Zaak Van Vossen toont onrechtvaardigheid van tuchtrechtspraak aan SPARTA-NEC Aanklager bij KNVB uit liefde voor het voetbal Kruijer volgt Sol op bij Excelsior oegoslavische doelman bij PSV Omkopen van scheidsrechters: eis twee jaar Popovitch niet naar Sparta STEUN SPARTA VOOR DE "BROOD'-NODIGE PUNTEN VOOR SLECHTS f 7,50p.p. SPARTA VERDIENT UW WARME STEUN! Remco van Tooren voelt zich geen inquisiteur die heksenjacht houdt onder profspelers S&t tweetje Rotterdams Dagblad Sport Donderdag 4 maart 1999 Door Marcel van der Kraan PETER VAN VOSSEN reist vanavond met enkele juris ten in zijn kielzog naar Zeist om zich te verweren tegen het tuchtcollege van de KNVB en misschien wel om de waanzin van de tuchtrechtspraak in het betaal de voetbal aan de kaak te stellen. Als het aan de aanklager van de voetbalbond had gelegen was Van Vossen na de wedstrijd legen FC Utrecht voor vier wedstrijden ge schorst voor een overtreding die - behalve de aanklager - nie mand had gezien, die de scheids rechter niet was opgevallen en die ook niet op televisie te zien is ge weest. Wat had Van Vossen in die wed strijd op zijn kerfstok? Volgens de aanklager, een door de KNVB voor dit soort klusjes ingeschakel de officier van Justitie, zou de Zeeuw in de bekerwedstrijd op 4 februari 'een trappende bewe ging' hebben gemaakt naar zijn tegenstander Jean-Paul de Jong van FC Utrecht. Van Vossen stond, nadat hij de onheilstijding van de voetbalbond had ontvan gen, perplex. Hij kon zich geen conflict of botsing met De Jong herinneren. En ook De Jong. die om een verklaring-werd gevraagd, begreep niet waar de aanklager het over had. Op de tv was van het hele voorval niets te zien geweest, maar mis schien was de regisseur van SBS6 een Feyenoord-supporter en had hij met opzet een 'schandalige' overtreding van 'het beest' Van Vossen verknipt Feyenoord nam het zekere voor het onzekere en liet Van Vossen de hele band van het Amstel Cup-duel bekijken. Na liet zien van de beelden was het Van Vossen duidelijk. Het ging om een duel lussen hem en Jean- Paul de Jong, waarbij hij heel even een 'hakende beweging' maakt. Van Vossen: „Maar abso luut geen opzettelijke overtre ding. Als de scheidsrechter het wel zou hebben gezien, zou hij iets hebben gezegd in de trend van 'hé, jongens, niet meer doen'. Niets aan de hand Ook volgens Jean-Paul dc Jong was er niets aan de hand. In zijn verklaring zei hij zich nota bene niets van het voorval te herinne- rEN. Had Van Vossen hem ter hoogte van zijn knieën afgezaagd, dan zou de Utrecht-spier toch wel iets hebben gemarkt. De wegen van de tuchtrechters zijn echter ondoorgrondelijk en het zal - zo leert de praktijk - voorde Feyenuordergeen gemak kelijke opgave zijn om de heren in Zeist op andere gedachten te brengen. De officier van Justitie in Zuphen, Peter van Vossen omspeelt Hecrenveen-doelman Hans Vonk In de Kuip, een beeld van afgelopen zondag. Wat staat Feyenoc^ds aan vatier te wachten? Foto£HOudenaarden/ANP ivr. Remco van Tooren (zaak Van Gastei), legt vandaag in deze krant uit wanneer een aanklager van de voetbalbond in actie komt. „Scheidsrechters moeten in be ginsel de orde op het veld bewa ren; Wij willen ons daar niet te veel in mengen, komen alleen in actie als er sprake is van een schandalige overtreding die de scheidsrechter is ontgaan." Denkend aan schandalige over tredingen kom je bijvoorbeeld bij Rotterdam Vaten Popovitch komt niet naar Sparta. De 28-ja- rige Russische spits van FC Ha- ka heeft nog een doorlopend contract bij de Finse kampioen tot 2ÜQU Wekwas FC'Haka be reid de Rus uit te lenen tot de derde week \^.ap.rih;wajmeer de competitief begint maar- aaarhaaSpana 'geen'órênnaari'-'VV^-y''.':' FC Twente heeft zich bij de Rot terdammers gemeld voor Arjan van der Laan. Zowel Sparta als Van der Laan staat niet onwelwillende tegen- over een transfer. Wil het tot een overgang komen,' dan moeten de partijen het voor morgenavond twaalf uur eens zien te worden. Dan namelijk sluit de transfers- markt Aanstaande zondag speelt SPARTA de eerste van vier opeenvolgende wedstrijden op Het Kasteel. Bij deze thuiswedstrijden zullen de, o zo belangrijke, punten binnengehaald moeten worden SPARTA vraagt alle steun van iedereen die SPARTA een warm hart toedraagt. Kom zondag naar Het Kasteel om SPARTA die "brood"-nodige punten te bezorgen! Als SPARTA (Seizoen) Club Card-hou der kunt u twee kaarten aanschaffen voor slechts f 7,so p.p. Aken geldig voor de in aar,bouw zijnde Hoofdtribune (nog zonder stoeltjes}. Er is nog een beperkt aantal kaarten beschikbaar voor de Westtribune (f 17,f) en Kasteeltribune (f 12fib). Kaartverkoop bij Het Kasteel: donderdag en vrijdag 12.30 - 17.00 uur. zaterdag 9.30 - 12.00 uur, zondag voor de wedstrijd. d^SvGoudse Sub hoofdsponsor de schop terecht, die Dani dit sei zoen uitdeelde aan Patrick Lode- wijks. Bij de PSV-doelman spoot het bloed in het rond, toen de rechterkant van zijn hoofd was opengereten door de schoen van de kleine Portugees. Welke straf kreeg Dani daarvoor? Juist, een gele kaart en dus kon hij de vol gende wedstrijden gewoon blij ven voetballen en ontliep hij een schorsing, De aanklager kan een gele kaart immers niet omzetten in een rode en komt derhalve niet in actie. Van Vossen heeft het been van Jean-Paul de Jong niet opengere ten, heeft hem niet eens geraakt en dreigt nu vier wedstryden te worden geschorst. De onrecht vaardigheid van de tuchtrecht spraak in het betaalde voetbal is daarmee wel aangetoond. Tenzij er vanavond in Zeist nog bizarre dingen op tafel komen. Als je de zaken goed beschouwt, zit er in de toekomst maar één ding op. Peter van Vossen moet de eerstvolgende keer dat hij een kleine overtreding maakt, die door scheidsrechter niet wordt ge zien, als een speer naar de goede man loerennen, hem op zijn schouder kloppen en zeggen: 'Mag ik even, scheids? Ik denk dat u net een tikje van mij heeft gemist. Kan ik daar nog even een gele kaart voor krijgen?' Had hij dat bij wijze van spreken in de Galgenwaard gedaan, dan zou hij nu op drie gele kaarten hebben gestaan, was de aanklager werke loos gebleven en was Feyenoord Van Vossen niet kwijt geweest. De volstrekte willekeur in Zeist is dit seizoen al eerder aangetoond. Jan van Halst van FC Twente deelde een elleboogstoot uit aan Jari Litmanen en kreeg drie wed strijden aan zijn broek. Jeau-Paul van Gastel flikte hetzelfde bij Ro nald Hamming van Fortunaen kreeg zes wedstrijden. Merkwaar dig, maar in beide gevallen was een tegenstander tenminste nog stevig geraakt. Optelsom? Van Vossen vier wedstrijden... Zou de arme man, denk je dan, zo'n enorme straflijst in Zeist heb ben, dat er van een optelsom spra ke is? Onmogelijk, want Van Vos sen speelde voor zijn komst naar Feyenoord slechts twee jaar in de Nederlandse competitie, waarbij hij nauwelijks kaarten opliep. Verder hobbelde hij in België, Turkije en Schotland rond. „De laatste keer dat ik iets heb misdaan, was in mijn tijd bij Be- veren. Toen ben ik drie wedstrij den geschorst. Dus dit schijnt toch wel vreselijk te zijn," sprak hij gisteravond cynisch. Door Sjoerd Bootsma RotterdamMichie! Sol speelt de komende drie seizoenen voor Go Ahead Eagles. De 25-jarige verde diger van Excelsior, wiens con tract aan het einde van deze com petitie afloopt, is bezig aan zijn vierdejaar op Woudestein. Excel sior legde Michel Kruijer (22) als opvolger van Sol vast. De links- poot van Telstar wordt via Feye noord voor twee seizoenen aan Excelsior uitgeleend. „Het was een mooie aanbieding van Go Ahead," bekent Sol. „Dat vleide me toch. Uit het eerste bod van Excelsior bleek wat de club wilde. Gisterochtend kreeg mijn zaakwaarnemer Joop Korevaar nog een nieuwe aanbieding, maar ik heb toch voor Go Ahead geko zen. Het plaatje en de ideeën spre ken mij zeer aan. Eerlijk gezegd heb ik hier toch ruim twee minde re jaren meegemaakt. Dit seizoen gaat het heerlijk, maar deze kans wilde ik niet voorbij laten gaan." Michel Kruijer toonde zich zeer vereerd met het twee-jarig con tract, dat Feyenoord-bestuurslid Rob Baan hem voorlegde. „Het is toch een droom. Ik heb het bij Tel star naar m'n zin, maar iedereen wil zo hoog mogelijk spelen. Ik Michel Kruij er: van Telstar naar Excelsi or. Foto Rob Hen- tl riks ben linkspoot, speelde soms op het middenveld. Mijn voorkeur gaat naar het centrum van de ver dediging. Voor die posities, zo heb ik begrepen, ben ik ook aange trokken," aldus de oud-speler van SVIJ en Stormvogels, die aan zijn tweedejaar bij Telstar bezig is. Vijf juristen houden toezicht op de gedragingen van de profvoetballers. Zelfs waar de fluit van de scheids rechter zwijgt, klagen zij aan. Remco van Tooren uit Zutphen was als aanklager van de KNVB betrokken bij de berechting van onder anderen Jean-Paul van Gastel en Jan van Halst. Hij vindt dat spelers van top clubs niet moeten zeuren. „Het klopt dat ze eerder het risico lopen om gepakt te worden. Dat is de tol van de roem. Door Eric Mondeel ZjtphenZe hebben de reputatie van inquisiteurs, die zoveel moge lijk zondaars voor de tuchtcom- missie willen brengen. Spelers en clubs menen dat de aanklagers van de sectie betaald voetbal in hun heksenjacht elk videobeeldje afstropen om te kijken of ze een geniepige elleboogstoot of een on verhoedse karatetrap kunnen 'waarnemen. Mr. Remco van Tooren verwyst dat vooroordeel naar het rijk der fabelen. „Het is beslist niet onze doelstelling om spelers zoveel mo gelijk wedstryden schorsing aan te naaien. Maar als iets op of rond de voetbalvelden niet door de beugel kan, moeten we in actie komen. Profvoetballers horen zich goed te gedragen." Remco van Tooren, in het dage lijks leven officier van justitie in Zutphen, benadrukt dat hij het bijbaantje van aanklager bij de sectie betaald voetbal van de KNVB als voetballiefhebber uit oefent. Hij heeft tot zijn leedwe zen ontdekt dat hij in zijn nieuwe functie lang niet overal applaus krijgt. Sinds Van Tooren en de zij nen aan het werk zijn, worden ze door menigeen beschouwd ais de uitvoerders van een schrikbe wind. Van Tooren vindt het onterecht dat de aanklagers van de KNVB worden beschouwd als een soort inquisiteurs. Hij benadrukt dat het zijn voornaamste taak is om de profvoetbalwereld ordelijk te houden. Wie zich misdraagt, moet nu eenmaal berecht worden. „Wij worden door spelers, dubs en de media gezien als mensen die zo veel mogelijk straffen willen 'sco ren'. Maar een dergelijke taakstel ling is ons volkomen vreemd. Het is onze taak om de reglementen van de KNVB toe te passen, maar wij zijn vooral ook voetballiefheb bers. Bovendien komt het ook voor dat we verdachten in be scherming nemen. In een groot aantal gevallen hebben we zaken geseponeerd. Denk aan PSVer Ruud van Nisteirooij en aan Ron Oiyslager, de keeper van De Graafschap. Zij kregen een rode Aanklager Remco van Tooren, in het dagelijks leven officier van justitie in Zutphen, weet dat hij in zijn nieuwe job bij de KNVB niet overal applaus krijgt. 'Maar als een actie op het voetbalveld niet door de beugel kan, komen we in actie.'Foto Vincent JanninWGPD kaart, maar werden door een aan klager van de KNVB vrijgespro ken." Van Tooren zegt dat scheidsrech ters de orde op het veld bepalen. „Wij willen ons daar niet te veel in mengen, komen alleen in actie als er sprake is van een schandalige ouertredircg die de scheidsrechter is ontgaan." „Ik moet daarbij aantekenen dat spelers na afloop van een wed strijd bij de politie aangifte kun nen doen van mishandeling. In het amateurvoetbal komt dat ge regeld voor, maar bij profs is die neiging bijzonder gering. De slachtoffers bagatelliseren eerder de misdragingen van hun tegen stander, zelfs bij ernstige geval len. In. het Nederlandse profvoet bal bestaat de erecode datje colle ga's niet afvalt. Men is bang om voor matennaaier te worden uit gemaakt. 'In de hitte van de strijd gaan we allemaal wel eens over de schreef, luidt het parool." „Persoonlijk kan ik die cultuur wel waarderen. Maar soms zijn de verklaringen voor de tuchtcom- missie bij het gênante af. Spelers die minutenlang knock-out heb ben gelegen, verklaren zonder blikken of blozen dat ze nauwe lijks iets gevoeld hebben. Iets der gelijks gebeurde in de zaak rond Feyenoorder Jean-Paul van Gas tel, die ervan werd beschuldigd dat hij Fortuna Sittard-speler Hamming een elleboogstoot had gegeven." Spelers van topclubs lopen eerder de kans om betrapt te worden op misdragingen. Bij Ajax, PSV of Feyenoord staan nu eenmaal va ker en meer camera's langs de lijn dan bij Dordrecht, Telstar of He racles. Is er dan riog wel -sprake van rechtsgelijkheid? „Het klopt dat topspelers eerder het risico lo pen om gepakt te worden. Dat is de tol van de roem. Als ze daar over klagen, vind ik dat hypocriet. Door al die belangstelling en pu bliciteit wordt hun imago ver sterkt en hun salaris gaat ook na venant omhoog. Ik vind dat ze de keerzijde van de medaille op de koop toe moeten nemen. Het ge drag van topspelers heeft een enorme impact op de toeschou wers. Zij moeten het goede voor beeld geven, mogen geen elle boogstoten uitdelen." Eindhoven PSV heeft zich ver sterkt met de Joegoslavische doelman Iviea Kralj. De 25-jarige keeper speelt de komende vijf sei zoenen voor de Eindhovense voet balclub. Kralj is afkomstig van FC Porto en treedt 1 juli in dienst van PSV. Eerder speelde hij voor Par- tizan Belgrado. Kralj is Joegosia- viseh international en stond tij dens het WK '98 alle vier de wed strijden die zijn land afwerkte on der de lat.. In de achtste finale ver loor Joegoslavië met 2-1 van Ne derland. De transfer van Kralj is opvallend aangezien PSV met Ro nald Waterreus en Patrick Lode- wijks al over twee ervaren sluit posten beschikt. „Kralj stond op het verlanglijstje van onze nieuwe trainer Eric Gerets," zei PSV- woordvoerder Salazar. „Nu doel man Vitor Baia bij FC Porto is te ruggekeerd, kwam voor ons de mogelijkheid om Kralj over te ne men. Het is aan Gerets om vol gend seizoen te bepalen wie van de keepers nummer één, twee en drie worden.'" PSV neemt aan het einde van het seizoen afscheid van keepers trainer Piet Schrijvers. PSV wil op korte termijn een nieuwe invul ling te geven aan deze functie. Schrijvers was sinds de zomer van '97 in dienst van de Eindhove- naren. Daarvoor trainde hij AZ, Top Oss, FC Zwolle en hel Arubaanse Dakota. •Jan Timmer, voormalig presi dent-directeur van Philips, wordt in de binnenkort op te richten nv PSV voorzitter van de Raad van Bestuur. De Eindhovense eredivi sieclub wil nog voor komend sei zoen van stichting overgaan in een naamloze vennootschap. Met Timmer nemen nog vier bestuur ders plaats in de Raad van Be stuur. Het gaat om W. van der. Leegte (president-directeur VDL Groep Eindhoven), H. van de Coolwijk (president-directeur Mercedes Nederland), F. Schuite- ma (vice-voorzitter vereniging PSV) en A. van der Poel (lid Raad van Bestuur Philips). Voorzitter Harry van Raay blijft in functie, maar zal daarbij de ftinc- tie van directeur bekleden. De an dere directieleden worden de hui dige manager Frank Arnesen, Pe ter Fossen (algemene zaken) en* Fons Spooren (commerciële za ken). Bordeaux—De officier van justitie in Bordeaux heeft gisteren twee jaar gevangenisstraf geëist tegen voetbalmakelaar Ljubomir Barin, waarvan één voorwaardelijk en een boete van 700,000 gulden. De Kroaat wordt ervan verdacht tus sen 1983 en '88 voor Girondins Bordeaux scheidsrechters bij Eu ropese bekerwedstrijden te heb ben omgekocht. Barin was een van de vier man nen die namens Bordeaux 1,6 mil joen gulden uitgaf aan dure ge schenken, bordeelbezoeken en schenkingen aan scheidsrechters. Ex-manager Couecou van Bor deaux hoorde 18 maanden eisen en een boete van 350.000 gulden. Barin gaf voor de rechter toe dat hij voor elke thuiswedstrijd van Bordeaux in de periode tussen 1983 en '88 bijna twee ton ontving om de scheidsrechter in te pak ken. Voormalig secretaris Bizot verklaarde dat de bedragen niet uitgetrokken werden voor omko ping maar ,nm een aangpnarne entourage voor de scheidsrech ter" te creëren. Voor zijn aandeel in de zaak hoorde hij vier maan den plus een boete van 20 duizend gulden tegen zich eisen. Tegen de Portugese spelersmakelaar D'O- nofrio luidde de eis vier maanden en een boete van 350.000 gulden. Hé Theo, Ik heb lang getwijfeld, maar ik ben toch nog maar even wezen stemmen. Of het geholpen heeft, betwijfel ik. Kok was nogal zuur over de opkomst. De wegblij vers kregen gisteravond laat nog een flinke kat. Nou ja, aan mij heeft het niet Toen ik een beetje zat te zappen tussen de politiek en het voetbal, zag ik dat er in Engeland ook verkiezingen aankomen. In het stadion van Manchester hing tenminste een spandoek: 'Jaap Stam for president'. Je weet, ik ben niet zo'n voetbalkenner. Maar dat japie er wat van kan, zie ik zelfs voor de buis. Meneer zei laatst dat hij evenveel waard was als een winkel centrum in zijn woonplaats. Bij Manchester is hij ook een soort 'Superstore', de aanvallers van Inter leverden gisteravond de ballen bij hem in als lege flessen bij de Konmar. En hij blijft zo lekker nuchter, he? Een Ferrari hoeft hij nog niet. Nee, Jaap rijdt 'gewoon' in een Porsche en zijn vrouw 'gewoon' in een BMWcabrio. Maargoed dat-re als Nederlander in het buitenland niet kon stemmen, anders hadden ze bij de WD nog een beetje winst geboekt. Nee, met voetballers en trainers hoefje geen medelijden te hebben. Ook met Rob Jacobs niet. 'Blij dat ik weer in de regen zit'. Ja, natuurlijk. Met een paar ton in mijn kontzak wil ik de ene helft van het jaar ook wei in de woestijn zitten en de andere helft in de regen. ps. De aanklagers in het betaalde voetbal hebben al lemaal CDA gestemd. Houdt Zuid-Holland leefbaar en houdt oog voor de natuur. Ze zijn zo gek op Vossen-jacht... Doei Nel van de Keetering

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 23