7 Italië wast illegalen wit Huisarrest voor Gusmao eerste stap naar vrijlating VN en VS eisen bestand Eritrea VN testen aidsvaccin bij Thaise junkies Generaal pardon betekent einde van tolerant beleid Groningen en Londen: rijk, maar met arme mensen Franse politici pleiten onschuldig in bloedzaak Duitse coalitie wil toch wet dubbele nationaliteit POSTBANK. De Postbank. Van 15 miljoen mensen. Belgische politie trekt Maaseik bij Nederland China sluit 25.000 mijnen VN gaan Israël berispen om nederzettingen Irak: toestel VS neergehaald Senaat houdt debat besloten Veerbootramp: honderden dood Rotterdams Dagblad Woensdag 10 februari 1999 Maaseik Tientallen agenten uit het Belgische Maaseik hebben gisteren symbolisch de Belgisch- Nederlandse grens verlegd. Ze willen liever bij de noorderburen horen. Hun collega's van de Ne derlandse politie krijgen name lijk wel een extra vergoeding voor werken op zaterdag. Met kruiwa gens. vrachtwagens en bulldozers waren de agenten uitgerukt om een strook grond bij de deelge meente Elen af te graven. Ze 'vil den zo Maaseik bij Nederland trekken. Het gemeentebestuur van Maas eik weigert een zaterdagvergoe ding te geven. Dat scheelt de agenten netto tot 15.000 frank (tot 825 gulden) per maand. Peking De Chinese autoriteiten g3an voor het eind van het jaar ruim 25.000 kleine kolenmijnen sluiten. De maatregel is bedoeld om de overproductie tegen te gaan en het aantal mijnongeluk ken, waarbij vorig jaar 7500 doden vielen, te beteugelen. Van de 25.800 mijnen die dit jaar dicht moeten zijn er al 8845 gesloten. New York Een overgrote meer derheid van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties heeft gestemd voor het houden van een conferentie van de lan den die de Vierde Geneefse Con ventie hebben ondertekend. Dat internationaal verdrag verbiedt het bouwen van nederzettingen in bezet gebied. Israel moet voor hel vestigen van eigen burgers in Palestijns gebied op de vingers worden getikt tijdens de confe rentie van 188 landen m juli. Cairo - De Iraakse luchtafweer zegt gisteren een formatie gealli eerde gevechtsvliegtuigen in de noordelijke no-flyzone te hebben beschoten en vermoedelijk een van de vijandelijke toestellen ge raakt. Amerikaanse en Britse woordvoerders hebben de mel ding tegengesproken. Ameri kaanse piloten meldden alleen in de verte Iraaks iuchtafweervuur te hebben gezien. Washington De Amerikaanse Senaat heeft gisteren het voorstel verworpen om het debat over de afzettingsprocedure van presi dent Clinton in het openbaar te voeren. Een motie hierover had een tweederde meerderheid no dig. De uitslag was 59 voor en 41 tegen. Vervolgens heeft de Senaat zyn deuren gesloten en is begon nen met het debat dat waarschijn lijk 25 uur gaat duren en mor gen nog door kan gaan. J akarta Voor de ku st van het In- donesische eiland Kalimantan is zaterdag in slecht weer een veer boot vergaan. Twintig van de cir ca driehonderd opvarenden zijn gered. Gevreesd wordt dat alle an deren zijn verdronken. De boot was onderweg van Harta Rimba op Kalimantan naar het Suma- traanse Pekambaru. Door Hans Gelcijnse RomeEer. straffere aanpak van illegale immigranten. Dat is de paradoxale boodschap van het gisteren door de Italiaanse regering genomen besluit om ruim 250.000 'clandestine een legale status te geven. Het kwart miljoen gelukkigen heeft vo rig jaar bij een 'amnestie', geldend voor illegale immigranten die voor 27 maart 1998 Italië waren binnengekomen, een ver blijfsvergunning aangevraagd. De amnestie liep op 15 decem ber af en leverde meer dan 350.000 verzoeken op. De overige voorwaarden voor het verkrijgen van een legale status waren werk, een woning, geen strafblad. Het 'legalisenngsquo- tum' voor het jaar 1998 was echter door de regering op 38.000 ge steld. Met bijna tien keer zoveel aanvragers was er dus een pro bleem. Binnen het kabinet is ver volgens hevig geruzied over de vraag wat te doen met de rest van declandestini. Velen van hen vreesden toen al dat hun bij politiebureaus ingele verde verzoekschriften zouden leiden tot arrestatie en uitzetting. Maatschappelijk geëngageerde bisschoppen en hulpverleners waarschuwden dat de 7x geheten amnestie tot een golf uitwijzingen zou leiden. Dit werd door de rege ring hardnekkig ontkend. Minis ter Jervolino van Binnenlandse Zaken beloofde dat de 'witwas operatie' in 1999 zou doorgaan met een hoger 'quotum'. Gisteren zei Jervolino dat vorig jaar 54.000 illegale immigranten over de grens waren gezet. Dat zelfde zal gebeuren met degenen van wie de verzoeken niet worden ingewilligd. Volgens een Romein se actiegroep treedt de politie - die over de aanvragen beslist- zeer streng op. Volgens Dino Fn- sullo van het Anti-racisme Net werk werden alleen in Rome vori ge week 150 bevelen tot uitzetting afgegeven. Tot vorig jaar maart werden ille gale immigranten die het land (veelal over zee) binnenkwamen na twee weken in een opvangcen trum zonder enige vorm van regi stratie vrijgelaten met de op dracht Italië zo snel mogelijk te verlaten. Velen van hen reisden meteen door naar andere EU-lan- den, tot ergernis van bijvoorbeeld Duitsland en Nederland, die Italië impliciet een beleid verweten dat illegale immigratie aanmoedigde. 'Ontmoedigend' Op 27 maart werd een striktere immigratiewet van kracht. Vol gens de regering werkt die 'ont moedigend', een bewering die door westerse diplomatieke ex perts in Rome wordt bevestigd. Door massaal de 'oude illegalen' van voor 27 maart een verblijfs vergunning toe te kennen en nieuwe immigratie te bestrijden, hoopt het kabinet nu de met een illegale status samenhangende problemen van criminaliteit, drugshandel en prostitutie, beter aan te kunnen pakken. Door Theo Haerkens Jakarta De Oost-Timorese ver zetsstrijder 'Xanana' Gusmao (52) is vanmorgen vanuit de Cipinang- gevangenis in Jakarta overge bracht naar een speciale woning waar hij onder huisarrest is ge plaatst. De Fretilin-leider arri veerde rond tien uur plaatselijke tijd. Grote portretten van Maria en Je zus met daarboven een crucifix keken vanaf een witte muur uit op een ongemeubileerde kamer. Het gedrang van beveiligings mensen en journalisten op het kleine plaatsje voor het huis was zo groot dat de binnenkomst van Gusmao werd begeleid door het gerinkel van ruiten die uit de sponningen werden gedrukt. De woning waarin Gusmao is onder gebracht Indonesië kent offici eel geen huisarrest wordt door acht man bewaakt en is voorzien van een extra hoog hek. Dat be neemt hem het uitzicht op de blin de muur van een ander gevange niscomplex aan de overkant van het laantje waaraan het huis ligt. De voormalige rebellenleider her haalde zijn oproep aan de partijen in Oost-Timor om de vijandelijk heden te staken en samen te wer ken aan het creëren van een op lossing voor de regio, die in '76 door Indonesië is ingelijfd. „Dat is niet eenvoudig, maar ik ben hier om me daar voor in te zetten," zei De Oost-Timorese rebellenleider Gusmao balt de vuist, op weg van een gevangeniscel naar een bungalow in Jakarta, waar hij voorlopig onder 'huisarrest' staat. FotoEnny Nurahenl/Reuters Gusmao. Het belangrijkste, zei hij, is het tot stand brengen van een goede en vredelievende sfeer waarin verder onderhandelen mo- gelijk is. Fernando de Arauso, secretaris generaal van Fretilin, beschouwt de overplaatsing als niet meer dan „een eerste stap" naar volle dige vrijheid voor Gusmao, die in de afgelopen maanden in de ge vangenis tal van diplomaten en politici ontving. De internationale gemeenschap heeft herhaaldelijk aangedrongen op vrijlating van de verzetsleider die m 1992 tot twintig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Algemeen wordt de Fretilin-leider een belangrijke rol toegedacht bij het vinden van een oplossing voor Oost-Timor. „Hij is de legitieme leider van Oost-Timor; 95 procent van de bevolking wil onafhanke lijkheid en steunt hem," zei De Arauso. „Hij is in staat doorbra ken te forceren, hy is erg flexibel en diplomatiek." Op dit moment ontvluchten dui zenden mensen de regio uit angst voor geweld. Fretilin verzekert echter dat Indonesiërs en mensen die aansluiting bij Indonesië wil len, niets te vrezen hebben. „We zijn allemaal broeders," verzeker de een andere Fretilin-bestuur- der. „We hebben het liefst dat In donesië morgen vertrekt. Met be hulp van de Verenigde Naties zul len vrij de veiligheid van iedereen garanderen." Door Mare Peeperkorn Brussel De inwoners van hartje Londen zijn puissant rijk. Vol gens gisteren gepubliceerde Eu ropese statistieken heeft de 'real Londoner' ruim twee keer zoveel uit te geven als de gemiddelde Europeaan. Opvallend is ook de hoge score van Groningen: bijna dertig procent rijker dan de rest van Nederland. Gepast gegniffel klinkt op bij Eu- rostat, de erkende en gewaardeer de leverancier van alles wat in ge tallen te vangen valt in de Europe se Unie. Ja. bevestigen de Vnele cijferaars, 'the City' steekt inder daad met kop en schouders boven de rest uit als het om rijkdom gaat. Als de gemiddelde Europese welvaart op honderd procent wordt gesteld, laat 'inner London' 222 procent noteren. Hamburg is goed voor 194 procent (bijna twee keer het EU-gemiddelde)en Brus sel komt op 172 procent. Wie er dagelijks rondloopt, zou het niet verwachten. Zwervers De verklaring voor de opmerkelij ke scores zit in de berekening. Eu rostat deelt namelijk simpelweg de waarde van de geproduceerde goederen en diensten in de stad door het aantal inwoners. En dat geeft onverwachte effecten. Zo herbergt 'the City' talloze banken en financiële dienstencentra. Veel omzet dus, maar zij die het verdie nen, wonen vrijwel zonder uitzon dering in de bekende yuppie-dis tricten buiten het centrum. Ge volg: de hoge omzet wordt ge deeld door een minimaal aantal inwoners (een handjevol zwervers plus de paar echt heel rijken die zich een penthouse in de stad kunnen veroorloven), waardoor de welvaart per stadsbewoner ri ant uitvalt. Flevoland Hetzelfde verhaal geldt voor Hamburg en Brussel, verzekert Eurostat: zakenlui en ambtenaren wonen 'buiten' maar verdienen 'binnen'. De keerzijde van deze rekenmethode laat zich nu mak kelijk raden: statistisch 'arme' buitengebieden, waar het wemelt van de welgestelden. Flevoland is zo'n streek. Volgens Eurostat be draagt de weivdd! I in de poiöer slechts 75 procent van het EU-ge- msddelde (in 1996), terwijl Neder land als geheel op 107 procent uit komt. De oorzaak: al die ex-Amsterdam mers die nog steeds in de hoofd stad werken en verdienen, maar wonen in het 'groen*. Begin jaren negentig zorgde deze statistische vertekening er overigens wel voot dat Nederland 330 miljoen gulden Europese steun kreeg om de 'ar moede' in Flevoland te bestrijden. Vanat 2900 valt die steun overi gens weg: het gemiddelde inko men is -op papier - iets geste gen. Kennelijk hebben een paar oud-Amsterdammers een baan dichter bij huis gevonden. Dat Groningen op papier de rijk ste regio van Nederland is, heef eveneens alles met getallen en niets met inkomens te maken: gaswinning. De omzet van Sloch- teren drukt op de noordelijke pro vincie, terwijl de inkomsten gro tendeels naar Den Haag vloeien. Dankzij haar statistische rijkdom viel Groningen echter wel stee vast buiten de Europese steun prijzen. Een dode Ethiopische soldaat ligt In een loopgraaf bij het Erftrese Geza Geriase, nadat Ethiopische soldaten hadden geprobeerd dit strategisch gelegen grensdorp te veroveren. De Veiligheidsraad heeft Ethiopië en Eri trea gisteren opgeroepen tot een onmiddellijk staakt- het-vuren in het grensconflict tussen de twee Oost-Afri kaanss buurlanden. De Verenigde Staten hebben giste ren een ontwerp-resolutie Ingediend waarin het gebruik van geweld wordt veroordeeld. De raad stemt er moge lijk vandaag al over. Ethiopië en Eritrea leverden giste ren voor de vierde opeenvolgende dag zware gevechten. FcrtoSami Sallfnen/AP Parijs Drie Franse politici heb ber gisteren voor de rechter vol gehouden dat zy het testen van bloed od aids niet hebben ver traagd. „ik hoop dat dit proces zal uitwijzen dat wij gewetensvol hebben gehandeld," zei oud-pre mier Laurent Fabius aan het be gin van het proces, dat zeker drie weken zal duren. Ook de vroegere staatssecretaris van Volksgezondheid, Edmond Hervé, en oud-minister Georgina Dufoixvan Sociale Zaken, betuig den hun onschuld. Hervé zei zyn onschuld „aan te zullen tonen." Dufoix, die eerder heeft gezegd zich verantwoordelijk maar met schuldig te voelen, onderstreepte dat „wij geen greintje de bedoe ling hadden wie dan ook kwaad te doen". Het is het eerste proces ter wereld waarbij politici ter verantwoor ding worden geroepen voor hun handelen tijdens het uitbreken van de aidsepidemie aan het be gin van de jaren tachtig. De zaak is aangespannen door de familie van zeven slachtoffers van met het aidsvirus besmet bloed, van wie er nog twee in leven zyn. BonnDe Duitse regering wil het wetsvoorstel voor de dubbele na tionaliteit ondanks de boodschap van de kiezers in Hessen onveran derd indienen in de Bondsdag. Zondag versloeg de CDU de SPD in de deelstaatverkiezingen van Hessen na een campagne tegen het regeringsplan om buitenlan ders onder voorwaarden de Duit se nationaliteit te geven met be houd van hun oorspronkelijke pas. De CDU eiste gisteren bij monde van vice-voorzitter Volker Rühe opnieuw intrekking van het wetsvoorstel. Sommige SPD'ers voorspelden dat over het voorstel onderhan deld zal worden, wat de Groenen er meteen toe bracht de sociaal democraten te waarschuwen niet toe te geven, „Wij hebben gelijk," *ei de Groene fractievoorzitster Kerstin Müller. SPD'er Wiifned Penner, voorzit ter van de Bondsdagcommissie voor Binnenlandse Zaken, zei dat het wetsvoorstel gezien de veran deringen in de Bondsraad, de eer ste kamer waar de SPD na de stemming in Hessen de meerder heid kwijtraakte, „waarschijnlijk zo niet in het staatsblad zal ko men." Ook de staatssecretaris voor Buitenlanders rekent er niet op dat het voorstel van de Tood- groene coalitie in een wet omge zet kan worden. SPD-fractievoorzitter Peter Struck zei echter „geen pro bleem" te zien in het inbrengen van het voorstel in de huidige vorm. Andere SPD'ers rekenen erop dat het voorstel eind maart klaar is. CStTer Michael Glos riep op de handtekeningenactie van de christen-democraten tegen het plan voort te zetten. Genève De regering van Thai land heeft toestemming gegeven voor een uitvoerig onderzoek, het eerste in een ontwikkelingsland, naar de werking van een experi menteel aidsvaccin, heeft UNAIDS, het Aidsprogramma van de Verenigde Naties gisteren in Genève bekendgemaakt. Ruim 2500 drugspuiters in de hoofdstad Bangkok zullen vier jaar lang deelnemen aan een proefneming met de entstof Aids- vax. Van dertig vaccins waarmee nu wordt geëxperimenteerd, is Aidsvax het eerste product dat de zogenaamde Fase Drie heeft be reikt. In de Verenigde Staten is in juni een soortgelijke proef gestart met 5000 vrijwilligers. Het vaccin dat in Thailand wordt getest, ver schilt van het Amerikaanse om dat er in Thailand andere vormen van het HIV-virus voorkomen. De leider van het vaccinatieteam van UNAIDS, Jose Esparza, zei dat de helft van de proefpersonen het vaccin, en de andere helft een placebo toegediend zal krijgen. Overigens zullen allen worden voorgelicht over besmettingsge vaar en manieren om daaraan te ontkomen. Een significante uit komst is desondanks mogelijk omdat ook by de beste voorlich- tingjaarhjks gemiddeld vyf pro cent van een greep besmet blijkt te raken. „We kunnen de vrijwilli gers moeilijk gaan aanzetten tot onveilige seks," zei Esparza. Het inenten zal de komende we ken plaatsvinden en de eerste re sultaten van de proef zullen over dertig maanden bekend worden. Het lijkt tc mooi om waar te zijn: al sparend profi teren van de pieken op de beurs. En tegelijkertijd goed beschermd zijn tegen de dalen. Maar met het nieuwe WinstVastPlan van de Postbank Kan het wel degelijk. Het Postbank WinstVastPlan is dan ook ideaal als u geld opzij wilt zetten voor later. In feite combineert u het coede rendement van beleg gen op de beurs met de goede nachtrust van sparen. De Postbank noemt het WinstVastPlan dan ook graag 'Beleggen voor Spaarders'. Wilt u direct deelnemen in het Postbank WinstVastPlan? Bei dan 0800-1999, sluit direct af on www po^tbank.n! of kom langs op het postkantoor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1