10 Eeef Coo beduusde winnaars van Leids Cabaret Festival i Laatje liefje nooit op de kade staan Weer schandaal rond Siciliaanse mozaïeken Gouden Beer voor The Thin Red Line Jong, dynamisch en inhoudsloos Popmuziek ontwikkelde zich in Nederland sneller Frank Lloyd Wright in Beurs van Berlage Vertrouwde Mellencamp Rotterdams Dagblad Maandag 22 februari 1999 Door Fablo Cabenda Leiden De dames uit Antwerpen en Dongen hebben gewon nen. De vakjury van het Leids Cabaret Festival gaf gisteren het Vlaamse duo Eeef Coo de hoogste waardering van de 21ste editie van het festival. De Spekmennen uit Zoetermeer wonnen de publieksprijs. De jury beoordeelde het optreden van Eeef Coo als een voorstelling met 'een verrassende in houd waar durf en cynisme strijden met pure mallotigheid'. „Welk juryrapport?". Eva de Roovere is zo beduusd van de fes tivaluitslag, dat ze het verslag van de jury niet eens heeft gehoord. Ze heeft samen met Colette No tenboom, nadat ze beiden van de Kleinkunstacademie werden ge gooid, in twee maanden tijd het cabaretduo Eeef Coo uit de grond gestampt en een program ma in elkaar gedraaid. Een men geling van slapstick, hilarische hysterie en komische liedjes. In een duizelingwekkende vaart gaat het van Hamlet naar een dag je aan het strand om vervolgens uit te monden in een melige lach bui over een ernstig auto-onge luk, waar je dus eigenlijk hele maal niet om mag lachen. En de jury vond het poepliedje om te zoenen. „Laatje maar goed gaan, trek het je heus niet aan". Een be zoek aan het kleinste kamertje, voorgedragen, alsof het Elton John betreft die voor een mooie dooie prinses zingt. Het is sponta ne meidengekte, soms niet meer dan het giechelen onder dekens, uitvergroot en met succes op de bühne gebracht. En net zoals met dat soort stapelbedhumor zynook Eeef Coo behoorlijk aansteke lijk, en dan moet zoiets als een clou het nog wel eens ontgelden. Maar voordatje dat tot je kunt la ten doordringen zijn Eeef Coo weer druk bezig met een dansje op Fame. Gepijpt Snelheid is één van de troeven van het duo. De verbale kwaliteit van de grappen laat wel eens te wensen over. Een stuk hogesnel- heids-Shakespeare is iets te mak kelijk scoren, net zoals de kwestie 'Is het gepijpt of gepepen?' Maar het tekort aan tekstuele hoog standjes wordt adequaat aange vuld met een verbluffend toneel- naturel van beide dames, waarbij hun eigen gedreven overtuiging vaak al genoeg is om te kietelen. Stuntelig Of deelnemer Maarten Westra zelf ook zo'n theaterpersoonlijk heid pur sang is, is wat moeilijker vast te stellen. De stuntelige, on gedurige presentatie van de sur realistische rijmer lijkt soms net iets overgecultivecrd en schiet misschien een beetje zijn doel voorbij door hier en daarjuist irri tatie op te roepen. Maarten, van Maarten en Chiei, is dan ook een ziel die zich te buiten gaat aan taalvondsten, soms eerder verge zocht dan leuk gevonden. En dat kan wel eens ontaarden in virtu oos gestuntel op de vierkante me ter zonder een duidelijk doel, of het doel moet misschien alleen vertedering zijn. Als Westra zich bijvoorbeeld met zijn lullige drive-in-discolampjes aanbiedt voor feestjes, hoor je dan ook zachtjes een warm meelevend 'Aaaah' opstijgen uit het publiek. Patrick Spekman, lefgozer uit Zoetermeer gaat liever voor de confrontatie. Dat doet hij met een Vlaanderen boven bij het 21ste Leids Cabaret Festival dankzij het jolige damesduo Eeef Coo. Foto anp agressieve act waarin Spekman de Haagse 'a-so-zi-jaal' wordt, die op zoek gaat naar 'een lekker wijf om zijn gouwe giraf in kwijt te kunne'. Spekman is een perfor mer die het publiek bijna letter lijk bij de oren trekt en ze tot luis teren dwingt. Luisteren naar een verdorde leraar die niet van gab- bei houdt, (jeugdzeer?) en een pa rodie op 'Liefs uit Londen', waarin de ansichtkaarten uit Madrid zijn vervangen door vlaaien uitVenlo. Maar onze lefgozer houdt niet van vlaaien. Die heeft liever een space-cake of een 'blowtje ge zond'. De actualiteit, een beetje plicht matig dat wel, komt ook nog om de hoek kijken. Het uitzendbu reau is op zoek naar een nieuwe leider van de PKK en Beatrix kan niet in de oranje polomase omdat ze tot haar hoedje is ingesneeuwd in Lech, Het wordt geweldig ge waardeerd door een publiek dat houdt van Haagse Harry's en luid ruchtig te kennen geeft ook kran ten te lezen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de publieks prijs naar de Spekmennen gaat. Maar hoe hard er ook werd gela chen de indruk blijft dat ook het publiek een prestatie heeft gele verd door een hoop goodwiii te ge ven aan acts, die hebben getoond we! talent te bezitten, maar dat in een middelmatige editie van het festival nog zeker niet voor hon derd procent hebben verzilverd Door Pieter van Lierop Berlijn De Gouden Beer, de hoofdprij s van het 49ste Filmfesti val van Berlijn, is gisteren toege kend aan de Amerikaanse film The Thin Red LineV een oorlogs film over de slag om het Stille Zuidzee-eiland Guadalcanal. Re gisseur is Terrence Malick, die ruim 20 jaar niet achter de camera had gestaan toen hij zijn come back maakte met deze zeer vrije verfilming van een door James Jo nes geschreven roman. Actrice Angela Molina, die de jury presi deerde, liet weten dat de uitver kiezing van The Thin Red Line' als beste film in unanimiteit tot stand was gekomen. De Speciale Jury Prijs werd ge gund aan Mifunes 'Sidste Sang - Dogme 3', geregisseerd door Sö- ren Kragh-Jacobsen, die in Ber lijn een succesvol vervolg wist te geven aan het vorig jaar in Can nes ingezette offensief van de Deense Dogma-groep (met Lars von Trier en Thomas Vinterberg als voorgangers) die oproept tot versobering in filmtechniek ten einde een meer spontane en pure cinema te creëren. Fotografie De officiële Berlijnse jury (met onder anderen Jeroen Krabbé) had nog een eervolle vermelding ëxtra over voorde fotografie (John Toll) van The Thin Red Line' en voor actrice Iben Hjejle, hoofdrol speelster in Mifunes 'Sidste Sang'. In de publieksenquête Momentopname uit het lesbische oorlogsdrama 'Almee Jaguar' met Maria Schrader (links) en Juliane Kohier, die in Berlijn hun acteerprestatie zagen beloond met een Zilveren Beer. FotoEPA kwam het Deense werkstuk als meest gewaardeerde film uit de bus, gevolgd door The Thin Red Line' en 'Shakespeare in Love'. Laatstgenoemde film (geregis seerd door de Brit John Madden) kreeg van de jury een Zilveren Beer voor het scenario dat door Mare Norman en Tom Stoppard geschreven was. De Brit Stephen Frears (maker van de neo-westem The Hi-Lo Country') werd be kroond voor de beste regie. De Zilveren Beren voor acteer prestaties kwamen allemaal te recht in het gastland. Juliane Kohier en Maria Schrader moch ten de eer delen voor de manier waarop ze in 'het Berlijn van tij dens de oorlog gestalte geven aan een lesbische relatie in Max Fa- berböcks film 'Aimée Jaguar'. Als beste acteur werd Michael Gwisdek bekroond voor zijn spel in 'Nachtgestalteri, van Andreas Dresen. Tenslotte was er nog een Zilveren Beer voor David Cronenbergs fu turistische horrorfilm 'Existenz' als 'bijzondere artistieke presta tie', terwijl de Turkse film 'Reis Naar De Zon' (van Yesim Ustaog- lu) een Blauwe Engel ontving voor de beste Europese film en de Alfred Bauer Prijs voor het beste debuut werd opgestreken door de Fransman Thomas Vincent voor zijn film 'Karnaval'. De Gouden Beer voor korte films moest ge deeld worden door Sergej Ovt- scharov CFaraon') en Rjotr Kar- wasf Masks'). Een in kinderfilms gespeciali seerde jury schonk een eervolle vermelding aan de Nederlandse inzending 'Madelief: Krassen In Het Tafelblad', geregisseerd door Ineke Houtman. Producent Hans de Weers was bovendien zeer geestdriftig over de grote belang stelling voor 'Madelief bij buiten landse kopers. Inclusief de oeuvreprijzen die ge durende het festival al waren uit gereikt aan Steven Spielberg, Meryl Streep, Shirley MacLaine en Roberto Rodriguez, werden er in totaal maar liefst 64 onder scheidingen toegekend. De Ben- nale vond voor het laatst plaats in het centrum van het oude West- Berlijn en Zzal volgend jaar voor het eerst worden georganiseerd in het nieuwe festivalpaleis aan de Potzdammer Platz in het vroegere Oost-Berlijn. Door Martin Bijkerk Den Haag In 1978 richtte het Ne derlands Dans Theater een junio rengezelschap op om de kloof tus sen dansopleiding en beroeps praktijk te verkleinen. Dat deze springplank tevens een mooie kweekvijver voor het NDT vorm de was mooi meegenomen. Om dat de groep al snel het niveau van veelbelovend, en daarmee de badinerende naam Springplank ontgroeide, werd het veranderd in NDT2. Nu, twintig jaar later, zou 'veelbe lovend' zelfs een belediging zyn voor de groep jonge, maar daarom niet minder virtuoze en krachtige dansers. In de laatste jaren heeft het NDT2 als nevendoelstelling dat het voorstellingen wil maken voor een publiek dat ook jong is, en dat schijnt te betekenen dat de voorstelling fraai van de buiten kant moet zijn, maar verder geen body of inhoud hoeft te hebben. De megasof 'Lurch' was er een voorbeeld van. en helaas is de ju- bileumvoorstelting 'X-press', ge maakt door Lionel Hoche weder om zo'n 'kleren van de keizer-ge- doe'. Xpress' is groots gemonteerd, met VPs in de orkestbak die tij dens de voorstelling allerlei beel den mixen. In de techno, house, en dance-mixen zijn veel sugges tieve samples opgenomen van pompeuze en heroïsche klassieke werken. Er zijn kooien waarin bij na naakte dansers rondkronke- len, rijdende karren met oranje bomen, veel kostuums, veel dan sers in vaak snel en dynamisch- acrobatisch danswerk, en toch komt er maar geen dansvoorstel ling van de grond. Standjes In de eerste helft 'stromen' de dansers in zwart ondergoed van het metershoge videoscherm de dansvloer op. Als de dans een maal op gang is blijkt Lionel Ho che er een merkwaardige kijk op dans na te houden. Bij hem blijkt dans niet de vormgeving van be weging in tijd en ruimte, maar een suffe opeenvolging van stand jes, poses en plaatjes, Daar zitten natuurlijk mooie plaatjes by, en vertrouw de omnipotente NDT2- dansers er maar op dat ze het al tijd mooi neerzetten, maar dat maakt de choreografie niet min der impotent. NDT2 met jubileumprogramma 'X-Press', door Lionel Hoche. Ge zien in Lucent Danstheater Den Haag. Daarna tournee. Rotterdam De popmuziek heeft zich in de jaren vijftig en zestig m Nederland nog sneller ontwik keld dan erbuiten. Dit komt door het alerter reageren van platen maatschappijen cn radio op de be hoeften van jongeren. Dat is een van de conclusies van Wilfred Dolfsma, die zojuist aan de Eras mus Universiteit is gepromoveerd tot doctor m de kunst- en cultuur wetenschappen op het proef schrift 'Popmuziek waarderen instituties, waarden cn econo mie'. Dolfsma schryft dat de opkomst van de popmuziek met alleen is veroorzaakt doordat jongeren zich tegen hun ouders afzetten. Ook is van belang geweest dat de maatschappij begon te verande ren en dat waarden als vrijheid, gelijkheid, vernieuwingen seksu ele ontplooiing bijdroegen tot een soort scheiding der geesten. Popmuziek markeerde de ver schillen tussen bepaalde sociale groepen binnen dezelfde genera tie. omdat popmuziek stond voor sociaal-culturele waarden als vrij heid, succes, moderniteit, snel heid, vernieuwing en seksualiteit. Deze waarden kwamen te voor schijn in hitlijsten en het ver schijnsel discjockevs. De ver spreidingvan de popmuziek bots te m de beginjaren regelmatig met bestaande omroeporganisa ties, die destijds een andere op vatting hadden over hun 'opvoe dende taak*. Maar de andere opvattingen kwa men ook tot uitdrukking in op jongeren gerichte programma's als 'Tijd voor Teenagers'. Vooral eigen muziekbladen als Tuney Tunes en Muziek Express droe gen er toe by dat er een referentie kader ontstond waar jongeren zich mee konden identificeren. Ook hienn ziel Dolfsma een wis selwerking lussen verschuivende waarden en instituten binnen de zelfde generatie die tot de op komst van de popmuziek heeft geleid. Dolfsma promoveerde by prof, dr, A Klamer, hoogleraar kunst- en cultuurwetenschappen, in het bij zonder de economie van de kunst en cultuur. Amsterdam De Beurs van Ber lage in Amsterdam organiseert voor het eerst in Nederland een overzicht van het werk van Frank Lloyd Wright (1867-1959), één van de grondleggers van de architec tuur van deze eeuw. De tenloon- stelling gaat medio juni open. DoorHan Geurts - Je bent een zee- uman of je bent het niet De ge- li pensioneerde matroos in de hal i van de schouwburg heeft tij- dens zijn wereldreizen haaien 4 gevangen van wel vier meter -- lang, maar met een gevuldepor- 'itemonnee is hij nog nooit weer- om gekeerd. Op grond van zijn kbaard en zyn pretogen geloof ik - hem meteen Het Rotterdamse jeugdtheater- gezelschap Het Waterhuis Iaat „in 'My Sarie Marais' vier oude zeebonken opdraven om over hun leven te vertellen. In de to- - neelvoorstelling daarna gebeurt ij precies hetzelfde. Opa houdt met zeemansverhalen een koortsige kleinzoon wakker. Hij wordt er zelf zo door meege- sleept dat hij ter plekke een hartstilstand krijgt Blijmoedig Het Waterhuis maakt sfeer met clowneske intro's en vooral via meerstemmig gezongen Zuid- Afrikaanse liedjes. Daardoor is ""voorstelling- van begin tpt „.eind blijmoedig en verfijnd. LSoms zelfs op het etherische af, r met bijvoorbeeld een altematie- ve genezing door raandarynen- j schillen op de rug van de zieke y te, leggen. Alle franje kan helaas niet verhullen dat het verhaal nauwelijks op gang komt Dat is er wel degelijk. Want wat blijkt als het joch uiteindelijk de ont brekende eindjes in opa's ver haal aan elkaar knoopt: die ou we heeft ooit een negerin opge pikt uit het Zuid-Afrikaanse oerwoud maar haar uiteindelijk op de kade achtergelaten. En dat in een land dat toen zeer on aangenaam deed tegen mensen met een gekleurde huid, terwijl zij nota bene kort daarvoor zyn leven had gered. Lullig van opa. Zoiets moetje vóór je zien, met alle tragische details en de pijn lijke onbenulligheden die erbij horen, en dan zorgen dat het net niet melodramatisch wordt- Als vertelling werkt het niet en is het niet meer dan een loeidun- ne anekdote uit de suikerpot met politiek correcte vingerwij zingen - waarin de kleinzoon wel een heel gemakkelijke rol krijgt als geweten van zyn grootvader. Zo krijg je maat schappijleer op kunstzinnige wijze, wel aangenaam maar nog geen meeslepend of ontroerend jeugdtheater. 'My Sarie Marais' van Jan van der Mast en Thomas Verbogt door Het Waterhuis. Gezien: zaterdagavond in de Rotter damse Schouwburg (kleine zaal). Door Hans Geleijnse Rome De al eerder door onbe kende verfgooiers bekladde we reldberoemde mozaïeken van de Villa del Casale bij het Siciliaanse plaatsje Piazza Armerina worden met vernietiging bedreigd. Vol gens Gianfranco Villari, de cultu rele toezichthouder in de Sicili aanse provincie Enna, is er onder meer geknoeid met, de overkap pingen die de opgravingen uit de derde eeuw van onze jaartelling tegen zon, vuur en vochtigheid moeten beschermen. De kleurrijke mozaïeken zijn aan gebracht op de vloeren van de Vil la del Casale, ook wel Villa Roma- na genoemd, een buitenverblijf van Romeinse keizers uit de der de eeuw. De Villa Romana is door de Unesco opgenomen in de lijst van te beschermen wereideuitu- reel erfgoed. In een interview met de krant Corriere della Sera onthult Villari dat de bouwers van overkappin gen over de 40 kamers met mozaïeken or dinair plastic hebben ge bruikt in plaats van hit te- en vuurbe- stendige kunststof. Dit spedale materiaal was bij de con structie zo'n 40 jaar geleden wel degelijk besteld. Viilari, wantrouwig geworden door de klimatologische omstan digheden in de mozaïekkamers, stelde de fraude vast bij een eigen onderzoek naar het materiaal. De kans dat het 3500 m2 grote com plex in vlammen opgaat, is vol- Exterieur van de Villa del Casale de wereldberoemde mozaïeken. FatoGPo/HansGeiBijiis* gens Villari levensgroot omdat in de bosrijke omgeving 's zomers regelmatig branden uitbreken. Maar dat is niet de enige bedrei ging voor het unieke mozaïek werk. Villari ontdekte by zijn on derzoek ook dat het in de jaren '50 gestorte beton onder de mozaïe ken aan het wegrotten is. Er is destijds ondeugdelijk materiaal gebruikt, zegt Villari. Het grond water komt er doorheen en dat veroorzaakt dat mozaiek losraakt. Verzakkingen dreigen en ais er niets gebeurt, behoort Villa Rom ana in 20 30 jaar tot het verleden, zo betoogt hij. De 'superintendant' zegt met het interview7 de wereldopinie wakker te willen schudden. Een van de grote problemen is volgens hem dat de autonome regering van Si cilië te weinig geld beschikbaar stelt voor onderhoud en bewaking van het complex. Jaarlijks komen meer dan 600.000 toeristen de cul tuurschat bewonderen. De Corriere della Sera schimpt dat Italië, 'zogenaamd de hoeder van de helft van 's werelds cultu rele erfgoed', onder curatele moet worden gesteld „Villa Romana moet eindelijk als ecii historisch juweel worden behandeld. Mis schien moeten we het daarom aan BUI Gates of een andere Ameri kaanse miljardair schenken, Wij verdienen zo'n schat niet," schrijft de krant Mellencamp album 'John Mellencamp' I a b o I Columbia/ Sony 54.09 min f - mm Dik vier maanden na de Amerikaanse release brengt de nieuwe platen maatschappij van John Mellencamp zijn jongste cd ook in Nederland uit. Doel van deze vertragingstactiek zal zijn geweest het vermijden van de najaarsdrukte, opdat de 'troubadour' uit Bloomington, Indiana nu hier eindelijk meer aandacht zal krijgen. Want ondanks veertien eerde re langspelers, twee hits ('Jack Diane' en 'Paper In Fire') plus enkele memorabele concerten moet Mellencamp (47) het in deze contreien nog steeds doen met een cultstatus. Gegeven de titel van het album plus de overgang naar een ander label denk je al gauw aan een nieuwe start. Maar daar is in muzikaal opzicht (nog) niet veel van terechtgekomen: de man die maar al te vaak wordt geëtiketteerd als de 'Springsteen van het platteland' beweegt zich opde- ze zelfgeproduceerde plaat andermaal tussen folk, country en rock. Waarbij de variatie 'm vooral zit in de gehanteerde tempi en het gebruik van minder voor de hand liggende instrumenten. De viool (van Miriam Sturm dan wel Lisa Germano) domineert als vanouds en is de belang rijkste sfeerbepaler in een repertoire, dat geen moment teleurstelt, doch ook weinig echte verrassingen kent. Hooguit het slotakkoord 'Days Of Farewell' zou als zodanig kunnen worden bestempeld, vanwege het ho ge Talking Heads-gehalte. Vreemd in puur praktische zin'is de bonus van twee uit het archief geplukte live-tracks CYour Life Is Now1 en 'Eden Is Burning') op een aparte schijf. Voor de zuiverheid van het verhaal 'John Mellencamp' misschien wel logisch, maar tegelijkertijd zo onhan dig. Louis Du Moulin

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2