6 'Integratiebeleid niet te toetsen' .4 V.L.N.R.: DE KAS" TWANDSYSTEM EN /AN DE GRAAF. DE GRAAFA 'Ik wilgeen snoep, maar mijn leider' Nog altijd lange wachtlijsten voor de verplichte taalcursussen Verwarde man steekt meisje neer Directeur EBI berispt en overgeplaatst Regen en smeltwater volop, maar de voeten blijven voorlopig droog WD wil het aantal WAO'ers terugdringen lolilïfiïïllïiMB Ié Vermiste jongen niet gevonden Nieuwe tips over Sybine Jansons Onderzoeknaar dood gevangene Man beschoten en opgesloten Grootste billboard Lijk in sloot gevonden Geen pardon kongerstaaksters Daders schietpartij Gorinchem in april voor de rechter zen aag uit EgEBSESBB Kr, Rotterdams Dagblad Donderdag 4 maart 1999 Wïnssen De zoektocht in de on dergelopen uiterwaarden van de Waal naar een 16-jarige jongen uit Wïnssen is ook gisteren zonder re sultaat gebleven. De jongen wordt sinds zaterdagmorgen vermist. De politie heeft sterke aanwijzin gen dat hij in de buurt van Ewijk is verdronken. De vermiste jon gen liet zaterdag zijn hond uit. Een Duitse schipper zag een zwemmer en een hond in de ri vier. De hond en de fiets van de jongen zijn in het weekeinde te ruggevonden. Speurhonden van de politie geven aan dat er tussen Ewijk en Dodewaard een lichaam ond<-~ water moet liggen. UtrechtDe aandacht in het tele visieprogramma Opsporing Ver zocht voor de zaak Sybine Jan sons heeft zestig nieuwe tips op geleverd. De herhaling van het programma gisteren zorgde voor nog eens veertig aanwijzingen. Een rechercheteam van negentig man heeft de zaak en de nieuwe tips in onderzoek. Veenhuizen De Rijksrecherche onderzoekt de dood van een ge vangene in Norgerhaven (Veen- huizen). De gedetineerde werd dinsdagavond dood aangetroffen. De patholoog-anatoom verricht vandaag sectie op het lichaam. Justitie wil niets zeggen over de identiteit van de dode en de om standigheden waaronder het li chaam werd aangetroffen. Zegveld Een 61-jarige Zegvel der is dinsdag in zijn woning be schoten, bestolen en in de kelder opgesloten door twee gewapende en gemaskerde overvallers. De gewonde man werd pas gisteren bevrijd,door,een buurvrouw, Pe overvallers drongen de woning binnen en .bedreigden' man. Deze probeerde zich te verdedi gen waarna één van de overval lers op hem schoot. Het slachtof fer werd vervolgens in de kelder opgesloten waarna de overvallers er met enkele tienduizenden gul dens in de auto van hetslachtoffer vandoor gingen. Woerden De Stichting Aids- fonds wil in december een bill board van vijf kilometer lang en drie meter hoog plaatsen langs de A12 bij Woerden. Het reclame bord moet enkele tonnen opleve ren. Ook is het streven een plaats in het Guinness Book of Records te verwerven. Amsterdam De politie in Am sterdam heeft gisteren in een sloot in Duivendrecht het lijk ge vonden van een ongeveer 30-jari- ge man. Een voorbijganger ont dekte het lichaam. In samenwer king met de brandweer heeft de politie het uit het water gehaald en overgebracht naar een mortua rium. De man heeft twee a drie weken in het water gelegen. Den Haag De Algemene Rekenkamer heeft zware kritiek op het ondoorzichtige en nauwelijks toetsbare integratiebeleid van het kabinet. Het beleid is gebaseerd op een warwinkel van 230 maatregelen die in 1998 samen 1,5 miljard gulden kostten. Geen enkel ministerie is in staat precies aan te geven hoe de maatregelen in de praktijk uitwerken voor de partici patie van minderheden-in de Nederlandse samenleving. Ook weet niemand welke maatregelen effectief zijn en welke niet De Rekenkamer constateert dat er een 'hoge mate van onzeker heid bestaat over de werking van het integratiebeleid'. Dit komt doordat van de meeste maatrege len het doel onduidelijk is. Boven dien worden de effecten van de maatregelen te weinig geëvalu eerd. Slechts voor zeven maatre gelen (dne procent van het totaal) geldt deze kritiek niet, aldus Re kenkamer president Henk Ko ning. Bijna alle ministeries zijn betrok ken bij het integratiebeleid. Coör dinerend minister Van Boxtel (Grote Steden- en Integratiebe leid) dient de voortgang en de sa menhang van het beleid te bewa ken. Dat gebeurt echter onvol doende, vindt de Rekenkamer. Dat is deels een gevolg van ge brekkige informatie en deels om dat Van Boxtel niet de van hem verwachte 'attenderende en sti mulerende' rol vervult. Volgens het onderzoek zijn vee! integratiemaatregelen (een veer tigtal) onvoldoende onderbouwd. Bovendien zijn de doelstellingen vaak onvoldoende toetsbaar ge formuleerd. Zo ontbreekt bijna al tijd de termijn waarbinnen het doel bereikt moet zijn. „Het ge volg is dat achteraf niet met ze kerheid vastgesteld kan worden of een maatregel het gewenste ef fect heeft gehad," meldt de Re kenkamer. Zij constateert ook dat zeventien maatregelen in het ge heel niets te maken te hebben met integratie en het wegwerken van de sociaal-economische ach terstand van minderheidsgroe pen. In een nader onderzoek heeft de Rekenkamer de resultaten van het programma 'Nederlands als tweede taal' (NT2) apart tegen het licht gehouden. De Rekenkamer constateert dat ondanks de kos ten van 400 miljoen per jaar zo'n negentig procent van de deelne mers niet de gewenste taalvaar digheid bereikt. Dit leidt ertoe dat doorstroming naar beroepsge richt onderwijs en naar de ar beidsmarkt nog nauwelijks plaatsvinden. Daarnaast bestaan er nog lange wachtlijsten voor dit verplichte deel van de inburgering. Het ni veau van 'sociale redzaamheid' (het leggen van contacten met an deren buiten de eigen groep) Rikt voor de meeste cursisten het hoogst haalbare. De Rekenkamer vindt dan ook dat de eigenlijke doelstelling, namelijk dat nieuw komers na afloop van de cursus zichzelf 'professioneel en educa tief moeten kunnen redden' maar beter kan worden losgelaten. Amsterdam Een 37-jarige gees telijk verwarde man heeft gister middag in Amsterdam een 10-ja- rig meisje neergestoken. Zonder enige aanleiding stak hij het kind meerdere malen, aldus de politie. Het meisje, dat werd aangevallen in het bijzijn van haar moeder en een vriendinnetje, is direct geope reerd en verkeert buiten levens gevaar. De psychisch gestoorde man, die inmiddels is gearres teerd, was een bekende van poli tie en de Riagg in de hoofdstad. Vorig jaar sloeg hij iemand met een fles op het hoofd. De steekpartij van gisteren vond plaats in Amsterdam-Oost, de wijk die in 1993 werd opgeschrikt door een gruwelijk drama in de Vrolikstraat waarbij een psychoti sche man een 12-jarig meisje doodsloeg met een tafelpoot. De dader daarvan is inmiddels ver oordeeld tot twaalf jaar cel en tbs met dwangverpleging. Opnieuw is er nu grote onrust in de buurt ontstaan. Het Bureau Slachtoffer hulp is ingezet om familieleden en omwonenden op te vangen. Den Haag De mogelijkheden om de vijftien Turkse hon- gerstaaksters in Amsterdam te helpen zijn uitgeput, zolang zij weigeren hun dossiers aan staats secretaris Cohen van Justitie te geven. De fracties van PvdA, VVD en D66 in de Tweede Kamer wil len de vrouwen alleen nog oproe pen te stoppen met hun honger staking. Het weigeren van voedsel uit pro test tegen een dreigende uitzet ting is geen middel om je doel te bereiken, onderstrepen zij. „Als vhj toegeven aan een hongersta king, is dat een uitnodiging voor herhaling," vindt WD'er Kamp. Meer mensen zullen dan hun voorbeeld willen volgen, en dat werkt 'contraproductief. Ook Kamerlid Dittrich (D66) be nadrukt dat hij de vijftien vrou- wen alleen nog kan oproepen om weer te gaan eten. Dat zij kiezen voor een hongerstaking als pro testmiddel is 'hun zaak'. Een hon gerstaking kan echter nooit lei den tot aanpassing van het beleid, Volgens PvdA -asielwoordvoerster Albayrak geldt voor de Turkse vrouwen hetzelfde als voor de voormalige witte-iüegalen in de Haagse Agneskerk. „Een gene raal pardon is uitgesloten," Enkele tiental len Koerdische vrouwen en kin deren demon streerden gis teren op de Dam in Amster dam. Met pro testborden vroegen zij aan dacht voor de zaak van Öca- lan en de situa tie van Koerden in het alge meen. Een van de jongetjes liep met een bord waarop stond: 'ik wil geen snoep, maar mijn lei- dor'. De de monstranten eisten dat de PKK-leldereen eerlijk proces krijgt waarbij ook internatio nale waarne mers aanwezig mogen zijn. Bo vendien wilden ze meer rech ten en vrijheid voor Koerden in Turkije. Foto Hans Stelnme Ier/ANP Door Peter de Knegt Den Haag De directeur van de zwaarst1 gevangenis in Nederland, P. Koehorst, heeft de afge lopen jaren tal van regels overtreden. Zo heeft hij zich onder meer schuldig gemaakt aan 'ambtelijk on zuiver handelen', 'oneigenlijk gebruik van over- heidsgoederen' en 'onheuse bejegening van advoca ten'. Minister Korthals van Justitie zal de baas van de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught berispen en overplaatsen naar het ministerie van Justitie in Den Haag. Ook de dienst die de gevangenissen controleert krijgt van Korthals een veeg uit de pan. Tevens wil de minister een roulatiesysteem voor gevangenisdi recteuren op touw zetten. Dat blijkt uit het onderzoek dat een commissie van Justitie afgelopen maanden heeft gehouden onder 98 (exVwerknemers van de gevangenis, advocaten en andere rechtshulpverleners. De commissie consta teert dat Koehorst 'enerzijds te weinig ruimte Iaat voor andere geluiden binnen de inrichting en ander zijds teveel ruimte neemt voor zichzelf. Korthals verwijt de directeur dat hij 'eigenzinnig' en 'eigen machtig' heeft opgetreden en kwalificeert dat als 'on professioneel'. Koehorst raakte eind vorig jaar in opspraak door het SBS6-misdaadprogramma van Peter R. de Vries. De directeur zou vo'gens diverse (ex)-werknemers van de gevangenis een waar schrikbewind voeren. Bo vendien maakte hij zich schuldig aan drankmis bruik, het voor privé-gehruik inhuren van bewakers en bedreiging van een voormalig gevangenenbe- waarder, aldus de beschuldigingen. Alhoewel de commissie die beschuldigingen goed deels ontkracht, zijn nieuwe bewijzen voor onrecht matig handelen van de directeur wel op tafel geko men, aldus Korthals. Koehorst heeft door zijn 'geïso leerde' positie als directeur zich wel een heel vrije in terpretatie van 2jjn taken veroorloofd. Hij lapte vele regels aan zijn laars. Hij weigerde advocaten van ge vangenen de toegang als zij zich naar zijn oordeel niet voldoende konden legitimeren, schafte in de Verenigde Staten eigenmachtig een aantal 'gevange nisbedden' ('ringen') aan die hier ontoelaatbaatbaar zijn, omdat ze te veel ingrijpen in de privacy van de gedetineerden, verkocht zijn eigen auto aan de ge vangenis zonder toestemming of noodzaak, liet zijn eigen huis beveiligen en zijn keuken verbouwen op kosten van de Staat en ging op skivakantie met een selecte groep personeelsleden in de dienstauto. Te vens ontdekte de commissie dat Koehorst een 'ver deel en heers politiek' voerde. De uitverkorenen zet ten mede-collega's soms onder druk om onheuse rap porten op te stellen. Naar aanleiding van dit onderzoek heeft Korthals be sloten ook andere gevangenisdirecteuren in de na bije toekomst eerder te laten rouleren. Directeuren die te lang een gevangenis bestieren, lopen het ge vaar 'onvoldoende scherp en alert te zijn op het eigen functioneren', aldus Korthals. In een reactie wijst directeur Koehorst alle kritiek uit het Justitie-rapport van de hand. Gorinchem De drie mannen die worden verdacht van de moord op Marianne Roza (18) en Froukje Schuitmaker (17) in Gorinchem staan op donderdag 15 april voor de rechtbank in Dordrecht, Van de drie, twee Turkse broers en een zwager, heeft de jongste broer F.O. (30) vlak na zijn aanhouding een bekentenis afgelegd, de ande ren beroepen zich op hun zwijg recht. Marianne en Froukje werden za terdagavond 9 januari dodelijk getroffen door kogels die op de deur van muziekcafé Bacchus werden afgevuurd.De drie ver dachten waren uit het café gezet na een vechtpartij met Joegosla- ven. De mannen kwamen later te rug waarop één man zijn pistool leegschoot op de deur, waar ach ter zich de slachtoffers bevonden. De dood van Froukje en Marianne zorgde voor een golf van veront waardiging. Met een stille tocht door Gorinchem herdachten dui zenden mensen de dood van de meisjes. Regen en smeltwater uit de sneeuwgebieden deden de rivieren de af gelopen week zwellen. In Limburg naderde het peil van de Maas giste- een beetje van te kijken," zeggen ze bij Rijkswaterstaat. Rotterdam „Je ziet maar weer: het is allemaal niet te voorspel len," verzucht J. de Neef van de afdeling Watersysteemkennis van Rijkswaterstaat, directie Zuid-Holland. „Ben je op alles voorbereid, gebeurt er niks. Afge lopen weekeinde hadden we een hele klap verwacht, maar dat is al lemaal erg meegevallen." In ge bouw De Maas aan de Boompjes in Rotterdam heeft hij een com pleet beeld van de situatie in de belangrijkste Nederlandse water lopen. Dat beeld ziet er nog verre van alarmerend uit. Het zijn geruststellende woorden voor bewoners van gebieden langs de grote rivieren. De ellen de zoals in 1993 en 1995, toen het wassende water in Rijn, Waal en Maas de dijken op springen zette en voor grote overlast zorgde, staat hen nog helder voor de geest. Maar kritieke toestanden zijn in ieder geval deze en begin volgende week niet te verwach ten, verzekert de deskundige van Rijkswaterstaat. Alleen wat uiter waarden zijn ondergelopen. „Door de Maas stroomde gisteren tussen de 1300 en 1400 kubieke meter water per seconde. Dat is nog onder de hoeveelheid voor de eerste waarschuwingsfase, die gaat pas bij 1500 kubieke meter in," zegt De Neef. „Het is slechts de helft van wat er in '95 door de Maas stroomde," geeft hij aan. Ook de hoeveelheid water in de Rijn geeft momenteel geen enke le aanleiding voor ongerustheid. De Neef: „Die ligt tussen de 6200 en 6570 kubieke meter per secon de." Ter illustratie: Drie jaar gele den kolkte er per tel 12.000 kubie ke meter water bij Lobith het land binnen. Toch hield Rijkswaterstaat afge lopen weekeinde rekening met hoeveelheden van tienduizend kubieke meter in de Rijn. De Neef: „Maar dat viel dus erg mee. Het werd uiteindelijk maar 8000 kubieke meter." Dat peil is sinds afgelopen weekeinde dus weer geslonken. De Neef: „De zijrivie ren zoals de Moezel stijgen mo- menteel wel, maar de Rijn zelf maar mondjesmaat. We staan er ook een beetje van te kijken." De verklaring schuilt waarschijn lijk in de overige weersomstan digheden, vermoedt De Neef. Die pakken gunstig uit. Weliswaar wordt de komende dagen zowel m Nederland als in de buitenlandse stroomgebieden van Rijn en Maas nog wel de nodige neerslag ver wacht, maar voor overvolle rivie ren zijn naast regen en smeltwa ter andere natuurkrachten nodig. Zoals fors springtij op zee en wes terstorm, die de afvoer van de ri vieren belemmeren. En daarvan is voorlopig geen sprake. Den Haag De WD wil dat het aantal WAO'ers in 2002 met 150.000 is verminderd. Een jaar la ter zouden het er nog eens 100.000 minder moeten zijn. WD-Kamer- lid Wilder s gaat daarover vandaag in debat met staatssecretaris Hóo- gervorst van Sociale Zaken. Zijn belangrijkste plan is om het regime voor personen met psychi sche klachten drastisch aan te scherpen. Wilders wil dat iemand alleen op psychische gronden ar beidsongeschikt wordt verklaard als hij of zij is opgenomen in een inrichting, geen dagelijkse le vensfuncties meer kan verrichten (opstaan, wassen, aankleden en dergelijke) of niet meer persoon lijk en sociaal kan functioneren. Wie aan deze criteria voldoet wordt in zijn voorstel volledig ar beidsongeschikt verklaard. Vol doet iemand niet aan de criteria, dan wordt zijn verzoek om een uitkering afgewezen. Iemand met psychische klachten kan in de plannen van Wilders dus niet meergedeeltelijkarbeidsonge schikt verklaard worden. Onge veer eenderde van de huidige WAO'ers is arbeidsongeschikt op psychische gronden. De WD'er stelt verder voor om al le personen die al in de WAO zit ten te herkeuren, te beginnen met degenen die sinds 1996 zijn inge stroomd. Hoogervorst wil ook va ker herkeuren, maar richt zich vooral op de 'nieuwe gevallen.' Amerika zit midden In de econo mische depressie van de jaren dertig als op 4 maart 1933 Fran klin Delano Roosevelt president wordt. In de eerste honderd dagen van zijn ambtsperiode loodst hij een pakket uiteenlopende wetten door het Congres, de New Deal, dat is bedoeld om de crisis te bestrijden en de miljoenen werklozen weer perspectief te bieden. De meningen over het nut van de New Deal-poli tiek zijn verdeeld, onder meer omdat de echte economische ommekeer pas met de Tweede Wereldoorlog een feit is. Toch is Roosevelts beleid niet zonder bete kenis en gevolgen gebleven, vindt economisch-historicus dr. HL J. de Jong van de Rijksuniversiteit Gro ningen. „in sociaal opzicht heeft de New Deal sommige groepen, zoals arbeiders en boeren, voor erger behoed. De vakbonden zijn machti ger geworden. Ook heeft Roosevelt de Democratische Partij op de kaart gezet. En door de New Deal is de macht van de federale over heid en van de president sterk gegroeid. De Amerikanen vereenzelvigen de New Deal vooral met de opbouw van wat ze aan sociale voorzienin gen hebben. Er werd onder Roose- velt een primitief sociaal zeker heidsstelsel opgezet, al is dat na de Tweede Wereldoorlog nooit uitge bouwd. Maar pas onder Reagan is het idee afgebroken dat de over heid een taak heeft waar het gaat om de zorg voor individuele bur gers". MARJOLEIN DEKKER Dat tie kastwandsystemen van De Graaf 'Stijl' keten, is niet voor niets. Het zijn stijlvolle oplossingen voor elk interieur waarmee u een zee aan opbergruimte creëert, ^font dat is nou ket handige van De Graaf: dat u hepaalt hoe uw systeem er nit gaat zien. Met de vele mogelijkheden in schuifdeuren, vouwdeuren, interieurs en accessoires is er altijd een 'Stijl' systeem dat hij uw stijl past. Niet alleen van wand tot wand en van vloer tot plafond, maar ook voor kleine ruimten - en zelfs vrijstaand! Laat dat maar aan de experts van De Graaf over. Giraffineerde woon oplossingen Fdt VLMRDINGEN: ENERGIEWEG 2 WIJK 3) TEL (010)434 71 U OPENINGSTIJDEN MA T)R o30 17Ou VR KOOPAVOND 17 00 2100 UUR ZA S0G1230 UUR OOK SHOWROOM IN AMSTERDAM Plafonds, wanden, feastwandsystemen en vloeren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6