12 Euro kost scholen handenvol geld Rotterdam vordert traag op digitale snelweg Lijsttrekker van CDA is voor sterke Rijnmond Met komst nieuwe munt moet ook lesmateriaal 'guldenvrij' zijn Bouwvakker bekneld onder betonijzer Welkom !sgfW'M Excelsior krijgt wethouders mee in plannen voor stadion Dienstverlening na veroorzaken van dodelijke ongelukken Ds. Visser wil proefproces drugsbelasting op.pet ctïgmm stadhuis k van Rotterdam De Coolsii voor beleid met de burgers Rotterdams Dagblad i J Dinsdag 2 februari 1999 Rotterdam De Stadsregio Rot terdam mag rekenen op een forse taakverzwaring, als dat de solida riteit tussen Rotterdam en de rij kere buurgemeenten ten goede komt. Gisteravond toonde CDA- lijsttrekker Jan Heijkoop zich voorstander van een sterke regio raad die ook op het gebied van werkgelegenheid, armoedebe strijding, volwasseneneducatie en recreatie meer te vertellen krijgt. Heijkoops bereidwilligheid was een regelrecht succes voor de Rot terdamse CDA-wethouder Sjaak van der Tak, die zich nogal onge makkelijk had gevoeld bij de in leiding van de lij sttrekker voor de provinciale- sta ten verkiez i ngen op 3 maart Aanvankelijk leek Heijkoop aan te koersen op ver sterking van de provinciale rol, waarbij de regio's dan aan zeggen schap dreigen in te leveren. De interventie van Van der Tak had als resultaat dat het CDA de verkiezingen ingaat met het stre ven om de provinciale taken en bevoegdheden verder te decen traliseren. Heijkoop verbond er RotterdamVoetbalclub Excelsi or mag voorzichtig rekenen op de steun van burgemeester en wet houders bij bouwplannen op het complex Woudestein in Kralin gen. JHfet een businessplan, waarvoor ook de banken en andere finan ciers interesse hebben getoond, komt Excelsior ten stadhuize in een beter blaadje te staan. De ge meente Rotterdam zou aan finan ciële steun nu geen vijf miljoen gulden kwijt zijn, maar minder dan de helft, aldus bronnen op de Coolsingél. Twee jaar geleden was de stem ming anders. Er was bij de wet houders onbehagen over de wei gering van Excelsior om samen met Sparta te streven naar een nieuw, gezamenlijk stadion. Toen de gemeente met Sparta rond kwam over de' vernieuwing van het stadion in Spangen, leek het erop dat Excelsior niet veel mede werking hoefde te verwachten. De huidige sportwethouder Van den Muijsenberg (WD), die zelf spreekt van 'een lastige erfenis' van zijn voorganger Den Ouden dammer (D66), wil böinen enkele weken het Excelsior-plan ter goedkeuring voorleggen aan het college. Informeel is men op de hoogte en er hebben zich geen be zwaren afgetekend. Dat zou alles te maken hebben met de succesvolle pogingen om externe financiering te regelen voor de realisatie van een nieuw stadion, waardoor de gemeente stukken goedkoper uit is. Boven dien ontloopt het stadhuis nu het verwijt dat de ene voetbalclub (Sparta) wel wordt geholpen en de andere (Excelsior) niet. Bij Excelsior is men blij met de nieuwe ontwikkelingen. Het sta dion op Woudestein zou met ge- meernckjke steun eindelijk afge bouwd kunnen worden. „Een ab solute noodzaak," aldus voorzitter Martin de Jager. „Als wij onze sponsors willen blijven bedienen, zullen we ook de ruimten moeten bieden hen te ontvangen op een in deze tijd passende manier. Zonder die business units is Ex celsior als betaald voetbalclub ten dode opgeschreven." Rotterdam Een 23-jarige man uit Zoetermeer is door de Rotter damse politierechter veroordeeld tot 210 uur dienstverlening, als vervanging van vyf maanden ge vangenisstraf, en twaalf maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proef tijd van een jaar. De man veroor zaakte als bestuurder van een koeriersauto in augustus 1997 een aanrijding op de afslag van de rijksweg A 20 naar de A16, waar bij drie mensen het leven verlo ren en één persoon zwaargewond raakte. De Zoetermeerder reed in op de achterste auto van een file. Bij de zitting van twee weken ge leden verklaarde de bestuurder dat liy dë «aaischuwingssignaiC- ring niet had opgemerkt. Gezien het feit dat de Zoetermeerder al eerder bij een verkeersongeval betrokken is geweest, had de offi cier van justitie twaalf maanden ontzegging geëist, waarvan de helft voorwaardelijk, plus zes maanden gevangenisstraf, om te zetten in 240 uur dienstverlening- wel de conclusie aan dat samen werking tussen Rotterdam en de randgemeenten dan gewaarborgd moet zijn. De feestelijke start van de CDA- campagne, die traditiegetrouw in Rotterdam plaatsvond, werd bij aanvang overschaduwd toen Eu roparlementariër Peter Pex flauwviel. Hij werd met een am bulance naar het Havenzieken huis vervoerd. Later op de CDA-bijeenkomst kon organisator Dirk Dekker de leden meedelen dat Pex' toestand sta biel was. Dekker, nummer vier op de CDA-kandidatenlijst voor dc provincie Zuid-Holland, heeft de taak op zich genomen om meer ontmoetingen te organiseren tus sen CDAers die op allerlei politie ke niveaus met de Rotterdamse regio te maken hebben. De start van de campagne was de eerste sessie uit de reeks. Rotterdam Rotterdamse scholen maken zich zorgen over de extra kosten die de invoering van nieuw, aan de euro aange past, lesmateriaal met zich meebrengt. „Wij moeten in princi pe alle leerboeken vervangen," zegt directeur H. S. Hoving van de protestants-christelijke basisschool Oudeland in Hoog vliet, „Het gaat om tientallen duizenden guldens. Maar wie gaat dat betalen?" Adjunct-directeur L, Cortvriendt van o.b.s. Tweebos in de Afnkaan- derwijk: „Ik denk dal die zorg overal speelt. Hier op school moet bijvoorbeeld de hele rekenmetho de worden veranderd. Duizenden guldens kost het. Die kan ik niet zomaar op tafel leggen." De invoering van de euro heeft voor de hele samenleving gevol gen. Dat wordt het best zichtbaar als op 1 januari 2002 de eurobank- biljctten en -munten op de markt komen. Ook op scholen en andere onder wijsinstellingen zijn aanpassin gen nodig. Op korte termijn, vóór 2002, is voorlichtingsmateriaal nodig dat leerlingen voorbereidt op de euro. Al bij de start van het schooljaar 2000-2001 zullen leer lingen daarop moeten gaan inspe len. Examens en toetsen moeten worden aangepast. Maar het effect van de euro is het grootst op de lesmethoden. Zodra er een definitief eind komt aan vier kwartjes in een gulden, zijn veel leerboeken hopeloos verou derd. Het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschappen wil dat scholen de aanpassing van de leermiddelen zoveel mogelijk binnen de gangbare vervangings termijnen van leerboeken opvan gen. Ze mogen de extra kosten in principe dus niet eerder afschrij ven. Maar ze moeten wei eerder de boeken vervangen. Immers, als de euro in 2002 eenmaal is in gevoerd, zal het lesmateriaal toch 'guldenwij' moeten zijn. Er bestaan vaste formules voor het afschrijven van lesmateriaal voor basisscholen en het voortge zet onderwijs. Beleidsadviseur Rob Dekker van de Dienst Stede lijk Onderwijs.' „Daar is jarenlang gedonder over geweest. De com missie Londo, genoemd naar de voorzitter - de toenmalige com missaris van de koningin in Dren the- heeft daar dc befaamde Londo-richtlijnen voor opgesteid. Boeken vol zijn er over geschre ven, echt heel saai. Over hoeveel jaar je met een rekenboekje mag doen en dergelijke. Uiteindelijk kom je dan per school op een be drag uit, dat rechtstreeks wordt overgemaakt naar de schoolbe sturen, die in samenspraak met de scholen bepalen waar het geld aan besteed wordt. Maar of de scholen het nieuwe materiaal straks zelf moeten kopen van het reguliere bedrag of dat Zoeter meer wat bijlapt, ik zou dat niet weten. Enig afwentelingsgevaar is niet ondenkbeeldig." Hoe de vervanging van leermid delen betaald gaat worden, daar is het ministerie van OC&W nog niet uit. M. Divendah woordvoer der van staatssecretaris Adel- mund; „Het is nog steeds niet dui delijk of er extra geld komt voor de aanpassing van lesmateriaal aan de euro. De gesprekken daar over zjjn nog gaande. Extra geld is wél de inzet." Schooldirecteur Hoving denkt er het zijne van:Ais dat geld op tijd komt, oké. Maar dat verwacht ik met. En dan hebben we een pro bleem. Ons budget is er niet op berekend." -> "'v- Rotterdam Een 49-jarige bouw vakker uit het Belgische Sint Niklaas is gisterochtend met ziin onderlichaam bekneld geraakt onder een bundel betonijzer. Dat gebeurde bij de aanleg van de nieuwe Botlekspoortunnel onder de Oude Maas in Rotterdam, ter hoogte van de Oude Maasweg. De brandweer had ruim een uur nodig om het slachtoffer te bevrij den uit 2ijn benarde positie. De man liep wonderlijk genoeg 'slechts1 een gebroken knie en ge broken heup op waarvoor hij naar het Dijkzigtziekenhuis werd ver voerd. De Belg kwam onder het beton ijzer terecht, doordat de loodzwa re bundel uit de strop van een hijskraan was gevallen. Hoe het gevlochten ijzer plotseling kon losraken, is nog niet bekend. Dat zal onderzoek van de arbeidsin spectie moeten uitwijzen. In eer ste instantie werd gedacht dat de tunnel in aanbouw, onderdeel van de Betuwelijn, was ingestort en er meerdere werklui bekneld zaten. Hulpdiensten waren daarom met veel materieel uitgerukt. De Botlekspoortunnei is de eerste geboorde spoortunnel in Neder land. Gekozen is voor een geboor de tunnel om het drukke scheep vaartverkeer op de Oude Maas niet tot last te zijn. De werkzaam heden voor deze 3450 meter lange oeververbinding zijn al in 1997 be gonnen en zullen naar verwach ting over twee jaar zijn afgerond. Momenteel wordt op de westelij ke oever van de Oude Maas een begin gemaakt met de zogeneten startschacht. Dat is een twintig meter diepe bouwkuip waarin eind dit jaar de enorme boorkop, met een doomede van negen me ter, zal worden opgebouwd. Het gevaarte wordt in Duitsland ge bouwd en in delen naar het Rot terdamse havengebied getrans porteerd. De bouwvakker wordt afgevoerd, nadat hij een uur bekneld heeft gezeten ondereen bundel betonijzer. Foto jasper Juinen/ANP Rotterdam Dominee Visser van de Rotterdamse Paulus- kerk wil een proefproces uit lokken over het betalen van belasting door drugsdealers. Visser neemt daartoe een drugsdealer officieel in dienst Volgens de Rotterdamse do minee zijn verschillende drugsdealers bereid om by de belastingdienst aangifte te doen. Deze handelaren hou den al een boekhouding bij. Het voornemen om de boek houding aan de fiscus te to nen, liep spaak omdat de be lastingdienst in Rotterdam liet weten verplicht te zijn cri minele activiteiten te melden bij justitie. De drugsdealers hadden daarop geen zin meer om vrijwillig belastingaangif te te doen. Visser vroeg vervolgens staatssecretaris Vermeend van Financiën om aanpassing van de wetgeving, zodat de link tussen de fiscus en justi tie wordt doorgeknipt De sUatasecretari^ ^liet .weten;,: hiervoor niet te voelen. In een poging om soepeler wetgeving te forceren, gaat Visser een proefproces uitlok ken, „De stichting tot Regule ringvan de Drugshandel gaat een drugsdealer in dienst ne men. Deze maat stort zijn bij drage in de stichting en wij geven hem in ruil daarvoor een salaris. Ook betalen wij al le premies en belastingen die noodzakelijk zy n, Justitie kan twee dingen doen; gedogen of vervolgen," aldus Visser, Elke, zichzelf respecterende instelling of Onderneming van enige om vang heeft wel een website en een e-mail adres- Gemeenten kunnen dus niet achterblijven. Maar wat kun je als gemeente met zo'n inter netvoorziening? En wat is het nut voor de burgers? Kunnen ze straks een bouwvergunning aanvragen via de personal computer? Aanstaan de donderdag voelt de raadscommissie personeel en organisatie wet houder J. H. A- van den Muijsenberg hierover aan de tand, nadat de raadsleden vorige week donderdag al hadden laten weten dat Rotter dam wat meer vaart moet maken op de digitale snelweg. Door Peter Louwerse Rotterdam Zijn ambities met het internet zijn groot. Het PvdA- raadslid O. Bayraktar ('Onlangs heb ik vanuit een internetcafé in Ankara per e-mail nog een motie naar de Coolsingél gestuurd') wil dat Rotterdam als digitale deelne mer groots en meeslepend gaat le ven. Om zijn gedrevenheid te illustre ren, slaat hij een Finse krant open, die hij overhield aan een comraissiereis naar Finland. In het dagblad Helsingen Sanomat, gedateerd zaterdag 3 januari 1999, staat een groot artikel over infor matiezuilen waarmee Finnen op straat onbeperkt kunnen e-mai- len en internetten. „Dat zouden we in Rotterdam ook moeten hebben," meent Bay raktar. „Een dure grap? Ik denk het niet. Voor 68 gulden per maand ben je al klaar." Door het plaatsen van die zuilen wordt het internet ook bereikbaar voor mensen zonder computer. Een ander idee: om de politiek dichter bij de burger te brengen pleit hij ervoor om raadsvergade ringen live via internet uit te zen den. „Als Rotterdam kunnen we daarmee voortrekker zjjn in Ne- ueriand, zelfs m Europa." Vergunning Vergeleken met Finland staat het gebruik van informatie- en com municatietechnologie in Neder land nog maar in de kinderschoe nen. WD-raadslid I.M.C.V.T. Kiebërt keek haar ogen uit in het Baltisehe land. „Ze zijn daar erg ver," vertelt ze. „Burgers kunnen bij de gemeente vergunningen aanvragen per computer." Tot haar niet geringe verbazing demonstreerde de Finse minister van Binnenlandse Zaken, Jouni Backman, zelf hoe de vergunning digitaal kon worden bemachtigd. „Ik zie het onze minister van Bin nenlandse Zaken nog niet doen." Maria Kïebêrt vindt dat de ge meente Rotterdam zich wat voort varender mag bewegen op de elektronische snelweg. Ze onder tekende samen met Aubert (PvdA), Van der Heijden (CDA), Bourzik (Groenlinks) en Van Ra- vesteyn (D66) een motie van de PvdA'er Bayraktar, die onder meer aandrong op het inrichten van een gemeentelijke internet site, waarop openbare agenda's van raadscommissies en gemeen teraad geraadpleegd kunnen wor den, en een proef waarmee ge meentelijke aanvraagformulieren elektronisch kunnen worden in gevuld en ingediend. Een groot aantal van deze wensen is overigens al vervuld, maar de inrichting van de website is verre van ideaal, meent Bayraktar. Hij heeft geconstateerd dat van raadscommissies wel de verga derdata worden vermeld, maar je dus niets aan," meent hij. Kiebêrt: ,Je moet per dienst en per doelgroep bekijken hoe je de mensen kunt bereiken, wat op een bepaald moment het meest effectief is." Als voorbeeld noemt ze de ge meente Tilburg, die een informa tiezuil heeft ontwikkeld voor &es<«wrsdienst rotterdam bezoekadres: postadres C<.»kin$cl 4<h iïm AD Rotterdam 010-41 "VI11 fHtsihu! JWOkl'Rotterdam De internetsite van de gemeente Rotterdam: wandelen door het digitale stadhuis. mensen die cliënt zijn voor de ge meentelijke sociale dienst. „Je gaat achter een zuiltje staan, je vult gegevens in, en je krijgt te horeiv wat je kan verwachten van de gemeente." Portretjes De website van de gemeente Rot terdam (www.stadhuis.rotterdam- ,nl) bestaat sinds 1 januari 1998 en heeft sindsdien bijna 30.000 'hits' (bezoekers) gehad. Hij is vooral informatief maar nauwelijks in teractief. Eer zijn weinig moge lijkheden voor de burger om te reageren. De gemeentelijk site biedt onder meer informatie over het gemeen tebestuur, de gemeenteraad, raadscommissies, de agenda, maar ook een frivole rondleiding door het stadhuis (met portretjes van raadsleden) en een exposé over de geschiedenis van het be stuursgebouw aan de Coolsingél Ook is de afdeling Burgerzaken te bezoeken. Het bUjft echter by in formatie. Een paspoort of rijbe wijs verlengen of een uittreksel uit het geboortenregister opvra gen, is er nog niet bij. „Daarvoor moet u écht de deur uit," zegt een woordvoerster van de gemeente. Burgerzaken is wel aan het onder zoeken of de diensten ook digitaal verleend kunnen worden. Voor het leveren van paspoorten via het internet beslaan echter nog juridische obstakels. En zo'n verandering kan niet zonder slag of stoot worden doorgevoerd. De digitale dienstverlening kost ex tra inzet, omdat de traditionele dienstverlening (aan de loketten) gewoon doorgaat. De gemeenten zullen hun organi satie dus moeten aanpassen: ver zenders van e-mail verwachten onverwijld antwoord te krijgen. Fietspad Volgens een schatting van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) beschikt onge veer de helft van 538 Nederlandse gemeenten over een eigen websi te. „Wat ze daarmee doen, is een zaak van de gemeente zelf," zegt een woordvoerder van de VNG. „Sommigen gebruiken hun site om zich te profileren, anderen zien het vooral als dienstverle ning voor de burgers." Barendrecht is één van die ge meenten die een website en een e- mail adres heeft. Sinds medio de cember vorig jaar hebben 283 stu- fers de site bezocht. De gemeente ontvangt gemiddeld twee e-mail- tjes per week. Variërend van vra gen over de veiligheid van een fietspad en vestigingseisen voor bedrijven tot informatieverzoe ken over de geschiedenis van Ba rendrecht en een meneer vanuit Zutü-Ainka die meldde dat hij ook Barendrecht heet Barendrecht heeft de site een jaar op proef. Websurfers kunnen er onder meer persberichten vinden, naast openingstijden van het ge meentehuis en Gemeentewerken, en 'links' (koppelingen) naar het Informatiecentrum Camisselan- de en theater Het Kruispunt. Betrokkenheid van bewoners is geen doelstelling op zichzelf. Het is wel belangrijk, ook participatie van bewoners is mooi meegeno men, maar hier gaat het uiteinde lijk niet om. Belangrijker is: een sterk gemeentebestuur, waar de bewoners tevreden over zijn. Aldus een hoogst ontevreden Frans-Jozef van der Heijden, vooraanstaand CDA-raadsiid in de Rotterdamse regio. Hij had het erover tijdens een debat over het beleidsprogramma Overheid 2000+, maar de televisie was al weg en de tribune was leeg, dus nu mogen betrokken burgers pro beren of ze "Van der Heijden' in de notulen kunnen terugvinden via de website van de gemeente Rot terdam op Internet. Nou, doet u hem de groeten, als u e-mai)t. Zijn praatje is de moeite waard Volgens Van der Heijden heeft ie dereen een gaatje in het hoofd, die denkt dat de lokale overheid aan betrouwbaarheid en waarde ring wint door de huisstyl te ver fraaien of de klachtenregeling klantvriendelijk te maken. Het is steeds weer interessant om gemeentebestuurders te horen spreken over verbeteringen in de relatie tussen stad en stadhuis. Andere fracties op de Coolsingél zeiden er ook weer nuttige dingen over. De werkdruk van volksver tegenwoordigers, de rol van raadsleden in de samenleving, de kwaliteit van de dienstverlening door eeuwig-vriendeiyke, ja-knik kende ambtenaren, het kwam al lemaal even om de hoek kijken. Interessant, maar waar heb ik het eerder gehoord? In 1998 bij Ge rard Peet (PvdA) die er een onder zoekje over gehouden had, in 1987 bij de werkgroep Kiezer-Gekoze ne, in 1996 bij de Bestuursdienst, in 1995 bij prof. PieterTops, in 1994 bij het CDA (toen zat Frans- Jozef nog in de Tweede Kamer), in 1993 bij Bram Peper, in 1992... en het blijft verduveld interessant Maar schiet het op? Is het bestuur meer 'burgemabij' dan voorheen? Is de betrokken heid van de burger groter gewor den? De opkomst by raadsverkie zingen is van een bedenkelijk ni veau, maar we moeten onder scheid maken tussen 'de gemeen te' en 'de politiek'. Ais mensen geen zin meer hebben om kie zen omdat het ze niet uitmaakt of ze door de hond of de kat gebeten worden, dan kan het nog wel de gelijk zijn dat ze meermaals per vier jaar hun stem willen laten ho ren in een debat over maatschap pelijke thema's. Alleen is de vraag: op welk moment? Iedere maand opnieuw in het wijkover leg? Bij twee, drie commissies na elkaar? En daarna? Van der Heij den waarschuwt terecht dat de ge meente niet alleen moet luiste ren, maar vooral ook heldere af wegingen moet maken. Hij neemt als voorbeeld het recente Stads- congres over de ruimtelijke orde ningvan Rotterdam, Vijfduizend mensen gingen naar De Doelen. Vierduizend keken alleen naar maquettes en dronken koffie. Maar enkele honderden mensen namen deel aan de discussies. Rotterdam moest compact zijn en toch groen, Rotterdam moest goed bereikbaar zijn maar geen parkeer- en verkeersoverlast ople veren, meer gezelligheid maar geen rustverstoring. De gemeente moet kiezen, maar op een duide lijke, controleerbare wijze. Van der Heijden zegt dat burgers een hekel hebben aan „van alles een beetje". Dat leidt tot wezenloze compromissen waar niemand zich in herkent, tot besluiteloos heid, tot uitstel van hete hang ijzers. Hy pleit voor daadkracht, gekoppeld aan een objectieve analyse, oplossingen gebaseerd op feiten, en een goede verant woording naar de burgers. Van der Heijden komt dan uiter aard toch uit op een dialoog tus sen de stad en het stadhuis. Maar minder vrijblijvend. Zo'n Stads- congres moet een vervolg krijgen, waaruit blijkt welke suggesties zijn afgevallen of overgenomen en waarom. Dat moetje niet doen met commissievergaderingen, want met al die dubbele agende ring kun je van burgers niet ver wachten dat ze steeds snipperda gen opnemen. Het lukt ook niet met een raadsdebat, want dat is te oeverloos. Het lukt wel met bondi ge voorlichting, die bewoners-, ondernemers- en maatschappelij ke organisaties (inter)actief be trekt bij de planvorming. De ge meente wil toch coproductie van beleid? Dat wordt hoogtijd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3