31? Enith Brigitha creëert haar eigen paradijs Paul Gast gelooft niet in helende werking van waterzak 'Ik heb een hekel aan spelers die me voor niets het veld in laten rennen' Ex-topzwemster, terug op Curasao, voelt zich belazerd door gedrogeerde concurrenten Biaauwkamp: Puttershoek Nesselande pakt in Poolse heksenketel eerste punten Sparta Praag is te koop Nieuwe naam Ursus/ODC over twee weken Jonkman wint wielerwedstrijd ODO nog in race om korfbaltitel Rotterdams Dagblad jgpt} Donderdag 11 februari 1999 Door Ria Willemse Willemstad Zwemmen zit haar in het bloed. Voormalig top per Enith Brigitha is niet uit het water weg te slaan. Sinds een jaar of tien woont ze weer op Curasao. Na een imponerende zwemcarrière ging ze terug naar het eiland waar ze 43 jaar ge leden ter wereld kwam. Onder de brandende zon broedde ze op een plan een zwem- en recreatieparadijs te verwezenlijken. De gedrevenheid, waarmee de voormalig zwemkampioene ve* le medailles in de wacht sleepte, borrelde weer naar de opper vlakte. Na vijf jaar voorbereiding lijkt het haar te gaan luk ken. Over een halfjaar moet de bouw van het Zwem- en Re creatiecentrum Enith Brigitha beginnen. Na een korte zoektocht wordt het snel duidelijk: Enith Brigitha is een begrip. Ze verschijnt - nog al tijd met het karakteristieke spleetje tussen de tanden - om de haverklap op de Antilliaanse TV in een reclamespotje met beelden van weleer. Dehuldigingsceremo- nie van de Olympische Spelen van 1976 in Montreal, waar de donkere waterrat twee bronzen medailles wegkaapte, komt in ou derwets zwart-w't veelvuldig de huiskamer binnen. De ontmoeting vindt plaats op het strand van het Seaquarium Beach, De wijde jurk wappert in de wind als Brigitha op blote voe- Putterthoek René Biaauw kamp, die vorig jaar wegens drukke werkzaamheden als trainer stopte, pakt deze zo mer de draad weer op, De 38- i jarige irwt»e*vj^8o«4uga»lrv kwam- tot-overeenstemming- 1 met Puttersboek, waar bij de zondagBclectie (2e klasse) on der rijn hoede krijgt Hij wordt de opvolger van Piet.de Ruiter. Blaauwkampwas laat stelijk werkzaam bij TOGR. Denis Steijn heeft alsnog be sloten niet verder te gaan bij ZwartewaaL Tijdgebrek noopt de Rozenburgse trainer aan 'het einde van het seizoen de zaterdag-vijfdekiasser de rug toe te keren. Louis de Dijker, nu, nog oefenmeester bij 'buurman' Bemisse, wordt - rijnopvolgerF - ten over het witte strand beent Over haar forse, gebruinde schou derpartij draagt ze in een kolossa le sporttas de administratie met zich mee. Ze gooit haar spullen neer en stapt resoluut in het ver koelende water. De temperatuur van het zeewater: 27 graden, „Brrr, koud hoor," reageert Enith Brigitha lachend, terwijl zeverder de oceaan in loopt. „Voor ons is het nu de koudste tijd van het jaar, de regenperiode. Het is ex treem nat en guur dit jaar. Veel mensen zijn ziek of onderweg. En de kinderen zitten bibberend in het water." Met kurken, lijnen en ankers cre- eert ze in de baai vliegensvlug een soort zwembassin. Even later spetteren de kinderen enthousi ast in zee en start Brigitha de les sen. Ze babbelt in het Nederlands, Engels en Papiaments. Jarenlang droomt de olympische medaille winnares al van een écht zwem bad. Onderonsje^ Brigjtha_ging'<ntet inSf^oorbe- dachte rade.retour, nggfe&urafao. „We wilden "eens wat anders dan Nederland en mijn man (Jan Sal- lé, red.) kon voor zijn werk naar de Antillen. Toen we hier kwamen was dat in eerste instantie voor drie jaar, de periode van zijn con tract. Aangezien ik iets om han den wilde hebben, trommelde ik wat vriendinnen op om onze ba by's te leren zwemmen, Het was eigenlijk een gezellig onderonsje, maar gaandeweg kwamen er steeds meer baby's bij, van ons en van anderen. Ik bleek de enige te zijn op het eiland die iets met ba- byzwemmendeed." Brigitha, die voor haar vertrek uit Nederland een deeltijdbaan in het zwemonderwijs had, zag haar kans schoon, „Er bleek een grote vraag te zijn naar zwemlessen en ik startte mijn eigen zwemschool. Eerst een middagje per week, daarna twee en toen drie. Zowel Antilliaanse als Nederlandse kin deren kwamen op zwemles en haalden hun diploma. Inmiddels sta ik hier iedere dag en heb ik een paar medewerkers. We wer ken volgens het officiële Neder landse lessysteem. Regelmatig worden we bijgeschoold en samen met een paar andere zwemonder wijzers vormen we een beoorde lingscommissie die toeziet of de examens op de juiste wijze wor- SlSntehelpen.Z«,zon. zout watergolven, wind, regen, geen vaste grond onder de voeten, iedere dag is het weer een verras sing hoe de baai erbij ligt. Dus richtte Brigitha vijf jaar geleden samen met Jan Sallé en drie ande re partners de Stichting Zwem-en Recreatiecentrum Enith Brigitha op en startte ze een 'haalbaar heidsstudie' voor het grootschali ge zwembadproject. Tevens be gon ze met een zoektocht naar een geschikte locatie. Vorig jaar kreeg de ambitieuze zwemfanaat van de overheid een terrein toege wezen met de bestemming 'recre atie'. Brigitha: „Onmiddellijk openden we een projectdossier en gingen in gesprek met potentiële spon sors en instanties die ons zouden kunnen ondersteunen. Het resul taat is lot nu toe veelbelovend." Over ruim een jaar moet het vier miljoen gulden kostende zwem paradijs er staan, met twee spec taculaire, elkaar kruisende glijba nen van elk 80 meter lengte, een kamikazebaan van 38 meter, een vierbaanshelling voor rubber bootjes, een klein instructiebad, een waterspeeltuin en een 25-me- ter wedstrijdbad. Het complex zal aan ongeveer twintig mensen werkgelegenheid bieden. De ex ploitatiekosten worden geraamd op een miljoen gulden per jaar. Als bet project succesvol blijkt, zal er in een later stadium een al gemeen sportcomplex worden op gezet. Stroomstoring De grote vraag is: wie zal dat beta len? De persconferentie die de stichting gaf om het bedrijfsleven te interesseren viel ongelukkiger wijs nét op de dag dat een grote stroomstoring het openbare leven op Curacao vijftien uur lamlegde. Maar Brigitha blijft optimistisch. „We krijgen veel steun vanuit Ne derland. Het NOC'NSF heeft hulp aangeboden, maar wil niet fi nancieel bijspringen. Ook hier is iedereen heel positief, men ziet het enorm zitten. Maar met die support heb niet zomaar vier mil joen gulden in de knip." Brigitha's drang is sterk, ze ziet haar plan als een kans voor open doel. De moeder van drie kinde ren denkt dat het zwembad in een grote behoefte voorziet. „Vooral voor de jeugd. Op school worden de kinderen op de huid gezeten omdat ze moeten presteren. Het gaat er veelal erg gestresst aan toe. Na schooltijd zijn er maar wei nig mogelijkheden voor ontspan ning en sport. Met name de geor ganiseerde sport kan bijdragen aan een gezonde en actieve le vensstijl." „Veel jongeren belanden op het criminele pad," vervolgt Brigitha. „Ik geloof dat het een tendens is over de hele wereld, maar hier zit ten we op een klein eiland, met zo'n 150.000 inwoners. Wanneer iemand iets uitvreet, heeft bijna het hele eiland daar direct weet van, Als we niet oppassen hebben we straks nog een tweede en der de Koraal Specht gevangenis no dig." Het had niet veel gescheeld of Bri githa had zelf haar dagen moeten sly ten in het gevang. Ze kan zich nog exact een voorval van twintig jaar geleden herinneren. „Tijdens een interland kwam er een Ameri kaanse zwemmer, ik weet z'n naam nog precies, naar mij toe. Hij vroeg of ik drugs wilde heb ben en of ik wat wilde vervoeren. Nou, mooi niet dus. Ik was 2estien of zeventien jaar, maar ik wilde er niets van weten. Ik had helemaal geen reden om die spullen te gaan gebruiken." De zwemster, die ooit als eerste sporter een kort geding aanspan de tegen de bond (de zogeheten 'badpakkenaffaire'), heeft een katterig gevoel overgehouden aan die periode. „Ik kyk met plezier terug op mijn carrière, maar niet met een tevreden gevoel. Ik heb namelijk nooit een g-oot toemooi gewonnen. Altijd die Oostduit sers. Later heeft Komelia Ender toegegeven dat ze heeft gebruikt, dat wisten ze toen zogenaamd niet. Het heeft me maatschappe lijk ook veel gekost. Iedereen weet dat eigenlijk alleen de eerste plaats telt." „Ik ben blij dat er tegenwoordig enorm streng wordt gecontro leerd," aldus Brigitha, die het zwemmen nog altijd op de voet volgt „De topzwemmers worden overal getest, dat is best wel zwaar. Maar ze hebben het er zelf naar gemaakt." Brigitha hoopt dat de zwemmers de verleiding kunnen weerstaan om aan doping te denken, „Ik kon het toch uok zonder? Als je goed bezig bent en zonder schuldge voel het beste uit jezelf haalt kun je later met veel plezier terugkij ken op je zwemloopbaan." Europa gaat gebuktonder desneeuw, op de Antillen is het aange naam toeven. Oud-zwem ster Enith Bri githa geniet dan ook op het strand van Willemstad. Ze is een be grip op Cura sao, nog al tijd. Foto Erik Wïlpshaar/GPD KedzierzynDe lat lag op twee overwinningen uit de zeven wedstrijden in de Champions League. Die mis sie leek, na vier opeenvolgende nederlagen, voor de volleyballers van VC Nesselande nauwelijks nog haalbaar. De opponenten die de landskampioen nog te wachten stonden zijn tenslotte ook niet direct de minsten. Nesselande greep gisteren echter op fraaie wijze zijn eerste Champions League-punten. De ploeg van trainer/c <ach Pierre Mathieu won met 2-3 van het Poolse Mof iostai Kedzierzyn, na met 2-0 in sets te hebben achteigestaan.. En dus blijft de lat lig gen waar die ligt. Die ploeg was voor de Zevenhuizer volleyballers geen onbekende. De jonge Poolse formatie stootte Nesselande zo'n veertien maanden geleden uit het kwalificatietoernooi om de Europa Cup 3 en bleek toen een hechte, uiterst degelijke ploeg, die voor het overgrote deel uit internationals bestaat. Mathieu's twaalftal nam in Polen oo indrukwekkende wijze sportieve wraak voor de nederlaag van toen. De Nesselanders werden bij het betreden van het veld vergast op een in Nederland weinig vertoond beeld: in de Poolse sporthal zaten zo'n 1300 toeschou wers die een enorme herrie maakten. De tribunes in de hal bevinden zich zo dicht op het veld als maar toe gestaan is. De Zuid-Hollanders moesten er duidelijk aanwennen. Nesselande begon niet goed. De ploeg kwam door een te hoge foutenlast met 10-7 achter. Dat g£.atje bleek toen al te groot om nog in te halen. De lands kampioen had de nodige moeite met de toeterende en schreeuwende menigte op de banken. Kedzierzyn won de eerste periode via 14-9 en 19-14 met 25-16. Nesselande kwam in het tweede bedrijf een beetje los. Tot 12-12 hielden de teams elkaar in evenwicht, maar toen ging het bij de gasten toch mis. Kedzier zyn kwam met 20-18 voor en won de set met 28-26, maar de Nesselanders hadden inmiddels in de gaten dat er in Polen eer te behalen viel. Met een bijbehorende instelling vervolgde Nesselan de de partij. De gastheren gingen plots herhaaldelijk de fout in, de mensen op de tribune werden stiller Nesselande greep de macht. Bij 19-19 pakten de gas ten de twee punten die het verschil maakten. Ze speelden de set gedegen uit: 23-25 en vanaf dat mo ment was de spanning er bij 's lands beste volleybal- ploeg er definitief af. Mathieu's keurkorps kon vrij uit spelen. Zo won het de vierde set, die nog wel span nend was, maar waarin de ploeg duidelijk het beter van het spel had: 26-28. Na het verlies van die vierde omgang brak de Poolse ploeg definitief. Kedzierzyn legde het hoofd in de schoot. De partij was gespeeld bij 8-4. „Toch doemde juist toen het spookbeeld van de competitiewedstrijd tegen VoCASA op," sprak trainer Pierre Mathieu. „7/>sn stonden we in de vijfde set ook ruim voor, maar verloren we alsnog." De angstige droom bleek bedrog. Uiterst regelmatig greep Nesselande de winst: 9-15. „We hebben verdiend gewonnen," vond Mathieu. „De jongens hebben het als collectief per fect gedaan. Als je vooraf de heksenketel in de hal zag, was het moeilijk je voor te stellen dat we hier konden winnen." Komende week wacht Nesselande in eigen huis Paris UC. Met de wetenschap dat dat team, onder leiding van de voormaligëbondscoach van Oraje Wu Quiang Pang, in Polen met 3-0 verloor van Kedzierzyn, kan dat een aardig onderonsje worden. Facopa/Weert heeft niet lang getreurd na de neder laag tegen het sterke Vriüssia. De Limburgse volley- balsters boekten in groep B van de Cupwinners Lea gue de derde overwinning. Weert versloeg in Molda vië het nog puntloze Beltsi met 3-0. De setstanden heten aan duidelijkheid weinig te wensen oven 25-9 25-2525-24. Kosfce Sparta Praag is te koop. De eigenaar, het staalconcern VSZ Holding, wil van de voetbalclub af. Het kocht de ciub in 1996 voor 53 miljoen gulden. VSZ gaat alle activiteiten buiten de fabricage van staal afstoten. Schiedam „Hij brandt op mijn lippen, maar ik mag het nog niet zeggen." Ursus-voorzitter Berry Antonissen kan zijn enthousias me met moeite onderdrukken. Het liefst zou hij de nieuwe naam bekendmaken die de voetbalver enigingen Ursus en ODC na de fu sie gaan voeren. „We hebben ae leden gevraagd een naam te be denken en uit de inzendingen heeft de fusiecommissie er drie gekozen." ODC en Ursus vergade ren 24 februari eerst gescheiden in de eigen ruimte en later op de avond gezamenlijk. Dan zal de nieuwe naam en het nieuwe tenue openbaar worden gemaakt. Maassluis Iwan Jonkman uit Maassluis heeft de eerste trai ningswedstrijd van RCMD De Coureur over veertig kilometer op zijn naam geschreven. Vlaardin- ger Johan van Buuren eindigde op de tweede plek, voor Jaco van der Mark die derde werd. De trai- ningswedstrijd was de eerste van acht die De Coureur houdt in aan loop naar de criteriums.' Maasland Korfbalvereniging ODO heeft de kansen op de titel in de overgangsklasse weer in eigen hand. Koploper ADO verloor ver rassend van Tilburg en heeft nu net zoveel verliespunten als de ploeg uit Maasland. Als beide ploegen op de gedeelde eerste plaats eindigen, spelen zij in maart een beslissingsduel. Door Bart Boerop Vlaardingen Een schop, een schreeuw, een buiteling. De voet balier blyft liggen. De scheids rechter heeft al gefloten en wenkt de verzorger. Deze trekt, met de onvermijdelijke waterzak in de hand, een sprint, bereikt de kreu nende speler, inspecteert de kwetsuur en beslist of de voetbal ler door kan spelen. Een spons over de wond, een bemoedigend schouderklopje en het spel kan verder. Het werk zit er weer op voor de verzorger. „Nee," zegt Paul Gast, verzorger van de selec tie van Deitasport, „dat is slechts een deel van mijn taak. Voor de wedstrijd leg ik tapes aan rond en kels en benen en ik masseer de spieren los. Ook het begeleiden van gebelesseerde spelers be hoort tot mijn werkzaamheden en misschien wel mijn belangrijkste functie is het fungeren als buffer tussen de trainer en de spelers. Ik ben vertrouwensman voor beide partijen." Sunlight Zolang Deltaspórt bestaat, zolang loopt Ga ster al rond. De verzorger was zelfs al lid van DSS'26 dat op ging in Deitasport en van Sun light dat later DSS'26 werd. „Ik ben het aanspreekpunt voor de jongens in de selectie. Wanneer ze op de massagetafel liggen, storten ze hun hart bij mij uit Dat ver trouwen heb ik door de jaren heen opgebouwd. Ze weten dat wat ze vertellen, binnen de vier muren van du behandelkamer blijft. Ik licht alleen de trainer in wanneer dat nodig is. Als een speler niet lekker in zijn vel zit, omdat hij problemen thuis heeft of op zijn werk, moet de trainer dat weten, want dan kan hy rekening hou den met de speler." Paul Gast voetbalde tot zijn 37- ste en deed vervolgens een oplei ding tot sportmasseur. „Ik heb al tijd interesse gehad voor dat raas- seerwerk. Toen ik in het eerste van Sunlight speelde, masseerde ik ook al de kuiten van mijn me despelers. Dat was het begin, Ik smeerde en kneedde maar wat, maar die jongens vonden het lek ker. In <üe opleiding heb ik ge leerd hoe het wel moet en dat bracht ik bij de selectie van Hol- landiaan en DSS'26 in de prak tijk." De 54-jarige verzorger is een echt voetbaldier. Zijn zaterdag staat in het teken van Deitasport, maar ook zondags laat het voetbal hem niet los. ,,'s Ochtends ga ik naar Wit-Rooa-Wit, een club uit Den Briel. Ik neem daar het tweede onder handen. Een paar jaar gele den zou ik daar acht wedstrijdjes als verzorger werken, maar toen die voorbij waren, wilden de spe lers dat ik bleef. Op zondagmid dag ga ik dan nog in de buurt een wedstrijd bekijken. Zo kwam ik pas bij HSC dat een beslissings wedstrijd speeldetegen De Roef, Trainer Piet Kattestaart kwam naar mij toe en zei dat een van zijn belangrijkste spelers, Dennis Manneken, een hamstringblessu re had. Ik heb Dennis U *n een tape aangelegd om zijn bon en hjj heeft kunnen spelen en ook nog twee keer gescoord." De deur van de behandelkamer bij Gast thuis staat open voor alle sporters. Niet alleen voetballers, maar ook Judoka's, atleten, ge wichtheffen en zwemmers heb ben de weg naar de kundige ver zorger gevonden. Zijn hart ligt echter bij Deitasport en juist die club gaat hij aan het einde van dit seizoen veriaten. Gast wil daar niet al te veel over kwijl „Ik ga om persoonlijke redenen weg meer wil ik er niet over zeggen. Ik ben een Deltasport-man en het laatste wat ik wil is de club be schadigen." Telefoon Sinds hij zijn vertrek heeft aange kondigd, is de telefoon al een paar keer gegaan in huize Gast. „Di verse clubs hebben zich al ge-, meld. Ik moet de aanbiedingen nog op een rijtje zetten. Het is niet een kwestie van geld, maar het gaat mij erom hoeveel aandacht een club schenkt aan medische begeleiding en verzorging. Ik kan niet bij een club werken waar die aspecten een lage prioriteit heb ben." Gast is serieus met zijn vak bezig. Nog maandelijks neemt de sportmasseur plaats in de school banken om zich te laten bijscho len. Serieus is hij ook tijdens de wedstrijd.Als ik ergens een he kel aan heb dan is het wel wan neer de spelers mij voor Jan met de korte achternaam het veld in laten rennen. Heb ik er net een sprint op zitten en dan gaat zo'n jongen doodleuk staan net voor dat ik hem heb bereikt. Dat wrijf ik hem wel eventjes in hoor. 'Dat flik je me maar één keer, vriend'. Het is een ander verhaal wanneer er niet lang meer te spelen is en we nipt voorstaan. Dan kom ik graag het veld in, soms bewust te snel. Dan ren ik al naar de speler toe voordat de scheidsrechter het sein heeft gegeven. Als hjj me te rugstuurt. heb ik toch weer wat tijd gewonnen." Als ik een speler net heb behan- dels in het veld, blijf ik hem nog een tijdje volgen. De trainer let op het totale spel, maar ik let alleen op die speler. Blijft hij trekkebe nen dan waarschuw ik de trainer dat hij aan een wissel moet gaan denken. Trouwens: als een speler het woord 'wissel' hoort, is heel vaak zijn blessure meteen over. Nog zoiets raars: de waterzak. Ei genlijk heb ik een hekel aan dat ding. Ligt er een speler te gillen als een speenvarken en nadat de spons erover is geweest loopt hij weer als een hinde. D&. weet je dat hij je voor de gek heeft gehou den. De volgende keer als zo'n jongen valt, kijk ik dan ook even de anderkantop. De Vlaardingse verzorger heeft één keer een uitstapje gemaakt naar een andere sport: honkbal. Jaren terug heeft hij een maand iang de honkballers van het Haag se ADO onder zijn hoede gehad. „Die p'oeg speelde toen hoofd klasse. Dat werd bijna professio neel aangepakt. Kwam ik daar met mijn waterzak aan bij een club waar alles tot in de puntjes was geregeld. De boterhammen waren gesmeerd. De schoenen waren gepoetst, schitterend, maar toch ben ik er niet gebleven. Het was mijn wereld niet. Geef mij maar voetbal." '4' Waar Gast ook terecht komt vol gend jaar. De spelers moeten één raad van hem opvolgen: Geen kauwgom tijdens de wedstrijd. „Bij een wedstrijd van Hollandi- aan, lang geleden, bleef de keeper na een actie op zijn buik liggen. Toen ik hem omdraaide was zijn gezicht helemaal blauw. Zijn mond viel open en achterin zijn keel zag ik een balletje kauwgom zitten. Ik heb het met een vinger uit zijn luchtpijp gewipt en hij kreeg weer lucht. Sindsdien sta ik erop dat de voetballers geen kauwgom kauwen op het veld." Paul Gast, nu nog verzorger van Dei tasport, maar volgend sei zoen staat hij bij een andere club langs de lijn. Foto Michel Bterhuizen/CorVos.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5