TNO laat geen spaan heel van Branderspoort C Al \so: e x q u i s i t Veerkrachtig VMG verjongd op planken Stadsgehoorzaal I'S S M, Laurèl fenzi CINQUF Le Tricot caractère fljgenda R ui m Assortiment van Internationale Merken e n M ode-O ntwerpers Oliviero® JOSEPh JANARD Burberrys De leeghoofden van Borreldam Paranormale manifestatie Uzerkoekjes-project Rapport: Scheve vloeren, gescheurde betonnen balken en niet aansluitende muren CERRUTI 1881 MARCO VISCONTI SANDRA PABST De nieuwe voorjaars- en zomercollecties '99 op onze dames Exquisit-afdeling zijn binnen! Een ruim aanbod van exclusieve designer-merken: op aantrekkelijke wijze gepresenteerd. Overtuig uzelf door een bezoek. Wij staan graag voor u klaar met een deskundig advies. Rotterdams Dagblad Donderdag 4 februari 1999 Een snoepreisje. Heer Burgemeester en raadslid laarzenmaker gaan moedig op weg. „Zal ik het vaatje dragen, Heer Burgemeester?" „Is goed, Laarzenmaker, heel even dan." Slobber, slobber, gloek, slurp, hops. Tegen de tijd dat Heer Burge meester ook wel een slokje wil, biecht Laarzenmaker („hips'') op dat het vaatje is leeggelopen. Eenmaal terug in Borreldam vraagt Heer Burgemeester aan 'beste' Schommelman (met snor) of deze de lopende zaken afgehandeld heeft. „Die waren er niet, Heer Burgemeester. U had alles al beslist." Een voltreffer. De zin drukt perfect uit dat het Schiedamse gemeen tebestuur goeddeels bestaat uit braverikken die op de winkel passen, maar de vernieuwing schuwen en niet op eigen denkkracht tot visies komen. In Schommelman herkennen we wethouder Aad Wiegman, thans zonder snor. Laarzenmaker is uiteraard het innemende oud-raadslid Theo Schoenmakers. Ook andere Schiedammers worden gepersi- fleerd. Waar raadslid Rijnaak is? Die zit volgens Schommelman een Zweedse puzzel op te lossen, in Sveaporke. Rijnaak is natuurlijk wet houder Adri Reijnhout. De Schiedamse kunstenaars worden in het r middeleeuwse stripverhaal vertegenwoordigd door Bram Uil; de multimedia-artiest figureert als protesterende Uyl Bram. Verder ko men we verwijzingen tegen naar de Bik-sloopaöaire, betaald parke ren, het ABC-warenhuis, de Aabeecee, waar hoofdpersoon Wijbrand Valentijn zijn boodschappen gaat halen, en jenevercafé 't Spul, waar van uitbater Rob van Haarwater genoemd wordt in het dankwoord. Van Klaarwater is geen pseudoniem, maar net zo'n bij de jeneverstad Schiedam horende naam als Kegel De redding van Borreldam' is een geinige beeldroman van Daniel Vanmeerhaeghe, een kunstenaar die ik twintig jaar geleden leerde kennen toen hij in het Zoldertheater in de Teerstoof exposeerde en die zich daarna alle kanten op ontwikkeld heeft Hoe tekenen, drin ken en stadsgeschiedenis samengaan! De strip van Vanmeerhaeghe is in een bescheiden oplage te koop bij de sympathiekste striphandel van Nederland: 't Centrum aan de Korte Singelstraat. U moet er snel bij zijn. De VVV zou een uitvergroting moeten maken van het vergaderplaat je op pagina 18. Daar zijn de gemeentebestuurders bijeengekomen op het Stadserf, in de strip heel toepasselijk Leeghoofdpleyn ge- noemd. „Waarde raadsleden," spreekt Heer Burgemeester, „laat ons -een hartversterkertje nuttigen...." en nog voordat hij uitgesproken is, ""roepen de raadsleden al: „Goed gesproken" en „Yeah, yeah." De kelkjes staan al klaar. Nergens heb ik de kwaliteit van het Schie damse gemeentebestuur zo trefzeker omschreven gezien. KOR KEGEL Paragnosten bevolken zondag wijkcentrum De Er ker. Bezoekers kunnen spiritual healing en voetzo- nereflex- therapie ondergaan, hun aura laten teke nen en een kijkje nemen bij pscyometrie, tarot, pen delen en handlijnkunde. Ook is er aandacht voor mineralen en gesteenten, reiki, new age, astrologie en bijenwastekeningen. De paranormale manifesta tie aan de Jan van Avennesstraat is die dag van 11,00 tot 17.00 uur en de entree bedraagt drie rijksdaalders. Vlaardingen Vanuit een uitleenloket in buurthuis De Pypelaar is onder de naam IJzerkoekjes een speciaal project voor kinderen begonnen. Kinderen van 2 tot 12 jaar kunnen hier speelgoed 'lenen' tegen betaling van zo genaamde ijzerkoekjes. Deze koekjes kunnen wor den verdiend door bijvoorbeeld leuk met elkaar te spelen, iemand lid te maken of mee te doen met de Weurwedstrijd. Ieder kind dat lid wordt krijgt sowie so vijf ijzerkoekjes voor een ingeleverde kleurplaat. Om (gratis) lid te worden is een legitimatie nodig en moet één van de ouders meekomen. Donderdag 4 februari SCHIEDAM Filmhuis. The leestorm, 21.00u. 1 :ylaardingen Dc Soenda. Vrij schaken, 14.G0-16.00u. Stadsgehoor- zaal Robert Long met Reprise, 20.00u. MAASSLUIS Immanuelkerk. Benefietconcert met Rozenburgs 'Mannenkoor, 2Ü.Q0u. Vrijdag 5 februari SCHIEDAM Het Gebouw. Koffie-inloop met gemeenteraadsle den, 10.00-12.00u. Stedelijk Museum. Opening ten toonstelling Sylvie Zylmans, 20.00u. Theater de Teerstoof. Theo Joling Lucia Meeuwsen met Het Konsert, 20.15u. Filmhuis. The leestorm, 21.00u. Tot al Music Muzikantenceotrum, Calandstraat, concert Wednesday, 22.00 u. VLAARDINGEN Dc Babberspoider. Creatieve ochtend, 9.30-11.3ÖU. Jongerencentrum Europe, tienerdisco. 19.00 u. S tadsgehoorzaal. Wilhelmina, je maintiendrai met o.a. Anne Wil Blankers en Cas Enklaar, 2Ö.G0u. Gale rie Hollandia. Opening tentoonstelling Piet Fran- zen, 2Q.00u. Filmtheater Het Zeepaard. High Art, 21.00u. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comellsse, Marc Floor, Ben van Haren, Danielle Hermans, Judith van Klaveren, Mariètte Olsthoc-rn, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Door Edwin Comelisse Schiedam Wie het TNO-rapport en de bevindingen van bouw- en woningtoezicht doorneemt, kan eigenlijk maar tot één conclusie komen: hier zit veel scheef. Letterlijk, in dit ge val. Het werk dat Breur Bouwontwikkeiing tot nu toe heeft af levert bij het deelproject aan het Spinhuispad rammelt aan al le kanten, en dan drukken zowel gemeente als TNO zich nog voorzichtig uit. ontstane hoogteverschillen en spelingen op te vangen. Betonbalken en -vloeren verto nen scheuren. Pilaren zijn ettelijke centime ters naast de juiste plek gezet waardoor er geen ruimte meer is voor isolatie. Ook ontstaan er hierdoor zogenoemde koudebrug gen waardoor veel toekomstige bewoners te kampen krijgen met warmteverlies. Betonkolommen staan met recht boven elkaar. De pilaren 'verspringen' in sommige geval len zelfs zeven centimeter. De bevindingen van bouw- en wo ningtoezicht waren voor het colle ge van b en w reden om de bouw stil te leggen op straffe van een dwangsom. Breur Bouwontwik keiing reageerde daarop door twee brieven en een rapport naar de gemeente te sturen. In de brief van de Arbeidsinspectie wordt verklaard dat het project aan de wettelijke voorschriften op het ge bied van de arbeidsomstandighe den voldoet. In een brief van het Centraal Verkooppunt Kalkzand steen wordt aangedragen dat Zelfs de twee brieven en het rap port dat de ontwikkelaar heeft aangedragen als verweer kunnen deze opvatting niet veranderen. Herstellen, of beter nog, slopen en opnieuw opbouwen luidt de eis van de gemeente. Met een dwang som, die inmiddels is opgelopen tot twee ton, wordt de eis kracht bijgezet. De zaak komt voor Breur Bouwontwikkeiing met uit de lucht vallen. Al in het najaar van het vorig jaar trok de gemeente aan de bel over de bouwkwaiiteit aan het Spinhuispad. Er waren te veel zaken die met door de beugel konden. Een steekproef van bouw- en woningtoezicht resul teerde m een dik rapport waann de tekortkomingen worden be schreven en zijn gefotografeerd. Een greep uit de lijst: Binnenspouwmuren dragen on voldoende op de betonvloer, ste ken zelfs ettelijke centimeters uit over de vioerrand. Houten balken moeten de boel tijdelijk onder steunen. Blokjes piepschuim, houten balkjes en bakstenen worden ge bruikt om door uitvoeringsfouten Het ontwerp Brander spoort waar veel aspirant kopers op In tekenden. Slopen en op- nieuwopbou- wen,zegt de gemeente Schiedam nu. Breur de door het bedrijf gelever de materialen goed toepast. Als derde is er het rapport van het Bouwadvies Gouda. In dit rapport wordt puntsgewijs ingegaan op de bevindingen zoals bouw- en wo ningtoezicht die heeft neergelegd in het inspectierapport. De gemeente is echter niet onder de indruk van het tegenbewijs dat de ontwikkelaar aandraagt. De twee brieven die op tafel zijn ge legd zeggen volgens de gemeente alleen iets over de werkomstan digheden en de toepassing van het materiaal Over vloeren die uitsteken en muren die scheef staan of met aansluiten, wordt niet gerept. Verder zijn er in het rapport van het Gouds adviesbu reau met gemak ettelijke gaten te schieten, zo zegt de gemeente. De tegenwerpingen hebben vaak de strekking van: 'dat lossen we later wel op bij de afbouw5 en 'het zal zo'n vaart niet lopen'. Verder laat het rapport van Bouwadvies Gou da veel punten uit de rapportage van bouw- en woningtoezicht on behandeld. De gemeente ziet dit als een indirecte bevestiging van haar kritiek. Hierna wordt de kritiek op de kwaliteit die Breur aflevert aan De bouw van de 145 stads- appartemen- ten bij het Spinhuispad gaat nog steeds door. Foto Roel Dijkstra het Spinhuispad nog harder. In december ploft namelijk het eer der genoemde rapport van TNO op tafel. De gemeente heeft deze instantie ingeschakeld om een ad vies van een onafhankelijke der de partij in huis te halen. TNO is niet mild in zijn kritiek. De bevin dingen van bouw* en woningtoe zicht* worden onderschreven en zelfs uitgebreid met nieuwe voor beelden. In de conclusie stelt TNO dat de ruwbouw afwijkt van hetgeen is aangegeven op de teke ningen, dat deze afwijkingen tot uiting komen door scheefstand, onjuiste plaatsing van dragende en niet dragende onderdelen en dat de tekortkomingen zijn tewij- ten aan een „onzorgvuldige uit voering en onvoldoende toezicht op de uitvoering". Het conflict tussen de gemeente en Breur Bouwontwikkeiing is in middels zo verhard dat de twee partijen lijnrecht tegenover el kaar staan. Breur gaat ook door met de bouwactiviteiten aan bet Spmhuispad, ondanks de bouw- stop die de gemeente heefVjpge- steld voor het deelproject van Branderspoort. Binnenkort^ de gemeente zich beraden over^er- dere stappen die ze wil nemern In ieder geval staat wel vastjm de dwangsom van twee ton wel dege lijk ingevorderd gaat wordei^VoI- gens de gemeente heeft dé ont wikkelaar ruimschoots de tijd "ge had om enige bereidwilligheid te tonen om mee te werken aan een oplossing van de problemen. Wat de gemeente betreft ligt die oplos sing in herstel en nieuwbouw van de gewraakte onderdelen van het bouwplan. Een koers die Breur Bouwontwikkeiing duidelijk niet wil volgen. De oplossing van het conflict zal daarom waarschijnlijk door bemiddeling van de rechter tot stand moeten komen. Door Ben van Haren VtaarcHngen Met 'Halloween' staateen - verjongd Vlaardings - Musical Gezelschap (VMG) half april twee avonden in de Stadsge hoorzaal. Het is een 'feestje op to neel, met veel zang en dans' vol gens bedenkster, regisseuse en choreografe Mirjam Kroonen- burg. „Revue-achtig met cabaret kanten," probeert tekstschrijver Chris Bezooijen. Zij zijn de twee overgebleven le den van het sinds de oprichting m 1991 door Dick Borst getrokken 'A-team', de artistieke leiding van het VMG. Musicus, componist en idee"enfontem Borst vond het na al die jaren welletjes en nam vorig jaar met de revue 'Boemerang' over de historie van het 725-jarige Vlaardingen afscheid. Van die ge legenheid maakten meer oudere leden, die in de afgelopen jaren als bestuurder of anderzins een belangrijk stempel op het VMG hadden gedrukt, gebruik om na jaren uit de hectiek van de club te stappen. Anderen, onder wie re gisseur Eric van der Ende, wilden tegelijkertijd zich meer gaan rich ten op hun maatschappelijke loopbaan. De /eerkracht van het gezelschap bleek echter groot genoeg om on danks die aderlatingen een nieu we start te maken. Secretaris Wil lem Poldervaart werd voorzitter van een vrijwel geheel nieuw be stuur, dat de voorbereidingen trof voor nieuwe producties in 1999 en 2000 In oktober vonden audities plaats, waarop een twintigtal nieuwe leden met zang- en/of danscapaciteiten werd geselee- teerd. Zoals gewoonlijk in hoofd zaak van het vrouwelijk geslacht Op de donderdagse- repetitie avonden m wijkcentrum 't Nieu- welant aan de Rotterdamseweg klinken toch ook tenoren en ban tonnen door bij de zangoefenin gen. Poldervaart: „We zouden nog wel wat mannen kunnen gebrui ken, maar het gezelschap is groot genoeg om de voorstelling van april te kunnen doen." We tellen 55 personen op de stoe len, die in een halve kring tegen over de piano staan opgesteld. „Het is een flinke groep om goed te verdelen op het podium van de Stadsgehoorzaal," constateert Mi ijam Kroonenburg, die fulltime werkzaam is in de kleinkunst. Drie dagen in de week geeft ze les op de musicalacadenue van Frank Sanders, in haar woonplaats Rot terdam doet ze nog een èn ander op theatergebied en eens per week geeft ze jazzballet in 't Nieu- welant. Haar werk bij het VMG kan ze zien als hobby, net zoals haar optredens met Eric van der Ende in Chique Apart, dat caba ret op maat verzorgt. „Een schot in de roos," zegt zjj over Meike Veenhoven, de 24-jarige studente van het Rotterdams conservatori um, die sinds november de muzi kale en koorleiding heeft bij hel VMG. „Het is geen woord te veel," beamen anderen, die jaren onder het regime van de ervaren mees ter Dick Borst hebben gewerkt. Het vinden van een nieuwe muzi kaal leider was niet eenvoudig. „Zo'n 130 telefoontjes hebben we gepleegd, de Gouden Gids is ge- Melke Veen- hoven (24), de nieuwe muzi kaal leider van het Vlaar dings Musical Gezelschap: „Diligent klinkt niet bij deze groep." Aan nuances In haar piano spel en aan haar li chaamstaal begrijpen de zangers en zangeressen watzevanhen verlangt. Foto Roei Dijkstra raadpleegd en op internet zijn we gegaan. We hebben kandidaten gehad, die het toch niet bleken te zijn. Zo'n vijf maanden hebben we doorgeworsteld, waarin onze leden Frieda van Os en Hans van de Kuyl die taak waarnamen," vertellen Kroonenburg en Polder vaart. Op proef De uit Utrecht afkomstige 'dili gente' klinkt zelf ook enthousiast. „Op zeker moment kreeg ik een telefoontje van Mirjam, hoe en van wie ze mijn nummer heeft ge kregen, weet ik niet. Of ik iets voelde voor een proefrepetitie. Eerst ben ik een avond gaan kij ken toen Frieda en Hans de zaak nog leidden, maar daarna werden we het snel eens. Het was voor mij ook helemaal nieuw, want in Rot terdam ben ik dan wel diligente van een kamerkoor, maar nu gaat het om een ploeg van vijftig perso nen en werken naar een voorstel ling met veel rollen. Ik heb inmid dels gehoord wat het musicalge zelschap allemaal al heeft gedaan en ook over de grote reputatie van Dick Borst, maar ik heb niet het gevoel dat van mij wordt verwacht dat ik in zijn voetsporen zou kun nen treden." Meike Veenhoven is op het con servatorium in schoolmuziek af gestudeerd en studeert er nu ver der in zang. Van jongsaf aan zingt ze zelf al en met twee vrouwelijke collega's van het conservatorium treedt ze regelmatig op als de groep 'Shout sister, shout' met on dermeer nummers van de An drew Sisters. Afgelopen jaar volg de ze een master-class van Simon Camngton, lid van de wereldbe roemde Engelse a-capella-zang- groep Kings Singers, op een vo- cal-jazzdagin Soesterberg. Subtiel Ze oogt kalm, heeft geen harde stem maar wel een sprekend ge zicht. Vanachter de piano overziet ze, zittend op twee op elkaar ge stapelde stoelen, het gehele gezel schap. Met nuances in haar piano spel en lichaamstaal geeft ze dui delijke aanwijzingen. Uit bewe gingen van mond, ogen, het hele hoofd en in een enkel geval de ar men begrijpen de zangers en zan geressen van het VMG wat ze van hen verlangt. „Moeilijk werken met zo'n grote groep? Ach, neen, het gaat leuk. Ik heb geen problemen om een subtiel evenwicht te vinden tus sen gezellig houden en het beste opwekken. Soms werken we in kleine groepjes, waarbij Frieda van Os ook optreedt als repetitor. Wij vormen samen met de tekst schrijver Chris en Miijam, met wie ik het meest contact heb, het nieuwe zogenaamde A-team. Noem my maar muzikaal leider, want dirigent klinkt niet bij deze groep." Veenhoven stapte eind november op een rijdende trein omdat de lijn van de voorstelling en de daarin verwerkte vele be staande populaire liedjes al waren gekozen. Zij zorgde voor de on derlinge verbindingen en de sa menvoeging in medley's, maar ondertussen heeft ze toch ook al drie of vier door Chris Bezooijen aangeleverde teksten op muziek gezet. „Halloween' is een verkleedfeest, waarop veel typetjes zingend en dansend een juiy passeren. Heel anders dan de historische stuk ken van de laatste jaren. Mirjam heeft me verteld dat ze verrassen de wendingen en korte cabaret achtige teksten wilde en die heb ik met veel plezier in ongeveer drie weken geschreven. Ik kon er lekker veel fantasie in kwijt," ver telt Chris Bezooijen. De voorstellingen in de Stadsge hoorzaal zijn op 15 en 16 april. Het ontwerp voor het affiche is on langs gereed gekomen. Aan de corstukken en kostuums werken verschillende leden, in eenzaam heid of in groepsverband.Alles gaat gesmeerd," zegt voorzitter Willem Poldervaart. „We hebben de taken goed verdeeld en de re petities zijn al feestavonden." CM BY F» A I Hoogstraat 200, Rotterdam (elke zondag geopend)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5