5 'Adviescommissie voor asielbeleid' VERBIJSTEREND' U; Onsterfelijk op een brug Prinses Juliana wil rust op 30 april El Al biedt hulp aan bij enquête Waalkade loopt onder Hongerstaakster in ziekenhuis Jongeren vast na drugshandel Treinen rijden weer Vluchtauto gevonden Leraar Duits voor twaalf jaar cel in de Bijenkorf Stortplaats met een luchtje Toch overleg varkensboeren Recordaantal toeristen Een dag uit duizenden ïTsjsL?; Rotterdams Dagblad Woensdag 24 februari 1999 f L Nijmegen— De Waalkade m Nij megen is vandaag onder water lo pen. Vanmorgen waren de par keerplaatsen bij de kade al onder het Waalwater verdwenen. Het ri vierwater klotste tegen de rand van het hoger gelegen gedeelte. De gemeente sloot de kade af voor verkeer. Later op de dag werden voor de tweede maal dit winterseizoen de bankjes en andere obstakels van de kade verwijderd. Vanavond plaatst de gemeente de waterke- rende schotten van houten plan ken gevuld met paardenmest. Het water zal ongeveer 35 centimeter hoog komen te staan, verwacht de gemeente. Amsterdam Een van de vijftien Turkse vrouwen die al 22 dagen in hongerstaking zyn, is gisteren op genomen in het ziekenhuis. De vrouw raakte bewusteloos. Over de toestand van de vrouw is niets bekend. De Turkse vrouwen, zogenoemde witte illegalen, gingen in honger staking voor een verblijfsvergun ning. Ze eisen afschaffing van de Koppelingswet en een rechtvaar dige regeling voor witte illegalen. Ook de toestand van de overige veertien vrouwen verslechtert. Ze hebben vrijwel allemaal last van duizeligheid en maagpijn. Gorincbem Met de aanhouding van een groep jongeren (17 tot 26 jaar) uit Gorinchem en Sleeuwijk heeft de politie een grootscheeps onderzoek naar handel in amfeta mine en xtc, autokraken, auto diefstallen en inbraken afgerond. Zeven verdachten zitten vast en zullen eerdaags voor de rechter verschijnen. Utrecht Het treinverkeer in Limburg is var ochtend volgens ce normale dienstregeling van start gegaan. Gistermiddag mak te het treinverkeer Beek Elslooen Maastricht gestremd door een rerzakking van een poort van de bovenleiding. Oorzaak daarvan was waarschijnlijk de hevige sneeuwval gisterochtend. AmsterdamDe politie heeft gis teren in Muiden de vluchtauto ge vonden van de oveivallers die maandag in Amsterdam een ge wapende overval op een geldwa gen pleegden. Bij de overval raak- tentwee agenten gewond. De da- de^, 4ie geen geld buit maakten, zijn. nog spoorloos. Onderzoek wees uit dat er explosieven in de auto zaten, hetzelfde materiaal als bij de geldwagen is aangetroffen. HeerlenViee-premier Borst vindt dat er zo snel mogelijk een staatscommissie moet komen die het kabinet binnen vier maanden adviseert over het asielbeleid. Daarbij gaat het voor al om de vraag, welke extra maatregelen nodig zijn boven de afspraken die al in het regeerakkoord over aanscherping van de Vreemdelingenwet zijn gemaakt. Borst zes dit gisteravond op een D66-verkiezingsbijeenkomst in Heerlen. Volgens haar is de poli tiek zelf niet meer bij machte het eens te worden over het asielbe leid. Zij kritiseerde met name de PvdA en de WD, die de campag ne voor de Statenverkiezingen hebben aangegrepen het asielzoe kersbeleid opnieuw ter discussie te stellen. Borst doelde onder meer op de voorstellen van PvdA- fractievoorzitter Meikert die uit geprocedeerde asielzoekers geen opvang meer wil bieden. „En de WD kondigt nu al overal aan dat ook zy morgen weer met een hele lijst nieuwe voorstellen wil ko men," aldus de vice-premier. De door Borst gewenste staats commissie moet worden samen gesteld uit 'verstandige mensen van buiten de politieke arena' die alle voorstellen en suggesties van de afgelopen maanden onder de loep nemen en het kabinet advise ren overwat er naast de afspraken uit het regeerakkoord nog meer kan gebeuren. Borst benadrukte wel dat staatssecretaris Cohen van Justitie intussen wel gewoon moet doorgaan met de uitvoering van de afspraken uit het regeer akkoord. De daarin opgenomen wijziging van de Vreemdelingen wet is bedoeld om de asielproce dure drastisch te verkorten en het aantal statussen voor asielzoekers sterk te verminderen. Verwacht wordt dat Cohen z?jn wetswijzi gingen nog voor de zomer bij de Tweede Kamer zal indienen. De staatssecretaris van Justitie wees het voorstel van Borst overi gens onmiddellijk van de hand. Hij zei geen enkele behoefte te hebben aan een staatscommissie. Ook PvdA-fractievoorzitter Mei kert reageerde niet enthousiast op het voorstel van Borst: „Staats secretaris Cohen komt binnen kort zelf al met voorstellen. Dit lijkt me dus overbodig. Het werkt bovendien onnodig vertragend." Het CDA is dat met Meikert eens. WD-mmister Jorritsma van Eco nomische Zaken is huiverig voor een plan zoals Borst dat heeft voorgesteld. „Er lijkt nu voor het eerst concensus te ontstaan over het asielbeleid. Je moet ontzet tend oppassen voor vertraging." Als alles goed gaat, wordt de brug van het Friese Bartiehiem een Elfstedenmonument met zo'n tienduizend tegeltjes van Makku- mer aardewerk. Wie op een Makkummer tegeltje op de brug onsterfelijk wil worden, moet wel 65 gulden betalen. Gewoonlijk ligt de brug er onooglijk bij. De Groningse kunstenaars Bas Lugthart en Maree Blok ontwierpen echter een even eenvoudig plan om van een doodordinaire brug iets bijzonders te maken, zoals op dit computerfoto-ontwerp is te zien. Foto gpd Den Haag Prinses Juliana heeft gisteren een persoonlijke brief laten uitgaan waarin zij de wens uitspreekt met rust gela ten te worden op haar 90ste ver jaardag op 30 apriL „Deze dag zou ik zelf graag in de kring van mijn eigen familie willen door brengen. Ik verwacht dat u mijn wensen in dezen kunt begrijpen en zult willen respecteren," schrijft de prinses. „Dit bete kent tevens dat ik eventuele blij ken van medeleven en hartelijk heid uiteraard zeer waardeer, maar deze niet meer zal kunnen beantwoorden," aldus Juliana in haar brief. Het verzoek paleis Soestdijk niette overstelpen met attenties en kaartjes voor de jarige prin ses is niet nieuw. Al sinds haar 80ste verjaardag in 1989 laat Ju liana deze oproep jaarlijks via de Rijksvoorlichtingsdienst ver spreiden. Opmerkelijk is wel dat Juliana in de brief verklaart 'niet langer officiële verplichtingen te aan vaarden, omdat 'het optreden naar buiten op mijn hoge leeftijd te veel van mij eist'. Officiële plichtplegingen waren sinds 1990 overigens toch al een zeld zaamheid voor de prinses, In ja nuari 1997 verrichtte zij voor het laatst eèn openbare taak toen ze de nieuwe kazerne van de Mare chaussee in Baam opende. Wel verscheen zij nog bij familieaan gelegenheden, zoals het huwe lijk van prins Maurits en prinses Marilène vorig jaar mei. De persoonlijk verklaring zou volgens de RVD niets te maken hebben met de gezondheid van Juliana, die begin januari in het ziekenhuis werd behandeld aan een stolsel in de bloedvaten van de hersenen. Rotterdam De Zwijndreehter Arjen van de B., voormalig leraar Duits op een scholengemeen schap in Oud-Beijerland, is giste ren door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een celstraf van twaalf jaar. Volgens het Hof staat vast dat de man op zondagmorgen 3 augustus 1997 zijn vrouw met messteken vermoordde. Zijn daad kwam voort uit een relatie met een oud-leerlinge. De man doodde zijn vrouw nadat hij haar had gezegd te willen scheiden en er een flinke ruzie ontstond. Hij vertelde de politie in eerste instantie dat hij de bewuste ochtend door een inbreker werd bedwelmd, waarna hij zijn vrouw dood aantrof. Reeds na enkele da gen bekende hij zijn daad tegen over de politie. Van de B. was een gewaardeerd leraar Duits, in Oud-Beijerland en ook in Zwijndrecht, waar hij eerst jarenlang les heeft gegeven. Hij was bovendien diaken in de kerk en lid van een basissehoolbe- stuur. Van de B. en zijn vrouw hadden samen drie kinderen. Te gen hem was twaalf jaar geëist. De Dordtse rechtbank veroordeelde hem eerder ook tot twaalf jaar ge vangenisstraf. Top-cd's, ruim 400 titels pop en jazz cd's van nationale en internationale topartiesten. Zoais The Corrs. Eros Ranworti Rosenberg Trio, U2, Ce'toe Dion, Bette Midler, Laura Pausini, Frank Boeijen, Jacques Brei en vele anderen. Van 29,95 voor 19,- De Bijenkorf zet de toon. Den Haag De Israëlische vlieg tuigmaatschappij El Al heeft er bij de parlementaire enquêtecom missie Vliegramp Bijlmer op aan gedrongen om U. Danor, ten rijde van de ramp algemeen manager bij El Al, onder ede te verhoren. Zijn collega Chervin getuigde vo rige week vrijdag dat Danor sa men met onder anderen EI Al-me dewerker Plettenberg naar de rampplek is gegaan. Deze verkla ring stond haaks op de uitspraken van Plettenberg eerder die week. In een brief aan de commissie zegt El AI dat zij bereid is aan Danor te vragen of hij naar Neder land wil komen om alsnog onder ede te getuigen. De parlementaire enquêtecommissie had maandag echter al via de Nederlandse am bassade in Tel Aviv contact ge zocht met Danor en gevraagd een verklaring op papier te zetten naar aanleiding van vragen. Aan deze verklaring wordt momenteel gewerkt. Chervin zei vrijdag voor de commissie dat zijn collega Danor hem had verteld dat hij sa men met Plettenberg, een politie agent en iemand van de afdeling onderhoud naar de Bijlmer is ge gaan. Het is nog onbekend of die agent D. Nix was, die eerder ge tuigde niet op de rampplek te zijn geweest. Rijkspolitieman Nix was die avond er op uit gestuurd om vrachtdocumenten op te halen by El Al. Uit een reconstructie van die avond ontbreekt in het ver-, i haal van Nix anderhalf uur. De- agent kon niet aangeven wat hju in die periode heeft gedaan. Nix.-v en Plettenberg hielden ook na het- verhoor van Chervin vast aan hun, verklaring. hedrecht Sliedrecht „Je moet er hiei el- i •ffyiiWi'A ttLd £1 ke dag op bedacht zijn. Als de imiNl^irnilhr*'^| wind zuid-west is en je ramen en (pp zoek naar de provincie deuren niet direct dichtdoet, heb "L 1 -j y je er de rest van de dag last van. Dan krijg je die lucht niet meer het huis uit. Verleden week is er -J nog iemandbij familie gaan sla pen, zo'n last had ie er van." Teunis Redelijkheid wijst naar de overkant van de rivier. Daar ligt de bron van het kwaad, de provinciale vuilstortplaats Der de Merwedehaven, Vuilniswa gens, omgeven door een zwerm meeuwen, markeren in het 65 hectare grote terrein pal tegen de Hollandse Biesboseh de plek waar op dit moment vuil wordt gestort.,De hele haven, die was zo'n dertig meter diep, is al vol gestort. En daar komt nog zo'n twintig meter bovenop," weet Redelijkheid. Vandaag staat er een stevige noord-westen wind. We ruiken niets. „Nee, nu is het afgewind. Maar het afgelopen jaar hebben we het slecht gehad hoor," zegt de Sliedrechtenaar. „Toen was het zeventig procent zuid-wes ten wind. Door het rottingspro ces komen gassen vrij en dat waait dan deze kant op." Als het nou bij stank bleef, was het nog tot daaraan toe. Maar in Sliedrecht zijn ze er inmiddels van overtuigd dat de stortplaats aan Dordtse zijde van de Merwe- de niet bevorderlijk kan zijn voor de gezondheid. Redelijk heid: „Mensen krijgen last van prikkelende ogen, en sommigen krijgen het benauwd. Op den duur gaat dat aan ze vreten, hè." Een vermeend hoog aantal kan kergevallen heeft de onrust ver der doen toenemen. In het keu kentje van de Kringloopwinkel aan de Rivierdijk toont Redelijk heid even later een uittreksel van een Amerikaans onderzoek. Daaruit zou blijken dat bij men sen die in de nabijheid wonen van een vuilstort waaruit gassen ontsnappen vaker kanker voor komt, met name blaaskanker en leukemie onder vrouwen. Op woensdag 3 maart kiest Zuid-Holland de nieuwe Pro vinciale Staten. Een opkomst van rond de vijftig procent zou al heel mooi zijn. Statenverkie-, zingen zijn niet populair. Voor veel mensen is onduidelijk waarvóór ze kiezen, kortom, wat het provinciebestuur nu precies doet. Toch heeft wat er aan Zuid-Hollandplein in Den Haag wordt uitgebroed wel de gelijk gevolgen voor de burger in deze regio. Voorafgaand aan de verkiezingen zoekt het Rot terdams Dagblad naar de In vloed van de provincie. Van daag in: Sliedrecht. Een en ander vormde voor stich ting Kringloopcentrum Slie drecht eind vorig jaar aanleiding in het geweer te komen. Daar mee is het beeld van een kring loopwinkel als bolwerk van link se activisten gauw geschetst, maar niets is minder waar. Re delijkheid lachend: „We doen het niet vanuit onze politieke op vattingen, maar u mag best we ten dat Arie de Huiler (voorzitter van de stichting, red) en ik SG- P'ers zijn. We werken hier met twintig vrijwilligers -allemaal vutters en huisvrouwen, zeg maar. We hebben nu een omzet van 200.000 gulden per jaar, waaraan we 150.000 gulden over houden. Dat gaat allemaal naar goede doelen." Inmiddels heeft Redelijkheid zitting genomen in de omge vingscommissie, waarin omwo nenden met de directie van de afvalberging en andere betrok kenen, zoals de gemeente Slie drecht en Dordrecht, de milieu- De provinciale vuilstort Derde Merwedehaven: bijzuid-westen wind iijdtSliedrechtonderstank en stof. Foto Victor van Breukelen dienst en de GGD, praten over de vuilstort. „Er wordt goed re kening gehouden met ons," con stateert Redelijkheid. „In de eerste helft van dit jaar gaat de GGD een bevolkingsonderzoek houden. Dat hebben we in elk geval bereikt. Verder willen we onderzocht hebben wat er nou in precies in die vuilstortgassen zit. En in het stof dat ook deze kant opwaait." Het onderzoek wordt betaald door de gemeente Dordrecht, die 18 miljoen gulden van de provin cie krijgt om de vuilstort tot 2017 in plaats van 2003 open te hou den. Een overeenkomst waar het Sliedrechts gemeentebestuur tot zijn woede niet in is gekend. Redelijkheid: „Nou wil Dor drecht ook de troep van een naastgelegen vuilstort, Crayen- stein-West, hier dumpen. Daarin zit zo'n 50.000 ton losgestort as best in en verder weten ze het niet, omdat er geen administra tie van is bijgehouden." Als het bevolkingsonderzoek verhoogde risico's aantoont, gaat die verhuizing in elk geval niet door, zo is volgens Redelijk heid beloofd. Maar wat te doen als het onderzoek niets ople vert? Redelijkheid wijfeit- „Tsja, dan houdt het voor ons toch een beetje op." Arie de Ruiter denkt daar evenwel anders over. Fel: „Leden van Provinciale Staten noemden dit de modernste stort plaats van West-Europa. Nou, dit paradepaardje loopt dan wel mank. Want die afvalberg lekt. Er zit een gat in de kleilaag on der de berg en de damwanden lekken. Daardoor moet drie keer zoveel grondwater uit de stort worden gepompt. Dat wordt zo maar op de Merwede geloosd." De rol van de provincie is twee slachtig, vinden beiden. De pro vincie geeft mede de vergunnin gen af voor de vuilstort, die wordt geexploiteerd door AVM. Dat is een onderdeel van het Provinciaal Afvalverwijderings- bedrijf Zuid-Holland (PROAV), waarvan de provincie de enige aandeelhouder is. Zo kon het ge beuren dat milieu-gedeputeerde Wolf de PROAV, waar twee colle ga-gedeputeerden commissaris zijn, onlangs na een stroom kla- chen uit Sliedrecht waarschuw de afdoende maatregelen te ne men om de overlast tot een mini mum te beperken. Zo tikt de rechterhand de linkerhand op de vingers. Onlangs heeft SP- Kamerlid Remi Poppe de kwes tie aangekaart bij minister Pronk (Milieu), terwijl in de Slle- drechtse raad stemmen opgaan desnoods via de rechter stilleg ging van de stortplaats af te dwingen als de overlast blijft. „We zullen geen procedure on benut laten om de voorgenomen uitbreiding tegen te gaan of zelfs tot sluiting te komen," meldt een grimmige wethouder A.J. den Besten. „We hebben al een gespeciali seerde advocaat als adviseur in de arm genomen." Alle reden voor de provincie ui terste zorgvuldigheid te betrach ten, want bij voortijdige sluiting zit ze met een enorm afvalpro bleem opgezadeld. Zover zal Provinciale Staten het niet graag laten komen. Desondanks is Redelijkheid optimistisch. „Als blijkt dat de stortplaats schadelijk is voor de gezondheid van omwonenden, denk ik dat de provincie hem sluit Bat is verantwoordelijkheid die ze voor haar inwoners heeft." Morgen: Nieuwerkerk aan den IJssel Den Haag Minister Apotheker (Landbouw) wil toch met de orga nisaties van varkenshouders pra ten over een schadevergoeding voor de inkrimping van hun vee stapel Hij zei dit gisteren in reac tie op de uitspraak van de presi dent van de rechtbank in Den Haag, dat de werking van de var- kenswet moet worden opgeschort tot in een bodemprocedure is vastgesteld of er een schadever goeding moet komen. De WD wil nog deze week een spoedoverleg over de kwestie die volgens dc party belangrijk ge noeg is om de woordvoerders van de Tweede Kamer terug te roepen van het reces. WD-Kamerlid Op laat noemt het merkwaardig dat minister Apotheker allerlei over leggen aankondigt, behalve met de Kamer. De VVD'er wil ophelde ring van hem over de gevolgen van de uitspraak van de rechter. De gesprekken met de Neder landse Vakbond van Varkenshou ders en de landbouworganisatie LTO gaan vooralsnog alleen over de korting die al is toegepast toen de wet m werking trad, een in krimping per varkensbedrijf met tien procent. Apotheker wil de nog resterende korting van nog eens tien procent met door laten gaan. Hij probeert dat door mid del van 'flankerend beleid', zoals het vueien van vdi kens mei mi lieuvriendelijk voer. LTO-Nederland is tevreden met de uitspraak van de minister. „De minister zal echter wel met een goede schadevergoeding moeten komen," laat de bond weten. Leidschendam Nederland is vo rig jaar bezocht door een record aantalvan 9,1 miljoen buitenland se toeristen. Vijf procent meer dan m 1997. Volgens het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) gaven deze vakantiegan gers bij elkaar 13,4 miljard gulden uit. Ruim 1 miljard meer dan in het jaar daarvoor. Ook vorig jaar kwamen de meeste toeristen opnieuw uit Duitsland. Bijna 2,7 miljoen Duitse vakantie gangers zorgden ervoor dat voor nei eerst in de geschiedenis de grens van 10 miljoen overnachtin gen ruimschoots werd overschre den (10,8). De Britten nemen met ruim 3 miljoen overnachtingen de tweede plaats in; de Verenigde Staten volgen met 1,8 als derde. De westerse mens is een tijdmens. Time-management is de filosofie geworden. „Wij westerlingen zijn er enorm mee be2ig," stelt Ineke Strouken. directeur van het Neder lands Centrum voor Volkscultuur vast Zij heeft van het onderwerp tijd' haar vak gemaakt. Zo doet Strouken nu onderzoek naar de manier waarop we de millenniumwisseling gaan beleven. „De vraag is: gaat tijd voor ons nog belangrijker worden? Zijn we na 2000 helemaal ssn tijdmens?" Strouken laat niet na erop te wijzen dat tijd toch vooral ons westerlin gen bezighoudt. „Als de zomertijd ingaat, krijgt ons centrum telefoon tjes met de vraag wat de échte tijd nu is." Vroeger hadden we de wis seling van de seizoenen, maar mis schien moet je zeggen dat het na paus Gregorius XIII pas goed is misgegaan. Op 24 februari 1582 kondigt hij in een pauselijke bul een hervorming van de Juliaanse kalender aan. De elf dagen die de kalender van de seizoenen is gaan afwijken, worden in een keer overgeslagen: op 4 oktober 1582 zal onmiddeP lijk 15 oktober volgen. Ook alle schnkkeljaren op een vol eeuwtal dat met door 400 deelbaar is, zuüeri vervallen. Zo wordt 1900 geen schnkkeljaar en zal 2000 het wel zijn. Tijd heeft de mens voor goed in de greep genomen. Strou ken: „De vraag is: kunnen we dat nog altijd aan?" HENK RU IJL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1