9 In de rij voor d'Engelsche Boomgaert I Nieuwe soos in Maasdijk Waarzeggers: weinig hoop zelfstandig De Erker Bezoekers informatiedag prijzen groene en milieuvriendelijke karakter M WILL Breur poogt kopers gerust te stellen Vechtpartij in centrum voor asielzoekers Meisje in auto getrokken Dronkaard rijdt op auto Viertal steelt zaktelefoon Winkeldief aangehouden Politie pakt illegalen op Caravan afgebrand Met een slok teveel op Abonneeservice Rotterdams Dagblad Maandag fc februari 1999 Vlaardingen— Ieder uur stroomt er weer een nieuwe lading toekomstige d'Engelsche Boomgaert-bewoners het Deltahotel binnen. Om een ware run te voorkomen op deze informatie dag over het Vlaardingse woonproject zijn belangstellenden in groepen van honderd man uitgenodigd. woont nu aan de Vaart in Holy, maar heeft altijd in het Van Heutszpark willen wonen, zegt ze. Maar daar staat bijna nooit iets te koop. De deur uitstappen, de na tuur in, dat heeft ze nu en dat wil ze graag zo houden. En nog lekker dicht bij het centrum ook. Trou wens „we verhuizen elke zeven jaar. Tegen de tijd dat het hier klaar is, zyn er alweer zeven om, dus dat zou mooi uitkomen VeelVlaardingers!letenzichzaterdaginformerenoverhietprojectd'EngelscheBoomgaertophetvoormallgeKolpabadterreïn.FotoFr«j Ubocliant/Roel Dijkstra De In totaal 45 Haagwoningen, met drie of vier verdiepingen, staan aan de rand van d'Engelsche Boomgaert. illustratie Bot« project bv Schiedam Tijdens een speciale informatiebijeenkomst hoopt bouwbedrijf Breur vanavond de onrust bij kopers van een woning in het project Branderspoort weg te nemen. De kopers kregen zaterdag een brief van Breur Bouwprojecten waarin h£t ook als projectontwik kelaar optredende bedrijf fel af stand neemt van de door de ge meente Schiedam geuite kntiek op het project Schiedam wil dat de werkzaamheden worden stop gezet en een aantal gemaakte fou ten in de bouw wordt gecorri geerd. De gemeente baseert zich op onderzoeken van bouw- en wo ningtoezicht en TNO. Eind vorige week werd het Zwijndrechtse be drijf middels een brief van de na mens het college van burgemees ter en wethouders optredende ad vocaat mr. Faro gesommeerd werk in deelproject B (met daarin 67 van de in totaal 145 koopwonin gen) stop te zetten. Breur zou in contact moeten treden met de ge meente om gezamenlijk aan een herstelplan te werken. Daarbij zal een gedeeltelijke sloop van het nieuwbouwproject aan het Spin huispad wellicht onvermijdelijk blijken. Het bouwbedrijf laat de kopers nu m de uitnodiging voor de infor matiebijeenkomstweten niet van zins te zijn de opgelegde bouw- stop uit te voeren. „Er wordt ge woon doorgewerkt. Dit betekent dat er voor u als koper geen enke le aanleiding is om zorgen te heb ben over de voortgang van het project De kwaliteit is in orde en we kunnen op dit moment slechts gissen naar de redenen voor het gedrag van de gemeente Schie dam." Breur zegt dat andere on derzoeken hebben aangetoond, dat er niets mis is. Er wordt ge bouwd onder de garantie van het Garantie Instituut Woningbouw en op de informatiebijeenkomst zal er ook iemand van het GIW aanwezig zijn. Schiedamin het opvangcen trum voor asielzoekers in het voormalig Sportfondsenbad aan de BK-laan in Schiedam is zaterdagavond - een grote vechtpartij uitgebroken. Een 38-jarige vrouw liep een gebro ken nekwervel op toen zij met een ijzeren pijp op hèt hoofd werd geslagen' en daarna ten val kwam. De ruzie ontstond nadat een man een kind van een ander had geslagen; De vadèr pikte dat niet en er ontstond een ge vecht waarbij de twee elkaar met stokken te lijf'gingen. Toen de vrouw tussenbeide kwam werd ze op het hoofd ge troffen. Aan de vechtpartij na mens vervolgens nog veel meer bewoners deel en er werd met meubilair gegooid. De po litie, met heel veel mankracht present, wist uiteindelijk de vechtenden te scheiden. De verantwoordelijken voor de vechtpartij blijven niet in het Schiedamse centrum, maar worden - om mogelijke nieu we problemen te voorkomen - elders ondergebracht Door Mariètte Olsthoom Schiedam Er is strijd. Angst. Veranderingen zijn op komst. Donkere wolken, een doodskist, de Koning van Zwaarden en de Gehangene gaan over tafel. Er vallen woorden als 'kwestie van geld', 'gedwongen' en 'knopen doorhakken'. De toekomst van wijkcentrum De Erker ziet er somber uit. Althans, dat voorspel len de kaartleggers en helderzien den op de paranormale beurs, zondag in het desbetreffende wijkcentrum. De Erker moet opgaan in de over koepelde Stedelijke Stichting Welzijn Schiedam (SWS) en daar zijn ze bij het wijkcentrum alles behalve blij mee. Bang voor de el lenlange bureaucratische besluit vorming, terwijl nu vlot kan wor den ingespeeld op de behoeften van de buurt. De leiding blijft zich verzetten tegen een samengaan met de andere buurt- en clubhui zen in Schiedam en waar moge lijk worden handtekeningen ver zameld door vrienden van De Er ker. Niet geschoten is altijd mis, vinden ze Het eerste duwtje in de rug was er zaterdagavond. Carna valsvereniging De Rietzeilers riep De Erker uit tot 'Het Zwarte Schaap'van Schiedam. Maar is er eigenlijk nog toekomst In soms wel twee rijen dik verdie pen de bezoekers zich in de teke ningen van de huizen met sjieke benamingen als haagwoningen, heemvilla's en (hoge) hofhuizen. Die laatste categorie is veruit het populairst, zegt commercieel pro jectmanager ing. Bianca Seekles. „Het zijn ook de goedkoopste," verklaart ze {ruim vier ton). „Hoe wel, voor de hoge hofhuizen moet weer wel ruim zes ton worden be taald. Maar ach," relativeert ze „Als je tweeverdiener bent kun je zóveel lenen." Veel Vlaardingers laten zich deze zaterdag informeren over het prestigieuze project. Volgens Seekles heeft dat te maken met het gebrek aan dit type koopwo ningen in de stad. Sommige men sen staan al jaren ingeschreven voor een woning in d'Engelsche Boomgaert op het voormalige Kolpabadterrem. Vanwege het op vallend groene en milieuvriende lijke karakter van de wijk, de lig ging ervan of een combinatie van beide (vlak bij het centrum en toch landelijk). Het echtpaar Maat bijvoorbeeld Woont al 23 jaar aan de Burge meester Pruissingel, er praktisch naast dus, en wil nu weieens wat anders. Gewoon 'wat meer ruimte en iets dat voldoet aan de eisen van deze tijd'. „Dat trekt onsy/ei." P. Maat en zijn vrouw vinden het een 'schitterend project' en ston den dan ook als eerste op de lijst. Een pré was dat de huizen zo dichtbij hun huidige woning ko men te staan. „We hoeven de wijk niet uit en we zitten overal dicht bij: het zwembad, de stad," brengt C. Maat in. En wat als ze worden uitgeloot? „Jammer dan," zegt het paar nuchter, „dan blijven we waar we nu wonen." Minder gebrand op een woning in de nieuw te bouwen wijk, maar wel enthousiast, is K Christiaan- sen. Nu haar kinderen wat groter worden, vinden zij en haar man het tijd worden voor wat meer ruimte. Eigenlijk houdt ze meer van oude huizen, nieuwbouw is vaak zo koud en kil, steriel en strak, bekent ze. „Je hebt zelfs straten waar geen boom meer staat." Maar over d'Engelsche Boomgaert is zij zeer te spreken: „Dit is veel sfeervoller dan die standaard- nieuwbouwwonin gen." En bovendien: „In oude hui zen blijf je aan het verbouwen, dat ben je op een gegeven moment ook zat." Even goed lezen nog thuis, die stapel folders, neemt zij zich voor. M. Meyer is vooral gecharmeerd van al het groen in het nieuwe buurtje aan de Westlandseweg/ Burgemeester Pruissingel. Een mooie groene wyk, maar pittige prijzen, is haar opgevallen. Ze voor een zelfstandige Erker nu de gemeente de subsidie per 1 janua ri 2000 stop wil zetten? Twee kaartleggers en een helderziende bogen zich over deze vraag. Een vierde waarzegger laat het afwe ten: „Ik denk dat het positief af loopt, want ik heb er geen naar ge voel over. Maar ik heb mij er niet zo in verdiept, dus ik kan met zeg gen hoe of wat." Zwart Paragnoste en helderziende Tiny Covers sluit haar ogen een mo ment en houdt haar armen en handen open voor zich. Zij stelt zichzelf de vragen: blijft De Erker zelfstandig, moet 't fuseren en heeft dat met geld te maken. Bij de eerste vraag wordt het zwart voor haar ogen, bij de laatste twee kleurt het rood. „Het wijkcen trum wordt min of meer gedwon gen om te fuseren," verklaart ze. „Wil het zelfstandig blijven, dan hangt daar een prijskaartje aan. Begrijp je wat ik bedoel?" De helderziende bedoelt dat bij voorbeeld een cursus bloemschik ken of een kopje koffie ineens een stuk duurder worden „De vraag is: hebben ze daar vrede mee9 Ik denk dat ze eieren voor hun geld kiezen, zonder dat ze het eigenlijk willen. Ze worden gedwongen, ze kunnen er niet onderuit." En het MaasdijkDe Vluchtheuvel moet het middelpunt van Maasdijk worden. Dat vindt uitbater Dick Leinweber. Een jongerensoos in de kelder van het zalencentrum aan de Willem de Zwijgerstraat moet daar voor gaan zorgen. Als het goed is, kunnen de tieners van Maasdijk over dne weken al in de ruimte terecht. Leinweber wil alles aan de jonge ren zelf overlaten. „Als ze een gabberavondje willen, zullen ze het zelf moeten organiseren. Het moet natuurlijk wel in goed over leg gaan." Om alles in goede ba- rood? „Het rood staat voor ener gie en kracht. Bundelen, samen de schouders eronder. Hart voor het werk en liefde voor de men sen. En dat is zo belangrijk." Een paar tafeltjes verderop in het naar wierook geurende wijkcen trum zit Trudy Beverloo. Zij laat in totaal zes Lenormand-kaarten trekken. De eerste, een vis, kan staan voor geld. Logisch, zegt Be verloo, bij een fusie draait het al tijd om geld. De kaart met de don kere wolken die als tweede op ta fel ligt, spreekt voor zich, maar duidt volgens de kaartlegger op een gebeurtenis uit het verleden. Het nieuws van de fusie? Stelende muizen De twee volgende kaarten voor spellen ai niets beters* stelende muizen en een doodskist. „Muize nissen in je hoofd halen: de men sen van het wijkcentrum maken zich zorgen. Ze willen geen fusie en dat is logisch." De doodskist staat voor het einde van een nare periode. Kun je ook nog alle kan ten mee op. De vijfde kaart, een sleutel, brengt een oplossing. Aar zelend zegt Trudy Beverloo, die zelf jaren achter het wijkcentrum woonde: „Ik hoop dat ik ongelijk krijg. Maar ik ben bijna geneigd om te 2eggen dat de beslissing al is gevallen." nen te leiden, krijgt de nu nog naamloze sociëteit een eigen jon gerenbestuur. „Iemand van De Vluchtheuvel zal ze bijstaan," al dus Leinweber. De kelder van het zalencentrum ligt momenteel nog helemaal overhoop. Toch heeft Leinweber al een duidelijk beeld van hoe de sociëteit eruit komt te zien. „De muren worden blauw en hier De hoop is gevestigd op de laatste kaart, maar ook die brengt niet het gewenste licht. Het is een slang, met zo'n giftig tongetje, wat wil zeggen dat de mensen van De Erker de boel niet vertrouwen, ze zyn bang voor de op stapel staan de veranderingen. „Het is een ge voelskwestie: De Erker is trots en wil zelfstandig verder. Maar een fusie hoeft natuurlijk met altijd negatief te zyn." Ook de zes kaarten die bij Clara Snel op tafel komen, voorspellen niets goeds. De handlezer en kaartlegger werkt op basis van de kaarten en haar gevoel Voordat ze begint aan haar uitleg, zegt ze: „Het is angst voor het onbekende Het wijkcentrum is bang dat er mensen moeten verdwijnen." Maar wat zeggen de kaarten? Dikke bult De Schildknaap van Staven duidt op een voorzichtige verandering, nog onbekend, de betrokkenen weten nog niet wat er staat te ge beuren. Dan de Gehangene, die zegt: eigen schuld, dikke bult. „Het kan zy n dat er te weinig geld binnenkomt waardoor de ge meente heeft gezegd: fuseren." De Koning van Zwaarden, die als derde op tafel ligt, geeft aan dat het beter is om je los te maken van iets. Schyven twee duidt volgens komt een barretje, daar het tafel voetbal en daar de disco-installa- tie. De jongeren zullen zelfde bar moeten beheren," zegt hij, wy- zend naar alle hoeken van de ruimte. Leinweber blijkt een nobel stre ven te hebben. „Eigenlijk hoop ik met een nieuwe soes de jongeren van Maasdijk ergens binnen te krijgen. Zodat ze geen rottigheid de kaartlegger op twijfel. „Het lijkt erop dat het wijkcentrum een kiekeboe-spelletje speelt Zo van: Zolan* "*e mets horen ^ebeurt cr niks en gaan we gewoon verder." Maar ook over het tijdstip waarop knopen doorgehakt gaan worden, doet Clara Snel uitspraken, „Tus sen mei en juni komt er meer dui- op straat meer zullen uithalen De uitbater vertelt dat De Vlucht heuvel tot voor kort eigenlijk geen jongeren binnenliet. „Ik ben pas sinds acht maanden de nieu we eigenaar. Dit zalencentrum was echt helemaal ingedut Er werden alleen maar bruiloften en partijen gevierd. Jongeren bren gen juist wat meer leven en als ze nu hier m de soos kunnen rond- deiijkheid." De laatste twee kaarten zeggen iets over de onmacht en de hou ding van het wijkcentrum. „De Toren gaat altijd over dingen waar je zelf geen invloed op hebt. Invloeden van buitenaf zyn ster ker." Tot slot Zwaarden twee, die letterlyk zegt dat de mensen van hangen, misschien vieren ze dan in de toekomst ook wel hier hun bruiloft." Dat Maasdijk al de soos Happy Valley kent, is volgens Leinweber geen enkele belemmering voor zyn initiatief. „Het gebouw waar die sociëteit m is gevestigd, is doordeweeks niet geopend en daar komt een ietwat oudere doel groep. De sociëteit m De Vlucht heuvel is dadelijk van maandag tot en met zaterdag van vier uur tot sluitmgstyd beschikbaar voor iedereen." het buurthuis zich afsluiten voor het gevoel. „Ze willen dingen met onder ogen zien." Terwijl binnen in Dc Erker aan het eind van de zondagmiddag alle rust is weerge keerd, pakken donkere wolken zich samen boven het wijkcen trum Het naderend einde? Nee hoor, gewoon een sneeuwbuitje. Hoek van Holland Een 17-jang meisje uit Hoek van Holland is za terdagochtend omstreeks 03.30 uur door vier onbekende jongens in een auto getrokken. Het meisje was op weg naar huis en was op dat moment in de Rietdijkstraat in haar woonplaats. De jongens reden naar Maassluis en gooiden haar op de kruising Merellaan/ Rippingstraat uit de auto. De re den van de daders is niet bekend; hun identiteit evenmin. Schiedam Een 39-jarige Rotter dammer botste zondagmiddag achter op de auto van een 73-jari- ge Schiedammer. De Schiedam mer stond in zijn woonplaats voor het verkeerslicht op de Nieuwe Damlaan te wachten, toen de Rot terdammer door de gladheid niet op tijd kon stoppen en achterop de wachtende auto botste. Terwyl de politie de gegevens van de Schiedammer noteerde, sloeg de Rotterdammer te voet op de vlucht. Hij kon even later worden aangehouden. De man bleek ge dronken te hebben en werd mee genomen naar het bureau. Bij een blaasstest bleek hij een promilla ge van 1,85 in zyn bloed te heb ben. Het rijbewijs van de man is ingenomen. Schiedam Vier jongens hebben zaterdagmiddag een draadloze te lefoon weggenomen uit een juwe lierszaak in de Nieuwe Passage in Schiedam, Toen de politie in de omgeving naar de jongens zocht, zagen ze op het Broersvest vier jongens zitten, die een draadloze telefoon aan het uitproberen wa ren. Omdat zij voldeden aan het signalement, werden ze aange houden en naar het politiebureau gebracht. Schiedam Het personeel van een supermarkt aan het Broers- veld in Schiedam hield zaterdag middag een 33-jarige man uit Gouda aan. De man had gepro beerd een pak wasmiddel mee te •nemen. Hij is overgedragen aan de politie en naar het bureau ge bracht Schiedam/Rotterdam De Schie damse politie heeft vanochtend vroeg bij een samen met de ar beidsinspectie uitgevoerde con trole bij een vleesverwerkingsbe drijf in de Spaanse Polder tien vermoedelijk illegaal in het land verblijvende personen aangehou den. Drie van hen zijn meteen in vreemdelingenbewaring gesteld. Zy zullen worden uitgezet. Van de overigen is de identiteit nog niet vastgesteld. Schiedam Op de Westfran- kelandsedijk in Schiedam stond in de nacht van zaterdag op zon dag omstreeks 02,15 uur een cara van in brand. Hoewel de brand weer het vuur snel onder controle had, brandde de caravan geheel af. Onderzocht wordt of de brand is aangestoken. Vlaardingen Een 30-jarige auto mobilist uit Oud-Beijerland is za terdagochtend omstreeks 02.30 uur aangehouden op de Westha- venkade in Vlaardingen. De man had teveel gedronken; hij blies bijna 1,30 promille. De politie heeft zyn rybewijs ingevorderd en het proces-verbaal naar justitie gestuurd. Informatie over bezorging van de krant maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Tijdens het Prinsenbal van de Schiedamse carnavalsvereniging De Rietzeilers op zaterdagavond, werd wijkcentrum De Erker gehuldigd als het Zwarte Schaap. Foto Roei Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1