen gebouwd. De grote interesse laat zich deels verklaren door de bijzondere opzet van de wijk, die zeer afwijkt van andere nieuw bouwwijken. ITALIAANSE SHOWROOMKEUKENS 50% KORTING H ILC'O TEN HOEVE. Oostzccdijfc 144A 1S2A Rotterdam telefoon 010-4tl0091 Verse lucht en schoonmaken dé remedie tegen zieke gebouwen Gergjev zette] Rotterdam muzikaal weer] op de kaart Den Haag Zowel bij de politie als in het onderwijs dreigen stakingsacties nu de onderhandelingen voor beide nieuwe CAO's zijn vastgelopen. De politiebonden braken vanochtend vroeg de besprekingen af. De onderwijsbonden kwamen er gisteren in de vroege ochtend ook niet uit. Acties lijken slechts te voorkomen als het kabinet vanmiddag diep in de buidel tast en de onderhandelaars van het rijk ruimere finan ciële middelen ter beschikking stelt. .Onze leden zijn deze onbetrouw- Woordvoerder K de Neef van de Den Haag De ANWB waarschuwt voor zware sneeuwval in de Alpen, Sinds het middaguur gisteren sneeuwt het in delen van Zwitserland en de Franse Alpen zo hevig dat automobilisten met klem wordt afgeraden de weg op te gaan. In Oostenrijk is de situatie nog niet zo ex treem, maar op veel wegen zijn sneeuw kettingen noodzakelijk; ook op de weg Innsbruck-Brenner-grensovergang. Ook in het zuiden van Duitsland moeten vrachtwagens en personenauto's sneeuw kettingen hebben. Inde Franse Alpen zijn door hevige sneeuwval en lawinegevaar wintersportplaatsen, als Tignes, Les Arcs, Val Thorens en La Plagne van de buiten wereld afgesloten, Recordkoude De recordkoude in het noorden van Scan dinavië en Noord-Rusland houdt aan. In Noord-Noorwegen en Noord-Finland wer-, den gisteren temperaturen geregistreerd van meer dan 50 graden onder nul, de laagste van de eeuw. In het noorden van bare werkgever spuugzat," zeg gen de politiebonden. „De rumoe rige tijden die ons te wachten staan, zijn geheel voor rekening van minister Peper," aldus voor zitter F. Vogel van de politiebond ACP, De onderwijsbonden had den 9 februari al tot nationale sta kingsdag uitgeroepen als de loon onderhandelingen niet tot het ge wenste resultaat zouden leiden. De onderhandelingen over een nieuwe politie-CAO spitsen zich toe op een 'rekenfout' van 35 mil joen gulden die was 'geslopen in de eerder overeengekomen CAO. De bonden zijn vooralsnog niet van plan minister Peper (Binnen landse Zaken) tegemoet te ko men. De minister weigert echter zijn handtekening te zetten zo lang die fout niet is rechtgezet. De politie is daar woedend over en dreigt met stakingen. Alleen noodgevallen Na een ultimatum van de bonden aan de minister, dat vanmorgen half tien afliep, raadplegen de po litiebonden vandaag de leden. Vanochtend kwam ook de bonds raad van de NPB bijeen, Woord voerder Debbie Fonke (NPB): „Acties zijn zeer waarschijnlijk, want de leden zijn razend." De onderhandelaars van het mi nisterie hebben toegegeven dat zij een fout hebben gemaakt. Het gaat om twee loonschalen die vol gens Binnenlandse Zaken hoger zijn uitgevallen dan de bedoeling was. Volgens de bonden kan er echter geen enkele misverstand bestaan over de afspraken. Vogel van de ACP reageerde van ochtend uiterst ontevreden. „Wat ons verbijsterde, is dat de minis ter ons hier de hele dag heeft la ten zitten en tenslotte absoluut niet bereid bleek ook maar enige beweging te maken." De ACP be raadt zich op juridische stappen. regionale afdeling van de Neder landse Politiebond (NPB) kondigt ook in deze regio harde acties aan, mocht het ministerie voet bij stuk houden. „We zullen meteen over gaan tot grootschalige acties," zegt hij, „waarbij naar de uiterste middelen zal worden gegrepen. Dus grootscheepse werkonder brekingen en stakingen." Voorzitter Wim Lagendijk van de Algemeen Christelijke Politie bond (ACP) is dezelfde mening toegedaan: „Waar ik bang voor ben, is dat vooral oudere collega's er de brui aan geven. Een aantal heeft al gezegd zich meteen ziek te melden, mocht het fout lopen. En we hebben al zo weinig perso neel in Rotterdam-Rijnmond." Als er acties komen, zal de politie alleen nog de echte noodgevallen afhandelen. „We kunnen bijvoor beeld stoppen met het schrijven van boetes voor het rijden door rood licht of snelheidsovertredin gen. Dat gaat al snel om flinke be dragen," aldus Lagendijk. Onderwijs De onderwïjs-CAO en die voor de politie hangen nauw samen. Mi nister Hermans (onderwijs) en premier Kok hebben beiden de politie-CAO uitgangspunt ge noemd voor die in het onderwijs. De Algemene Onderwijsbond (AOb) heeft gisteren een klem mend beroep gedaan op de mede werking van de Tweede Kamer om uit het slepende conflict over de onderwijs-CAO te komen. Het hoofdbestuur van de AOb vraagt de Kamer dringend om minister Hermans (Onderwijs) vrij te laten in de besteding van de 215 mil joen gulden die voor de compe tentiebeloning is bedoeld. Vól gens de bond heeft het ministerie te weinig financiële ruimte om een bod te doen dat in de ogen van de vakbonden aanvaardbaar is. Informatie over bezorging van de krant; maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Zie ook weerbericht op pagina 22 Telefoon: 010-4004 444 Door Hans Geurens Mayrtiofen Het Oostenrijkse touringcarbedrijf Christophorus zegt geen idee te hebben wie de naam van het bedrijf op.de bus die dinsdagavond in het Zillertal in een ravijn stortte met verf on herkenbaar heeft gemaakt. Di recteur A. Kröll kan zich niet voorstellen dat een medewerker 7 van zijn busbedrijf dat heeft ge daan. „Dat zou totaal zinloos zijn. Alle pers was immers al langsge- weèst. Er waren fotografen en filmploegen geweest fit ben tot vier uur 's morgens op de plek van het ongeluk geweest en toen £was de bedrijfsnaam gewoon nog vte lezen." ?0p een woensdagmorgen ge- maakte ANP-foto van de veron gelukte bus in het Rotterdams Dagblad van die dag was de naam ?van het busbedrijf overgeschil- i derd met grijze verf, zo kon de op lettende lezer constateren. Volgens directeur H. de Jong van ride Ridderkerkse reisorganisatie v;De Jong Intra Vakanties, aan wie Christophorus de woordvoering „in Nederland over het busonge luk heeft overgedragen, was gis- „teren na telefonisch overleg met het Oostenrijkse busbedrijf ge- ijbleken dat Christophorus de naam op de voorkant en de zij kant van de bus zelf had over schilderd om negatieve publici teit te voorkomen. De Jong Intra Vakanties had de bus samen met reisorganisaties Arke en Oad gehuurd.De Jong zag het overschilderen van de naam van de busmaatschappij op het in een ravijn gestortte voer tuig als 'een paniekreactie' van Christophorus. Maar directeur Kröll van Chris tophorus ontkende vanmorgen pertinent dat zijn bedrijf iets met de schilderbeurt te maken heeft. „Ik heb De Jong ook niet gespro ken," zegt hij. Wie de kwast dan wel ter hand heeft genomen en de naam van zijn bedrijf met een lik grijze verf onherkenbaar heeft gemaakt, zegt Kröll niet te weten. „Ik heb die foto ook in een krant gezien, maar ik heb mo menteel veel belangrijker dingen aan mijn hoofd. Zodra ik wat meer tijd heb zal ik me eens met. deze zaak gaan bezighouden." Veel nut had de eamouflage-aetie O** fntp'p fun UlUl6LUJ WJ, - ander persbureau die gisteren in andere Nederlandse kranten ver- ArchieffotoANP schenen, had de gelegenheids- schilder rijn werk nog niet kun nen doen. 'De naam Christo phorus was op die foto's -zy het ondersteboven omdat de bus op zijn kop in het ravijn lag - in gro te groene letters nog duidelijk leesbaar. Bovendien werd de naam van het busbedrijf de afge lopen dagen ook genoemd in vrij wel alle artikelen over het onge val, waarbij twee Nederlandse vrouwen omkwamen. Een woordvoerder van de politie in Mayrhofen bevestigt dat de fir manaam op de rampbus pas over geschilderd kan zijn, nadat rond vier uur 's morgens de laatste ge wonden uit de bus waren ge haald. „Het is op zich niet straf baar de naam van de busmaat schappij over te schilderen. Je verdoezelt er geen heivijs mee, in tegenstelling tot wanneer er bij voorbeeld na het ongeval met de remmen geknoeid zou zijn," zegt hij. Wel zal de merkwaardige ac tie in het politie-onderzoek naar het busongeval worden betrok ken, verzekert de politieman. „Het geeft toch een bepaalde bij smaak." BrusselDe NAVO en de zes lan den van de Contactgroep voor het voormalige Joegoslavië willen Joegoslavische en Servische lei ders en de leiders van de etnische Albanezen in Kosovo voor eind volgende week aan de tafel krij gen om te praten over vrede in de Zuid-Servische provincie. Op een geïsoleerde plek, waar schijnlijk in Frankrijk of in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen, krijgen ze dan twee weken de tijd om vrede te stichten en te komen tot een overgangsregeling naar autonomie voor Kosovo. Het wes ten is bereid dit plan voor een soort 'Kosovo-Dayton' met de dreiging van geweld af te dwin gen. Dat blijkt uit opmerkingen van de Duitse minister van Bui tenlandse Zaken Fischer, die gis teren vee! meer dan de secretaris generaal van de NAVO Javier So- lana of VN-secretaris-generaal Kofi Annan, bereid bleek tot dui delijke uitspraken. Onzekere factor Fischer zei in Bonn dat Rusland - vanwege de Slavische broeder bond met Servië een onzekere factor in de Contactgroep- be reid zou zijn de plannen te onder steunen. Solana zei eerder tijdens bliksem bezoeken aan Den Haag en Brus sel dat er binnen het bondgenoot schap overeenstemming is over de politiek-militaire strategie voor Kosovo. De strategie van NAVO en Contactgroep ziet er vol gens berichten van diplomaten als volgt uit. De NAVO-dreiging met geweld wordt vandaag ge volgd door een 'politiek ultima tum' van de Contactgroep (VS, Rusland, Duitsland, Groot-Brit- westblaak 180 3012 KN Rotterdam. 010-4004400 nog 337 dagen tot Onafhankelijk Rus! and is het zo koud als het in geen zes tigjaar is geweest, zeggen meteorologen In het dorp Petrun in de Russische repu bliek Komi ten westen van de Oeral was het gisteren het koudst: 53 graden onder nuL In het zuidelijkste deel van Korai was het nog altijd kouder dan 45 graden onder nul Op het schiereiland Kola wordt het daarentegen een beetje 'warmeri. Het kwik is daar van min 51 tot min 40 graden In de stad Pokka m het noorden van Fin land blijft de temperatuur dalen. Het re cord van woensdag werd gisteren al scher per gesteld op 51,5 graden onder nul. Daarmee was gisteren de koudste dag van de eeuw in deze plaats in het noorden van Lapland, De Noorse plaats Karasjok boek- ook een kouderccord. Daar daalde het kwik tot 51 graden onder nul. In Nederland is het dit weekeinde ook winters door aanvoer van koude lucht uit het oosten, maar daalt de teriiperatuur niet Verder dart -5 graden Celsius Mleen volle dig Ingepakt vrouw zich In de Finse hoofdstad Helsinki op straat. In Scandinavië worden op dit moment overal kou- dereeords gebroken rriet tempe raturen van meer dan 50 graden onder nuf. foto SoHe KallhVReuters •economie tannic, Frankrijk en Italië) die vanmorgen bijeenkwam in Lon den. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken Robin Cook zal die boodschap morgen in detail en persoonlijk overbrengen aan de Joegoslavische president Milo sevic. Zelfbestuur De gewenste vredesgesprekken die binnen een week op straffe van militair ingrijpen moeten be ginnen, hebben een aantal uit gangspunten: zelfbestuur voor de provincie, vrije verkiezingen voor de politieke instituties, een poli tiemacht die een weerslag is van de etnische verdelingen in Koso vo en waarnemers die drie jaar lang zullen toezien op de status van Kosovo en de afspraken uit het vredesakkoord. De Franse president Chirac en de Britse pre mier Blair lieten vanuit Parijs we ten dat ze bereid zijn een eventu eel akkoord voor Kosovo met grondtroepen te begeleiden. „Maar alleen als er een politieke overeenkomst ligt," zei minister Cook vanmorgen. „We leveren geen grondtroepen om ze te laten beschieten." Het Kosovo Bevrijdingsleger boekt met dit scenario enerzijds een overwinning, maar staat an derzijds voor het blok. Het wordt voor het eerst geaccepteerd door de internationale gemeenschap als volwaardig gesprekspartner, wat een paar maanden geleden nog voor onmogelijk werd gehou den, maar weet ook dat als het niet ingaat op de westerse 'uitno diging' en de Joegoslavische pre sident Milosevic dat wel doet, het aan zijn lot wordt ovei gelaten. Zie ook pagina 9 Opinie Rotterdam Na de luchtzak ('air bag') voor de bestuurder, de pas sagier en aan de zijkanten van de auto, komt er nu een opblaasbare veiligheidsgordel, geproduceerd door een Amerikaans bedrijf. De huidige gordel levert bij aan rijdingen vaak ernstige verwon dingen aan de schouders op. De nieuwe uitvinding blaast zichzelf in een fractie van een seconde op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1