22 Cultuur Susan Sarandon toont nasleep van scheiding Herinneringen aan een jeugd aan zee ms Gibson als eenling in wereld vol verraad Claire Dolan: filmen buiten gebaande paden GRATIS NAAR PATHÉ: doe mee met Oscar-quiz Film Stepmom zit vol vingerafdrukken van een van de meest gevierde actrices BBEIHIHBSMB .luurrrBiiimmn - l-hH-HH-i'l-W Bioscoop topS f2 T "mes^i„hV(! Rotterdams Dagblad Woensdag 3 maart 1999 Door Pieter van Lierop Londen „Het was vreemd om vast te stellen dat je, tel kens als je de grimeerafde- ling verliet, er beroerder uit zag dan toen je er binnen ging." Susan Sarandon ver telt over de opnamen van Stepmom', de door Chris Co lumbus geregisseerde film waarin ze aan kanker zal doodgaan. „Het dwingt je er toe onder ogen te zien dat je ook zelf ooit dood 'it gaan. Ik heb altijd de neiging ge had mijn eigen sterfelijkheid te ontkennen." Susan Sarandon is in 'Stepmom' gescheiden van Ed Harris die een nieuwe relatie is begonnen met Julia Roberts. De manier waarop Juliaze speelt een succesvol re clamefotograaf omgaat met de kinderen van Susan vormt onder werp van voortdurende twisten. Maar de ontdekking dat Susan door een ongeneeslijke ziekte is getroffen, brengt de vrouwen dichter tot elkaar en creëert de voorwaarden voor een laatste Kerstfeest met de hele familie in droevige verzoening verenigd. Susan Sarandon bestrijdt dat 'Stepmom' alleen maar de zoveel ste tranentrekker van Hollywood zou zijn: „Dit verhaal gaat niet over sterven, maar over de uitda gingen van het ouderschap die zeer complex kunnen zijn, maar soms ook erg grappig. Het gaat ook over de nasleep van een schei ding, de haat waar je je soms niet eens van bewust bent en uiteinde lijk ook de vergiffenis die het mo- gelijkmaakt verder te gaan met je leven." De 52-jarige Sarandon is een van Amerika's meest gevierde actri ces. Door haar rollen in films als 'Atlantic City', 'Pretty Baby', 'Witches of Eastwick' en 'Bill Durham' verwierf ze zich een reputatie als een 'thinking man's sex idol'. Oscarnomi naties vielen haar ttr, deel voor 'Thelma and Louise', 'Lorenzo's Oil', 'The Client' en 'Dead Man Walking'. Die laatste film gere gisseerd door echtgenoot Tim Bobbins bracht haar twee jaar geleden de Academy Award, Sa randon is geen actrice die even er gens gauw een rolletje doet, maar iemand die zich verregaand iden tificeert met de films die ze aan pakt. In 'Stepmom' heeft ze twee jaar energie geïnvesteerd. „Julia Roberts kreeg een oor spronkelijk script dat ze mij toen heeft doorgezonden. Dat verhaal zat toen veel te simpel in elkaar omdat vanaf het moment dat mijn. personage ziek werd, iedereen in eens dikke vrienden werd met el kaar. Dat was ten eerste niet erg realistisch en ten tweede weinig interessant. Ik was zo ongeveer de hele film bezig met doodgaan." „In de opnieuw bewerkte versie van het script ga ik nog steeds dood, maar ligt er een veel zwaar der accent op diepgang van de re laties. Er is een conflictueuze situ atie die opgelost moet worden, wat door die ziekte weliswaar be spoedigd wordt maar toch een proces betekent waar men sowie so doorheen had gemoeten." „Iri die herziene versie werd ons gevoel verwerkt dat als die twee vrouwen nader tot elkaar zouden komen, zulks niet eerder diende te geschieden dan in de finale van de film. Het zou iets zijn dat eerst don: 'ik lijk met op die perfect geor- dame in 'Stepmom'. Foto GPD verdiend moest, worden. En de animositeit tussen de vrouwen moest niet gebaseerd zijn op het bekende cliché: zij is jonger en ik ben ouder, zij heeft een carrière en ik zit in het slop, zij heeft een vent en ik niet. Dat is allemaal te makkelijk. We wilden dat er een wezenlijke botsing in opvattingen zou plaatsvinden." Pittiger „Mijn personage ergert zich aan de manier waarop die andere vrouw met de kinderen om springt en die ergernis is ook te recht Ze is slordig. Dat 2e een baan wil hebben is niet erg, maar ze moet wel in staat zijn die kinde ren aandacht te ge ven. Ze moet ze niet in Central Park ergens in het zon netje zetten met een zak snoep, zelf gaan fotograferen en een paar uur later verbaasd zijn dat d( kin deren er niet meer zitten, lulia's personage heeft geen flauv idee hoe zo'n situatie aan te pakken. Dat moet haar worden geleerd. Daarom scheld ik Julia voortdu rend de huid vol. Wat heerlijk was om te doen met een goede vrien din." - „Ik wilde mijn personage pittiger neerzetten dan ze aanvankelijk bedacht was. Ik wilde haar min der perfect maken dan moeders meestal zijn in films. Ik wilde haar ook valse trekjes meegeven. Ze is wel een totaal andere moe der dan ik zelfben. Ik lijk niet op die perfect georganiseerde dame in 'Stepmom'. Ik heb mijn hele le ven voortdurend conflicten ge voeld tussen wat ik professioneel wilde bereiken, wat ik wilde bete kenen als moeder en nog een stukje leven dat ik puur voor me zelf wilde houden. Ik heb altijd het gevoel gehad dat ik geen van die dingen goed genoeg deed. Het was zalig om in een film een vrouw te zijn die het wel allemaal voor elkaar heeft. Maar ja, dan heeft zy weer andere problemen." „Het toevoegen van dit soort di mensies aan het script heeft veel tijd gekost. We moesten boven dien een regisseur vinden, een cast bij elkaar krijgen en dat script nog een paar keer door de molen halen. Ik heb zelf regisseur Chris Columbus benaderd en heb hem geassisteerd bij het schrij ven. Ik heb zelf drie kinderen; 6,9 en 13 zijn ze momenteel. Chris heeft er vier. Met die gezamenlij ke ervaring hebben we de details van het familieleven zo specifiek mogelijk proberen te krijgen." „Ik heb er een hoop dingetjes in De belangrijkste gebeurtenis in de internationale filmwe reld staat weer voor de deur. In de nacht van zondag 21 maart worden in Los Angeles de jaarlijkse Oscars uitge reikt. Lezers van het Rotterdams Dagblad maken kans op gra tis bioscoop-kaartjes als ze meedoen aan onze Óscar quiz Wie de goede antwoorden aankruist op de bijgaande vier vragen dingt mee naar een van de volgende pnizen: 'Eerste en tweede prijs, tot het jaar 2000 één keer per maand met twee personen gratis naar de Pathé mega bioscoop in Rotterdam. 'Derde prijs: drie maanden lang één keer per maand met twee personen gratis naar Paté. 'Tien troostprijzen: eén keer met twee personen gratis naar Pathé. Eén Nederlandse film werd dit jaar geselecteerd voor de Oscarcompetitie, maar verwierf uit eindelijk geen nominatie: A. DetripvanTeetje De Poolse Bruid C. Abeltje The Thin Red Line {7 nominaties) kreeg onlangs een belang rijke prijs op een internationaal festival: A. Gouden Palm B. Gouden Beer C. Gouden Kalf De Oscars voor de beste acteur en beste actrice gingen vorig jaar naar Jack Nicholson en Helen Hunt. Zij speelden de hoofdrollen In: A. LA.Confidential B. Titanic C. As Good As It Gets Wie speelt de hoofd rol in Karakter, vorig jaar onderscheiden met een Oscar voor de beste buiten landse film? A. Jan Decleir B Rijk de Gooijer C. Huub Stapel Inzendingen met vermelding van naam, adres, leeftijd en telefoonnummer, moeten uiterlijk zaterdag 20 maart in ons bezit zijn en kunnen worden opgestuurd naar: Rotterdams Dagblad, Oscar-quiz Postbus 1162,30QQ BD Rotterdam Rotterdams Dagblad/TdV/GRAPHIC NEWS Oscar nominaties Elizabeth La Vits Bella Saving Private Ryan Shakespeare in Love The Thin Red Line Roberto Bemgm in La Vita Bella Tom Hanks in Saving Private Ryan Ian McKellen in Gods and Monsters Nick Nolle m Affliction Edward Norton in American History X Cale Blanchelt in Elizabeth Fernanda Montenegro in Central Station Gwyneth PaltrDwin Shakespeare in Love Meryl Streep in One True Thing Emily Watson in Hilary and Jackie James f-obum in Affliction Robert Duvall in A Civil Action Ed Hams in The Truman Show Geoffrey Rush in Shakespeare In Love Billy Bob Thornton in A Simple Plan Kathy Bates in Primary Colors Brenda Blelhynm Little Voice Judi Dench in Shakespeare In Love Rachel Griffiths in Hilary and Jackie Lynn Redgrave m Gods and Monsters Roberto Bemgm voor La Vita Bella Steven Spielberg voor Saving Private Ryan John Madden voor Shakespeare in Love Tarrence Malick voor The Thin Red Line Peter Weir voor The Truman Show Central Station (Brazilië) Children of Heaven (Iran) La Vita Bella (Italé) The Grandfather {SpanjeJ Tango Argentinië I* 4 feu1 12 4 Shakes 5 02o fa#jj verwerkt die ik ooit mijn eigen kinderen heb horen zeggen. De kinderfoto's die je links en rechts in mijn huis ziet, zijn geen foto's van de acteurs op jongere leeftijd maar foto's van mijn eigen kinde ren. Het maken van die gebor duurde mantel voor het zoontje en van die quilt voor de dochter, dat zijn dingen die ik ooit voor mijn eigen kinderen heb gedaan. Je mag dus zeggen dat er heel wat van mijn vingerafdrukken op dit project terecht zijn gekomen." In Amerika alleen al is met 'Step mom' honderd miljoen dollar ver diend, wat frappant veel is voor een film productie van be scheiden omvang en een verhaal over fa- milieproblemen. Dat de recensies minder laaiend waren dat Sarandon ge wend is, lijkt de actrice nauwe lijks te deren, „Sommigen, vinden de film te week en sentimenteel, anderen hebben hem in hun hart gesloten. Ik weet dat 'Stepmom' breder toe gankelijk is dan een aantal ande re films die ik gedaan heb. Dit ver haal staat midden in onze sociale cultuur en beweegt zich op een bekend terrein voor heel veel mensen. Toch zitten we zeker niet op een platgelopen pad, want zo veel films worden er niet gemaakt Oï'er doodnormale families. Als Ju'iia er niet bij betrokken was ge- 1? -. r 30e6l»!C* M fe" ^ekke„ Swn/ofBteS^ Wn Rad Line 1910 bezoeken RottertJam» DagMad/03Q299/Bron Pathé Cinemas weest en Chris niet en ik niet, dan was ook deze film nooit van de grond gekomen." „Het lijkt een beetje op wat ik meemaakte toen ik 'The Client' had gedaan en ik me in Europa moest verdedigen omdat ik in eens in een commerciële film te zien was, terwijl men best ook had mogen opmerken dat het in elk geval de beste Grisham-verfil ming was van het hele rijtje. Of films commercieel zijn of niet, dat doet er ook helemaal niet toe. Goede films dienen onderhou dend te zijn, ze moeten je gevoels matig aanspreken en ze moeten je inzichten geven die je niet eerder had." „Het is prachtig als je een film de volgende dag nog kunt navertel len. Het is prachtig als een film controverse veroorzaakt. En het is prachtig als een film stof geeft om over door te discussiëren. Dat is watGtepmom' doet. Van Arnold Schwarzenegger tot en met Whit ney Houston én mijn buren komt iedereen naar mij toe om over de ze film te praten en ze hebben al lemaal een andere invalshoek. Ik hoorde dat talloze meisjes van 14, 15 jaar oud meerdere malen naar 'Stepmom' gaan kijken en ik heb geen idee waarom ze dat doen. Niet om zich te vergapen aan mijn garderobe, in elk geval." Te zien in Pathé 4 en Arcaplex (Spijkenisse). Door Leo Bankersen Zoals gebruikelijk bij de Griekse cineast Theo Angelopoulos is het weer moeilijk om vast te stellen waar zijn nieuwste film nu precies over gaat. In 'L'éternité et im jour' (Gouden Palm in Cannes) blikt een oude, stervende schrij ver (fraaie rol van Bruno Ganz) te rug op zijn leven, zoveel is duide lijk. Een toevallige ontmoeting met een Albanees jongetje leidt echter ook tot een onverwachte bespiegeling over het wezen van de poëzie. Tijdens hun omzwer vingen door nachtelijk Grieken land ontdekt het kind drie oude woorden die zo'n beetje de kern van de zaak schijnen samen te vatten. Op het Filmfestival Rotterdam was filmcriticus en Angelopouios- kenner Gideon Bachmann in ie der geval present om voorafgaand aan de vertoning van 'L'éternité et un jour' de betekenis van die archaïsche termen uit te leggen. Want inderdaad, de ondertiteling maakt er zich wat gemakkelijk vanaf. Het eerste woord, korfula- mu, duidt het hart van een bloem aan, maar ook het gevoel van ge borgenheid van een baby in moe ders armen. Het tweede, xenitis, is het gevoel overal een vreemde ling te zijn, ontheemding dus, of ballingschap. En in de context Bruno Ganzzwaait naar een scheepje in L'Eternité et un jour'. FotoGPD van het filmverhaal: geobsedeerd zijn door je werk, en zo het leven en de liefde laten ontglippen Dat is waar de schrijver aan denkt. Ook het laatste woord heeft be trekking op zijn levensloop. Arga- thini betekent laat in de nacht, de levensavond. Is zo'n uitleg nodig om van de film te kunnen genieten? Het is aardig om te weten, maar aan de beelden voegt het eigenlijk niet zo heel veel toe. En die beelden zijn weer even betoverend als in Angelop oulos' eerdere werk. Lange, trage rijders met vloeiende overgangen tussen heden en verleden. Herin neringen aan een jeugd aan zee, aan een lachende, dansende vrouw in een witte jurk en dan weer terug naar de miezerige re gendag van het heden. De ontmoeting tussen de schrij ver en het jongetje vindt plaats in een klassiek Angelopoulos-tafe- reel. De man wacht in zijn auto voor het kruispunt, straatkinde ren komen aanrennen om de rui ten te wassen, onverwacht duikt de politie op en het volgende mo ment veranderen de chaos en pa niek in een schitterende choreo grafie van auto's en rennende mensen. Ook tijdens de nachtelij ke bustochten van het tweetal lijkt het meer om de beweging te gaan dan om het bereiken van het doel. En de woordloze verstand houding die je tussen die twee ziet groeien is minstens zo be langrijk als de woorden die de dichter door het jongetje krijgt aangereikt, Pijn Woorden komen ook in de vorm van de poëtische brieven die de schrijver herinneren aan zijn ja ren geleden overleden vrouw. Mooie zinnen, met weemoed en pijn, maar ook zinnen die ongrijp baar blijven omdat zoiets tijdens het kijken al snel wat vluchtig is. De film zelf is ook een beetje als een zwerftocht. Fascinerende beelden naast momenten die je het gevoel geven dat Angelopou los zijn vertrouwde routine volgt. Filosofische bespiegelingen naast alledaagse ontroering, pure esthe tiek tegenover grauw en grimmig realisme. Een film van Angelop oulos moetje nemen zoals hij is. Te zien in Venster 4, Door René R. Kastelein Brian Heigeland was co-scenarist van de moderne film noir 'LA Confidential', een van de beter vertelde, intelligentere genre films van 1997. Zijn lange speel filmdebuut 'Payback', een rema ke van John Boormans 'Point Blank' (1967), onderscheidt zich door een verteltrant die organisch en dwingend is. Mel Gibson speelt de onderkoelde beroepscrimineel Porter. Na een geslaagde overval raakt hij zijn deel van de buit kwijt door ver raad van zijn vrouw en partner in het kwaad Val (Gregg Henry), die zich met beider deel van de buit inkoopt in een syndicaat. Ternau wernood gered van de dood op de smerige behandeltafel van een il legale artsenpraktijk (de film zit vol prachtige clichés), zet 'de man die dood had moeten zijn' de jacht in op zijn geld. Syndicaatslid Omdat zijn bijna-moordenaar is opgeklommen in de misdaad en als syndicaatslid onaantastbaar lijkt, wordt het een wanhoopsae- tie die hem als eenling tegenover een overmacht plaatst in een we reld van geweld, macht en ver raad. Een voice-over die Gibson klassieke film noir wijsheden in de mond legt, is spaarzaam ge noeg om een sfeer van desolaat heid op te roepen en verbindt de film met de geschiedenis van het genre. 'Payback' is qua sfeer vergelijk baar met 'LA Confïndential'. Ook hier is de misdaad meer dan zomaar een logische kapstok om explosies en geweld aan op te han- Mei Gibson in 'Payback', een sterk regiedebuut van Brian Heige land. FotoGPD gen, Heigeland heeft oog voor de rituelen van. de misdaad, de machtsverhoudingen en de cou leur locale. Van de informanten op straat en in taxi's die de ogen en oren zijn van de organisatie, komt Porter via de middenman nen uit bij het hoogste echelon. Daar treft hij James Coburn als dandy die met zyn stijlvolle pak ken en slangeleren koffers het respectabele gezicht van de orga nisatie verbeeldt, en Kris Kristof- ferson als de grote baas die, in een gruwelijk harde martelscène, de ultieme verbeelding wordt van het kwaad. Riefenstahl Gedraaid op zorgvuldig gekozen locaties in Chicago en New York, weerspiegeld Payback middels de strakke, zakelijke architectuur de ontoegankelijkheid van de orga nisatie. Het effect wordt sterk aangezet in shots die door geome trie en camerahoek herinnerin gen oproepen aan het werk van Leni Riefenstahl, verder ver sterkt door de uilgebleekte, koel- blauwe kleuren. De wanhoopsactie van Porter, bij gestaan door een callgirl (Mari-, Bello) voor wie hij in een vroeg r leven een zwak had, wordt door die stijlvastheid van vormgeving en nadruk op sfeer een fascine rende. De los, bijna laconiek acte rende Gibson speelt hier een van zijn betere rollen; onthecht en zonder veel illusies of bravoure; een bad guy met een klein hart, die de sympathie van de kijker moeiteloos opwekt. In een genre waar sfeer en oorspronkelijkheid het steeds vaker afleggen tegen effecten om het effect, overtuigt Heigeland (1961) met een sterk geregisseerd en stijlvast debuut. Te zien in Lumière 1 en Arcaplex (Spijkenisse). Door Leo Bankersen Een paar jaar geleden maakte de jonge Amerikaanse regisseur Lodge Kerrigan veel indruk met zijn compromisloze debuut'Clean Shaven'. Een beklemmende low- budgetfdm die ons probeerde bin nen te voeren in de belevingswe reld van een schizofreen. Die kor relige, neurotische beelden heb ben in zijn nieuwe film 'Claire Dolan' plaatsgemaakt voor een koele, strakke stijl, maar het ach terliggende principe werkt nog steeds. De vorm—afstandelijk en vrijwel emotieloos—weerspiegelt de houding waarmee de hoofdper soon zich staande probeert te hou den. Claire Dolan (Katrin Cart- lidge) is een call-girl in New York die na de dood van haar moeder pogingen doet weer een normaal leven te beginnen. 'Claire Dolan' is niet gemaakt voor liefhebbers van sappig dra ma. Kerrigan wandelt zelfbewust buiten de gebaande paden. Ook tegenstanders van deze tamelijk vergaande vorm van stilering zul len moeten erkennen dat hier een cineast aan het werk is die zijn ideeën zeer consequent en zorg vuldig, en met een perfect stijlge voel weet vorm te geven. Niet he lemaal verrassend dus dat Kerri gan hiervoor bij een Franse pro ducent terecht kwam, en dat hij voor de twee belangrijkste rollen Eumoese acteurs uitkoos. Ingehouden Katrin Cartlidge kennen we van haar neurotische rollen in 'Naked' en 'Career Girls' van Mike Leigh. De rol van Claire speelt ze juist heel ingehouden, meteen strakke trek om de mond en felle, prie- Katrin Cartlidge zet Claire neerals iemand die zich met een pant ser van de buitenwereld heeft afgeschermd. Foto gpd mende ogen. De woorden waar mee ze haar klanten verleidt ko men als toonloze formules uit haar mond. Dit is iemand die zich met een pantser van de buitenwe reld heeft afgeschermd. Zo mogelijk nog verontrustender is het om Colm Meany ('The Snap per') haar pooier te zien spelen. Meany's vaderlijke uitstraling roept verwarrende associaties op, en er zijn vage aanwijzingen dat hij al een akelige rol in Claires le ven speelde toen ze pas 12 \vss. As het er op aan komt is hij mee dogenloos, en Claire weet dat. Ook New York kreeg van Kerri gan een tegendraadse behande ling. De doorgaans als een chaoti sche bijenkorf uitgebeelde we reldstad is hier een niemandsland van glas, staal en beton waarin Claire alleen contact heeft met haar rijke klanten die mechani sche seks bedrijven. Zelfs de rela tie die ze begint met die ene man die werkelijk interesse lijkt te to nen blijft ondanks goede wil van beide kanten steken in te haastige seks en woorden die niet echt be tekenis krijgen. Deze aardige taxichauffeur zal niet haar redder worden, al had hij het wei gewild. Claire kan alleen aan die trooste loze wereld van misbruik en on macht ontsnappen door zelf dras tische maatregelen te nemen. Kerrigan laat haar daarmee boven haar rol va» slachtoffer uitstijgen. Dat is dan toch nog een hoopvol element in een film die verder een behoorlijk pessimistisch wereld beeld uitdraagt. Hoop geven ook de gevoelens die Claire koestert voor haar moeder, voor de kinde ren van haar nichtje en voor haar eigen ongeboren baby. Ook dat toont Kemgan m neutrale, afstan delijke beelden, wars van senti ment, maar het voorkomt dat 'Claire Dolan' een onverdraaglij ke film wordt. Te zien in Venster 2.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 16