5 Borst wijst voorrang in zorg niet af Scholieren herdenken lawineslachtoffers Incest-opa krijgt 2 jaar Heerma bleef vooral de Friese boerenzoon Fokverbod vier hondenrassen is nog maar een begin aam m m d PII |-ï*3 Cameraploeg geweigerd Zoon bekent moord op ma Agent reed veel te hard Zestien jaar bijstandsfraude Casino betrapt vier valsspelers 'Dubbelfuncties politiek taboe' 'Zolang anderen er niet de dupe van worden en de werkgevers betalen Voormalig directeur El Al toch opgeroepen als getuige Afscheid van Sybine Jansons In Memoriam Een dag uit Rotterdams Dagblad c.„ 1.1 s -tr r.- 51^ Pt*'. I4? r-lr. - ft» Dinsdag 2 maart 1999 HilversumEen cameraploeg van Netwerk die een reportage wilde maken in zuidoost-Turkije, is vo- nge week dinsdag door de autori teiten op het vbegtuig naar Istan bul gezel. Dat maakte AVRO-ver- slaggever Thom Verheul pas gis teren bekend, omdat de ploeg in Istanbul nog wel enkele dagen een het werk is geweest en hij bang was voor repercussies. Vol gens Verheul zijn de drie leden van de ploeg niet mishandeld. Wel was er sprake van intimidatie en wat 'geduw en getrek'. Goes De 58-jarige A. Groenerf- berg die in de nacht van zaterdag op zondag dood in haar woning in Goes weid aangetroffen, is omge bracht door haar 23-jarige zoon. De man heeft bekend zjjn moeder na een uit de hand gelopen ruzie met een hamer op het hoofd te hebben geslagen. Utrecht De 34-jarige politieman die vorig jaar op 13 maart in Odijk tijdens een achtervolging met zijn surveillancewagen op een 47-jari- ge inwoner van Wijk bij Duurste de botste, staat vrijdag terecht we gens dood door schuld en het in gevaar brengen van de verkeers veiligheid. De 47-jarige man kwam bjj de botsing om het leven. Het OM meent dat de agent on danks het feit dat hij op een voor- rangsweg reed schuldig is aan de dood van de Wijkenaar. Hij reed te hard, zonder zwaailicht en sire ne, Berekeningen hebben uitge wezen dat de surveillanceauto op de kruising 81 kilometer per uur reed waar vijftig gebruikelijk is. Bovendien was het donker, het wegdek nat en het zicht beperkt. De agent reed met hoge snelheid, omdat hij een man trachtte te ach terhalen die kort tevoren een overval had gepleegd opeen juwe lier m Zeist. De overvaller ont kwam door het ongeval. Later is deze man bij een overval in Dor drecht aangehouden en voor bei de zaken eind oktober vorig jaar tot 3,5 jaar cel veroordeeld. Maarssen Twee inwoners van Maarssen hebben de afgelopen zestien jaar voor ruim een kwart miljoen gulden bijstandsfraude gepleegd. De twee hadden een winkel in Utrecht terwijl ze van de gemeente Maarssen een bij standsuitkering ontvingen. De fraude kwam pas zo laat aan het licht, omdat het stel niet onder ei gen naam zaken deed, maar ge bruik maakte van zogeheten kat vangers. De Sociale Dienst kan van het gefraudeerde bedrag slechts de helft opeisen. De wet staat-nameüjk alleen terugvorde ringen toe over een periode van maximaal vijf jaar. Zandvoort In een poging het Zandvoortse filiaal van Holland Casino voor enkele tonnen op te lichten, zijn vier professionele valsspelers uit Duitsland betrapt. Het kwartet stond op het punt een bedrag van ruim 300.000 gulden te innen. Een speler legde bij het spel Carribean Stud Poker plotse ling een Royal E|ush neer. Het le verde met de bijbehorende jack pot een winst op 335.000 gulden. Personeel van het casino ver trouwde de gang van zaken echter niet. Aan de hand van videobeel den ontdekte een medewerker dat er onder de tafel een kaart door een medeplichtige was door gegeven. De politie verrichtte twee aanhoudingen. Den Haag Groenlinks wil dat alle politieke partijen dubbelfunc ties in de politiek verbieden. Voorman Rosenmöller ergert zich eraan dat leden van de Provincia le Staten ook andere politieke functies vervullen, bijvoorbeeld in de gemeenteraad. Hij vindt het niet zuiver dat Statenleden over hun eigen gemeentebesluiten kunnen oordelen. De WD heeft niet 48 de meeste dubbelfuncties onder haar Sta tenleden. Daarna volgen de PvdA en SP met vijf en de kleine chris- lelijke partijen met in totaal der tien. Groenlinks zelf, maar ook CDA en D66 hebben zo'n dubbel- mandaat al in hun reglementen verboden. Groningen Minister Borst van Volksgezondheid wijst eer. voorrangsbehandeling van zieke werknemers niet langer zon der meer af. Tijdens een lunchdebat in Groningen met voor zitter Jan Hamel van de Raad van Bestuur van het Acade misch Ziekenhuis Groningen over commercialisering van de gezondheidszorg zei de minister dat waar bedrijven initiatie ven hebben genomen, het ziekteverzuim en de instroom in de WAO zijn gedaald. „Ik vind het de moeite waard om na te denken of je dit werkgevers moet verbieden. Een werkgever mag extra geld steken in de ver zorging van werknemers. Ook al omdat klachten vaak een gevolg van het werk zijn," zei Borst, Voorlopig is alleen een uitzonde ringspositie voor werknemers voor de minister bespreekbaar. En dan alleen wanneer er een apart circuit voor hen wordt ge- creeerd zodat anderen er met door worden gedupeerd. Het idee van Hamel om rijke ou deren tegen extra betaling met voorrang te behandelen, wees de minister af. Zij denkt dat de extra gelden die het kabinet heeft uit getrokken om de wachtlijsten weg te werken, voldoende zijn om op korte termijn de grootste knel punten op te lossen. De minister voorziet een tweede ling in de zorg als rijke mensen te gen extra betaling eerder worden behandeld. Met Hamels plan zou den ziekenhuizen ook belang heb ben bij het laten voortbestaan van wachtlijsten. „Als die er niet zou den zijn, vallen de extra-betalers' weg." Als ouderen inderdaad rij ker zijn, denkt de minister eerder aan een premiedifferentiatie om het collectieve systeem in stand te houden. AZG-topman Hamel zei dat de ideeën die hij in januari lanceer de, niet voor de korte termijn gel den. Hij denkt dat over tien, vijf tien jaar de collectieve middelen ontoereikend zullen zijn om het systeem zoals we dat nu kennen in stand te houden. Als vormen van voorrangszorg noemde Ka- mei met name de zorg die door thuiszorg of in verpleeg- en ver zorgingstehuizen kan worden verleend. Verbetering van medi sche technieken maakt het moge lijk om te kiezen voor behande ling in ziekenhuizen of, tegen ex tra betaling, thuis. Voor de korte termijn wil Hamel dat ziekenhui zen uitzonderingen mogen ma ken voor zieke werknemers door hen op zaterdagen te behandelen. „Als bedrijven daar de volle mep voor willen betalen, wat is daar dan op tegen?" Tel Avlv Uri Danor, directeur van El Al-Nederland ten tijde van de Bijlmerramp, is alsnog opge roepen om voor de parlementaire enquêtecommissie in Den Haag te komen getuigen. T. Oedayraj Singh Varma, lid van de commis sie, bevestigt dat de commissie bezig is om Danor naar Nederland te halen. Maar het is nog niet zeker dat hij ook daadwerkelijk komt," zegt Varma. El Al bood de enquêtecommissie vorige week aan Danor te laten getuigen naar aanleiding van de getuigenis van El ATs vrachtma nager Israël Chervin. Hij ver klaarde de laatste vrijdag voor het reces dat de El Al-directeur - sa men met twee anderen El Al-me dewerkers en een Nederlandse politieagent - kort na de ramp de onheilsplek had bezocht. Het af leggen van een getuigenis op de Nederlandse ambassade in Tel Avlv zou de Israëliër eerder op de dag zijn verboden door zijn rege ring. Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken noch El Al was bereikbaar voor commen taar. De Nederlandse ambassade deel de slechts mee dat „Israël het aan bod heeft gedaan om betrokke nen in Nederland te laten horen". Danor is al gehoord tijdens het oorspronkelijke onderzoek inza ke de Bijlmerramp, maar werd tot nog toe niet bij de parlementaire enquête betrokken. De voormalig directeur is tegenwoordig werk zaam als routemanager bij El Al in TelAviv. twee weken geleden tijdens de be handeling van de strafzaak niet vertellen waarom hij het had ge daan, Hij dronk in die tijd veel, gafhijnogwelaan. Volgens een psychiater is de ver dachte 'gestoord' qua seksuele ontwikkeling. De ziele-arts ver klaarde hem 'enigzins vermin derd toerekeningsvatbaar'. De re classering had de rechtbank gead viseerd om de verdachte eerst een intake-gesprek te laten voeren bij een kliniek die seksuele delin quenten behandelt, alvorens tot een vonnis te komen. De recht bank legde dat advies naast zich neer. De rechtbank vond boven dien de eis van de officier van jus titie te mild. De aanklager had dertig maanden gevangenisstraf, waarvan tien voorwaardelijk, ge ëist De rechtbank legde een zwaardere straf op gezien de lan ge duur van de periode waarin in cest was gepleegd. Den HaagHij vergreep zich aan drie kleinkinderen, En dat kwam een 70-jarige Schoonhovenaar gisteren bij de Haagse rechtbank op drie jaar cel te staan, waarvan een jaar voorwaardelijk. Nadat de echtgenote van de Schoonhove naar enkele jaren geleden over leed, deden zijn dochters aangifte van incest. Het door hen onderga ne misbruik was verjaard, maar hun vader had ook de kleinkinde ren misbruikt. Dat zou zijn ge beurd vanaf eind jaren tachtig. Die kinderen waren jong. Het ging om twee meisjes en een jon gen. Ze werden misbruikt in de woning van de dochter van de ver dachte* in Schoonhoven, in de voormalige Dordtse woning van de verdachte en op diens boot in de Biesbosch. In de Dordtse wo ning zou de man ook nog porno films aan minderjarige buurjon gens hebben laten zien. De verdachte kon de rechtbank Utrecht Sybine Jansons is van daag in besloten kring begraven. Voorafgaand aan de begrafenis vond er in het dorpshuis in Maam een rouwdienst plaats. Die werd onder meer bijgewoond door 250 leerlingen van de Revius Scholen gemeenschap in Doom. De direc tie van de school, waar de 13-jari- ge Sybine in de tweede klas van het gymnasium zat, riep alle 1300 leerlingen op na de dienst een ere haag te vormen langs de route van de rouwstoet. Sybine werd vorige week woensdag na ruim vijf we ken vermissing dood aangetrof fen in een vaart in Breukelen, De politie is bezig met een uitgebreid buurtonderzoek rond de vind plaats. Opsporing Verzocht be steedt vanavond opnieuw aan dacht aan de zaak. Met het oplaten van tientallen ballonnen hebben scholleren van de Frans ten Bosch basisschool In Lichtenvoorde gisteravond de slachtoffers herdacht van de lawine In het Oostenrijkse Galtur. Tijdens een jeugddienst konden de kinderen eerder op de dag afscheid nemen van hun onderwij zer René te Brake (44) en zijn twee kinderen Jesper (6) en Marthe (9), dfe leerlingen op de school waren. Na de herdenkingsdienst Hepen de leerlingen en ouders gearmd naar het honderd meter verderop gelegen schoolplein. 'Dag lieve Jesper', had de 7-jarige Naomi op het ballonkaartje voor haar klasgenootje geschreven. Gelijktijdig werd In Groenlo een herdenkingsdienst gehou den ter nagedachtenis van Tonnie Vaatwerk (44) en zijn zonen Freek (8) en Job (6). Ook bij deze dienst waren veel kinderen en werden ballonnen opgelaten. De uitvaarten van de zes slachtof fers zijn vandaag en morgen. Foto Ron Nagtwwn/GPD Het wetsvoorstel van minister Apotheker van Landbouw en Na tuurbeheer en Visserij ora vier hondenrassen te verbieden, wordt op II maart in de Tweede Kamer behandeld. In kynologi- sche kringen is er kritiek op het plan, maar actie wordt er niet ondernomen. Behalve dan door Chris JeUema van het ARFE. Door Wendela Walta Leeuwarden Animal Research Foundation Europe vecht om het fokverbod van vier gevaarlijk ge achte hondenrassen te keren. Chris Jellema uit Leeuwarden, se cretaris van ARFE, vindt de fok- verboden zinloos. Hij vreest dat meer fokverboden volgen. Jellema (29) heeft Apotheker in december 1998 - direct na het be kend worden van het voorgeno men fokverbod op de American Staffordshire Terrier, Fiia Bra- sileiro, Mastino Napoletano en Dogo Argentine - een brandbrief en een doos hotdogs overhandigd, „De hotdogs heeft hij opgegeten, met de informatie heeft hij blijk baar niets gedaan. Er is geen en kele reactie gekomen," zegt JeUe ma, In het informatiepakket legt Animal Research Foundation Eu rope, de Europese poot van een grote Amerikaanse dierenbe schermingsorganisatie, uit waar om zij een fokverbod zinloos vindt. Het pleidooi is onderbouwd met wetenschappelijke onder zoeksresultaten uit Duitsland en de meningen van de American Kennel Club, dierenartsenvereni gingen en de Bond tot Bescher mingvan Honden. Omdat een reactie is uitgebleven, heeft Jellema het pakket vorige week naar alle Kamerleden en po litieke partijen gestuurd. Hij hoopt dat het aanleiding geeft tot vragen in de Tweede Kaïner. Jel lema, eigenaar van twee Ameri can Staffordshire Terriers, gelooft nog in een politieke oplossing. Maar komt het fokverbod er toch, dan stapt de ARF naar de rechter. Animal Research Foundation is ervan overtuigd dat het verbieden van de vier rassen niets verandert aan het aantal bijtongevallen. Bo vendien rammelt het betoog van de minister van alle kanten. Zo is uit een Duits onderzoek uit 1998 gebleken dat de vier rassen niet agressiever zijn dan andere. Ook verhalen over afwijkende kaak- vormen verwijst Jellema naar het rijk der fabelen. „Uit wetenschap pelijk onderzoek is daarvan niets gebleken," zegt hij. Maar bovenal bevreemdt het Jel lema dat van de vier rassen die Apotheker wil verbieden, er drie niet worden genoemd in het on derzoek dat de Stichting Consu ment en Veiligheid deed in op dracht van het ministerie zelf. JeUema vermoedt dat Apothekers kynologische kennis nihil is en hij zich voornamelijk heeft laten leiden door zijn ambtenaren en emoties in de samenleving. „Het hele wetsvoorstel hangt aan el kaar van suggestie en vooroorde len," vindt hij.AUes wat de mi nister aanvoert, kan met weten schappelijk bewijs weerlegd wor den." De Animal Research Foun dation spande 2ich tien jaar gele den al in voor het behoud van de pitbull. Deze strijd was tever geefs, het fokverbod kwam er. „Dat heeft een hoop ellende ge tracht en geen oplossing. Er is geen kind minder om gebeten, dat tonen de cijfers wel aan," zegt Jellema somber. Sinds de opwin ding over de pitbull, eind jaren tachtig, worden de American Staf fordshire Terrier, de FilaBrasilei- ro en de Dogo Argentino nauwlet tend in de gaten gehouden. De Mastino Napoletano is pas recen telijk aan de zwarte lijst toege voegd, na een dodelijke incident in Amsterdam. Al tijdens de pitbuUkwestie vrees de Animal Research Foundation dat er meer rassen zouden sneu velen. Daarom kwam de stichting, die zich in Nederland bezighoudt met de registratie van Ameri kaanse hondenrassen, toen al met een oplossing: een hondengelei- debewijs voor alle honden. Chris JeUema vergelijkt het hon- dengeleidebewijs met een rijbe wijs. „Een hond is, net als een au to, bedoeld voor iets positiefs. Maar beide kunnen, bij verkeerd 'gebruik' ongelukken veroorza ken," legt hij uit. De verplichting van een hondengeleidebewijs, waarvoor een toekomstig honden bezitter examen moet afleggen, zou de drempel voor de aanschaf van een hond flink verhogen. Ook de registratie van honden op naam van de baas zou volgens ARF een goede zaak zijn. Het voorkomt dat honden van hand tot hand gaan en de baas kan bij ongelukken aansprakelijk wor den gesteld. Persoonlijk is Jelle ma daarnaast voor het invoeren van een aanlijngebod. „Onze op lossingen zouden veel ongeluk ken voorkomen," meent JeUema. Animal Research Foundation voorziet dat een verbod op de American Stafford shire Terrier, de Fila Brasileiro, de Dogo Argen tino en de Mastino Napoletano het begin is van een lange reeks fokverboden. „Er is een lijst met vijftien rassen. Die volgen straks allemaal, tot iedereen met een ca via aan de lijn loopt," waarschuwt Chris JeUema, Door Margit Kranenburg Respect dwong hij af als wethou der en staatssecretaris. Spot was zijn deel toen hij als partijleider met de moed der wanhoop pro beerde de geslonken CDA-fractie een oppositierol te geven. Enneüs Heerma leefde een bewogen poli tiek leven. Gisteren kwam daar aan een eind. Hij overleed op 54- jarige leeftijd na een lang ziekbed in zijn woonplaats Amsterdam. In zijn geboorteplaats Ijietjerks- tradeel noemden ze hem Inne. Heerma was trots op zijn komaf en bediende zieh graag van sym boliek: „Mag ik het als Friese boe renzoon zo zeggen: 'Ploegen, zaai en en oogsten'. Een andere weg is er niet," zei hij over het moeizame herstel van het CDA nadat in 1994 hardhandig een einde was gekomen aan decennialang chris tendemocratische regeermacht. Net klaar met zijn studie politico logie aan de VU in de hoofdstad, kwam Heerma in 1971 in de Am sterdamse gemeenteraad, waar hij achtereenvolgens leider werd van de ARP en CDA-fraetie. In 1978 werd hij wethouder en vanaf 1982 was hij ook loco-burgemees- ter. Totdat hy in 1986 de verwach te overstap naar de landelijke po litiek maakte. Tijdens zijn Amsterdamse jaren oogstte hy veel waardering, de Fries werd door vriend en vijand geprezen als uitstekend bestuur der. Het was Heerma die taUoze internationale bedrijven naar de hoofdstad bracht, die de haven nieuw leven inblies en meehielp eenieder te doordringen van het belang van Schiphol voor onze economie. In onderhandelingen bleek hij nauwelijks te verslaan. Scherp, tegenstanders observe rend, vasthoudend. Dit alles on der het door hemzelf ooit uitge sproken devies: „Laat je niet van de wijs brengen, blijf altijd dezelf de en gebruik je boerenverstand." Dat lukte hem later ook in de Haagse poUtiek. In vier jaar tijd bekleedde hij drie verschillende posten. Eerst, tussen juli en okto ber 1986, staatssecretaris van Eco nomische Zaken, toen staatsse cretaris volkshuisvesting op VROM, gevolgd door minister van landbouw. Heerma gold toen als doortastend en aimabel, gesym boliseerd door de vrijwel perma nente aanwezigheid van een si gaar in de mond en grote rookwol ken rondom hem, „Ik spaar mij zelf niet. Er zijn twee soorten paarden, luxe paarden en werk paarden. Ik behoor tot de laatste groep. Maar daar doe ik mijn be klag niet over." De reorganisatie van de volks huisvesting werd door Heerma voortvarend aangepakt. Minder regels, meer eigen verantwoorde lijkheid voor woningcorporaties en hogere huren. Niet onomstre den, maar het bevestigde wel de reputatie van Heerma als daad krachtig bestuurder. Hakkelen Maar in 1994 was het gedaan met het besturen, de partij had En neüs Heerma nodig. De CDA-frae- tie koos voor hem en niet mede kandidaat Jaap de Hoop Scheffer als opvolger van Elco Brinkman als fractieleider. Echt te trappelen stond hij niet om de rol van oppo sitieleider te vervullen tegenover een fris eerste paars kabinet. „Iemand die me goed kent, schoof na mijn benoeming tot fractielei der een briefje onder de deur: 'Het is je weer gelukt een aardige rotklus te krijgen'. „Inderdaad had ik die baan graag aan een an der gegund. Je kunt je een vrolij ker start voorstellen," vertelde Heerma in een interview. Na een aanvankelijke ontspan nen en veelbelovende start in het debat over de regeringsverkla ring, werd al snel duidelijk dat de nieuwe CDA-leider het vak van Ennèus Heerma. Foto arcTilef Rotter dams Dagblad oppositie voeren niet echt onder de knie kreeg. Hij hakkelde zich door debatten heen en riep zelfs medelijden van collega's van an dere partijen op. Vooral als er tele visiecamera's in de buurt waren, verkrampte Heerma. Het dieptepunt bereikte hij eind 1995. Bij het debat over de vrij heid van onderwijs kreeg niet het kabinet maar het CDA alle kritiek over zich heen. Toen Heerma via de media vernam dat er anoniem commentaar op hem was, belde hij zijn vrouw met de mededeling: „Ik kap ermee." De fractie kon hem nog met veel moeite - en tra nen - overhalen te blijven. Zyn vertrek kwam toch eerder dan hij zelf had verwacht. Na rampzalige opinepeilingen, ging het CDA be gin 1997 op zoek naar een nieuwe lijsttrekker. Kandidaat na kandi daat viel af, waardoor Heerma's tegenpool in de fractie, Jaap De Hoop Scheffer als enige overbleef. Om hem niet voor de voeten te lo pen, besloot de gekwelde CDA-lei der direct plaats maken voor hem. „Maar niet omdat ik de politiek zat ben," verklaarde hij by de wis seling van de wacht. Na de dramatische aftocht uit po litiek Den Haag werd het stil rondom Heerma. Hij vervulde en kele nevenfuncties zoals voorzit ter van de Branche Organisatie Arbodiensten en als vormgever van het instituut voor asbest slachtoffers. Het wachten was op een passende bestuursfunctie die hem door het CDA min of meer was toegezegd. Maar toen hij bur gemeester van Hilversum kon worden, moest Heerma afzeggen wegens ziekte. Er was longkanker bij hem geconstateerd. Hij her stelde aanvankelijk goed, genoot van het rustige leven en begon weer interesse te tonen voor een politiek-bestuurlijke baan. De te rugkeer van de ziekte maakte een einde aan zijn toekomstplannen. Het gezang van de monniken klinkt door de donkere kerk van St. Donatiaan in Brugge. Graal Karei de Goede ligt geknield voor het altaar en bidt hardop terwijl de broeders het koorge bed zingen. Dan wordt de gewijde sfeer ruw verstoord. 'Ze sloegen hem met zwaarden neer en bleven op hem inhakken, terwijl hij vroom aan het bidden en aalmoezen geven was', noteert monnik Galbert korte tijd later in zijn kroniek. De graaf wordt op 2 maart 1127 het slachtoffer van een complot dat is gesmeed door de machtige Brugse familie Erembouds. Zij verzetten zich tegen de versterking van het centrale gezag, die Willem wil door voeren. Bovendien heeft de graaf hen beledigd, door openlijk te her inneren aan hun onvrije afkomst.' Het succes van de samenzweer ders is van korte duur. Zij" die het zwaard hanteerden, komen door het zwaard om, overeenkomstig het bijbelwoord. De priester Bertulf Erembouds, die als eerste toestak, wordt door een woedende menigte gelyncht. Een bloedige opvolgings- strijd brandt los. Het Hollandse gra vengeslacht speelt daarin ook nog een bijrol. Uiteindelijk komt Diederik van Elzas aan de macht Als ver woed kruisvaarder vertoeft hij meer in het Heilige dan in het vlakke land. Zijn zoon Filips van Elzas zet de door Karei begonnen hervormin gen voort. De moord op Karei de Goede leeft voort als een van <JÈ grote wandaden uit hst roemrijke Vlaamse verleden. Paus Leo XII! verklaart de graaf in 1884 zalig. HERMAN ROSENBERG

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5