11 RoRo-haven Hydro Agri dit jaar in gebruik Rotterdams iagiilacS Strooiwagens vullen wordt een routineklus Vluchtelingenwerk pas in zomer naar Babberspolder Een op drie huurders in Schiedam krijgt subsidie Kopers blok B Branderspoort hebben hun aanvalsplan klaar Schiedam op bedelmissie bij Europarlement Man overvallen Schoolklas moet nablijven om diefstal GSM Bouwmateriaal gestolen van begraafplaats Winkeldievegge aangehouden Bandenprikkers nog niet gepakt Vaste verbinding tussen Vlaardingen en Oslo kost 35 miljoen Abonnee Service :3R&?!$ NAAR >12 bij een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad. rrrffrmr? Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 11 februari 1999 O I m Vlaardingen— Een 42-jarige Vlaar- dinger is vannacht even voor half twee door twee mannen overval len op de Parallelweg bij station Vlaardingen-centrum. De man nen hadden geen wapens, maar sommeerden de Vlaardinger op dreigende toon zijn geld in te le veren. Wel had één van de daders een vrij grote hond vast, maar ge bruikte die niet om te dreigen, Het slachtoffer moest zijn jas, zijn portemonnee en zijn giropas afge- Schiedam— Een volledige klas met leerlingen van 17 en 18 jaar van een school in Schiedam moest gistermiddag zo'n twee uur nablijven, omdat de mobiele tele foon van een 17-jarige klasgenoot was gestolen. Omdat in de klas al eerder dingen waren ontvreemd, belde de schoolleiding de politie. Twee agenten hebben alle leerlin gen ondervraagd, maar niemand zei iets af te weten van de gestolen GSM. Om kwart over vier mocht de klas alsnog naar huis. Hoek van HollandTwee werkne mers van een aannemersbedrijf ontdekten gistermiddag dat een aantal bouwmaterialen was gesto len van de begraafplaats aan do Kerkhofweg in Hoek van Holland. De mannen waren bezig met het bouwen van een aula bij de be graafplaats. De materialen voor het dak van het gebouw bleken gisteren echter plots verdwenen. Onbekenden waren er vandoor gegaan met negen dakbinten van zo'.n vier meter lang, 1200 schroe ven en nog eens honderd daksteu- nen. De politie vond sporen van een aanhanger in de sneeuw, maar kon die slechts tol de ver harde weg traceren. Vermoed wordt dat bezoekers van de be graafplaats de diefstal hebben ge pleegd, aangezien de bouwlocatie buiten het kerkhof niet in het oog springt. In Maassluis werd gister avond een diefstal ontdekt. Een Hagenaar kwam er rond tien uur achter dat zijn bestelbus was ge stolen vanaf de Burgemeester Za- neveldstraat. In de wagen lagen verschillende loodgietersgereed- schappen. Schiedam— Een 49-jarige vrouw uit Schiedam is gistermiddag be trapt op winkeldiefstal. De vrouw probeerde drie rollen plakplastic en drie luchtverfrissers te stelen uit een warenhuis in winkelcen trum Het Hof van Spaland. Het personeel kreeg dat door en hield de vrouw aan. De spullen die de vrouw mee wilde nemen, hadden een waarde van ongeveer veertig gulden. Ze is door de politie mee genomen naai het bureau. SchiedamB'yna leek de 'ban- denprik-eflende' In Schiedam teneinde, toen drie jongeren dinsdagavond op heterdaad werden betrapt. Vorige maand vonden veel autobezitters in ondermeer Groenoord en het centrum lek gestoken banden onder hun auto's. Toen een vrouw de drie dins dag bij haar geparkeerde auto op het Bachplein zag, beidé ze de politie, Deze kon de twne jongens van' 16 en 18 jaar en het meisje van 15 jaar aaphou- den op de Jfozaj^aahféniVeri. moedde ^hiermee -oök'-jde da ders achteride^i.januari lek Bij het verhoor ohtkënden de drie daar echter iets mee" te maken te hebben. De politie ging er gisteren van uit dat zij de waarheid spraken. De 18-ja- rige jongen moet waarschijn lijk de schade vergoeden, om dat hij degene is die heeft ge prikt Hij is doorverwezen naar justitie. De twee anderen zijn zonder sancties naar huis ge stuurd. Het cr.dcjzcck naar de eerdere'p Door Ben van Haren Vlaardingen De kans be staat. dat Vlaardingen nog dit jaar het vervoersknoop punt voor Noord-West Euro pa wordt van Norsk Hydro. Ongeveer acht maanden zijn nodig om de nieuwe RoRo Viking Terminal Vlaardin gen aan de Deltaweg gereed te maken. Alle vergunningen van rijk, provincie en ge meente zijn binnen. Het wachten is alleen nog op het groene licht van de Raad van Bestuur van de Noorse multi national voor de op 35 mil joen gulden geraamde inves tering. Directielid M. Rentmeester van de Vlaardingse vestiging, Hydro Agri Rotterdam (HAR) genoemd, verwacht dat deze beslissing op vrij korte termijn genomen zal worden. De vraag naar een cen traal afleverpunt voor producten van het Hydro-concern uit Noor wegen neemt met de dag toe. „De activiteiten van Hydro Agri op het vasteland van Europa blij ven uitbreiden, dus groeit de be hoefte aan centralisatie van de distributie. Op dit moment is de aflevering van scheepsladingen uit Noorwegen nog verspreid over verschillende plaatsen. Bij een toename van de voor Europa be stemde lading wordt de Viking Terminal Vlaardingen steeds in teressanter. Dan stijgt het tempo waarin de investering wordt te rugverdiend," vertelt Rentmees ter optimistisch. De bedoeling is dat een vaste ver binding wordt gelegd tussen de terminal in Vlaardingen en Hydro Agri Porsgrunn aan de Oslofjord in Noorwegen. Van daaruit varen thans roll-on/roU-offschepen naar verschillende Europese bestem mingen. Deze schepen worden aan de achterzijde gelost en gela den. Zij zullen hoofdzakelijk in containers goederen vervoeren, die vanuit Vlaardingen per vrachtauto, spoor of binnenvaart schip verder worden getranspor teerd. AI enkele jaren geleden heeft HAR de leiding van het Noorse concern gewezen op de strategi sche positie van het terrein van de voormalige Vlaardingse Superfos- faatfabriek, later ENCK, Delta- Chemie en Windmill en sinds 1986 in Noorse handen. Het be drijf ligt aan de Nieuwe Water weg, heeft eet» eigen binnenha ven, is aangesloten op het railnet van de Nederlandse Spoorwegen en ligt langs de Zuidelijke Rand weg, die bij de Beneluxtunnel ver bonden is met de rijksweg A4. Voor de uitbreiding van de activi teiten in Vlaardingen heeft Hydro Agri negen hectare grond aan haar terrein toegevoegd. Het gaat om een deel van het vroegere olie- opslagterrein eerst van Matex, la ter van Shell. In 1997 zijn de nodige vergunnin gen aangevraagd en zij zijn, op voorspraak van de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) inmiddels ook verleend door Rijkswaterstaat, de provin cie Zuid-Holland en de gemeente Vlaardingen. Rijkswaterstaat moet de rivier uitbaggeren op de piek waar een steiger met loskade van 220 meter wordt gebouwd. De Viking Terminal Vlaardingen zal, naar verwachting enkele tiental len arbeidsplaatsen opleveren. Onlangs maakte Hydro Agri be kend. dat het in Vlaardingen stopt met de productie van fosforzuur waardoor 85 arbeidsplaatsen ver loren zullen gaan. Directeur Rent meester verwacht niet, dat werk nemers van deze fabriek nieuw werk op de terminal zullen vin den. Afhaken Het tot nog toe uitblijven van de goedkeuring van 'the board' van Norsk Hydro heeft volgens hem te maken met interne procedures. „Dat van sommige al in 1997 ont vangen vergunningen nog geen gebruik is gemaakt, komt ook door het afhaken van een partner met wie we over samenwerking hebben gesproken. Ik verwacht dat de beslissing binnen afzienba re tijd valt. Daarna hebben we nog acht of negen maanden nodig om de eerste schepen te kunnen ont vangen," aldus Rentmeester. Norsk Hydro produceert minerale kunstmesten, aluminium, mag nesium en IA7C. Ook houdt het zich bezig met raffinage en pro ductie van olie en gas. Er werken ruim 30.000 mensen, waarvan on geveer de helft in Noorwegen. Schiedam In Schiedam krijgt bijna een op de drie huurders, 30,1 procent, subsidie. In de wijk Nieuwland wordt het meest een beroep gedaan op individuele huursubsidie: 41,2 procent ziet een aanvraag gehonoreerd. Dit blijkt uit het statistisch jaar boek van de gemeente Schiedam, dat deze week is gepresenteerd. De cijfers over de individuele huursubsidies bestrijken de pe riode van half '96 tot half '97 en zijn verstrekt door het ministerie van VROM. Schiedam telde toen een kleine 25.000 huurwoningen en zo'n 7500 daarvan werden be woond door mensen die subsidie kregen om hun huur te kunnen betalen. Gemiddeld werd er 215 gulden per maand door de rijks overheid bijbetaald. Dat bedrag is de afgelopen jaren flink opgelo pen: in '95 was het nog 180 gulden per maand. Wanneer naar de cijfers opge splitst per wijk wordt gekeken dan blijkt dat Nieuwland percen tueel de meeste subsidie-aanvra gers herbergt. Het laagst ligt dat in Spaland. Daar liggen de gemid deld uitgekeerde bedragen echter weer het hoogst. In de, qua huur wat duurdere, nieuwbouwwijk lag de gemiddel de subsidie in '97 op 281 gulden. In het veel goedkopere Nieuw land was dat 186 gulden. Tegenover de kleine 25.000 huur woningen in Schiedam stonden aan het begin van het jaar ruim 9700 koophuizen. De komende ja ren zal het aantal woningen nog flink toenemen. Het accent komt daarbij, met nieuwbouw in Svea- parken, meer en meer op koop huizen te liggen. Daarnaast wor den huurhuizen steeds vaker door de woningcorporatie verkocht aan de huidige huurders. En daar gaat weer een strooi wagen vol nuit pekel. Bij de Vlaardingse Gemeentewerf krijgen ze er dezer dagen routine In. Sinds het afgelo pen weekeinde Is het een ko men en gaan van strooiwa gens, die opnieuw gevuld moeten worden en weer op pad gaan om de wegen in Vlaardingen voor het verkeer goed berijdbaar te houden. Ook de komende dagen zal dat waarschijnlijk noodzake lijk blijven. De sneeuwval stopt weliswaar, maar daar komen opgevroren wegge deelten voor in de plaats. Foto Roei Dijkstra Door Edwin Comelisse SchiedamDe kopers van blok B van hét .^project Brandersbuurt zijner helemaal klaar voor. De rij en'zijngesloten, de tactiek be sproken en het aanvalsplan ligt Waar. Werden de gedupeerde toe komstige bewoners van het bouw blok vorige week nog verrast door het nieuws dat de bouw van hun woningen was stilgelegd, sinds gisteravond waait de wind uit een geheel andere hoek. De kopers zijn bekomen van de ergste' schrik, hebben een gezamenlijke vuist gemaakt en als bouwer Breur mei dooi de knieën wit, gaan zeer hard tegenaan. De gedupeerde kopers van blok B hielden gisteren de eerste verga dering van de wettelijk voorge schreven Vereniging van Eigena ren (WE), De ruim zestig betrok kenen, niet alle van de 67 wonin gen zijn verkocht, hielden aan de ze vergadering een veel beter ge voel over dan aan de informatie bijeenkomst van bouwer Breur van afgelopen maandag. Door de ontwijkende en ontkennende houding van de delegatie van de Zwijndrechtse bouwer op die avond, verlieten de meeste men sen na afloop de zaal met meer boosheid en onzekerheid dan waarmee ze een paar uur eerder waren binnengekomen. De eerste WE-bijeenkomst in Hotel Rijnmond gisteravond had een geheel ander karakter. De vergadering die werd uitgeschre ven en geleid door makelaarskan toor Dop Dop gaf de kopers aan het eind het gevoel dat ze grip hebben gekregen op de netelige situatie waarin ze plotsklaps ver zeild zijn geraakt. Tijdens de vergadering zijn de stappen besproken die genomen worden als bouwer Breur blijft weigeren om de fouten in de ruw bouw te herstellen op de manier zoals is aangegeven in een door de gemeente opgesteld herstelplan. Over de concrete inhoud van deze maatregelen willen de WE-leden nog niets kwijt omdat het hun be langen kan schaden als bouwer Breur uit de media zou vernemen wat de kopers voor hem in petto hebben. Voordat het 'aanvalsplan' in wer king treedt, willen de kopers de resultaten afwachten van de be sprekingen tussen de vertegen woordigers van de gemeente Schiedam en Breur Bouwontwik- keling. Deze partijen zijn vanmor gen rond de tafel gaan zitten om te kijken of er een oplossing is voor het conflict rond blok B van het Branderspoortproject. Knieval Zo'n oplossing zal niet makkelijk tot stand komen omdat een van de twee partijen een knieval zal moeten doen. Of de gemeente moet haar ernstige bezwaren in trekken óf de bouwer moet ak koord gaan met het herstelplan dat gemeente heeft opgesteld. In eerdere reacties liet de bouwer weten dat er wat hem betreft niets aan de hand is en dat blok B al leen last heeft van wat 'schoon heidsfoutjes' die met de afbouw worden weggewerkt. De opvat ting van de gemeente staat hier haaks op. Na een paar inspecties is de afdeling bouw- en woning toezicht tot de conclusie gekomen dat gedeeltelijke sloop en op nieuw opbouwen noodzakelijk is. Uit het lood staande muren, scheuren in balken en scheve vloeren in de ruwbouw zijn vol gens de gemeente niet te herstel len in de afbouw. Schiedam/Straatsburg Een de legatie van de gemeente Schie dam zit op het moment bij het Europarlement in Straatsburg te pleiten voor een forse Europe se subsidie voor het Sehiedamse Grote Steaenbeteid. De delega tie, die onder leiding staat van burgemeester Scheeres, bestaat verder uit de wethouders Adri Reijnhout (stadsvernieuwing) en Aad Wiegman (Grote Steden beleid) en ambtenaar Herman Gerrits (projectleider Grote Ste denbeleid). Het gezelschap keert vandaag in de vooravond per trein terug in Schiedam. De reis naar het Europarlement is het gevolg van de inspannin gen van de professionele lobby ist die de gemeente Schiedam heeft ingehuurd. Eerder heeft deze met zijn werk er voor ge zorgd dat Schiedam mag meede len in de subsidiepot die de rijksoverheid in het leven heeft geroepen voor het Grote Steden beleid. De delegatie is naar Straatsburg om te praten met een groep Eu roparlementariërs en zo draag vlak te kweken voor een forse Europese donatie in het Sehie damse vernieuwingsfonds. Schiedam komt qua aard van de problemen wel in aanmerking voor een Europese subsidie, maar doordat niet wordt voldaan aan criteria als inwonersaantal is de kans groot dat de Branders- stad achter het net gaat vissen. De Sehiedamse delegatie wil bij de .Europarlementariërs begrip kweken voor de problemen waarmee de stad kampt en hen zo bewegen de Sehiedamse aan vraag toch te honoreren. Daarbij gaat het om bedragen die in de tientallen miljoenen guldens lo pen. Als de Sehiedamse ervaringen op het gebied van stedelijk lob bywerk een voorspelling kun nen zijn voor de slagingskansen van de pleitmissie, dan lijken de vooruitzichten hoopvol. Tegen de algemene bestuurlijke opvat ting in startte Schiedam een paar jaar geleden een lobby om geld los te peuteren uit de pot van het Grote Stedenbeleid. Daar werd in eerste instantie v/at lacherig over geoordeeld; totdat de eerste miljoenen in de Sehiedamse knip zaten. Inmid dels hebben meerdere steden lobbyisten in dienst en doen ook de kleinere steden verwoede po gingen om mee te eten uit de 'Grote Stedenruif VtaardingenVluchtelingenwerk Vlaardingen kan volgens een woordvoerder van de gemeente Vlaardingen per 1 juli verhuizen naar het dienstencentrum aan de -Rotterdamsewegdn-de Babbers polder. De vereniging is overeen gekomen dat de gemeente Vlaar dingen dehelft'van'de huur van 65.000 gulden gaat betalen. Ook de verhuiskosten en kosten voor het opknappen van de tweede ver dieping van het dienstencentrum komen voor rekening van de ge meente. Het geld moet komen uit de verkoop van het oude school gebouw aan de Oosterstraat, waar Vluchtelingenwerk nu nog zit. Voor de vereniging blijft hiermee de oude situatie gehandhaafd en betaalt ze alleen de servicekosten. In maart neemt de gemeenteraad van Vlaardingen een besluit over de verkoop van het pand aan de Oosterstraat. Wanneer Vluchte lingenwerk precies gaat verhui zen is afhankelijk van die beslis sing. Valt die positief uit dan zal het opknappen van het nieuwe onderkomen in de Babberspolder volgens de gemeentewoordvoer der twee a drie maanden in beslag nemen, zodat de vereniging hal verwege het jaar daadwerkelijk kan verhuizen. Vluchtelingenwerk-bestuurslid Leen den Boer is teleurgesteld over het late tijdstip van de ver huizing. „We zijn het nu zat en willen zo snel mogelijk weg uit de Oosterstraat, het verval wordt steeds groter. We weten niet beter dan dat we in april kunnen ver huizen. Bovendien heeft de Faci litaire Dienst toegezegd te zullen streven naar een verhuizing in april." Door een twijfelende gemeente raad (verkopen of niet?) en de langdurige verkooponderhande- Ungen met de koper van het pand aan de Oosterstraat is de verhui zing van Vluchtelingenwerk steeds uitgesteld. Het gebouw aan de Schiedamseweg dat de Kre dietbank achterliet en de lege school aan de Groen van Prin- stererstraat vielen al eerder af. Het nieuwe onderkomen aan de Rotterdamseweg is volgens Vluchtelingenwerk het beste al ternatief. Het enige dat aangepast moet worden is de indeling van de verdieping. Met wat verschuivin gen van tussenmuren denkt de vereniging efficiënter te kunnen werken. Den Boer: „Wel met de zelfde laagdrempeligheid, maar meer gestructureerd en rustiger." Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 lot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Neem nu een kwartaalabonnement met auto matische betaling op het Rotterdams Dagblad en ontvang twee kaartjes voor één van de Rotterdamse Pathé bioscopen cadeau. Ja, noteer mij voor zo'n kwartaalabonnement De eerste twee j weken rijn grafts daarna betaal Ik automatisch 31,98 per maand i Naam: Adres: Postcode: Telefoon: ....Voori:. Nr. ...m/v Plaats:.. i i i (i.v.m, controle benxging] Bank/gironr.:Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1