9 D-day nadert voor Kosovo T Transavia vliegt door vacuüm van Rotterdamse vliegveld-discussie Het leven is mooi Eurosport WAO (2) Gabriel Aguilera Fusiegolf Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Vrijdag 29 januari 1999 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ook iets op uw hart? schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotter dam (E-mail: digitaal@rotterdainsdagbIad.nl). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletter(s), adres en tele foonnummer (onder uw brief in de krant komen al leen naam en woonplaats). Plaatsing betekent niet dat het Rotterdams Dagblad uw mening deelt. Als kabelabonnee van ENECO maak ik bezwaa^ regen het niet opnemen van Eurosport in het basispakket. Eurosport is een zender, die een heel gevarieerd pak ket aan sportonderwerpen behandelt. De verslagge ving is kwalitatief beter dan die van Studio Sport. Een paar jaar geleden werd Eurosport van de kabel ge haald met het argument dat ENECO aan Eurosport geen geld wilde betalen voor het doorgeven van deze zender. Nu blijkt dat dit voor slechts 5 cent per maand mogelijk is. ENECO wil Eurosport in een pluspakket met een de corder aan de abonnees verkopen. Dit vind ik machts misbruik. Het energiebedrijf heeft alleen maar oog voor commerciële belangen en gebruikt zijn abonnees als melkkoe. fic hoop dat vele kabelabonnees met mij zich niet willen laten uitmelken en belazerendoor EN ECO. Door massaal geen pluspakket te nemen kun nen we het bedrijf wellicht dwingen om Eurosport in het basispakket op te nemen. T. H. Feiken, Rotterdam In het Rotterdams Dagblad van 19 januari waarschuw de WD-fractievoorzitter Dijkstal de PvdA, D66 en de vakbeweging dat ingrijpen in de hoogte en duur van de WAO-uitkeringen niet kan uitblijven, indien het aantal WAO'ers niet wordt teruggedrongen. In dezelf de krant stond een bericht onder kop 'Korting uitke ring ambtenaren onzeker'. De vakbonden hopen dat ambtenaren, die vanaf dit jaar vervroegd met pensi oen gaan of arbeidsongescnikt raken, toch niet wor den gekort op hun uitkering. Het moge de lezer hier mee duidelijk zijn dat het wederom de zwaksten in de samenleving zijn, op wie men beoogde bezuinigingen wil verhalen. Maar, ho even. Sinds 1997 zyn er ruim 88.000 werken den bijgekomen. Het is dus niet vreemd dat by een aanwas van de beroepsbevolking ook een groei van het aantal uitkeringsgerechtigden valt te bespeuren. Ook is er sprake van vergrijzing van de beroepsbevol kingen van doordewerkgevers gepleegd roofbouwop personeel. De werkgevers, die hun werknemers in middels tot het uiterste hebben uitgeknepen, dreigen nu de de rekening gepr esentee rd te krijgen. Zij voelen er daarom meer voor om hun werknemers in de bij stand te dumpen. Al thans, alle gedane uitlatingen wij zen die richting uit Is het niet zo dat diezelfde werkgevers hun oudere mensen voorheen lieten afvloeien naar de WAO? A. F. van Leeuwen, Rotterdam Naar aanleiding van het artikel 'Het romantische beel d van Chili raak ik niet kwijt; kunstenaarKata Nu- fiez vertelt over de Chilenen in symbolen' opdinsdag 19 januari door Jella Pichotte wil ik graag even reage ren. In het onderschrift bij de foto, waarop een deel van de muurschildering van Kata Nufiez over de geschiede nis van de Chileense vluchtelingen is te zien, is een pijnlijke fout geslopen. De vermoorde zanger die staat afgebeeld is Victor Jara, die door het militaire regime van Pinochet in hetstadionvan Santiagoin 1973 werd omgebracht. Het is dus niet, zoals abusievelijk staat vermeld, Gabriel Aguilera. Gabriel Aguilerais springlevenden heeftopzondag 17 januari meegewerkt aan het Chili festival in het Prin sestheater in het kader van de activiteiten van' Rotter dam Vluchtheuvel: van Chili naar Rotterdam en te rug'. Hij lie t daar op sprankelende en verrassende wij ze zien hoe hfj zich tijdens zijn ballingschap in Neder land als muzikant en instrumentenbouwer heeft ont wikkeld. Yvonne Heygele, coördinator Rotterdam Vluchtheuvel De lijd tikt snelweg in Kosovo. Als er voor eind februari geen vredesakkoord is, ontploft het etnische kruitvat, vrezen wester se diplomaten. Daarom moeten de Servische president Milosevic én de Kosovo-Albanezen met het pistool op de borst tot onderhan delen worden gedwongen. Maar wat te doen als de 'gesprekken van de laatste kans' mislukken? Door Paul Koopman Westerse diplomaten draaien overuren sedert op 16 januari in een greppel bij het dorp Racak 45 ontzielde lichamen werden ge vonden. De NAVO-Raad is vrijwel permanent bijeen, de Amerikaan se onderhandelaar Hill en minis ter van Buitenlandse Zaken Al bright pendelen tussen hoofdste den, de veiligheidsorganisatie OVSE staat op scherp en de Joe- goslavie-contactgroep vergadert met de frequentie van een kaart club, vandaag alweer in Londen. Dit wijst in principe op twee mo gelijkheden: of de internationale gemeenschap is ernstig in ver warring, of er staat werkelijk iets belangrijks te gebeuren. De para dox van de jongste Kosovo-crisis is, dat het allebei waar is. Er is nog onenigheid over de te volgen marsroute. Maar alle betrokken partijen vinden óók dat resoluut optreden vereist is, na maanden van pappen en nathouden. „We zijn bij een kritiek moment aanbeland. De komende paar da gen zijn beslissend," zei secreta ris-generaal Solana van de NAVO gisteren. „We kunnen dit proces niet laten voortslepen," waar schuwde de Amerikaanse onder handelaar Hill eerder. NAVO-ge- neraal Naumannj chef van het mi litair comité, sprak nóg hardere taal: „We moeten beide partijen duidelijk maken dat zij de grens hebben bereikt. Anders zal de mi litaire optie worden ingezet." Sedert de Amerikaanse onder handelaar Holbrooke oktober vo rig jaar een noodverbandje aan legde, is de situatie in Kosovo in snel tempo verslechterd. Het be vrijdingsleger UQK verrees uit zijn as en pakte de wapens weer op. De Joegoslavische leider Milo sevic smokkelde verse troepen de provincie binnen en hervatte zijn repressiepolitiek. De vredesge- sprekken die in de voor oorlog voering minder geschikte winter maanden gevoerd moesten wor den, kwamen nooit van de grond. Inmiddels zijn opnieuw duizen den burgers op de vlucht en dreigt de hele regio in vuur en vlam te raken. Militaire dreiging Net als in oktober, toen een NAVO-fiat voor bombardementen Holbrooke's diplomatieke missie vleugels gaf, wordt nu wéér naar de Alliantie gekeken. Een ultima tum, vergezeld van een realisti sche militaire dreiging, moet zo wel Milosevic als het U^K tot con cessies dwingen, is de gedachte die het eerst door de Amerikanen werd geopperd en inmiddels schoorvoetend door de Europese bondgenoten is overgenomen. „Vrijwillig gaan Milosevic en het UCK niet met elkaar aan tafel, dat is de afgelopen maanden wel ge bleken. Je moet ze het pistool op de borst zetten," zei een NAVO- functionans. Over dat principe raag de Allian tie het eens zijn, de praktische uit- In deze dagen van het filmfestival is ook bioscoop 't Venster ingeschakeld om een deel van het enorme aanbod festivalfilms te vertonen. Dat betekent dat La vita bella, die daar al een tijdje draait, deze week niet te zien zal zijn. Maar wanneer het festival is afgelopen komt ze weer terug; verwacht wordt dat ze tot mei van dit jaar in roulatie zal blijven. Het is dan ook een bijzondere film. Toen ik er voor het eerst over hoorde had ik eigenlijk geen zin om er heen te gaan. De film vertelt het verhaal over een jong gezin, vlak voor en tijdens de Tweede Wereldoor log, Alles begint heel idyl lisch. In een verrukkelijk; Toscaans stadje wordt een vrolijke joodse jongen smoorverliefd. Na de nodige verwikkelingen krijgen ze elkaar en wordt een schattig zoontje geboren. Maar langzaam valt de schaduw van de begin nende jodenvervolging op hen. Tegen het eind van de oorlog komen ze terecht in een concentratiekamp. Vader en zoon worden van de moeder gescheiden. De man houdt zijn zoontje voor dat het om een spel gaat. Dat is immers de enige mogelijkheid om het jongetje door de verschrikkingen van het kampleven heen te helpen. Iedere dag kun je punten verdienen door de ontberin gen te doorstaan. Dat het om een spel gaat, is uiteraard geheim. Wie als eerste duizend punten haalt is winnaar. De prijs: een tank waarmee je het kamp uit kunt rijden. Taco Noorman is hervormd stads predikant Mijn aarzeling was: is zo'n piot niet by v w- baat te onwerkelijk? Kan het wel, om de verschrikkingen van de kamptijd op zo'n speelse wijze te verbeel den? Worden ze zo niet on toelaatbaar gebanaliseerd? Die vragen ben ik bij het zien van de film snel kwijt geraakt. De wrede bitter heid wordt niet verzacht. Nergens wekt de regisseur de suggestie van een histo rische reconstructie. Zelf sprak hij in een interview over deze film als een fa bel: „Niets in een film zou ook maar in de buurt kun nen komen van de werke lijkheid zoals die heeft plaats gevonden." Daarom heeft hy zijn uitgangspunt genomen in een herinne ring van een overlevende, de auteur Primo Levi, die tijdens een ochtendreveille, staan de tussen de andere naakte en bewegings loze medegevangenen, bedenkt: „Wat als dit alles niet anders dan een vreselijke grap is? Dit kan immers niet waar zijn." Bepa lend voor het scenario is verder de vraag naar de kracht van de menselijke wil. Zal het de vader lukken om tot op heleinde zijn wil op te leggen aan de verschrikkelijke werkelijkheid door deze jegens zijn zoon als spel te interpreteren? Dat de spanning rond die vraag tot aan het de slotbeelden wordt volgehouden maakt deze film tot een aangrijpend document over hoe het leven, zelfs in de grootste verschrikkingen, mooi kan zijn. Sinds de Amerikaanse onderhandelaar Holbrooke oktober vorig jaar een noodverbandje aanlegde, is de situatie In Kosovo fn snel tempo verslechterd. Het bevrijdingsleger UQK verrees uit zijn as en pakte de wapens weer op. Op de foto: etnische Albanezen die afgelopen woensdag vluchtten uit Lapastlca, 30 kilometer ten noorden van Prestina. Foto Afban Bujari^pA werking is nog een ander verhaal. Zo is er onenigheid over zowel de timing als de inhoud: op welk mo ment moet het pistool uit de hol ster gehaald en hoeveel kogels mogen er in het magazijn? Rus land, lid van de Joegoslavie-con- taetgroep, vindt tot nu toe dat het wapen ongeladen moet blyven, wat elk NAVO-dreigement al bij voorbaat lachwekkend maakt. De VS willen het hard spelen met een vol magazijn. De meeste Europe se bondgenoten zijn behoedza mer. Zij willen de druk liefst stapsgewijs opbouwen, te begin nen met het verbale geweld van Solana gisteren, een ultimatum na de bijeenkomst van de Con tactgroep vandaag en later 'groen licht' voor luchtaanvallen. De huiver heeft veel te maken met het risico dat Milosevic, die weliswaar tweemaal eerder gevoe lig is gebleken voor dreigend NAVO-geweld, deze keer mis schien anders reageert Hij kan een voorbeeld nemen aan collega- dictator Saddam Hussein, en met buigen. Ook is er het probleem dat een NAVO-uitimatum het UCK juist een reden geeft de vre* desgesprekken te saboteren. NAVO-vliegtuigen die Servische doelen in Kosovo en Servië aan vallen, dat is immers de natte droom van menige U^K-strijder. Het gelijktijdig onder druk zetten van hetUQK, bijvoorbeeld door te dreigen met een blokkade van geld- en wapenstromen, is eerder gezegd dan gedaan. „Het UQK haalt zijn wapens tegenwoordig zelfs uit Servië," merkte een NAVO-functionaris op. Solana zei gisteren droogjes dat de NAVO deze optie 'intensief bestudeert'. Dat tot nu toe vooral over de crisis wordt gepraat, heeft nóg een re den. Na een onverhoopt lucht bombardement en zeker na het bereiken van een eventueel vre desakkoord, zijn in Kosovo grond troepen nodig. Begin deze week heeft minister Albright voor het eerst haar categorische 'never' op dit punt ingeslikt en gezegd dat de VS bereid zijn deze optie te on derzoeken. Solana sloot zich daar gisteren bij aan. Als de VS, net ais in Indertijd in Bosnië, werkelijk grondtroepen willen inzetten, konden de Europese bondgeno ten weieens bliksemsnel over de brug komen. Een doorbraak in de Kosovo-crisis hoeft dan niet lang meer op zich te laten wachten. Door Alexander Bakker Het was te lang stil over Rotter dam Airport. Wie had gedacht dat een dertig jaar durende discussie anderhalf jaar geleden was afge rond met een onderhandelingsak koord over de toekomst van dit Rotterdamse vliegveld, komt be drogen uit. Twee, nog niet eens uitgevoerde landingen door een 'fluister'-Boeing van Transavia hebben de discussie andermaal hoog doen oplaaien. Het 'vliegvelddossier' is en blijft een ingewikkeld verhaal. Rotter dam Airport wordt geëxploiteerd door de nv Luchthaven Schiphol De gemeente Rotterdam en Schiphol kwamen in het najaar van 1997 na moeizame onderhan delingen met een toekomstplan voor Rotterdam Airport. Dat plan moet de basis vormen voor een hernieuwde aanwijzing als lucht haventerrein, zoals de- Lucht vaartwet dat verlangt, en bevat een aantal elementen. In zijn al gemeenheid wordt gesteld dat Rotterdam Airport zich zal profi leren als een zakeniuehthaven met vooral verbindingen naar be langrijke Europese zakencentra. Voor de luchthaven Rotterdam is een zogeheten geluidscontour vastgesteld. Wie die contour om rekent naar een aantal mogelijke vluchten per jaar komt uit op een totaal van ongeveer 27.500. Het gaat daarbij om vluchten van toe stellen zwaarden dan zes ton. Die 27.500 vluchten zijn verdeeld in 23.000 voor lijndiensten, 1850 va- kaniievluehten, 150 vrachtvluch ten en 2500 vluchten in de catego rie 'general aviation'. Een ander element is het nachtre gime. Ook in de toekomst zal Rot terdam Airport 24 uur per dag in bedrijf zijn. Een 'streng nachtre gime' moet het aantal bewegin gen in de nachtelijke uren beper ken. Uitzondering wordt hierby gemaakt voor onder meer over- heidsvluchten, ambulancevluch- ten, vliegtuigen in nood en voor lynvluchten met maximaal een uur vertraging. Als nacht is om schreven de periode tussen 23.00 en 06.00 uur; op grond van de Luchtvaartwet de maximaal haal bare periode voor zo'n streng regi me. De onderhandelaars hebben afgesproken de minister te vra gen in Rotterdam de nacht een uur langer te laten duren. Groei Transavia voert al een aantal ja ren vluchten naar zonbestemmin- geri vanaf Rotterdam Airport. Op dit moment zijn dat wekelijks ze- Transavia voert al een aantal jaren chartervluchten naarzonbe- stemmingen uit vanaf Rotterdam Airport. Op dit moment zijn dat wekel ij ks zeven vl uchton. Foto Peter ue Jong/cor Vos ven vluchten. De chartermaat schappij gaat het echter voor de wind, de groeimogelijkheden op thuisbasis Schiphol zijn beperkt danwel nihil en uit onderzoek is gebleken dat veel passagiers lie ver dichter bij huis in een vlieg tuig stappen; ook touroperators hebben die trend eerder gesigna leerd. De helft van de Transavia- passagiers is afkomstig uit Zuid west-Nederland en Noord-Beigie. Zestig procent van hen heeft een voorkeur voor Rotterdam Airport boven Schiphol. Voor het in mei beginnende zo merseizoen voert Transavia het aantal vluchten vanaf Rotterdam op: van zeven naar negentien. Het gaat daarbij om zeven wekelijkse lijndiensten en dertien charter vluchten. Op dit moment maakt Transavia op Rotterdam Airport veertien bewegingen (zeven starts, zeven landingen). Zes daarvan vallen nu buiten de be oogde nachtperiode. Als Transa via vanaf mei negentien vluchten uitvoert. 38 bewegingen, vallen acht van die bewegingen in de nachtperiode. De deur gewezen In het verleden hebben meer chartermaatschappijen aan de poort van Rotterdam Airport ge rammeld. Het Ierse Ryan Air had een pakket vluchten (ruim hon derdduizend passagiers per jaar) in de aanbieding, maar vloog met sterk verouderde en heme ma kende toestellen De toren werd de deur gewezen. Drie jaar gele den ging vliegvelddirecteur Won- dolleck wel in zee met de Turkse chartermaatschappij Top Air, maar het contract is niet verlengd toen, zelfs na aanpassing van het vluchtschema, de klachten over de luidruchtige Boeing 727's ble ven aanhouden. Na het uiteenvallen van de Sovjet Unie kwamen plots veel lawaaie rige toestellen vooral 's nachts la ding brengen of halen. Deze vlieg tuigen worden gerekend tot de ca tegorie 'hoofdstuk-2 vliegtuigen'. Het zijn veelal oudere types, die bovenmatig veel geluid produce ren, zeker bij de start ais de moto ren hun volledige vermogen aan spreken. Internationaal is afge sproken dat die vliegtuigen vanaf 2002 aan de grond moeten blijven. In Rotterdam zijn ze al enige tyd niet meer welkom. Vacuüm Rotterdam Airport bevindt zich op dit moment in een soort vacu um. Er zijn plannen voor de naas te toekomst, maar de dagelijkse gang van zaken gebeurt op grond van de laatste, uit het midden van de jaren vijftig daterende aanwij zing. Die maakt dat het vliegveld 24 uur per dag, zeven dagen per week, 365 dagen per jaar is ge opend voor iedereen. Het wachten is op de nieuwe aan wijzing, maar dat kan nog wel drie jaar duren. Daarom ook hebben de onderhandelaars van Rotter dam en Schiphol afgesproken in de tussentijd op sommige punten 'net als of te doen. Zo is afgespro ken niet actief nieuwe klanten te werven die in de nacht willen vlie gen. En, de minister zal worden gevraagd om nu al het nachtregi me bindend te verklaren. Dat alle verzoeken aan de minis ter de deur nog niet uit zijn, heeft een oorzaak. Een hier nog niet ge noemd onderhandelingsresultaat is de afspraak dat de zogeheten kleine recreatieve luchtvaart - de sport-, les- en reclamevliegerij - wordt verplaatst. Maar daarop hebben de onderhandelaars, in ie der geval de Rotterdamse wethou ders Kombrink en Simons, zich lelijk op verkeken. Alle pogingen deze luchtvaart te verhuizen zyn op niets uitgelopen. Daarom moet verantwoordelijk wethouder Simons met het ak koord onder de arm en de staart tussen de benen terug naar de ge meenteraad. Hij gaat vertellen dat verhuizing van die kleine vliegtuigjes niet is gelukt en dat afspraken over een reeks kleine maatregelen (zoals geluiddem pers) het best haalbare vormen. Simons heeft dan, hoopt hij, ook meer inzicht in de mogelijke haal baarheid van een vrachtvliegveld op de Tweede Maasvlakte, waar dan te zijner tyd ook de kleine re creatieve luchtvaart een pieltje kan krijgen. In ieder geval zal Simons de ko mende maand bij 'zijn' raadscom- misie bepleiten dat haast gaat worden gemaakt met de nieuwe aanwijzing voor Rotterdam Air- port. Als hij de klip van de kleine recreatieve luchtvaart heeft om zeild zal dat hem weinig proble men kosten. Rolls Royce Transavia gaat in de nieuwe zo- merdienstregeling gewoon weke lijks negentien vluchten vanaf Rotterdam Airport uitvoeren. Daar kan niemand iets aan ver hinderen. VliegveJddirecteur Wondolieck omschrijft Transavia de Rolls Royce onder de charter maatschappijen, doelend op on der meer de moderne vloot aan geluidsarme toestellen. De uit breiding van het aantal vluchten en het voor vast stationeren van nu één en later nog twee of drie vliegtuigen in Rotterdam bete kent óók een toename van de werkgelegenheid op het vlieg veld. En de alleen al voor dit jaar beoogde verdrievoudiging van het aantal Transavia-passagiers betekent ook een verhoging van de inkomsten. Wondolieck geeft toe dat een aan tal vliegbewegingen Van Transa via niet strookt met het streven naar een 'stille nacht', maar de di recteur zegt zich gehouden te hebben aan de afspraken: Transa via is geen nieuw geworven klant, maar een oude relatie die activi teiten uitbreidt. Transavia had de komende zomer veel méér nacht vluchten willen uitvoeren, maar daar wilde de vhegvelddirecteur niet aan. DoorAijo Ktamer Een bekende van my had een goed lopend adviesbu reau in de VS. Hij was eeh goede werkgever die zijn ambiti euze adviseurs goed wist te moti veren. Zoals dat zo vaak gebeurt in het bedrijfsleven kreeg een groot accountantskantoor luchtvanzyn succes en bood een som geld die hij nietkon weigeren. Vanaf het moment van de overname hoorde ik voorna melijk klachten van zyn kant. Hij ergerde zich aan de bureaucratischeregelingen waaraan hij nu moestvoi- doenen de commerciële instelling van de mensen op het accountantskantoor. Na enige tijd verliet hy het bedrij f en nchtte een nieuw bureau op. Zover hij weet is zijn oude bureau nog slechts een kleine, onbeteke nende afdeling in het grote bedrijf, We leven in een tijd waarin fusies de orde van de dag zijn. Grote bedrijven slokken kleine bedrijven op bij de vleet, en grote bedrijven gaan samen. Vooral in de financiële wereld is de drang tot fuseren groot, maar ook de auto-, computer-, telecommunicatie- en oliem- dustrieën weten van wanten. De redenen die voor fu sies en overnames gegeven worden zijn altijd dezelf de: grotere bedrijven zijn sterker, schaalvergroting werktkostenbesparend.samenwerkingtussengelyk- soortige bedrijven werkt versterkend en die tussen verschillende bedrijven leidt tot een positieve 'syner gie'. Vooral het begrip 'synergie' is populair om over names en fusies te rechtvaardigen. Het zal ongetwijfeld gebruikt zijn door de snelle jon gens van het accountantskantoor die het bedrijf van mijn vriend opkochten. Het bedrijf had deskundig heid op een voor hen nieuw terrein en zy hadden een uitgebreide klantenkring: voilé, een combinatie die niet fout kan. Luister nog eens naar president-directeuren van fuse rende bedrijven en je zou zeggen dat fusies en overna mes economisch noodzakelijk zijn vandaag de dag. Niet meedoen staat gelijk aan achterlopen. Fusies worden dan ook altijd aangekondigd ais grote triom fen. Stralend staan de heren erbij, als het enigszins kan met de champagne in de hand. Zelfs in het onderwijs doet men mee aan de rage. Gro ter i s sterker. Natuurlijk kunnen scholenenbedrijven vanzelf groeien, maar de groei gaat nu eenmaal sneller via fusies en overnames. Althans zo denkt men. Mooie woorden zijn nog geen werkelykheid. Onder zoek wijst uit dat overnames en fusies in een groot aan tal van de gevallen niet of nauwelijks renderen. De grote winnaars zijn zonder uitzondering de aandeel houders van de bedrijven die overgenomen worden, zoals mijn vriend. Maar de werknemers alsook de aan deelhouders van het overnemende bedrijf schieten er meestal bij in. De Tilburgse econoom Hans Schenk heeft in een on langs verschenen studie (Mergers, efficient choice end international competiveness) het onderzoek op dit gebied op een rij gezet. Het resulterende beeld is ronduit verrassend. (Het blad The Economist bevatte begin deze maand een synopsis overigens zonder bronvermelding). Grote bedrijven blijken lang niet altijd efficiënter te werken dan kleiner bedrijven. Vooral de kosten van de bureaucratie van grote bedrijven kunnen flink oplo pen (in grote bedrijven gaan veel middelen op aan in terne strubbelingen). Het innovatieve vermogen van grote bedrijven valt meestal tegen. Bedrijven die op gekocht zijn, doen het vrijwel altijd slechter na de overname; iets minder dan de helft is na zeven jaar weer afgestoten voor een drastisch lagere prijs dan de oorspronkelijke aankoopsom. Een belangrijke reden voor de mislukkingen is cultu reel. Ieder bedrij fheeft een eigen cultuur en diewerkt nietzomaar samenmeteen andere cultuur. Dit was ze ker de reden voor de'mislukte inpassing van het be drij f van mijn kennis alsook meer in het algemeen de samenwerking tussen Nederlandse en Duitse bedrij ver.. Grondig (Duits) werkte niet met Philips (Neder- lands),net zomin als Daimler Benz(Duits)metFokker (Nederlands) en Hoechst (Duits) met HoogovensfNe- derlands). In de bankwereld ging ABN redelijk goed samen met AMRO maar de Belgische Generale Bank wilde van geen samenwerking met de ABN/AMRO weten op culturele gronden. De Nederlanders zouden de Belgische cultuur niet kunnen begrijpen. De vraag is waarom zoveel bedrij ven wllen fuseren en overnemen alshetzo vaakfoutgaat. Zyndebetrokken managers soms gek geworden? Het onderzoek van Schenk geeft kuddegedrag als een belangrijke factor aan: bedrijven fuseren omdat andere bedrijven dat doen. Een andere factor is verveling. Voor veel mana gers kan dedagelykse routine van het runnen van een bedrijf saai worden. Een overname of fusie houdt de gemoederen bezigen is goed voor veel publiciteit. Le vert een fusie de managers veel geld op, dan is het moeilijk om het na te laten, ook al gaat het ten koste van de gezondheidvan het bedrijf. Goede redenenzijn dit niet en de conclusie van Schenk is dan ook dat de huidige fusiegolf economisch onwenselijk is en wan neer mogelijk beter afgeremd kan worden door de overheid. (Pro/. dr.A Kkmer is hoog l eraar in de economie van de kunst en cultuur aan de Erasmus Universiteit Rotter dam) Opgericht 2 april 1991 Hoofd redactie: J. Prins en LP. Pronk. Chef Central Desk*. FJ.Eckhardt Rubriekschefs: Eindredactie Vormgeving: R.LJ.vanZeelst Stadsredactie Rotterdam: J.S. Booister. Editie Voome-Putten: C.G. Buitendijk. Editie Waterweg: J.A. Rozendaal. Editie Ussei en Lek: M.E. Verwaatjen EditieRegioZuid: C.H. Soeters Nieuwsdle nst/Binnen/buite nla n dB. V. Verka de Cultuur Leven: M J.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Sport P. Ouwe rite rk. illustratie: F. van Someren. Informatiebeheer: G J. van den Hil. Persbureaus: ANP, AP, Geassocieerde Pers Diensten (GPD), Graphic News. Correspondenten in het buitenland vla Geassocieerde Pers Diensten en The Independent (Londen). Boedapest: drs. J.W.M. Gertsen; Bonn: P.G.W. v. Nutjsenburg; Brosse); drs. M.H. Peeperkom, PJ AM. Koopman; Ge néve; B. Kroon; Istanbul: dra. J.EJ.M.Lutz; Kaapstad: P. ter Horst; Londen: H. Harkema; Madrid: H.v.d. Boom; Moskou: H.B.Hoogendijk; Nairobi: FJ.M.v. d. Houdt; Parijs: C van Zweerfen; Peking: dr. J. van der Made; Rome: JA. Geleijnse; Sarajevo: H. Doornbos; Tel Aviv: A.P. Bioemendaal; Tokyo: dr. J. Stalpers; Washington: drs. J.BA Wanders. Deze podiumpagina bevat analyses en meningen van redacteu rengastsch njvers en lezers. Het commentaar op pagina 3 vertolkt de mening van de krant

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3