10 Kombrink overleeft OBR-debat Kinderen ontraden leeftijdsgenoten enge films Raad haalt na strop uit naar OBR, accountants en belastingdienst Jongensgroep Romeo praat mee over toekomst muziekschool Interlokale studenten-sociëteit Opstelten op bres voor allochtone sollicitant Wasbeer Bibi keert niet terug naar Rotterdam Gedeeltelijke arbeidsplicht moeders in bijstand Strenger met nachtvluchten Vakbond roept taxichauffeurs op om RTC-regeling niet te tekenen Rotterdams Dagblad I =r. n_ I Vrijdag 25 februari 1999 RotterdamBijstandsmoeders in Rotterdam krijgen slechts een ge deeltelijke arbeidsplicht als hun kinderen negen jaar of ouder zijn. Wethouder Van der Tak (sociale zaken) legt daarmee vrouwen met kinderen van vijf tot negen jaar geen sollicitatieplicht op. Dat zei hij gisteravond tijdens de behan deling van de nota bestrijding so ciaal isolement en armoede in de gemeenteraad. Van der Tak probeert zo op 'een hele eerlijke manier' om te gaan met bijstandsmoeders. „Natuur lijk hebben we van het rijk een maatregel aan ons broek dat vrou wen moeten solliciteren als het jongste kind vijfjaar wordt. Maar wij kijken hier naar de individue le situatie van die vrouwen. Voor vrouwen met kinderen van negen jaar en ouder proberen we een deeltijdbaan te vinden, maar we respecteren het ook als vrouwen zelf voor de kinderen willen zor gen." Vaak blijkt volgens Van der Tak dat het voor vrouwen met kinde ren in de leeftijd van vijf tot ne gen jaar onmogelijk is om te be ginnen met een deeltijdbaan en daarom krijgen die vrouwen in Rotterdam niet te maken met de zogenoemde 'deeltijdsarbeids plicht'. Het besluit van ,de Rotterdamse raad lijkt haaks te staan op de op vattingen van staatssecretaris Verstand van sociale zaken. Die wil juist dat bijstandsvrouwen met kinderen een baan accepte ren wanneer ze die krijgen aange boden. De FNV pleit voor een kos- ten-baten analyse, zodat duidelijk wordt wat voor de overheid aan trekkelijk is: bijstandsvrouwen verplichten te werken, of ze voor de kinderen laten zorgen. De voltallige gemeenteraad stem de gisteravond in met de nota be strijding sociaal isolement en ar moede. Onderdeel van het nieuwe beleid is de oprichting van tien meldpunten in de stad voor schuldhulpverlening. De meld punten gaan op 1 juli van start. Per jaar zullen zo'n 5000 huishou dens worden benaderd die finan cieel in de problemen zijn geko men. De Stadspartij vond dat aantal veel te laag. „In de stad leven 20.000 tot 26.000 mensen die schuldproblemen hebben. In dit tempo duurt het zes tot acht jaar voordat we die mensen kunnen helpen en dan hebben we het nog niet over de nieuwe groep mensen die schulden maken," zei M. Cou- wenberg. Haar motie om jaarlijks meer mensen te helpen vond al leen steun by de Socialistische Partij. Van der Tak wil eerst afwachten hoe de meldpunten gaan lopen. „De ambitie ligt niet laag, We hel pen zo'n 5000 mensen per jaar en dat is heel wat. We moeten eerst iets opbouwen. De motie komt daarom te vroeg. Dit is veel te snel Laten we nu maar eerst be ginnen." RotterdamDe gemeente Rotter dam is van plan er strenger dan nu op toe te zien, dat op Rotter dam Aiiport het aantal nacht vluchten binnen de perken blijft Nadat Stadspartij-raadslid M. M. M. Kneepkens gisteren wees op een jaarlijkse overschrij ding van de afgesproken grenzen en de gemeente vergeleek met een slappe 'papieren tijger', be loofde wethouder H.J. Simons (economische zaken) dat. er zo snel mogelijk tijdelijke 'juridi sche maatregelen komen om het nachtregime te handhaven'. In maart of april zal Simons bo vendien de raad een vastomlijnd plan voorleggen, dat de tijdelijke maatregelen moet vervangen. Kneepkens toonde zich tevreden met die beloofde 'inspanningsver plichting'. Hij wees wel alvast op het aanstaande voetbalkampioen schap Euro 200Ö. „Dan zullen we weer geconfronteerd worden met allerlei firma's die voetballers en supportertillen vervoeren." Eerder sprak ook reeds J.M. Leemhuis-Stout, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, Rotterdam aan op de overschrij ding van het aantal nachtvluch ten. Vliegtuigen, die groter zijn dan zes ton, mogen maar vijfhon derd keer in Rotterdam *s nachts landen. In de eerste negen maan den van het vorig jaar gebeurde dat al liefst zevenhonderd keer, wat een flinke toename was-in vergelijking tot voorgaande jaren. Die actie van Leemhuis-Stout be vreemdt PvdA-raadslid R.M. van Middelkoop. „Het is wat raar dat ze ons hierover aanschiet. Waar om wendt ze zich niet gewoon tot de minister van Verkeer eh Wa terstaat?" Rotterdam Wethouder Kombrink heeft gisteren het raads- debat over het mislukte computersysteem bij het Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam (OBR) zonder kleerscheuren over leefd. Een ruime meerderheid in de Rotterdamse gemeenteraad vond gisteren dat de wethouder weinig verwijten treffen voor de miljoenenstrop bij het Rotterdamse grondbedrijf. Harde woorden waren er slechts voor de dienstleiding zelf, in het bij zonder voor voormalig directeur G. Beijer. Zijdelings kregen ook de accoun- over de handel en wandel van het tantsdienst en de bestuursdienst ervan langs van de Rotterdamse politiek. De gehele raad stemde in met een motie, die het college op draagt nog eens te bekijken of het Rotterdamse bestuursmodel niet aan herziening toe is. Maar dat was dan ook het enige waarmee de raad blijk gaf van zijn ergernis college. Een motie van afkeuring over de daden van Kombrink kreeg slechts steun van SP en Stadspar tij. De fracties van die partijen wa ren ook de enige die stemden voor een motie van afkeuring. Maar dat vond onder andere de PvdA- fractie veel te ver gaan. Fractie voorzitter Van Dijk (PvdA): „Er is geen sprake van verwijtbaar han delen of nalatigheid door het col lege. En de wethouder heeft ade quaat gehandeld. Goed, er is geen reden hem een pluim te geven. Maar hij heeft gedaan wat mocht worden verwacht." Problemen Wethouder Kombrink werd pas deze zomer op de hoogte gesteld van al jaren voortdurende proble men rond een nieuw computer netwerk bij het OBR. Het kostte bij aanschaf 2,7 miljoen gulden, maar kostte vijf jaar later bijna negen miljoen. En toen werkte het systeem nog niet. De ge schrokken wethouder gaf direct opdracht alle werkzaamheden aan het nieuwe netwerk stop te zetten. Raadsleden waren daar op zich tevreaen over, maar vroegen zich toch wel af boe het zover had kunnen komen. De voormalige OBR-topman Beij er nam onlangs alle schuld op zich in een interview in het Rotter dams Dagblad. „Er was maar één verantwoordelijke en dat was ik zelf," zei hij. Maar dat dezelfde topman liet doorschemeren dat het hier maar om een marginale kwestie ging en dat aller ophef overdreven was, zorgde voor veel ergernis binnen de raad. „Die op merkingen waren ergerniswek kend en laakb. zei Van Dijk, die er even aar n tierde dat ne gen miljoen aan gemeenschaps geld verspild was. Eerder op de dag had P. Aubert (PvdA) tijdens een vergadering van de raadscommissie personeel en organisatie voorgesteld dat de gemeenteraad, bijvoorbeeld in de raadscommissie personeel en or ganisatie, voortaan het verloop van grote automatiseringsprojec ten bij de verschillende diensten in de gaten houdt. Het initiatief voor zulk toezicht moet vanuit de politiek zelf komen, vindt Aubert. „Want bij de diensten zou men kunnen denken: "We hebben hele maal geen pottenkijkers nodig. We moeten ze tegen zo'n vorm van bedrijfsblindheid in bescher ming nemen. Wethouder H. van den Muijsenberg beloofde het voorstel van de PvdA'er in het col lege te bespreken. DoorEefje Oomen Rotterdam - Het zal de vier man nen van Roméo nog maar zelden overkomen. Zingen voor een pu bliek dat nog nooit één noot van hun muziek heeft gehoord. „Ze spelen arrenbie. Geloof ik," fluis tert één van de muziekleraressen tegen haar buurman. Samen met zo'n honderd andere docenten luisterde ze gisteren naar een spe ciaal, besloten optreden van de superpopulaire jongensgroep, in de aula van de SKVR-school aan de Willem Buytewechstraat. Clifton, Milton, Julian en Spencer pakken, uit met de hit van vorig jaar 'Coming Home'. Toepasse lijk, want op deze locatie liggen, zoals Julian later uitlegt, 'de roots' van de band. Het was tijdens de zanglessen in dit oude gebouw, dat de vier mannen elkaar voor het eerst troffen. Nu zijn ze even terug, niet alleen om uit nostalgie een nummertje te zingen, maar vooral om hun licht te laten schij nen op het gespreksonderwerp van de ochtend: hoe bereikt de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam (SKVR) jongeren in achterstandswijken? De mannen, die hun carrière -j.p de muziek school in Delfshaven startten, zijn uitgenodigd ommet de aanwezige docenten in discussie te gaan. Het beste idee om de populariteit van het muziek-en dansonderwijs te vergroten, komt echter pas na het debat. Napratend met de an dere bandleden, stelt Clifton voor om onder eigen naam een mu ziekopleiding in het Oude Westen te beginnen. Een 'Roméoschool', naar het voorbeeld van de Paul McCartneyschooi. „Echt, gaan we doen, zodra we genoeg geld heb ben." Eerst moet, legt Julian uit, Roméo Europa nog veroveren, Azië, en dan de Verenigde Staten. „Dan hebben we wel de centen, om zoiets op te zetten voor de jon geren in deze buurt." Boter bij de vis, denkt Saskia van Schalk van de pr-afdeling van de SKVR. De r&b-groep Roméo zingt 'Coming Home' in de muziekschool aan de Willem Buytewechs traat; de plek in Delfshaven waar zij hun muziekcarriè- re begonnen. Foto Niels van der Hoeven/Rotter dams Dagblad. Vraagt direct: „Misschien kunnen jullie eerder al een paar gastles sen geven?" „Tuurlijk," bieden de vier zangers royaal aan. „Geen probleem." De discussie in Delfshaven maakt deel uit van een reeks brainstorm sessies over de nieuwe beleidsno titie voor de jaren 2002-2005. In het plan 'Tot diep in de stad', dat begin april in de gemeenteraad wordt besproken, maakt de SKVR zich sterk voor een betere sprei ding van het onderwijs in muziek, dans, theater en beeldende kunst, 'ook onder de lagere sociale klas sen.' Door de 'oude-wijk-projecten', die eind jaren zeventig van start gin gen, is de SKVR al een bekend be grip, ook in minder welvarende buurten in Crooswijk, Spangen, het Oude Westen en de Afrikaner- buurt. Nu gaat het er volgens di recteur Henk Mali om, de deelna me van de bewoners in deze wij ken verder te vergroten. „Want, laten we wei zijn, het dans-en mu ziekonderwijs is nogal altijd meer 'Kralingen', dan 'Crooswijk'." Speerpunt in het nieuwe beleid, wordt ook het onderwijs voor jon geren en kinderen. „We leggen nu nog de nadruk op de opleidingen voor volwassenen. In de toekomst willen we dat accent versehui- .ven." Hoe dat moet, daarover worden de aanwezigen in de Delfhavense muziekschool het niet eens. Eén van de docenten in de zaal: „Wil je jongeren bereiken, dan moetje de ouders bij de lessen betrekken. Families samen laten musice ren." „Slecht plan," schudt Ro- méolid Spencer zijn hoofd. „Daar moet je ais puber toch niet aan denken. Zingen, samen met je moeder] Ik zou dat op die leeftijd nóóit hebben gewild." Ramp Een lerares benadrukt dat veel van de inzet van de docenten af hangt. „Die moeten op de wensen van de leerlingen inspelen. Die moeten bereid zijn op een heel an dere manier les te geven dan ze gewend zijn." „Hmm," knikt zan ger Clifton instemmend. „Zoals noten lezen, dat vindt iedereen op die leeftijd een ramp. Daar moet een leraar vooral niet mee begin nen. Veel beter kan je een mooi nummer laten horen, iets dat ze aanspreekt. R. Kelly, bijvoor beeld. Laat de jongeren dat naspe len. Niemand die muziek dan nog saai vindt" Zo'n initiatief als de Popwerkplaats van de SKVR past helemaal in zijn straatje. -Daar kunnen jongeren terecht, die nog nooit een blad muziek hebben ge zien, De eursuslocatie is ook van be lang, vindt Milton. Een school ruimte is volgens hem niet ge schikt. „Als je al een hele dag in de klas hebt gezeten, wil je wel even wat anders. Bij scholen den ken kinderen toch vooral aan ver velende dingen, zoals huiswerk." Beter is het om opleidingen aan te bieden in buurthuizen. „Daar kom je als kind graag. Je ziet er vrienden, je kan er wat drinken, wat spelen." Precies wat directeur Mali ook in gedachten had. In de nieuwe beleidsnotitie wordt het voorstel gedaan, om SKVR-cur- sussen vooral plaats te laten heb ben in wijkcentra. DoorJellaPichofte Rotterdam Meisjes overdrijven, spinnen zijn niet eng en de film Asterix en Obelix kunnen kleine kinderen maar beter met hun ou ders zien. Dat was de mening van enkele twaalfjarigen gisteren. De leerlingen uit groep zeven van ba sisschool 'De Catamaran' uit Lom- bardijen mochten gisterochtend op uitnodiging van de Nederland se Filmkeuring (NFK) in bioscoop Pathé de film 'Asterix en Obelix tegen Caesar' bekijken- Na afloop van de film discussieerden de kin deren in zes groepjes wat zij van de leeftijdsindeling van de films door de Nederlandse Filmkeuring vonden. „Mijn jongere zusjes van 2 er. 3 jaar hebben nog te veel fantasie, die denken zelfs dat Teletubbies echt zijn," zegt Faycol Rahhab. „Zij moeten wel met mijn moeder naar Astrix en Obelix." Samen met een paar klasgenoten en een medewerkster van de NFK dis cussieerde hij over welke films kinderen onder de twaalf wel en niet mogen zien en wat zij van de leeftijdsindicatie vinden van ver schillende films. Hoewel de kinderen vinden dat vooral comedies, films met weinig geweld, weinig bloederige en wei nig sex scenes meer geschikt zijn, kijken de meesten toch ook ge woon naar films voor ver boven de zestien jaar. Films als Scream, I know what you didIt, Urban Legends, Candyman en Starship Troopers hebben de meeste kin deren toch wel een keer gezien. Toch zouden ze de films niet aan raden aan andere leeftijdsgeno ten. „Anderen kunnen misschien Sommigen griezelen bij de Asteiix-film, anderen zeggen flink: 'De spinnen zijn niet eng. Je ziet zo dat ze met de computer gemaakt zijn'. Foto Cees Kuiper/Rotterdams DagWad maandenlang nachtmerries krij gen of heei bang worden," zegt Abdullah Celik, Aan de andere kant zijn de kinde ren het vaak niet eens met de leef tijdsindicatie. „Sommige films als Enemy of the State en Lethal Weapon, zijn voor boven de zes tien, maar dat kan net zo goed voor boven de twaalf jaar," zegt Fayeal. Volgens het groepje kin deren komt het vooral daardat volwassenen vaak niet doorheb ben dat zij die films en 'moeilijke woorden' ook wel begrijpen. Volgens voorzitter E. Vleeming van de Nederlandse Filmkeuring zijn distributeurs van films niet verplicht om de films te laten keu ren bij de NFK, maar toch wordt ruim 80 a 90 procent van de films tei keuring aangeboden. „Het NFK wil alleen maar een advies geven. Met de drie categorieën: al le leeftijden, boven de twaalf en boven de zestien geven wü een in dicatie, Het driehoekje dat wij sinds 1997 gebruiken is om aan te geven dat begeleiding van oude ren gewenst is. Ouders en opvoe ders zijn verder vrij in hun beslis singen," vertelt voorzitter Vlee ming. Het vrij onbekende driehoekje dat ook op de filmposter bij 'Aste rix en Obelix' verschijnt, was in andere landen al langer in zwang. In Nederland werd het voor het eerst gebruikt in 1997 bij de film 'Jurrasicpark*. De Asterix-fïlm is van een drie hoekje voorzien vanwege de paar enge scenes, zoals die waarin As terix door een zwembad gevuld met vogelspinnen moet lopen, doen veel meisjes griezellen. Gil lend van angst kijken ze met op getrokken benen hoe Asterix zich door de zwembadhei heen loopt. Sommige jongens vinden de meisjes teveel overdrijven. „De spinnen zijn niet eng. Je ziet zo dat het met de computer gemaakt is," zeggen een paar heldhaftig. Voor hen is het fijn dat zij hun angst na afloop met moeder kun nen delen. En dat moeder na af loop geruststellend kan zeggen dat zo veel spinnen nooit bij hun in de tuin zal komen. De film 'Asterix Obelix' is vanaf 25 maart te zien in de bioscoop met het driehoekje. Rotterdam Jarenlang zaten ze zonder eigen socië teit, de drie studentenverenigingen Thonis uit Delft, Orga uit Rotterdam en Augustijn uit Dordrecht. Van af vandaag is het leed geleden: dan wordt in de kel der van het HR O-gebouw aan het Academieplein ïn Rotterdam de nieuwe, gezamenlijke sociëteit 'ATO' geopend. Het is een ruimte van 200 vierkante meter. De laatste maand hebben de studenten 'als gekken geschilderd', de bar is geplaatst en er is een podium opgezet Een en ander werd bekostigd met een lening van de HR O. De ruimte voldoet aan al le eisen. Rotterdam Burgemeester Op stelten van Rotterdam vindt dat de gemeente allochtonen meer dan nu voorrang moet geven bij sollicitaties. Zelfs als ze minder geschikt zijn dan autochtone kan didaten voor banen bij de ge meente verdienen eerst soilicitan-. ten van niet-Nederlandse afkomst een kans. Opstelten stelt als voor waarde dat de 'medewerkers wel de potentie hebben om in de orga nisatie te groeien' en daarom moet hen een opleidingstraject worden aangeboden. Een en ander zegt Opstelten in Nieuw Rotterdams Tij, een nieuw tijdschrift van de gemeente Rot terdam, dat tien maal per jaar in een oplage van tienduizend stuks verschijnt en verspreid wordt on der ambtenaren en vertegenwoor digers van Rotterdamse organisa ties. Volgens de burgemeester krijgen de 'mogelijkheden en kansen van allochtonen' te weinig ruimte in deze samenleving, die toch zo multicultureel heette zijn. „Neem bijvoorbeeld jonge ondernemers, talenten op scholen en in de kunst." De burgemeester toonde ook tijdens zijn installatierede al zijn betrokkenheid bij het multi culturele vraagstuk. Opstelten zegt in Utrecht veel goede ervaringen te hebben met 'interculturalisatie', dat „heel na drukkelijk een van de prioriteiten van het Utrechtse gemeentebe stuur" was. Wat hem betreft zet hij die werkwijze in Rotterdam voort. „De gemeente als werkge ver moet ook in het oog houden dat ze voldoende allochtonen bin nen haar gelederen heeft. Kwali teit van het personeel is buitenge woon maatgevend, maar je moet ook weieens wat durven." Opstelten vindt dat een organisa tie als de politie vooral gebaat is bij de aanwezigheid van veel al lochtonen onder de medewerkers. Als daar te weinig allochtonen in dienst zijn, ga je risico's lopen. De organisatie is dan namelijk voor bepaalde bevolkingsgroepen niet meer herkenbaar als een organi satie die ook voor hen is bedoeld." Rotterdam De FNV roept taxi chauffeurs op om de nieuwe over eenkomst die de Rotterdamse Taxi Centrale (RTC) hen heeft voorgelegd, voorlopig niet te teke nen. De vakbond wil eerst meer duidelijkheid over de procedure, die niet zorgvuldig genoeg zou zijn. De nieuwe regeling houdt in dat nieuwe chauffeurs en rijders over wie klachten zijn binnengekomen niet langer een overeenkomst voor onbepaalde tijd krijgen. Zij krijgen een contract voor drie maanden. Gedragen ze zich in die periode goed, dan wordt dat ver lengd tot een halfjaar. Daarna tot een jaar en vervolgens pas voor onbepaalde tijd. De RTC tracht op deze manier de klanten een cor recte taxichauffeur te garande ren: een die zich netjes kleedt en Volgens FNV zitten er echter nog al wat haken en ogen aan de over eenkomst. „Je geeft een deel van de ontslagbescherming op zonder dat daar aanleiding voor is. Het houdt de mogelijkheid tot wille keur open," zegt W, van Megen, jurist bij de FNV Ledenservice. Vandaar de oproep om onderteke ning in ieder geval uit te stellen totdat de partijen met elkaar op de tafel hebben gezeten. Het kort geding tegen de RTC dat gisteren voor de Rotterdamse rechtbank diende, is volgens Van Megen een voorbeeld van wat chauffeurs te wachten kan staan. De rechtszaak werd aangespan nen door een taxichauffeur die in loondienst is bij een taxibedrijf dat op zijn beurt ritten krijgt toe bedeeld van de RTC. De chauffeur was enige tijd op non-actief gesteld vanwege klach ten die over hem waren binnenge komen. Vervolgens kreeg hij te horen dat hij per 1 januari niet meer voor de RTC mocht rijden. Zyn werkgever ziet daardoor ook geen brood meer in hem: er is een ontslagprocedure in gang gezet. Volgens mr.P.S. van Minnen, raadsman van de taxichauffeur, staat door de nieuwe overeen komst vooral de positie tussen taxichauffeur en -centrale ter dis cussie. „De RTC mag mijn cliënt niet zomaar aan de kant zetten," is hij van mening. Want zijn cliënt is al twintig jaar taxichauffeur in Rotterdam, en een groot deel van die periode heeft hij voor de ETC gereden. „De centrale had al een huishoudelijk reglement waaraan de chauffeurs zich moeten hou den en ook zijn de chauffeurs al onderworpen aan een soort tucht recht" Wat dat betreft is de chauffeurs overeenkomst die per 1 januari is ingevoerd niet eens zo ontzettend anders, zegt Van Minnen. „De sa menwerking tussen taxicentrale en de chauffeurs is juridisch ge zien altijd een wazige geweest. De RTC wil die nu formaliseren." Op zich een prima gegeven, vindt Minnema, „maar de centrale kan niet zomaar doen alsof er nooit sprake is geweest van een relatie tussen beiden. Myn cliënt driegt nu tussen wal en schip te vallen." Volgens de RTC staat het de taxi centrale vrij om chauffeurs een overeenkomst aan te bieden of niet Bovendien, vindt de taxicen trale, was het niet de RTC die de chauffeur ontsla?, maar zijn werkgever. De rechtbank doet over een week uitspraak. Rotterdam Het wasbeertje Bibi blijft voorlopig in Bameveld, Het dier, vorige week uit nood onder gebracht bij de Apenhof in het groene Gelderse dorp, keert waar schijnlijk niet meer terug naar Rotterdam. Of het moet zijn dat zijn nieuwe baasje er toevallig woont. Wordt zo'n baasje niet ge vonden, dan blijft Bibi altijd wel kom in deApenhof. Van zijn vorige Rotterdamse eige nares nam Bibi afgelopen week einde nogal abrupt afscheid, Na dat een onbekende het dak van zijn kooi had verwijderd, was Bibi nieuwsgierig de buitenwereld gaan verkennen. Maar die bleek zo groot, dat hij al spoedig ver dwaalde. Doelloos Opgeschrikt door auto's en vlieg tuigen zwierf de wasbeer doelloos van het terreintje in de buurt het Sint Franciscus Gasthuis, waar zijn kooi stond, naar de Zestien- hovensekade, waar het tenslotte door medewerkers van de Dieren ambulance werd gevangen. Om dat de eigenaar niet zo snel te ach terhalen bleek, werd het beest overgebracht naar een opvang- adres waar wel meer exotische soorten verblijven: de Apenhof in Bameveld. Lievelingetje Joyce Leeomte, Bibi's Rotterdam se bazinnetje, las de lotgevallen van haar lievelingetje een paar dagen later in de krant Zij had stad en land afgebeld om uit te vinden wat er met Bibi was ge beurd en waar hij was gebleven: de politie, de dierenbescherming, diergaarde Blijdorp. „En dat alles omdat een of andere lolbroek leuk dacht te zijn door de kooi open te zetten," moppert zij. Overigens was dat onlangs ook al eens gebeurd, alleen had men Bi bi toen bijtijds weten te achterha len. Escapade Bibi's laatste escapade luidde me teen het einde in van de relatie, want Joyce was al, met het oog op haar aanstaande verhuizing naar het buitenland, op zoek naar een vervangend baasje. -■ „Een wasbeer meenemen naar het buitenland neemt een enorme rompslomp met zich mee," weet zij. „En als je dat allemaal achter de rug hebt moet hij ook nog een tijd in quarantaine." De Rotterdamse, vroeger.assisr tente van een dierenarts, heeft Bi bi anderhalf jaar verzorgd. Ze kwam in het bezit van het dier door te reageren op een adverten tie in De Particulier. „Ik houd van dieren en ik vond het zielig dat hij zomaar werd weggedaan," zegt zij. Omdat wasberen in huis slecht te houden zijn („Ze halen alles over hoop, ze maken gewoon je koel kast open en halen het eten ei- uit") bouwde ze een kooi van twin tig vierkante meter op het terrein tje waar zij ook haar paard houdt. Bibi had het daar, zegt Joyce, al tijd goed naar de zin. Ze vindt het spijtig dat ze afscheid moet nemen van haar wasbeertje. .Maar ik kom straks nog geregeld in Nederland en dan ga ik'm vast opzoeken."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4