Met mobiele telefonie groeit angst voor elektrostress 4* mw Elf Koerdische asielzoekers uit zwembad Schiedam worden uitgezet Wat zit er al in? Slechte reclame Telecombedrijven: angstvoor gezondheidsklachten is voorbarig Rembrandt gestolen uit Deens museum Rotterdams Dagblad Commentaar - *JÊL iOou, LATeaj *r£ -4[> x/olvJAlSEWEfi wT EiWAR Ci AAW - 6.EJF «E J P£ -JjjF 3oW5yRtkEwftuTjE -&,EEF rtE SE itaL.' Rotterdams Dagblad Zaterdag 30 januari 1999 e Door Peter de Lange De politie zit krap. Al jaren. Vooral Rotterdam-Rijnmond zit in de hoek waar de klappen vallen. Al sinds de tijd van de toenmalige korpschef Hessing is de uitstroom van agenten groot. Vooral politiemensen uit het zuiden en oosten des lands zeggen het Rijnmond-korps na verloop van tijd gedag en ke ren terug naar hun geboortegrond. De redenen daarvoor zijn legio. Zo is de werkdruk in dit gebied enorm. Bijna nergens in Nederland is de politieman zo zwaar belast als hier. Dat verklaart het hoge ziekteverzuim in sommige distric ten. Zoals in Feijenoord-Ridderster, het voormalige Groot-IJssel" monde, waar op absolute crepeersterkte wordt gewerkt. Een situa tie die niet bevorderlijk is voor de werkvreugde. De situatie is ernstig, waarschuwden de ondernemingsraden in de 'bedreigde' districten deze week. Er kan minder worden gesurveil leerd, speciale projecten gaan in de ijskast, agenten hollen nog slechts van incident naar incident Kortom: de veiligheid gaat er on der lijden. Misschien dat de stijging van het aantal straatroven en overvallen met liefst twintig procent in deze regio op deze manier kan worden verklaard. Al met al een negatieve spiraal, die nauwelijks te doorbreken valt. Want als het wonen en werken voor politiemensen in deze regio on aantrekkelijk blijft, zal de uitstroom groot blijven. Waar het korps bij is gebaat, is rust en vooral véél creativiteit. Het idee om in Rot terdam een banenwinkel voor de politie te openen, is een goed voor beeld daarvan. De discussie over de politie-CAO van de laatste dagen is opnieuw een lelijke streep door de rekening. Een rekenfoutje van het minis terie zorgde ervoor dat de recent met moeite afgesloten collectieve arbeidsovereenkomst op de helling gaat. Dat is zonde, want de ach terban was juist zo in de nopjes met het bereikte resultaat. Het lijkt dat de politie moet bloeden voor een stommiteit op hoog niveau. Wat de uitkomst ook moge zijn, de hele affaire doet weinig goed kan het imago van de politie en zal er ongetwijfeld toe leiden dat jonge ren, die graag bij de politie zouden werken, wel twee keer nadenken voordat ze hun sollicitatiebrief schrijven. Het huidige geklungeld met de CAO is de slechtste reclame die de politie zich kan wensêp. Mobiel bellen is praktisch en handig, maar is het ook gezond? Een zaktelefoon is in feite niets anders dan een radiozender: er zijn stralingsgolven voor nodig om de boodschappen van de ene abonnee over te brengen naar de andere. „Mensen die gevoelig zijn voor straling, kunnen er ziek van worden," menen sommigen. Medici zijn daar nog lang niet van overtuigd. Wel dui delijk is dat door het toenemend gebruik van de zaktelefoon, Nederland gaandeweg wordt be plant met een dicht woud van zendmasten en steunzenders. Al die installaties zenden radiofre quente straling uit, en steeds meer mensen ervaren dat als een bedreiging. Afgelopen week deed de gemeen te Haarlemmermeer de GSM-zen- der uit medische (en in tweede in stantie planologische) overwegin gen in de ban. De daken van woongebouwen in de Noord-Hol landse gemeente moeten er voor lopig vrij van blijven. De Overijs selse gemeente Ommen nam eer der al een dergelijk besluit. Ook in Ridderkerk rees verzet: daar kwamen huurders in opstand te gen een zendmast van telefoon maatschappij Dutchtone op hun dak. „Zolang wij niet weten of zul ke antennes gevaar opleveren, zeggen wij: weg met die troep," verwoordde de secretaris van de huurdersvereniging de ongenoe gens in het flatgebouw. In Rotterdam wordt de groeiende behoefte aan GSM-masten voorlo pig niet als een probleem ervaren. Tot dusverre heeft de Dienst Ste- debouw en Volkshuisvesting (dS+V) zonder enig bezwaar bouwvergunningen afgegeven voor een stuk of acht grote zend masten. Strengere normen of een eigen gemeentelijk beleid zjjn voorlopig niet te verwachten, voor zover de dS+V weet. Trouwens, zo wordt gemeld: voor zendmasten korter dan vijf meter is geen ver gunning nodig; de exploitant heeft dan alleen toestemming no dig van de eigenaar van het ge- houw waarop hij de zender wil plaatsen. En veel in het GSM-verkeer ge bruikte zenders halen een hoogte van vijf meter bij lange na niet. Het zijn vaak betrekkelijk kleine installaties die lijken op de sire nes die de burgerbevolking bij een ramp moeten waarschuwen. Eigenaren van hoge gebouwen kunnen met zo'n simpel apparaat je op hun dak een leuk graantje meepikken op de groeiende GSM- markt. Voor de huur van een paar vierkante meter dakruirate be taalt de telefoonmaatschappij grif duizenden guldens huur per jaar. Kerken lenen om die reden graag hun torens uit aan telecombedrij- Het ALL1N belpakket bunt u verkrijgen bij de Dutchtone shops in Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Amersfoort, verder kunt u terecht bij de meeste filialen in de Randstad van BCC, BelCompany, Comshop, Correct, Dixons, Electric City (V&D), EP:Electro- nicPartner, Expert, Filmpost, Flandria, Foka, Foto Klein, Hom Elektra, Kijkshop, Kinorama, Klein Electronics, Kral Fotostores, Let's Talk, Mega Elshout, NEBO Foto Video Telecom, Radio Modern Electronics, RAF, Scheer Foppen,staff- horst, steenweg, Superphoto, t for telecom, The Phone House, Telecom Today, TeleTools en Valkenberg. Bel voor adressen: 0800 - 0550. dutchtone Straks belt iedereen met Dutchtone. ven. Ook voor woningcorporaties kan een contract met een tele foonmaatschappij een aardige bij verdienste opleveren. Een wo ningbouwvereniging in Hoek van Hofland bijvoorbeeld kan met het geld dat ze verdient door een .zendmast te tolereren op het dak van een woonflat, leuke dingen doen voor de huurders. Maar huurders zijn -zie Ridder kerk - niet altijd blij met een tele foonmast op het dak. Ze zijn bang dat de huisbaas zich verrijkt ten koste van hun gezondheid. Over hoe groot dat riscio is lopen de meningen uiteen. Waar medici zeggen tot dusverre geen gevaren te hebben geconstateerd, bewe ren particulieren dat GSM-stra- ling tot de akeligste aandoenin gen kan leiden. Er zijn verschillende onderzoe ken gedaan naar mogelijke kwa lijke gevolgen van de radiofre quente straling die wordt uitge zonden door mobiele telefoons en zendmasten, onder meer door het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) en de Inspectie van de Volksgezondheid, Uit dit onder zoek kan in elk geval worden ge concludeerd dat er bij blootstel- ,ling aan een hoge dosis straling bepaalde gevaren bestaan, anders had het onderzoek niet geresul teerd in de 'Richtlijn voor radio frequente straling bij zendinrich- tingen'. Deze richtlijn stelt limie ten aan de blootstelling van men sen aan GSM-straiing. VROM en de inspectie maakten bij het opstellen van de richtlijn gebruik van normen die de Inter national Radiation Protection As sociation (IPRA) eerder had gefor muleerd. Om mogelijke schadelij ke gevolgen van radiofrequente straling te voorkomen, zegt de IPRA-norm, dient een afstand van minimaal 2,5 meter te worden bewaard van een GSM-antenne. De Gezondheidsraad, die zich ook met het probleem bezighield, sloot zich bij deze bevindingen aan. Volgens de Rotterdamse GGD hoeft aan de kwaliteit van deze onderzoeken niet te worden getwijfeld.Alleen een heel hoge dosis straling kan effecten het ben." De gemeente Haarlemmermeer houdt er desondanks rekening mee dat mobiele telefonie onbe kende gevaren voor de volksge zondheid met zich mee kan bren gen. Die onzekerheid was voor het gemeentebestuur reden om te be sluiten voorlopig geen GSM-an- tennes op woongebouwen toe te staan. Haarlemmermeer heeft nog een tweede argument om telefoonzen- Er worden al zendmasten voor mobiele telefoons vermomd als boom, zoals hier In Ierland. Foto Cbrts Bacon/AP ders voorlopig in de ban te doen, maar dat heeft een planologische achtergrond. De gemeente voor ziet een ongebreidelde groei van masten en antennes en wil eerst bestuderen welke plaatsen zich het best lenen voor al die nieuwe steunzenders. Voor de stichting Meldpunt Net werk Gezondheid en Milieu staat ondertussen vast dat mobiel bel len tot ernstige gezondheids klachten kan leiden. Op een inge zonden brief, die vorige maand in een aantal landelijke dagbladen verscheen om bellers op mogelij ke gevaren te wijzen, ontving het meldpunt ruim 150 reacties. „Het overgrote deel had betrek king op gezondheidsklachten," vertelt stichting-medewerkster Ingrid van Herk. „Mensen die in de buurt wonen van een zendmast of er een op het dak hebben staan, klaagden over slapeloosheid en concentratieverlies. Anderen kwamen met reumatische Mach ten en immuniteitsklachten." Een vrouw bij wie een zendmast op het dak van haar woning was geplaatst vertelde dat zij sinds dien het gevoel heeft constant on der stroom te staan. Van Herk; „Zij heefteen metalen springveer onder haar matras en ligt bij tijd en wyle te schokken en te schud den in bed." Een andere klacht was afkomstig van een jongeman die op zjjn werk intensief gebruik maakte van een GSM-telefoon. „Bij hem is een tumor op zijn ge hoorzenuw geconstateerd." De slachtoffers zelf zijn er van overtuigd dat hun klachten her leidbaar zijn tot'telefoonstraling', maar die relatie is moeilijk aan toonbaar zolang er geen weten schappelijke rapporten liggen die dit bevestigen. .Artsen gooien het meestal op stress," zegt Ingrid van Herk., „Wij hebben er een an der woord voor. Elektrostress. Mensen komen letterlijk onder spanning te staan." De telefoonmaatschappijen zijn uiteraard niet blij met deze gelui den en nog minder met ontwikke lingen zoals die zich voordoen in Haarlemmermeer, Ommen en Ridderkerk. Alle angst voor ge zondheidsklachten is voorbarig, meent KPN Telecom, exploitant van Het Mobiele Netwerk. „Er is nog nooit bewezen dat je kanker krijgt van GSM-straling. Er zijn zeer strenge normen opgesteld door onder andere TNO en de Na tionale Gezondheidsraad en daar houden wij ons keurig aan." Ook bij KPN's concurrent Liber- tel melden zich 'wel eens abom nees met gezondhcidsvragen'. Zij krijgen steevast te horen dat mo biel bellen geen gevaren met zich meebrengt. Xibertel wijst abon nees die twijfelen graag op een brochure van het ministerie van VROM waarin met zoveel woor den staat dat de gezondheid niet hoeft te lijden onder het gebruik van een zaktelefoon. De Libertel- zegsman; „Bij ons is het dus geen punt. Wjj nemen iedere klacht se rieus, maar op dit moment zijn er geen aanwijzingen voor schadelij ke gevolgen voor de gezondheid." Om het steeds verder uitdijen van het aantal zendmasten enigszins binnen de perken te houden zoe ken de telefoonmaatschappijen voortdurend naar nieuwe oplos singen. Ze onttrekken hun hard ware aan het oog door die te schil deren in de kleuren van de omge ving en te vermommen als een schoorsteen of een boom. Of ze doen aan sitesharing: meer maat schappijen gebruiken met z'n al len één zender. Dat is niet alleen esthetischer, het is ook nog eens goedkoper. DoorRemkoTanis Schiedam— Twee Koerdische gezinnen met de Turkse nationaliteit die in het Sportfond- senbad in Schiedam verblijven, worden woensdag Nederland uitgezet. Onduidelijk is nog of de tien andere Koerden in het zwem- I bad eenzelfde lot wacht De twee gezinnen, vier volwassenen en zeven kinderen, meldden zich afgelopen week bij de vreemdelingenpolitie in Zevenaar, zoais ze maandelijks verplicht zjjn. Deze keer kregen ze te horen dat ze worden teruggestuurd naar Duitsland. Dit land had het asielverzoek van de elf Koerdische Turken eerder afgewezen, waarop zij het in Nederland probeerden. Nederland kan claimen dat Duitsland de asielprocedure, dus ook de beroepsmogelijk heden, afhandelt. Beide landen hebben im mers het Schengenverdrag ondertekend, met daarin de zogeheten Dublmelaim. De kans is echter groot dat de Duitse autoriteiten zeker één van de gezinnen uit het Schiedamse zwembad direct doorsturen naar Turkije, om dat het al is uitgeprocedeerd in Duitsland. De overige tien Turks-Koerdische asielzoe kers uit het Sportfondsenbad zijn woensdag aan de beurt om zich te melden bij de vreem delingenpolitie in Rosbergen. Jan Kleinsma, stafmedewerker bij de opvang in Schiedam, denkt dat ook zij moeten gaan. Of dit zo is, h angt afvan de vraag of Duitsland deze gezin nen opnieuw in de asielprocedure wil opne men. Gebeurt dat niet, dan komen de tien te recht in de Nederlandse asielmolen. De Koer den in Schiedam hebben hier weinig vertrou wen in. Volgens Kleinsma overwegen zij de il legaliteit in te duiken, ora uitzetting te voor komen. Woordvoerder Meyer van het Duitse ministe rie van Binnenlandse Zaken zegt dat het Duitslands plicht is om asielzoekers die door een ander Schengenland weer worden terug verwezen naar Duitsland, door te sturen naar hun thuisland, als afronding van de asielpro cedure. Dan moet wel zeker zijn dat men daar Meyer acht het zeer waarschijnlijk dat de ge zinnen uit Schiedam worden doorgestuurd naar Turkije. „Maar dat hangt niet alleen van ons af," benadrukt hij. „De Nederlandse over heid kan zelf ook beslissen om de asielzoe kers terug te sturen, of in Nederland te hou den." Een van de asielzoekers wacht in Turkije een gevangenisstraf van drie jaar, vanwege zijn lidmaatschap van de Koerdische afschei dingsbeweging PKK. Volgens Kleinsma is PKK-lidmaatschap voor Duitsland vaak geen reden iemand asiel te verlenen. John van TÜ- borgh van stichting Inlia, de interkerkelijke organisatie die particuliere asielopvang in Nederland coördineert, denkt dezelfde kant op.„Duitsland ziet de PKK als terroristische organisatie, waardoor het land sneller ge neigd is een asielzoeker, die lid is van die or ganisatie uit te wijzen," aldus Van Tilborgh. „Nederland ziet een PKK-lidmaatschap juist als mogelijke grond voor toelating, vanuit hu manitair oogpunt. Een PKK-lid loopt name lijk zeker risico's in Turkije." Vorige week werd bekend dat een van de ge zinnen die nu het land uit worden gezet, vol gens een uitspraak van de rechtbank in Den Bosch, recht had op reguliere asielopvang in Nederland. De advocaat van het gezin diende daarop direct een nieuwe asielaanvraag in. Deze werd binnen een week afgewezen. Dit schilderij van Rembrandt is gisteren door twee mannen ont vreemd uit een museum in Hörsholm, 25 km ten noorden van Kopenhagen. De politie zegt dat de dieven een suppoost van het museum, de Nyvagaardcollectle, hebben neergeslagen en het uit 1632 daterende schilderij, een vrouwenportret, hebben meegenomen, foioap |r*-fi j Q1ERLE4 PaLOte-CAo v>EER dAsfcEjoPEN ALLIN van Dutchtone al voor 299,- (prijs aan hankelijk van telefoon) o inclusief mobiele.i* telefoon (Bosch 738, Sagem MC 735 q£j Motorola cd 920) inclusief 12 maanden abonnement inclusief 20 gratis belmimr- ten per maand (als u minuten overhoudt, kunt u deze 1 maand bewaren) inclusief langste daluren (17.00 t/m 9.00 uur week end) inclusief aansluitkosten. Voor meer informatie 0800-0550 of www.dutchtone.nl tone Straks belt iedereen met Dutchtone. r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1