17 Wetsvoorstel scherpt 'Victoria' verder aan Eerste dag van Cito-toets 'best pittig' Van Boxtel steun gevraagd Eigenaren van gesloten drugspanden verplicht normale huurders te zoeken Dochter bang: straatverbod geëist Wijnproeven om negen uur 's morgens 'gaat prima' 'Engel met missie' moei zich laten behandelen Muzikale :Uj excuses in"-?, LeverkusëSi Aangehouden na beroving Grote steden: nota Pronk mist Europese schaal vftAr 'nrniApfon vpn Arsrlarof Open dagen ROC Zadkine RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Woensdag 3 februari 1999 Den Haag De Tweede Kamerleden Peter van Heemst (PvdA) en Otto Vos (WD) hebben een aanvullend wetsvoorstel inge diend dat de wet Victoria -de burgemeesterssluiting van overlastgevende drugspanden - moet. aanscherpen. Deze ver betering moeten voorkomen dat nadat een dealpand een jaar gesloten is geweest het opnieuw het domein wordt van allerlei louche lieden. De initiatiefnemers willen met het wetsvoorstel bewerkstelligen dat burgemeesters ook de be voegdheid krijgen om een eige naar te dwingen het pand na slui ting in gebruik te geven aan een gewone huurder die niets van de drugsscene van doen heeft. Hier toe kan de eigenaar door middel van een zogeheten aanschrijving worden verplicht. In de tweede plaats wordt de mo gelijkheid geboden om in het ui terste geval tot onteigening van *en drugspand over te gaan. Dat kan het geval zijn wanneer een ei genaar na sluiting van twaalf maanden wederom zijn pand ver huurt aan dealers en gebruikers. Deze vervolgmaatregelen op Vic toria zyn volgens Van Heemst en Vos noodzakelijk omdat gesloten en dichtgespijkerde panden een aanslag op de omgeving zijn. Het is dus zaak dat na sluiting zo snel mogelijk te zorgen voor normale bewoning, menen zij. Verder be staat volgens de twee Kamerleden voortdurend het risico dat geslo ten panden illegaal in gebruik worden genomen voor drugshan del of andere overlastgevende aci- tiviteiten. En tot slot is vaak intensief poli tietoezicht nodig om ongewenste ontwikkelingen rond gesloten dealpanden tegen te gaan. Dat legt een te groot beslag op de poli tiecapaciteit, vinden de politici. Normale bewoning draagt boven dien bij aan herstel van de veilig heid in de buurt. De burgemeesterssluiling van drugspanden is een wet die in fei te op Rotterdam is toegesneden. Het afgelopen jaar werd er veel vuldig gebruik van gemaakt in proefgebied Spangen. Maar dit jaar zal de wet Victoria ook in an dere delen van de stad worden toegepast. En ook in andere ste den, zoals in Utrecht, volgen ge meenteraden het 'Rotterdamse experiment' met grote belangstel ling. Het nu ingediende voorstel tot een wetswijziging is alweer ge ruime tijd geleden bedacht door Van Heemst samen met Benk Korthals, nu minister van Justitie maar toen nog Tweede Kamerlid voor de WD. Het voorstel zal dan zeker ook op zijn instemming kunnen rekenen. Van Heemst heeft het met Korthals bedachte initiatiefvoorstel samen met Vos alleen wat Versoberd' om aan en kele kritische opmerkingen van andere kamerfracties tegemoet te komen. Utrecht/Rotterdam Tegen een Utrechtse man is gisteren in kort geding een straatverbod geëist voor heel Rotterdam. Zijn voor malige echtgenote, die in Rotter dam woont, wil daarmee voorko men dat de man onverwacht in de Maasstad opduikt en zijn 7-jarige dochter daarmee de stuipen op het lijf jaagt. Het meisje is volgens haar moe der bang voor haar vader en wil geen contact met hem. De man zou moeder en dochter in het ver leden hebben bedreigd en mis handeld en kreeg daarom al twee keer eerder een straatverbod op gelegd. Dat werkte goed tot vorig jaar 8 december toen de Utrechter in een, volgens zijn advocaat mr. Het professionele team won de wijnproeverij op het Albeda en ging naar huis met de beker(tje)s; het docententeam moest ge noegen nemen met een oorkonde. Foto Jaap Roxema/Rotteraams Dagöiad Rotterdam Tweedejaars leerlin gen van de opleiding zelfstandig werkende gastheerATOuw van het Albeda College in Rotterdam- Zuid hebben gisteren een wijn proefwedstrijd georganiseerd tus sen docenten en het bedrijfsle ven. Het professionele team, be staande uit onder anderen chef koks van gerenommeerde restau rants zoals het Kasteel van Rhoon - en Golden Tulip Barbizon, won met 52 punten en ontving drie kleine bekers. Het docententeam van het Albeda verloor met 45 punten en moest genoegen ne men met een oorkonde. Beide teams kregen tydens de wedstrijd vier wijnen te proeven. Twee glazen witte wijn en twee met rode. De teams kregen na het proeven van een van de wijnen een aantal vragen over de betref fende wijn. Bijvoorbeeld uit welk land die afkomstig is, uit welke streek, van welke druivensoort de wijn is gemaakt en de naam. Het professionele team was aan het begin van de wedstrijd nog iets te traag met antwoorden. De docenten waren net iets sneller. Na de derde ronde nam het be drijfsleven echter het voortouw. De dertig leerlingen, die bijdroe gen aan de show, werden hierdoor iets onrustiger. Een van de twee presentatoren deed er nog een schepje bovenop. Hij lachte het team van de docenten uit en noemde hen telkens weer traag. Desondanks bleven de leerlingen in het publiek achter hen staan en namen het telkens voor de leer krachten op.„Op zich is de wijn proeverij geer. opdracht, het is meer een presentatie die ze moe ten houden," legt mevrouw Kamp, een van de docentes, uit. „De opzet is dat de leerlingen le ren te organiseren, dat het be drijfsleven wat dichter bij school komt en dat de leerlingen in ge zelschap leren praten. Deze vaar digheden horen nu eenmaal bij leiding geven." De docente en coach van de opleiding Gastheer/ vrouw vindt het niet erg dat de wijnproefwedstrijd op de nuchte re maag moest worden gehouden. „Het is het juiste en beste mo ment om te proeven," vertelt Kamp. „De smaakpupillen func tioneren dan optimaal, want je hebt nog niet veel binnen gehad." L. Sinoo, impulsieve bui naar Rot terdam ging om zijn dochtertje bij haar school op te wachten. Het meisje schrok hevig van de aanwezigheid van haar vader en vluchtte naar huis. De Utrechter achtervolgde haar en drong ook de woning van zijn voormalige echtgenote binnen. Daar zou hij met een mes hebben gedreigd, maar de man ontkent dat. Voor de Utrechtse rechtbank zei de vrouw, die inmiddels her trouwd is, dat het risico groot blijft dat de man naar Rotterdam komt en zijn dochter nog meer angst aanjaagt. Een straatverbod voor de hele stad is volgens haar dan ook noodzakelijk. Afgelopen maand stond de Utrechter volgens haar ook weer onverwacht voor haar woning. Ter bescherming van haar dochter en zichzelf heeft de Rotterdamse de deelname aan een experimenteel elektronisch systeem dat recht streeks de politie waarschuwt op nieuw verlengd. De Utrechter vindt een straatver bod onzin omdat hij niet van plan is zijn dochter nog op te zoeken. Hij verklaarde vorig jaar decem ber afscheid van haar te hebben willen nemen. Dat lukte niet en daarom heeft hij haar een brief geschreven waarin hij zegt dat zij wat hem betreft geen vader meer heeft. De man, die ook hertrouwd is, gaat ervan uit dat als zijn doch ter volwassen is een eigen keus zal kunnen maken om hem wel of niet te ontmoeten. De Utrechtse rechtbank doet vol gende week dinsdag uitspraak. Rotterdam De politie heeft gis teren op de Noordsingel in het Oude Noorden een 35-jarige man aangehouden. Die had eerder die dag, samen met twee anderen, in de le Middellandstraat een 27-ja- rige Rotterdammer beroofd van enkele honderden guldens. Het slachtoffer liet het er niet by zitten, en zette de achtervolging in. Hij zag hoe een van zyn bela gers bij het Centraal Station in een taxi stapte. Met behulp van een automobilist werd de achter volging voortgezet, waarbij tege lijkertijd de politie werd gewaar schuwd. Die wist de overvaller in Rotterdam-Noord in te rekenen. De twee andere daders zyn nog spoorloos. Den Haag - De vier grote steden in de Randstad zyn niet erg te spreken over de nota De ruimte van Nederland van minister Pronk. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht vrezen dat zy economisch gaan lijden onder verdere verstedelijking langs de corridors (A4 en Al 2) naar het zuiden en oosten van Europa. In de nota ontbreekt volgens de .grote steden ook een doortim- merde visie op het verkeer tus- .sen en binnen stedelijke knoop- - punten en hét bestrijden van ue files. Al evenmin wordt er geko zen voor een Deltametropool in de Randstad. Dit is een verdere verstedelijking van en tussen de vier grote steden rondom een waterrijk en open Groen Hart De kritiek op de nota van Pronk werd gisteravond verwoord door de Haagse wethouder Noorda- nus (PvdA) namens de vier grote steden. Hij verving zijn zieke Rotterdamse collega Kombrink. Betoog Noordanus betoogde: „Als we niet oppassen neemt via de wil de corri dorontwikkeling en de pleidooien voor het wilde wonen ook het wilde denken bezit van de ruimtelijke ordening" Secretaris-generaal Den Dun nen van Pronks ministerie VROM gaf op de door de vier gro te steden georganiseerde discus siebijeenkomst aan dat de start notitie 'niet het laatste, maar het eerste woord is'. Den Duimen verwacht een half jaar veel kri tiek op de nota. Maar daar hoopt Pronk zyn voordeel mee te doen bij het opstellen van de komen de vijfde nota over de ruimtelij ke ordening. Hoofddirecteur F. Evers van Na tuurmonumenten pleitte voor een nieuw soort denken over het omgaan met de natuur. „We moeten een land houden waar de mensen willen blijven wonen". Evers voorspelde dat in Neder land het water in al zijn verschij ningsvormen een veel belangrij kere rol bij de ruimtelijke inrich ting moet gaan spelen. Alle groepen acht van de gisteren over het eerste deel van de Clto-toets. Op de Nelson school in de wijk was het oordeel: vrij pittig. Foto m s van der Hoeveiy Rotterdam - Voor het eerst dit jaar nemen alle Rotterdamse basis scholen deel aan de veelbespro ken Cito-eindtoets, Alle groepen acht bogen zich gisteren met ge fronste wenkbrauwen over het eerste deel van de toets, die ook vandaag en morgen in beslag zal nemen. Vier vakken, taal, reke nen, informatieverwerking en (in sommige gevallen) wereldoriënta tie, passeren de revue. Op de Nelson Mandelaschool in de Afrikaanderwijk boog groep 8 van meneer Koos van der Weijde (foto) zich gisteren over de eerste toetsvellen. Opgewonden stem metjes klinken op de achtergrond terwijl 'meneer' een eerste indruk van 'deel 1' verwoordt. „De vragen waren best pittig," vindt hy, „vooral bij informatie verwerking en begrijpend lezen. Ze herkennen veel woorden niet, en dat baart zorgen. Daar gaan we dus nog eens extra tegenaan." Re kenen was volgens hem een 'mak kie', en ook taal was 'te maken'. Inzet Over de inzet van zijn klas is hij in ieder geval goed te spreken: „Er zyn wel grote verschillen in intel ligentie, maar de inzet is bij allen honderd procent." De Cito-toets is een belangrijk moment in het le ven van de leerling. De behaalde score bepaalt, met het advies van de leraar, of een kind naar havo, mavo, vbo of vwo moet gaan. Voordat de Cito-toets met ingang van dit jaar verplicht werd, ge bruikten de meeste Rotterdamse scholen een ander soort toets, die ook door het Cito was ontwikkeld. Die zogenoemde entreetest ge noot vaak de voorkeur van de scholen, omdat die op twee ver schillende momenten in het laat ste j aar werd afgenomen en vooral bedoeld was om eventuele zwak ke punten van de leerling bloot te leggen. Daar kon dan nog aan ge sleuteld worden. De Cito-eind- toets wordt door veel scholen er varen als een momentopname, te veel afhankelijk van factoren als vorm van de dag. Hulpmiddelen Van der Weijde is echter goed te spreken over de eindtoets. „Die geeft ook een indicatie van het peil van de school, in vergelijking met andere scholen. Naar aanlei ding van de Cito-toets hebben wij bijvoorbeeld een compleet nieu we methode voor taal aange schaft. Natuurlijk is de test een momentopname, maar het is doodgewoon een handig hulpmid del. In combinatie met het advies van de leraar natuurlijk, dat sorés zelfs zwaarder kan wegen dan <Je Cito-indicatie. Hoewel ook de j raar er wel eens naast zit'KintS ren zijn slimmer dan je den® hoor!" j Deelname I In totaal hebben 5.532 Ijilidlli zich ingeschreven voor deehfenj aan de Cito-toets. Dat isJSj cent van het totale aantal tra scholen in Nederland: een sti ging van 7 procent ten opzichï van 1998. De toets wordt dit iaf gemaakt door ruim 140.000 kinqi ren. En dan wordt het nagelbijtej de uitslag komt pas eind februaj Minister Rogier van Boxtel op bezoek bij voorzitter Nora Storm van de Junkiebond: 'Als Je mensen respecteert met hun verslaving, kan je gewoon met ze praten.' Foto ingrw van Beek t Wl tJM. V IVVI-V1I T Uil UiJLVUk^JL <*JL Door Canis Zijlmans Rotterdam De Marokkaanse jongeren die in buurthuis De Gaf fel in het Oude Westen werken als vrijwilliger waren gisteravond nauwelijks onder de indruk van het hoge bezoek. Minister Rogier van Boxtel (Grote Stedenbeleid, Integratie Minderheden en Mil lenniumprobleem) schoof by aan tafel en moest meteen beantwoor den of hij thuis het millennium probleem al had opgelost. „Schrijft u gewoon een A4-tje vol met hoe het moet?" wilde Aii Aka- char weten. De jongeren hebben veel verantwoordelijkheden in het buurthuis en organiseren zelf activiteiten, waarvan de pop- en theatergroep stedelijk op belang stelling kunnen rekenen. Van Boxtel kreeg van de jongens te horen dat 'hun' voorziening mede door hun inzet zo goed draait, dat uit heel Rotterdam groepen naar De Gaffel trekken als zij eenfeest- of clubavond organiseren, Alleen die drugs op de West- Kruiskade zijn een probleem. Ze kopen ze daar en dan komen ze in de zijstraten in onze portieken ge bruiken, waar m'n kleine zusje bij zit," werd gezegd. De jongens ver telde Van Boxtel dat ze gezien hebben hoe vriendjes in de pro blemen raakten. „Dan zien ze gro teren met dure dingen en ais ze ook met dis troep beginnen, gaan ze het huis uit. Hun ouders zijn oud meestal en kunnen die jon gens niet aan. Dan stoppen ze met school en gaan bij die groten wo nen en gaat het verkeerd." Buiten op straat brak wijkagent Ayhan Akgul bij de minister een lans voor een lokaal drugsbeleid. „Vroeger," legde de wijkagent uit, „hoorde je erbij als.je een sigaret je rookte. Nu moet het een jointje zijn. De drugsoverlast wordt steeds naar een andere plek ge jaagd en komt zo weer terug op de West-Kruiskade. Er zyn zes scho len hier in de buurt en twaalf cof feeshops. Op de Nieuwe Binnen weg zitten er zes op een rijtje. Bij Desire komen veel jongens op scootertjes en door de opeenho ping is er sprake van een soort bendevorming." „Van hieruit," legde hij de nieuwsgierig luisterende bewind voerder uit, „wordt door de stad gescheurd en worden mensen be roofd om drugs te kopen. De poli tie is onderbezet en met onze au to's krijgen we die scooters nooit te pakken," Desgevraagd gaf Ak gul Van Boxtel een oplossing voor de meeste overlast, „Sluit een cof feeshop en stel het dragen van helmen verplicht op scooters, dan is het zo voorbij. Want zo'n ding zie ik ze niet opzetten." Bij voorzitter van de Junkybond Norma Storm ('Zou een goede burgemeester zijn') in de Saftle- venstraat informeerde Van Boxtel naar de stand van zaken rond het stedelijk heroïne-experiment in de Hoombrekerstraat, waar een slaafden van overheidswege van 'smack' wordt voorzien. Storm is er woest over. „Er is voor de vei ligste groep gekozen, want het project moet slagen. Maar naar de UHVtVE dakloze en psychiatrisch gestoor de harddrugsverslaafden wordt niet gekeken. Het geld kan daar beter uitgegeven worden, want daar is de nood en overlast het grootst." „Heroine," legde 2e uit, „is al bij na geen onderwerp meer. De ge kookte 'coke', de crack, is sterk in opkomst en die is veel goedkoper en gevaarlijker. Daar moet op ge let worden. Als je mensen respec teert met hun verslaving, kan je gewoon met ze praten. Bij ons bij Topscore werken 200 verslaafden voor hun geld en wijkbewoners zien ze liever de straat schoon houden dan de Roteb, omdat ze het beter doen. De Arbeidsbu reaus weigeren te bemiddelen om onze mensen door te laten stro men op de arbeidsmarkt," Storm riep de minister op geen geld meer te geven aan grote in stellingen, maar financieel projec ten te steunen, die van onderaf worden opgezet. „De mensen zelf zijn vaak intelligent en weten het beste wat er moet gebeuren," voegde zij eraan toe. Van Boxtel antwoordde dat hij in principe alleen geld geeft aan stadsbesturen. „Het is hun ver antwoordelijkheid hoe ze het uit geven." De D66-minister bezocht het cen trum van de stad gisteren op uit nodiging van partijgenoot Kees de Cruitc* voorzitter van dc Ad viesraad van het Centrum. Daar voor vinden op 3 maart voor de eerste keer directe verkiezingen plaats tegelijk met die voor Pro vinciale Staten. Rotterdam De 29-jarige H.T., die afgelopen zomermaanden ne gen voetgangers in Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Middel burg met een vlindermes in de nek stak, was tijdens haar daden ontoerekeningsvatbaar. De Rot terdamse rechtbank oordeelde gisteren dat de vtouw zich ver plicht moet laten behandelen in een tbs-inrichting. De Zeeuwse vrouw vertelde de rechtbank twee weken geleden zich een 'engel met een missie' te voelen. Om met zichzelf in het rei ne te komen, moest ze mensen verwonden. Uitschelden, spugen, slaan en zelfs steken. Alleen zo kon ze afrekenen met haarnegati- viteit. Commotie De zaak leidde vorig jaar zomer tot veel commotie. Een vreemd geklede man of vrouw stak mid den op straat zonder enige aanlei ding vrouwen met een mes in de nek. De slachtoffers werden meestal hevig bloedend achtë) laten. De dader verdween telkfiTu spoorloos. Onder de slachtofïq1 bevond zich één man: een fout| De man had lang haar. Drang Haar drang mensen om te ver wonden werd gestopt, toen 1 augustus vorig jaar een agent L. Amsterdam de Zeeuwse in hdt fi~ zier kreeg. Haar signalement^, over heel Nederland verspreiden hij herkende de vrouw. Na~bfiar arrestatie bekende T. direct ver antwoordelijk te zyn vtfot de steekpartijen. 1 e De behandelend psychiater*con cludeerde dat de vrouw Üjiit aan 'religieus getinte psychoses!.. Hij achtte de verdachte niet töëfëke- ningsvatbaar. De rechtbank neemt dit oordeel over en heeft de vrouw daarom terbeschikking stelling opgelegd. Verder moet ze aan enkele slachtoffers een scha devergoeding betalen van.ftEto- taal 21.000 gulden. Rotterdam - Het Regionaal Oplei dingscentrum Zadkine houdt open dag op vrijdag 5 februari van 14.00 uur tot 21,00 uur en zaterdag 6 februari van 10.00 uur tot 14.00 uur. Veel locaties van dit regio naal opleidingscentrum openen hun deuren voor jongeren en vol wassenen die kennis willen ma ken met het onderwij s op het Zad kine. De Zadkine Infolijn, (0*0- 2066138), geeft informatie over de locaties die open zyn. Het Zadkine biedt onderwijs aan op ongeveer 65 plekken in de re gio, van Schoonhoven tot Schie dam. Het opleidingscentrum ver zorgt zowel dag- als avondonder- wij s. De opleidingen duren één tot vier jaar. Het Regionaal Opleidingscen trum Zadkine biedt onder meer opleidingen in de branche admi nistratie, beveiliging, bouw/hout/ stukadoren, edelsmeden en uur werktechniek, elektrotechniek, gezondheidszorg en mode. Om er voor te zorgen dat de kennis en vaardigheden van toekomstige werknemers voldoen aan de wen sen van de arbeidsmarkt, vindt in het onderwijs voortdurend af stemming plaats met het toekom stige werkveld van de leerlingen. Naast beroepsondenvijs kunnen de volwassenen een keuze maken uit een volledig aanbod van vol wasseneneducatie. ROC Zadkine biedt ook opleidingsmogelijkhe den voor degenen die een tweede kans op de arbeidsmarkt willen. Rotterdam Tamboer-'^ trompetterkorps Ahoy'wil inwoners van Leverkusen e^n den voor de ongeregel rondom de voetbalw Leverkusen-FeyenhoithUr, 1 De bedoeling is dat het 35 per sonen tellende orkest (i&wte Duitse stad als vertegenwodr- diger van de gemeente R^S'- navalsoptocht ^,We wülen positief gebaar maken," Üfót initiatiefnemer Dirk vateBg- ren over het voornemen. ,,ïpt idee is voorgelegd aan de-ge meente Rotterdam en aan'i^t bestuur van Feyenporö,|f krijgen is, dan gaan we.".'{iJ Volgens Van Buren is het/or kest bij uitstek geschikt oih tegenover de inwoners van Leverkusen iets terug 7% doen. „We waren zo'n bee&e het vaste huisorkest van Fey- enoord en hebben onnoeme lijk veel keren in de Küipjgt- speeld. Daarnaast vertegen woordigen we Rotterdam $1 het buitenland wel vaker. D|s waarom zouden wé ook niet iets positiefs kunnen doen Sp Leverkusen?"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7