7 Albanezen zeggen ja tegen Rambouillet Britten lieten spoor van Picasso's uit Steentijd achter De bliksemcarrière van Hashim Tha^i Forensisch rapport over Racak voorlopig geheim Lijk klimmer na jaren gevonden Lockerbie: akkoord nabij 'Spionage VS via UNSCOM' Algerjje: 3000 verdwijningen Noodweer in Brazilië Grote droogte in noorden China Milosevic blijft tegen vreemde troepen op Servische grond CATION MISSION Monica heeft spijt maar vraagt geen vergiffenis Moordenaar Charles Manson helpt bij college politicologie Eigenwijze kat houdt jumbo aan de grond Rapport: patenten op veiliger sigaretten zijn nooit gebruikt Rotterdams Dagblad Woensdag 3 maart 1999 Mendoza In het Andesgebergte is het stoffelijk overschot gevon den van een bergbeklimmer die daar negentien jaar geleden om kwam. Een patrouille van de Ar gentijnse politie vond het lichaam van Oostenrijker Norbert Rainer Bruckmayer op de flank van de 6959 meter hoge Aconcagua, Het lichaam van Bruckmayer was door de vorst gemummificeerd. Bruckmayer maakte deel uit van een Zwitsers team dat in januari 1980 de Aconcagua, de hoogste berg op het Amerikaanse conti nent, wilde beklimmen. Hij raak te niet ver van de top bij een val ernstig gewond en overleed nadat hij in coma was geraakt. Zijn klimgenoten konden hem niet naar beneden tillen. Bij het stoffelijk overschot werd ook zijn jas gevonden, met zijn naam erin. Zijn rugtas en schoe nen waren verdwenen. TunisDe Libische leider Gadda fi heeft gisteren verklaard dat een akkoord nabij is over de berech ting van twee verdachten in de Lockerbie-zaak. Hij zei dit in een directe tv-uitzending. Vorig jaar waren de Verenigde Naties met de betrokken partijen overeenge komen dat de twee in Nederland berecht zouden worden volgens Schots recht. Alleen de jury waar in dit recht voorziet, wordt ver vangen door een panel van drie Schotse rechters. Sinds dat ak koord is echter getwist over de de tails. Washington De Verenigde Sta ten hebben jarenlang de VN-ont- wapeningscommissie USCOM als dekmantel gebruikt om in Irak te spioneren. Het zou gaan om spio nage die niet in dienst stond van het mandaat van de commissie. Dit meldde het Amerikaanse dag blad Washington Post gisteren. De VS hadden een spion in Irak die zich voor UNSCOM-inspec- tour uitgaf. De Amerikanen maakten gebruik van materiaal, privileges en kan toorruimte van de ontwapenings commissie, zonder dat de VN-me* dewerkers hiervan op de hoogte waren. Veel van de verkregen in formatie zou inzicht in gewone militaire activiteiten van Irak ge ven. Bonn In Algerije zijn de afgelo pen zes jaar 3000 mensen spoor loos verdwenen. Duizenden men sen hebben melding gemaakt van de vermissing van familieleden. Dat heeft de mensenrechtenorga nisatie Amnesty International be kendgemaakt. De organisatie deed een beroep op de Duitse re gering en de Europese Unie om deze kwestie aan de orde te stel len tijdens de vergadering van de Mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties, later deze maand in Genève. Volgens Am nesty is het dringend tijd dat een onafhankelijke commissie een onderzoek gaat instellen naar de ernstige schendingen van de mensenrechten waar de Algerijn se bevolking nu al jaren onder lijdt. Alleen als de verantwoorde lijken voor die mensenrechten schendingen worden gestraft kan een einde komen aan de geweld- spiraal in het land, aldus Amnes ty- Sao Paolo Noodweer heeft in Brazilië sinds vrijdag aan bijna dertig mensen in en om de metro pool Sao Paolo het leven gekost. Duizenden Brazilianen raakten dakloos. De overstromingen in de stad waren de ergste van de afge lopen vijf jaar. De meeste slacht offers vielen in de arme buurten van de stad, waar het water hele huizen meesleurde. Shanghai Een belangrijk graan- gebied in de noordoostelijke Chi nese provincie Shandong is ge troffen door de ergste droogte sinds 1916. De situatie voor de landbouw is desastreus, maar ste delijke industrieën en bewoners krijgen wel water, In de meeste delen van Shangdong viel dit jaar 75 nrocent minder regen dan nor maal. Door de droogte heeft twee miljoen hectare bouwland schade opgelopen. Door Harald Doornbos Pristina Het lijkt er sterk op dat de Kosovo Albanezen het vredesakkoord van Rambouillet zullen ondertekenen nu een radicale Albanese politicus, Adem Demagi, aan de kant is ge schoven door gematigde krachten binnen het Kosovo Bevrij dingsleger, U£K. Demagi, de politiek vertegen woordiger van het U£K, kondigde gisteren zijn aftreden aan uit pro test tegen het accepteren van UQK-commandanten van het vre desakkoord voor Kosovo zoals dat door de internationale gemeen schap vorige week in het Franse Rambouillet is opgesteld. Demagi liet weten het vredesakkoord een knieval te vinden voor het Servi sche bewind van Milosevic aange zien er geen enkel vooruitzicht is op onafhankelijkheid voor Koso vo en de Albanezen slechts genoe gen moeten doen met autonomie binnen Seme. „Iedereen die dit akkoord ondertekent, legt zijn lot in de handen van de Senders en gelooft dat Milosevic plotseling op een magische manier een goed mens is geworden," schreef De magi. De Noorse minister van Buiten landse Zaken en huidige voorzit tervan de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa (OVSE), KnulVollebask, die giste ren in Pristina besprekingen had met gematigde Albanese politici, zei in een reactie dat de Albane zen nu definitief over de streep zijn. „Het is mijn sterke indruk dat de Albanese delegatie het ak koord gaat ondertekenen," zei Vollebaek. Onvoldoende steun Adem Demagi's positie binnen het UpC was de afgelopen weken al afgebrokkeld. Demagi, die tij dens het oude Joegoslavië 28 jaar in de gevangenis zat wegens 'Al banees-separatistische activitei ten', weigerde consequent om naar Rambouillet te gaan om daar aan tafel te zitten met de Serviërs. Een vijftal UQK-commandanten reisde wel af naar Frankrijk. Ook weigerde Demagi om de nieuwe, zij het illegale, regering van Koso vo Albanezen te erkëfifien die een week geleden werd gevormd on danks het feit dat de premier een UQK'er was. Volgens Demagi de den sommige U§K commandan ten te veel water in de wijn en wa ren ze „te soft." Ervan uitgaande dat hij genoeg steun had van radicale elementen binnen het U£K, waaronder de bekende commandant 'De Sultan' oftewel Sulejman Selimi, hoopte Demagi dat de rebellen zouden blijven doorvechten totdat Koso vo onafhankelijk zou zijn. Twee dagen geleden echter werd hij door de generale staf van het UQK ontboden. De boodschap was: Hou op met tweespalt zaaien of vertrek. Demagi koos voor het laatste. Ook De Sultan nam het niet voor Demagi op. Nu de etnische Albanezen ak koord lijken te gaan met de over eenkomst van Rambouillet, zyn alle ogen gerieht op wat de Ser viërs zullen doen. Belgrado is het in principe eens met het politieke gedeelte van het akkoord van Rambouillet, wat een vorm van autonomie inhoudt voor Kosovo waar 90 procent van de bevolking bestaat uit etnische Albanezen. Het Servische regime van sterke man Milosevic blijft zich echter Knut Vollebaek, Noorse minis ter van Buitenlandse Zaken en voorzitter van de OVSE, ziet nog geen wijziging in het standpunt van Milosevic, rota AP met hand en tand verzetten tegen het militaire aspect van het ak koord: de aanwezigheid van NAVO-troepen in Kosovo. De Al- Adem Demagi, radicale poli tiek leider van de Kosovaarse rebellenbeweging U$K, gaf zijn positie gisteren op. FotoEPA banezen en de internationale ge meenschap menen dat alleen NAVO-militairen op de grond een einde kunnen maken aan de ge vechten tussen het U£K en de Servische ordetroepen. Ook moe ten de NAVO-soidaten ervoor zor gen dat er daadwerkelijk iets te recht komt van meer autonomie voor de Albanezen. In een gesprek met OVSE-voorzit- ter Knut Vollebaek, afgelopen maandagavond in Belgrado, her haalde Milosevic echter dat Ser vië nooit en te nimmer buiten landse troepen op haar grond ge bied zal accepteren. „Er kwamen geen positieve signalen uit Bel grado," zei Vollebask. Servische troepen in het zuiden van Kosovo gingen intussen voor de derde dag door met het belege ren van 3000 etnische Albanezen nabij de stad Djeneral Jankovic. Af en toe schoten de Serviërs met granaten in de richting van de Al banezen, al vielen er geen doden of gewonden. De Albanezen zitten hier in een benarde positie. Aan de ene kant ligt de afgegrendelde grens met Macedonië, aan de andere kant hebben Servische soldaten een cordon gelegd. Een groep etnisch Albanezen islangs een licht besneeuwde bergflank op weg naarwachtendevrachtauto'svan de VN-vfuchtelingen- organisatie UNCHR, die hen naar veiliger oorden zullen brengen. De 350 mensen waren twee dagen geleden gevlucht uit hun dorp Gajre, na gevechten tussen de Kosovo-rebellen en de Serviërs. Foto Tyter hicks/ap New York Monica Lewinsky heeft haar stilzwijgen over haar verhouding met president Bill Clinton doorbroken. De voorma lige Witte-Huisstagiaire ver klaarde spijt te hebben van de gevolgen die haar seksuele vriendschap met Bill Clinton heeft gehad, zowel voor Hillary en Chelsea als voor haar eigen fa milie. Lewinsky zegt dit in een vraaggesprek met het Ameri kaanse televisiestation ABC, dat vanavond (Amerikaanse tijd) wordt uitgezonden. „Ik peins er niet over Hillary en Chelsea om vergiffenis te vra gen," vertrouwt zy haar ge sprekspartner Barbara Walters toe. „Maar ik wil hen wel duide lijk maken dat het me spijt wat er is gebeurd en wat ze hebben moeten doormaken." Monica Lewinsky schetst Clin ton als een man die worstelt met een klassiek innerlijk conflict, dat wordt bepaald door zijn reli gieuze opvoeding en mannelijke driften. „Ik vind het een erg sen suele man. Ik denk dat hy met zijn seksuele gevoelens worstelt en dat hij zich probeert in te hou den, maar dat hij daar niet meer in slaagt" Linda Tripp Lewinsky beschrijft ook hoe Lin da Tripp, die de affaire in de openbaarheid bracht, haar voor en na Clintons herverkiezing in juni 1996 probeerde te manipule ren. „Ze zei dingen als: 'Oh, jij bent precies het type dat de pre sident leuk vindt. Je moet terug gaan naar het Witte Huis. Ik durf te wedden datje een verhouding met hem kunt krijgen." Na de verkiezing zou Tripp op nieuw hebben gezinspeeld op een confrontatie tussen Lewins ky en Clinton. „Toen ze zei 'Nu is jouw tijd gekomen', antwoordde ik: 'Moetje horen, ik heb een ver houding met hem gehad, maar die is voorbij. Je moet dus niet denken dat het nog eens ge beurt." Op de vraag hoe Lewinsky nu denkt over haar vroegere vrien din Tripp, antwoordt zij: „Ik heb medelijden met haar. Ik zou het niet leuk vinden om haar te zijn." Wichita Studenten van de Ame rikaanse Newman Universiteit zullen in de herfst een lesgang Amerikaans recht volgen waar aan de beruchte massamoorde naar Charles Manson een steentje bijdraagt. Manson is gevraagd om te vertellen over het proces waar in hij schuldig werd bevonden aan de moord op de actrice Sha ron Tate en zes anderen in 1969. Docent politieke wetenschappen Robert Beattie heeft Manson uit genodigd. „Ik heb hem enkele we ken geleden geschreven, maar ik had nooit gedacht dat hij zou rea geren," aldus Beattie. „Hij is waarschijnlijk de meest beroem de of meest beruchte gevangene op aarde." Toch schreef Manson terug van uit de streng beveiligde staatsge vangenis van California in Corco ran. Op 22 januari gaf hij een in terview van 45 minuten aan Beat tie, dat de studenten als bewijs kunnen gebruiken. „Ik heb vijftig jaar ervaring in opsluiting," zei Manson in het interview. „Ik weet aardig wat van de wet vanuit het onderwereldperspectief." Beattie wil zijn studenten laten optreden als rechters en hen een oordeel laten vellen over de mas samoordenaar, die overigens vol houdt dat hij onschuldig is. Zelf treedt Beattie op als aanklager en verdediger. Ook wil hij Manson via de telefoon laten getuigen. Tij dens zijn eigen proces, dertig jaar geleden, wilde Manson geen ge tuigenverklaring afleggen. „Stu denten leren veel meer als ze iets in .de praktijk zien dan in een hoorcollege," vindt Beattie. Door Michael McCarthy Londen - Het is een visuele taal die voor ons verloren is gegaan. Zijn het grensmarkerin- gen? Zijn het religieuze waarschuwingen? Zijn het plattegronden? De intrigerende, abstracte vormen van de Britse prehistorische steenkunsl - cirkels en kuilen., zigzagvormen en bogen - zijn nu niet meer te ontcijferen en grotendeels onbekend bij het publiek. De mensen uit het Stenen Tijdperk die de tekeningen graveerden in platte, zandste nen en granieten zuilen lieten er een groot aantal van achter in heel Groot-Brittannie: op 2500 tot nu toe bekende plaatsen. Op dit moment worden grote inspanningen ge daan om de tekeningen te catalogiseren, er meer over te weten te komen en ze te con serveren. Ook hoopt men ze onder de aan dacht van het publiek te brengen, Groot-Brittannië kan niet pochen over prachtige prehistorische grottekeningen van wilde dieren zoals die in Lascaux en op andere plaatsen in Zuid-Frankrijk en Span je zijn gevonden. Het land kent slechts een paar afbeeldingen van dieren, zoals geiten of reeën die zijn gegraveerd op het opper vlak van een oude schuilgrot bij Goat's Crag in Northumberland. Maar er is wel een bijzonder aantal mysteri euze, gegraveerde en bekraste abstracte vormen die niet zouden misstaan in een la te periode van Picasso en die ooit een be langrijke betekenis hadden, „Dit alles werd tussen de 4000 en 5000 jaar geleden gemaakt door de eerste boerenge meenschappen in Groot-Brittannie, en voor zover we kunnen zien is dit iets heel opmer kelijks," zegt professor Tim Davill, hoofd archeologie van de universiteit van Bour nemouth. „Dit waren de mensen die Stone- henge en Avebury bouwden. Ze markeer den hun landschap ook op subtiele manie ren door symbolen en afbeeldingen op ste nen te tekenen." Samen met collega professor Peter Ucko van het Institute of Archeology van de Lon- dense universiteit leidt Darvill een onder zoeksproject dat gefinancierd wordt door English Heritage, dat uiteindelijk een cata logus zal uitbrengen van alle steenkunst in Groot-Brittannië. Het onderzoek zal lang gaan duren, misschien vijf jaar, en het wordt duur. Zelfs het voorafgaand onder zoek van een half jaar, waarmee nu wordt gekeken welke technieken moeten worden gebruikt, kost zo'n 280,000 gulden. Het uit eindelijke doel is om een geografische in dex te maken van alle afbeeldingen, die op CD-rom wordt gezet en leverbaar is aan uni versiteiten, scholen en het grote publiek. Ook hoopt men dat computeranalyse de be tekenis van de afbeeldingen kan doorgron den. Er zijn ongeveer dertig abstracte motieven die over het algemeen zijn gebruikt. De meest voorkomende is het 'kopje', een hol te in de vorm van een theekopje van tussen de zes en negen centimeter doorsnee dat in steen is gebikt met een andere steen. Kop jes werden vermoedelijk gebruikt om water op te vangen en hebben mogelijk de zon, maan of sterren vertegenwoordigd. Het tweede meest voorkomende teken is de 'ring', een spiraalvormige reeks lijnen. De ze twee motieven komen in zeventig pro cent van de afbeeldingen voor. De andere tekeningen zijn zigzagvormen en visgra ten, waarvan sommige archeologen denken dat ze een menselijke trance vertegenwoor digen. „Ze komen voor in diverse combinaties en er schijnt een soort grammatica te bestaan, gezien de manier waarop ze zijn gebruikt," zegt Darvill. „We gaan ze analyseren op de computer zoals je een oud geschrift zou analyseren. Ik vermoed dat we een patroon zullen ontdekken en ik hoop dat we tot een beter inzicht zullen komen." Zijn idee is dat de motieven iets zeggen over het landschap waarin ze voorkomen. „Ze lijken het landschap te markeren. Mis schien geven ze eigendom aan, misschien markeren ze wat voor dingen je tegenkomt. Mogelijk vertellen zc jc wat cr in ccn dal ge beurt. of het een geheim dal was, een be graafplaats. Misschien betreed je een graasgebied, alsof het borden waren waar opstond wat er gebeurde: Hier is het goed kamperen! Zoiets." (c) The Independent/ Rotterdam}. Dagblad Pristina Toen Hashim Thagi eerder deze maand aan het hoofd kwam van de delegatie van de Kosovo-Albanezen bij de vredesconferentie van Ram bouillet, was hij voor bijna ieder een een volslagen onbekende. Binnen een maand was hy de spraakmakende politiek woord voerder van het Kosovo Bevrij dingsleger UQK Hij passeerde daarbij zijn leermeester Adem Demagi, die gisteren verbitterd terugtrad. -i Thagi's na afloop van Rambouil let gepresenteerde plan om een voorlopige regering te vormen voor zijn land zag hij gisteren bekroond met de aanwijzing tot formateur. En als dezer dagen een delegatie van Kosovaren in de VS gaat praten over de toe komst van de Servische provin cie, heeft hij ook weer de leiding. Tijdens de onderhandelingen in Rambouillet liet Thagi zich de kaas niet van het brood eten. Hij liet zich ook niet vermurwen in gesprekken onder vier ogen met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Albright en de NAVO-generaal Clark. De pas 29-jarige Hashim Thagi is afkomstig uit de regio Drenica, waar de Serviërs vorig jaar met hun operatie tegen terroristen van het Kosovo Bevrijdingsle ger U£K begonnen. In Kosovo kreeg hij de bijnaam 'De Slang', deels omdat hij loenst en deels wegens zijn wispelturigheid. De Kosovo-Albanezen beschouwen Thagi als een gematigd man, Thagi klom binnen het U£Kop als protégé van de gisteren opge stapte politiek leider Demagi, een man van de harde lijm Thagi begon zich in 1991/92 te bemoeien met de strijd voor on afhankelijkheid voor Kosovo. Hij studeerde in die tijd geschie denis aan de universiteit van Pristina en werd lid van de On afhankelijke Unie van Koso vaarse studenten. Hashim Thagi is uitgeroepen tot de nieuwe politiek leider van de Albanese Kosovaren. FotoEPA Thagi leerde Adem Jashari ken nen, de leider van de UQK-groep in Drenica, die in maart vorig jaar samen met twaalf familiele den in Prekaz werd vermoord door de Serviërs. Deze gebeurte nis bracht Thagi definitief in de hoek van de haviken. Thagi verbleef daarna enige tyd in Duitsland en Zwitserland, waar hy politieke wetenschap pen studeerde en mensen ont moette die later het UQK op richtten. Bij zyn terugkeer in Kosovo werd hij UCK-eomman- dant in Malisevo, dat lange tyd een bolwerk was van de rebel len. In een mum van tijd kon hij zich een veteraan noemen. Toch bleef de volgens ingewijden zeer ambitieuze Thagi meer politicus dan militair. Hij moet op het politieke vlak echter nog veel leren. De Ameri kanen hadden in Rambouillet lang moeite in hem de leider te herkennen. Voor diplomaten was hij met zyn starre houding en gebrek aan compromisbe reidheid „een toonbeeld van de onervarenheid op het politieke vlak van de Kosovo-Albanezen" Belgrado De resultaten van het forensische onderzoek van Finse experts naar het bloedbad in het dorp Ragak in Kosovo, half janua ri, blijven voorlopig geheim. Het onafhankelijke radiostation B-92 in Belgrado meldde dat de Finnen dit hebben afgesproken met de Duitse regering, de huidige voor zitter van de Europese Unie. Volgens B-92 heeft de EU-werk- groep voor de Balkan deze af spraak maandag in Brussel be krachtigd. Om verdere geheim houding te garanderen is het rap port niet aan alle EU-landen ter beschikking gesteld, maar alleen aan voorzitter Duitsland. De radio, die zich baseert op diplo matieke bronnen binnen de EU, noemt twee redenen voor de ge heimhouding. In de eerste plaats willen de Europeanen twee weken vóór het vervolg op 15 maart van de besprekingen in Rambouillet over Kosovo, geen nieuwe onze kerheid veroorzaken in een poli tiek toch al hoogst gevoelige situ atie. Daarom wordt gehoopt dat tenminste tot 15 maart niets uit het verslag van de Finnen uitlekt. Meer massagraven De tweede reden is van meer praktischeaard en heeft te maken met de oorspronkelijke opdracht van de Finnen: het onderzoeken van zes lokaties in Kosovo waar mogelijk massagraven zijn. Het opgraven van de ruim veertig do den in het dorp Ragak, uitgevoerd op verzoek van hel Servische mi nisterie van Justitie, kwam daar onverwachts tussendoor. Het voortijdige openbaar maken van de resultaten van het onder zoek in Ragak zou de voltooiing van de oorspronkelijke opdracht kunnen bemoeilijken. Want wat de conclusie ook zal zijn, of de Serviërs of de Albanezen zullen zich aangesproken voelen en ver der onderzoek onmogelijk kun nen maken. Jeruzalem Een kat heeft gis teren een jumbojet van El Al in Chicago aan de grond gehou den. De Boeing 747400 van de Isra ëlische luchtvaartmaatschap pij stond op het punt om te ver trekken naar Tel Aviv toen een stewardess de ogen van een kat in haai- nek voelde prik ken. De middelgrote grijze poes met witte 'sokjes' zat in het plafond van het bovenste vliegtuigdek. Hij verdween achter de plafondpanelen toen de bemanning hem probeerde te vangen. Een telefoontje naar vliegtuig bouwer Boeing leerde dat het niet veilig was om met de kat aan boord te vliegen. Daarom werden de 225 passagiers op vliegtuigen gezet die via Euro pa viogenwaardoor ze met een vertraging van vijf tot zes uur in Israël aankwamen. Het grondpersoneel van de luchthaven van Chicago had zeseneenhalf uur nodig om de kat te vangen. Londen De tabaksindustrie heeft in de afgelopen 25 jaar in de VS 5? patenten gekregen om veili gere sigaretten te maken, maar heeft die nooit gebruikt. Toch had dat duizenden levens kunnen sparen, omdat er minder hart-, vaat- en longziekten zouden zijn ontstaan. Dit staat in een vandaag versche nen rapport van het Imperial Can cer Research Fund en de Action on Smoking and Health. Het ging om ingrepen ter vermindering van de 4000 chemicaliën die in si garettenrook voorkomen.' Te den ken valt aan een soort katalysator, zoals in auto's en chemische fil ters. Maar de industrie vond 'ge zondere' sigaretten te duur en meende dat ze met de productie ervan zou toegeven dat de be staande 'onveilig' zijn. Een intern memo van deze strek king uit 1986 van de Britse ta baksfabrikant British Imperial Tobacco kwam kortgeleden bo ven tafel bij rechtszaken in de VS. Afgezien van de ho°ere koster* van veilige sigaretten stond ook de opkomst van de sigaret met minder teer als alternatief de ont wikkeling ervan in de weg, aldus het rapport. Een andere reden was dat de overheden geen stan daarden vaststelden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7