Ambon in de greep van de angst m 'Vaklui laten zich niet afschepen' Kleinmetaal vraagt om meer loon en minder werkdruk SltÉllIM m Vermist meisje (13) uit Irak was met geliefde 'op de vlucht' Defensie in de fout Griepepidemie alleen beneden de rivieren 4//XA/t JvtuM JjL d&Jl Rotterdams Dagblad Commentaar Djanko Rotterdams Dagblad p$ •i.y Kf Woensdag 3 maart 1999 Door Theo Haerkens Ambon„Ik heb sinds 19 januari vier mensen gedood." Terwijl de Ambonese man de bekentenis doet, trekt hij zijn T-shirt op om het koperkleurige mes te laten zien dat tussen zijn broeksband steekt De man, stevig gebouwd, gesoigneerd sikje, draagt boven zijn zwarte shirt een dito pet met een goudkleurige ketting. Voor hem was er geen andere optie, sinds het begin van de bloedige rellen op het eiland in het oosten van Indonesië. „De moslims val len ons aan en dan moeten wij ons verdedigen." Zelfverzekerd kijkt hij rond in de kerk in het centrum van Ambon- stad, waar zo'n 150 protestanten hun toevlucht hebben gezocht nadat hun huizen waren platge brand of vermeld. Met zijn vlijm scherpe mes maakt hij steek- en snijbewegingen om te laten zien hoe koel hij te werk ging. De man - Tk ben een echte christen'- weet heel goed dat de kerkelijk leiders in de stad bloedvergieten afkeuren en bergt het wapen weer op. Zijn naam wil hij ook niet in de krant „De priesters zeggen: je moet het mes niet ge bruiken om elkaar te doden." De woorden spreekt hij staccato uit. zijn wijsvinger priemt op het rit me in de lucht, maar hij is het er overduidelijk niet mee eens: „De bisschop en de priesters verbie den het, maar hoe moeten wij ons anders verdedigen?" Hoewel het gisteren rustig was op het Molukse eiland Ambon heerst er angst. Iedereen is bang en dat is goed te zien. Op de weg van het vliegveld naar de stad, zo'n zestien kilometer, worden veel auto's door militairen of poli tie begeleid. Overal staan olie- drums en liggen stapels afval, restanten van de wegafzettingen die de bewoners zelf hebben aan gebracht Uit het achterraam van de auto voor ons steekt de loop van een geweer zo'n twintig cen timeter naar buiten. Chauffeurs steken hun duim op naar elkaar om aan te geven dat de weg ver derop veilig is. De palmbomen wuiven in de ■wind en de baai is hemelsblauw. Jongetjes sjouwen met een gi gantische vis die aan een stok tussen hen in bungelt en vrou wen vervoeren groente in grote schalen op hun hoofd. Links en rechts staan alle en nog muren op plekken waar t it voor kort men sen woonden. De huizen zijn uit gebrand. „Kier stond een kerk, daar een stel huizen en hier stond ook een kerk," gidst de politie man die als taxichauffeur func tioneert. Tegen het eind van de rit peutert hij zonder vaart te minderen aan zijn holster, haalt zijn pistool te voorschijn en legt dat op schoot. „Nu komt Batu Merah," In het moslimdorp, dat vrijwel aan Ambon-stad is vastgegroeid, deed zich op 19 januari een inci dent voor tussen een moslim en een christen, dat een kettingreac tie van geweld in gang zette dat nog steeds niet is afgelopen. Er zijn al meer dan 150 doden geval len. „Hier is het weer veilig," mar keert de politieman de grens met Ambon-stad. In de straten wordt druk gepatrouilleerd: soldaten te voet met het geweer aan de schouder. Anderen rijden op de brommer met een riem vol kogels rond hun middel Het leger heeft maandag de eerste versterkingen aangevoerd van een speciaal ge vormd elitekorps, omdat de situa tie nog steeds niet echt onder controle is. Vorige week vond bij een nieuwe confrontatie tussen moslims en christenen een nog onbekend aantal mensen de dood. Bij het politiebureau staat naast de televisie onder een af dakje een mitrailleur, gericht op de ingang. De agenten die zitten te kijken hebben de wapens on der handbereik. Een rondje door de stad kan nog net voor de schemering. Op de plaats waar twee maanden gele den nog groente, fruit en tropi sche vogels werden verhandeld is een kale vlakte ontstaan. De hut ten en krotten zijn afgebrand en met de grond gelijk gemaakt Van de groezelige karaoketenten is geen spoor meer te zien. De po litieman krijgt haast, weliswaar is er geen avondklok ingesteld, maar na zonsondergang waagt ook hij zich niet meer buiten. De bewoners van huizenblokken die nog wel in tact zijn, zijn druk doende hun straat te barricade ren. Ambon is in de greep van de' angst Door Gert Onnink Rotterdam Danny, een van de ruim vijfhonderd werknemers in de kleinmetaal die gisteravond actie voerden in het Maasgebouw bij de Kuip, maakt in een paar woorden duidelijk hoe het precies zit in zijn sector ,,'t Is gewoon klo te," roept hij in de microfoon, voordat hij een motie mag voorle zen die morgen aan de werkge vers zal worden aangeboden. „De FWM, je weet wel dat zijn die fari zeeërs," gaat Danny verder, „die hebben een millenniumpro bleem, want by die werkgevers staat de klok nog op het jaar 1900. Als dat zo blijft, dan gaan we met z'n allen plat." De zaaljuicht. Een ouderwetse actiesfeer wil er deze avond in het aan het Feye- noordstadion grenzende gebouw maar met in komen. Wat Carrie, ditmaal de presentator, de muzi kanten van Café Noir en de ver schillende woordvoerders van FNV Bondgenoten ook proberen, de in het oranje gehulde massa is niet op de banken te krijgen. Het lied over de hoge werkdruk wordt wel meegezongen. De boodschap is glashelder: er moet een goede CAO komen, anders volgen op korte termijn acties. De naar schatting 350 000 metaal bewerkers, installateurs, CV-mon- teurs, garagémenseri, smeden en andere kleinmetaalmedewerkers in Nederland hikken niet alleen aan tegen een te hoge werkdruk. Ook krijgen ze er te weinig belo ning {salaris en toeslagen) voor, is de zeggenschap over het over werk niet goed geregeld en zijn over scholing geen goede afspra ken gemaakt. Hierdoor is er nau welijks 'instroom' van nieuwe mensen. Sterker nog, er zijn on geveer 35.000 vacatures. Vijf keer onderhandelen over een nieuwe CAO heeft tot dus verre niets op geleverd. „Er zit geen enkele beweging in," zegt Kutger Meijer, FNV- bestuurder in Rotterdam en lid van de on derhande lingsdelegatie van de bond. „De bedrijven hebben goed verdiend. Daar mogen de mensen ook wel eens wat van terugzien. Helaas zijn de verschillen nog steeds levensgroot." Samen met de vijfhonderd actie voerders in Rotterdam kwamen gisteravond in het hele land op re gionale manifestaties 2o'n drie duizend kleinmetaalwerkers op de been om te pleiten voor een be tere CAO. Morgen hopen de bon den in Delft bij de werkgevers het -''*r De actieshirts hangen klaar terwijl de zaal in het Rotterdamse Maasgebouw langzaam vol loopt met werknemers uit de klein metaal. Foto Cor Vos vastgelopen overleg weer viot te trekken. Vanaf de FNV-kantoren in Ro** -"dam-Ommoord en Dor drecht (Sterrenburg) vertrekken 's morgens om kwart voor tien bussen om de bijeenkomst bij het kantoor van ondernemersvereni ging MKB Nederland te kunnen bijwonen. „We willen dat er opnieuw onder handeld wordt, want vaklui laten zich niet met een schijntje afsche pen," zegt FNV-bestuurder Ger Ros. „Dat is jammer. Niet alleen is hier de zaal vol, ook de maat is vol. En de bonden zijn klaar voor ac ties." De eerste kantine- of poort acties in de regio Rijnmond staan op het programma bij onder meer Nebin Rotterdam, Imtech en GTI. Het lukte Carrie, die gisteravond als presentator van de actie vergadering optrad, niet om de in oranje gehulde massa op de banken te krijgen. Foto cor vos Verse deeppan pizza Hawaii Mee een dikke, luchtige bodem en een copping van ananas en ham Vers bij onze traiteur Per stuk. doorsnede 34 cm 40/71 van 14.95 voor f f \J KOSMir Rotterdam Het vermiste 13-ja- rige Irakese meisje Razaw Hasan Muhammed uit Dordrecht is te recht. Het meisje, dat een maand zoek is geweest, meldde zich maandag bij het politiebureau aan de Nassauweg in Dordrecht. Met hulp van een tolk heeft Razaw inmiddels haar versie van het verhaal aan de politie verteld. Ze zou er stiekem met haar ge liefde vandoor zijn gegaan. De verdwijning van het meisje was een grote domper op de ge zinshereniging van de Irakese fa milie Muhammed op dinsdag 2 februari. W. Erkelens van de poli tie Dordrecht zegt dat agenten af gelopen dagen dan ook vooral be zig zijn geweest met het begelei den van de emotionele hereni ging tussen ouders en kind. Razaw kwam de bewuste dins dag aan op Schiphol, samen met haar vader, haar oma en acht broertjes en zusjes. Tijdens het kopen van treinkaartjes naar Dordrecht, waar haar moeder met een van haar zusjes al twee jaar woont, ging het mis. Razaw vertelde de agenten dat zjj op dat moment is meegegaan met een Irakese man die in Bel gië woont. Volgens de tiener was zij al geruime tijd verliefd op de man. Ze had met hem ook afspra ken gemaakt over haar aankomst op Schiphol. Terwijl de familie de treinkaartjes kocht, vroeg de man haar om met hem mee te gaan naar zjjn woning in België. Dat deed ze zonder haar familie te waarschuwen. Pas toen het ge zelschap, verdeeld over twee cou pés, in de trein naar Dordrecht zat, ontdekte de moeder dat een van haar dochters ontbrak. Eenmaal in België wilde de tie ner al snel terug naar haar ou ders in Dordrecht. De Irakese man bracht haar echter pas op I maart, bijna een maand later, met de trein terug naar Dor drecht. Daar zette hij het kind af op het perron en verdween. Het meisje belandde met hulp van een voorbijganger op het politie bureau. Razaw heeft tegenover de politie verklaard dat zij de woning van haar vriend niet mocht verlaten. De politie onderzoekt wat zich precies in België heeft afge speeld. In overleg met justitie wordt binnenkort een officiële verklaring van Razaw opgeno men. Als blijkt dat in België strafbare feiten zijn gepleegd, zo als het meisje tegen haar wil vasthouden, dan wordt de zaak overgedragen aan de Belgische autoriteiten. De politie is sinds de verdwijning op 2 februari bezig geweest met zoekacties naar het meisje. Die leverden niets op. Hoe oud de man is, waar hij pre cies woont en wat zich precies heeft afgespeeld, weet de politie nog niet „Met een 13-jarige pra ten is heel anders dan met een ouder iemand," zegt Erkelens. „Er kan echt van aües gebeurd zijn." Mariniers hebben de naam bepaald geen 'watjes' te zijn, maar harde jongens die tegen een stootje kunnen. Voor dat ze tot het keurkorps worden toegelaten, ondergaan ze strenge medische tests. Uiteindelijk blijven alleen degenen over die in een uitstekende conditie verkeren. Maar het blijven mensen, wier lichamen niet onbegrensd op de proef kunnen worden gesteld. Dat ervoer het Korps Mariniers in november 1997 op tragische wij ze, Een 23-jarige mannier stierf tijdens een oefening in de Krimpe- nerwaard aan een hartstilstand nadat zijn lichaam ernstig onder koeld was geraakt. Staatssecretaris Van Hoof van Defensie heeft erkend dat in deze zaak, waarover in deze krant uitvoerig is bericht, fouten zijn ge maakt. Degenen die de leiding hadden over de militaire oefening, hebben de omstandigheden van die dag ernstig onderschat. Wie mensen, ook al zijn die nog zo 'stoer', bij een gevoelstemperatuur van net onder nul met alleen een overalletje aan door 140 sloten laat waden, vraagt in feite om moeilijkheden. De leiding blijkt echter niet alleen de effecten van de erbarmelijke weersomstandigheden te hebben onderschat, maar ook onvoldoen de te hebben gezorgd voor veiligheidsvoorzieningen en medische faciliteiten vooraf. Het slachtoffer was op pad gestuurd zonder de verplichte survival-deken van aluminium. En toen de man in de problemen kwam werd hij naar een verkeerd ziekenhuis gebracht in plaats van naar Dijkzigt, het enige ziekenhuis in de omgeving met goede apparatuur tegen onderkoeling. Hieruit kan worden opgemaakt dat de hele oefening destijds krak kemikkig was voorbereid. Staatssecretaris Van Hoof geeft dat in wezen toe, maar meldt de Tweede-Kamerleden die over deze zaak vragen hebben gesteld dat geen stappen tegen de verantwoordelij ken zijn ondernomen. Voorde nabestaanden van het slachtoffer moet dat heel onbevredigend zijn. Wel is de oefening sinds het dramatische incident voorlopig van het programma afgevoerd en is TNO gevraagd nader onderzoek te doen naar preventieve maatregelen tegen onderkoeling. Die onderzoeks opdracht is wat aan de late kant gekomen, maar er kunnen waar schijnlijk wijze lessen uit worden getrokken voor de toekomst. Mannen en vrouwen die zich melden voor het leger, weten dat ze gekozen hebben voor een vak dat zekere risico's met zich mee brengt. Nu het einde van de Koude Oorlog al zijn tweede lustrum viert, moet men die risico's echter wel relativeren. Het is niet de be doeling dat de legerleiding de simulatie zover doorvoert dat de ge varen vervolgens kunstmatig worden opgedreven. Vanzelfsprekend moet de conditie van soldaten op peil blijven, maar er zijn grenzen aan de methoden die men daarvoor in vredestijd toepast. RotterdamIn het zuiden van het land woedt een griepepidemie. Op elke tienduizend mensen in Bra bant, Limburg en Zeeland zijn er 36,6 ziek. Het gemiddelde voor het hele land ligt op 21,9. Op dit moment zijn zo'n 35.000 Nederlanders door griep geveld, een verdubbeling ten opzichte van twee weken geleden. Het Na tionaal Influenza Centrum in Rot terdam verwacht echter niet dat er een grote epidemie op komstis. Volgens G. Rimmelzwaan, viro- loog bij het centrum, is de griep- activiteit half december vong jaar begonnen. Sindsdien bleef het bij tien zieken op de 10.000 Nederlan ders. Vorige week steeg dat naar 18,9 en deze week dus naar 21,9. Normaal Onder de indruk is hij echter niet. De iaatste epidemie van enig for maat was drie jaar geleden. Vol gens hem is het aantal mensen met griep normaal voor de tijd van het jaar, Van een griepepide mie is absoluut nog geen sprake. Pas bij 40 zieken op de 10.000 mensen wordt het fors." Het Nationaal Influenza Centrum krijgt de cijfers van 65 huisartsen via het Nederlands Instituut Voor Onderzoek van de gezondheidssi tuatie. De huisartsen registreren het aantal mensen met influenza (griep) in hun praktijk en geven dat door aan het NIVO, Op deze manier kan men golfbewegingen en pieken in de gaten houden. Rimmelzwaan: Meestal is er in deze periode een uitschietende piek te zien, maar omdat de griep zo lang aanhoudt, is het een uitge rekte golfbeweging." Een belangrijk kenmerk van de heersende griep is dat het snel op komt. „Als mensen 'smorgns naar hun werk gaan, kunnen ze nog nergens last van hebben, ter wijl ze 's middags ziek naar huis gaan", aldus de viroloog. De griep duurt drie tot vier dagen. Luchtweginfectie Veel voorkomende klachten zijn keelpijn, hoesten, koorts, loop neus en hoofdpijn. De mensen hebben vaak last van een lucht weginfectie. Rimmelzwaan: „Klachten als dianee vallen niet onder deze griepgolf. Dit heeft te maken met een darminfectie en niets met influenza." Waarom het virus alleen in de winter toeslaat, blijft voor de vino logen overigens een mysterie. Met het klimaat heeft het niets van doen. Portugezen hebben er evenveel last van als Scandina* viers. Doordat er ook contact is met inlfuenzaeentra elders in Eu ropa, is te zien hoe de griepgolf zich verspreidt. Volgens de viro loog is de griep in Engeland, Frankrijk en België inmiddels over haar hoogtepunt heen. Of de epidemie over de rivieren heen komt, is nog niet te zeggen. Aangezien de cijfers in het westen en oosten van het land alweer da len, schat Rimmelzwaan echter dat het dit jaar wel mee zal vallen. AM opkortsT >i£KwAtnT Bjj ik C.A N/ikvinD HET Cu Vl/\4R Ev&j"^DE|U lo Sneu .'jTWiEN ImoöR DE^olRAt't

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3