Gianni Romme heeft weer habhels NK allround een aanfluiting Bos en Wotherspoon heersen op kilometer Chiel Warners bevestigt groot meerkamptalent Becker stopt met tennis in julitoernooi Stuttgart Postma en 't Hart kampioenen in gedevalueerd toernooi Van den Hoogenband grijpt naast auto in Gelsenkirchen Bokser Mike Tyson mag weer uit de isoleercel Zevende voltreffer KC Boutiette Driebanders prolongeren wereldtitel Dubbel feest in Huize Williams Tops zeker van WB-flnaleplaats Eerste verlies Fred Westgeest De Jong laakt selectieprocedure Rotterdams Dagblad zijn ruime achterstand op de kor- Voor Ids Postma was het helemaal voorgangers van Ids Postma, die zich gisteren voor de tweede keer in zijn loopbaan tot 's lands beste allrounder liet kronen. In 1994, het jaar waarin hij vanuit het niets als een komeet naar de top schoot, won hij al eens. Bij afwezigheid van Kitsma icon de dit seizoen door ongeluk ach tervolgde Postma 'freewheelen' op zijn specialisme. Toen zijn eni ge serieuze achtervolger, de ver rassende Sicco Janmaat uit Ab coude, op de 1500 m op zijn ach terwerk ging zitten, mocht de Fries op de afsluitende 10 km bij na vijftig seconden verliezen op nummer twee Jochem Uytde- haage, Het was typerend voor een toernooi, dat geen enkele span ning kende. De pure lange afstandsspecialist Bob de Jong maakte door over winningen op de 5000 en 10.000 m te afstanden goed en werd derde. Bintje Ritsma had geen trek in het NK De Fries dient zich ko mend weekeinde tn Inzeil nog op de 5000 m voor het WK afstanden te kwalificeren. Dat geldt even eens voor Ids Postma. Slag om arm Met het oog op die belangrijke kwalificatiewedstrijd hield bonds coach Henk Gemser aanvankelijk een slag om de arm, of Postma (en ook zijn andere pupillen) het toer nooi zou afmaken. Hij vond het tijdstip van het NK allround ver keerd gekozen. Bondsvoorzitter Wim Schenk zei dat het sectie- en dagelijks be stuur van de KNSB na het seizoen de mogelijkheden onderzoeken om het toernooi tóch eerder op de kalender te zetten. geen vraag geweest of hij het toer nooi zou afmaken of niet. „Er was geen sprake van dat ik de tien ki lometer niet zou rijden, ook al heb ik dat van alle kanten gehoord. Voor mij is dit toch een van de leu kere toernooien dit jaar." Wel gaf Postma toe dat ook hij het NK all round waarschijnlijk had laten schieten, als hij een succesvolle EK en WK achter de rug had ge had. Over Postma was Gemser tevie- den, maar over Jelmer Beulen- kamp - de kampioen van het al net zo gedevalueerde NK van vo rig jaar - niet. Beulenkamp ver gooide zijn kansen in de eerste meters van de 500 m, toen luj als een "dronkeman' van start ging. Carl Verheijen, net hersteld van griep, verspeelde zijn toernooi op de 500 m tegen kemploeggenoot Door Peter van der Hulst Den Haag Twee weken uitblazen op Lanzarote heeft op Gianni Romme een heilzame uitwerking gehad. Overmand door twijfels stapte de schaatser uit Made op het vliegtuig naar het Can arische eiland, 'herboren' keerde hij terug op het ijs van De Uithof. Van de vormcrisis die hem wekenlang par ten speelde, was in Den Haag weinig meer te merken. Gianni Romme kan het weer. Coach Ingrid Haringa is netzo opgelucht als de olympisch kampioen, na diens vijf kilometer in Den Haag. Foto lbo vogeizantfANP Maandag 1 maart 1999 Gelsenkirchen Even zag het er naar uit dat PSV-trainer Jaeco Verhaeren de auto van Pieter van den Hoogenband naar huis moest rijden. Op dat moment was de Brabantse zwemmer 'virtueel' ei genaar van een gloednieuwe wa gen. De hoofdprijs bij het Arena festival ging echter aan de neus van de winnaar van de 200 vrij (1.44,96)voorbij. Eerst griste de Oekraïense Jana Klotsjkova hem de sleuteltjes uit handen met haar 4.34,28 op de 400 wissel, maar uiteindelijk stopte de Duitster Thomas Rupprath ze echt in de zak. Met 24,22 op de 50 rug bleef hij minder dan een tien de verwijderd van zijn wereldre cord. Dat was volgens de omstre den FINA-lijst die alle zwemdisci- plines met elkaar vergelijkt, ver reweg de beste prestatie in het Zentralbad van Gelsenkirchen. „Zo. Dit was mijn laatste optreden hier," zei Van den Hoogenband met slechts het plastic goud voor de eerste plaats in de hand. „Ik vind het maar niks in dit bad. Koud water, sfeerloos, Oostblok- achtig. Ik kom alleen nog terug als PSV tegen Schalke voetbalt." Over zijn tijd was de Geldropse student natuurlijk tevreden: op nieuw binnen de 1.45 min, dat is maar weinigen gegeven. Van den Hoogenband was zater dag op de 400 vrij niet verder ge komen dan de derde plaats in 3.47,97, ruim boven zijn Neder lands record dat hij vorige week in Parijs op 3.44.31 stelde. Zijn clubgenote Kirsten Vlieghuis was de andere meevaller in de tienpersoons Nederlandse delega tie bij het sterk gedevalueerde wereldbekergala. Vlieghuis, ook middenin de voorbereiding op het WK in Hongkong, maakte haar in ternationale faam waar met zeges op de 400 en 800 vrij. Ze liet zien op de goede weg te zijn. Haar win nende tijd van 8.33,63 op de 800 m is misschien niet zo opzienba rend, maar haar raceopbouw had inhoud. Zondag had Vlieghuis op de 400 m een wereldrecord van vier minu ten blank moeten zwemmen om een auto te kunnen meenemen, maar de uiteindelijke 4.08,77 was gezien het moment meer dan be hoorlijk. Hamburg Boris Becker stopt in juli. De Duitse tennisser wil tij dens het toernooi van Stuttgart afscheid nemen. Voor die tijd wil hij nog eenmaal op het centre- court van Wimbledon staan. Beck er maakte zijn beslissing bekend in een interview met Der Spiegel. „Om het hoge niveau te behou den, moet ik me compleet op het tennis concentreren. Tot de zo mer lukt dat nog enigszins, daar na is het voorbij," aldus Becker. 'Boem-boem-Boris', sinds enige tijd parttime-tennisser, krijgt het steeds drukker met andere din gen. Hij is ook ondernemer, bege leidt talenten en bemoeit zich met het Duitse Davis Cup-team. De 31-jarige Becker werd prof in 1984. In zijn carrière won hij 49 ti tels, waaronder zes Grand Slam- toemooien. Zijn doorbraak beleefde hij in 1985 toen hij vanuit het niets Wimbledon won. Met zijn zeven tien jaar en zeven maanden was hij daar de jongste kampioen ooit Na zijn zege in januari 1991 in Au stralië was Becker drie weken nummer één. Vanaf 1996 kreeg hij steeds meer last van allerlei bles sures. In '97 moest hij zich uit tien toernooien terugtrekken en viel hij voor het eerst buiten de top-50. Becker wil nog eenmaal Wimble don meemaken. „Als ik de ko mende vijf, zes toernooien door kom, wil ik het proberen Mijn ranking is nog goed gene^n ik word direct toegelaten." Over de toekomst van het tennis heeft Becker duidelijke ideeën. Hij heeft felle kritiek op de speel- kalender, die volgens hem veel te vol is. Ook mist hij persoonlijkhe den. ,AHeen wanneer tennis weer emotie gaat uitstralen, komen we uit de kelder. Tennis moet onaf hankelijk worden van één ster of de vorm van de dag. In de jaren tachtig waren de Duitsers nog in tennistrance. En nu? We moeten kwaliteit in plaats van kwantiteit bieden." Rockvllle Bokser Mike Tyson, voormalig wereldkampioen in het zwaargewicht, mag weer uit de isoleercel. Na beroep van zijn ad vocaat Paul Kemp keert Tyson te rug naar de cel die hij met twee andere gevangenen deelt. De tuchtcommissie van de gevan genis in Montgomery legde hem woensdag j.l. 25 dagen eenzame opsluiting op, als straf voor het verlies van zijn zelfbeheersing vo rige week zaterdag. Tyson smeet met een televisie, woedend omdat de gevangenisarts hem het ge bruik van een middel tegen de pressies had ontzegd- De arts be strafte hem zo voor zijn weigering een reeks psychiatrische tests te ondergaan. Tyson mag nu het an tidepressivum gebruiken en heeft weer recht op televisie, telefoon en bezoek van familie en vrien den. Ook komt hü by goed gedrag eventueel weer voor vervroegde vrijlating in aanmerking. Tyson zit sinds drie weken in de gevangenis. Begin februari kreeg hjj een celstraf van twee jaar op gelegd, waarvan één voorwaarde lijk, wegens openlijke geweldple ging. In augustus raakte hij slaags met twee mannen van vijf tig en zestig jaar die bij een licht verkeersongeval waren betrok ken, Tyson sloeg en schopte het tweetal. Viersen De laatste carambole van de Nederlandse driebander Raimond Burgman, in de finale van het WK landenteams in Vier sen, heeft hem en teamgenoot Dick Jaspers voor de tweede keer op nj de wereldtitel gebracht. De titel werd op basis van dat ene punt vergeven. Nadat wereldbe kerhouder Torbjöm Blomdahi Jaspers al met 3-1 had verslagen, stond Burgman met 2-1 voor te gen Michal Nilsson, In de vierde set stond het 10-10. Zou de Zweed nog één punt maken, dan pakten de Zweden de titel, op basis van het aantal gemaakte caramboles en daarmee het totaalmoyenne. Burgman bleef niettemin koel en maakte de party met een serie van vijf uit. „Typisch Raimond, altijd de rust zelve," meldde Jas pers opgelucht. „In een dergelijke situatie ben ik doorgaans wel me zelf, ja. Alleen bij die laatste bal, een lastige, had ik wel wat last. Waarvan? Van de aehterarm." Desondanks raakten de ballen el kaar en was de winst voor de titel verdedigers. Pari/s/OkJaboma City De zusjes Venus en Serena hebben afgelo pen weekeind voor groot feest ge zorgd m huize Williams. De met vlechten getooide tennissters schreven beiden een toernooi op hun naam. Serena behaalde haar eerste zege op de WTA Tour. In Parijs ver sloeg de Amerikaanse in de fmale de Framjaise Amélie Mauresmo met 6-2 3-6 7-6. De 17-jarige Wil liams profiteerde van vermoei- heid by Mauresmo. „Ondanks dat was ik er in de tie break nog dichtbij, maar ik was te moe," zei Mauresmo. Williams was dolblij met haar eerste winst. Een paar uur later volgde Venus het voorbeeld van haar jongere zusje. De als eerste geplaatste Amerikaanse won het toernooi van Oklahoma City door in de fi nale de Zuid-Afrikaanse Amanda Coetzer, als derde gerangschikt, mei 64 6-0 te verslaan. In Vietnam was er een Neder lands succes by de mannen, John van Lottum won het challenger- toernooi in Hoi Chi Min Stad. In de finale versloeg hij de Oosten rijker Markus Hipfl met 7-6 6-2. Het is de eerste keer dat Van Lot tum een challenger won. Bologna Jan Tops is als tweede geëindigd tijdens de kwalificatie wedstrijd voor de wereldbeker springruiters m Bologna. De Bra bander eindigde achter de Zwit serse Lesley McNaught, die met haar paard Duif als enige van de vijf combinaties in de barrage foutloos rond ging. Tops verza melde met Z'jn prestatie 2oveel punten, dat hy zich als eerste Ne derlander heeft gekwalificeerd voor de eindstrijd, eind april in Gotnenburg. Belsedene d'Amaury, het paard waarmee Tops aan het hoofdnum mer van het CSI in de Italiaanse stad deel nam, maakte een weige ring, Het kwam de combinatie op drie strafpunten te staan, Tn de stand om de wereldbeker heeft Tops de leiding, de Zwitser Beat Mandli volgt op vier punten ach terstand. Lelden Zwaargewicht bokser Fred Westgeest heeft zaterdag in het Hongaarse Szekszard zijn eer ste (punten)nederlaag geleden. Na twaalf ronden koos de jury met twee tegen één voor de plaatselij ke favoriet Lsjos Eros inditWBU- gevecht. Maar het eerste verlies in zestien profpartijen heeft het zelfvertrou wen van de pugilist uit Wassenaar eerder gesterkt dan geknakt. „De volgende keer gaat hij eraan," liet de metselaar vol bravoure weten. Westgeest vocht voor 5000 uitzin nige toeschouwers in een hoofd partij die rechtstreeks op de Hon gaarse tv werd uitgezonden.Al leen de opkomst al. Door een tun nel van vuurwerk ging ik naar de ring. Het was een gigantische heksen ketel," aldus de 106 kilo zware uuksci, die zijn geld voornarneüjk verdient bij Duitse gala's en voor het eerst als topattractie stond aangemeld. De eerste vijf ronden eindigden in het voordeel van Westgeest. „Twee keer was hij aangeslagen, maar ik kon het niet afmaken. Ik kreeg last van mijn rechterhand en daardoor gingen de laatste ze ven ronden zijn kant op. Dat heeft de doorslag gegeven^ Door Joharin Mast Den Haag Van een gedevalu eerd toernooi wilde Wim Schenk allerminst horen. Sterker nog, de voorzitter van de KNSB ergerde zich groen en geel aan verhalen m die richting. De feiten wezen ech ter uit dat Europees en wereld kampioen allround Rintje Ritsma en Martin Hersman thuis bleven en het tijdens het toernooi met ze ker was of favoriet Ids Postma het NK wel zou afmaken. Van de vrouwelijke favorieten liet zelfs niemand h?\ar gezicht zien. De Nederlands titelstrijd in Den Haag was een aanfluiting, met al le respect voor de kampioenen Sandra 't Hart en Postma, die uit eindelijk toch besloot de 10 km te rijden. Op het podium prykten in het ver leden meestal de sterkste schaat sers van het land, zoals het hoort. Kees Verkerk (vier keer), Ard Schenk (dne keer), Hilbert van der Duim (zeven keer), Falko Zandstra (drie keer) en Rintje Ritsma (twee keer) zyn fraaie „Ik heb te veel teruggekeken naar het afgelopen jaar, Ik liet geen nieuwe invloeden toe," noemde de olympisch kampioen als oor zaak voor zyn weken durende vormcrisis. Zaterdag, na zijn 5 km-race, was alles weer by het ou de „Dan zie je opeens de echte Gianni weer. Dan begint hij weer slap te lullen," reageerde zyn veel gekritiseerde coach Ingrid Harin ga, Terwijl de deelnemers aan het NK allround hun eerste dag erop had den zitten, betrad Romme de baan voor een vijf kilometer bui ten mededinging Na zyn drama tisch verlopen EK en zijn wan prestatie tydens de World Cup in Innsbruck (negentiende en voor laatste op de 5000 m), moest de stayer op De Uithof vormbehoud tonen om komend weekeinde in de laatste World Cup-wedstryd in Inzeil van start te mogen gaan, Romme doorstond de proeve van bekwaamheid met verve. Hij reed een baanrecord in 6.40.24 mm en was daarmee 2,7 sec sneller dan ploeggenoot Bob de Jong. die de tweede afstand van het NK op zijn naam schreef. „Ik heb weer zm om hard te gaan." Met die opmer king zette Romme denkbeeldig een streep onder een periode vol misère. Na een 'zwabberend' begin zag In grid Haringa aan het einde van de trainingsweek dat het goed zat „Bob en Gianni gingen vrijdag even de kachel aansteken. Ze hebben een kleine tien minuten gereden. ïk heb het niet geklokt, maar het gmg zo hard. Het geeft, my voldoening als ik Gianni weer goed zie rijden," aldus Haringa. De coach kon de opleving van haar pupil goed gebruiken, want velen hielden haar verantwoorde lijk voor de vormcrisis van Rom me. ,Als het minder met hem gaat, word ik als schuldige aange wezen. Dat kryg je als je jong bent, een beginnende coach èn vrouw. Maar ik heb gelukkig een dikkeolifantenhuid." Romme rekende in Den Haag af met zijn kritikasters. „Dit is goed voor de hele ploeg. De problemen lagen niet aan het team of aan de trainer, het lag aan mezelf. Het gaat nu weer redelijk met me, maar ik moet wel realistisch blij ven. Je kan niet opeens van nul naar honderd gaan." Romme leeft daarom van week tot week. Vooruitkijken naar de WK afstanden heeft volgens hem nog geen zin, ook al wordt hij door de Den Haag Chiel Warners heeft afgelopen weekeind zijn talent voor het koningsnummer in de at letiek, de meerkamp, bevestigd. Hij loste tydens de NK indoor in Den Haag Robert de Wit af als houder van het Nederlands re cord zevenkamp. Warners verzamelde met een to taal van 6071 pnt 48 punten meer dan De Wit in 1992 op de EK in Ge nua. De Eindhovenaar was toen al 29 jaarWarners, 20 jaar, komt nog maar net kijken. De Drentse student fiscaal recht aan de universiteit van Gronin gen zei zich met echt op het re cord van De Wit te hebben gefo cust. Warners werd vorig jaar al Nederlands kampioen tienkamp, net als nu voor zijn club- en huis genoot Bart Bennema (5782). „Er was geen sprake van dat ik het re cord móest verbeteren. Ik voelde me lekker er> bplceek de wedstrijd per onderdeel. Pas voor de 1000 meter ging ik echt aan dat record Chie! Warners (102), een groot meerkamptaient uit Drente van twintig jaar, op weg naar belangrijke punten op delOOO meter. Foto Kans Stelm?»ier/ANP buitenwacht weer als een van de kanshebbers voor een wereldtitel gezien. Romme zelf wil niet ver der kijken dan Inzeil, waar hij ko mend weekend één of meerdere tickets voor de titelstrijd moet zien te veroveren. „Maar ik heb de goede lijn te pakken. Ik vind schaatsen weer leuk en heb weer honger naar de ijsbaan." denken." In de aanloop op de NK was er nog een kleine kans dat Warners op grond van zijn 5942 punten van eind januari zou wor den uitgenodigd voor de WK in door in het Japanse Maebashi, ko mend weekeinde. „Die kans was echter klein. Daarom heb ik me er maar niet mee beziggehouden. Bovendien zit ik midden in de tentamens. Mijn week bestond uit slapen, eten en leren." Met 6071 punten plaatste hij zich overigens wel als vijfde op de wereldsei- zoenranglijst, zodat deelneming in Japan niet eens zo gek zou zijn geweest. Al na de vier onderdelen van de eerste dag had Warners (in 1997 Europees jeugdkampioen in Lju bljana, een ruime voorsprong (117 pnt) op het record van De Wit, die echter doorgaans een hele goede tweede dag had. Warners mocht on nokhnog, waar De Wit tot 5,09 meter kwam, niet teveel verspe len. Met improvisatievermogen wipte de pupil van coach Vincent de Lange met een voor hem onbe kende stok in zijn derde poging over 4,70 m. Dat was genoeg om op de afsluitende 1000 m voldoen de marge over te houden voor het record, Warners moest daarvoor onder de 2.4&B1 blijven. Hij pers- Jan Nijboer op de wissel. Gemser haalde Verheyen na twee afstan den van het ijs. Beulenkamp en Nijboer (rugklachten) werden daartoe gedwongen na dne af standen. Vrouwen Bij de vrouwen was wel enige spanning, maar zonder een enke le topper. Sandra 't Hart maakte nog iets van haar teleurstellende seizoen goed, Bij afwezigheid van Tonny de Jong, Annamarie Tho mas, Barbara de Loor en Renate Groenewotö eiste de Aalsmeerse (24) de nationale titel voor zich op, „Het is teleurstellend dat de top pers er niet zijn, maar het is niet anders. Over een paar jaar weet niemand meer dat ze er niet bij waren." 't Hart sloeg op de 1500 m een be slissend gat met Helen van Goozen, de wereldkampioene bij de junioren. „Met deze titel maak ik myn seizoen weer een beetje goed. Bij het NK afstanden heb ik hel verknald. Halverwege het sei zoen was ik vermoeid." Den Haag Bob de Jong is boos over een late aanpassing van de selectiecriteria voor de WK af standen in Heerenveen. De Jong ging ervan uit dat een gecombi neerd world cup-klassement van vijf en tien kilometer als richtlijn zou dienen, voor de wereldtitel strijd die over twee weken in Hee renveen wordt gehouden. In die stand is hij de hoogst geplaatste Nederlander en dus voelde hy zich zeker van een startplek op de 5000 meter. De KNSB heeft er nu- voor gekozen om de tien kilome ter buiten beschouwing te laten, waardoor hij op de ran glij st nu Ids Postma voor zich moet dulden. Zeker van deelneming aan de WK afstanden zijn nu: Vrouwen. 500 m: Andrea Nuyt en Marian ne Tinunci 1SG5 in. Annamori*; TJiumaa. Mananne Timmer en Andrea Nuyt. 1568 m: Annamane Thomas en Tonny de Jory; 3WW m: Barbara de Loor. 5000 m: Caria Zyl- stra, Tonny de Jong en Barbara de Loor. Mannen, 500 m: Jan Bos, Jakko-Jan Leeuwangh en Erben Wennemars 1000 m: Jan Bos, Jakko-Jan Leeuwangh en Erben Wennemars, 1500 m: Ids Postma en Rintje Ritsma 10.000 m: Bob de Jong en Carl Ver heyen te nog eens alles uit het sterke li chaam en was met 2.38,52 het snelst van alle tien overgebleven deelnemers. Met Bennema, die al zeven jaar aan de hand van De Lange loopt, heeft Warners dit seizoen als hoofddoel de tienkamp van de EK tot 23 jaar eind juli in Göteborg. In het achterhoofd heeft het Drentse duo plaatsing voor de WK senio ren van augustus in Sevilla, Daar voor is een totaal van 8150 nodig. Ook de in Den Haag ontbrekende Marcel Dost en Jack Rosendaal richten zich daarop. De nationale meerkamptoppers krijgen in mei de eerste kans de richtprestatie neer te zetten. Dan staan wedstrijden in Spanje, Ita lië, Oostenrijk en Emmeloord op de kalender. Afhankelijk van de binnenkomende invitaties wordt een keuze gemaakt. Bij dp vrnnwen stak Saskja Meij er, hersteld van een langdurige blessure, in het miniveld met kop en schouders boven de rest uit. De 19-jarige Apeldoomse kwam tot de matige score van 3926 pnt. De kampioene bij de A-junioren, de 'Rotterdamse' Judith Vis, overtrof haar met 4161 pnt ruimschoots. Ook het tweede meisje, Gerja Everts, bleef met 3988 boven de score van de seniorenkampioepe. Amsterdam De verloren zoon van het marathonschaatsen is te rug. KC Boutiette stippelde dit seizoen een route uit naar het WK allround. Als voorbereiding ging hij schaatsen in het marathonpe loton. De exentrieke Amerikaan won in oktober en november zes wedstrijden. Na twee maanden afwezigheid gaf Boutiette zaterdag in Amster dam blijk het métier van mara thonschaatser nog steeds te be heersen. Hij won de achttiende KNSB-wedstrijdin de massa sprint Rentree Twee weken geleden maakte Boutiette zijn rentree in het pelo ton. Hij leek tot op de draad ver sleten en kon slechts een halve marathon volbrengen. Zijn colle ga's lachten hem uit. Boutiette voelde zich gekrenkt. Zijn typi sche Amerikaanse gedrevenheid deed de rest. In Haarlem finishte hij vorige week achter Van Meg- gelen als tweede en zaterdag vuurde hij zijn zevende voltreffer af. Het peloton is voorlomweer van hem af. Boutiette gaat zich toeleggen op de WK-afstanden in Heerenveen, 12/14 maart. Henk Angenenl blijft leider in het klassement Het verschil met Hei- deman en Van Meggelen be draagt echter slechts twaalf pun ten. De finalerace, zaterdag in Groningen, levert drie bonuspun- ten per klassering op. Klasina Semstra stopt na riit seizoen met marathonschaatsen. De winnares van de Elfsteden tocht in 1997 heeft het te druk met haar slagerij en gezinsleven. Sein- stra (30) beschouwde dit seizoen als haar afbouwjaar. Desondanks is de Friezin, met winst in zes wedstrijden, aanvoerder van het KNSB-klassement. Bert Verduin, de 34-jarige bloe- menkweker uit Heemskerker duin, had nog nooit een schaats wedstrijd over 200 km gewonnen. Zijn primeur bewaarde hy tot het laatst. Verduin won zaterdag in Kuopio de Finse alternatieve Elf stedentocht. Hij gaf zichzelf, te midden van twaalf A-rijders, een fraai afscheidscadeau. Uzig De oud-Nederlands kampioen op natuurijs (Ankeveen 1997) ont snapte op de ijzige vlaktes van het Kalavesiemeer tien kilometer voor het einde uit een kopgroep van drie man. Arnold Stam en Jan Eise Kromkamp werden tweede en derde. De winnaar soleerde naar een tijd van 5.46.53 uur. Zijn medevluchters volgden op bijna twee minuten. Verduin vestigde een nieuw re cord. Nooit eerder legde een schaatser in Finland 200 km bin nen de zes uur af. Na afloop van de tocht maakte Verduin bekend dat hij zonet zijn carrière met een hoogtepunt had beëindigd. „Het schaatsen kan ik niet meer combineren met mijn werk als tuind//r." i Roseville—Jan Bos heeft de 1000 meter tot zijn domein gemaakt. De Nederlandse schaatser verloor dit seizoen slechts twee races over één kilometer waaraan hij deelnam. Ook in het laatste WB-weekeinde, in het Amerikaanse Roseville, was de rijder uit Kierden bij de bes ten op zijn favoriete afstand. Zaterdag werd hij eerste, zondag derde. Toch eindigde Bos niet als eerste in het WB- klassement op de 1000 m. Die eer moest hij la ten aan Jeremy Wotherspoon, de Canadees die hem het vorig weekeinde in Calgary onttroon de als wereldkampioen op de sprintvierkamp. Bos pakte toen op de Olympic Oval wel het we reldrecord van Wotherspoon af, 1.08,55. Bos miste dit seizoen door enkele absenties echter belangrijke punten. In de wedstrijden in Seoul waren de Nederlanders niet geïnte resseerd. Zij gaven dat weekeind de voorkeur aan de NK afstanden. In Berlijn, eind februari, keek Bos snipverkouden toe hoe landgenoot Jakko-Jan Leeuwangh de dagzege pakte. In de andere wedstrijden kwam Bos telkens op het podium. Twee keer eerste in Nagano, twee keer eerste in Collalbo, eenmaal eerste en een maal derde in Roseville. Bondscoach Peter Mueller hoopt bij de WK af standen (12 t/m 14 maart in Heerenveen) op een volledig oranje podium na afloop van de 1000 m. In Collalbo waren de leden van zijn sprintkemploeg al vlakbij zo'n historische prestatie'I. Bos, 2 Leeuwangh, 4 Wennemars. De derde plaats van Wotherspoon leidde tot een ontevreden gevoel by Mueller, de ware perfectionist. Zaterdag won Bos de 1000 m in 1.12,47, éën- tiende voor op Wotherspoon. De Canadees nam zondag, toen de omstandigheden een stuk zwaarder waren, revanche, Wotherspoon won nu, in 1,12,80. Bos werd derde, op 0,98 sec. Tussen beide kemphanen pakte de Japanner Takeda de tweede plaats. Op de 500 m zorgde Jan Bos in het winderige Roseville ook voor de beste prestaties. Zater dag werd hij tweede, overigens ruim (0,56 sec) achter Wotherspoon. Zondag volgde een derde plaats, nu slechts 0,05 sec achter Wotherspoon, die ditmaal de winst moest delen met de Ja panner Hancishi, Bij de vrouwen had Timmer zaterdag haar bes te dag, ze werd derde op de 1000 m, achter de Duitse Monique Garbrecht en de Canadese Le- May-Doan, de nummers één en twee van de WK sprint in Calgary, Garbrecht was met haar 1.18,61 overigens nog in die vorm, LeMay had meer dan anderhalve seconde minder snel. Een dag later was Timmer zevende, net voor Sanex-ploeggenote Frouke Oonk. Kernploeg- lid Andrea Nuyt werd eerst zevende, een dag later tiende op de 500 m.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3