9 Asielzoekerscentrum moeilijk te verkopen itetterfams Dagblad 'Het is als jullie hier in de zaal. Alleen iets meer kleurtjes' Vrijspraak voor verdachte van snackbar-overvaïlen 'Kruimeltje' rent kerk Maasbach uit <\E Jonge Maassluizer na steken met glas en schaar veroordeeld Fractieleider van Hoeks Weizijn weg Ontsluiting Maassluise woonwijk Het Balkon kan bij Mozartlaan Sloopauto's in brand Volgende week duidelijkheid opvolging De Nie GRATIS NAAR bij een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad. i ÖJa, noteer mij voor zo'n kwartaalabonnement. De eerst® twee weken zijn gratis daarna betaal Ik automatisch 31,98 per maand I Of bel gratis 0800-0642 T {Gjodès. Mode ir. maat 40 t/m 60 DAMESMODE - LINGERIE - BADKLEDING Oostdijk 56 - Oud-Bei jerlcmd - Tel. 0186 - 640823 Rotterdams Dagblad UI m Waterweg Vrijdag 26 februari 1999 Door Marc Floor Vlaardingen Je kan het nog zo leuk verpakken, een asiel zoekerscentrum aan je stads bewoners verkopen blijft zo ongeveer de moeilijkste taak die je tegenwoordig kan be denken. De handschoenen van het Vlaar- dingse college van b en w en van het COA waren gisteravond van het zuiverste fluweel, maar de in formatiebijeenkomst over de eventuele komst van een asielzoe kerscentrum naar de stad veran derde al snel in emotionele scheldpartij. Bommenleggers zouden er worden gehuisvest, au tovandalen en wat al met meer, aangestuurd door duistere krach ten uit het Oosten. Hoewel de komst van het asiel zoekerscentrum naar het Vlaar- dingse industrieterrein De Ver gulde Hand nog niet zeker is, achtte de gemeente gisteren de tijd rijp de bewoners van de West- wijk te informeren over de gang van zaken. Het college van b en w is zelf al over de streep en kijkt momenteel met het COA -dat straks het asielzoekerscentrum moet gaan runnen - naar de haal baarheid van het plan. Zo wordt er bodemonderzoek verricht op het aangewezen terrein van drie hec tare om uit te vinden of dat straks wel de huisvesting van vierhon derd asielzoekers kan dragen. „Het is een locatie waar een be- drijfsbestemming op rust waar aan voorlopig met kan worden voldaanhield wethouder Kool het ongeveer zeventigkoppig pu bliek in de aula van de Aquama rijn school voor. „Dus is er ruimte om er in de tussentijd wat anders mee te doen." Om de tijdrovende artikel 19-pro- ceaure te mijden, waarmee een bestemmingsplan moet worden - 'gewijzigd, zal de gemeente een beroep gaan doen op de zogehe ten artikel 17-proeedure. Daar- mee kan het bestemmingsplan tij- delijk worden aangepast via een veel snellere procedure. "Want na vijfjaar moet het asielzoekerscen trum weer verdwijnen om plaats te maken voor het bedrijfsleven. „En vijf jaar betekent voor ons ook echt vijfjaar," stelde Kool ge rust. Kon wethouder Kool zijn verhaal nog in betrekkelijke rust houden, de volgende spreekster, J. van der Valk van het COA, kreeg het aan merkelijk moeilijker. Ze probeer- de het eerst nog vrolijk therapeu- tisch met opmerkingen als 'Ik zou h^t er ook benauwd van krijgen "=swaiMk in een keer vierhonderd voor mijn deur kreeg', i, !38S&raakte al snel van haar apro- r*t* possdoor commentaar vanuit de 12 zaag -"1, Zo ,ïeverde haar opmerking dat **-<• economische asielzoekers al in hef9anmeldcentrum uit de aan- 1 voer*worden geschift en niet pas in het asielzoekerscentrum alom schamper gelach op. En de infor- o. matie dat er in Nederland nu zo'n tweehonderdvijftig asielzoekers centra zijn kreeg als respons dat De emoties liepen gisteravond hoog op in de aula van de Vlaardingse Aquamarijnschool waar het college van b enw en het COA een informatieavond hielden over het asielzoekerscentrum dat misschien naar Vlaardingen zal komen. Foto Roei Dijkstra dat 'er al veel te veel zijn.' Op de laatste spreker H. van der Aa, di recteur van het asielzoekerscen trum in De Lier, werd het zo onge veer prijsschieten. Met onver woestbare vrolijkheid probeerde de directeur de zaal te ontspan nen. „De populatie in een asiel zoekerscentrum is eigenlijk net zo divers als jullie hier in de zaal," glimlachte hij nerveusjes.Alleen dan wat meer kleurtjes hè." Bij de tijd dat het publiek vragen kon gaan stellen, was de sfeer op z'n minst in een deel van de zaal agressief, zo niet dreigend. Ant woorden op kritische vragen wer den amper afgewacht. Wie betaal de nou bijvoorbeeld die proefbo ringen die momenteel worden ge houden op het terrein waar het centrum straks misschien komt? Kool zei ervan uit te gaan dat het COA dat zal doen. „Dat zijn alle maal zaken die voor hun rekening moeten gaan komen." Een vragenstelster oogstte het eerste applaus van de avond met haar opmerking dat 95 procent van de asielzoekers economisch vluchteling is, waar de gemeente Vlaardingen zich dan misschien verantwoordelijk voor mag voe len, maar zij niet. Het panel van b en w en COA hadden de grootste moeite antwoord te geven op de vragen, die overigens in de regel meer mededelingen waren dan daadwerkelijke vragen. De plek waar het asielzoekerscentum, op bedrijventerrein De Vergulde Hand, zou moeten komen. Foto Fred libochant/Roel Dijkstra In die mededelingen kwamen woorden voor als bommenleg gers, duistere krachten, vernielde auto's en zelfs nog even de Bijl merramp. Het waren slechts en kelen die luidruchtige betogen hielden waarin dit soort zaken centraal stonden, maar de vreemdste uitlatingen konden op applaus rekenen. „De Derde We reldoorlog is al jaren aan de gang," riep een meneer met rood aangelopen hoofd. „In Kosovo snijden ze elkaar de keel af en dat komt heel langzaam dichterbij. Daar kan u niks aan doen meneer Stam, dat zijn duistere machten." Uit de brei van ongekanaliseerde woede viel de gebruikelijke scep sis tegen de komst van het asiel zoekerscentrum te destilleren: het doet de veiligheid op straat geen goed, niemand wil er eentje in de achtertuin hebben en het gros van de bewoners is profiteur van de Nederlandse staat. Daar kwam nog bij dat de alloch tone pr de laatste tijd niet bijzon der goed heeft gedraaid. Dat leid de tot vragen als 'wat als een troep Koerden mijn geparkeerde auto de vernieling m helpt' en 'wat als ze mijn huis als Amerikaanse am bassade gebruiken?' Tot uiteinde lijk de langverwachte uitsmijter kwam in de opmerking: „Ik voel me een buitenlander in eigen land." Burgemeester Stam liet de woede gelaten over zich heenkomen. Probeerde de beurt te geven aan minder agressief ogende vragers, maar die waren er weinig. Of het aan de dreigende sfeer lag of aan de toon van de discussie, of aan dat ze er misschien wel niet wa ren, mensen die weinig of geen bezwaar tegen het asielzoekers centrum hadden deden hun mond amper open. Stam kwam met kalme en over- vriendelijke antwoorden als „Mis schien heb ik niet gezegd wat u verstaan heeft, maar ik kan het ook mis hebben." Ook hij was zich er wel van bewust dat het deze avond om gevoelige materie ging, waarover meestal niet in vredelie vendheid wordt gedebatteerd. Ook moest het college van b en w meermaals vechten tegen de stel ling dat alles al lang in kannen en kruiken was en de bewoners van de Westwijk eigenlijk al voor het voldongen feit van de komst van het asielzoekerscentrum stonden. Meermaals werd gesuggereerd een referendum over de komst van het asielzoekerscentrum te houden 'zoals in Gorkum'. Of Stam dat met kon regelen. „Dat is niet aan mij maar aan de raad," antwoordde hij. Het leverde de kreet op: „Zie je, weer de gemeen teraad die alles beslist!" Rotterdam/Schiedam De Rotter damse rechtbank heeft de 23-jari- ge Schiedammer B. El A vrijge sproken van twee overvallen op snackbars. De man werd ervan verdacht in oktobervorig jaar met een pistool een zaak in Schiedam en een zaak in Vlaardingen te hebben beroofd. De rechtbank achtte echter niet bewezen dat Ei A, de dader was. De Schiedammer werd ervan ver dacht op 4 oktober '97 een overval op een snackbar in zijn woon plaats te hebben gepleegd, omdat de uitbater van de zaak meende El A aan zijn stem te hebben her kend. Vlak voor sluitingstijd was een man binnengekomen, die met een pistool de inhoud van de kassa eiste. De overvaller zette daarbij een mes op de keel van de snackbareigenaar, om duidelijk te maken dat het hem ernst was. Hij kon er vandoor gaan met een buit van 1800 gulden. De overval ler was onherkenbaar doordat hij een capuchon over zijn hoofd had getrokken en de rest van zijn ge zicht met gaas had omwikkeld. Het slachtoffer meende echter in hem zijn voormalige vaste klant El A. te herkennen, met wie hij in het verleden ruzie had gehad Ei A zou daarbij hebben geroepen: „Pas maar op, een overval is zo op gezet!" Een overval op 31 oktober '97 op een Vlaardingse snackbar was El A tenlastegelegd omdat kleding met zijn DNA was gevon den in een park waar een getuige de overvaller kledingstukken had zien uittrekken. De politie vond in de bosjes onder meer een pa troonhouder, een jas en twee T- shirts die van de Schiedammer af komstig bleken te zijn. Voor de rechtbank verklaarde El A. dat de ze kleding door de overvaller van hem moest zijn gestolen. El A's raadsvrouwe G.L.M. Lenssen had bij de behandeling van de zaak op 10 februari de rechter gevraagd het Openbaar Ministerie niet-ontvankelijk te verklaren in de vervolging van haar cliënt Politie en justitie zou den een hele rits processen-ver baal te laat aan het dossier hebben toegevoegd of in het geheel niet hebben opgemaakt. De rechtbank ging echter niet mee in de niet-ontvankelijkheids- verklaring. Wel erkende zij dat politie en justitie fouten hadden gemaakt, maar die waren niet dusdanig ernstig dat El A. in zijn verdediging werd geschaad. Maar deze verklaring was zuiver van theoretisch belang, aangezien de Schiedammer van alle feiten werd vrijgesproken. Rotterdam/Maassluis—De 18-jari- ge Maasluizer G. S. is door de Rot terdamse rechtbank veroordeeld tot zes maanden jeugdgevangenis voor zware mishandeling, bedrei ging met de dood, en vernieling. De jongeman kreeg daarnaast zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. S. had in de zomer van 1997 met een glas scherf een man in hals en arm ge stoken met wie hij een homofiele relatie had gehad. S. had niet kun nen verkroppen dat zijn vriend het uitmaakte om het met een an der aan te leggen. „Deze actie had dodelijk gevolg kunnen hebben indien met de glasscherf de hals slagader was geraakt," gaf de rechtbank als motivatie op de ver oordeling. Daarnaast had S. een 57-jarige Maassluizer in de buik gestoken met een schaar en diens auto flink vernield door ertegen aan te schoppen. S. was de pleeg zoon van het slachtoffer, en woon de bij hem in. De pleegvader be toogde eerder tijdens de behande ling van de zaak dat S. door psy chische problemen tot zijn daden was gekomen en daarvoor profes sionele hulp nodig had. Maar de rechtbank constateerde dat on derzoek bij S. geen psychologi sche stoornis had opgeleverd, en dat de Maassluizer volledig toere keningsvatbaar kon worden ge acht voor zijn daden. Wel advi seerde de rechter behandeling van S. door het Riagg, omdat zijn karakter narcistische trekken en extreme naïviteit vertoont. De veroordeling was conform de wens van S.' raadsman C. J. Nop pen, die zes maanden celstraf had gevraagd, door zijn cliënt te vol brengen in een jeugdgevangenis. Het Openbaar Ministerie had lie ver gezien dat de Maassluizer vol gens het volwassenenrecht was veroordeeld omdat hij weliswaar drie van de vier tenlasteleggingen op 17-jarige leeftijd pleegde, maar ook eentje op 18-jarige leeftijd. G. S. zal nu vrijwel onmiddellijk op vrije voeten komen. De veroordeling is namelijk gelijk aan zijn voorarrest, die hij van de rechtbank van zijn straf mocht af trekken. Hoek van Holland Fractielei der Moerman van Hoeks Wel zijn heeft gisteravond afscheid genomen van de deelgemeen- teraad in Hoek van Holland.- Hij legt zjjn functieper 1 maart neer. Moerman, die vorig jaar april, samen met partijgenoot Van Os in de raad werd gekozen voor de lokale groepering, is van mening dat hij zijn dage lijks werk als algemeen direc teur van Unicum Beheer, niet langer kan combineren met het raadswerk. Bovendien heeft zijn ontslag te maken met de ontwikkelingen van het Waterwegcentrum. Daar z0h twee van zijn bedrijven nauw bij betrokken en Moerman vj/il een vermenging van functies voorkomen. Wie hem in de deelraad op volgt is nog niet duidelijk. Vol gens de kieslijst is Bob van Aalst daarvoor de aangewezen man, maar hij heeft onlangs bedankt als burgerlid van de commissie buitenruimte en is vrijwel zeker niet beschikbaar. Maassluis De tweede ontslui- tingsweg naar de te realiseren woonwijk Het Balkon komt, als het aan wethouder Frank Koen ligt, niet bij de Uiverlaan. De Maassluise wethouder ruimtelij ke ordening voelt veel meer voor een een weg in het verlengde van de Mozartlaan. Onderzoek naar zowel een verbinding onder als over het spoor is momenteel gaan de. Voordeel van de Mozartlaan is dat daar bij de spoorlijn geen wo- Schiedam Een drietal sloopau to's vloog de afgelopen nacht rond een uur in brand in Schiedam. De brandweer wist de wagens, die al ledrie geparkeerd stonden in de Couwenhovenstraat, snel te blus sen. Een auto brandde volledig uit, de twee anderen raakten zwaar beschadigd. De ooraaak van de brand is met bekend. ningen staan die last kunnen heb ben van een eventuele oprit van een brug. Bij een eerdere gelegen heid gaf Koen al aan het moeilijk te verteren te vinden dat het wo nen aan de Uiverlaan onder druk zou komen te staan. Ook de bewo ners van de eerste Merellaan-flat zouden bij een ontsluiting nabij station Maassluis West worden benadeeld. Bovendien zou de weg vanaf de Uiverlaan een bocht moeten maken richting station, even later gevolgd door de oprit van de brug over het spoor. Een nogal moeilijke, en kostbare, con structie. De nieuwe toegangsweg moet samen met de spoorweg overgang by de Govert van Wijn kade (die overigens een stuk westwaarts wordt verplaatst) de buitendijkse woonwijk Het Bal kon ontsluiten. De gemeente is momenteel, samen met woning stichting WSM en twee project ontwikkelaars, de realisering van de zo'n 800 woningen tellende wijk aan het onderzoeken. Vanaf het begin is de ontsluiting daarbij een groot knelpunt. j Schiedam Alles wat simpelweg te verplaatsen valt en een duide lijk beeld van deze tijd geeft zal worden verwijderd. De Lange Haven zal er zondag uit moeten zien als, pak 'm beet, een jaar of tachtig geleden. Want er worden opnamen gemaakt voor de Ne derlandse speelfilm Kruimeltje en die speelt zich af in de jaren twintig van deze eeuw. Er zijn honderden figuranten no dig en die moeten ook al aan die specifieke tijdseisen voldoen. Niet te modem gekapt, geen vrouwen met kort haar en een beetje normaal postuur graag. Boven de confectiemaat 52 kom je als man niet in aanmerking. Ze hebben ze graag een beetje ruig. Lang haar en een wilde baard, dat was 'in' in die tijd. 'Schiedam' heeft de primeur. Het zijn de allereerste opnamen voor de door Maria Peters (be kend van 'De Tasjesdief) gere gisseerde familiefilm, naar het gelijknamige boek van Chris van Abkoude. De komende weken zullen ook opnamen worden ge maakt in onder meer Maassluis, Delfshaven, Dordrecht en Delft. Het is de bedoeling dat de film eind december dit jaar in pre miere gaat. Korenbeurs De opnamen van zondag spelen zich, vanaf circa negen uur 's ochtends, in eerste instantie af bij De Korenbeurs. Daarna ver plaatst de set zich naar de Appel- marktbrug. In de opname die wordt gemaakt zal te zien zijn hoe 'Kruimeltje' (een rol van Ruud Feitkamp) de kerk uit rent. De kerk van Johan Maasbach Wereldzending is voor de opna men beschikbaar gesteld. Zoals ook de huurders van De Koren beurs alle medewerking hebben toegezegd. Het wordt geacht de cember te zijn En dus ligt er zondag een boot volgeladen met kerstbomen in de Lange Haven en sneeuwt het ook nog. Vorige wee1" was dat witte decor er al op natuurlijke wijze, maar toen was productie maatschappij Shooting Star nog niet gereed. De vele kostuums waren niet klaar en ook een aantal andere zaken moest nog gebeuren. En daarom zullen sneeuwkanonnen zondag voor een winterse aan blik op de Lange Haven moeten zorgen. De opnamen zullen zondag de gehele dag in beslag nemen. Morgen wordt al druk gewerkt aan de voorbereidingen om alle '1999-taferelen' uit het beeld te weren. Bewoners is schriftelijk en via borden gemeld dat alle auto's vanaf vroeg in de ochtend moe ten zijn zijn verdwenen. Aan het eind van de middag moeten de opnamen zjjn geklaard. Maasland Het CDA buigt zich volgende week over de opvolging van de zaterdag overleden wet houder Leen de Nie. De kans is groot dat Pleun Quak, die sinds twee maanden al 'invalt' voor De Nie, langer zal blijven werken als wethouder van het CDA Uit pië teit met de overledene is er deze week nog niet gesproken over de vandaag begraven De Nie. De wethouderspost van het CDA werd al tijdelijk opgevuld door Quak, die had toegezegd dit voor een half jaar te willen doen, Quak zelf houdt er rekening mee dat hem zal worden gevraagd langer wethouder te blijven, al weet hij dat er dan naast zijn baan bij de Rabobank en zijn wethouders- werk bij Maasland weinig vrije tijd over zal blijven. Quak, die vo rig jaar afscheid nam na twaalf jaar raadslid te zijn geweest, lijkt echter de beste kandidaat. „We hadden in hem al een ideale ver vanger aldus fractievoorzitter Cynthia Hoefman. Neem nu een kwartaalabonnement met auto matische betaling op het Rotterdams Dagblad en ontvang twee kaartjes voor één van de Rotterdamse Pathé bioscopen cadeau. j Voort: Naam: m/v Nr: Postcode: Telefoon: (i.v.m. controle bezorging) I Handtekening: Bank/gironr.; Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service I Antwoordnummer 1S79, 3QOO vb Rotterdam I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3