6 T Het is almaar hetzelfde asiel-liedje -ft RK-kerk moet over condoomgebruik praten Wat is er aan de hand met Oskar Lafontaine? Kaderwet Arbeid en Zorg loopt achter de praktijk aan Asielzoekers Schaamteloos Stemmen Politiek Klagen niet gevaarlijk m 1 mm g Rotterdams Dagblad Woensdag maart 1999 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ook iets op uw hart? schrijf na3r; hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotter dam (E-mail: digitaal@Tottcrdamsdagblad.nl). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletters), adres en tele foonnummer (onder uw brief in de krant komen al leen naam en woonplaats). Plaatsing betekent niet dat het Rotterdams Dagblad uw mening deelt. Vorige week ging de WD opnieuwin de fout. Het lijkt bij de WD tot structureel beleid verheven om vlak voor verkiezingen het asielzoekersvraagstuk ter dis cussie te stellen. De WD van Hans Dij kstal i s naar een verwerpelijk en bedenkelijk niveau afgedaald om te eisen dat Bosniërs met een permanente verblijfssta tus teruggestuurd zouden moeten worden. Het voorstel is niet meer van deze tijd. Een vraag die rest, is of Dijkstals partijgenoten mede verantwoordelijkzijn voor de doorhem georganiseer de klopjachtopasielzoekers.Hetantwoord kan alleen 'ja' zijn. Zowel de WD Rotterdam als de WD Zuid- Holland hebben op het congres van de WD en in de media volopgelegenheidzich van het landelijke WD- standpunt te distantiëren. Aangezien zij hiervan geen gebruik maken, zijn zij naar onze mening medever antwoordelijk voor het door de VVD geventileerde rechtse populisme. De beste manier om deze onder- buikpolitiek te bestrijden is wat ons betreft een stem op een rode of groene partij. Piotr van Rij en Jesse Soesbergen, respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de Jonge Socialisten Rijnmond Hoe pervers, schaamteloos en obsceen de reclame misbruik maakt van het vertrouwen en de argeloos heid der kinderen, blijkt uit de prachtige foto van de olifantjes Maxim en Timberin de krant van 25 februa ri, waarop zij smullen van een reüzenverjaardagstaart gemaaktdoor een twintigtal kinderenvandeBljjberg- school in Rotterdam. Dat vervolgens een groentenboer weer niet met zijn poten van het kindercadeau kon afblijven en er een oneetbaar reclamebord voor moest plaatsen, maakt het ongetwijfeld spontane gebaar van de leerlingen tot een goedkope reclamestunt. Kan de krant voortaan een zwartbalkje over stiekeme reclame plaatsen? De fotograaf valt niets te verwijten, hij signaleert. De onderwijzer had 'nee' moeten dur ven zeggen. Otto Haitsma, Rotterdam Het valt op dat partijen zich tegenwoordig vaker bena deeld voelen door bepaalde regeringsmaatregelen en dan naar de rechter stappen. Blijkbaar heeft de rechter steeds het laatste woord. Hoe zit dat? Als ik ga stemmen, kies ik immers geen rechter? Het moet toch duidelijk zijn dat door deze ontwikke ling de animo om te stemmen er niet groter op wordt J.W. van Kempen, Rotterdam Als ik naar 'Opsporing verzocht' kijk of door bepaalde wijken loop, denk ik wel eens aan de tijd dat Paul Ro- senmöller nog in Rotterdam-west woonde en zei: *Wat is het toch gezellig wonen tussen die multiculture sa menleving'. Toen hij in de Tweede Kamer kwam ging hij gauw in Beekbergen wonen. Nog zo'n goede uit spraakvan hem was: 'Ikzitlieverin eenkantinedanin een restaurant.' Wat moeten wij toch goedgelovig zijn! G. de Goederen, Rotterdam Klagen is niet gevaarlijk en heeft wel degelijk zin. In de column 'Klagen is gevaarlijk' in het Rotterdams Dagblad van afgelopen zaterdag beschrijft Peter de LangedatdeDCMRMilieudienstRijnmondhemnaar aanleiding van een stankklacht uitnodigde voor een bijeenkomst met het bedrijf dat die stankgolf had ver oorzaakt. De DCMR was mensen aan het uitnodigen die hadden geklaagd over het incident. Zo kunnen mensen die last hebben gehad direct methet bedrijf in contact komen en het bedrijf confronteren met hun ongenoegen. Voordat er misverstanden ontstaan, schets ik graag hoe we omgaan met klachten die we bij de meldkamer ontvangen. Nadat een klacht is binnengekomen wordt de straat waarin de klager woont, aangegeven op een kaait. Vaakkomt er een aantalklachten binnen en ontstaat een patroon dat wijst naar het bedrijf dat de overlast veroorzaakt. Vervolgens neemt de meld kamer contact op methetbedrijfen neemtsamen met het bedrijf maatregelen om de overlast te stoppen. Voor deze gang van zaken is het nodig het adres van de klager te weten. Alle gegevens over het incident wor den met de gegevens van de klagers in een computer bestand bewaard. Dit bestand is niet openbaar; gege vens worden vertrouwelijk behandeld en nooit door gegeven aan het bedrijf dat de klachten veroorzaakt. De DCMR kan die gegevens wel zelf gebruiken om klagers te informeren over de behandeling van de klacht. Bewonersplatforms zijn er om klagers te informeren en onwonenden kunnen de bedrijven direct aanspre ken op de milieuhinder die zij van hen ondervinden. Dat deze directe communicatie zinvol is, bleek uit een artikel in het Rotterdams Dagblad enkele dagen eer der. Daarin stond dat na een soortgelijke bijeenkomst met Shell Pemïs is afgesproken dat het bedrijf het aantal fakkelintidenten met een kwart wil terugbren gen. De DCMR waardeert de open houding van bedrij ven die deze directe communicatie willen aangaan. De DCMR voert natuurlijk het gebruikelijke handha vingsbeleid om bedrijven aan te spreken op een over treding van de milieuregels. Dat klagen helpt en niet gevaarlijk is, blijkt uit de re sultaten die bij de industrie en bij Rotterdam Airport zijn gcboektcm overlastte verminderen. Desondanks kunnen steeds opnieuw problemen ontstaan, die we met strenge regelgeving en dankzij klachten op onze meldkamer weerkunnenaanpakken.Bymilieu-over- last in uw omgeving is een klacht op de meldkamer van de DCMR in goede handen. Blijft u ons dus vooral informeren als u overlast heeft van bedrijven. Joris Al, afdelingshoofd a.i. DCMR Milieudienst Rijnmond Door Ans Bouwmans en Jaco van Lambalgen De inkt van het regeerak koord was nog niet droog of de discussie over de asielpa ragraaf begon alweer. Daar was ook reden toe. Maanden lang was er onderhandeld over dit politiek gevoelige onderwerp, maar dat er een noodsituatie in de asielop vang dreigde, bleef de hele zomer 'onder de pet'. Of de politici de waarschuwingen niet zagen of niet wilden zien doet er achteraf weinig meer toe. Toen de omvang van het probleem dit najaar duidelijk werd, was het te laat. Met wachtlijsten en afschrik wekkende beelden van tenten in de modder werd er voorlopig wat aan het probleem gedaan. En de toon was gezet: het asielprobleem zit aan het plafond. Er moet iets gebeuren. Sindsdien is het niet meer stil geweest. De WD gaf de aftrap. De libera len wilden alsnog het moeizaam bereikte compromis met PvdA en D66 aanscherpen. Het was vooral de toonhoogte van de WD die de PvdA in de gordijnen joeg. De nieuwe liberale asiel-woordvoer der Kamp werd in een keer Be kende Nederlander. Maar hij zei in feite alleen maar watde WD al tijd zegt, heeft gezegd en zal zeg gen: er komen te veel asielzoekers naar Nederlanden er worden er te weinig uitgezet. Eigenlijk is dit ook het standpunt van de hele paarse 'vriendenclub'. Alleen willen PvdA en D66 dat niet zo hard zeggen. Asielbeleid is al snel emotioneel, aangezien het om mensen gaat die huis en haard niet voor niets verlaten hebben. Zolang asielzoekers geen gezicht hebben is het makkelijk praten. Zodra ze individuen met een le vensverhaal zijn, raken mensen betrokken. Na de ruzie met de WD gooide de PvdA het roer om. Het ongenoe gen over de WD die almaar aan de haal ging met harde opmerkin gen over het asielbeleid, groeide. Reden voor fractievoorzitter Mel- kert om in oktober de eerste 'vlucht naar voren' te maken: hij riep PvdA-staatssecretaris Cohen «wss Asielbeleid is al snel emotioneel, aangezien het om mensen gaat die huis en haard niet voor niets verlaten hebben. Zolang asielzoe kers geen gezicht hebben, zoals deze Somaliërs in Strijen, is het makkelijk praten. Zodra ze individuen met een levensverhaal zijn, raken mensen betrokken. Archieffoto Rotterdam Dagblad/ C«es Kuiper van asielbeleid op om voor de Kerst met zijn pakket maatrege len - een uitwerking van het re geerakkoord - te komen. Iedereen wist dat dat niet kon, maar het sig naal was afgegeven. Onder leiding van premier Kok werden de plooien weer gladge streken. De fracties zouden een lijn trekken en er geen emotio neel debat van maken. Maar dat duurde niet lang, D66 lanceerde vrijwel meteen een klein 'brand- bommetje': ook Bosnische vluch telingen met een permanente ver blijfsvergunning moesten terug als het gebied waar zij vandaan kwamen weer veilig was. De WD wilde al langer Mie Bosniërs te rugsturen. De opstelling van D66 zorgde voor veel onrust bij de PvdA. Volgens bronnen zou Kok zelfs met een kabinetscrisis heb ben gedreigd. D66 boog onder de druk van het kabinet en vroeg alleen om een onderzoek. De WD volhardde in haar mening, gesteund door het CDA Het probleem bleef dus op tafel, en de verwijten gingen over en weer. De sfeer in de coalitie daalde tot het vriespunt. Windstilte Eigenlijk is er sindsdien een soort windstilte ontstaan. De sfeer ver beterde niet. Iedereen wachtte op de plannen van Cohen. Deze voer de zelf de spanning op met zijn waarschuwing dat het asielbeleid op 'ontploffen' staat. De staatsse cretaris maakt het land daarmee rijp voor de harde maatregelen, die hij deze en volgende maand presenteert Het weigeren van op vang aan asielzoeker die geen kans maken - en uitgeprocedeer- den kan immers schrijnende beel den opleveren. Wellicht nog dra matischer dan de lekkende ten ten van vorig jaar. Het was weer de WD die de ver houding op scherp zette. Kamer lid Kamp zei te vrezen dat de nieuwe harde aanpak niet ver zou genoeg gaan. De liberalen erger den zich aan Cohen. Deze zou di verse malen onder druk van de PvdA en maatschappelijke orga-» nisaties zijn teruggekomen op eerder genomen besluiten, zoals het opnieuw beoordelen van de witte illegalen en het heroverwe gen van Iraanse asielaanvragen. De PvdA was, met de Statenver kiezingen in zicht, bang dat de WD weer aan de haal zou gaan met het asielbeleid. In een tweede vlucht naar voren stelde PvdA- fractievoorzitter Melkert voor niet langer opvang te bieden aan uit geprocedeerde asielzoekers die in eigen land niet meer welkom zijn. Daarmee ging hij net iets verder dan het regeerakkoord, waarin voor deze uitgeprocedeerden een uitzondering was gemaakt. Deze vlucht naar voren kwam als een boemerang terug. D66 opper de een staatscommissie voor het asielbeleid in te stellen en was ge belgd toen dat meteen werd afge schoten. De WD incasseerde de winst. Dagenlang hield fractie voorzitter Dijkstal de spanning erin: de WD zou met een eigen plan komen en zelfs aan het Vluchtelingenverdrag morrelen. Uiteindelijk kwam de WD niet verder dan een herhaling van eer der ingenomen standpunten (alle Bosniërs het land uit). Ondertus sen domineerde het asielbeleid wel weer de campagne voor de Statenverkiezingen. De oogst van enkele weken: ieder een haalt uit naar iedereen, de sfeer in de coalitie is nog killer dan kil en nieuwe inzichten zijn er eigenlijk niet. Het kabinet moet deze maand de knoop doorhakken over het toe komstige beleid. Uitgangspunt daarbij zijn de afspraken in het re geerakkoord en de aanscherpin gen (bijvoorbeeld geen opvang van Dublin-gangers) die al aange kondigd zijn. Daarover zal de Tweede Kamer dan het zoveelste debat voeren. Het kabinet en de Tweede Kamer kunnen voorlopig echter niets doen aan het grootste probleem: Europa. Alleen de Europese lan den gezamenlijk kunnen de asiel stroom indammen en eerlijker over Europa verdelen. Zolang er nog geen begin van overeenstem ming is, blijft het in Nederland dweilen met de kraan open. Door Wilfred Scholten In de rooms-katholieke kerk dient een fundamentele discussie te worden gevoerd over het ge bruik van condooms als middel tegen de verspreiding van aids. Het belangrijkste adviesorgaan van de Nederlandse bisschoppen, de Rooms-Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving (RKKS), zal dit komende week aan de bis schoppen adviseren. De RKKS vindt het gebruik van condooms in 'levensbedreigende situaties' geoorloofd. De adviesraad, bestaande uit een twintigtal vooraanstaande katho lieke leken, reageert hiermee wel willend op het recente pleidooi van bisschop T. Muskens van Bre da om in Afrika condooms in te zetten in de strijd tegen aids. Voor de camera's van Netwerk zei Mus kens onlangs: „Als je dag in dag uit, maand in maand uit zoveel mensen in je eigen handen ziet doodgaan aan aids, dan kun je het niet over je hart verkrijgen om geen condooms te geven." De uitspraak kwam de bisschop op felle kritiek pit behoudend ka tholieke kringen te staan, omdat het pleidooi strijdig is met de ker kelijke leer. Het Vaticaan ver biedt het gebruik van alle voorbe hoedsmiddelen, ook als het erom gaat ziektes te voorkomen. Alleen de progressieve Acht Mei Bewe ging en de rk-ontwikkelingsorga- nisatie Bilance steunden Mus kens publiekelijk. Muskens' Ne derlandse collega-bisschoppen lieten weten dat de Bredase kerk leider niet namens hen had ge sproken en deden er verder het zwijgen toe. De RKKS vindt het jammer dat het debat in de rooms-katholieke kerk over het gebruik van con dooms hierna is stil gevallen. „Niets in de theologie en traditie van onze kerk verzet zich tegen een discussie over dit onder werp," zegt voorzitter P.A van Gennip desgevraagd. Hij geeft toe dat Muskens 'strikt genomen zijn boekje te buiten ging'. Maar de opmerkingen van de bisschop van Breda waren 'heel genuanceerd en verstandig'. Van Gennip: „Muskens heeft gelijk dat con dooms een van de middelen kun nen zijn om de aids-epidemie een halt toe te roepen. Ik kan het me niet voorstellen dat iemand hier moeite mee zal hebben." De afwijzing van condooms door het Vaticaan, zelfs als middel om de gezondheid te beschermen, noemt Van Gennip 'rigide en niet meer van deze tijd'. De 'fanatieke reactie' van voorzitster Stienstra van het Contact Rooms-Katholie- ken dat Muskens 'verwarring zaait' en in strijd handelt met de katholieke leer, vindt Van Gennip 'van een verbetenheid getuigen die de zaak en de onderlinge ver houdingen geen goed doet'. „Ka tholieken die zo zwart-wit den ken, hebben zich bij voorbaat al gediskwalificeerd voor het de bat" De discussie moet in eerste in stantie door deskundigen in ka tholieke kring worden gevoerd, vindt de raad. Daarna kunnen ook anderen meepraten. Een discus sie over deze gevoelige kwestie past prima in het 'dialoog'-proces binnen de Nederlandse katholie ke kerk om de onderlinge verhou dingen te verbeteren, meent Van Gennip. „We hebben lang genoeg een dialoog gevoerd over de dia loog. Nu kunnen we een gesprek voeren over de dingen die werke lijk aan de orde zijn." „Ik ben benieuwd hoe de bis schoppen op ons voorstel zullen reageren," zegt Van Gennip. De door de bisschoppen ingestelde adviesraad mag gevraagd en on gevraagd adviezen geven. Lid zijn onder meer de CDA-Tweede-Ka- merleden Ross en Van Wijmen, oud-werkgeversvoorzitter Wei- ienberg, KPMG-topman Molen kamp en de feministisch-theologe Korte. Het steuntje in de rug van de voornaamste lekenadviesraad kan Muskens op dit moment goed gebruiken. Naar verluidt zoekt hij steun en argumenten voor zijn condoompleidooi. Op dinsdag 9 maart zal hij zijn collega's in de bisschoppenconferentie ervan trachten te overtuigen dat zijn uit spraken misschien het kerkelijk ideaal -huwelijkse trouw- niet dichterbij brengen, maar prakti sche gezien voor de Afrika de bes te oplossing vormen. Door Hans van Soest De kaderwet Arbeid en Zorg komt eigenlijk tien jaar te laat. De wet moet het werknemers makkelijker maken hun baan te combineren met de opvoeding van een kind of de verzorging van een ziek familie lid. Ook moet het de mogelijkheid scheppen flexibe ler om te gaan met vrije dagen. Een wet dus die ach ter een maatschappelijke ontwikkeling aanloopt die al jaren geleden is ingezet, Staatssecretaris Verstand van Sociale Zaken wilde eind vorig jaar al met een nota komen waarin de con touren van de nieuwe wet zouden worden aangege ven. Nu het voorstel er eindelijk is, wordt duidelijk dat Verstand vooral wil aanhaken bij de praktijk zo als die nu al in veel bedrijven bestaat. In de kaderwet worden bestaande wettelijke verlofregelingen ge bundeld en wordt het huidige verlofrecht uitgebreid met regelingen die voor veel werknemers al lang ge meengoed zijn. De kaderwet bestaat uit drie belangrijke onderdelen: •Het wettelijk rechtop deeltijdarbeid. Verstand heeft inmiddels een desbetreffend wets voorstel ter goedkeuring naar de Tweede Kamer ge stuurd. Hierin wordt geregeld dat ondernemers een verzoek van een werknemer om korter of langer te gaan werken niet mogen weigeren. Alleen als een werkgever aantoont dat hij hierdoor in grote proble- 1 men komt kan dit verzoek worden geweigerd. Dit recht geldt overigens alleen voor werknemers die minstens een jaar bij een bedrijf in dienst zijn. •Uitbreiding en bundeling van het verlofrecht. De belangrijkste onderdelen hieruit heeft Verstand nu op papier gezet Volgende maand stuurt ze een wetsvoorstel ter advies naar de Raad van State, waar in ouders die een kind adopteren het wettelijk recht krijgen op vier weken betaald verlof om aan het kind te 'wennen'. Tot nu toe gold dit recht alleen voor ambtenaren. Voor overige werknemers was het vaak per CAO geregeld. Dit wetsvoorstel zal waarschijn lijk niet voor de zomer worden ingevoerd. Verder heeft Verstand in haar nota enkele voorstel len gedaan over zorg- en kraamverlof. Werknemers moeten volgens haar het wettelijk recht krijgen op tien dagen betaald verlof per jaar om een ziek kind of familielid te verzorgen. Vaders mogen twee dagen thuis blijven na de bevalling van hun vrouw zonder daar loon of vrije dagen voor in te hoeven leveren. Voor beide verlofvormen geldt dat ze nu al in veel CAO's zijn geregeld, maar nog lang niet voor alle werknemers. Daarnaast mogen werknemers die langer vrij willen nemen tien proeent van hun loon opzij zetten en zo vrije dagen bij elkaar sparen. Als ze die dagen niet opnemen, maar alsnog als salaris laten uitbetalen, moeten ze er gewoon loonbelasting over betalen. Bijstandsmoeders met kinderen moeten in het ver volg een aangeboden baan accepteren. Tot nu toe zijn bijstandsgerechtigden met kinderen tot 5 jaar vrijgesteld van sollicitatieplicht. Voor al deze voorstellen wint Verstand nu advies in b(j de betrokken instanties. Waarschijnlijk pas na de zomer buigt dé Tweede Kamer zich over het defini tieve wetsvoorstel. Er kan dus nog van alles aan ver anderd worden. Eind 1999 moeten de verschillende - wetswijzigingen in werking treden. Langdurig betaald zorgverlof. Verstand onderzoekt de mogelijkheid voor werkne mers om voor langere tijd betaald verlof op te nemen, bijvoorbeeld om een terminaal zieke ouder te verzor gen. Hiervoor heeft ze nog geen concrete voorstellen. Het belangrijkste probleem is: wie moet dat betalen? Verstand hoopt over twee jaar met een wetsvoorstel te komen. Al met al kan het nog lang duren voordat de moderne werknemer die een baan combineert met zorgtaken. voor een kind of zieke moeder, terug kan vallen op wettelijke regelingen. Tot die tijd moeten dit soort zaken vooral in onderling overleg met de werkgever worden afgesproken. Door Peter van Nuijsenburg Wat is er aan de hand met Oskar Lafontaine? De Duitse superminister van Financiën, te vens voorzitter van de grootste regeringspar tij SPD en tevens co-kanselier van de rood groene regering, wankelt de laatste weken als een murw geslagen bokser door Bonn. De da gen dat hij als de zwaargewicht van de SPD triomfen vierde, lijken definitief voorbij. Kanselier en rivaal Gerhard Schroder staat mede dankzij lichtvoetig optreden in talk- en amusementshows zo ver in punten voor, dat niemand in Bonn nog rept van een machts strijd tussen de twee machtigste mannen van de SPD. Oskar Lafontaine is uitgeteld en dat is aan zijn humeur te merken. Deze neergang ligt voornamelijk aan hem zelf. Lafontaine heeft twee taken op zich ge nomen, die voor de meeste politici elk afzon derlijk al te zwaar zijn. Hij moet als voorzitter de chronisch door verdeeldheid bedreigde SPD bijeen houden en als minister van Fi nanciën zijn stempel drukken op het frnanci- eel-economisch beleid van de regering. Het eerste ging hem tot voor kort beter af dan het laatste. Als minister van Financiën, behoort Lafontai ne tot het soort dat in de meeste andere wes terse landen sinds het begin van de jaren tachtig is uitgestorven. Terwijl vrijwel ai zijn collega's paars als modekleur hebben ont dekt, zweert Lafontaine met zijn Franse geestverwant Strauss-Kahn nog bij het ou derwetse rood. Dat breekt hem elke keer op wanneer er een frnancieel-economische top Als minister van Financiën behoort Lafontaine tot het soort dat in de meeste andere westerse landen sinds het begin van de jaren tachtigls uitgestorven. Terwijl vrij wei al zijn collega's paars als modekleur hebben ontdekt, zweert Lafontaine nog bij het ou derwetse rood. Archieffoto Reuters/Jochen Eckel plaats vindt. Niemand neemt hem eigenlijk nog serieus behalve zijn belangrijkste econo mische adviseur, mevrouw Lafontaine. En zij heeft haar opvattingen over staathuishoud kunde opgedaan in de jaren zeventig. Begin deze week ging het gemor van het be drijfsleven over de belastingplannen van La fontaine over in dreigementen. De grootste verzekeraar van het land, Allianz, trok het eerst aan de bel. Wanneer de door Lafontaine voorgestelde lastenverwaring doorgaat, over weegt het bedrijf (34.000 werknemers) zijn heil over de grens te zoeken. Het energiecon- cem RWE (150.000 werknemers) volgde. RWE 'denkt er over na' voornamelijk nog in het buitenland te investeren. Nu zal de verhuis wagen niet gelijk bij Allianz en RWE voorrij den, maar het is een signaal dat buitenlandse ondernemingen die eventueel in Duitsland willen investeren aan het denken zal zetten, En het is vooral funest voor het 'bondgenoot schap voor werk', waarmee Schroder samen met de vakbeweging en de werkgevers de massale werkloosheid (4,5 miljoen) te lijf wil gaan. Op vrijwel het zelfde moment barstte op- nieuwde discussie los over de samenwerking tussen SPD en de Oost-Duitse (postl-ccmmu- nistische PDS. Die discussie werd ontketend door een SPD-bons van de tweede garnituur, die echter de. steun kreeg van Lafontaine. Een aantal sociaal-democraten, onder wie de voorzitter, wil de deur voor de PDS open zet ten, omdat deze partij in de oostelijke deel staten eigenlijk de enige potentiële coalitie partner is. De liberale FDP en de Groenen spreken de Oost-Duitse kiezers niet aan en 'grote' coalities met de conservatieve CDU blijken niet of nauwelijks te werken. In vier van die zes deelstaten worden dit jaar verkie zingen gehouden, dus die discussie moest er wel komen. Maar het vooruitzicht van een coalitie met hun voormalige kwelgeesten stuit met name sociaal-democraten uit de toenmalige dissi dentenbeweging zeer tegen de borst. Zij ver wijten Lafontaine dat hij het maar al te graag op een akkoordje wil gooien met de (post> communisten. Daarin hebben ze niet helemaal ongelijk. La fontaine zei zondag in een tv-interview dat samenwerking met de PDS mogelijk moet zijn. Bovendien, zo zei hij, er wordt al in twee oostelijke deelstaten met de PDS samenge werkt. In Saksen-Anhalt wordt de SPD-rege- ring door de PDS gedoogd en in Meeklen- burg-Vorpommem regeert sinds een paar maanden een heuse SPD-PDS-coalitie. Het anti-PDS-standpunt is met andere woorden al lang door de werkelijkheid achterhaald. En daarin heeft Lafontaine niet helemaal onge lijk. Afsplitsing De kwestie is intussen zo hoog opgelopen dat sociaal-democraten zich in Mecklenburg- Vorpommem van de SPD hebben afgesplitst en een nieuwe, 'sociaal-liberale' partij, de SLP, hebben opgericht. De SLP telt nog maar 26 leden en het ziel er niet naar uit dat promi nente oostelijke SPD-ers de overstap zullen maken. Maar de 'keuze voor de PDS' heeft ook bij de rechtervleugel van de SPD grote onrust veroorzaakt. Zij vreest dat de partij naar links opschuift en daarmee de winst die ze vorig jaar bij de Bondsdagverkiezingen heeft geboekt en haar na zestien jaar weer aan de macht heeft gebracht, weer verspeelt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6