7 Amerikaans gezant plots op en neer naar Belgrado 37,99 44,98 President Oezbekistan overleeft bomaanslag Leider boze Roemeense mijnwerkers gearresteerd Vijf gulden voordeel vijf Bonus Miles. Spaanse fiscus pakt auto afvan wanbetalers Timorezen: olie is ook van ons Fonds voor dwangarbeiders Tumor van 7,5 kilo bij vrouw Bidden via internet Lijfwacht slaat aanhangerneer 'Als geen vredesakkoord dan zaterdagmiddag bombardement' Artillerie beschikbaar voor vredesmacht in Kosovo Ruim 2 miljoen Noord-Koreanen dood door honger Noord-Ieren kiezen voor samenwerken in parlement Venezolaanse politie pakt kannibaal op Winnie is terug en verovert tiende plaats op ANC-kieslijst Rotterdams Dagblad Woensdag 17 februari 1999 0-, BarcelonaDe Spaanse fiscus heeft wanbetalers in de ziel ge troffen. Wanneer ze na her haalde aanmaningen het ver schuldigde belastingbedrag nog niet hebben overgemaakt, wordt hun auto inbeslaggeno- raen. Ze krijgen dan nog één keer de gelegenheid hun bur gerplichten te vervullen, maar als dat niet gebeurt, dan wordt de auto bij opbod verkocht De opbrengst gaat naar de staats kas. Als het voertuig meer op brengt dan het bedrag van de schuld, krijgt de eigenaar de meerwaarde terug. Een kleine vijftigduizend Spanjaarden zijn inmiddels al aan het wandelen geslagen door het 'wrede' fiscale optre den. Een zelfde aantal staat nog op de zwarte 'autolijst', meldt Ignado Ruiz-Jarabo, be last met de inning van ge meenschapsgelden. „We gaan echt wel zorgvuldig te werk. Mensen die hun brood moeten verdienen met de auto, zoals taxis en transporteurs, pakken we op een andere manier aan," licht hij toe. De organisatie van belastingadviseurs noemt het middel van de Spaanse belas tingdienst erger dan de kwaal. Jakarta Indonesië heeft gezegd dat een verdrag op grond waarvan bij Oost-Timor gewonnen olie ge lijkelijk wordt verdeeld tussen In donesië en Australië, na eventue le onafhankelijkheid van Oost-Ti- mor moet worden herzien. De se paratisten in Oost-Timor hebben gezegd dat een onafhankelijk Oost-Timor moet kunnen profite ren van de olie die voor de kust wordt gewonnen. Minister Alatas van Buitenlandse Zaken zei dat het in 1998 met Australië gesloten 'Timor Gap' verdrag na eventuele afscheiding van Indonesië moet worden opengebroken. Bonn Grote Duitse onderne mingen gaan gezamenlijk een fonds opzetten voor schadever goeding aan dwangarbeiders die tijdens de Tweede Wereldoorlog te werk waren gesteld in Duitse fabrieken. Twaalf ondernemin gen, waaronder BASF, BMW, Sie mens, Volkswagen en Daimler Chrysler, hebben dit gisteren be kendgemaakt. De ondernemin gen stellen dat zy een morele ver antwoordelijkheid dragen voor onder meer het gebruik van dwangarbeiders en de onteige ning van joods bezit. Het is nog niet bekend hoeveel geld er in het fonds wordt gestort. Teheran Artsen hebben bij een 21-jarige Iraanse vrouw een 7,5 ki lo zware tumor verwijderd. Mahnaz Omidi was naar de dokter gegaan, omdat zij steeds dikker werd terwijl zij nauwelykiets at. Dublin Ierse jezuïeten nodigen de bezoekers van hun homepage uit te bidden terwijl ze achter de pc zitten. Voor de vastentijd heb ben ze op hun intemet-site een 'gewijde ruimte" ingeruimd. De jezuïeten erkennen dat het mis schien vreemd lijkt om achter je computer te bidden. Maar, leggen ze uit, God is overal, op Internet op: nmw.jesuit.ielpmyer. Or Yehuda Een van de lijfwach ten van de Israëlische premier Netanyahu heeft gisteren een man bewusteloos geslagen die Netanyahu waarschijnlijk een hand wélde geven. De man luister de naar een verkiezingstoespraak in een cultureel centrum in het stadje Or Yehuda, even buiten Tel Aviv. Na afloop van de toespraak schudde Netanyahu enkele han den van mensen in het publiek. Volgens de Israëlische radio had een van de agenten gezien dat de man een opgerold stuk papier vasthield en vermoedde hij dat de man een pistool verborgen hield Getuigen zeiden dat de man te gen de grond werd geslagen en vervolgens over zijn hele lichaam werd geschopt door Netanyahu's veiligheidsagenten. Albanese kinderenschrijveneen opstel over 'lente In Kosovo' in hun klaslokaal dat vorlgjaar september door Servlschetroepen kapot werd geschoten. De meeste kinderen in Kosovo volgen zo goed en zo kwaad als het gaat onderwijs in nietverwarmde ennietverlichte lokalen terwijl er buiten sneeuw ligt. FotoyannisBehrawsmauters RamboullletWashlngton— Christopher Hill is afgelopen 24 uur plotseling op en neer van het Franse Rambouillet naar Belgra do gereisd. De Amerikaanse bemiddelaar bij de onderhande lingen tussen de Servische en etnisch Albanese delegaties, had in de Joegoslavische hoofdstad onverwacht een onder houd van bijna vier uur met president Milosevic over de crisis in Kosovo. Over de resultaten van het gesprek legde Hill geen verklaring af. Volgens het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken had Hill voor Milosevic de boodschap dat die kan kiezen tussen een vre desakkoord of luchtaanvallen: als - er geen akkoord is voor zaterdag 12 uur 's middags zal de NAVO met bombarderen beginnen. Sleutel Volgens diplomaten heeft Milose vic de sleutel voor de oplossing van het conflict. Hij herhaalde echter dat Belgrado niets voelt voor de inzet van een internatio nale troepenmacht in Kosovo. „Onze negatieve houding ten aan zien van de aanwezigheid van bui tenlandse eenheden is niet alleen de houding van het leiderschap, maar ook die van alle burgers van ons land". Inzet van een NAVO-macht in Kosovo wordt gezien als een van de belangrijkste voorwaarden voor aanname van een akkoord door de Kosovaren. De Serviërs zijn mordicus tegen het plan en dat is de belangrijkste reden voor het vastlopen van de onderhande lingen in Rambouillet. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Madeleine Albright zei gisteren in Washing ton dat de Serviers geen keus hebben en met de stationering moeten instemmen. Als de impas- Sarajevo Nederland is bereid onder Duitse paraplu een batal jon zware artillerie beschikbaar te stellen voor de NAVO-strijd- macht, die in Kosovo de vrede moet herstellen. Het bataljon met achttien gemechaniseerde houwitsers (155 mm geschut) zou opgenomen moeten worden in een Duitse brigade van circa drieduizend militairen. Dit heeft minister De Grave (De fensie) gisteren in Sarajevo be kend gemaakt tijdens zijn'be zoek aan de Nederlandse troe pen in Bosnië Over de Inzet van se blijft bestaan „wordt dat ge volgd door bombardementen van de NAVO", zei ze. Na een eerste week van onder handelen besloot de Contactgroep voor voormalig Joegoslavië, ge zien de magere resultaten, de de legaties een week extra te geven. Uiterlijk komende zaterdag om 12.00 uur moeten de Serviërs en grondtroepen heeft De Grave 'formeel' geen contact gehad met zijn collega van Buitenland se Zaken, Van Aartsen. Er heeft ook geen kabinetsberaad plaats gevonden en de Tweede Kamer is evenmin geïnformeerd. De eventuele inzet is afhanke lijk van de vredesbesprekingen tussen Serviërs en Albanezen in Rambouillet. De Grave recht vaardigde zijn keuze voor zware artillerie dat 'alleen robuust op treden'in Kosovo zin heeft. „Dat heeft Bosnië ons wel geleerd." Kosovo-AIbanezen het eens zijn. Zij werken aan een overeenkomst die de Contactgroep (Verenigde Staten, Rusland, Groot-Brittan- nië, Duitsland, Frankrijk en Ita lië) hen heeft .voorgelegd. Die voorziet onder meer in een 'sub stantiële autonomie' voor Kosovo gedurende een overgangsperiode van drie tot vijfjaar. Seoul De bevolking van Noord- Korea is in drie jaar tijd afgeno men met 2,5 a 3 miljoen mensen als gevolg van voedselschaarste, ziektes en emigratie. Volgens de Zuid-Koreaanse staatsveiligheidsdienst staat dit in een intern rapport van het Noord-Koreaanse ministerie van Openbare Veiligheid. Het ministerie in Pyongyang voorspelt een verdere daling van de bevolking als de voedsel schaarste aanhoudt. Volgens Noord-Koreaanse overlopers zijn sinds 1995 mogelijk meer dan 2 miljoen Noord-Koreanen overle den aan honger en ziektes. Er woonden naar schatting ruim 24 miljoen mensen. BelfastEen meerderheid in het Noord-Ierse parlement'heeft zich uitgesproken voor samenwerking tussen protestanten en katholie ken in een gezamenlijke regiona le regering. Voor de concrete uit- werking van de vorig jaar afge sproken samenwerking stemden 77 parlementsleden, 29 stemden tegen. De uitslag wordt gezien als overwinning van de protestantse premier David Trimble. Hij had te kampen met veel weerstand bin nen de eigen gelederen.. Het plan van Trimble voorziet in de oprich ting van tien ministeries en zes commissies waarin de Noord-Ier se regionale regering in de toe komst samenwerkt met de Ierse Republiek. Katholieken zien dit als eerste stap naar een verenigd Ierland. Caracas De Venezolaanse poli tie heeft een man aangehouden die zeker zes mannen heeft opge geten. De man vermoordde zijn slachtoffers, sneed ze in stukken en at die vervolgens op. Dorangel Vargas Gómez werd het afgelopen weekeinde opgepakt in SanCris- tobal. De politie kwam de man op het spoor, nadat jongeren in het afval bij zijn huis handen en voeten hadden gevonden. De man kook te het vlees en de inwendige orga nen van zijn slachtoffers en at ze op, maar de hoofden, voeten en handen placht hij in zijn tuin te begraven, omdat hij ze moeilijk verteerbaar vond. Vargas Gómez heeft tijdens het verhoor tevens aangegeven dat hij alleen mannen eet, omdat die beter zouden smaken dan vrou wen. De politie is in de tuin op zoek naar sporen van meer slacht offers. MironCozma, de leidervandemljnwerkers, voegt zich inTirgu Jiu, 280 kilometer noord-westelijk van Boekarest bij rijn kom* pels. FotaRaduSlghetl/Reuters B Boekarest De chef van de pro testerende Roemeense mijnwer kers Miron Cozma, is vanochtend door de politie gearresteerd. Sa men met twee andere leiders van de vakbond MM werd hij opge pakt in Slatina (ten zuidwesten van Boekarest) en per helikopter overgebracht naar de hoofdstad. Dit meldt zijn advocaat. Cozma stond aan het hoofd van een groep van enkele duizenden kompels uit de Jiu-vallei, die naar Boekarest wilde optrekken. De mijnwerkers protesteren tegen de veroordeling van Cozma voor zijn rol bij gewelddadige rellen in 1991. Toen vielen in Boekarest twee doden en talrijke gewonden. De mijnwerkersleider is veroor deeld tot achttien jaar gevange nisstraf. De mijnwerkers raakten vanoch tend vroeg slaags met de politie. Naar schatting 4000 tot 5000 kom- pels botsten vanochtend op een poli tiemacht op de brug over de Olt bij Stoenesti. De ordetroepen vuurden traangrasgranaten af om de menigte te verspreiden. De po litie wilde voorkomen dat de mijn werkers optrekken naar Boeka rest. Daags nadat hij tot acht tien jaar gevangenisstraf werd veroor deeld voor zijn rol bij rellen in 1991 voerde Miron Cozma de Roe meense kompels gisteren op nieuw aan in een mars op de Roe meense hoofdstad. In bussen ver trokken Cozma en de mijnwer kers vanuit de mijnstad PetrosanD richting de hoofdstad. Minister van Binnenlandse Za-, ken Dudu ïcnescu noemde het- een terreuractie en zei dat orde troepen alles in het werk zouden stellen om te voorkomen, dat de kompels Boekarest bereiken. Tegelijkertijd verzochten de ad vocaten van Cozma om drie maan den uitstel van diens arrestatie, omdat de mijnwerkersvakbond er op dit moment te veel schade van zou ondervinden. In de stad Tat- gu Jiu, 240 kilometer van de hoofdstad, verzamelden de mijn werkers zich op het centrale plein, dat door veiligheidstroepen werd omsingeld. Cozma werd daar luid toegezon gen, Nog eens duizenden mijn werkers blokkeerden bij Petrosa- ni de snelweg om de arrestatie van de bij verstek veroordeelde Cozma te voorkomen. De meeste mijnen in de vallei ble ven gisteren gesloten, omdat de kompels uit protest tegen Coz- ma's veroordeling weigerden aan het werk te gaan. Ze stelden dat Cozma hun leider zal blijven. Het hooggerechtshof veroordeelde de heetgebakerde Cozma maandag in hoger beroep tot achttien jaar gevangenisstraf wegens onder meer illegaal vuurwapen bezit en het ondermijnen van het gezag van de staat. Eerder was hij daar voor al veroordeeld tot achttien- maanden, die hij heeft uitge ze- ten. Johannesburg De controversiële voormalige echt genote van de Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela blijkt nog altijd veel aanhang te bezitten in het regerende Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Op een kandidatenlijst die de partij gisteren publi ceerde met het oog op de half mei te houden verkie zingen, bezet Winnie Madikizela-Mandela de tiende plaats. Zij streefde daarmee verscheidene ministers uit het huidige kabinet voorbij. De vierhonderd namen tellende lijst wordt aange voerd door vice-president Thabo Mbeki, die Mandela na de verkiezingen zal opvolgen, ANC-woordvoerder Thabo Masebe zei dat de lijst zal worden ingediend bij de Onaihankelijke Kiescommissie. De oppositionele Democratische Partij maakte be zwaar tegen de nominatie van Madizïkela-Mandela. „Winnie Madizikela-Mandela is een crimineel die al leen haar eigen regels volgt, een persoon die zichzelf verheven boven, en buiten bereik van de wet acht," zei partijfunctionaris Ryan Coetzee. De Waarheid- en Verzoeningscommissie van de vroe gere Anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu heeft vorig jaar geconcludeerd dat Madizikela-Mandela op de hoogte is geweest van, en mogelijk heeft deelge nomen aan, het martelen en moorden van dissiden ten door een legertje van haai persoonlijke lijfwach ten dat bekend stond als de Mandela United Football Club. In 1991 was zij al door een rechtbank veroor deeld wegens ontvoering. De waag of de nominatie van Madizikela-Mandela niet botst met de eis dat kandidaten een schoon straf blad hebben, werd door de secretaris-generaal van het ANC, Kgalema Motlanthe, van de hand gewezen. Motlanthe zei dat de lijst een weerspiegeling is van wat gewone ANC-leden denken over Madizikele- Mandela en de andere kandidaten. Mbeki zei giste ren dat het ANC bereid is na de verkiezingen de sa menwerking met de Zulu-partij Inkatha voort te zet ten. Hij zei dat de samenwerking goed was geweest en dat er geen reden was die te beëindigen. on the Original 100 Ó2W& 5 Bonus Miles Jack Daniel's Tennessee Whiskey 70d&99" 5 Bonus Miles I Geniet nujr dnnk met mite. Aanbiedingen »jn van lb frtwuin tot en met 9 maar: 199"* zolang de vwiraad itnrVt Voor uk dKhtabnzijnde Gat) Gall bel 023 - 56 60 555 Bols Jonge Graanjenever 2 flessen a 100 cl 5 Bonus Miles GALL GALL Altijd iets bijzonders. i Door Hans Hoogendïjk Moskou „Een goed voorbereide aanslag op het leven van de presi dent en op de onafhankelijkheid van ons land," zo omschreef de 60- jarige Oezbeekse heerser Islam Karimov gisteren op de tv de zwa re explosies in de hoofdstad Tasj- kent. Niemand heeft tot nu toe de aan slagen opgeëist, maar Karimovs verklaring was een verwijzing naar extremistische moslims die al tijden proberen zijn bewind omver te werpen. Gisteren ont plofte een hele serie zware bom men toen Karimovs colonne vlak bij het regeringsgebouw in de hoofdstad Tasjkent was. Tot an derhalve kilometer in de omtrek sneuvelden de ruiten. Er vielen, zo meldden diverse bronnen, der tien doden en circa 128 gewonden. Volgens onbevestigde berichten is een aantal arrestaties verricht. Tasjkent was gisteravond volledig afgesloten door speciale militaire eenheden. Waarnemers in Oezbekistan slui ten niet uit dat de aanslag het werk was van aanhangers van het Wahabisme, de conservatieve tak van de islamitische Soennieten. Karimov heeft al jaren geleden deze door Saudi-Arabiè gesteun de fanatieke islamieten de oorlog verklaard. Geen geheim Het oud-Politbureau Karimov heerst sinds 1990 als een despoot over de 22 miljoen merendeels is lamitische Oez beken. Hij heeft zyn buurlanden Pakistan, Afgha nistan en Tadjikistan er regelma tig van beschuldigd radicale Oez- beken op te leiden voor terreurac ties. „Het is geen geheim dat nu Een aantal auto's werd totschroot gereduceerd door de bom. Foto zon vijfhonderd mannen uit Cen- traal-Azie worden getraind in kampen in Pakistan met geld dat komt uit Saudi-Arabië, Pakistan en andere islamitische centra. Twintig jaar oude mannen uit Oezbekistan en Kirgizië worden daarheen gestuurd. Eerst worden hen de religieuze dogma's bijge bracht, dan worden ze terroris tisch geschoold en vervolgens naar ons land gestuurd," zei hij eind vorig jaar in een interview. Karimov staat niet alleen in zijn zorg voor een opmars van de radi cale fundamentalisten. Oezbekis tan, Rusland en Tadjikistan heb ben vorig jaar besloten gemeen schappelijk de strijd aan te bin den met deze fanatieke gelovigen. Ook Kirgizië, overstroomd met vluchtelingen uit het door funda mentalisten veroverde Afghanis tan, wil zich erbij aansluiten. Maar Oezbekistan wenst ook on afhankelijker van Moskou op te treden. Zo heeft Karimov begin deze maand verklaard dat zijn land niet langer deel wil uitma ken van het Collectieve Veilig- heidsverdrag van het Gemene best van Onafhankelijke Staten, waarin twaalf ex-Sovjetrepublie ken samenwerken sinds het uit eenvallen van de Sovjet-Unie. An dere staten, zoals Azerbeidzjan, Georgië en Oekraïne lijken dit voorbeeld te volgen, "Vorige week ontkende Karimov tegenover een zware delegatie van de Russische Senaat dat Tasj kent 'wegdrijft van Rusland'. Vol gens hem is het GOS in 1991 ge bouwd op een verkeerd funda ment. „Als het op een economi sche basis was opgebouwd, zou den er nu totaal andere relaties bestaan tussen de deelnemende staten," zei hij in een verwijzing naar het militaire karakter van het GOS. Over het Collectieve Veiligheidsverdrag was hij ook duidelijk: „Dat werkt niet" Statenbond Volgens Karimov gebruikt Rus land het Gemenebest om zyn geo politieke belangen te versterken. „Ruslands doel is het hier, aan de zuidgrenzen van het GOS, een soort statenbond te creëren die onder Russische controle elke ex pansiepoging van islamitische ex-_ tremisten zal neerslaan. Vanaf het begin ben ik tegen de schepping van een blok geweest dat onder ie mands supervisie staat." En dat standpunt wordt gedeeld door de meeste zuidelijke ex-Sovjetrepu blieken met nog altijd Russische troepen op hun grondgebied. Daarom verlangen ze een veran dering van de structuur van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten. Eind deze maand staat een top in Moskou van de twaalf staatsleiders op de agenda. Zeker is dat de toekomst van het GOS daarbij centraal zal staan. In april loopt het Collectieve Veiligheids verdrag af. Maar gezien de span ningen tussen Moskou en veel zuidelijke staten is het twijfelach tig of de vergadering zal door gaan. De Georgische president Sjevardnadze heeft uit woede over de Russische rol in zijn land al meegedeeld niet te zullen ko men. Karimov zal er na deze moordaanslag ook weinig voor voelen Oezbekistan te verlaten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1