7 Dreigende tweedeling is signaal van ontregelde gezondheidszorg RET dient voor zijn belangen op te komen m Zinloos geweld; het' begint bij jezelf Sveaparken in Schiedam Tabakswet E-mailadres Millenniumgekte 'Met een voorrangsregeling voor 'rijken' verkort je de wachtlijsten niet' Rotterdams Dagblad j Rotterdams Dagblad Zaterdag 30 j anuari 1999 Onder eindredactie van Annemfek van Oosten, tel.: 010-4004358 In een aardig pr-stukje in uw krant vermeldde u dat duizenden mensen op de informatiedag in Sehiedam af zullen komen, voor bet kopen van een woning in Schiedam-noord. Dit hobby-project van de Sehiedam- se wethouder Reinhout bevat echter een aantal nade len, waarop tot nu toe kritiekloos is gereageerd. De Zweedse cultuur is geheel anders dan de Neder landse. Een Zweed zit by na nooit in zijn tuin, de Ne derlander wel. De tuinen in Sveaparken zijn veel te klein en mogen niet omheind worden. Dat wordt lek ker barbecuen tussen de hondenuitwerpselen dus. Mijn tweede punt is dat Sveaparken niet gebouwd mag worden. Het vliegveld Zestienhoven gaat uitbrei den, er komt een grotere baan. Ik vrees dat Sveapar ken een tweede Zwanenburg zal worden. Je zou bijna gaan denken dat de Schiedamse wethouder daarom voor die kleine Zweedse tuintjes kiest. De mensen kunnen straks toch niet buiten zitten. Kopers, let op uw zaak. M. Kok, Schiedam Minister ElsBorsthandelt.alsarts, naar het medische inzicht dat tabaksrook de gezondheid ernstige schade toeb rengt en grijpt in: zij heelt de plicht om patiënten in bescherming te nemen tegen een ernstige ziekte bron die tabaksrook heet. Op8januari 1999verklaardeprof. Piet Borst,directeur vanhet Nederlands Kankerinstituut teAmsterdamin het TV-programma 'B W dat de gezondheidsscha de door tabaksrook wetenschappelijk gefundeerd is en dat deartsen het daar unaniem over eenszijn. Prof. Borst vindt het gruwelijk dat kinderen onvoldoende worden beschermd tegen tabaksrook. Het zit hem hoog dat er miljoenen guldens aan wetenschappelijk onderzoek wordt uitgegeven aan kankerbestrijding terwijl er gewoon wordt doorgerookt. Naar aanleiding van het feit dat het Nederlands Astma Fonds het zwartboek'Rookmaaktmyziek'en23.ÜOQbijbehoren- de handtekeningen aan Els Borst heeft overhandigd, heeft de minister aangekondigd te overwegen een boete in te stellen voor beheerders van openbare ge bouwen wanneerhetrookverbodwordtoverschreden. Aangezien de reden van dit voorstel bekend is, hoeft het dus bij niemand verbazing of woede te wekken: het bezit van een goede gezondheid is voor iedereen een groot genot. B. Meulenbelt (verpleegkundige Medische Alliantie tegen het Roken, lid Astma Fonds, lid Nederlandse Hartstichting/Vrienden van de Hartstichting), Rotterdam Ik vind het een goede zaak dat de raadsleden en wet houders tegenwoordig een e-mailadres hebben dat via de website van het stadhuis kan worden gevonden; mits je mag verwachten dat de e-mail ook wordt gele zen door de ontvanger. Vorige week heb ik van de nieuwe mogelijkheid ge- bruik gemaakten wethouderMeijerenzes raadsleden op de hoogte gebracht van een ontwikkeling in de stadsvernieuwing. Jammer genoeg heb ik van nie mand een reactie gekregen. Tot zover dus geen res pons op vragen en opmerkingen van de burger. Deze week las ik in NG {weekblad van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten) over een kort onder zoekje naar de bereikbaarheid via internet. Ook de e- mails van de redactie van dit blad aan gekozen verte genwoordigers van de grote steden bleven onbeant woord. Slechts één e-mail weid, weken later, beant woord. Dat gebeurde in Amsterdam. De e-mails die naar Rotterdam werden verstuurd liggen waarschijn lijk nog ergens ongelezen in cyberspace. Ik concludeer dat de aangeboden mogelijkheid tot elektonisch communiceren niet werkt. Kennelijk is het bestuur in Rotterdam nog niet toe aan dit 'nieu werwetse gedoe'. Het is daarom zaak om de burger niet in de waan te laten dat het sturen van een e-mail zin zou hebben. Wordt deze post wel gelezen? Kortom, gemeente Rotterdam haal het e-mailadres maar van de website en verwijs mensen naar een post bus-adres. Burgervriendelijk is dat misschien niet, maar wel eerlijk. Julien Luscuere, Rotterdam De millennium-wisseling is kennelijk in staat om ve- lenhethoofdopholtebrengen.Ookopzichzelfrespec- tabele instituten als de NOS, de publieke en commer ciële omroepen, de schrijvende pers en helaas ook de- *ze krant blijken zich met graagte te conformeren aan deze gekte. Dekaterzal echter dubbelhard aankomen wanneer men uiteindelijk tot het besef komt dat een etmaal pas voorbij is wanneer de laatste seconde van de laatste minuuut van het laatste uuris weggetikt. Zo zal de twintigste eeuw pas echt zijn verstreken nadat de laatste seconde van de laatste minuut van het laat ste uur van hetlaatste etmaal vanbet jaar200ü,enheus geen seconde eerder, voorgoed voorbij zijn. Pas dan begint het volgende millennium echt. Wie dus nu al plannen maken (het moeten er vele tien duizenden zijn) om het begin van de 21 ste eeuw te vie ren hoeven zich bepaald niet te haasten. Er is des te meer tijd om op het gemak tot bezinning te komen. J. G. van Oosten, Rhoon DE. GEgWHB IDJ ZOR&. Tekening Theo Gootjes Stel dat hij het geld op deplank heeft liggen, dan nog zou Ars. L.MJ.L. Lodewick er niet over piekeren een operatie uit eigen zak te betalen. „Ik behoor niet tot de armsten, maar ik wacht wel tot ik aan de beurt ben," rea geert de voorzitter aX van de Raad van Bestuur van het Aca demisch Ziekenhuis Rotterdam. Hij vindt het jammer dat de dis cussie over te weinig geld voor de gezondheidszorg zich verengt tot de vraag of rijken die een opera tie uit eigen zak betalen voor rang moeten krijgen in het zie kenhuis. „Iedereen valt daar over, vooral de politiek, maar er wordt voorbij gegaan aan de es sentie van het probleem." Door Joke Waltmans De essentie van het probleem is dat er met deze discussie wordt getornd aan het Nederlands cul tuurgoed dat gezondheidszorg voor iedereen toegankelijk moet zijn, ongeacht ras, sekse, geloof of leeftijd en dat we dat solidair met z'n allen betalen. In de dertig jaar dat drs. L.M.J.L. Lodewick in de gezondheidszorg werkzaam is, waarvan de laatste twintig jaar in het management, ziet hij dat die zekerheid aan het vervagen is. „Tien jaar geleden is de verande ring gekomen. De kans dat je bin nen een acceptabele tijd wordt ge holpen, wordt steeds minder," weet hij uit de dagelijkse praktijk. Op een nieuwe heup moet je ze ker een half jaar wachten, een oogoperatie duurt ook zolang. „Je leeft er geen half jaar langer door als je eerder wordt geholpen, maar je leven wordt wel vergald als je door dat wachten gedwon gen bent achter de geraniums te gaan zitten." Lodewick snapt wat zijn collega Jan Hamel van het Academisch Ziekenhuis Groningen bedoelt als hij zegt dat er een tweedeling in de zorg ontstaat als de politiek niet snel genoeg in actie komt. „Ik stel dezelfde diagnose. Het is een signaal van de ontregelde gezond heidszorg," zegt hij. Gebakken peren Om de oorzaak daarvan te vinden gaat Lodewick terug naar 1983 toen door de regering de budget tering voor de gezondheidszorg „Do kosten voor de ziekenhuizen en de budgetten van de over- heidtonen aan dat erveel meer nodïgisdandeoverheid beschik baar stelt," zegt drs. LM J.L Lodewick (Inzet). Foto LevienWllIemse werd ingevoerd. „Een prima ma nagementinstrument dat door de overheid ais bezuiniging werd ge bruikt." Dat leidde tot efficiency verbeteringen en de eerste klap pen werden zonder veel proble men opgevangen. „De grens is een jaar of tien geleden bereikt. Door een jarenlang tekort zitje nu met de gebakken peren," legt Lo dewick uit. En daarmee wordt het geldtekort een puur politiekprobleem. In het verleden is uit een enquête al ge bleken dat Nederlanders best meer geld over hebben voor ge zondheidszorg. Dat betekent ho gere collectieve lasten. „Maar dat wil minister Zalm niet, want dan gaat de Nederlandse concurren tiepositie in het buitenland naar de donder. Eigenlijk is het een krankzinnige discussie. De bevol king wil wel, maar de sociale las ten mogen niet stijgen. Dan heb je een patstelling," schetst Lode wick het probleem. Dat mensen door de lange wacht- lijsten zelf op zoek gaan naar op lossingen, kan de voorzitter a.i. wel begrijpen. Dat je met een voorrangsregeling voor 'ryken' de wachtlijsten verkort, gelooft hij niet. Hij geeft als voorbeeld de privéklinieken waar jaarlijks een bedrag van zestig tot honderd mil joen gulden omgaat. „In de ge zondheidszorg gaat het om zestig miljard. Als je bedenkt dat die groep het dubbele tarief betaalt, los je daarmee de problemen niet op." Toch waarschuwt hij de koppen niet in het zand te steken.Als de grenzen straks opengaan, kan een Fransoos hier zo een ziekenhuis bouwen. De kosten zijn hoog en de eisen streng, maar de verzeke ringsmaatschappijen springen er wel op in. Ook nu al beloven die maatschappijen dingen die ze naar mijn idee niet waar kunnen maken. Een snellere behande ling? Als je in Eindhoven woont en je kunt in Den Helder sneller worden geholpen, dan zou ik me zelf nog wel even achter de oren krabben," zegt hjj. Het ergert Lo dewick vooral dat er onvoldoende op deze ontwikkelingen wordt ge reageerd. „Ze staan erbij en kij ken ema. En als iemand iets nieuws roept, is er een snelle reac tie. De politiek wordt nü gecon fronteerd met de gevolgen van de keuze die ze in het verleden heeft gemaakt." Ook de ambitie, het enthousiasme en de motivatie die in het zieken huis aanwezig zijn, worden door het tekort aan geld in de kiem ge smoord. Lodewick vindt het daar om jammer dat er zoveel over zie kenhuizen wordt geklaagd. „Wij willen alles leveren, het mag de patiënt aan niets ontbreken. Dat bieden wjj graag aan, maar dat kost geld," zegt Lodewick. Prachtig schip In de begroting van het AZR voor 1999 komt dat duidelijk naar vo ren. Alle ('heel goede en doortim merde') jaarplannen van de ver schillende afdelingen bij elkaar opgeteld, vragen om 330 formatie plaatsen. Daarvan heeft het AZR er ongeveer zestig kunnen hono reren. „Dat betekent dat.tve, tegen, tachtig procent 'nee' moesten zeg gen. Medewerkers begrijpen dat, maar het frustreert wel" Gedurende het hele gesprek blijft Lodewick rustig. Verheft zijn stem niet. Hy weet dat het AZR doet wat het kan. „We hebben heel korte roeispaantjes op een prachtig schip waar je steeds meer moet. Medisch-technisch gezien kunnen we ook steeds meer." Poen, poen, poen. Dat is er nodig en niets anders. Het personeel komt ook wel, als je ze maar wat te bieden hebt. Want werken in het AZR is prachtig werk, klinkt het stellig. En het is hoogstaand, top of the bill, inspirerend. Lodewick hoeft niet naar de woorden te zoe ken. „Onze werfkracht is groot, maar we zijn financieel beperkt. We kunnen niet concurreren met het bedrijfsleven." De 130 miljoen die minister Borst de ziekenhuizen beschikbaar heeft gesteld om de lange wacht- hjsten weg te werken, kan Lode wick wel waarderen. „Alle kleine beetjes helpen," klinkt het gela ten. „Ze erkent tenminste dat er onvoldoende middelen zijn." Lie: ver heeft de voorzitter a.i. dat er eens goed gekeken wordt naar het financieel jaaroverzicht van de gezondheidszorg dat onlangs voor de vijfde keer is verschenen. „De kosten voor de ziekenhuizen en de budgetten van de overheid to nen aan dat er veel meer nodig is dan de overheid beschikbaar stelt. Dan moet je niet als een IJzeren Hein blijven roepen dat je maar zoveel in de knip hebt. De politiek heeft hier zelf voor geko zen en ze wist van te voren dat de gevolgen negatief zouden zijn." Door Gerard Lappee Het debat deze week over de toe komst van het openbaar vervoer in Rotterdam was geen overbodige luxe, want naast successen kent het systeem van tram, metro en bus ook nog een aantal zaken die verbeterd kunnen worden. Het probleem van de openbaar ver voerbedrijven in Nederland is dat zij elk jaar met een steeds bescheidener rijksbijdrage moeten zien rond te ko men. Deze dalende inkomsten leiden er toe dat de OV-bedrijven hun ande re inkomsten moeten verhogen én hun uitgaven moeten verlagen. Con creet betekent dit dat zij efficiënter moeten werken, meer reizigers moe ten trekken en eventueel de prijs van de plaatsbewijzen moeten verhogen. Ook het Rotterdamse vervoersbe drijf RET worstelt met deze opgave. Na het nemen van een aantal effici- ency-maatregelen en het besluit om jaarlijks onrendabele ritten te schrappen, is de rek eruit. Daarnaast bleek het afgelopen jaar de groei van het aantal reizigers achter te blijven bij eerdere prognoses. Eén van de voornaamste oorzaken van dit achterblijvende reizigersaan tal is dat het zogenoemde 'flanke rend beleid' van de gemeente Rotter dam onvoldoende is. Dit beleid is er op gericht om naast het aanbieden van een kwalitatief goed openbaar vervoer het gebruik van de auto in de stad te ontmoedigen. Zo kent Rotterdam in vergelijking met andere grote steden veel gratis parkeerplaatsen bij het centrum van de stad, hetgeen zich direct vertaalt in een dalend aantal reizigers voor de RET. Dat dalend aantal reizigers geldt voor de trams op de Kruiskade, die door het gemis van een vrye trambaan vaak minuten vertraging oplopen. Dat Rotterdam te weinig doet om rei zigers van de auto het openbaar ver voer in te krijgen, is voor Groenlinks onlangs de reden geweest een motie in te dienen om het flankerend be leid te verbeteren. De dienst Steden bouw Volkshuisvesting, de RET en het Parkeerbedrijf Rotterdam heb ben nu opdracht gezamenlijk een plan op te stellen. Ten behoeve van 'het OV-debat' heeft de RET zes rap portages uitgebracht. Opmerkelijk is dat honderd pagina's lang met geen woord wordt gerept over de genoem de motie en daarmee wekt de RET de indruk een aangereikt instrument te negeren. Om het voorzieningenniveau mini maal op peil te houden, zy n er keuzes nodig. De RET lykt zich daarbij voor al te beperken tot zaken als zonever kleining, het wijzigen van tarieven en het deels verleggen van bus- en tramroutes. Stuk voor stuk onder werpen waar elk OV-bedrijf zich het hoofd over breekt, maar die niet te rugslaan op de plaats van het open baar vervoer in het overige gemeen telijk beleid. Eigenlijk durft de RET alleen in de rapportage over het busnet duidelijk vast te stellen dat er een gebrek is aan flankerend beleid. Bussen en trams komen steeds vaker vast te staan in het drukke verkeer en ver liezen daardoor reizigers. Aparte tram- en busbanen zijn hiervoor de oplossing. Als voorbeeld dient tram lijn 20, die dankzij haar aparte baan de reiziger in korte tijd van de ene naar de andere zyde van de Maasoe ver vervoert. Het probleem is dat de aanleg van een goede infrastructuur voor het openbaar vervoer het in de belangen afweging veelal verliest van maatre gelen ten behoeve van het autover keer, het scheppen van parkeerplaat sen, het aanleggen van groenvoorzie ningen en het tegengaan van het ver snipperen van openbare ruimte. Daarnaast leiden de aanleg van mini- rotondes en wegvet smallingeiï die de snelheid van hetautoverkeer moeten verminderen, vaak tot belemmerin gen van het openbaar vervoer. De RET beklaagt zich in haar rapportage over het busnet en over onvoldoende daadkracht van het gemeentebe stuur, hetgeen voor het bedrijf reden is om plannen voor een 'voorbeeld- buslijn' over een hele route in de ijs kast te zetten. Naar de mening van de fractie van GroenLinks in de Rotterdamse ge meenteraad zou het vervoerbedrijf RET beter voor zijn belangen moeten opkomen. Daarbij weet het zich ge steund door de opvatting van het ge meentebestuur dat het openbaar ver voer beter in staat moet worden ge steld om een kwalitatief hoogwaar dig alternatief voor de auto te zijn. Zon alternatief heeft echter alleen een kans van slagen als het openbaar vervoer voorrang krijgt binnen het gemeentelijk beleid. Het helpt daar bij als de RET duidelijk van zich laat horen en zo nu en dan eens bij de ge meente aan de bel trekt! (Gerard Lappee is burgenuadslid voor GroenLmks in de raadscommis sie voor verkeer en vervoer, sport en recreatie van de gemeente Rotter dam) Door Marcel Potters Vroeger, toen de mensen nog in berenvellen rondliepen en op mammoeten jaagden, werd er niet te lang doorgezeurd. Hadden twee van' die types mot, dan werd steevast naar de knots gegré pen, die vervolgens met een vaartje op de schedel; van één van de strijdende partijen neerdaalde. En- daarmee was het pleit beslecht. v* Zo was het in de tijd dat de discussie rondom zinloos geweld nog niet bestond. Tegenwoordig zijn we eén stuk slimmer. Althans, dat denken we. We praten dingen uit, discussiëren tot we een ons wegen, heb ben communicatie hoog in het vaandel staan, flinke jongen die ons nog kwaad krijgt, laat staan agressief. We bezinnen, eer we beginnen. De beschaving is een dikke huid geworden, in plaats van een dun laagje. Was het maar waar. Laat een ieder maar eens bij zichzelf te rade gaan. Hoe vaak windt u zich op om dingen een dergelijke uitspatting eigenlijk niet waard zijn? We wensen deJ scheidsrechter in het stadion rechtstreeks het graf- in, als hij het waagt vóór de tegenstander te fiuiteiCj We springen in de veehthouding, als iemand by Al- j bert Heijn per ongeluk met z'n karretje tegen een j been opbotst i En wat te denken van het verkeer? Je toetert en maakt wilde armgebaren als de auto voor je niet sneb genoeg optrekt. En een middelvinger is je deel als je niet snel genoeg opzij gaat voor een aanstormend scheurijzer. Menig verkeerslicht wordt op z'n minktt naar een onbehaaglijke planeet als Pluto gewenst, omdat het arme ding na verloop van tijd op róód springt. Geweld is dagelijkse kost. Je schrikt je rot als je hodrt hoeveel vrouwen door hun (ex-)eehtgenoot worden mishandeld. Sommigen lopen al met een speciaaf alarmknopje om de nek, om de politie bijtijds te kun nen waarschuwen als de nood aan de vrouw komt^ Veel kinderen krijgen agressie met de paplepel inge goten -jarenlang hebben ze thuis kunnen zien datje, met brute kracht uiteindelijk je zin krijgt Nog erger wordt het als men drugs of drank in de kraag heeft of beschikt over een vuurwapen. Of er ger: een combinatie van dit alles. Dan zijn we ineens weer die holbewoner van vroeger. En krijgen we situ aties, zoals recent in Gorkum. Gevolgd door een de monstratie van weldenkende burgers die zich afvra gen hoe het zover heeft kunnen komen. Kamerleden en ministers draaien hun riedeltje a£- over camerabewaking, zwaarder straffen en het aan? pakken van het wapenbezit. Ofschoon vooral da£ laatste een loffelijk streven is, moeten hieraan géén* overspannen verwachtingen worden gekoppeld. Au gelopen jaar werden in deze regio 'slechts' 1200 wfcj" pens inbeslag genomen, op een totaal van -naosS schatting- 10 15.000. Zelfs als het dubbele aantgïj wapens wordt onderschept, dan nóg blijft het èejf druppel op de gloeiende plaat, <f.-g Het zal wel weer een tijdje stil worden over dit ondert tEF*' fSK Dat is vreemd. Zinloos geweld wordt blijkbaar pas" een kwestie, als ex doden vallen. Terwijl het al jarep- dagelykse kost is. zie de vele berichten over geweld dadige berovingen, overvallen en mishandelingen/ Slachtoffers bij de vleet, mensen die bijvoorbeeld in de loop van een vuurwapen hebben gekeken, omdaf ze per ongeluk op het verkeerde moment op een be-, paalde piekwaren. Of in de tram in elkaar worden gëg slagen, omdat ze naar de mening van een of andere agressieveling de andere kant op hadden moeten kij* ken. Treuren om ditsoort misdaden lijkt ook in een anden verband grenzen te kennen. In heel Nederland Ijiidjl den de klokken tijdens de stille mars in.Gorfaina* maar één land verderop ging het leven gewooh^érj der. Half België ging na de affaire Dutroux de straat- op, maar dat protest bleef tot onze zuiderburen be-" perkt Wat weten we nog van zinloos geweld in landen ais Soedan of Afghanistan? Daar waar het regel is om conflicten gewapenderhand te beslechten? Daarom is het zo mooi dat juist in Gorkum vorige week zo weinig mensen 'nee' zeiden tegen de komst van asielzoekers. Vluchten voor zinloos geweld is immers één van de redenen voor vreemdelingen om hun heü by ons te zoeken. Wie toch iets wil doen tegen agressie en geweid, zat in het klein moeten beginnen. Bij jezelf, dus. Lach om een rood verkeerslicht maak een ontspannen praatje met je herrieschoppende buren, bewaar jè kalmte bij een ambtelijk loket. En die scheidsrech ter, die doet ook maar z'n werk. Knik vriendelijk naar een opgestoken middelvinger. En vooral: prober thuis de vrede te bewaren. Want als je het kwaad wilt uitroeien, zul je bij de wortel moeten beginnen. Opgericht 2 april 1991 Uit de staturen: Het Rotterdams Dagblad Is een onafhankelijke regionale krant, zonder binding met enige levensbeschouwelijke organisatie, politieke partij of belang I engroeperfng. De krant steltzlch ten doel door middel van berichtgeving in woord en beeld, analyse en _J achtergrondartikelen haar lezers zo actueel, objectief en veelzijdig mogelijke Informatie te verschaffen. Hoofdredactie; J. Prins en LP. Prank. Chef Central Desk; FJ. Eckhardt. Rubriekschefs: Eindredactie Vormgeving: R.LJ. vanZeelst ■*- Stadsredactie Rotterdam: J.S. Bootster. *"0* Editie Voorne-Putten: C.G, Buitendijk. Editie Waterweg: JA Rozendaal. Editie Ussel en lek; M.E- Verwaaijen ive> Editie Regio Zuid: C.H. Soeters, -"4 Nieuwsdienst/BinnerVbuiten land :B-V. Verkade. V Cultuur Leven; MJ.F. Maas, Economie; N.P. de Vries „««i Sport: P. Ouwerkerk. "»rt? Illustratie: F. van Someren. ~".v Informatiebeheer: G J, van den HU. V ,vöB Persbureaus: ANP, AP, Geassocieerde Pers Diensten ~5', (GPD), Graphic News. Correspondenten In het buitenland via Geassocieerde Pi Pers Diensten en The independent (Londen). Boedapest: drs. J.W.M. Gertsen; Bonn: P.G.W. v. -Jt Nuljsenburg; Brussel: drs. M.H. Peeperkom, PJAM. Koopman; Genève: B. Kroon; Istanbul: dra. J.EJ.M. Lutz; Kaapstad: P. ter Korst; Lorden: K. Karksma; Maddd; H.v.d. Boom; Moskou: H.S. Hoogendijk; Nairobi: FJ.M.wq d. Houdt; Parijs: C. van Zweeden; Peking: dr. J. van der Made; Rome: JA Geleijnse; Sarajevo: H. Doornbos; Tel te, Avhn A.P. Bloemendaal; Tokyo: dr. J. Stalpers; jiu Washington: drs. J.BA Wanders. .-viel Deze podiumpagina bevat analyses en meningen van *->* redacteu rengastsch rijvers en lezers. Het commentaar offj pagina 3 vertolkt de mening van de krant

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3