7 Irak dreigt met aanval op Turkije VERBIJSTEREND' Leeuw danst voor het konijn Oppositie Indonesië wil Timor niet dumpen Ehrlichman overleden Nigeriaanse kandidaturen Doden carnaval Sao Paulo Serviër maakt volkslied Bosnië Rusland schaft doodstraf af Zes doden door kou in Moskou 'Amerikaanse en Britse bases in buurlanden zullen worden aangevallen' Karadzic legt laatste hand aan memoires Franse politie beboet skiën buiten de pistes Roemeense stakingsleider krijgt achttien jaar ceï VS willen af van de 'Starrs' Ontwapening en bezetting Kosovo blijven hangpunten Paul McCartney belooft ongemanipuleerd voedsel de Bijenkorf^) Rotterdams Dagblad Dinsdag 16 februari 3999 Atlanta De Amerikaan John Ehrlichman, veroordeeld wegens de Watergate-affaire, is op 73-jan- ge leeftijd overleden. Ehrlichman zag zich in april 1973 gedwongen af te treden als topadviseur van president Nixon voor binnenland- zaken. Twee jaar later werd hij -veroordeeld voor zijn rol in de Wa- ^ergate-affaire, die ook de Repu blikeinse president Nixon zelf de kop kostte. Ehrlichman moest achttien maanden achter slot en grendel wegens belemmering van de .rechtsgang, samenzwering en meineed bij zijn pogingen een in- braak bij de oppositionele Demo- 'cfaten te verheimelijken. AbujaDe voormalige Nigeriaan se 'minister van Financien Falae i wordt de uitdager van ex-presi- '.{ieht Obasanjo bij de presidents verkiezingen eind februari. Hij is vanmorgen naar voren geschoven door twee partijen, de All Peoples Party en zijn eigen Alliantie voor Democratie. De twee partijen be sloten samen de stembusstrijd in te gaan om een kans te maken te gen Obasanjo en diens Democra tische Volkspartij, de belangrijk ste politieke beweging van Nige ria. De presidentsverkiezingen op 2?,februari moeten een einde ma- - ken aan vijftien jaar militair be- Voormalig heerser Obasan jo was gisteren 5 gekozen tot pre sidentskandidaat. Nigeria heeft '^fnët zijn 108 miljoen inwoners de "grootste bevolking van Afrika. Sao Pauk)Het carnavalsfeest in Brazilië wordt overschaduwd door tientallen incidenten met do delijke afloop. Met name in Sao Paulo is het raak. Daar kwamen sinds zaterdag zestig feestvieren de personen oj) een gewelddadige manier om het leven, blijkt uit een eerste overzicht van de politie van de deelstaat. In Rio de Janei ro, de hoofdstad van het carnaval, blijft het daarentegen opvallend rustig. Volgens de politie deden zich tot nu toe slechts vechtpartij tjes en enkele aanrandingen voor. Sarajevo—Het lied dat het Bosni sche parlement afgelopen donder dag verkoos tot nationaal volks lied, blijkt gecomponeerd te zijn door een Bosnisch-Servische vi- ooidocent. Het lied kreeg de goed keuring van zowel de Serviërs als de moslims en de Kroaten in het parlement, dat de compositie ver- 1 'koos boven twee andere. De iden- fïtëit van de componisten was niet -^békend gemaakt aan de parle mentariërs. De componist is ene Dusan Sestic uit Banja Luka. „Ik o'lteh persoonlijk heel gelukkig en "/Befoepsmatig zeer tevreden," zei -üSéBtic. Internationale waame- "JiflÖrs noemden de stemming in het parlement „historisch en sym- bolisch," omdat er niet volgens -partijlijnen werd gestemd. Alle ■andere nationale symbolen, zoals ude vlag, het wapen en de munt, zijn wegens te sterke verdeeld heid in het parlement aangewe zen door de hoogste internationa le functionaris voor Bcsnié, Wes tendorp. De tekst van het volks lied moet nog gemaakt worden. Moskou Rusland zal de dood- v. straf formeel afschaffen en door "levenslang vervangen. De Russi sche minister van Justitie, Pavel Krasjeninnikov, heeft dit gisteren bekendgemaakt. Rusland beloof de de doodstraf af te schaffen toen het in 1996 tot de Raad van Euro pa toetrad. Later dat jaar bevroor het de uitvoering van de straf, maar schrapte hem niet uit de boeken. Het gevolg daarvan is dat er nog steeds mensen tot de dood straf worden veroordeeld. Sinds -augustus 1996 is er evenwel nie mand meer geëxecuteerd. Moskou De extreme kou heeft in Moskou opnieuw mensenle vens geëist. Nog eens zes mensen kwamen door bevriezing om het leven, waarmee het totale doden tal in de Russische hoofdstad als gevolg van het koude winterweer op honderd is gekomen. Voorts zijn 173 mensen met onderkoe- lingsverschijnselen opgenomen. Twee mensen liepen verwondin gen op door naar beneden vallen de ijspegels. Washington/Bagdad Irak heeft gisteren gedreigd bases in het westen van Turkije aan te vallen als de Britten en Ameri kanen hun patrouilles boven de Noord-Iraakse no-flyzone voortzetten. In een interview met Radio Monte Carlo zei Iraaks vice-president Taha Yassin Ramadan dat Irak de Ame rikaanse en Britse bases in de buurlanden zal aanvallen, om dat de patrouilles vandaar uitgevoerd worden. Hij zei dat de waarschuwing gold voor de basis Ingirlik in Turkije en voor bases in Saudi-Arabie en Koeweit. Het is de eerste keer in ja ren dat Irak Turkije bedreigt. Ramadan deed zijn uitspraken op dezelfde dag dat vice-premier Ta- riq Aziz in Ankara sprak met de Turkse premier Bulent Ecevit. Irak is ontevreden over het feit dat Turkije de Amerikaanse en Britse luchtmacht toelaat op de Turkse basis Ingjrlik en Aziz drong er bij Ecevit op aan daar een einde aan te maken. Ecevit zei echter na het overleg dat daar geen sprake van zal zijn. Eerder gisteren hadden Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen in de noordelijke no-flyzone van Irak twee aanvallen uitgevoerd op Iraakse luchtafweerinstallaties. Het Pentagon stelde dat ze door de Irakezen waren uitgedaagd. Irak meldde dat aanvallen in de zuidelijke no-flyzone aan vijf mensen het leven kosten. Er zou den 22 mensen gewond zijn ge raakt. Amerikaanse vliegtuigen gooiden bij Mosul, vierhonderd kilometer Eengealli eerd tank- vliegtuigstijgt op van dezui deüjke Turkse uchtmacht- basis Inqirhk Medewerk ing vanTur kiie aan de Amerikaanse en Britse luchtaanval len is Irak een doorn in het OOg. Foto AP ten noorden van Bagdad, een 225 kilo zware bom op de luchtafweer- installatie die hen onder vuur had genomen. Een uur later beschoot eert gevechtsvliegtuig een radar installatie die het toestel aan straalde. De vliegtuigen zijn onbe schadigd op hun bases terugge keerd. Belgrado De voormalige Bos nisch-Servische leider Radovan Karadzic legt de laatste hand aan zyn memoires. Volgens het onaf hankelijke Servische weekblad Argument heeft hij zijn werk al verkocht aan een Amerikaanse uitgever. Het Joegoslavië-Tribu- naal zoekt Karadzic wegens oor logsmisdaden en genocide. Uit bronnen binnen Karadzic' partij, de SDS, vernam de krant dat Karadzic al ruim een miljoen gulden heeft ontvangen voor zijn lijvige werk. Argument schrijft dat veel Servi sche leiders die in Republika Srpska met Karadzic hebben sa mengewerkt 'als de dood zijn' voor onthullingen in het boek. Daardoor zou het Joegoslavië-Tri- bunaai in Den Haag hen op het spoor kunnen komen. Karadzic was voor de oorlog in Bosnië psychiater in Sarajevo. Te genwoordig leeft hij in Pale, het bolwerk van de nationalisten in de Servische entiteit binnen Bos nië. Het tribunaal heeft hem sa men met zijn rechterhand tijdens de oorlog, generaal Ratko Mb<hc, aangeklaagd wegens volk», i- moord en misdaden tegen de menselijkheid wegens hun aan deel in de slachting van duizen den moslimmannen in Srebreni ca, in juli 1995. Grenoble In de Franse Alpen zijn dit weekeinde voor de eer ste keer skiërs aangehouden, omdat zij zich buiten de aange geven pistes bevonden. Skiers, alpinisten of snowboarders mo gen er niet komen, omdat ze la wines kunnen veroorzaken. De politie maakte zaterdag pro- ces-verbaal op tegen vier FVanse skiërs die zich buiten de gebaan de wegen vermaakten. Zondag werden twee Zwitserse snow boarders aangehouden aan de voet een helling van het verbo den, zeer lawinegevaarljjke Morelan-gebied. De officier van justitie van Tho- non-les-Bains moet nog beslis sen of de vakantiegangers kun nen worden vervolgd. Bij de vier Fransen werden de aangiften gedaan voordat het verbod in werking trad. Zaterdag verbood de prefect van Haute Savoie in de Alpen het skiën buiten de aangegeven pis tes. Zes mensen waren toen om gekomen door lawines. Hij acht te het verbod noodzakelijk, om dat onvoldoende werd gerea geerd op zijn oproep niet meer buiten de pistes te komen. Boekarest Het Roemeense Hooggerechtshof heeft gisteren stakingsleider Miron Cozma ver oordeeld tot achttien jaar gevan genis voor zijn rol bij rellen in Boekarest in 1991. Het hof vernie tigde een eerdere uitspraak van een lagere rechtbank, waarbij Cozma's straf was teruggebracht tot slechts achttien maanden we gens verstoring van de cnenbare orde. Tegen de uitspraak van het Hoog gerechtshof is geen beroep moge lijk. Wel zou president Constanti- nescu gratie kunnen verlenen. Cozma leidde in 1991 een mars Van stakers uit de Jiuvallei op de Roemeense hoofdstad. De stakers sloegen er in Boekarest op los, sta ken overheidsgebouwen in brand en bezetten het parlementsge bouw. Er vielen enkele doden. De toenmalige regering Roman trad af naar aanleiding van de gebeur tenissen. Tot het aantreden van president Constant!nescu in 1996 was Coz ma nooit ter verantwoording ge roepen voor zijn rol in de gebeur tenissen van 1991. Toen dat wel gebeurde, zat hij in afwachting van zün proces ruim een jaar in hechtenis. Maar na de uitspraak dooi de lagere rechtbank werd hij vorig jaar weer op vrije voeten ge steld. i Drie weken geleden leidde Cozma een nieuwe mars op Boekarest, uit protest tegen voorgenomen sluiting van mijnen in de Jiuval lei. Enkele dagen geleden kwa men de mijnwerkers en de rege ring tot een vergelijk over deze kwestie. Een groep Chinese Maleislërs verzamelde zich vanmorgen (plaatselijke tijd) voor een tempel In Kuala Lumpur om met een feeu- wendans de komst van het Chinese nieuwjaar {het Jaar van het Konijn) te vieren. Foto Tefi Eng/AP Washington De wet op de onaf hankelijke onderzoeker die gein- spireerd werd door het Watergate- schandaal en culmineerde in het onderzoek van Kenneth Starr naar president Bill Clinton zal waarschijnlijk in juni worden in getrokken.' Dat zeggen vooraan- - staande Republikeinen en Demo craten. „Een ding dat dit Congres '"kén doen,'is de wet óp de onafhan- kelijke onderzoeker niet verlen gen. Het was een idee van na Wa tergate en het was een ramp," zegt Democratisch Senator Da niel Patrick Moynihan uit New York. „Deze wet moet weg. Ik wil geen amendementen, ik wil dat er een einde aan komt," stelde zijn Republikeinse collega Mitch Mc- Connell. McConnell heeft met 20 andere Senatoren tegen verlen ging gestemd nadat de wet in 1990 was verlopen. De wet zal 30 juni opnieuw verlopen tenzij het Con gres voor verlenging stemt en Clinton daarmee akkoord gaat. De wet werd in 1978 aangenomen zodat onderzoeken naar mogelijk ■wangedrag van de president, zijn nen plaatsvinden zonder politieke inmenging en zfóndët'vïees' vóór de gevolgen bij de onderzoeker. Het gebruik van een onafhanke lijk onderzoeker in een aantal ne telige zaken was echter geen on verdeeld succes. Republikeinen waren ontevreden over de onder zoeker in de Iran-Contrazaak on der Ronald Reagan en Demoera ten beschuldigen Starr ervan zijn macht te hebben misbruikt in het onderzoek naar Clinton. Door Theo Haerkens JakartaDe leidster van de Indo nesische oppositiepartij PDI, Me gawati Soekamoputri, heeft zich uitgesproken tegen afscheiding van Oost-Timor van Indonesië. Daarmee lijkt er binnen de oppo sitie een meerderheid te zijn om de omstreden 27ste provincie van Indonesië binnenboord te hou den. Eerder gaf moslimleider Abdur rahman Wahid aan dat hü niet voor afscheiding van het in 1976 ingelijfde gebied is. Na een be zoekje aan de gevangen rebellen leider José 'Xanana' Gusmao, ver telde Wahid, die beter bekend is als Gus Dur, dat hij persoonlijk Oost-Timor liever niet laat gaan, maar dat de bevolking zelf zich over haar toekomst moet uitspre ken. Ook de andere moslimleider, Amien Rais, kon geen enthousias me opbrengen over het plan van de Indonesische regering de op standige provincie maar zo snel mogelijk -president Habibie noemde 1 januari 2000 - onafhan kelijk te maken. Hij wil pas na een periode van enkele jaren met vergrote autonomie, een referen dum over de kwestie om de ver deelde bevolking te verenigen, aan het idee te laten wennen en verder bloedvergieten te voorko men. Dat is ook wat Gusmao nastreeft, al meent zijn organisatie in staat te zjjn ook onmiddellijke onaf hankelijkheid in goede banen te kunnen leiden. Nobelprijswin naar bisschop Belo bestrijdt dat de overgrote meerderheid van de bevolking achter Gusmao's Freti lin staat en pleitte onlangs voor een referendum op zo kort moge lijke termijn. Dat is ook wat Por tugal, waar Oost-Timor een kolo nie van was, nastreeft in de onder handelingen onder leiding van de Verenigde Naties. Indonesië wil niets weten van een referendum, omdat dit slechts zou uitmonden in een bloedbad. Op een bijeenkomst waar haar partij definitief Penjuangan {'Strydend') aan haar naam toe voegde, toonde Megawati zich ge schokt over mogelijke afschei ding. „De Oost-Timorezen zijnon- ze broeders, dus waarom zouden ze weggaan?" Voor veel Indone siërs is Oost-Timor in de afgelo pen decennia een normale, zij het onrustige provincie geworden. Dat was voor de regering-Habibie ook lange tijd reden elke discus sie over afscheiding de kop in te drukken. Afscheiding van Oost- Timor zou een domino-effect in gang zetten: andere gebieden waar onafhankelijkheidsverlan gens leven, zoals Atjeh en Irian Jaya (westelijk Nieuw-Guinea), zouden hetzelfde kunnen eisen. Nu benadrukt de regering echter vooral dat Oost-Timor een heel andere geschiedenis heeft dan de rest van het land. Oost-Timor maakte nooit deel uit van Neder- landsch-Indië, maar was tot 1975 een Portugese kolonie. Na de An jer-revolutie, toen Portugal van een dictatuur veranderde in een democratie, bloeide in Oost-Ti mor het streven naar onafhanke lijkheid op. In Lissabon waren de geesten rijp voor het afsluiten van het koloniale verleden. De half slachtige houding van de Portu gezen maakte het voor Indonesië niet moeilijk het gebied in te lij ven, al zouden de bevolking en de wereldgemeenschap zich daar nooit bij neerleggen. Blok Inmiddels beschouwt de regering van Indonesië Oost-Timor als een geweldig blok aan het been. Het vasthouden van de opstandige re gio, waar in de afgelopen twintig jaar rivieren van bloed vloeiden, gaat ten koste van oprecht harte lijke verhoudingen met het bui tenland. Daarnaast kost de aan wezigheid van het leger in de re gio Indonesië zo'n honderd mil joen gulden per jaar, wat voor het land, dat de ernstigste economi sche crisis in dertig jaar door maakt, niet meer is op te brengen. Zelfs voor het houden van de ver kiezingen, moet Indonesië tot af schuw van minister van Buiten landse Zaken Alatas, financiële hulp van buiten accepteren. Daarom is het aanbod nu dat Oost-Timor definitief kiest tussen meer zelfstandigheid binnen het Indonesische staatsbestel of snel le en volledige onafhankelijkheid, met alle consequenties van dien. De regering heeft een voorkeur voor de eerste optie, maar het los laten van de eigenzinnige Timo- rezen lost ook verscheidene pro blemen op. Het is echter de vraag of het zover komt. Habibie, wiens legitimiteit door zijn tegenstanders nog steeds wordt betwist, vindt dat het Volkscongres na de verkiezin gen op 7 juni de knoop definitief moet doorhakken. Gezien zijn ge ringe populariteit en de grote aan hang van Megawati en haar strijd makker Gus Dur en van Amien Rais, zijn er maar weinigen in In donesië die geloven dat Habibie na die datum nog lang op het plu che zal zitten. Daarmee vervalt dan tevens de steun voor het idee Oost-Timor op zo kort mogelijke termijn onafhankelijk te verkla- Ra mbo uil let Alleen de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken lijkt nog optimistisch over het vredesoverleg in RambouiM. Onder zware internationale druk hebben de delegaties gisteroch tend het overleg hervat. Ze heb ben nog maar enkele dagen te gaan voordat het ultimatum af loopt dat de Contactgroep de strij dende partijen in Kosovo heeft Een eerste tegenslag was de afwij zing van een bevelhebber van het Kosovo Bevrijdingsleger U£K om de guerrillastrijders te ontwape nen. „Ontwapening van de oppo sitie is een belachelijk voorstel. Alle actieve UQK-Ieden zijn ervan overtuigd dat hun afgevaardig den een dergelijk akkoord bij de vredesbesprekingen nooit zullen tekenen. Daarmee zou de bevol king van de Zuid-Servische pro vincie onbeschermd achterblij ven," zei de commandant giste ren. Het Westen, met name de Ameri kanen, zouden eveneens tegen ontwapening van het U£K zijn. Een zundag geopenbaarde bijlage van het concept-vredesakkoord van de Contactgroep voorziet in de ontwapening van het guerrilla- leger binnen 120 dagen na het sluiten van een akkoord. Vooral de Amerikanen zouden willen dat het Bevrijdingsleger een rol blijft spelen in Kosovo. Ais belangrijkste reden voor deze wens noemt de krant de angst voor aanvallen op eventuele NAVO-eenheden door ongecon troleerde elementen in Kosovo. De Servische delegatie bleef gis teren bij zijn categorische weige ring een buitenlandse vredes macht op Servisch grondgebied toe te staan. Ongeveer dertigdui zend militairen zouden toezien op een eventuele vrede. „Als het ak koord goed is en door de meerder heid van de Kosovaren wordt ge accepteerd, hebben wij nergens een buitenlandse troepenmacht voor nodig, afgezien van de jacht op terroristen, wat wij zelf kun nen," sprak de Servische presi dent Milan Milutinovic. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Igor Ivanov, ging gisteren mee met het Servi sche standpunt tegen een buiten landse vredesmacht. De Russen, de enige bondgenoot van Joego slavië binnen de Contactgroep, vinden dat een multinationale vredesmacht alleen met toestem ming van Belgrado naar Kosovo kan worden gestuurd. Londen De ex-Beatle Paul Mc Cartney wil absoluut geen gene tisch gemanipuleerde ingrediën ten meer in de vegetarische pro ducten die de naam van zijn over leden vrouw dragen. De zanger reageerde geschokt op een onder zoek waaruit zou blijken dat de maaltijden van het merk Linda McCartney niet honderd proeent zuiver zijn. De zanger/producent kondigde eigen analyses aan, om dat hy er vanuit gaat dat er hoogstwaarschijnlijk fouten zijn gemaakt bij het onderzoek. Maar hij sluit niet uit dat leveranciers natuurlijke soja met gemanipu leerde soja mengden. Linda McCartney, die in april vo rig jaar op 56-jarige leeftijd dan borstkanker overleed, lanceerde haar eigen voedselproducteiriin 1995. Ze was haar hele leven vegetariër en voerde consequent actie tegen de vleesindustrie en genetische manipulatie van voedsel. BIJENKORF Blazer, 100% linrtcn, in grijs, zwart en camel. 36 t/m 46. Van 269,95 voor 1SS,- Rok, enkeiïang met valse overslag, 100% polyester georgette, in gnis. zwart en camel. 36 t/m 46. Van 143,35 voor 39,- De Bijenkorf zet de toon.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3