12 'HSL komt sneller dan CS klaar is' Oud-directeur Beijer van QBR: 'Ik was verantwoordelijk' Twee tandpastafraudeurs komen vrij door vormfout Gemeenten willen betere opvang van asielzoekers 'Rotterdams fileplan voorbeeld voor het hele land' Zorgen over tijdige aanpassing van station Ex-burgemeester Temminck overleden Kombrink bekritiseert 'Republiek der Nederlandse staatjes' Inspecteur dood in haven Drugspand Eis: veertien jaar cel na dodelijke ripdeal Rotterdams Dagblad '-AT Donde 11 februari 1999 Rotterdam Door een procedure fout bij justitie kunnen twee ver dachten van fraude met kassa bonnen by kledingbedrijf C&A niet strafrechtelijk worden ver volgd Het Openbaar Ministerie (OM) was te laat met het dagvaar den van het tweetal, waarop de Rotterdamse rechtbank gisteren justitie niet ontvankelijk ver klaarde. De twee werden er samen met een ander van verdacht het kleding bedrijf C&A voor ongeveer 10.000 gulden te hebben opge licht. Het drietal trok gedurende enkele jaren langs verschillende filialen van het bedrijf in heel Ne derland. Zij kochten daar kleding en thuisgekomen bewerkten ze de kassabon met tandpasta. Vervolgens keerde het drietal ze terug naar ds Wwuste winkel om de goederen weer in te leveren. Het drietal kreeg het aankoopbe drag van de bewuste artikelen te rug en om dat op de bon aan te ge ven gaf een medewerker van C&A met een pen een circel om het be drag. De verdachten krasten daar op de cirkel van de bon en stalen precies dezelfde kledingstukken. Als zy gesnapt zouden worden, hadden ze de bon als bewijs. In juni vorig jaar liep één van de vei-achten in Schiedam tegen de lamp. Het groepje werd al gerui me tijd in de gaten gehouden Kort na de arrestatie bekende het drietal meteen. Volgens de politie verklaarde een van hen de truc uit het stripblad Donald Duck te heb ben gehaald. De derde verdachte kreeg zijn dagvaarding wel op tijd. Hij moet binnenkort voorkomen. Rotterdam Rotterdam hoort tot de ongeveer zestig gemeenten die een grotere rol willen spelen bij de opvang van asielzoekers. Zo moet er meer gebruik worden gemaakt van stedelijke voorzieningen als huisvesting en onderwijs. Op die manier neemt de druk op de cen trale opvangvoorzieningen (coa's) af en wordt de kennis van asiel zoekers beter benut De gemeenten stellen wei voor waarden aan dat aanbod. In ruil voor hun diensten willen ze vlot tere procedures, arbeidsmarkt maatregelen en een Europees asielbeleid. Een verklaring van ongeveer zestig gemeenten is gis teren door de Rotterdamse wet houder H. Meijer overhandigd aan staatssecretaris J. Cohen. De verklaring is een initiatief van de LOA (lokale Overheden voor een goed Asielbeleid) dat door vijf grotere gemeenten is opgezet Wethouder Meijer heeft daar zelf de aanzet voor gegeven omdat hij vindt dat asielzoekers sneller en beter moeten worden geholpen. De ergernis daarover was in het begin heel groot maar inmiddels heeft Meijer ontdekt dat op veel meer plekken wordt gewerkt aan een beter asielbeleid. Na een op roep aan alle gemeenten om mee te doen, hebben Hendrik-Ido-Am- bacht, Oud-Bejjerland, Schiedam en Westvoome zich net als vijftig andere gemeente eveneens aan gemeld. Kleinschalige opvang in de ste den biedt volgens Meijer meer maatwerk dan de grote opvang centra. „In de sfeer van begelei ding en bijscholing kun je meer doen," verwacht hij, „Het gaat om kwaliteit en de duur van de proce dure." Geen standpunt In hun verklaring nemen de ge meenten geen standpunt in over het asielbeleid. Zij beperken zich tot de fase waarin asielzoekers in Nederland verblijven: tijdelijk of voorgoed. Die periode moet wor den verbeterd: kwantitatief waar het gaat om het aantal asielzoe kers in de grote opvangcentra dat moet worden teruggedrongen en kwalitatief als het gaat om de kan sen voor asielzoekers. „Dat maakt het nut van een asielzoeker gro ter. Als ze niet werken raken ze na een paar jaar hun kennis en kun de kwijt Bovendien maakt het mensen futloos," legt Meijer uit. De gemeenten stellen in hun ver klaring dat zij met al hun voorzie ningen in staat zijn om hulpverle ning, begeleiding, onderwijs en dagstructurering aan te bieden. Dat kan voor hetzelfde geld of zelfs goedkoper dan de kosten die met de opvang in een centrum zijn gemoeid. Meijer verwacht overigens niet dat de coa's door de kleinschalige opvang overbodig worden, maar altijd nodig zijn als reserve. In Rotterdam wordt al hard ge werkt aan de mogelijkheid klein schalige opvang aan te bieden. Dit gebeurt in samenspraak met het Centrum voor Dienstverlening en Vluchtelingenwerk Rijnmond. Barendrecht De Rotterdamse aanpak van files in de regio is een 'lichtend voorbeeld voor de rest van Nederland'. Dit zei minister Netelenbos (Verkeer en Water staat) vanmorgen tijdens het jaar lijkse 'fileontbyt' in Barendrecht. De minister roemde de aanpak van de regio Rotterdam om inci dentele files, veroorzaakt door wegwerkzaamheden of ongeval len en structurele files tc vermin deren. Politie, ANWB, openbaar vervoer (ZWN en RET), wegbeheerders, bergers, hulpdiensten en andere betrokken partijen werken in de regio samen om files te voorko men. Dit bevalt zo goed, dat is be sloten het Fileplan ook na de oor spronkelijke einddatum, februari 2000, voort te zetten. In 1996 is gestart met het plan om de files terug te dringen, reistij den betrouwbaarder te maken en de bereikbaarheid in de regio te verbeteren. Vooral met het terug dringen van de structurele files zijn volgens de minister opmerke lijke successen geboekt Op de ring rond Rotterdam daalden de files in 1996 en 1997 met tien pro cent. Afgelopen jaar kon het ni veau van 1997 worden vastgehou den hoewel de verkeersdrukte de g afgelopen drie jaar met zes pro- cent toenam. Ook de files na ongevallen en door wegwerkzaamheden werden verminderden door een betere on derlinge coördinatie en door het werk in één keer uit te voeren in plaats van het over een langere periode uit te smeren. Onder toeziend oog van de minis ter en burgemeester Th. van de Wouw van Barendrecht werd een samenwerkingsovereenkomst tussen Barendrechtse bedrijven en overheid getekend. Daarbij be loofden de diverse ondernemin gen het onnodig autogebruik in drie jaar tijd met twaalf procent terug te dringen. Als tegenpresta tie wordt de infrastructuur verbe terd, verkeerslichten aangepast en meer voorzieningen voor fiet sers getroffen. De minister vond de onlangs in gebruik genomen internetsites en teletext pagina's met daarop actu ele verkeersinformatie ook uitste kende initiatieven. Het openbaar vervoer in de regio Rotterdam timmert volgens haar flink aan de weg. Zoals het initiatief van de RET om jaarabonnementhouders met korfing af en toe een auto te laten huren, draagt bij aan de zo geheten ketenmobiliteit, het zo vlot en comfortabel mogelijk rei zen van deur tot deur. Een'ander voorbeeld daarvan is de 'Parks huttle' van de ZWN op bedrijven park Rivium in Capelle aan den Ussel, die de minister later op de ochtend officieel in gebruik stel de. Het proefproject is vooral be doeld voor werknemers van het Rivium. Volgens de minister een bijzonder en veelbelovende mo gelijkheid om het openbaar ver voer tot een waardig concurrent van de auto te maken. Rotterdam Een 37-jarige scheepvaartinspecteur uit 's- Heeijansland is gistermiddag dood aangetroffen in de Elbeha- ven. Een opvarende van een coas ter zag de man in het water liggen. De gewaarschuwde rivierpolitie heeft het stoffelijk overschot uit het water gehaald. Onderzoek zal moeten uitwijzen wat de toe dracht is van het incident. De in specteur had zich om drie uur ge meld bij de poort van het aanlig gende haventerrein. Twee uur la ter lag hij levenloos in het water. Rotterdam Bij een inval in een drugspand aan de Mathenesser- dijk in Spangen zijn gisteravond twee mannen, onder wie de 29-ja- rige bewoner, aangehouden. Te vens zijn dealhoeveelheden hard drugs in beslag genomen. De poli tie deed de inval naar aanleiding van klachten van omwonenden. Den Haagrttotterdam De PvdA in de Tweede Kamer maakt zich zorgen over de voorbereidingen rond het Rotterdamse Centraal Station voor de komst van de hogesnelheidslijn (HSL). „Niemand neemt op dit moment verantwoordelykheld voor de noodzakelijke aanpassingen aan de sporen en per rons. Het gevolg is dat straks de HSL '»el door Rotterdam kan rijden, maar dat er niemand in of uit kan stappen," verwacht het Rotterdamse Tweede-Kamerlid W. Bos. Hij drong er gistermiddag Tijdens overleg met minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat op aan snel maatregelen te nemen. Bos vreest dat de manier waarop het rijk zoekt naar mogelijkheden om delen van de HSL te privatiseren vertraging in de hand werkt. Hij vraagt zich af of het bedrijfsleven wel bereid is te betalen voor ont wikkeling van stationsgebieden, zoals de minister gelooft. Netelenbos probeerde de Kamer gerust te stellen. „Het komt in or de. Naiuurlyk kunnen passagiers straks uitstappen in Rotterdam". Op de vraag hoe het nu precies zit met de gedachte privatisering van de omgeving van stations bleef de bewindsvrouw het antwoord evenwel schuldig. Risico's NS Vastgoed is overigens bereid om mee te investeren in de groot scheepse vernieuwing van het stationsgebied in Rotterdam-Cen trum. Volgens wethouder J.C. Kombrink heeft directeur H. Por- tijne van NS Vastgoed aang( ge ven risico's te willen dragen in de aanpak van het Centraal Station alsmede het beheer van de toe komstige voorziening. Kombrink spreekt van een be langrijke vooruitgang, nu één van de belangrijkste betrokkenen en thousiast js geraakt over de ge wenste ingrepen. Tijdens een fo rumdebat in de Vertrekhal giste ren op de Kop van Zuid leek Kom brink zich verwijtend op te stellen naar NS Vastgoed. „Je moet zo'n instantie wel achter je krijgen, anders is al het gepraat over private financiering van be langrijke semi-publieke projecten vergeefs," zei Kombrink klagerig. Bij navraag zei Kombrink juist positief te zijn over NS Vastgoed, omdat begin deze week een om slag teweeg gebracht is. Door Rein Wolters Als gevolg van een ernstige ziekte is gisteren J. E. (Han) Temminck overleden. Op 1 april 197S werd de wethouder van Oegstgeest benoemd tot bur gemeester van Rhoon, het Wasse naar van Rotterdam. Als levenstaak beschouwde de WD'er om het landelijke en agra rische dorp uit te bouwen tot een eigentijdse woonkern en de al maar oprukkende industrie van Rotterdam buiten de grenzen te houden. De nieuwbouw van onder meer de wijken De Huyters en Rhoon-Noord zyn daarvan het di recte resultar', maar ook het dis tributiecentrum Albrandswaard langs de A15. Resulaatmens Temminck ope reerde vaak op een geheel eigen en ook onnavolgbare wijze en met een inzet en doorzettingsvermo gen, die hem riet by iedereen ge liefd maakte. Kritiek op zijn per soon kon hem ogenschijnlijk wei nig deren. Maar in een onderonsje aan de borreltafel klonk meer dan eens de jammerklacht 'met altijd door iedereen te worden begre pen'. „Er lopen veel stommelin gen rond mij heen. Maar dat moet je maar niet in de krant zetten," Oud-burgemeester J .E. Tem minck Archieffoto Rotterdams Dagblad zei hij er dan steevast by onder het heffen van het glas. Een grote voorliefde gold de me dia: Temminck haalde graag de kolommen, hel liefst positief. Maar aantal keer kwam de burge meester als gevolg van zyn wollig en breedsprakig woordgebruik negatief in het nieuws. Maar ook doordat hij in zijn enthousiasme niet altyd even elegant omsprong met ambtenaren, raadsleden of burgers, die hij 'maar dwars' vond liggen. Ook zette hij mensen soms met een verbale uitval 'in de hoek'. In die gevallen was hij 'dé burgemeester' en moest naar hem worden geluisterd. Temmincks opvallende en vaak ook Bourgondische levenswijze leverde hem nogal eens kritiek op, maar niemand kon boos op hem blijven. Men vergaf hem weer even snel als irritatie was ge komen. Temminck bezat de onge kunstelde charme om met vnend en vijand aan dezelfde tafel te toosten op goede afloop van een kwestie, die even te voren met het mes op tafel was uitge vochten. Voor de gemeente Rhoon is hy, ondanks zijn soms moeilijk te peilen karakter en wij ze van denken, een bestuurder en magistraat van onschatbare waar de geweest. Dat geldt ook voor de gemeente Albrandswaard, waarin het libera le Rhoon en het socialistische Poortugaa! op 1 januari 1984 sa mengingen. Hij wist de twee kin deren uit volstrekt andere huwe lijken op een harmonisch pad te zetten. Op 1 november 1993 droeg Temminck de ambtsketen over aan zyn opvolger A Latenstein van Voorst-Woldnngh, Met zyn nieuwe levenspartner verhuisde Temminck naar zyn geboorte plaats Oegstgeest. Rotterdam De rijksoverheid is een fantoom. Het Rijk bestaat niet. Het is een Republiek der Ne derlanden, een verzameling van aparte staatjes, zijnde de departe menten die elk hun eigen gang gaan. En zo gauw de ministeries moeten samenwerken, ontstaat er een loopgravenoorlog over wie het voor het zeggen heeft. De Rotterdamse wethouder J.C. Kombrink was gistermiddag niet mals in zyn kritiek op de rijks overheid. „Het Rijk. moet zichzelf de gewetensvraag stellen of het wel in staat is om risicodragend deel te nemen in majeure projec ten," zei Kombrink. Volgens hem zou de uitkomst wel eens kunnen zijn dat het kabinet erkent dat het coördinerend vermogen te zwak is. „Ik heb het zelf in de vliegvelddis- cussie meegemaakt Minister Jor- ritsma zei A. Minister De Boer zei B. En geen van beiden bracht het in het kabinet. Dan weet je niet met welke rijksoverheid je te ma ken hebt Dat is funest voor be sluitvorming," aldus Kombrink in een toelichting. Kombrink uitte zijn kritiek tij dens een forumdebat in de Ver trekhal op de Wilhelminapier, in aanwezigheid van talrijke burge meesters, wethouders, statenle den, provinciale ambtenaren en ondernemers. Zyn resolute stel- lingname was muziek in de oren van provinciebestuurder G. Brou wer, die wel vaker gezegd heeft dat Nederland onsamenhangend door de departementen wordt be stierd en dat slechts de provincie samenhang in het beleid weet aan te brengen. Brouwer vierde giste ren zijn afscheid als gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland, heel toepasselijk in de Vertrekhal van de vroegere HAL „Het mooi- ProvinciebestuurderG. Brouwer nam gisteren in de Vertrekhal vande vroegere HALafscheldatsgedopiJteerde van de^rovfnckZukl- Holland. 'Het mooiste uitzicht van Zuid-Hoilandtf zei hij over het decor van de Nieuwe Maas bij avond. FotoNMs van defHoeveiVRotterdanwDnc- ste uitzicht van Zuid-Holland," zei hij over het decor van de Nieu we Maas by avond. Brouwer vierde zijn afscheid met een symposium en een diner. Het symposium leverde veel discussie op. Kombrinks kritiek op het Ryk-dat-niet-bestaat werd door velen herkend. „Lariekoek!" zei Kombrink over het idee van prof.H. Priemus dat lokale be stuurders tegenwoordig bij één adres terecht kunnen om de rijks overheid aan te spreken, Priemus roemde de zogenaamde ICES-re- geling voor economische Struc tuurversterking. Daar werken di verse ministeries in samen. „Nonsens!" overtrof Kombrink zijn eerdere 'lariekoek'. Het is niet waar, zei hij. „Ik moet voor mega-projecten nog steeds ver schillende ministeries langs om steun uit Den Haag los te krijgen. De regering wil nu experimente ren met rijksonderhandelaars voor sleutelprojecten. Ik hoop dat dat beter gaat Want anders moet het Rijk echt kiezen of het risico dragend wil participeren in pro jecten of dat het slechts subsi dieert Ik ben wel eens benauwd dat het Rijk er helemaal niet aan toe is om daadwerkelijk te partici peren in mega-projecten," aldus Kombrink. Den Haag In hoger beroep by het Haagse gerechtshof is giste ren veertien jaar eelstraf geëist te gen een 29-jarige Rotterdammer die op 10 maart vorig jaar de eige naar van de Dordtse coffeeshop Moonlightningdoodschoot. De 25-jarige E, Kayaalp werd toen het slachtoffer van een ripdeal: hy zou wiet kopen van de verdachte en diens vriend, maar werd in plaats daarvan van de 22 mille be roofd die hy in zijn jaszak had. De 29-jarige Rotterdammer loste daarbij het dodelijke schot op het ongewapende slachtoffer. De zaak was volgens de Rotter dammer uit de hand gelopen. Het slachtoffer was boos geworden en 'dreigend' op hem afgekomen. „Het valt niet meer terug te draai en." Hij was in beroep gegaan te gen hei vonnis van de Dordtse rechtbank die hem ook tot veer tien jaar had veroordeeld. Zyn metgezel, die bij het verlaten van de coffeeshop zelfs op klanten had geschoten is in hoger beroep tot tien jaar cel veroordeeld. Beide daders waren ook betrokken bij een schietpartij in Rotterdam op 12 december 1997 waarbij iemand in zijn bil werd geraakt. De 29-jarige verdachte is al eens eerder tot driejaar celstraf veroor deeld wegens vuurwapengeweld. De Rotterdammer heeft altyd ge weigerd zich psychiatrisch te la ten onderzoeken en bleek daar pas gisteren toe bereid. Te laat, vond hofaankiager mr. G. Haver- kate: „De maatschappij heeft nu recht op langdurige opsluiting van meneer." Verdachtes advo caat mr. R. Hagenaars vroeg het hof zijn cliënt ook tien jaar gevan genisstraf te geven, net zoveel als de mededader had gekregen dus. Uitspraak 24 februari. Door Ben Maandag Rotterdam De oud-directeur van het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam (OBR), ir. GA Beijer, neemt alle verantwoordelijkheid op zich voor wat er is misgegaan met het automatiseringssysteem Obris. De prijs van het systeem, dat aanvankelijk ongeveer 3 mil joen gulden zou kosten, kwam uiteindelijk uit op 9 miljoen gul den. Bovendien bleek het niet te werken. De politiek verantwoor delijke wethouder, J. Kombrink, werd pas op het laatste moment op de hoogte gebracht van het fa len van het gloednieuwe systeem en zette het onmiddellijk stop. Over deze kwestie is inmiddels groot politiek tumult ontstaan. In een brief aan de raadsleden richt het college van burgemeester en wethouders de beschuldigende vinger naar het 'management van het OBR'en naar de 'algemeen di recteur', die 'in de aansturing van het project en de informatiever schaffing richting bestuur tekort is geschoten'. Maar, tekent het college daarbij aan, omdat de di recteur de dienst inmiddels heeft verlaten, heeft hij niet de gelegen heid gehad zelf commentaar te le- Die directeur is Beijer. In oktober verliet hy het öSR definitief, na dat hij al een aantal maanden door de gemeente was 'inge huurd' om aan het OBR leiding te geven, totdat een opvolger voor hem zou zijn gevonden. Beyer werkt sinds mei vorig jaar bij het Oud-directeur Ir. GA Beijer van het Ont wikkenngsbe- drijf Rotter dam: 'leder een was en thousiast over het nieu we systeem, vond het prachtig. Zul ke mooie beeldscher men had nog gezien.' Foto bureau Boer Croon Proces Ma nagement in Amsterdam. „Ik draag de volle verantwoorde lijkheid voor het project," zegt Beijer als reactie op alle commotie die inmiddels in Rotterdam over de 'OBR-affaire' is ontstaan. „Het is jammer dat het project is mis lukt, maar we hadden geen teke nen dat het zou mislukken. Het tegendeel wai» waar: iedereen was enthousiast over het nieuwe sys teem, iedereen vond het prachtig. Zulke mooie beeldschermen had nog nooit iemand gezien." Toen Beijer in 1990 aantrad werd bij het OBR voor het registreren van gronduitgifte gewerkt met het zogenoemde Grobis-systeera. „Dat systeem dateerde uit 1980 en functioneerde nauwelijks meer. Er was geen enkele beschrijving van, dus wanneer je er aan ging sleutelen, speelde je met vuur. Bovendien bestond de vrees dat het niet millcnnium-proo/was." Dus moest er iets nieuws komen. Een systeem dat beter zou func tioneren dan Grobis en de millen nium-wisseling zonder kleer scheuren kon doorstaan. „We hadden een goede projectorgani satie om dat systeem op poten te zetten," herinnert Beijerzich. Wat de financiering betreft maakte niemand zich zorgen. „Dat ging van de post automatisering. Let wel, er heeft nooit een extra inves tering voor Obris plaatsgevonden. Alles is steeds binnen de begro ting gebleven." Doordat het systeem zo veelbelo vend was en de verwachtingen van de prestaties hooggespannen waren was er geen enkele aanlei ding van het tegendeel uit te gaan. beijer „Er waren zoveel lo vende stemmen. Ook mensen op het stadhuis vonden het prachtig. Ze zyn komen kijken en hadden nog nooit zoiets moois gezien." Maar het aanvankelijke optimis me draaide mettertijd toch enigs zins bij. „Naarmate de invoering van het systeem langer ging du ren werd het wel moeilijker," zegt Beijer. „De projectorganisatie veranderde, dan krijg je dat" Maar het was pas op het laatste moment, toen alle gegevens in het systeem werden ingevoerd, dat het zo veel geroemde Obris een mislukkingbieek. „Het is heel raar gelopen," zegt Beijer. „Echt in het allerlaatste stadium bleek het niet naar beho ren te functioneren, dan praat je over eind 1996 of eind 1997. dat was de eindfase, We hebben ogen blikkelijk een second opinion ge vraagd. En ook die wees uifc het is niet meer te redden," 'Verslapt' Beijer erkent dat in die laatste fa se het management misschien wat is 'verslapt'. „Wanneer het college een tekort aan manage ment verwijt, dan was dat mis schien in de laatste jaren te be speuren. Het was ook een erg drukke baan... Het heeft trouwens niets met mijn vertrek te maken gehad." Dat de kosten van Obris de pan begonnen uit te rijzen baarde nauwelijks zorgen. Overschrijdin gen van het budget van 1,2 mil joen gulden in 1996 en van 3,8 in 1997 waren volgens Beijer mis schien wel opmerkelijk, maar bin nen de totale begroting van het OBR, waar vele tientallen miljoe nen guldens omgaan, als 'gemak kelijk op te hoesten bedragen' eenvoudig weg te werken. Obris stond ook nooit als aparte post in de jaarverslagen en jaarplannen genoteerd. Beijer: „We hadden gekozen voor flexibiliteit" Bo vendien: „We hadden de goed keuringvan het'stadhuis." „Ik vind het jammer dat het zo is gelopen," zegt Beyer. „Maar er was maar één verantwoordelijke en dat was ik zelf. Ik ben altijd bij Obris betrokken geweest, vooral bij de beginstappen. Maar ook daarna was er geen tekort aan al gemeen management. Ik denk dat wanneer ik me er dagelijks mee bezig had gehouden dit ook was gebeurd. En ik heb nog nie mand horen vertellen waarom het systeem het niet deed." Toen de consternatie begon, heeft hij nog een gesprek met wethou der Kombrink gehad. „Ik heb ge zegd: als je vindt dat je my de schuld moet geven, dan moet je dat maar doen. Dat is dus blijk baar gebeurd, maar die brief van het college heb ik nog niet gezien. Het vervelende is dat achteraf ie dereen het beter meent te weten." Heeft Beijer last van wroeging? „Deze dingen gebeuren blijkbaar in de automatiseringswereld. Dat vind ik jammer, ja, maar in het be drijfsleven gebeuren vaak van zulke dingen. Dat is jammer, maar waar. Ik wil benadrukken dat het project binnen de begro ting paste en dat er nooit een ex tra investering is gedaan. Het heeft veel geld gekost, maar nooit extra geld. Ja, ik vind 't ernstig dat er zóveel geld mee is ge moeid."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2