Bewoner scheefste pand wil wel weg, maar kan niet Een schilderij ophangen kost tien flarden 'Geen plannen, maar slechts tussenplaatje' Het Uur P Expositie aaibaar werk Vrouwen leren fietsen Ouderenzorg is verhuisd A4 en het CDA Gemeente Schiedam: kunstenaar Beekman stelt te hoge eisen Abonnee Service Rotterdams Dagblad Woensdag 3 februari 1999 i/" 't- =- -/> vr ki^ - In april 1994 wilde Vlaardingen de hondenpoep te lijf gaan. Er zou den in de stad vier sectoren komen, elk met een eigen poepregime. Sector 1: honden (dus poepen) verboden, sector 2: poep opruimen, sector 3: poepen toggestaan in de goot en sector 4: poep maar raak. Het plan, dat was bedacht onder de bezielende leiding van het toen nog jonge vierpartijencollege, moet een stille dood zijn gestorven want sindsdien heb ik er niets meer van vernomen. En zie nu: buurgemeente Schiedam verklaart de hondenpoep de oor log. Maar dat doen ze niet kinderachtig: iedere hondenbezitter in Schiedam 2uid krijgt vierhonderd gulden cadeau. Dat geld ontvan gen de baasjes niet contant in het handje; nee, de 500 (honden) keer vierhonderd gulden tweehonderdduizend gulden wordt besteed aan een experiment met een zogeheten hondenwacht. Drie werknemers van een particulier beveiligingsbedrijf gaan in de wijk op zoek naar baasjes, die hun trouwe viervoeter maar raak laten poepen. Als ze er een vinden, slingeren ze die zonder pardon op de bon. De hondenwachtopereert in tweetallen, in ieder geval op maan dag van 17 tot 21 uur, en verder op willekeurige tijdstippen, in totaal 16 uur per week, gedurende twee jaar. Ik ben eens aan het rekenen geslagen. De personeelskosten bedra gen 110.000 gulden. Stel dat de hondenwacht 52 weken per jaar loopt, dat is 104 weken over de gehele periode maal 16 uur 1664 uur. Het uurbedrag komt daarmee op 66 gulden en 11 cent gedeeld door twee personen 33 gulden per persoon/uur (afgerond op hele guldens). Voorwaar een schijntje voor een geprivatiseerde Big Brother. Voor Vlaardingen houdt dit experiment een ernstige bedreiging in. Als automobilisten er niet voor terugdeinzen om kilometers om te rij den teneinde parkeergarage, -meter of automaat te ontwijken; dan zullen hondenbazen uit de Gorzen niet schromen om voortaan in Vlaardingen hun hond uit te laten. Er wacht onze stad een invasie, vele malen erger dan de plundering van onze stad in 1574 door een horde Schiedammers. Dat vraagt om actie, harde actie. Ik doe het gemeentebestuur de vol gende suggestie: plaats op de stadsgrens een tol en draai de Schie- dammers die hier hun hond willen uitlaten, een flinke poot uit (finan cieel uiteraard). Dat geld kunnen we goed gebruiken: bijvoorbeeld om de ellenlange juridische procedure over de plaatsing van noodlo- kalen bij de Jan Ligthart en 't Ambacht te bekostigen of om het nood lijdende Buurthuis De Haven financieel tegemoet te komen.Een an dere optie lijkt me om die hondenwacht gewoon weg te kopen. We bieden 34 gulden per uur en promoveren (tic luitjes tot parkeerwach ter, Vinden ze vast veel leuker dan hondenwachter. Dus gemeentebe stuur niet getalmd, want het uur P nadert razendsnel DICK VAN DER LUGT P.S. De column 'Op de televisie (2)' over VLaardings weigering om mee te betalen aan TV Rijnmond verschuift voor de derde keer een weekje. Werk van Sylvie Zijlmans is van 6 februari tot en met 21 maart te zien in het Stedelijk Museum Schiedam. Zijlmans exposeert in het kader van de Unisono- reeks waarin zowel jonge Nederlandse beeldende kunstenaars als nieuwe ontwikkelingen in het werk van kunstenaars die al langer werkzaam zyn cen traal staan. Sylvie Zijlmans maakt beelden en teke ningen, maar voor de presentatie in het stedelijk mu seum maakt zij met bestaand en nieuwwerk installa ties in de kelder en de aula van het museum. Haar werk staat bekend om de grote aaibaarheidsfactor en het vrolijke kleurgebruik. De beelden en tekeningen laten zich herkennen dooreen sterke figuratie en het gebruik van teksten of woorden. De tentoonstelling wordt vrijdag 5 februari geopend om 20.00 uur. Hier voor heeft Zijlmans een partituur gecomponeerd voor het achttiende eeuwse orgel in de aula van het museum. Het Sociaal Cultureel Werk van de SSM start in sa menwerking met de politie van Maassluis een cursus fietsen. De lessen zijn bestemd voor vrouwen van culturele minderheden. De politie heeft een aantal fietsen beschikbaar gesteld en zal zorgen voor theo rielessen over veilig fietsen en verkeersregels. Mede werksters van de SSM zorgen voor de verdere bege leiding. Daarbij kan men overigens nog enkele vrij willigsters, die bijvoorbeeld kunnen uitleggen hoe een band moet worden geplakt, gebruiken. Het gaat in totaal om vijftien lessen. Aanmelding voor de cur sus of als vrijwilligster kan via nummer 5915211. Hoek van Holland Het bekende kantoortje in de hoek van wijkgebouw De Hoekstee staat leeg. Het ouderenwerk is ver huisd. Het nieuwe kantoor is nu gevestigd aan de Rietdijkstraat 77. Hier kunnen 55-plussers terecht met alle zaken die te maken hebben met het ouder worden. Het ligt in de bedoeling die uit te breiden met cursussen op het ge bied van de verzorging. De 'tiltechniek', dat wil zeg gen het verplaatsen van patiënten, staat hoog op de lijst, maar mensen kunnen op dit punt ook zelf idee- en aandragen. Aan de Rietdijkstraat zal binnenkort al worden begonnen met de inrichting van een vrij* willigers-vacaturebank. Aanmelding daarvoor of voor informatie via: 387235. De politiek van het CDA, met uitlatingen als de A4 is broodnodig voor werk en milieu en frases als milieu vriendelijk inpassen hebben mij werkelijk van mijn stuk gebracht door hun hypocrisie en kromheid. Hebben mensen van het CDA ooit rapporten van de DCMR (dienst milieubeheer Rijnmond) gelezen? Concentraties van schadelijke stoffen langs snelwe gen zijn onacceptabel hoog. Vooral kinderen met CA RA hebben hier aantoonbaar last van. Ondanks het feit dat auto's schoner (ook CDA- spraak, bedoeld wordt minder vuil) zijn geworden is hun aantal onevenredig gestegen. Ooit bezigde het CDA de verkiezingsslogan ethisch reveil. Als er iets gespeend is van alle ethiek, dan is het wel het doortrekken van de A4. In een kwetsbaar gebied als Rijnmond, dat toch al onder grote druk staat is dit simpelweg ontoelaat baar. Eens moet het stoppen! Het CDA zou zich eens muelen bezinnen over het rentmeesterschap der aar de. Ook voor andere politieke partijen is het tijd de bakens te verzetten en belangen van milieu en eco nomie zorgvuldiger af te wegen. Het lijkt mij zonne klaar, wat de aanleg van de A4 betreft, welke kant de balans zou moeten uitslaan. AJ. de Visser, Vlaardingen Redactie Waterweg: John Bunte Edwin Comelisse, Marc Floor, Ben van Haren, Daniëlle Hermans, Judith van Klaveren, Marlëtte Olsthoom, Sander Sonnemans Overde Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 SpCit'cuaC tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Door Remko Tanis Schiedam— Het is het scheefste pand van Schiedam, het huis op de hoek van de Singel en de Tweede Tuinsingel. Per strek kende meter heeft het een afwijking van zes centimeter. Vol doende reden voor sloop dus, vinden zowel de gemeente als bewoner Paul Beekman. De kunstenaar heeft echter grote moeite met het vinden van nieuwe woonruimte. Zes maanden geleden heeft de ge meente Schiedam de kunstenaar Beekman gezegd dat hij per 1 fe bruari zijn woning uit moet. Op de plek van het pand moet een weg komen, die langs de nieuwbouw woningen ernaast gaat lopen. Zo wel de gemeente als Beekman zelf zijn al een jaar bezig met het zoeken naar een nieuwe woning, tot nu toe zonder resultaat. Schie dam vindt dat de kunstenaar te hoge eisen stelt „Hij wil een cen traal gelegen woonhuis annex ate lier voor weinig geld," zegt Helma Stekelenburg van de gemeente. „Iedereen heeft hier enorm zijn best gedaan en we hebben hem veel alternatieven aangeboden. We vinden het heel vervelend dat hij nog niets heeft." Volgens Margot van der Velde van Woningstichting Noordvest, die namens de gemeente een woning voor Beekman zoekt, heeft Noord- vest zelfs overwogen een huis om te bouwen tot atelierruimte. „Zijn kunstwerken zijn echter dermate groot, dat het niet te realiseren is. Daarbij komt ook nog de geluids overlast die het maken van zijn werken voor omwonenden ver oorzaakt," aldus Van der Velde. Hans Nossent van de gemeente beschryft het werk als 'zoeken naar een speld in een hooiberg.' „We hebben Beekman geadvi seerd nu te zoeken naar het bijna Het scheefste pand van Schiedam op de hoek van de Singel moettegen de vlakte. De gemeente dreigt nu met de kantonrechter om bewonersnel te laten vertrekken. Foto Roei Dijkstra ideale huis en dan van daaruit verder te zoeken naar de perfec te," aldus Nossent. Beekman zelf vindt dat het wel meevalt met de eisen die hij stelt. „Ik ben tevreden met een bed, stromend water en verwarming in de atelierruimte. Het hoeft niet in perfecte staat te zijn, want ik kan het zelf wel opknappen." Kantonrechter De gemeente Schiedam denkt binnen twee weken naar de kan tonrechter te stappen, als Beek man dan nog niet weg is. Nossent: „Ik kan me niet voorstellen dat de rechter zegt dat het nieuwbouw project maar moet wachten totdat Beekman een nieuwe woning heeft." Nossent benadrukt dat het niet om een oplopend conflict gaat. „We hebben dit zes maan den geleden al duidelijk gemaakt. In mei willen we dat pand gewoon kunnen slopen." Ook Beekman ervaart geen nude tussen hem en de gemeentg) i „Maar ik vind het dreigen ma j kantonrechter en deurwaarders wel pittig, want ik doe echt mijd best hier weg te komen." De kun stenaar heeft al 25 jaar in het pand gewoond. „Ik heb nu ineen rechte vloer." Door Jella Pichotte Vlaardingen „Ons doel is men sen uit een sociaal isolement te halen en hun verborgen talenten naar boven te brengen," zegt Cor- rie Kortleven van 'Het Flarden Ruilsysteem Vlaardingen'. „Daar om is iedereen, jong, oud en iede re achtergrond welkom op ons spreekuur." Iedere eerste dinsdagochtend van de maand kan Jan en Alleman binnenlopen in De Groene Lui ken aan de Oosthavenkade bin nenlopen voor een praatje of in formatie. Het systeem is één van de bijna honderd in Nederland opererende-plaatselijke ruil- en handelssystemen oftewel de zoge naamde LETS, Local Exchange and Trading Systems. Met een feestelijke opening in het aanloophuis ging de ruilknng vo rig jaar op 27 mei van start. Intus sen hebben al ruim 25 mensen uit Vlaardingen, Schiedam en Maas sluis zich aangesloten bij het ruil systeem. De diensten die de leden aanbie den en vragen variëren van op passen op de kat, het uitlaten van de hond of het witten van de muur tct aan hulp bij de administratie, het afwassen op verjaardagen en het samen gaan eten bij de Hotel school. Alles wat je maar bedenkt, kan aangeboden of gevraagd wor den. „Vaak beseffen mensen niet dat ze iets aan te bieden hebben of hebben ze nog niet al hun talen ten ontdekt," zegt de Vlaardlngse tijdens het spreekuur, dat giste ren weer werd gehouden. Volgens het bestuurslid komen mensen vaak met de mededeling dat ze graag in het flardensys teem mee willen doen, maar dat ze niks kunnen aanbieden. „Maar zegt ze dan: „het hardop voorle zen van een boek of het wandelen met iemand is ook een dienst die in ruil voor flarden kan worden aangeboden." Voor iedere aangeboden dienst krijg je een aantal flarden per uur. Het minimum is vijftien flarden. Een flard is ongeveer een gulden. De leden overleggen onderling wat een dienst waard is. Degene voor wie je een dienst doet, hoeft niet per se degene te zijn die voor jou een wederdienst doet. „Jij gaat bijvoorbeeld bij iemand op- Woensdag3 februari VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Hans Visser Fnends in The Club, 20.00u, ROTTERDAM j» Witte de With 11.00-18 00 Film Festival Prin se» Theater 14.00 Kirdermtddag. U.mJ Stichting Dunya. Rotterdam TheaterWi 14 30 De 2e viool. Kindervoorstelling 19.30-21,30 Koor Spelen met je stem. DoetonGitz. 20,15 Hcogtepuntemjrt beroem# de musicals. Rotown 22.00 HeyDJ, Filmfesti val Special. Scheffinjfs 19.00 Zzep. DWene locaties 9.00-02.00 28e Filmfestival Rol_ terdam. Prinses Theater 20.00 Wetek)pro gramma, i.s.m. Stichting Dunya. q Donderdag 4 februari VLAARDINGEN De Soenda. Vrij schaken, 14.00-16.00».^ Stadsgehoorzaal. Robert Long met Reprise, 20.GÖU. MAASSLUIS tnmanueifcark. Benefietconcert met Rozen- burgs Mannenkoor, 20.00ü. ROTTERDAM BUK Kunstbemiddeling 13.00-19.00.' BUKBios. Witte de With 11.00-18,00 Rtmi Festival, de Doelen Grx 20.15Grote Harts-T Met de flarden die Marianne van Linschoten met het zomen van de gordijnen van Corrie Kortleven krijgt, heeftzij straksgenoegflar- den om haar plafond te laten witten. Foto Fred ubochant/Roei Dijkstra passen voor vijftien flarden per uur en jij kan je buurman vragen om voor tien flarden een gat in de muur te boren en een schilderij op te hangen," vertelt de voorzitster. Verhuizen Tot nu toe maken de deelnemers van het flardenruilsysteem ge bruik van de gastvrijheid en de fa ciliteiten van de Diaconie van de Nederlands Hervormde Kerk. Binnenkort verhuist de ruilkring naar een eigen pand in de Groen van Prinstererstraat. Het oude schoolgebouw bij buurthuis De Haven wordt dan hun nieuwe on derkomen. Corrie hoopt dat, zodra ze een vas te plek hebben, ook meer leden zich zullen aanmelden. Ze gaan ook 'de boer op' om in de toe komst ook andere culturen bin nen hun systeem te begroeten. Een ander initiatief vanuit de ver eniging is het organiseren van de (K)letscafé avonden op de eerste dinsdag van de maand in 'De Planken Op'. „Het meeste contact tussen de leden verloopt telefo nisch na een oproep in onze vraag- en aanbodgids. In het (IQ letseafé kunnen de leden elkaar in de ogen kijken," zegt de Vlaar- dingse. De flard is vernoemd naar het zij- stroompje van de Maas waarnaar Vlaardingen is genoemd. De 'transacties' worden bijgehouden bij de centrale boekhouding van Het Flarden Ruilsysteem. „Als je iets doet voor een ander knjg je een cheque met het bedrag erop. Deze bestaat uit drie delen. De op drachtgever houdt een deel, de aanbieder krijgt een deel en een deel is voor de centrale admini stratie. Sommige leden staan ne gatief in flarden, op -25 of zo. Het klinkt heel erg, maar dat is het niet. Het is een stukje lucht," ver telt Corrie. Hoewel het ruilsysteem lijkt op vrijwilligerswerk, is er volgens Corrie toch enig verschiL „Vrijwil ligers worden gebruikt of mis bruikt door een bedrijf. Het Flar denruilsysteem heeft veel weg van burenhulp," vertelt Corrie. „We willen de drempel om de 'bu ren' om hulp te vragen verlagen. Maar minder vaak het verplichte 'dank je wel' zeggen." Maassluis Wethouder Frank Koen van ruimtelijke ordening kon het gisteravond niet vaak ge noeg zeggen. „De Ontwikkelings- visie Koningshoek en omgeving is een proces. Geen eindvisie maar een tussenplaatje ergens halverwege het denkproces." Dat dit 'plaatje' gisteren toch al aan de Maassluise burger werd getoond, zorgde voor onduidelijk heid bij de zo'n honderd aanwezi gen. Hoe hoog dc in dc visie ge noemde bebouwing zou worden, was bijvoorbeeld een veel gestel de vraag die Koen niet kon beant woorden, „Ik weet het niet, dat zijn we nog aan het bestuderen. Het gaat nu om de grote lijnen." Ondanks de tekeningen in de Ontwikkelingsvisie konden om wonenden zich ook nog niet vast pinnen op de exacte plekken waar winkelcentrum Koningshoek gaat uitbreiden. Ook dat is nog onderwerp van studie. Toch koos de gemeente voor een hoorzitting en een inspraakronde waarbij de Maassluise burger (tot 25 februari) kan reageren op de vi sie. „Want," verklaarde de wet- hcudcr, „wc willen open cn in een vroeg stadium met u communice ren." Wel een concreet onderdeel uit de visie is het onlangs gepresenteer de plan met de bibliotheek. Deze verhuist van Koningshof naar de plek ten zuidwesten van het stad huis, gedeeltelijk in de huidige stadhuistuin. Er bovenop komt een appartementencomplex. Ook het Woonzorg-complex dat is ge pland op de plek waar nu nog de te slopen Schubertlaan-flats staan, is bij de gemeente niet echt meer onderwerp van studie. Etalages Over winkelcentrum Konings hock bestaat een visie, maar ccn concrete invulling ontbreekt. Dui- delijk. is wel dat er moet worden uitgebreid, dat de supermarkt naar één van de buitenkanten verhuist en dat de buitenkanten van het centrum beter moeten worden benut. Je moet er niet meer tegen muren, maar naar eta lages kijken. Waarboven de ge meente op sommige plekken wo ningen heeft gesitueerd. Dat er onder en op het winkelcen trum geparkeerd gaat worden, lijkt zeker, waar dat moet gebeu ren is nog niet duidelijk. Ook nog onderwerp van studie is of de Al- bert Heyn-vestiging op z'n plek kan blijven, of enkele tientalle meters oostwaarts verschuift. In de ontwikkelingsvisie is plek gereserveerd voor een flink stad huisplein dat, net als het stadhuis zelf, vanaf de Westlandseweg goed zichtbaar moet zijn. Buiten de woningen op het winkelcen trum, ligt het ook in de bedoeling om aan de zijde van de Van Beet- hovenlaan nieuwe woningbouwte situeren. Het grasveld ten zuiden van Ko ningshoek wordt in de visie volge- zet met woningen, kantoren en groenzones, terwijl ook het veldje ten zuiden van de Logger wordt bebouwd met naar alle waar schijnlijkheid eengezinswonin gen. Ook het wegennet wordt hier en daar omgelegd. Het meest ingrij pend is daarbij de Uiverlaan die, met de brug over het spoor, de toe gangsweg naar de nieuwe woon wijk Het Balkon rnoet worden. Prinses Theater 19.00 Club; Hasjee. Scheilfng"sl9.00 Zzep. Theater, Zuidplein Grx 20.15 Sassafras. TheateF ZuWpleln KI x 20.30Vrouw Holland, Wversé; locaties 9.00-02.00 28p Filmfestival Rot£ tefdam, Goethe Jnstftut 2 /.OOIngoSchulzel" Simple Storys. Gespretól? jer.GemtBussing Van do.28 Jan. t/m wo.3 fetor. ROTTERDAM Cinerama n 'Meet Joe Black' (al) dag.[beft-", .zo.) 12.15-18.15-20.15, zo.12-30-16.30~ 20.30. Cln.2: 'Roron' <16) dag. 12.25-18,25^ 21.25, do.vr.ma.di.ook 15.25. Cln.3: 'Antf (12) dag 13.15-16-16J0-21.3O. Cln.4;- There's something about Mary(al) dag.12-1 21 15 The moskof Zon»'(121 cteg 14 50-" 18. Cln.5: The pnnce of Egypt' (al) 13-18.45,1 do.vr.ma .di. ook 15.45, Imax Theater: "Whales'(a!) dag.(beh,do,wo ).t 14-16-19.15. 'Everest' (al) dag.15.-Thnl Ride' (al) dag.13. 'Amazone' (al)za^o.wo,12. 'Abeltje' (al) dag.1T za.zo.ook 10, 'Antf (12)" dag. 20.15-22. Lantaren/Venster t/m 7 febr.FUmfestlvaL Lum.l: 'Enemy of the state' (16) d3g.tbeh.vrM ■za12-15.05-18.10-21.15 vr.za. li.45rt 14 50-17.55-21. Lum. 2; The Siege' <18M dag.12 30-18-21.15, do.vr.ma.df.odrt 16.15. UotiJ: 'Urban legend' (16)1 dag.15.45-18.30-21.15, do.vr.ma.di. ook' 13 lum.4:'Practical Magic'(12)dag 13.15-4 16-18.45-21.30. T Rexane: Tien verschillende adutt films (18)! dag. 12 Vm 01.00. Pathé: Filmfestival Nachtvoorstellingen: Lum.l:'Enemy of the state'(16) vr.za.OO.15. Lum.2; 'Star Trek: In surrection' (16) vr.za.00.30. Lum.3: "Blade'-'. (16)za.0015. Lum.4:'Aperfect murder"(16). za,00.30. Kindermatlnees: Cln.2: 'Abeltje' za- .zo,wo,15.25.Cln.5: 'De pnnsvan Egypte'za- j jowo.15.45 hnax: 'Abelbe' dag.17 za-« .zo ook 10. Lum.2: 'Abeltje'zauo.w.15.30. i Lum.3: 'Mulan'za zo. wo. 13.30. SCHIEDAM Filmhuis: 'Lock, Stock&TwoSmokingBarrek'; do.vr.21. 'Hamam, il Bagno Tureo' za.21. VLAARDINGEN Het Zeepaard: 'Hamam, il Bagno Turco'J vr.21, 'Lock, Stock Two Smoking Barrets": za.21 Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 1B.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tol 1S.30 uur Telefoon: 010-4004 4441

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5