8 7 Valpartijen en heroïek op de Weissensee Johan-Olav Koss geeft 'krachtig signaal' in Lausanne DVO'32 hoopt op terugkeer van oud-spelers VC Nesseiande weet geen raad met kansen Vandenbroucke de snelste Edith van Dijk derde Van der Vliet overleden Bowlers stellen diep teleur Fortuna houdt prestatieloop Voorzitter Harry Meijer: 'Doel is handhaving in de vierde klasse' Die Flardingha Ruiters wil springwed strijden in centrum van Viaardingen Rotterdams Dagblad Woensdag 3 februari 1999 Voor de elfde maal stond giste ren de Alternatieve Elfsteden tocht voor toerrijders op het pro gramma in Oostenrijk. Liefst vierduizend schaatsgekken wa ren dit jaar naar de Weissensee afgereisd om 200 kilometer af te leggen. Van toppen tot tobber, van jonge belofte tot oude vos. Hierbij: een verslag van een tocbt vol valpartijen, heroïek en een ongewild voortijdig einde. DoorAnënStuyt TechendorfDe klok wijst 7.55 uur aan, nog vijf minuten tot de start. Nerveus strekken schaat sers hun benen. Het is acht gra den onder nul, wolken trekken dreigend over en even vraag ik me af waar ik aan begonnen ben. Schaatsen is toch een typisch Ne derlandse sport? Hier wordt de enscenering echter bepaald door bergen en sneeuw op de achter grond. Er is natuurlijk twijfel over het -nut van een spaghetti-ontbijt, dat in het kleine keukentje van pen- -sion Forelle is klaargemaakt. Het ■Is sowieso al een raar gezicht, drie mannen in lange onderbroeken die een pasta-maaltijd aan het be reiden zijn. De gedachten worden ruw ver stoord door het startschot Om precies acht uur zijn we onder weg. Nummer 794 baant een mooi pad voor me in de massa. Mijn broer volgt. Het is de bedoeling zu lang mogelijk bü elkaar te bleven, maar of dat lukt is maar de vraag. Valpartijen, blessures, geeuwhon ger en anderen ongemakken kun nen een droom ruw verstoren. De meeste valpartijen doen zich ivoor kort na de start. In de sehe- 'jnenng is het al lastig om scheu- „.^ren te zien en iedereen rijdt bo- - -ven dien dicht op elkaar. Het ge- Lliuid van krassend metaal en pijn- lijk geschreeuw is een regelmatig terugkerend ritueel in het eerste uur. Later zal de meute zich ver spreiden. Het is in deze fase zaak een goed groepje te vinden om bij aan te sluiten om daarmee de strijd tegen de elementen aan te gaan. Een eenzame toeschouwer volgt de ver richtingen van de schaat sers op de Weissensee FotoGertEggenber Kilometer 49. Tijd voor bevoorra ding, het nerveus aanreiken van tasjes met proviand en drankjes. Ik kan me een incident herinne ren van twee jaar terug. Vrouw staat klaar met tasje. Man grijpt er naar, maar vrouw zit verstrikt. In een fraaie balts gaan man en wouw innig verstrengeld naar het ijs. Valpartij dus en de schaatser scheldt zijn vrouw de huid vol. Oppassen derhalve. Het gaat nu allemaal goed en nummer 704, met een jasje van café De Brink in Krimpen aan den Ussel, rijdt nog steeds in de buurt. De eerste twee ronden van elk 25 kilometer gaan in vlot tempo. Het schema van ruim een uur per ron de wordt aan flarden gereden. Het rondebord geeft 1 uut en 50 minu ten aan als vrij doorkomen. Veel te snel natuurlijk, maar we blijven de groep volgen. Achter ons geeft het parkoers een gapende leegte te zien. Afvallen betekent dus al leen rijden en dat is zeker niet de bedoeling. De zuigkracht van een groep is niet te onderschatten. Daarnaast ontstaat er toch een soort groepsgevoel Niemand wil zich daaraan onttrekken. Aan klampen dus! Halverwege Kilometer 100, halverwege. Mijn broer stopt er mee. De stakker is dagenlang ziek geweest en moet zich beperken tot 100 km. Zelf kom ik door in 4 uur en elf minu ten. Het gaat redelijk, maarniet veel later komt de man met de ha mer onverbiddelijk het ijs op. De geest wil wel, maar de voeten la ten een knellend protest horen. Even rust nemen dus. De sokken gaan uit, zodat er wat meer ruimte is in deschaatsschoen. Café De Brink komt weer voorbij en ter wijl ik ook een assuradeur uit Hardingarijp en een bankklerk uit Vierlingsbeek waarneem, ijlt de groep verder. De temperatuur is inmiddels opgelopen tot net on der het vriespunt, maar er is een gemene wind op komen zetten. De familie langs de kant schreeuwt me verder. Dolgraag, denk ik, maar myn benen laten een ernstig protest horen. De snelle start speelt op en dus laat ik me toch maar zakken. Hopen op een nieuw groepje dat langszu komt. In de zesde ronde protesteert het lichaam heftig, het is een kwestie van rustig doorharken. Na 150 km passeert ons groepje de start- en finishlijn in 6 uur en 35 min. Vier kilometer verder stap ik in een bocht in een diepe scheur, mijn linkerenkel klapt door. De pijn verbijtend sta ik op. De bankklerk uit Vierlingsbeek komt langs en roept me toe hem rustigte volgen. Al snel blijkt dat ijdele hoop. De enkel speelt stevig op en alleen met rechts kan ik afzetten. Nog vier kilometer schaats ik door, omstanders lachen waarschijnlijk wanneer ik als aangeschoten wild langs wankel Na 160 km valt het doek. De enkel wil met meer. De natuur blykt sterker te zijn dan de mens, een ongeluk ligt altijd op de loer tij dens een tocht als deze. Als ik mijn schaatsen afbind komt een oudere man naast me zitten. Het lichaam schreeuwt maar één ding: dit nooit meer. Hij stelt een duivelse vraag. „Volgend jaar weer, hè!" Ik hoor mezelf een bij na diabolisch antwoord geven. Ja, dan ben ik er zeker weer bij Lausanne Het kenmerk van de eerste 'dag Werelddopingconfe- rentie in Lausanne was een eens gezindheid zonder eenheid. In een peloton sportbewindsiieden, - onder wie staatssecretaris Margot Vliegenthart van VWS, was de voormalige schaatsheld Johan- Olav Koss de uitblinker. De Noor riep namens de atleteneommissie minimaal twee jaar schorsing op te leggen voor het eerste doping- vergrijp en kapitaalkrachtige sporters boetes op te leggen van j minimaal 100.000 dollar. Vliegenthart en ook Wïm Come- lis, de portefeuillehouder topsport ,van NOC'NSF, vonden dit een •ipkiachtijg signaal. De opvolgster r:van Erica Terpstra legde in haar •jijede eveneens de nadruk op de sporters zelf. „De uitgesproken intenties moeten we nu omzetten in maatregelen. Ik houd hier een sterk gevoel aan over dat er wat moet gebeuren." De sprekers uit de politiek, tot het Witte Huis aan toe, benadrukten straffen bij de dopingbestrijding. Hein Verbruggen van de wereld- wielrenunie UCI vond het alle maal maar niets. „Straffen, altijd ligt de nadruk op straffen. Nie mand heeft het over het grote pro bleem van de onopspoorbare pro ducten," Ook de Belg Michel D'Hooghe, voorzitter van de me dische commissie van de FIFA, bleek zwaar teleurgesteld. „Er wordt maar gesproken over har monisatie, harmonisatie en nog eens harmonisatie. En dan is het straks, poef, twee jaar. Zonder in 'harmonie te komen met de recht banken en bijvoorbeeld de Euro pese Unie. Dat is toch geen har monisatie." In de sportwereld, die op de twee de dag van de werelddopingconfe- rentie veel meer aan bod komt, is nog geen eenheid over de Medi sche Code en de eensluidende strafmaat. Hein Verbruggen zei dat de UCI bereid is tot onderte kening, maar alleen in het uiter ste geval, bijvoorbeeld om het wielrennen op het olympisch pro gramma te houden. Hij is nog al tijd niet voor schorsingen van twee jaar omdat hij zeker weet dat zo'n straf bij een eerste overtre ding voor geen rechtbank over eind blijft, Verbruggen blijft voor Inflexibele sancties voor verschil- 'Hende sporten. Het IOC is dat in tussen ook, want het is juridisch uitgezocht. „Je kunt Ronaldo niet twee jaar uit het voetbal verban nen," aldus Verbruggen*. „Als er claims komen, betaalt dan ook ie dereen mee? Er zal in deze confe rentie trouwens niets worden on dertekend. Er worden alleen een stel resoluties aangenomen." Compromis Jacques Rogge, vice-voorzïtter van de medische commissie, zei dat er een aanvaardbaar compro mis in de maak is. „De bonden die hard werken moeten we belonen. De bonden die niets doen zullen harder moeten werken." Schor singen voor minimaal twee jaar stonden wel centraal in de poli tiek getinte discussies. Margo "Vliegenthart was genuahceerd, al had Koss haar met zijn krachtter men wel aangesproken. Koss vond dat de gehele olympische sport eensluidend moest zijn, dat de topsporters een medisch pas poort moesten bezitten met ak koordverklaringen over doping- testen, medische Cu*** uitspra ken van het sporttribunaal. De Noor kwam ook met de zware geldboetes. In alle redevoeringen kwam naar voren dat de instelling van een onafhankelijk dopingbureau een uitstekend idee van bet IOC is. Maar het IOC, tct voor kort voor ganger in dopingreglementering, mag het niet optuigen, beheren en regisseren, „Het moet een on afhankelijk bureaulijn," zei ook Vliegenthart by'hêrhatfhg' t)e Britse sportminister'Banks1 zag het opzetten van het Dopingbu reau als een zaak van de Wereld gezondheidsorganisatie -van de Verenigde Naties. Het corruptieschandaal binnen het IOC was daar debet aan. De 'Heren van de Ringen' hebben aan geloofwaardigheid ingeboet. Vliegenthart omzeilde de stelling diplomatiek, collega's van haar, zoals de Duitse minister Otto Schily, openden rechtstreeks de aanval op IOC-voorzitter Juan An tonio Samaranch en eisten zijn af treden in verband met de onthul de omkoping in Salt Lake City. Door Hans Kerbert Zevenhuizen Kansen waren er geweest, meer dan genoeg misschien. Maar de volleyballers van VC Nes seiande verzuimden ze te benutten. Dus verloren ze ook hun vierde duel m de Champions League, met t- 3 van VFB Friedrichshafen. De Duitsers leken in set drie en vier rijp voorde sloop, maar kregen steeds de gelegenheid de dreiging af te wenden. Toch was de overwinning voor de oosterburen met onverdiend, Nesseiande had dan wei een paar spe lers die zich individueel konden meten met de oppo nenten, maar als ploeg zat Friedrichshafen beter in elkaar. Het liep bij de ploeg van de Roemeense trai ner Stelian Moculescu, sinds kort ook Duits bonds coach, allemaal wat soepeler. De Duitse ploeg had geen uitblinkers; Nesseiande wel. Jules Mariens toonde een vorm die hij na zijn eerste jaar bij Alcom/Capelle nooit meer kon etale ren. De Canadees international scoorde het overgro te deel van de set ups die hij kreeg. De ploegen begonnen uiterst rommelig aan het duel Friedrichshafen onderscheidde zich in die fase nog niet van de Nederlandse kampioen. Coach Mocules cu was dan ook de eerste die een time out aanvroeg Nesseiande had een 17-15 voorsprong genomen en leek op jacht naar meer. Moculescu's aanwijzingen hadden echter succes; Friedrichshafen greep de eer ste set met 22-25. Toch wat aangeslagen begon het team van Mathieu aan de tweede omgang. Tot halverwege leek de twee de periode dezelfde weg te gaan als de vorige. Maar juist toen bleek dat de individuele kwaliteiten van enkele Nesselanders wel degelijk voldoende was om het de Duitsers in elk geval lastig te maken. Tot 22-22 hielden de ploegen elkaar bij, maar de spijkerharde services van Knstian van der Wel bleken te machtig. De 20-jange aanvaller besloot de set met een ace in stijl; 25-22. En toen ging het mis. Nesseiande nam in het vierde bedrijf zomaar een 12-8 voorsprong, zag de angst m de Duitste ogen, maar deed er niets mee. De opleving bleek van korte duur. alleen Jules Martens behield zijn niveau. Na een time out van Steban Moculescu maakten de gasten zeventien punten, waar de thuts- ploeg niet verder kwam dan een schamele zes: 18-25. Eigenlijk vertoonde de vierde set hetzelfde beeld als de vorige. Opnieuw voerden de gastheren de boven toon, maar lieten ze de gasten uit geslagen positie te rugkomen. En opnieuw gebeurde dat in een fase waarin de kaarten bijna geschud leken. De 17-15 bleek aan Nesseiande niet besteed. Het werd 22-25 Marseille De Belg Frank Vandenbroucke heeft de Grote Prijs La Marseillaise, de openingskoers van het Europese wielerseizoen voor de profs, op zijn naam gebracht. De renner uit de Cofidis-ploeg was na 140 km de snelste sprinter. Hij bleef de Duitser Jens Voigt en de Fransman Frederic Bessy voor. Salvador de BahiaEdith van Dijk is de strijd om de wereldbeker langebaan begonnen met een derde plaats. De zwemster uit Wognum moest in het Brazi liaanse Salvador de Bahia de Duitse zwemsters Peg gy Büchse en Britta Kamrau voorlaten. Büchse legde de 25 km af in 5.00,36 uur, Van Dijk in 5.28,26. RotterdamDe Rotterdamse handbalwereld heeft m Loet van der Vliet een goede bekende verloren. Hij was sinds de oprichting lid van Atomium, voor welke club Van der Vliet na zijn actieve carrière veel werk op het technische vlak verzette. Ook was hij trainer van Snelwiek. Loet van der Vliet overleed op 56 jari ge leeftijd. Haarlem De Schiedamse bow linghuizen Musis Sacrum en De Walvis hebben teleurgesteld tij dens de finale stedenontmoeting ia Haarlem. De Walvis eindigde op een elfde positie. Musis Sa crum werd twaalfde. Met name Musis Sacrum had op meer gere kend en noemt de prestatie een schande. In het verleden werd al eens een tweede en derde prijs in de wacht gesleept. Zowel het da mes- als herenteam bleef onder zijn kunnen. Het niveau tijdens de wedstrijden in Haarlem lag met bepaald hoog. De stedenont moeting werd gewonnen door Den Bosch met een score van 7417 pins. Haarlem won vorig jaar met een score die 600 pins hoger lag. Viaardingen Atletiekvereniging Fortuna organiseert voor zondag 7 februari een prestatieioop. De lopers kunnen kiezen uit een par cours over vijf, tien en vijftien ki lometer. Alle deelnemers worden om 11.00 uur weggeschoten vanaf het complex van Fortuna aan de Mamixlaan in Viaardingen. Zij kunnen zich vanaf 10.00 uur in schrijven in het clubgebouw. De tocht voert richting Lickebaertge- bied en Broekpolder. Voor kinde ren tot en met twaalf jaar is er een loop over twee kilometer. Hp* voor dew rabriek n Sscrgwes aan de sportredactie van deze krant, post bns 3Ï3,3100 AJ Schiedam. De sportredac tie is overdag telefonisch bereikbaar on* der €10-2732700 (fan 0HW265227) «n in de avonduren onder 0104004310. WOENSDAG 3 FEBRUARI Darts: 2100 Demonstratiepartij LesWaüa- ce-Roland Scholten ('t Smitje, Westeinde, Maassluis) Door Richard van 't Zelfde Vlaaidingen DVO'32 ging de winterstop in op de voorlaatste plaats in de vierde klasse. Ook na de onderbreking gaat het niet flo rissant met de voetbalclub uit Viaardingen. Er moet serieus re kening gehouden worden met de gradatie. „Voornaamste reden van de slechte prestaties is dat verleden jaar een aantal jongens vertrokken. Daarnaast kwam er een nieuwe trainer, René Oomen. Ploeg en trainer moesten wennen aan elkaar. Voorts moest Oomen een bijna geheel nieuw elftal for meren," licht voorzitter Harry Meijer de magere positie van DVO'32 op de ranglijst toe. Gouden tijden Meijer, nu al dertig jaar bestuurs lid bij DVO '32, heeft de gouden tijden nog meegemaakt. „Het scheelde slechts één punt of DVO had in de tweede klasse gevoet bald. Dat was een mooie tijd ja. We konden toen wel drie eerste elftal len opstellen, zo groot was de se lectie. Er stonden destijds vaak trainers en scouts langs de lijn. Het jaar erop waren we acht basis spelers kwijt. Het volgende sei zoen hebben we ons nog kunnen handhaven, maar het seizoen daarop degradeerden we naar de vierde klasse. En nu moeten we maar zien of erin kunnen blijven. Handhaving in deze klasse is ons doel voor de rest van het seizoen," vertelt de preses van DVO'32. Meijer ziet dit seizoen eigenlijk als overgangsjaar. Een jaar waar in overleven centraal staat. Van het volgend seizoen verwacht de voorzitter meer. Die verwachting wordt vooral ingegeven door de hoop dat volgend seizoen een aan tal oud-DVO'ers naar het nest te rugkeren. „Ik heb al uit diverse hoeken vernomen dat enkele spe lers die weg zijn gegaan, besloten hebben weer terug te keren naar DVO," aldus Meijer. „Dat zou een hoop problemen schelen, want dan kunnen wij weer eens over een wat bredere selectie beschik ken." Fusie Wat ook een oplossing kan zijn voor het 'personeelstekort', is een fusie. „Ja, het is waar dat noodge dwongen een aantal clubs zich aangemeld hebben om een fusie te bespreken," aldus Meijer „en een fusie is voor DVO een belang rijke overweging. Ik zeg overwe ging, want DVO hoeft op dit mo ment nog niet zonodig. Wij heb ben het financieel nog redelijk voor elkaar. Maar als wij nu voor een onverwachte uitgave komen te staan, kunnen we het niet al leen redden. Dan komt een fusie opeens een stuk dichterbij. We hebben voor een vereniging ei genlijk te weinig leden om goed te kunnen draaien. Ei komt niet ge noeg geld binnen via de kantine en de contributies. Wat dat betreft zouden wij wel baat hebben bij een fusie. Onze leden willen dat DVO zolang mogelijk haar eigen identiteit behoudt. Daar moeten wc ook naar luisteren, maar uat er wat moet gebeuren, mag duidelijk zijn." Gordijnen Dat DVO niet genoeg (actieve) le den heeft, blijkt ook wanneer Meijer vertelt dat hij onlangs zelf de gordijnen van de kantine mee Bij iedere de gradatie riep DVO-voorzft- bl>3- ter Harry Meij er dat nlj op zou stappen, maar toch bleef hij aan het roer staan.DVO iseenschftte- ik niet in de steek kan la ten. Foto Pete* Moikenboer naar huis heeft genomen om ze te wassen. „Dat zijn toch geen klus sen meer voor een voorzitter?," vindt Meijer. De preses is van me ning dat ook de gemeente een bij drage moet leveren aan het 'in le ven houden' van enkele Viaar- dingse voetbalclubs „De gemeen te Viaardingen is van plan om het aantal clubs hier terug te brengen van tien naar vijf. Dat is op zich een goed plan, want alleen bij ons op de Marathonweg zitten al drie verenigingen. Spelen ze alle drie thuis dan knjgen de clubs geen toeschouwer binnen, terwijl als je hier als club alleen zou spelen het toeschouweraantal veel hoger zou liggen. De gemeente heeft in het verleden nog nooit wat gedaan voor onze vereniging. Het zou in het geval van een fusie moui zijn als daar verandering inkomt. Ik zou er dan graag een nieuwe tri bune en twee kleedkamers bij hebben," levert de preses meteen een verlanglijstje in. DVO-icoon Meijer stond 39 jaar geleden voor het eerst bij DVO in het tenue van het eerste elftal, waarin hij (naar eigen ren schitterde. Toen werd hij via penningmeester en vice-voorzit* ter de voorzitter van de Vlaarding- se vereniging. Bij iedere degrada tie riep hij dat hij op zou stappen, maar toen bleef Meijer aan het roer staan. „DVO is een schitte rende dub die ik niet in de steek kan laten. Daarom moet ik naar de belangen van de club kijken. Aan de ene kant willen we zolang het kan alleen verder. Aan de an dere kant zal de dub zeker gaan fuseren als het moment daar is." Door Bas van den Berg Viaardingen Die Flardinga Ruiters onderzoekt de mogelijkheid in mei een tweedaagse nationale spring- en dressuurwedstrijd in het centrum van Viaardingen te houden. Gedacht wordt aan een plek in hel Oranjepark. De vereniging is daarover in over leg met het college. De Vlaardingse ruitervereniging ziet in het evenement een ideale gelegenheid het vijftigjarig bestaan te vieren. Jubileum Het jubileum van Die Flardingha Ruiters valt samen met de bouw van een tweede binnenmanege op het complex in de Broekpolder, De eerste manege, die ruim twee jaar geleden werd gerealiseerd, kostte ruim een miljoen gulden. De kosten van de bouw van de tweede manege, vermoedelijk eveneens met een bak van 20 bij 60 meter en vastgekoppeld aan de eer ste manege, zullen niet ver van dat bedrag afliggen. Het is de bedoeling dat ook de tweede manege uit ei gen middelen wordt betaald. De kans is groot dat het VSB-Fonds financiële ondersteuning geeft. De twee de manege zal in hoofdzaak worden gebruikt voor het lesgeven. Er wordt naar gestreefd dat in de toe komst ook nationale kampioenschappen in Viaardin gen kunnen worden gehouden. In het plan 2000, dat de jubilerende vereniging heeft gepresenteerd, wordt verder gesproken over een grondige opknap beurt van het complex. Facelift „Ook krijgt de boerderij, die honderd jaar bestaat, een facelift," aldus Gerrit Voerman, lid van de bouw commissie van Die Flardingha Ruiters.„De boerde rij, die als clubgebouw wordt gebruikt, moet het pronkstuk blijven van onze vereniging. Verder zyn we van plan de hooiberg af te breken en een was plaats voor paarden en pony's aan te leggen. Om alle paarden en pony's een plaats te geven, zal het aantal boxen tot 94 worden uitgebreid. Ir» eerste instantie worden veertien boxen gebouwd tegenover de eerste binnenmanege. Inclusief uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen, schat ik dat de totale renovatie van het complex vier jaar in beslag gaat nemen." De festiviteiten van Die Flardingha Ruiters begin nen 2ondag al met de finale van een serie van vier springwedstrijden in de manege op de Broekpolder. De deelnemers komen uit heel Zuid-Holland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2