5 IND bespioneert eigen personeel Verslagen reacties op overlijden van Heerma KNMI voo droge lente Ten einde raad over Turkse hongerstaaksters KNMI voorspelt een droge lente door Nina jo)® @2 sMaa Vijf gulden voordeel vijf Bonus Miles. 18,99 34,99 43,98 Directie liet computers controleren op spelletjes en 'ongewenste' foto's Maaswater stijgt bij Itteren mm Omheining bij nertsenfokkerij doorgeknipt Een dag uit B25ZS33E Opnieuw verwarring over lading van El Al Sybine Jansons eerst misbruikt Drugshandel; eisen tot zes jaar Grenscontroles tijdens EK Wietplantages ontmanteld Daders moeten dokken Man bekneld onder palletlift Demonstratie 400 Irakezen Ook vierde verdachte Tjoelker voor rechter Woonwagen- centrum Dordt wordt toch opgesplitst Rotterdams Dagblad WoensdagS maart 1999 Den Haag In politiek Den Haag en daarbuiten is gisteren met ver slagenheid gereageerd op het overlijden van voormalig CDA-3ei- der Enneus Heerma. Zijn be stuurlijke kwaliteiten en integri teit werden alom geprezen. Heer ma stierf maandagavond in zyn woning in Amsterdam aan de ge volgen van longkanker. Hij werd 54 jaar. CDA-fractieleider De Hoop Schef- fer zet gisteren dat het CDA Heer ma 'enorm veel dank verschul digd is' voor het werk dat hij als fractieleider heeft gedaan. „Daar voor verdient hij groot respect en onze inzet om op de door hem ge legde fundamenten voort te bou wen." Ook voormalig partijvoor zitter Helgers prees Heerma's loy aliteit, openheid en directheid. Volgens oud-premier Lubbers wa ren 'inhoud en integriteit' de kracht van Heerma. „Hij was geen man voor een glad antwoord. Dat hij geen spetterende persoon lijkheid in de media was, nam ik voor lief. Hij had een groot sociaal hart, maar wel met nuchterheid en soberheid," zei Lubbers giste ren Premier en PvdA-leider Kok noemde het overlijden van Heer ma 'tragisch'. „Ik heb hem leren kennen en waarderen als een toe gewijd bestuurder en bovenal als een warm en sociaal bewogen mens." Ook Koks partijgenoot Al ders, minister van VROM toen Heerma staatssecretaris was op dat departement, herinnert zich vooral diens sociale bewogenheid „Daarnaast was hij ook een goed bestuurder, die duidelijk richting heeft gegeven aan de chnsten-de- mocratie Soortgelijke reacties kwamen van PvdA-fractievoorzitter Melkert ('een innemend persoon, altijd recht door zee'), VVD-leider Dijk stal ('een goed en integer bestuur der') en D66-leider De Graaf, die zei 'geen fractievoorzitter van een grote party te kennen die zo ai mabel en zo zonder villeine stre ken was'. Fractievoorzitter Rosen- moller van GroenLinks herinnert zich Heerma ais 'iemand met al tijd het hart op de goede plaats' Ook in Amsterdam, waar Heerma jarenlang politiek actief was, werd Heerma gisteren herdacht als 'een voortreffelijk bestuurder', zoals zijn voormalige fractiege noot Brums Slot het uitdrukte. Volgens hem had Heerma wel po litieke tegenstanders, maar geen echte vijanden. De Bilt Het mag deze week in heel Noordwest-Europa drijfnat zijn van de regen, toch denkt het KNMI in De Bilt heel voorzich tig aan een kentering in het veel te natte weer. Als de experimen tele seizoensverwachting uit komt, mag Nederland dit voor jaar eindelijk een beetje opdro gen. Niet dat het een stoffige boel wordt in Nederland, maar de experimentele seizoensver wachtingen van de samenwer kende Europese weerinstituten wijzen wél op een lente die dro ger wordt dan gemiddeld, Dat geldt vooral het gebied dat Ne derland, Belgie, Noord-Buits- land en Denemarken beslaat. Nog maar enkele maanden gele den vonden wetenschappers van het KNMI het bewijs dat El Door Margot de Jong Den Haag/Ter Apel De ondernemingsraad (OR) van de Immi gratie- en Naturalisatiedienst (IND) overweegt andermaal de directie voor de rechter te slepen. In de jongste affaire gaat het om het bespioneren van het eigen personeel door de lei ding. De INB-direetie liet een intern bureau de computerbe standen van alle medewerkers onderzoeken zonder de OR daarvan in kennis te stellen. De directie trof disciplinaire maatregelen tegen 28 personeels leden die 'ongewenste foto's' en spelletjes in hun computers ble ken te hebben. Volgens een woordvoerder van Justitie zijn de ze mensen berispt. Advocaat E. Unger, die namens de OR op treedt, meent dat er daarnaast ten minste een persoon -een uit zendkracht- naar huis is ge stuurd. In ieder geval is de onderne mingsraad woedend, omdat hy van niets wist, terwijl voor zo'n controle een instemmingsplicht geldt. Het medezeggenschapsor gaan kaartte de kwestie gelijk aan bij het hoofd van de IND, L. El- ting. De OR eiste dat de uitvoe ring van de controle onmiddellijk werd gestaakt en dat de discipli naire maatregelen ongedaan wer den gemaakt. De directie zegde toe vóór deze week per brief te reageren, maar dat is niet gebeurd. Advocaat Un- ■ger: „De volgende stap is naar de rechter." Volgens de Justitie- woordvoerder is de bnef nog in voorbereiding, maar het is de vraag of de vertegenwoordiging van het personeel daar nog op wil wachten. Vice-voorzitter J, Boersma van de OR. „Er is een voortdurende wei gering om het mstemmings- en adviesrecht te eerbiedigen." Boersma, werkzaam by de IND- vestiging in Ter Apel, zegt dat het vertrouwen van het personeel in de hoofddirectie tot een diepte punt gedaald is. Het medezeggen schapsorgaan voelt zich sinas de oprichting eind 1996 stelselmatig genegeerd door directeur Elting. Advocaat Unger heeft inmiddels meerdere zaken lopen tegen de IND-leiding, Op 25 maart dient voor de ondernemingskamer in Amsterdam het conflict over de plannen van Elting om de dienst met zeshonderd mensen uit te breiden. Ook over dit plan "Ver antwoord groeien' is geen overleg gevoerd. Hetzelfde geldt voor de plannen van de directie om het structurele overwerk op te lossen. Unger: „In feite poogde de leiding daarbij als proef een 40-urige werkweek door te voeren. In eer ste instantie werd de OR gepas seerd, daarna probeerde men de vakbonden buiten spel te zetten." Daarnaast spelen nog twee geval len van verhuizing van IND-kan- toren waarbij de OR niet werd ge raadpleegd en het voornemen van de directie om een avondoplei ding voor IND'ers te starten, wat evenmin werd voorgelegd. Maastricht Waterschap Roer en Overmaas heeft vannacht maatrege len genomen om de stijging wm het Maaswater in Zuid-Limburg in goe de banen te leiden. Bij Borgharen, Itteren, Geulle en Elsloozijn kwelwa- terpompen geplaatst. Daarnaast zijn by Itteren overeen afstand van 200 meter schotten geplaatst die als tijdelijke waterkering dienen De stij ging is in de loop van de nacht opgehouden. De snelheid waarmee het water door de Maas stroomt, bedroeg vanmorgen 1400 kubieke meter per seconde, net onder het teerste) kritische punt van 1500 kuub. Patijn: 'De witte illegale hongerstaaksters zullen nooit bereiken wat ze willen, omdat Cohen niet kan zwichten voor een hongersta king.' FotOPhlINiJhuis/GPO Amsterdam Burgemeester Pa- tyn van Amsterdam heeft de ge meenteraadsleden in zyn stad op geroepen oplossingen aan te dra gen om het probleem met de vyf- tien Turkse hongerstaaksters te beeindigen. Patijn zegt zelf niet meer te weten wat hij kan doen om de huidige patstelling te door breken, Mogelijkheden om actief in te grijpen zijn voor hem uiterst gering, zei de burgemeester giste ren. Enkele partijen in de Amsterdam se raad willen dat een landelijke 'commissie van wyzen' zich buigt over de problematiek van de zoge noemde witte illegalen. Mogelijk kan die voor een selecte groep een overgangsregeling in het leven roepen, stelde raadslid B. Ink (PvdA) voor. GroenLinks wil dat een dergelijke commissie de ge volgen van de Koppelingswet te gen het licht houdt, bijvoorbeeld aan de hand van de ervaringen in Amsterdam De Turkse vrouwen hebben in middels 29 dagen zonder voedsel doorgebracht in het kantoor van de Vereniging van Vrouwen uit Turkije. Zij hebben geen recht op een verblijfsvergunning, omdat zij met kunnen aantonen zes jaar onafgebroken legaal in Nederland te hebben gewerkt. Dossiers Volgens de artsen is hun toestand penibel. Deaetievoersters hebben aangegeven niet te stoppen voor dat zy een verblijfsvergunning hebben verkregen. Patijn krygt de vrouwen niet op andere ge dachten. De vrouwen weigeren hun dossiers af te staan aan staatssecretaris Cohen van Justi tie, omdat zy zijn oordeel niet ver trouwen, Patijn: „Dit is een conflict tussen Den Haag en de hongerstaak sters, waarmee Amsterdam zit. Na vele gesprekken is gebleken dat de bereidwilligheid om mee te werken, uiterst gering is. Maar zy zullen zo nooit bereiken wat ze willen, omdat Cohen niet kan zwichten voor een hongerstaking. Ik kan hen als burgemeester ook niet geven wat zij vragen." De Bilt Het mag deze week in heel Noordwest-Europa drijfnat zyn van de regen, toch denkt het KNMI in De Bilt heel voorzich tig aan een kentering in het veel te natte weer. Als de experimen tele seizoensverwachüng uit komt, mag Nederland dit voor jaar eindelijk een beetje opdro gen. Niet dat het een stoffige boel wordt in Nederland, maar de experimentele seizoensver wachtingen van de samenwer kende Europese weerinstituten wijzen wél op een lente die dro ger wordt dan gemiddeld, Dat geldt vooral het gebied dat Ne derland, Belgie, Noord-Buits- land en Denemarken beslaat. Nog maar enkele maanden gele den vonden wetenschappers van het KNMI het bewijs dat El Nino, de warme golfstroom in de Stille Oceaan voor de kust van Peru, direct verantwoordelijk is voor de recordregens bij ons. Nu gaan de weerkundigen in De Bilt nog een stapje verder, door te wijzen op La Nina. Dat is het zusje van El Nino, een koude golfstroom die nu voor de kust van Peru ligt. De atmosferische invloeden daarvan zouden in Nederland de overspannen re genmeters eindelijk rust schen ken. Het actuele weerbericht wyst daar overigens nog niet op. Deze week valt in heel Noordwest-Eu ropa tussen de 60 en 75 millime ter regen. De Rijn, na het hoge water van afgelopen week iets gedaald, gaat langzaam stijgen, volgens Rijkswaterstaat. Utrecht Sybine Jansons is hoogst waarschynhjk slachtoffer geworden van een zedenmisdryf. Dat heeft leider A. Sanders van het rechercheteam dat de dood van het Maarnse meisje onder zoekt gisteren meegedeeld in Op sporing Verzocht. Sanders zei ver der dat het meisje, dat vyf weken werd vermist voor ze dood werd teruggevonden, tenminste een week m het water heeft gelegen voor haar stoffelyk overschot vo rige week woensdag werd aange troffen in een vaart in Breukelen. Hoe ze om het teven is gebracht, is nog met duidelijk Sybine is giste ren begraven. Breda Voor de rechtbank in Breda zyn gisteren celstraffen van vijf en zes jaar geeist tegen twee mannen die worden ver dacht van grootschalige drugs handel. De twee, een Rotterdam mer en een Amsterdammer, zou den in 1997 en 1998 betrokken zijn geweest bij de invoer van in totaal 160 kilo cocaïne uit Turkije. De winsten uit de drugshandel zouden zijn gebruikt ter financie ring van Koerdische organisaties zoals de PKK en het Koerdisch parlement in ballingschap. In to taal staan in deze zaak acht men sen terecht, onder wie de hoofd verdachte uit Gilze Ryen. Hy staat uit veiligheidsoverwegingen later m Amsterdam terecht. Uit spraken op 16 maart. Den Haag Minister Peper van Binnenlandse Zaken sluit niet uit dat Nederland tijdens het EK voetbal in 2006 de binnengrenzen gaat controleren. Ook voetbalsup porters op andere plekken in Ne derland kunnen rekenen op con troles als duidelyk is 'dat zy er een bende van zullen maken'. Dit zei Peper gisteren m de Tweede Kamer. Ook zyn Belgische colle ga Van den Bossche ovenveegt hooligans buiten de landsgrenzen te houden. Nederland en Belgie organiseren volgend jaar samen het EK voetbal. Alkmaar De politie Kennemer- land heeft gisteren bij een groot schalige operatie in de IJmond zestig hennepplantages ontman teld. In totaal werden bijna veer tigduizend hennepplanten aange troffen met een straatwaarde van ongeveer vier miljoen gulden. Er werden 34 personen aangehou den. De politie doorzocht wonin gen, loodsen en negen woonwa genkampen. Enkele kwekerijen werden gevonden in namaak- woonwagens in Heemskerk en Beverwijk. Naast de hennepplan ten en de kweekapparatuur nam de politie onder meer twee schiet- balpennen, een vuurwapen, tien tallen patronen, een auto, 12.000 gulden aan contanten en voor en kele honderdduizenden guldens aan kristal en sieraden in beslag. Den Haag Plegers van strafbare feiten moeten financieel opdraai en voor de schade die zij hebben aangericht. Ook de politie moet deze schadekosten op hen kun nen verhalen. Dit schrijft minis ter Korthals van Justitie aan de Tweede Kamer. De WD-minister' lijkt er geen voorstander van te zijn om mensen die vals aangifte doen, te laten betalen voor werk uren die de politie aan zo'n aangif te heeft besteed. Wel bekijkt Kort hals mogelijkheden om deze kos ten door te berekenen. Zoeterwoude Een 23-jarige werknemer van de Heineken- brouwerij in Zoeterwoude is giste ren bekneld geraakt onder een palletlift en vervolgens overleden. De precieze oorzaak van het onge val is nog onbekend. Den Haag Tn Den Haag hebben gisteren naar schatting vierhon derd Irakezen betoogd voor een betere mensenrechtensituatie in Irak. In optocht liepen ze van het Malieveld naar de Iraakse ambas sade. De protestactie verliep rus tig en zonder incidenten. Wat niemand ooit voor mogelijk heeft gehouden, gebeurt op zaterdag 3 maart 1945. Die dag werpen geallieerde bom menwerpers hun projectielen af boven Den Haag. Ze 2ijn bedoeld voor lanceerplaatsen van V2's in het Haagse Bos, maar belanden per vergissing op het Bezuiden- hout. Ongeveer vijfhonderd men sen vinden de dood, 12000 ande ren raken dakloos. En de woonwijk zelf, een voornaam en elegant stukje Den Haag, wordt groten deels weggevaagd 'De nameloze ellende spreekt uit de angstige of roodbehuilde ogen van deze onge- lukkigen', noteert nog diezelfde dag de dan 40-jarige reclame-ontwerper Sam van Vleuten over de exodus die volgt. 'Zij kijken met op of om en gaan langs en tussen de branden de gebouwen, over puin en langs bomtrechters'. Een tragische ver gissing vormt de belangrijkste oor zaak van het drama Bij het marke ren van het doel heeft een lucht machtofficier de horizontale en ver ticale cooördmaten door elkaar gehaald. Dat zorgt ervoor dat hij een kruispunt m het Bezuidenhout aanstreept. Een ander richtpunt is wel goed aangegeven, maar de bommenwerpers die dit zullen bestoken, treffen eveneens de bebouwing. Dit weer als gevolg van bewolking en een niet *»dig onder kende snelheid van de wind. De tragiek krijgt achteraf een extra wrange smaak: de V2's blijken kort voor de aanval weggehaald DANNY VERBAAN Voorzien van stevige hand schoenen houdt een brand weerman een nerts in be dwang. Samen met enkele honder den lotgenoten was het beestje ontsnapt uit een fok kerij in het Limburgse Meijei nadat hokken waren opgezet en de omheining was doorge knipt. Vooralsnog heeft niemand de actie opgeëist. De nertsen zijn prima in staat om in het wild te overleven, zolang ze maar geen auto's op hun pad tegenkomen. En keletientallen nertsen zijn na hun ontsnapping doodgere den. De pluimveehouders in de omgeving van de fokkerij zijn op de hoogte gebracht, want een kippetje staat bovenaan op het menu van de beesten. Foto Bas Rutten/ANP Leeuwarden De 19-jarige Leeuwarder die meteenkrach- tige schop van zijn sport schoen de dood van Meindert Tjoelker kan hebben veroor zaakt, wordt toch strafrechte lijk vervolgd. Hij moet op 30 maart voor de rechter verschij nen, zo heeft het Openbaar Mi nisterie in Leeuwarden na langdurig beraad besloten. Eerder werden zijn vrienden, twee mannen uit Leeuwarden en een uit Stiens, veroordeeld voor hun aandeel in de vecht partij. De 19-jarige werd al snel na het begin van het onder zoek op vrije voeten gesteld, omdat er te weinig bewijs zou zijn van zijn betrokkenheid bij de fatale vechtpartij. Dit leidde tot grote teleurstel ling bij Jennifer Zijlstra, die met Meindert verloofd was, en de familie Tjoelker. De Engel se sporendeskundige Keith Bamett nam vervolgens proe ven, waaruit hij concludeerde dat de afdruk op het hoofd van Tjoelker alleen kan zijn ont staan toen Tjoelker al op de grond lag en door een bewe ging van boven naar beneden met de betreffende voet van de 19-jarige verdachte. Bamett vergeleek van alle vier verdachten een paar sport schoenen met de schoenaf- druk tegen het hoofd van Tjoelker. Hij concludeerde dat de afdruk onmiskenbaar af komstig was van de Nike Air van de jongste verdachte. Den Haag De verwarring over de lading van de rampjumbo die op de Bylmer neerstortte, neemt met de dag toe. Medewerkers van de parlementaire enquêtecom missie hebben in New York signa len ontvangen dat een deel van de VTachtdoeumenten met overeen komt met wat werkelijk is ingela den m het vliegtuig. Het zou gaan om zeven- tot acht duizend kilo vracht. Deze vracht zou deel uitmaken van de twintig duizend kilo, die tot nu toe onbe kend was. De enquêtecommissie heeft twee medewerkers van de Economische Controle Dienst naar New York gestuurd om daar de gedetailleerde papieren van die twintigduizend kilo vracht te bestuderen. Die twintig ton is vol gens de vrachtpapieren verstuurd door één bedrijf. Uit het onder zoek zou echter blijken dat dit be drijf maar twaalf- tot dertiendui zend kilo vracht heeft aangebo den. Dit komt dus niet overeen met het werkelijk gewicht van de lading. De vraag waar de commis sie nu voor staat is wat de aard en oorsprong van de ontbrekende ze ven- tot achtduizend kilo zyn. Tot kort geleden was er nog steeds onduidelykheid over twin tig ton vracht. Na ruim zes jaar dook twee weken geleden plotse ling de Israëlische vliegmaat schappij El Al op mei informatie over die ontbrekende lading De gedetailleerde vrachtbrieven hiervan bleken zich al die tijd te hebben bevonden in een doos bij Dordrecht De Dordtse gemeen teraad heeft gisteren na jarenlan ge, vaak verhitte discussies beslo ten tot opsplitsing van het grote woonwagencentrum aan de Wiel- drechtse Zeedijk. De bewoners moeten vanaf januari volgend jaar naai zes kleinere centra in de stad verhuizen. De vervuilde bo dem van het terrein aan de Wiel- drechtse Zeedijk wordt daarna schoongemaakt, een van de rede nen waarom de gemeente voor op splitsing van het woonwagen kamp heeft gekozen. Volgens stadspartij Eco-Dordt, te genstander van de opsplitsing, kon de bodemsanering niet wor den aangevoerd als argument. Navraag bij de provincie leerde de partij dat de schoonmaak van de grond niet dringend is. De partij diende een motie in waarin werd gesteld dat de raad belangrijke in formatie over de kwestie van het woonwagencentrum was onthou den. SGP/GPV/RPF, de ouderen partij en D66 steunden de motie, maar hebben tesamen geen meer derheid in de Dordtse raad. SGP/ GPV/RPF bekritiseerde het colle ge van b en w. Volgens de christe lijke partijen is het college de dis cussie over het nut van de decon centratie uit de weg gegaan. De opsplitsing en de sanering van het Dordtse woonwagenkamp zul len 14,7 mifjoen kosten. Behoud van het centrum zou volgens het college ruim een miljoen gulden duurder uitvallen: 15,8 miljoen. Integratie van de bewoners in de samenleving en beheersbaarheid van de centra zyn twee voorname redenen om tot ontmanteling over te gaan. De nieuwe centra, waarvan een deel nog moet wor den aangelegd, hebben maximaal twintig standplaatsen. de veriader in New York, Satin Air Freight Deze verlader is een dochter van een groot Israëlisch transportbedrijf. Om de gedetail leerde vrachtbrieven i29ö stuksj te bestuderen, stuurde de com missie vorige week twee deskun digen van de ECD naar New York. Die stuitten tijdens hun onder zoek op het verschil in papieren en werkelijke lading, Volgens hun gegevens zou minder vracht in het toestel zyn geladen dan uit de papieren blijkt. Maar dit zou ook kunnen betekenen dat de zeven duizend kilo wel aan boord is ge gaan, maar dat de papieren hier van ontbreken. In totaal vervoer de het vliegtuig immers 114.689 kilo, die wel in de papieren zijn te rug te vinden. Malibn t Coconut Rum jTj5 Bonus Miles Ballantines Scotch Whisky 100 Ajm 5 Bonus Miles Henkes Vieux Supérieur 15 Bonus MUes t drink nwi mate Aanbi« 'dingen zj*n g-ldig tol en mn 9 maart [W» zolang dc loonaad tfrtkt Voor uv, dichtstbijzijnd.- Call S Call htl 023 Hi t,0 S5S Altijd iets bijzonders.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5